کلان‌شهرهای تورنتو، ونکوور یا مونترال بیش از دیگر شهرهای کانادا مورد توجه متقاضیان تحصیل در کانادا قرار گرفته‌اند. تحصیل در تورنتو نیازمند دریافت پذیرش تحصیلی از کالج یا دانشگاه و پس از آن درخواست ویزای تحصیلی کاناداست. دانشگاه‌های رایرسون، ترینیتی کالج، یورک، یورک‌ویل و دانشگاه تونتو از مهم‌ترین دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شوند که در تورنتوی انتاریو واقع شده‌اند. جهت آشنایی با تورنتو، مانند آب و هوای تورنتو، هزینه زندگی در تورنتو و موسسات آموزشی این شهر این صفحه لتس گو یونی را تا پایان دنبال کنید.

تورنتو کجاست

تورنتو مرکز استان انتاریو، پرجمعیت‌ترین شهر کشور پهناور کانادا و چهارمین شهر پر جمعیت در آمریکای شمالی‌ محسوب می‌شود که در کرانه‌های غربی دریاچه انتاریو واقع شده است. رودهای پرآبی مانند اِتوبیکاک کریک، دُن ریور، و هایلند کریک از جمله رودهای جاری در منطقه تورنتو برشمرده می‌شوند که زیبایی خیره کننده‌ای به جلوه‌های طبیعی شهر بخشیده‌اند. تورنتو در حدود 400 کیلومتری اتاوا، 540 کیلومتری مونترال و در فاصله 272 کیلومتری شهر آمریکاییِ روچستر قرار گرفته است. 

تحصیل در تورنتو

مانند دیگر شهرهای کانادا برای تحصیل در موسسات آموزش عالی تورنتوی انتاریو، ابتدا باید جهت دریافت پذیرش تحصیلی درخواست داد. بسته به شرایط و ضوابط دانشگاه یا کالج محل تحصیل، باید مدارک مشخصی از جمله مدرک زبان انگلیسی با نمره متوسط به بالا، سوابق تحصیلی و سوابق شغلی و ... را آماده و برای واحد پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی ارسال کرد.

پس از بررسی وضعیت تحصیلیِ متقاضی و در صورت واجد شرایط بودن، نامه پذیرش تحصیلی برای متقاضی صادر می‌شود. نامه‌ای که در این مرحله به دست متقاضی می‌رسد، نامه اصلی و نهایی نیست؛ متقاضی پس از پرداخت هزینه‌های لازم و تکمیل مدارک ذکر شده از سوی واحد پذیرش، نامه پذیرش تحصیلی اصلی را دریافت می‌کند. این نامه یکی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای ثبتِ درخواست ویزای تحصیلی کاناداست.

ویزای تحصیلی کانادا

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، درخواست ویزای تحصیلی پس از مراحل دریافت نامه پذیرش تحصیلیِ اصلی صورت می‌گیرد. برای این منظور متقاضی موظف است مدارک مشخصی را برای سفارت آماده و ترجمه تایید شده آن‌ها را به آدرس کارگزاری‌ها ارسال کند.

درخواست ویزای تحصیلی با ارسال مدارکی همچون ترجمه مدارک شناسانی، مدارک شغلی و مالی، مدارک و سوابق تحصیلی، و از همه مهم‌تر مدرک زبان با نمره متوسط به بالا به ثبت می‌رسد. پس از بررسی این مدارک توسط افیسر ویزا، زمان ملاقاتی تحت عنوان جلسه انگشت‌نگاری یا بایومتریک از سوی کارگزاری تنظیم و به متقاضی ابلاغ می‌شود.

ویزای تحصیلی کانادا نیاز به بایومتریک دارد، اما معمولا مصاحبه حضوری در این جلسه اتفاق نمی‌افتد. پس از توقف فعالیت‌های سفارت کانادا در ایران، جلسه انگشت‌نگاری یا بایومتریکِ ویزای تحصیلی کانادا برای ایرانی‌ها اغلب در دفترهای کشورهای همسایه مانند ترکیه، امارات یا گرجستان برگزار می‌شود؛ باید در نظر داشت که انتخاب محل انگشت‌نگاری (شهر و کشور) به عهده متقاضی است.

دانشگاه های تورنتو

تورنتوی کانادا میزبان 6 دانشگاه مشهور کاناداست که از این لیست 5 مورد از دانشگاه‌های دولتی کانادا هستند. افزون بر دانشگاه‌ها، 5 کالج نیز در این شهر دایر هستند که برخی از آن‌ها پردیس‌های دیگری نیز در شهرهای دیگر تاسیس کرده‌اند.

تحصیل در این موسسات آموزش عالی نیازمند ارائه مدارک و سوابق مشخصی‌ست که بسته به محل تحصیل متفاوت است. این مدارک شباهت بسیاری به مدراک مورد نیاز برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی دارد. مدرک معتبر و بین‌المللی زبان انگلیسی با نمره متوسط به بالا از جمله مدارک درخواستی مشترک میان این دو است.

در بین شرایط پذیرش تحصیلی برخی دانشگاه‌ها، نمره بالاتری برای مدرک زبان مورد نیاز است؛ اگر نمره زبانِ متقاضی پایین‌تر از حد انتظار باشد، پذیرش تحصیلی مشروط برای او صادر می‌شود. در این صورت متقاضی موظف است ابتدا در دوره زبان انگلیسی شرکت کند و پس از کسب مهارت لازم دوره تخصصی را آغاز کند. پس قبل از هر چیز متقاضی باید مهارت زبان خود را تقویت کند.

افزون بر اهمیت نمره مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در تورنتو به عنوان شهری انگلیسی‌زبان، مدارکی همچون سوابق تحصیلی و شغلی، مشخصات فردی و هویتی، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه نیز باید ارائه شود.

دانشگاه اوکَد

دانشگاه دولتی اوکد OCAD University یا با عنوان کامل‌تر دانشگاه انتاریو کالج طراحی و هنر Ontario College of Art and Design University در سال 1876 به عنوان مدرسه هنر انتاریو تاسیس شد. این دانشگاه که قدیمی‌ترین و بزرگ‌ترین موسسه آموزشی در زمینه هنر و طراحی محسوب می‌شود، در سال 1996 به عنوان کالج و در سال 2010 به عنوان دانشگاه به کار خود ادامه داد. حدود 9.3% از جمعیت دانشجویان مشغول به تحصیل و حدود 22.3 درصد از جمعیت فارغ‌التحصیلان از دانشگاه اوکد را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده‌اند. 

دانشگاه رایرسون

یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی مهم کانادا، دانشگاه رایِرسون Ryerson University یا به اختصار RyeU نام دارد. ساخت این دانشگاه دولتی در سال 1998 آغاز شد و در سال 2002 به بهره‌برداری رسید. دانشگاه رایرسون در میدان یانگ دانداس یکی از شلوغ‌ترین مناطق مرکز شهر تورنتو واقع شده است؛ به دلیل موقعیت دانشگاه رایرسون در مرکز شهر، دسترسی به آن بسیار آسان است. دانشگاه رایرسون در 3 کمپوس و 6 دانشکده بیش از 100 برنامه تحصیلی را پوشش داده است. بر اساس آخرین گزارش‌های موسسه CWUR دانشگاه رایرسون رتبه 801 جهانی و رتبه 25 ملی کانادا را از آن خود کرده است.

دانشگاه تورنتو

یکی دیگر از دانشگاه‌های مشهور کانادا دانشگاه تورنتو University of Toronto است که به اختصار  یاU of T UToronto نامیده می‌شود. این دانشگاه دولتی که در حوالی پارک کویین واقع شده، در سال 1827 با نام کالج کینگ به عنوان اولین موسسه آموزشی عالی در شمال کانادا آغاز به کار کرد. دانشگاه تورنتو 11 کالج مختلف در رشته‌های متنوع دارد؛ انشعاب یکی از پردیس‌های دانشگاه در شهر میسیساگا در جنوب انتاریو قرار دارد و انشعابی دیگر در شهر اسکاربروی در نزدیکی تورنتو واقع شده است.

رنکینگ سالانه این دانشگاه نشان می‌دهد که دانشگاه تورنتو همواره از بهترین موسسات آموزش عالی در کانادا شناخته می‌شود. بر اساس رتبه‌بندی QS در سال 2021 دانشگاه تورنتو در جایگاه 18 جهانی قرار گرفته و در جایگاه ملی رتبه اول بهترین دانشگاه کانادا را کسب کرده است. در میان دانشکده‌های علوم پزشکیِ دانشگاه‌های مختلف کانادا، دانشگاه تونتو همیشه حرفی برای گفتن دارد. البته در مباحث رشته‌های ادبیات، هنر و نقد ادبی، نام مکتب تورنتو با دانشگاه تورنتو گره خورده است. مارشال مک‌لوهان و نورتروپ فرای نظریه‌پردازان مشهور قرن بیستم از جمله نام‌آورترین فارغ‌التحصیلان دانشگاه تورنتو هستند.

دانشگاه یورک

به عنوان سومین دانشگاه بزرگ کانادا و دومین مدرسه آموزش عالی بزرگ در انتاریو، دانشگاه یورک York University یکی دیگر از موسسات آموزش عالی مشهور در تورنتوی کاناداست. این دانشگاه تحقیقاتیِ دولتی در سال 1959 تنها با 76 دانشجو آغاز به کار کرد و تا به امروز 325 هزار فارغ‌التحصیل در رشته‌های مختلف تربیت کرده است. اما شهرت دانشگاه یورک بیشتر با مشارکت در برنامه‌های فضایی کانادا ارتباط دارد. دانشکده مهندسی دانشگاه یورک در طراحی برنامه‌های ناسا در اکتشافات مریخ و دیگر تحقیقات فضایی نقش مهمی ایفا کرده است.

کالج سِنِکا

کالج هنر و فناوریِ کاربردی سنکا Seneca College of Applied Arts and Technology از کالج‌های دولتی و مشهور کاناداست که در سال 1967 تاسیس شد. تا سال 2021، کالج سنکا 7 پردیس در شهرهای مختلف استان انتاریو ایجاد کرده که رشته‌ها و برنامه‌های تحصیلی متنوعی را پوشش می‌دهند. 17هزار دانشجوی تمام وقت و 90 هزار دانشجوی نیمه وقت در کالج سنکا مشغول به تحصیل شده‌اند.

تورنتو مرکز استان انتاریو و پرجمعیت ترین شهر کاناداست

آب و هوای تورنتو

شهر تورنتو بر روی جلگه‌ای سبز و هموار گسترده شده است. موقعیت جغرافیایی تورنتو در سواحل دریاچه انتاریو و جاری شدن رودها و جویبارهای متعدد بر این سرزمین، تاثیر مستقیمی بر آب و هوای شهر گذاشته است. رطوبت ناشی از وجود دریاچه موجب شده این شهر در سامانه کوپن در طبقه آب و هوای مرطوبِ قاره‌ای قرار گیرد و به‌نسبت، هوای گرم‌تری در زمستان و هوای دلچسب و خنک‌تری در تابستان احساس شود.

البته ناگفته نماند که وجود مجموعه جزایر Great Lakes نیز منبع رطوبت فراوان برای آب و هوای تورنتو در تابستان است. تورنتوی کانادا چهار فصل از سال را به صورت متمایز تجربه می‌کند، اما با توجه به سرعت تغییر آب و هوا در منطقه، تغییر فصل با اختلاف قابل توجهی در طول دوره اتفاق می‌افتد.

تابستان در تورنتو

نسیم خنک و دلنوازی که از سوی دریاچه انتاریو می‌وزد، هوای تابستان این شهر را بسیار مطبوع و دلچسب کرده است. اما به نسبت بسیاری از شهرهای کانادا، تورنتو تابستان‌های گرمتری را از سر می‌گذراند؛ میانگین دمای روزهای تابستان حدود 20 درجه بالای صفر است، اما گاهی دمای هوا از 30 درجه سانتی گراد هم تجاوز می‌کند. 

بهار در ماه می و با میانگین دمای 10 تا 14 درجه بالا صفر از شهر خداحافظی می‌کند، تا ماه ژوئن با میانگین دمای 14.9 تا 19.4 درجه بالای صفر از راه برسد. ماه جولای ماه زورآزمایی تابستان است؛ میانگین دمای 18 تا 22.3 درجه سانتی‌گراد بالای صفر نشان از روزهای به نسبت گرم و مرطوب تابستانی دارد. آگوست از میزان گرمای هوا می‌کاهد و با میانگین دمای هوای 17.4 تا 21.9 درجه‌ای به بدقه تابستان می‌شتابد. کم‌کم نسیم تابستانی جای خود را به بادها و گاهی طوفان پاییز می‌دهد.

زمستان در تورنتو

زمستان‌ها اغلب سرد و برفی‌ست. دمای هوا در اکثر روزهای سال در زیر صفر نوسان دارد. پدیده سرمایش باد یا سوز wind chill اغلب در تورنتو اتفاق می‌افتد؛ این پدیده طبیعی سرمایی شدید حاصل از افت دما توام با وزش شدید باد است که در چنین حالتی دما به 37 درجه زیر صفر هم می‌رسد.

زمستان اوایل ماه دسامبر وارد این شهر وسیع می‌شود و تا اواسط مارچ بر شهر حکم‌فرمایی می‌کند. میانگین دمای هوای زمستانی در بدو ورود حدود 0.5 تا 3.01 درجه زیر صفر است اما در جشن کریسمس دمای هوا به 7 درجه زیر صفر هم می‌رسد. وداع زمستان در ماه فوریه با میانگین دمای 5.6 درجه و 2.6 درجه سانتی گراد زیر صفر صورت می‌گیرد، اما آثار حضور آن تا اواسط ماه مارس پا برجاست.

کیفیت زندگی در تورنتو

در بین تمام کشورهای جهان، کانادا در جایگاه نخست بهترین کشور برای زندگی قرار دارد. اما در بین شهرهای این کشور پهناور نام مرکز استان انتاریو هموار در بین امن‌ترین شهرهای جهان دیده می‌شود؛ بر اساس رتبه‌بندی SCI شاخص‌های امنیت دیجیتالی، امنیت سلامتی، امنیت شخصی و امنیت زیرساختی، نام این شهر را در رتبه ششم جهان قرار داده است.

با در نظر گرفتن این شاخص‌ها تورنتو لقب امن‌ترین شهر آمریکای شمالی را به خود نسبت داده است. در شاخص زندگی مجله اکونومیست تورنتو تا جایگاه اول تنها 0.9 امتیاز فاصله دارد و به همین دلیل جایگاه دوم را از آن خود کرده است. 

تورنتو شهری خاتم‌کاری شده با اقوام متنوع و فرهنگ‌های مختلف جهان است. فرصت‌های شغلی کافی، امکانات تحصیلی درخور، سیستم مراقبت‌های بهداشتی با بودجه دولتی و ثابت ماندن هزینه‌های زندگی در چند سال اخیر موجب می‌شود این شهر مهاجران بسیاری را برای تحصیل و زندگی خوشامد گوید. 

اقتصاد تونتو نقش به سزایی در اقتصاد کانادا و جهان ایفا می کند

اقتصاد تورنتو

پایتخت انتاریو مرکز بین‌المللی تجارت و امور مالی جهان شناخته شده است؛ در واقع این شهر پایتخت اقتصادی کشور کانادا محسوب می‌شود و تمرکز بالایی در سیستم بانکداری و شرکت‎های کارگزاری دارد. اگرچه بخش اعظمِ فعالیت‌های تولیدی منطقه در خارج از محدوده شهری صورت می‌گیرد، اما تورنتو همچنان مرکزی برجسته در فروش عمده و توزیع بخش صنعت برشمرده می‎شود.

بورس اوراق بهادار تورنتو در جایگاه هفتم بزرگترین بورس اوراق بهادار جهان با سرمایه‌گذاری در بازار را در اختیار گرفته است. افزون بر این، پنج موسسه بزرگ مالی کانادا که به طور جمعی با عنوان «پنج بزرگ» یا Big Five شناخته می‌شوند، در تورنتو مستقر شده‌اند. این شهر یکی از مراکز مهم کانادا در زیرساخت رسانه‌ها، نشر، ارتباط از راه دور، فناوری اطلاعات و صنایع تولید فیلم برشمرده می‌شود. 

جاذبه های گردشگری تورنتو

مراکز گردشگری و جاذبه‌های دیدنی تورنتوی انتاریو باب هر سلیقه‌ای‌ست؛ از طبیعت شگفت‌انگیز ساحلی مانند باغ ادواردز گرفته تا موزه‌های باستانی و هنری مانند موزه رویال انتاریو پاسخگوی چشمان کاوشگر گردشگران است. مراکز خرید تونتو که اغلب در منطقه یورکویل و کویین وست مستقر شده‌اند، معمولا مملو از گردشگر است. مرکز خرید ایتون در مرکز شهر تورنتوی انتاریو یکی از مراکز تفریحی محبوب کاناداست که سالانه بیش از 52 میلیون بازدیدکننده دارد.

مرکز خرید ایتون

پر رفت‌وآمدترین جاذبه در تورنتوی کانادا لقب مرکز خریدی در مرکز شهر است که در سال 1977 افتتاح شد. مجتمع تجاری ایتون Toronto Eaton Centre از شلوغ‌ترین مراکز خرید آمریکای شمالی برشمرده می‌شود؛ به‌طوری که در سال 2015 حد نصاب 48,969,858 نفر بازدیدکننده را به نام خود ثبت کرد. جالب است که بدانید طراحی اولیه این سازه در روزهای پایانی قرن 19 میلادی به اتمام رسید، اما ساخت آن سال‌ها به طول انجامید. 

هزینه زندگی در تورنتو

به‌طور قطع زندگی در شهرهای دانشگاهیِ استان انتاریوی کانادا بسیار کم‌هزینه‌تر خواهد بود، اما تنوع و انرژی تورنتو مختص به این شهر است. یکی از مهم‌ترین دغدغه مهاجران و متقاضیان تحصیل در تورنتو هزینه‌های زندگی یافتن شغل در این شهر است.

میانگین درآمد ماهانه هر مهاجر در این شهر حدود 3362 دلار کانادا برآورد می‌شود؛ از سویی دیگر، اجاره‌بهای آپارتمان تک‌خوابه به‌طور میانگین حدود 2 هزار دلار کانادا اعلام شده است. البته جهت برآورد دقیق‌تر از هزینه‌های زندگی باید به سه مقوله خورد و خوراک، مسکن و حمل و نقل بیشتر بپردازیم؛ چراکه این سه، بیشینه مخارج خانوار را در مدت زمان یک ماه در بر می‌گیرند. 

هزینه مسکن در تورنتو

به نسبت دیگر شهرهای استان انتاریو، هزینه مسکن در تورنتوی کانادا بسیار بالاست. به همین دلیل بسیاری از مهاجران و حتی شهروندان این کلان‌شهر، شهرک‌های حوزه شهری را برای زندگی برگزیده‌اند. بهترین گزینه برای دانشجویان بین‌المللی در این شهر، استفاده از اقامتگاه‌های دانشجویی در فضای پردیس‌هاست؛ چراکه افزون بر صرفه‌جویی در هزینه مسکن و حتی هزینه حمل و نقل، با زندگی در فضای دانشگاهی از اتلاف زمان و انرژی در رفت‌وآمد نیز جلوگیری می‌شود.

در صورت تمایل به تهیه مسکن باید حداقل 1500 دلار کانادا برای کرایه ماهانه آپارتمان در نظر گرفت. میانگین اجاره‌بهای آپارتمان تک‌خوابه در مرکز شهر تورنتو حدود 1,956.98 دلار کاناداست و برای آپارتمان سه خوابه در همین حوالی باید ماهانه به ‌طور میانگین حدود 3,421.07 دلار کانادا در نظر گرفت. البته زندگی در حومه شهر تا حدودی هزینه‌های مربوط به مسکن را کاهش می‌دهد؛ میانگین کرایه آپارتمان یک‌خوابه در حومه شهر ماهانه حدود 1,682.22 دلار و آپارتمان سه‌خوابه ماهانه حدود 2,601.25 دلار کانادا هزینه دارد. 

هزینه خورد و خوراک در تورنتو

هزینه‌های خورد و خوراک روزانه در تورنتو هم یکی دیگر از مواردی‌ست که نمی‌توان از آن چشم پوشید. از هزینه مسکن که بگذریم، صرف یک‌ وعده غذای معمولی در رستوران‌های نه چندان گرانِ تورنتو حداقل 20 دلار هزینه دارد. با انتخاب رستوران‌های فست‌فودِ زنجیره‌ای مانند مک‌دونالد هزینه وعده غذایی به 11 دلار کاهش می‌یابد.

برای تهیه یک فنجان کاپوچینوی معمولی باید حدود 4.53 دلار کانادا پرداخت کرد. یک بطری نوشیدنی 330 میلی‌لیتری پپسی حدود 2.52 دلار و یک بطری کوچک آب 1.94 دلار کانادا هزینه دارد.

از خریدهای سوپرمارکتی می‌توان به موارد مصرفیِ روزانه اشاره کرد؛ قیمت یک لیتر شیر معمولی حدود 3.10 دلار، یک قرص نان سفید و تازه 500 گرمی حدود 2.86 دلار و بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی 3.36 دلار است. قیمت هر کیلو پنیر محلی 14.62 دلار، هر کیلو برنج سفید معمولی 3.47 دلار، هر کیلو فیله مرغ 13.49 دلار، و قیمت هر کیلو گوشت قرمز 15.58 دلار برآورد می‌شود.

برای خرید صیفی‌جات از جمله گوجه کیلویی 3.87 دلار، سیب‌زمینی کیلویی 2.88 دلار و پیاز کیلویی 2.55 دلار کانادا باید پرداخت کرد. برای خرید سیب کیلویی 4.04 دلار، موز کیلویی 1.59 دلار و پرتقال کیلویی 3.56 دلار باید در نظر گرفت.

هزینه حمل و نقل در تورنتو

یکی دیگر از اساسی‌ترین هزینه‌ها در تورنتو، هزینه حمل و نقل است. به طور قطع استفاده از حمل و نقل عمومی در همه شهرها به‌صرفه‌تر است؛ بلیط تک‌سفره برای مترو و اتوبوس 3.25 دلار هزینه دارد، اما در صورتی که هر روز در داخل شهر تردد داشته باشید، استفاده از بلیط‌های ماهانه به‌صرفه‌تر خواهد بود. این بلیط‌ها در تورنتو 156.00 دلار هزینه دارد. قیمت ورودی تاکسی‌ها در تورنتو 2.00 دلار است که به ازای هر کیلومتر 1.18 دلار دیگر به این مبلغ افزوده می‌شود.

سیستم حمل و نقل عمومی تورنتو Toronto Transit Commission یا TTC شامل اتوبوس‌های خطی، اتوبوس‌های برقی، مترو و خط راه‌آهن حومه برای اتصال شهرک‌های اطراف به مرکز شهر می‌شود. سیستم حمل و نقل عمومی شهر برای دانشجویان مشغول به تحصیل تخفیفی تحت عنوان TTC Post-Secondary Students در نظر گرفته که پس از دریافت کارت دانشجویی می‌توان برای این کارت نیز درخواست داد. با استفاده از تخفیف حداقل 50 درصد دانشجویی، هزینه‌های حمل و نقل شهری کاهش چشمگیری خواهد یافت. 

میزان درآمد در تورنتو

پس از آماده‌سازی مدارک برای درخواست پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی، یافتن شغل دانشجویی یا کارِ پس از دوران تحصیل در تورنتو به یکی از دغدغه‌های متقاضیان تحصیل در کانادا تبدیل شده است. بر اساس سیستم آموزشی کانادا، دانشجویان اجازه دارند همزمان با دوران تحصیل تا سقف 20 ساعت در هفته مشغول به کار نیمه‌وقت باشند. 

در واقع با دریافت ویزای تحصیلی دانشجو اجازه داشتن کار دانشجویی یا کار پاره‌وقت همزمان با دوران تحصیل در تورنتو را نیز کسب می‌کند. میانگین درآمد حاصل از کار دانشجویی در تونتو حدود 37.05 دلار برای هر ساعت برآورد می‌شود. حداقل درآمد ساعتی کار دانشجویی برای هر ساعت حدود 23.30 دلار و حداکثر 62.98 دلار اعلام شده است.

با وجود اینکه تورنتو یکی از شهرهای گران کانادا محسوب می‌شود، اما به طور کلی قیمت‌ها و میزان هزینه‌ها سال‌هاست تغییری نکرده است. سقف درآمدها در این کلان‌شهر نیز به مراتب بالاتر است؛ میانگین درآمد شهروندان برای شغل تمام‌وقت سالانه 134 هزار دلار کانادا اعلام شده است؛ حداقل درآمد خالص سالانه 33.900 دلار و حداکثر حدود 599 هزار دلار تخمین زده می‌شود. بر اساس این آمار تنها 25 درصد از مردم این شهر درآمد سالانه کمتر از 70هزار دلار کسب می‌کنند.

مراکز خرید تورنتو از جمله جاذبه های دیدنی این شهر محسوب می شوند.

گذری بر تاریخ تورنتو

سکونت در منطقه تورنتوی امروزی به 10 هزار سال پیش باز می‌گردد؛ فلاتی شیب‌دار که با شریان‌های بزرگ و کوچک آبیاری می‌شد و حیات را به درختچه‌های جنگلی هدیه می‌داد. اما پس از ورود مهاجران اروپایی سکوت طبیعت جای خود را به شهری به نام یورک داد که در سال 1793 به‌طور رسمی تاسیس و معرفی شد.

این شهر که بعدها به عنوان پایتخت مناطق مستعمره بریتانیا (یا کانادای شمالی Upper Canada) از آن یاد می‌شد، در طول جنگ 1812 از سوی نیروهای آمریکایی آسیب‌هایی جدی را متحمل شد. در امتداد بازسازی‌های مناطق جنگ‌زده، شهر یورک گسترش یافت و در سال 1834 با نام تورنتو و مرکز استان انتاریو معرفی شد. 

زبان شهروندان تورنتو

بیش از 95 درصد از تورنتویی‌ها به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند؛ اما از این آمار تنها 54.7 درصد زبان انگلیسی را به عنوان زبان مادری خود می‌دانند، بازماندگان از این آمار نیز زبان انگلیسی را در جایگاهِ زبان دوم خود فرا گرفته‌اند. 1.6 درصد از شهروندان این شهر زبان فرانسوی را زبان مادری خود می‌دانند و 9.1 درصد از جمعیت به هر دو زبان ملی کانادا یعنی زبان انگلیسی و فرانسوی مسلط هستند. به همین دلیل بسیاری از خدمات شهری به هر دو زبان ملی ارائه می‌شود.

زندگی در تورنتو 

تورنتو پرجمعیت‌ترین شهر کاناداست که مرکز فرهنگی، اقتصادی و تجاریِ انگلیسی‌زبان در این کشور محسوب می‌شود. تورنتوی کانادا یکی از گزینه‌های محبوب مهاجران برای زندگی است؛ به‌طوری که تقریبا نصف جمعیت شهر را مهاجران تشکیل می‌دهند. از این رو وسعت و گستره فرهنگ، زبان و هنر در این شهر به وضوح مشهود است.

این چندفرهنگی کلید شعار شهر تورنتو نیز شده است؛ “Diversity Our Strength” یا «تنوع و گوناگونی، قدرت ماست» انتخابی به‌جاست که نمایان‌گر رویکرد مثبت کانادایی‌ها نسبت به مهاجران است.

کلان‌شهر تورنتو مهد فرهنگ و ورزش در کانادا محسوب می‌شود؛ بعد از نیویورک و لندن، تورنتو سومین منطقه هنری و فرهنگی است که هنرمندانی نظیر جیم کری و مایک مایرز را به دنیای سینما تقدیم کرد. تیم‌های ورزشی مشهور و حرفه‌ای امریکای شمالی نیز از شهر تورنتو برخاسته‌اند و در این قاره شهره شده‌اند. 

بر اساس آماری که در سال 2016 انتشار یافت، جمعیت ایرانی‌تبارِ مقیم تورنتو 97,110 نفر اعلام شد. بیشتر مهاجران ایرانی یعنی جمعیتی حدود 44 درصد از مهاجران ایرانی در مقصد کانادا، شهر تورنتو را برای زندگی برگزیدند؛ بیشتر ایرانیان مستقر در تورنتو در محله‌های شمالی شهر یعنی محدوده نورت یورک، ویلو دیل و ریچموند هیل سکونت دارند. در شهرهای تورنتوی انتاریو و ونکوور نشریات و رسانه‌های بسیاری به زبان فارسی فعالیت دارند. شمارِ بسیاری از جمعیت فعالان مدنی و سیاسی، کارآفرینان، ادیبان، هنرمندان و صاحبان تخصص و سرمایه را ایرانی‌های مقیم تورنتو تشکیل می‌دهند.