تحصیل در کانادا برای بسیاری از جوانان ایرانی یک رویاست، البته رویایی که می‌توان به آن دست یافت. با صفر تا صد تحصیل در کانادا در مقاطع مختلف تحصیلی، شرایط اپلای کانادا، مدارک لازم تحصیل در کشور کانادا و هزینه‌هایی که از زمان شروع پروسه اپلای تا زمان ورود به دانشگاه‌های این کشور دارید را در این مطلب از لتس گو یونی بررسی می‌کنیم.

توصیه می‌کنیم مطالعه کامل این پُست را از دست ندهید، چون نکات مهمی در هر بخش از مطلب قرار دارد که مسیر مهاجرت تحصیلی به کانادا را برای شما آسان‌تر می‌کند. همچنین در صورت نیاز به اپلای و اخذ ویزا، می‌توانید از طریق همین سایت، نسبت به رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی به کانادا اقدام نمایید.

در نظر داشته باشید که در میان کشورهای انگلیسی ‌زبان مانند انگلیس و استرالیا، کانادا ارزان‌ترین کشور برای ادامه تحصیل و زندگی محسوب می‌شود؛ رنکینگ موسسات آموزش عالی این کشور و اعتبار مدارک فارغ‌التحصیلی، بر کیفیت زندگی و تحصیل در کانادا افزوده است، به طوری که ایرانیان متقاضی تحصیل در خارج از کشور، انتخاب اول‌شان، کشور کانادا است. (احتمالاً انتخاب اول شما هم برای تحصیل در خارج، کشور کاناداست)

صفر تا صد تحصیل در کانادا

به‌طور کلی تحصیل در کانادا نیازی به شرکت در آزمون ورودی کالج یا دانشگاه ندارد؛ تنها با دریافت پذیرش تحصیلی و پس از آن ویزای تحصیلی کانادا، می‌توان برای مهاجرت تحصیلی آماده شد. جهت عملی کردن این تصمیم پیش از هر چیز باید اطلاعات مورد نیاز از قبیل روند دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا را دانست که در اینجا به طور خیلی جامع با راهنمای تحصیل در کانادا و اخذ ویزای تحصیلی کانادا در لتس گو یونی آشنا خواهید شد و در نهایت برای مهاجرت تحصیلی آماده خواهید شد.

تحصیل در کانادا 2024

به نسبت دیگر کشورهای هم‌رده، تحصیل در کانادا چندان دشوار هم نیست. بهتر است بدانید، تحصیل در کانادا یکی از روش‌های مهاجرت به کاناداست. شما می‌توانید با دریافت ویزای تحصیلی، تا پایان دوره تحصیل، در کشور کانادا اقامت داشته باشید و در پایان دوره، با اشتغال در یک کار تمام‌وقت، مسیر دریافت اقامت دائم کانادا را هموار کنید.

یکی از هیجان‌انگیزترین نکات تحصیل در کشور کانادا این است که هر ساله نام چند دانشگاه از این کشور در رنکینگ‌های جهانی بهترین دانشگاه‌ها دیده می‌شود؛ از جمله دانشگاه مک گیل، دانشگاه تورنتو، دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه آلبرتا که در رده‌بندی‌های جهانی جایگاه ثابتی را از آن خود کرده‌اند و تحصیل در آنها، آینده کاری شما را تضمین خواهد کرد.

تحصیل در کانادا 2023

سیستم آموزشی کانادا

نظارت و قانون‌گذاری در حوزه آموزش بر عهده استان‌ها و قلمروهای کاناداست؛ بنابراین نظام آموزشی مشخصی در سطح فدرال بر این سیستم قانون‌گذاری نمی‌کند. برای مثال در برخی استان‌ها شرط سنی برای ورود به تحصیلات عالیه 18 سال اعلام شده، درحالی که در استان دیگر شرط سنی 19 سال است. در صورتی که بتوان از جزئیات این چنینی چشم پوشید، به غیر از استان کبک در تمام استان‌ها و شهرهای کانادا، جهت ورود به دانشگاه یا کالج ارائه اصل مدرک تحصیلی دیپلم و پیش‌دانشگاهی کفایت می‌کند. 

بر اساس نظام آموزشی در استان کبک، متقاضیِ ادامه تحصیل در دانشگاه موظف است پس از دریافت دیپلم متوسطه از دبیرستان، در دوره‌ای تحت عنوان سِژپ CÉGEP تحصیل کند. در واقع این دوره پیش‌شرطِ ورود به دانشگاه‌های استان کبک برشمرده می‌شود. دوره سژپ بسته به رشته تحصیلی 2 تا 3 سال طول می‌کشد؛ دانشجوی فارغ‌التحصیل از این دوره می‌تواند وارد دانشگاه یا به طور مستقیم وارد بازار کار شود.

شرایط تحصیل در کانادا

همان‌طور که پیش‌تر هم گفتیم، نظام آموزشی این کشور به صورت استانی اداره می‌شود؛ از این رو نمی‌توان نکات مشخص و ثابتی را به عنوان شرایط تحصیل در کانادا ذکر کرد. اما به‌طور کلی تحصیل در یک کشور انگلیسی‌زبان در قدم اول نیازمند تسط کافی به این زبان است. البته زبان تحصیل در بیشتر موسسات آموزشی استان کبک زبان فرانسوی‌ست؛ به همین دلیل جهت دریافت پذیرش تحصیلی از این موسسات و حتی ویزای تحصیلی باید به زبان فرانسوی هم تسلط داشت. 

تحصیل در کانادا 2023 با لتسگو یونی

مدرک زبان انگلیسی

یکی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی، مدرک زبان انگلیسی با نمره متوسط به بالاست. البته ناگفته نماند که از سال 2019 پذیرش تحصیلی برای متقاضیانی که موفق به کسب نمره قابل‌توجهی از آزمون بین‌المللیِ زبان نشده‌اند، به‌صورت «پذیرش مشروط» صادر می‌شود.

در این صورت متقاضیِ تحصیل در کانادا، پس از ورود به خاک این کشور ابتدا در دوره زبان شرکت می‌کند و پس از دریافت نمره مورد نظر می‌تواند وارد دوره تخصصی منتخب شود. این دوره‌ها در همان موسسه آموزشی منتخب برگزار می‌شود و بسته به سطح زبانِ متقاضی 3 ماه تا یک‌سال زمان می‌برد. پس برای عملی کردن تصمیم تحصیل در کانادا، در قدم اول باید سطح زبان انگلیسی یا فرانسوی را تقویت کرد.

شرط معدل اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا

از نظر مسئول پذیرش تحصیلی و حتی آفیسر ویزای تحصیلی، معدل آخرین مدرک تحصیلی از جمله نکات مهم برای تحصیل در کانادا برشمرده می‌شود. البته این پیش‌شرط ارتباط مستقیمی با رشته تحصیلی مورد نظر دارد. در برخی دانشگاه‌ها این نکته اهمیت بسیاری دارد؛ در حالی که در برخی کالج‌ها نکته چندان مهمی محسوب نمی‌شود.

شرایط سنی تحصیل در کانادا

تحصیل در مقاطع مختلف شرایط سنی مشخصی دارد؛ به طور کلی بهترین بازه سنی جهت تحصیل در مقطع کارشناسی 18 تا 25 سال، برای مقطع کارشناسی ارشد 22 تا 30 سال و برای مقطع دکتری 24 تا 35 سال در نظر گرفته می‌شود؛ اما این پیش‌شرط به قوانین پذیرش دانشگاهِ مقصد بستگی دارد.

یکی از اصطلاحات متداول در مقوله تحصیل در کانادا گپ تحصیلی یا Study gap است؛ در واقع همان وقفه تحصیلی! اگر بیش از 5 سال از تاریخ دریافت آخرین مدرک تحصیلی متقاضی گذشته باشد، وقفه تحصیلی شامل حال او می‌شود؛ این امتیازِ منفی، هم در زمینه درخواست پذیرش تحصیلی و هم در پروسه درخواست ویزای تحصیلی گریبان‌گیر متقاضیِ تحصیل در کانادا خواهد بود. البته با ارائه سوابق شغلیِ مرتبط با رشته تحصیلی تا حدی می‌توان این وقفه را پوشش داد. 

اپلای کانادا 

با مطالعه شرایط پذیرش تحصیلی از دانشگاه در رشته مورد نظر، ابتدا باید لیستی کامل از مدارک ذکر شده را یادداشت کرد. لیست این مدارک بسته به رشته و موسسه آموزشی متفاوت است؛ اما به طور کلی مواردی از قبیل اسکن اصل و ترجمه مدارک شناسایی و هویتی، ریز نمرات و آخرین مدرک تحصیلی، و سوابق تحصیلی و شغلی مورد توجه دانشگاه‌ها و کالج‌ها قرار می‌گیرد.

با آماده کردن این مدارک، نوبت به مکاتبه با مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی می‌رسد. پس از ارسال مدارک و ثبت درخواست، شرایط متقاضی توسط کارشناسان پذیرش تحصیلی بررسی می‌شود.

در صورتی متقاضی واجد شرایط باشد، نامه‌ای تحت عنوان «نامه پذیرش اولیه» صادر می‌شود. در این نامه لیستی از مبالغ پرداختی و نقصان مدارک به دست متقاضی می‌رسد. میزان مبلغ قابل پرداخت در این مرحله به موسسه آموزشیِ مقصد بستگی دارد؛ برخی از دانشگاه‌ها یا کالج‌ها تمام شهریه طول دوره را در این مرحله دریافت می‌کند و برخی دیگر شهریه سالانه، یا شهریه یک ترم را دریافت می‌کند، گروهی دیگر هم بخشی از شهریه یک ترم را دریافت می‌کنند.

با پرداخت هزینه‌ها، ارسال فیش‌های پرداختی و تکمیل مدارک، نامه پذیرش اصلی برای متقاضی صادر می‌شود.

مهاجرت تحصیلی به کانادا در سال 2023

ویزای تحصیلی کانادا

پس از صدور نامه پذیرش تحصیلی اصلی از دانشگاه یا کالج می‌توان برای درخواست ویزای تحصیلی اقدام کرد. این نامه از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست ویزاست؛ اگر متقاضی با نامه پذیرش اولیه درخواست ویزای تحصیلی را ثبت کند، امیدی به دریافت نتیجه وجود ندارد. افزون بر این، مدارک مربوط به پیشینه تحصیلی و شغلی، وقفه تحصیلی و نمره زبان مدرج در مدرک زبان بین‌المللی از جمله مهم‌ترین نکات برای دریافت ویزای تحصیلی هستند.

از دیگر مدارک مهم جهت درخواست ویزای تحصیلی، ارائه تمکن مالی برای ویزای تحصیلی کانادا است. گواهی تمکن مالی مدرکی‌ست که باید از بانک تهیه شود؛ این گواهی نشان می‌دهد که دانشجو یا حامیِ مالی او می‌تواند از پس هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا بر بیاید. این سند معتبر و رسمی در تمامی شعب بانک‌ها به زبان انگلیسی صادر می‌شود.

گواهی تمکن مالی اطلاعات مورد نیاز سفارت در رابطه با موجودی حساب‌های فرد و نرخ برابری آن به دلارِ کانادا را اعلام می‌کند. علاوه‌بر افیسر ویزای تحصیلی، این مدرک از نظر مسئولان پذیرش تحصیلی برخی دانشگاه‌ها برای صدور پذیرش تحصیلی نیز اهمیت پیدا می‌کند.

با ثبت درخواست و ارسال مدارک، زمان ملاقاتی با عنوان «جلسه بایومتریک» یا همان انگشت‌نگاری از سوی سفارت برای متقاضی تعیین می‌شود. با توجه به اینکه سفارت کانادا دیگر در ایران فعالیتی ندارد، متقاضی برای انجام این پروسه باید به یکی از شعبه‌های کارگزاری کانادا در کشورهای همسایه مراجعه کند. دفترهای کارگزاری یا VAC در شهرهای آنکارا، استانبول، دبی، تفلیس، ایروان و باکو دایر و پذیرای متقاضیان تحصیل در کانادا هستند.

شرکت در جلسه بایومتریک یا انگشت‌نگاری بسیار مهم است؛ به‌طوری که درخواست ویزای کانادا پیش از جلسه بایومتریک رسمیت پیدا نمی‌کند؛ با شرکت در این جلسه پرونده درخواست ویزای تحصیلی به جریان می‌افتد. معمولا در طول این جلسه مصاحبه‌ای اتفاق نمی‌افتد و تنها از متقاضی انگشت‌نگاری می‌شود. این روند برای تمامی متقاضیان ویزا در بازه سنی 14 تا 80 سال اجباری‌ست. پس از انگشت‌نگاری و شرکت در جلسه بایومتریک باید منتظر نتیجه نهایی ماند.

اپلای کانادا برای ایرانیان با لتس گو یونی

تحصیل در دانشگاه های کانادا

رسمی‌ترین شیوه آموزشی در مقاطع عالیه تحصیل در دانشگاه است؛ بیشتر دانشگاه های کانادا دولتی هستند و بودجه آن‌ها از سوی دولت‌های محلی، استانی و حتی فدرال تامین می‌شود. تا چندی پیش کمک‌هزینه‌های تحصیلی قابل ارائه برای دانشجویان بین‌المللی نیز از بودجه دولتی تامین می‌شد، اما به علت افزایش جمعیت دانشجویان بین‌المللی در سال‌های اخیر و در نتیجه آن افزایش تقاضا، در حال حاضر موسسات خیریه خصوصی این خلا را پوشش می‌دهند.

شاید به همین دلیل باشد که تمکن مالی برای متقاضی تحصیل در کانادا اهمیت بسیاری پیدا کرده است.

بر اساس هفته‌نامه و سایت آماری THE، نام حداقل 27 مورد از دانشگاه های کانادا در لیست بهترین دانشگاه‌های جهان به‌چشم می‌خورند. دریافت پذیرش از بهترین دانشگاه های کانادا نیز شرایط خاص خود را دارد؛ معدل آخرین مدرک تحصیلی، تسلط به زبان انگلیسی و شرایط سنی از جمله موارد مهم برای دریافت پذیرش تحصیلی از این دانشگاه‌هاست؛ شایان ذکر است که این نکات در مورد دریافت ویزای تحصیلی نیز اهمیت بسیاری دارد.

ددلاین دانشگاه های کانادا

آغاز سال تحصیلی در کانادا پاییز و در ماه دسامبر است؛ معادل ماه‌های شهریور یا مهر در پارسی. ترم پاییز تا ماه دسامبر طول می‌کشد و تا آغاز ترم بعدی چندروزی زمان می‌برد. ترم دوم از ماه ژانویه (حدود دی و بهمن) شروع می‌شود و در ماه آوریل (فروردین و اردیبهشت) پایان می‌یابد.

ترم سوم در کانادا در طول تابستان برگزار می‌شود. با توجه به تقویم دانشگاهی کانادا، باید زمان درستی را جهت ارسال درخواست پذیرش تحصیلی انتخاب کرد تا به اصطلاح در مدت‌زمان ددلاین دانشگاه، درخواست دانشجو ثبت شود.

با توجه به طولانی بودن پروسه درخواست تا دریافت ویزای تحصیلی باید حداقل شش ماه پیش از شروع ترم تحصیلی برای تحصیل در کانادا اقدام کرد.

افزون بر پروسه زمان‌بر پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی، ممکن است دانشجو مجبور باشد چندماهی را در کلاس‌های زبان انگلیسی بگذراند؛ همان‌طور که گفتیم اگر دانشجو نمره حد انتظار دانشگاه را در مدرک زبان انگلیسی نداشته باشد، دوره زبان انگلیسی به صورت پیش نیاز برای او برگزار می‌شود. این دوره 3 ماهه تا یک ساله، شروع دوره تحصیلی اصلی را به تعویق خواهد انداخت؛ بنابراین زمان درخواست پذیرش باید حساب‌شده باشد.

تحصیل کارشناسی در کانادا

پس از پایان دوره 12ساله مدرسه و دریافت مدرک دیپلم و پیش‌دانشگاهی می‌توان برای دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی درخواست داد. اصل مدارک دیپلم و پیش‌دانشگاهی برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی نیز مورد نیاز است؛ بنابراین تا زمان دریافت این مدارک از مدرسه محل تحصیل باید صبر پیشه کرد. 

بر اساس سیستم آموزشی ایران، برخی رشته‌های تحصیلی در مقطع متوسطه شامل پیش‌دانشگاهی نمی‌شود؛ اگر آخرین مدرک تحصیلی متقاضی به دیپلم ختم شده باشد، پیش از ثبت درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کانادا، باید دوره کاردانی را سپری کرد تا 12 سال تحصیل تکمیل شود. در این صورت متقاضی به جای مدرک پیش‌دانشگاهی، مدرک کاردانی یا فوق دیپلم را ارائه می‌دهد.

دریافت پذیرش از دوره کارشناسی نیازمند مدرک زبان آیلتس با نمره بالاتر از 6 است؛ در صورتی که متقاضی نمره کمتری ارائه دهد، پذیرش تحصیلی مشروط دریافت می‌کند و پیش از دوره تحصیلی باید در دوره زبان انگلیسی شرکت کند.

دوره‌های کارشناسی در دانشگاه های کانادا 2 تا 3 سال به طول می‌انجامد؛ تعداد واحدهای تحصیلی در این مقطع بسته به رشته تحصیلی و استان محل تحصیل متفاوت است. در صورتی که دانشجو درس‌هایی به عنوان پیش‌نیاز داشته باشد، این دوره طولانی‌تر هم می‌شود. با توجه به دوره زبان 3 ماهه تا یک‌ساله برای افرادی که پذیرش مشروط دریافت کرده‌اند، باید زمان این دوره‌های پیش‌نیاز را علاوه بر واحدهای درسی مقطع کارشناسی جداگانه محاسبه کرد.

مدارک لازم برای تحصیل در کشور کانادا

تحصیل کارشناسی ارشد در کانادا

دوره کارشناسی ارشد یا همان فوق لیسانس در کانادا یک تا 2 سال زمان می‌برد. این دوره پرطرفدار در سیستم آموزشی کانادا به دو بخش تقسیم می‌شود؛ دوره تحقیقاتی (Research-based) یا دوره واحدی (Course- based). همان‌طور که از نام دوره‌ها برمی‌آید، دوره تحقیقاتی که به پایان‌نامه منتهی می‌شود، به دانشجو اجازه ورود به مقطع تحصیلی بعدی یعنی شرکت در دوره دکترا را نیز می‌دهد.

اما در دوره واحدی مدرک کارشناسی ارشد پایان راه تحصیل است. البته در این میان رشته‌های ترکیبی نیز وجود دارد. همانند طول دوره، شهریه دوره کارشناسی ارشد از دوره پیشین کمتر است؛ شاید به دلیل کوتاه‌تر بودن دوره و در نتیجه کمتر بودن شهریه باشد که تحصیل در این مقطع بیش از دو مقطع دیگر مورد توجه قرار گرفته است.

حداقل نمره مدرک زبان آیلتس برای دوره کارشناسی ارشد نمره 6.5 اعلام شده است. البته در برخی رشته‌ها و برخی دانشگاه‌ها نمره بالاتر از 6.5 نیز مد نظر مسئولان پذیرش تحصیلی بوده؛ اما به طور میانگین متقاضی باید نمره‌ای بالاتر از 6.5 در مدرک آیلتس ارائه داد. در غیر این صورت چاره‌ای جز دریافت پذیرش مشروط و شرکت در کلاس‌های زبان انگلیسی ندارد.

بسته به رشته تحصیلی و قوانین دانشگاه مقصد، دریافت پذیرش تحصیلی از برخی رشته‌های تحصیلی در این مقطع نیازمند کارنامه آزمون GMAT و GRE خواهد بود؛ برای اطلاع از شرایط ورود به این دوره باید سایت رسمی دانشگاه مورد نظر به دقت مطالعه شود.

از جمله مدارک و شرایط مورد نیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی از مقطع کارشناسی ارشد می‌توان به مدرک فارغ‌التحصیلی دوره کارشناسی، پیش‌دانشگاهی و دیپلم، رزومه تحصیلی، انگیزه‌نامه تحصیلی، حداقل 2 توصیه نامه از استادان پیشین، معدل 15 به بالا در کارنامه دوره کارشناسی، سابقه کاری مرتبط برای پوشش گپ تحصیلی، ریز نمرات و سوابق تحصیلی، و در صورت وجود مقالات و پژوهش‌های علمی مرتبط اشاره کرد.

تحصیل دکتری در کانادا 

اغلب رشته‌های تحصیلی در مقطع دکترا حداقل سه‌سال تمام‌وقت زمان می‌برند؛ البته این زمان برای برخی رشته‌ها به 8 سال نیز می‌رسد! سیستم آموزشی کانادا در مقطع دکترا بر مهارت‌های کلیدی نظیر روش‌شناسی تحقیقات علمی تاکید بسیاری دارد. دانشجو در این دوره در فضای کارآموزی و محیط حرفه‌ای قرار می‌گیرد تا در سال‌های آتی الگوی خوبی برای یادگیری دیگر دانشجویان باشد.

دریافت پذیرش تحصیلی از مقطع دکترا کمی پیچیده‌تر از دوره‌های پیشین است. در این مقطع متقاضی با ارئه سوابق تحصیلی و موضوع رساله‌ای چشمگیر و اغناکننده، باید بتواند استادان دانشگاه موردنظر را متقاعد کند. در مقاطع پیشین متقاضی با مسئول پذیرش مکاتبه می‌کرد و وظیفه او ارائه مدارک مورد نیاز دانشگاه بود، اما در مقطع دکترا طرف سخن استادان درجه یک دانشگاه‌های کاناداست. 

افزون بر مراحل پیشین، از دیگر مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش از مقطع دکترا می‌توان به مدارک تحصیلی دوره‌های قبلی با معدل متوسط به بالا، مدرک زبان انگلیسی با نمره آیلتس بالای 7، مقاله‌های علمی و پژوهشی، توصیه‌نامه از استادان مقاطع پیشین، سوابق کاری مرتبط جهت پوشش گپ تحصیلی، پروپوزال یا پروژه متقاضی جهت اغنای استادان دانشگاه و در برخی رشته‌ها کارنامه آزمون GRE یا GMAT اشاره داشت.

تحصیل پزشکی در کانادا

از میان 17 دانشکده پزشکی در سراسر کشور کانادا، تنها 7 دانشکده برای دانشجویان بین‌المللی پذیرش تحصیلی صادر می‌کنند؛ از طرفی، دانشجویان برای ادامه تحصیل در رشته‌های پزشکی باید ابتدا در دوره کارشناسی علوم پایه مربوط به این رشته تحصیل کنند و پس از فارغ‌التحصیلی از این رشته باید در آزمون MCAT امتیاز لازم را به دست آورند. البته ناگفته نماند که دوره پیش از آزمون را می‌توان در کالج های کانادا نیز گذراند که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

شرایط کالج های کانادا

یکی دیگر از روش‌های تحصیل در کانادا راه‌یابی به کالج‌های این کشور است. دلیل محبوبیت کالج در میان متقاضیان ایرانی می‌تواند طول دوره تحصیلی به نسبت کوتاه‌تر باشد؛ از آنجایی دریافت پذیرش تحصیلی از کالج‌ها نیز به نسبت آسان‌تر است، می‌توان پیش از ورود به دانشگاه، در کالج کسب تجربه کرد. البته ناگفته نماند که در برخی رشته‌های تحصیلی شرکت در دوره کالج پیش از دانشگاه ضروری‌ست. 

پیش از ورود به رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی در دانشگاه‌های کانادا باید در کالج دوره Medical Science را گذراند. این دوره دو تا سه ساله مربوط به رشته‌های داروسازی، پزشکی تخصصی، دندانپزشکی، دامپزشکی و ... می‌شود.

با دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی از این دوره، می‌توان در آزمون MCAT شرکت کرد. این آزمون صحنه رقابت دانشجویان بین‌المللی و کانادایی را نمایش می‌دهد. پس از دریافت نمره قبولی در این آزمون که کار پیچیده و دشواری‌ست، در مرحله بعد دانشجو می‌تواند وارد دوره تحصیلی در دانشگاه شود.

مشاوره مهاجرت تحصیلی به کانادا با لتسگو یونی

اگر هدف از تحصیل در کانادا ورود به بازار کار این کشور باشد، کالج گزینه بهتری‌ نسبت به دانشگاه است؛ چراکه برنامه‌های تحصیلی در کالج‌ها برای ورود به بازار کار و یادگیری مهارت‌های لازم طراحی شده‌اند. مدارک فارغ‌التحصیلی از کالج جایگزینی برای مدارک دانشگاهی نیست اما مدرکی معتبر از موسسه آموزشی پس از دوره دیپلم محسوب می‌شود. 

دریافت پذیرش تحصیلی از کالج‌های کانادا نیازمند مدرک زبان بین‌المللی و معتبر است. متقاضی موظف است مدرک زبان آیلتس با نمره بالای 5 ارائه کند؛ گرچه با محدود کردن رشته‌های تحصیلی می‌توان با نمره کمتر از 5 نیز به کالج‌های کانادا ورود پیدا کرد. 

معدل آخرین مقطع تحصیلی نیز برای دریافت پذیرش تحصیلی از کالج اهمیت دارد، اما نمرات زیر 15 نیز می‌توانند برای تحصیل در کانادا امیدوار باشند. با محدود شدن رشته‌های تحصیلی و انتخاب شهر محل تحصیل نمره معدل بالای 13 نیز می‌تواند برای دریافت پذیرش تحصیلی اقدام کند.

شرایط بورسیه تحصیلی کانادا

با اینکه تنوع برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی کانادا بسیار بالاست؛ اما به دلیل محبوبیت این کشور در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی، شرایط بورسیه تحصیل در کانادا کمی دشوار است و به همه متقاضیان اعطا نمی‌شود. به شما توصیه میکنم جهت کسب اطلاعات کافی در خصوص بورسیه تحصیلی کانادا، مطلب راهنمای بورسیه تحصیلی کانادا را در مجله مهاجرت تحصیلی لتس گو یونی مطالعه نمایید.

شرایط کار دانشجویی در کانادا

بر اساس نظام آموزشی کانادا دانشجویان بین‌المللی می‌توانند تا سقف 20 ساعت در هفته مشغول به کار شوند. با در نظر گرفتن 30 ساعت برای مشاغل تمام‌وقت، این بازه زمانی برای کار همزمان با دوره تحصیلی مناسب و کافی‌ست.

کار دانشجویی شغل پاره‌وقتی‌ست که اشتغال در آن پروسه اداری مشخصی دارد. در صورت تمایل به اشتغال در کار پاره‌وقت، دانشجو موظف است پس از ورود به کانادا به یکی از شعبه‌های سازمان مهاجرتی این کشور مراجعه کند و درخواست سینامبر Social Insurance Number دهد. فارغ از نوع ویزایی که مهاجر به وسیله آن وارد خاک کانادا شده است، این کد 9 رقمی مجوز ورود به بازارکار محسوب می‌شود.

درآمد کار دانشجویی به نوع کار و استان محل تحصیلی بستگی دارد؛ فرصت‌های شغلی در کلان‌شهرها قدرت انتخاب دانشجو در بازار کار را افزایش می‌دهد و در شهرهای کوچک‌تر هزینه‌های زندگی به مراتب کمتر است. اما با احتساب همه این موارد، میانگین درآمد ساعتی حاصل از کار دانشجویی حدود 25 دلار کانادا اعلام شده است.

میزان درآمد از کار دانشجویی در استان آلبرتا بالاترین رقم را دارد؛ میانگین درآمد 60 دلاری به ازای هر ساعت کار پاره‌وقت رقم وسوسه‌کننده‌ای‌ست! لازم به ذکر است که حداقل درآمد کار دانشجویی ساعتی 13 دلار اعلام شده است.

کانادا

کانادا پس از کشور روسیه دومین کشور پهناور جهان به لحاظ وسعت محسوب می‌شود که در شمال قاره آمریکا میان اقیانوس‌های آرام و اطلس واقع شده است. با این حساب این کشور طولانی‌ترین خط مرزی آبی جهان را نیز به‌نام خود به ثبت رسانده؛ چراکه اقیانوس اطلس از سوی مرزهای شرقی، اقیانوس قطب شمال از مرزهای شمالی و اقیانوس آرام از جهت غرب این کشور وسیع را در بر گرفته‌اند.

خط مرزی جنوبی و غربی بین کانادا و آمریکا، به طول نزدیک به 9 هزار کیلومتر کشیده شده که طولانی‌ترین مرز زمینی دو ملیت در جهان محسوب می‌شود. کانادا شمالی‌ترین نقطه از جهان است که در آن امکان اقامت وجود دارد.

این کشور پهناور از سه قلمرو و 10 استان تشکیل شده که پایتخت آن اتاوا در استان انتاریو است. به غیر از دو استان آلبرتا و ساسکاچوان، دیگر استان‌های این کشور به مرزهای آبی راه پیدا کرده‌اند و سواحل زیبای آن‌ها از جاذبه های کردشگری این کشور محسوب می‌شود.

کانادا برای تحصیل بهترین انتخاب ایرانیان است

از جمله کلان‌شهرهای مهم کانادا می‌توان به شهرهای تورنتو، ونکوور و مونترال اشاره کرد که میزبان دانشگاه‌ها و کالج‌های مشهور این کشور شده‌اند. 

هزینه زندگی در کانادا به طور متوسط چقدر است؟

یکی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی کانادا و حتی پذیرش تحصیلی، گواهی تمکن مالی متقاضی یا حامی اوست که توانایی برآمدن از پس هزینه‌های زندگی دانشجویی در کانادا را نشان می‌دهد. هزینه‌ای که سفارت کانادا به عنوان حداقل تمکن مالی دانشجو اعلام کرده، سالانه 13,000 دلار کاناداست؛ با استناد به همین گزارش می‌توان حداقل هزینه زندگی سالانه دانشجو را حدس زد.

برآورد هزینه زندگی و میزان دقیق مخارج ماهانه کمی دشوار است؛ چراکه تخمین مخارج به سبک زندگی افراد بستگی دارد و واحد کلی برای اندازه‌گیری آن نمی‌توان در نظر گرفت. اما با توجه به اعداد و ارقامی که به عنوان هزینه زندگی اعلام می‌شود، در قیاس با دیگر کشورهای انگلیسی‌زبان هزینه زندگی در کانادا به میزان چشم‌گیری ارزان‌تر است.

از سویی دیگر در مقایسه با بسیاری از کشورهای هم‌تراز، در بخش هزینه مسکن، کانادا کشور گرانی محسوب می‌شود. جهت مطالعه هزینه های زندگی در کانادا به سه مقوله هزینه مسکن، هزینه خورد و خوراک و هزینه حمل و نقل به عنوان عمده مخارج زندگی در کانادا می‌پردازیم.

هزینه مسکن در کانادا چقدر است؟

هزینه مسکن عمده‌ترین بخش از مخارج ماهانه دانشجو برشمرده می‌شود. در کلان‌شهرهای کشور وسیع کانادا مانند تورنتو و ونکوور هزینه گزافی را برای اجاره خانه باید پرداخت کرد. شاید اجازه یک خانه در مرکز شهرهای بزرگ کانادا ماهانه به 3 هزار دلار نیز برسد، اما راه‌کارهایی نیز برای کاهش هزینه‌ها وجود دارد. 

بهترین گزینه برای اقامت دانشجویان زندگی در خوابگاه‌های دانشگاه است. به نسبت کرایه ماهانه آپارتمان در کلان‌شهرها، هزینه اقامتگاه‌های دانشجویی بسیار مناسب و به‌صرفه است. علاوه‌بر کاهش هزینه ماهانه که به کرایه اختصاص داده می‌شود، زندگی در پردیس دانشگاه بعد مسافتی میان محل زندگی و محل تحصیل را حذف می‌کند؛ در نتیجه هزینه حمل و نقل تا حدودی حذف می‌شود. از سویی دیگر با زندگی در پردیس دانشگاه، در مسیر رفت و برگشت به خانه یا دانشگاه دیگر زمانی اتلاف نخواهد شد.

کانادا یکی از مهاجرپذیرترین کشورهای جهان است؛ به همین دلیل انواع مختلف اقامتگاه در سطح شهرهای کانادا وجود دارد تا نیاز هر بودجه‌ای را رفع کند. یکی از انواع اجاره اقامتگاه Paying Guest نام دارد که فضایی با شرایط خوابگاه و امکاناتی محدود را در اختیار متقاضی قرار می‌دهد. میانگین هزینه ماهانه این نوع اقامتگاه‌ها که بیشتر در شهرهای بزرگ به چشم می‌خورد، ماهانه حدود 500 تا 800 دلار برآورد می‌شود. 

آپارتمان اشتراکی یا flatshare نوعی دیگر از اقامتگاه‌های کانادایی‌ست که آپارتمان با یک یا چند هم‌خانه اجاره می‌شود. تقسیم شدن هزینه کرایه ماهانه بین دو یا چند نفر بار اجاره‌بهای آپارتمان را به نسبت کمتر می‌کند. میانگین اجاره ماهانه آپارتمان‌های اشتراکی در شهرهای کانادا حدود 700 تا 1100 دلار کاناداست.

هزینه حمل و نقل در کانادا چقدر است؟

وسایل حمل و نقل عمومی کانادا زیر نظر سامانه TTC اداره می‌شود. بنا به گزارش این سامانه برای تهیه بلیط تک‌سفره به طور میانگین باید 3 دلار و 25 سنت پرداخت کرد. جهت استفاده از وسایل نقلیه عمومی کانادا می‌توان بلیط‌های ماهانه تهیه و به‌طور نامحدود از این وسایل استفاده کرد. هزینه بلیط ماهانه در این سامانه 156 دلار اعلام شده است؛ اما دانشجویان مشغول به تحصیل در کانادا شامل تخفیف می‌شوند و تنها با پرداخت 128 دلار می‌توانند به‌طور نامحدود از وسایل نقلیه عمومی استفاده کنند. 

برخی دانشگاه‌ها هزینه حمل و نقل دانشجو را بر عهده می‌گیرند و برخی دیگر کارت‌هایی با 50 درصد تخفیف در هزینه حمل و نقل عمومی در اختیار دانشجویان قرار می‌دهند. 

هزینه خورد و خوراک در کانادا چقدر است؟

یکی از اساسی‌ترین بخش هزینه‌های زندگی، مخارج مربوط به خورد و خوراک است. هزینه‌های این بخش بسته به ذائقه و سبک زندگی افراد بسیار متغیر است. برای مثال صرف یک وعده غذایی در رستوران‌های معمولی و متوسط کانادا 10 تا 30 دلار هزینه دارد؛ با انتخاب رستوران‌های زنجیره‌ای فست‌فود این هزینه تا 10 دلار کاهش پیدا می‌کند. 

زندگی در کانادا چگونه است؟

شاخصه‌های کیفیت زندگی، کانادا را به عنوان برترین کشور برای زندگی معرفی کرده است. بالغ بر 80 درصد از شهروندان کانادایی اقرار کردند که لحظات خوب و مثبت‌شان در زندگی بسیار بیش از نقاط منفی و تلخ بوده است. بیش از 73 درصد از شهروندان این کشور خدمات درمانی رایگان دریافت می‌کنند و امید به زندگی آن‌ها 85 سال است.

کشور کانادا پس از اِستونی و جزیره ماریتیوس، سومین کشور جهان از نظر پاکی هواست. طبیعت شگفت‌انگیز این سرزمین چشم‌اندازهای زیبا و آرامش‌بخشی را در پیش‌زمینه نگاه شهروندان قلم زده و این آرامش را به زندگی آن‌ها نیز نفوذ داده است. رودهای جاری و پرآب و بیشه‌زارهایی سبز گوشه‌ای از چشم‌اندازهای بیشتر شهرهای این سرزمین است. 

ارتکاب به جرم و جنایت در کانادا در کمترین میزان، ثابت مانده و نام کانادا را در لیست امن‌ترین کشورهای جهان ثبت کرده است. حقوق برابر و فرصت‌های شغلی درخور از جمله دلایلی‌ست که زندگی در کانادا را به رویای بسیاری از جوانان تبدیل کرده است.

تبدیل ویزای تحصیلی به اقامت دائم کانادا چگونه است؟

اگر متقاضی پس از فارغ‌التحصیلی از موسسات آموزشی کانادا، مشغول به کار شود، می‌تواند از همان خاک کانادا ویزای تحصیلی را به ویزای کاری تغییر دهد. با تمدید این ویزای کاری و داشتن کار تمام‌وقت به مدت 2 سال، می‌توان برای دریافت اقامت دائم کانادا اقدام کرد. مجوز اقامت دائم نیز 5 ساله صادر می‌شود و قابل تمدید است.

جهت تمایل به تحصیل در کشور کانادا، از طریق سایت لتس گو یونی ‌می‌توانید نسبت به رزرو وقت مشاوره اقدام نمایید.