لتس گو یونی
کانادا

تحصیل در کانادا

طبق رده‌بندی‌هایی که سالانه از سوی موسسات و نشریه‌های آماری منتشر می‌شود، حداقل 5 دانشگاه کشور کانادا در میان «100 دانشگاه‌های برتر جهان» دیده می‌شود که خود موید اعتبار سیستم آموزشی این کشور است. شهرهایی همچون تورنتو، مونترال، مک‌گیل و اتاوا میزبان مشهورترین دانشگاه‌های این کشور هستند که سالانه دانشجویان بین‌المللی متعددی را جذب می‌کنند. البته این تنها بخشی از دانشگاه‌های معتبر بین‌المللی را شامل می‌شود؛ شهرهای به نسبت شناخته‌نشده دیگر در کانادا نیز دارای موسسات آموزشی معتبری هستند که کیفیت بالای آموزشی آن‌ها موجب شهرت و حتی به رونق رسیدن شهرها شده‌اند.
براساس آخرین آمار CICAN کانادا، 134 کالج و دانشگاه در سطح این کشور دایر است که سالانه نزدیک به 2میلیون دانشجوی بین‌المللی جذب می‌کنند. بیشتر این موسسات در استان‌های انتاریو، بریتیش کلمبیا و کبک واقع شدند. برای تحصیل در این مراکز علمی و آموزشی باید از دو مرحلۀ دریافت پذیرش از دانشگاه و دریافت ویزای تحصیلی از سفارت عبور کرد که هریک نیازمند مدارک و پروسه‌های مختص به خود هستند؛ آماده‌سازی این مدارک نیازمند دقت و توجه بسیاری‌ست و از جزئیات فراوانی نیز برخوردار است.

مزایای تحصیل در کانادا

کانادا به عنوان کشوری مهاجرپذیر میزبان فرهنگ‌های مختلف است؛ چندفرهنگی در جامعه، فرصت‌های بی‌شماری را برای گسترش مهارت‌های زبانی و تقویت چشم‌اندازهای پیشِ رو برای تصاحب یک شغل جذاب در بازار کار این کشور ایجاد می‌کند. کانادا کشوری دوزبانه محسوب می‌شود که از دو بخش انگلیسی‌زبان و فرانسوی‌زبان تشکیل شده و فرصت یادگیری این زبان‌ها را به دانشجویان بین‌المللی می‌دهد.
کانادا میزبان برجسته‌ترین دانشگاه‌های جهان است؛ دانشگاه ویکتوریا، دانشگاه مک‌گیل، دانشگاه بریتیش کلمبیا، دانشگاه تورنتو، دانشگاه کوئینز و چندین دانشگاه مطرح دیگر در خاک وسیع کانادا واقع شده‌اند. هزینه تحصیل در این دانشگاه‌ها در میان دیگر موسسات آموزش عالی کشورهای انگلیسی‌زبان به مراتب ارزان‌تر است.
طبق قوانین مهاجرتی این کشور، طول دوران تحصیل به عنوان اقامت در کانادا محسوب می‌شود و مسیرِ دریافت مجوز اقامت دائم و حتی شهروندی این کشور را برای دانشجویان هموار می‌کند. در طول دوران تحصیل دانشجو اجازه کار دارد و می‌توان از این فرصت برای کسب تجربه کار در کانادا استفاده کرد و سابقه خوبی برای دوران پس از تحصیل نیز جمع‌آوری کرد.
بنابر گزارش‌هایی که سازمان QS منتشر کرده است، شهرهای تورنتو، مونترال و ونکوور کانادا در لیست 50 شهر برتر دانشجویی جهان دیده می‌شوند. این رتبه‌بندی بر اساس فاکتورهایی نظیر مقرون به‌صرفه‌بودن، تنوع ملیت و تعداد دانشجویان بین‌المللی و همچنین عکس‌العمل کارفرمایان در مقابل فارغ‌التحصیلان در بازار کار ارائه شده است.
آموزش اولویت اول دولت کاناداست و از طرف دیگر سعی دارد نیروهای تحصیل‌کرده خارجی را در خاک کانادا حفظ کند. نرخ بیکاری در بیشتر شهرهای کانادا بسیار پایین است و دانشجویان بین‌المللی نیز چشم‌انداز روشنی از آینده خود در بازار کار کانادا دارند؛ بیش از 90درصد فارغ‌التحصیلان موفق دانشگاه‌های کانادا، در کمتر از 6ماه پس از اتمام دوره تحصیل، در موقعیت کاری مناسبی استخدام می‌شوند.
ادامه تحصیل در کانادا پس از دریافت مدرک دیپلم در دو نوع موسسه آموزشیِ کالج و دانشگاه ممکن می‌شود؛ دوره‌های کالج عموما بر تقویت مهارت‌های کاربردی با هدف تربیت نیروی متخصص برای بازار کار در این کشور متمرکز شده‌اند، در حالی که دانشگاه‌ها روی تخصص‌های علمی و پژوهشی برنامه‌ریزی شده‌اند. برای دریافت پذیرش از موسسات آموزشی کانادا باید در زمان مشخصی اقدام کرد و در نظر داشت که ترم اول تحصیلی در کانادا از ماه سپتامبر (شهریور-مهر) تا دسامبر (آذر-دی) طول می‌کشد، ترم دوم از ماه ژانویه (دی-بهمن) تا آوریل(فروردین-اردیبهشت) و ترم سوم تمام طول تابستان را شامل می‌شود. در ضمن، پس از دریافت پذیرش نهایی باید زمان مشخصی را نیز برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اختصاص داد.

شرایط تحصیل در کالج‌های کانادا

دوره‌ها و برنامه‌های تحصیلی در کالج موجب شده متقاضیان و دانشجویان بین‌المللی تمایلی بیشتری برای ادامه تحصیل در این موسسات آموزشی داشته باشد. کالج‌ها و موسسات آموزشی مورد تایید آموزش و پرورش کشور کانادا زیرمجموعه گروه‌های زیر می‌شوند:

  • کالج‌های استانی
  • کالج‌های فنی و حرفه‌ای، هنرهای زیبا و کاربردی
  • موسسات فناوری و علوم
  • کالج‌های عمومی و فنی و حرفه‌ای کبک
  • کالج‌های خصوصی حرفه و شغل
  • کالج‌های جونیور

این نوع موسسات آموزشی در کانادا طیف وسیعی از رشته‌های تحصیلی در مقاطع مختلف را پوشش می‌دهند؛ برای تحصیل در هر یک از این مقاطع تحصیلی باید شرایط و مدارک مشخصی ارائه کرد. برای دریافت پذیرش از این دوره‌های 2 تا 3 ساله کالج و همچنین ویزای تحصیلی کانادا باید سه فاکتور مهم شرایط سنی، معدل آخرین مدرک تحصیلی و مهارت زبان‌های انگلیسی یا فرانسوی را در نظر گرفت.
تحصیل در هر رشته در موسسه مورد نظر شرایط ویژه خود را دارد؛ اما روی‌هم‌رفته، معدل آخرین مدرک تحصیلی باید بالای 14 باشد و نمره مدرک زبان آیلتس هم نباید کمتر از 5 باشد. پذیرش در کالج‎های کانادا تا سن 30 سال صورت می‌گیرد؛ اما برخی کالج‌ها برای متقاضیانِ بدون این شرایط با محدودیت در انتخاب رشته پیشنهاداتی هم دارند.

شرایط تحصیل در دانشگاه‌های کانادا

پس از گذراندن دوره 12 ساله مدرسه، متقاضی امکان ورود به دانشگاه را پیدا می‌کند. دوره کارشناسی در دانشگاه‌های کانادا بسته به رشته تحصیلی 3 تا 4 سال زمان می‌برد که دریافت پذیرش تحصیلی از این دوره‌ها شرایط معینی دارد؛ نمره مدرک دیپلم بالاتر از 14 باشد، متقاضی کمتر از 18 سال داشته باشد و نمره  آیتلس نیز بالاتر از 6 باشد.
البته باید در نظر داشت که برخی دانشگاه‌ها و رشته‌ها شرایط ویژه‌ای برای دریافت پذیرش مدنظر قرار داده‌اند؛ تحصیل در دانشگاه‌های رتبه‌دارِ کانادا نیاز به سابقه تحصیلی درخشانی دارد که در صفحات این دانشگاه‌ها به تفکیک بررسی و اعلام می‌شوند.
مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کانادا بسته به رشته تحصیلی 1 تا 2 سال زمان می‌برد. برخی دوره‌های این مقطع به‌صورت «تحقیقاتی» یا Research-based طراحی شدند و به متقاضی اجازه ادامه تحصیل در مقطع دکترا را می‌دهند. اما دوره‌های «واحدی» یا Course-based برای متقاضیانی مناسب است که قصد ادامه تحصیل در مقطع دکترا در دانشگاه‌های کانادا را نداشته باشند.
تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه‌های کانادا شرایط مشخصی دارد؛ افزون بر شرایط سنی، مدرک زبان و اصل مدرک تحصیلی مقطع کارشناسی، باید سابقه تحصیلی درخشان، توصیه‌نامه از سوی دانشگاه و استادان دانشگاه و مدارک آزمون‌های بین‌المللی مانند GMAT یا GRE بسته به رشته تحصیلی مورد نظر را برای دریافت پذیرش ارائه کرد؛ مدرک آیلتس که گواهی معتبر بر مهارت زبان انگلیسی متقاضی‌ست، باید نمره بالای 6.5 داشته باشد و نمره معدل کارشناسی باید بالای 15 باشد. دریافت پذیرش از برخی دانشگاه‌ها نیازمند ارائه مقالات علمی و تحقیقی یا سابقه کاری مرتبط است که در بخش بررسی دانشگاه‌ها به تفصیل به آن می‌پردازیم.
اغلب رشته‌های تحصیلی دکترا در دانشگاه‌های کانادا حداقل 3 تا 7 سال تمام‌وقت زمان نیاز دارند. دوره دکترا در دانشگاه‌های کانادا افزون بر مرحله آموزشی، بر مهارت روش‌های عملی تحقیق، اصول تدریس یا انتشار تالیفات متمرکز هستند. دریافت پذیرش از دانشگاه‌های کانادا در این مقطع نیازمند سابقه علمی و پژوهشی چشمگیری‌ست؛ افزون‌بر مدرک معتبر کارشناسی و کارشناسی ارشد با معدل قابل قبول، باید نمره آیلتس با حداقل نمره 7، مقاله‌های علمی منتشر شده در نشریات معتبر علمی، مدرک آزمون‌های بین‌المللی معتبر انگیزش‌نامه، توصیه‌نامه از استادان قبلی و برای برخی از رشته‌ها نمونه کار باید ارائه کرد.

تحصیل در کانادا بدون مدرک زبان

دریافت پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی کانادا نیازمند ارائه مدارک بین‌المللی و معتبر زبان انگلیسی است؛ مدارک آیلتس، تافل و به تازگی دولینگو از جمله مدارک مورد قبول برای دریافت پذیرش از این موسسات است. نمره مورد نیاز در این مدارک بسته به مقطع و رشته تحصیلی متفاوت است که در بخش بررسی دانشگاه‌ها و رشته‌های تحصیلی به آن می‌پردازیم. البته باید در نظر داشت که تحصیل در کبک به عنوان تنها استان کانادا با زبان رسمیِ فرانسوی، نیازمند مدرک زبان انگلیسی و فرانسوی است.
برای جذب دانشجویان بین‌المللی در سال 2019 شرایط تحصیل در کانادا بازنگری شد و بر اساس بیانیه‌ای که در همان سال انتشار یافت، مشکل حد نصاب نمره مدرک زبان حل شد. بنابر این بیانیه، دانشجویان بین‌المللی که نمره مدرک زبان پایین‌تری نسبت به میزان اعلام شده از سوی موسسه آموزشی دارند، می‌توانند پیش از آغاز دوره تحصیلی، دوره زبان انگلیسی را در همان موسسه آموزش عالی بگذرانند و همزمان به عنوان دانشجو از مزایای تحصیل در کانادا بهره‌مند شوند. شرکت در دوره زبان انگلیسی پیش از دوره تخصصی رشته مورد نظر نیز نیازمند ویزای تحصیلی است و متقاضی باید مدارک مورد نیاز دیگر را فراهم کند.
طول دوره زبان نیز مانند دوره تحصیل در بازه زمانی اقامت دانشجو در کانادا محسوب می‌شود. در طول این دوره متقاضی دانشجو محسوب می‌شود و می‌تواند از مزایای تحصیل در کانادا مانند خوابگاه، بورسیه تحصیلی، کارت دانشجویی و حمل‌ونقل رایگان بهره‌مند شود.

مراحل دریافت پذیرش تحصیلی

بررسی شرایط رشته تحصیلی در محل تحصیل مورد نظر، اولین مرحله‌ای‌ست که پیش روی متقاضی تحصیل در کانادا قرار می‌گیرد. با اینکه پیش‌تر به شرایط پذیرش کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا اشاره داشتیم، اما باید در نظر داشت که هر موسسه آموزشی یا حتی هر رشته تحصیلی، می‌تواند نیازمند پیشینه تحصیلیِ منحصری باشد. بعد از بررسی شرایط و دریافت راهنمایی‌های لازم، نوبت به مکاتبه با دانشگاه می‌رسد و متقاضی در این مرحله باید مدارک مورد نیاز را برای مسئولان پذیرش ارسال کند.
اگر شرایط متقاضی مورد توجه مسئولان پذیرش کالج یا دانشگاه واقع شد، پذیرش اولیه و صورت مبلغ مشخصی از شهریه برای متقاضی صادر می‌شود. این مبلغ بسته به دانشگاه محل تحصیل می‌تواند تمام شهریه طول دوره، تمام شهریه سالانه، شهریه یک ترم یا بخشی از شهریه باشد که با پرداخت آن و ارسال فیش پرداختی برای مسئولان پذیرش، پذیرش نهایی صادر می‌شود.
پس از دریافت پذیرش نهایی متقاضی باید برای ویزای تحصیلی اقدام کند؛ آماده‌سازی مدارک مورد نیاز ویزا تحصیلی مهم‌ترین بخش دریافت ویزاست. پیشینه تحصیلی و شغلی متقاضی، نمره مدرک زبان، گپ تحصیلی یا مدت زمانی که از دریافت آخرین مدرک تحصیلی گذشته، از جمله موارد مهم برای سفارت کاناداست و در این مرحله نیز برای افسر ویزا اهمیت دارد. با بررسی دقیق شرایط متقاضی، تکمیل مدارک و سپری شدن مرحله انگشت‌نگاری ویزا صادر می‌شود.

هزینه زندگی و تحصیل در کانادا

کانادا سال‌هاست آغوشی گرم سوی مهاجر گشوده و شرایط مناسبی برای جذب دانشجو و حتی نیروی کار ایجاد کرده است. به نسبت امکانات رفاهی و مزایایی که در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد، بدون شک کانادا یکی از بهترین کشورها برای ادامه تحصیل محسوب می‌شود. هزینه زندگی در کانادا به نسبت دیگر کشورهای هم‌رده آن، مقرون به‌صرفه است و به همین نسبت آینده روشن‌تری پیش روی دانشجویان قرار می‌گیرد. سازمان مهاجرت کانادا هر ساله مبلغ مشخصی را به عنوان حداقل هزینه زندگی سالانه اعلام می‌کند؛ این مبلغ که در سال 2020  حدود 14000 دلار کانادا اعلام شده است، تحت عنوان "تمکن مالی" باید در حساب جاری دانشجو یا حامی مالی او به همراه دیگر مدارک مورد نیازِ ویزای تحصیلی به سفارت اعلام شود. البته این میزان به عنوان حداقل هزینه زندگی در نظر گرفته شده و بسته به شهر محل تحصیل هزینه‌های زندگی شامل مسکن، خوردوخوراک، کتاب، رفت و آمد، تلفن و ... متفاوت است.
بیشترین هزینه تحصیل به محل سکونت دانشجو مربوط می‌شود که با استفاده از خوابگاه‌های دانشجویی به میزان قابل‌توجهی در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌شود. جهت درخواست خوابگاه باید حین درخواست پذیرش از محل تحصیل اقدام کرد؛ اما در صورتی که متقاضی تمایل به استفاده از خوابگاه نداشته باشد، با مراجعه به سایت‌های اجاره آپارتمان می‌توان پیش از سفر بابت محل سکونت خاطرجمع شد.
شهریه دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا بسته به شهر محل تحصیل بسیار متفاوت است؛ اما می‌توان مبلغی حدود 8هزار تا 13 هزار دلار کانادا را درنظر گرفت؛ البته تحصیل در رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی سالانه 23هزار تا 27 هزار دلار کانادا شهریه دارد. سالانه حدود 400 دلار نیز باید برای دیگر هزینه‌های تحصیل در نظر گرفت، حدود 840 دلار برای بیمه دانشجویی، 600 دلار برای منابع آموزشی، 480 دلار حمل‌ونقل، 3600 دلار خوردوخوراک معمول روزمره، و 360 دلار هزینه بسته‌های تلفن همراه را در طول یک‌سال باید در نظر داشت.
درصورتی که دانشجو پیشینه تحصیلی درخشان و چشمگیری داشته باشد، می‌تواند روی کمک‌هزینه‌های تحصیلی و بورسیه‌های دولتی و دانشگاهی هم حساب کند. کمک‌هزینه‌های تحصیلی در کانادا در سه بخش عمده به دانشجویان ارائه می‌شود؛ اسکالرشیب بودجه دولتی یا دانشگاهی‌ست که به دانشجویان با سطح بالای علمی تخصیص می‌یابد اما گرَنتِس و بورسیه کمک‌هزینه مشخصی‌ست که از سوی دانشگاه یا انجمن‌های خیره برای ادامه تحصیل به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌شود. البته شرایط دریافت این کمک‌هزینه‌ها چندان ساده نیست و رقابت بر سر آن‌ها بسیار بالاست.

اجازه کار دانشجویی

بر اساس قوانین اداره مهاجرت و شهروندی کانادا، دانشجویان بین‌المللی تنها با ویزای تحصیلی اجازه 20 ساعت کار در هفته دارند. کار دانشجویی در داخل یا خارج پردیس دانشگاه فراهم می‌شود که درآمد آن می‌تواند بخشی از هزینه‌های دانشجو را پوشش دهد. افزون بر این، داشتن کار دانشجویی فرصت خوبی برای کسب تجربه در کاناداست. کار دانشجویی معمولا به صورت پاره‌وقت است؛ بنابراین، پرداخت حقوق نیز به‌صورت ساعتی خواهد بود. به‌طور میانگین میزان درآمد ساعتی در کانادا 10 دلار اعلام شده که بسته به شهرهای مختلف کمی متفاوت است.
طبق قوانین مهاجرتی کانادا، دانشجو پس از پایان دوره تحصیل یک‌سال فرصت دارد تا ضمن اشتغال به‌صورت تمام‌وقت، در برنامه‌های مهاجرتی کانادا شرکت کند و به زندگی در این کشور ادامه دهد. از سوی دیگر دانشجو می‌تواند در مقاطع بالاتر اقدام به ادامه تحصیل کند؛ در این صورت ویزای متقاضی تمدید می‌شود و مدت زمان اقامت او بیشتر خواهد شد.
کانادا برای جذب فارغ‌التحصیلان خارجی برنامه‌های مهاجرتی متنوعی طراحی کرده تا نیروی کار متخصص خود را تامین کند. با شرکت برخی از این برنامه‌ها، به آسانی و در کوتاه‌ترین زمان می‌توان به اجازه اقامت دائم کانادا دست پیدا کرد.

 

دانشگاه های کانادا

سوالات متداول

چرا باید در کانادا تحصیل کنم؟
بنابر گزارش CNBC ، کشور کانادا در مقایسه با سایر کشورهای صنعتی و موفق دنیا مبلغ بیشتری را صرف سرانه تحصیلات و آموزش و پرورش می‌کند؛ از این رو به عنوان تحصیل‌کرده‌ترین کشور در دنیا محسوب می‌شود. سیستم آموزش و پرورش دولتی K-12 کانادا یکی از بهترین نمونه‌ها در سطح جهان است. این کشور هم‌چنین میزبان برترین دانشگاه‌های دنیا هم‌چون دانشگاه تورنتو، مک‌گیل و بریتیش‌کلمبیا است که در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند. بنابر آخرین آمار کشور کانادا، قریب به ۵۴ درصد از شهروندان کانادا با میانگین سنی ۲۵ تا ۶۴ سال دارای مدارک دانشگاهی هستند و در حدود ۱۰٫۸ درصد دوره‌های فنی و حرفه‌ای، کارآموزی و مدارک تجارت وبازاریابی را گذرانده‌اند. کشور کانادا در عین حال بخاطر رویکرد موزاییکی mosaic خود در مقابل موضوع چند فرهنگی شناخته شده است؛ این رویکرد موجب شده تا مهاجران با فرهنگ‌های مختلف در حالی که میراث فرهنگی و مذهبی خود را حفظ می‌کنند، با هماهنگی کامل با یکدیگر به زندگی بپردازند.
هزینه های زندگی در کانادا چقدر است؟
هزینه متوسط زندگی در کانادا طبق جدول سفارت به شرح زیر است. ۱۲,۴۷۵$ ۱ ۱۵,۵۳۱$ ۲ ۱۹,۰۹۳$ ۳ ۲۳,۱۸۱$ ۴ ۲۶,۲۹۲$ ۵ این مبالغ از سوی سفارت کانادا تعیین شده و قابل تغییر هستند. نکته مهم در بحث هزینه، نحوه بودجه بندی هر شخص و مدیریت هزینه های جاری است. همچنین، زندگی در شهرهای بزرگ تر، ناگزیر هزینه های بیشتری را تحمیل خواهد نمود. به طور کلی، تورنتو و ونکور هزینه های بیشتری را در مقایسه با شهرهای دیگر خواهند داشت. میزان اجاره بها، هزینه رفت و آمد، خدمات و ... از جمله این عوامل هستند. شیر: ۲ $ یک تکه نان: ۳ $ تخم مرغ (۱۰ عدد): ۳ $ سیب زمینی (۱ کیلو): ۲.۸ $ خورد و خوراک ۱ نفر در یک ماه: ۲۰۰ تا ۳۰۰ $ ۱ لیتر بنزین: ۱.۲ تا ۱.۴ $ اجاره آپارتمان تکخوابه در شهرهای بزرگ کانادا در ماه: ۱,۳۰۰ $ اجاره آپارتمان تکخوابه در شهرهای کوچک کانادا در ماه: ۱,۰۰۰ $ هزینه حمل و نقل عمومی در کانادا در ماه: ۹۰ تا 120 دلار یک وعده غذا در رستوران معمولی در کانادا: ۱۰ تا ۲۰ $ بلیت سینما: ۱۳ $ بیمه درمانی در هر ماه: ۸۰ تا ۱۰۰ $
شهریه دانشگاه ها در کانادا چقدر است؟
شهریه دانشگاه ها در کانادا بر اساس چندین عامل مشخص می شود: دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه، رنک داخلی و جهانی، رشته های ارائه شده (رشته های پزشکی و آزمایشگاهی معمولا پرهزینه تر هستند)، شهر و لوکیشن دانشگاه و ... بنابراین رقم مشخصی قابل ارائه نیست. به طور کلی، هزینه تحصیل دانشجویان خارجی به مراتب بیشتر از هزینه دانشجویانی است که اقامت دائم یا پاسپورت کانادا را دارند. به صورت آماری، میانگین متوسط شهریه در مقطع لیسانس حدود 18000 دلار، و در مقطع ارشد حدود 17000 دلار هستند. متوسط شهریه سالانه برای رشته های مربوط به مدیریت و MBA حدود 18000 تا 20000 دلار است. طبعا دانشگاه هایی وجود دارند که هزینه تحصیلی بسیار کمتر یا بسیار بیشتری دارند که با توجه به فاکتورهای عنوان شده متغیر است.
هزینه زندگی و تحصیل در کانادا چقدر است؟
هزینه های تحصیل و زندگی با توجه به دانشگاه ها ، رشته ها و شهر ها متغیر میباشد . اما به طور میانگین هزینه های تحصیل در مقطع لیسانس بین 13 تا 22 هزار دلار کانادا در سال ، هزینه های ارشد بین 15 تا 21 هزار دلار کانادا در سال و هزینه های زندگی در سال معادل 13 هزار دلار کانادا میباشد
شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی چیست؟
به طور کلی چند نوع کمک مالی برای ادامه تحصیل در کانادا وجود دارد که شامل بورسیه تحصیلی کانادا (scholarships and bursaries)، جوایز تحصیلی (awards)، کمک‌های مالی (grants)، کمک هزینه تحصیلی (fellowships) و وام (loans) می‌شود. Scholarships که نوعی از بورسیه تحصیلی کانادا است، براساس داشتن صلاحیت و برتری علمی، پیشرفت تحصیلی چشمگیر فردی، مهارت‌های ورزشی، تجربه داوطلبانه و مشارکت‌های فوق برنامه و یکسری تحقیقات خاص، به دانشجویان و خصوصا فارغ‌التحصیلان ارائه می‌گردد. بورسیه تحصیلی (Bursaries) به دانشجویانی با نیاز مالی داده می‌شود، به همین خاطر معمولا یک فرم درخواست مورد نیاز است و ممکن است اطلاعات و فرم درخواستی شما جهت شناسایی وضعیت مالی‌تان مورد بررسی دقیق قرار بگیرد. لازم به ذکر است بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی در اغلب اوقات مختص شهروندان کانادایی و دانشجویان بومی این کشور است. برای کسب اطلاعات بیشتر از مدارک و شرایط اخذ بورسیه به لینک زیر مراجعه کنید: https://nilgam.com/canada-scholarship-conditions/#f2
هزینه های زندگی در شهر وینزور چقدر است؟
هزینه متوسط زندگی در وینزور کانادا سالیانه تقریبا 23000 دلار کانادا و هزینه اجاره مسکن به طور متوسط سالیانه 11000 دلار کانادا می باشد.
شرایط اقامت دائم (PR) شدن چیست؟
یک فرد برای دریافت PR کانادا ، می بایست حداقل برای 2 سال در یک دوره 5 ساله در کانادا اقامت داشته باشد . کانادا اخذ PR را برای دانشجویان بین المللی با ساده سازی روند مهاجرت آنلاین ساده تر کرده است . دولت کانادا تغییرات مهمی در برنامه Express Entry ، یک سیستم انتخاب مهاجرتی آنلاین که اپلیکیشن های PR کانادا را مدیریت می کند ایجاد کرده است ، و به فاکتورهایی از اپلیکیشن چون سابقه کار ، سن ، مهارت زبان و سطح تحصیلات رتبه می دهد . قوانین جدید دانشجویان را در موقعیت بهتری قرار می دهد . جستجوی فرصت کاری پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های کانادا و اخذ PR آسان است . Express Entry جدید و تبدیل شده برای دولت کانادا قدرت انتخاب مهاجران با مهارت فراوان و جذب آن ها به کشور و تقویت اقتصاد و جامعه را به ارمغان آورده است.
هزینه های زندگی در شهر ونکور چقدر است؟
هزینه متوسط زندگی در شهر ونکور سالیانه تقریبا 37000 دلار کانادا و هزینه اجاره مسکن به طور متوسط سالیانه 22000 دلار کانادا می باشد.
آیا پدر و مادر همراه اجازه کار دارند؟
خیر پدر و مادر جز ویزای همراه open work permit که اجازه کار داشته باشند محسوب نمیشوند. ویزای توریستی اجازه کار ندارد.
آیا داشتن مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه لازم است؟
بله . مدرک زبان یکی از مدارک مهم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا میباشد. هرچند شرایطی مبنی بر پذیرش بدون مدرک زبان در برخی دانشگاه ها وجود دارد اما توصیه نمیشود.

نظرات کاربران

1 نفر
نظر خود را ثبت کنید