تحصیل در ولف ویل برای متقاضیان تحصیل در کانادا که علاقمند به زندگی در شهرهای کوچک‌تر به دور ازدحام کلان‌شهرها هستند، گزینه بسیار مناسبی محسوب می‌شود. هزینه زندگی در ولف ویل از جمله هزینه مسکن همچون دیگر شهرهای کوچک استان نوا اسکوشیا به نسبت ارزان‌تر از کلان‌شهرهای کاناداست؛ حمل‌ونقل آسان، هوای پاک و طبیعت چشم‌نواز این شهر باعث شده بسیاری از مهاجران کانادا زندگی در ولف ویل را برگزینند.

برای این هدف دو مرحله پیش روی متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا وجود دارد؛ دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه یا کالج‌های شهر و دریافت ویزای تحصیلی کانادا. اما پیش از هر اقدامی باید اطلاعات کافی از این شهر و موسسات آموزشی واقع در ولف ویل کسب کرد. در این نوشتار لتس گو یونی این اطلاعات مهم را برای متقاضیان تحصیل در کانادا مرور می‌کند.

ولف ویل کجاست

ولف‌ویل wolfville یکی از شهرهای کوچک منطقه دره اناپُلیسِ کینگز در استان نوا اسکوشیا و در جنوبِ شرقی کاناداست که در 100 کیلومتری شمالِ غربیِ مرکز استان، یعنی کلان‌شهر هَلیفَکس قرار دارد. این شهر ساحلی بر دماغه بلومیدون Cape Blomidon در خلیجک فاندی Bay of Fundy گسترده شده و از چشم‌اندازهای شگفت‌انگیز آن‌ها بهره‌مند شده است. طبیعت دره گاسپرو Gaspereau Valley زیبایی طبیعی این شهر را دو چندان کرده و مورد توجه دانشجویان مشغول به تحصیل در کانادا قرار گرفته است.

برای متقاضیان تحصیل در کانادا که به دنیال زندگی و تحصیل در شهرهای ارزان و آرام هستند، شهر ولف ویل را پیشنهاد می‌کنیمم

این شهر ساحلی زیبا در حدود 26 کیلومتری شهر وینزور (یا وینسور) واقع شده که با استفاده از وسایل نقلیه عمومی تنها با صرف 20 دقیقه زمان می‌توان به وینزور سفر کرد. شهر سنت جان نیز در 220 کیلومتری ولف ویل قرار دارد؛ برای سفر به این شهر باید مسیر زمینی و دریایی را طی کرد که حدود 4 ساعت زمان می‌برد.

تحصیل در ولف ویل

در قوانین پذیرش دانشجویی اکثر موسسات آموزشی کانادا آزمون ورودی خاصی مطرح نشده است؛ تنها با احراز شرایط و ارائه مدارک مشخصی می‌توان پذیرش تحصیلی را از دانشگاه‌ها یا کالج‌های کانادا دریافت کرد. جهت دریافت لیست مدارک و شرایط تحصیل در دانشگاه‌های کانادا باید به سایت رسمی موسسه آموزشی مراجعه کرد. هر یک از این موسسات مدارک مشخصی برای دریافت پذیرش تحصیلی نیاز دارند؛ اما مدارک و سوابق تحصیلی، سوابق شغلی، مدرک زبان انگلیسی، شرط معدل آخرین مدرک تحصیلی و شرایط سنی از جمله مواردی‌ست که در بیشتر این موسسات مورد توجه قرار می‌گیرد. 

پس از آماده‌سازی مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش تحصیلی باید با بخش پذیرش دانشجویان بین‌المللی دانشگاه یا کالج مورد نظر مکاتبه کرد و با ارسال مدارک درخواست پذیرش تحصیلی را به طور رسمی به ثبت رساند. در صورت واجد شرایط بودن، پس از این مرحله نامه پذیرش تحصیلی موقت و اولیه برای متقاضی ارسال می‌شود. در این نامه نقصی مدارک ارسال‌شده و مبلغ مورد نظر شهریه تحصیلی نیز به دانشجو اعلام می‌شود. با تکمیل مدارک و ارسال فیش‌های پرداختی نامه پذیرش تحصیلی اصلی و معتبر صادر می‌شود.

با دریافت نامه پذیرش تحصیلی اصلی در این مرحله نوبت به درخواست ویزای تحصیلی کانادا می‌رسد. برای این منظور باید لیستی از مدارک مشخص آماده کرد و با پر کردن فرم سفارت به صورت آنلاین درخواست ویزای تحصیلی را ثبت یا به اصطلاح سابمیت کرد. ویزای تحصیلی کانادا نیازی به جلسه مصاحبه حضوری ندارد؛ اما پس از توقف فعالیت سفارت کانادا در ایران برای شرکت در جلسه بایومتریک یا انگشت‌نگاری ویزای تحصیلی باید به یکی از دفترهای کارگزاری کانادا (یا همان وک) واقع در یکی کشورهای همسایه مراجعه کرد.

برای دریافت پاسپورت ویزا شده دیگر نیازی به سفر و مراجعه حضوری نیست و می‌توان آن مرحله را به سرویس پیکاپ پاسپورت واگذار کرد. 

دانشگاه های ولف ویل 

در نیمه دوم قرن هجدهم میلادی جنبش باپتیست در این شهر قوت گرفت، در نتیجه فعالیت‌های این جنبش موسسات آموزشی بسیاری در این شهر بنیان نهاده شد. بسیاری از این موسسات امروز تبدیل به کالج یا دانشگاه‌های معتبر و نامی شده‌اند؛ یکی از بزرگ‌ترین کالج‌های باپتیست امروز به دانشگاه آکادیا از برجسته ترین دانشگاه های کانادا تبدیل شده است.

دانشگاه آکادیا

این شهر زیبای ساحلی محل استقرار دانشگاه آکادیا Acadia University نیز شده است؛ این دانشگاه توسط مجله مک‌لین به عنوان یکی از بهترین دانشگاه‌های هنرهای لیبرال کانادا توصیف شده است. پردیس اصلی دانشگاه آکادیا به وسعت 250 هکتار است که فضای سبزی بسیار خوش منظر را ایجاد کرده و اقامتگاه‌های مسکونی متنوع و متعددی در این فضای وسیع بنا شده است. 

جالب است بدانید که ساختمان اصلی دانشگاه آکادیا یکی از بناهای تاریخی این شهر برشمرده می‌شود. قدمت این بنای قدیمی ریشه در آغاز فعالیت‌های جنبش باپتیست در نیمه قرن 19 یا به طور دقیق‌تر در سال 1838 دارد. دانشگاه ولف ویل در زمینه هنر، دو و میدانی و بسیاری از رشته‌های دیگر برای شهروندان ولف ویل و دانشجویان بین‌المللی فرصت‌های ارزنده تحصیلی فراهم می‌کند.

دانشگاه آکادیا که دو قرن از حیاتش می‌گذرد، نام‌های متفاوتی در طول این سال‌ها اختیار کرده است؛ در روزهای نخست دانشگاه آکادیا با نام کالج کویین در سال 1838 تاسیس شد و در سال 1841 به کالج آکادیا تغییر نام داد. این کالج در سال 1891 تبدیل به دانشگاه آکادیا Acadia University Act شد.

مجله مک‌لین که یکی از جامع‌ترین راهنمای دانشگاه‌های کانادا محسوب می‌شود، در سال 2021 دانشگاه آکادیا را در جایگاه چهارمین دنشگاه کلی کانادا قرار داده است. در همین سال ژورنال‌های مختلف ملی کانادا همزمان با مک‌لین دانشگاه آکادیا را بیست و نهمین دانشگاه مشهور کانادا معرفی کردند.

دانشگاه آکادیا در چهار دانشکده حدود 3,737 دانشجو پذیرش می‌کند؛ دانشکده هنر، علوم محض و کاربردی، مطالعات حرفه‌ای و الهیات. هر یک از دانشکده‌های دانشگاه آکادیا به بخش‌های کوچک‌تر و موسسات تخصصی در زمینه‌های تدریس و تحقیق تقسیم شده است.

دانشگاه آکادیا یکی از دانشگاه های مشهور کاناداست که در ولف ویل نوا اسکوشیا واقع شده است.

آب و هوای ولف ویل

استان نوا اسکوشیا در منطقه‌ای معتدل واقع شده و به نسبت دیگر شهرهای کانادا، زمستان‌های چندان شدید و سوزانی را تجربه نمی‌کند. آب و هوای ولف‌ویل هم مانند بسیاری از شهرهای استان معتدل و قاره‌ای طبقه‌بندی می‌شود. احاطه شدن در آب‌های اقیانوس اطلس، جوی‌ها و دریاچه‌های پر آب منطقه تاثیر مستقیمی در تعدیل آب و هوای این منطقه گذاشته است.

میانگین دمای این شهر ساحلی در سرمای زمستان 5 درجه سانتی‌گراد زیر صفر و میانگین دمای تابستان در اوج حدود 19 درجه سانتی گراد بالای صفر است. این شهر بسیار تحت نفوذ اقیانوس و آب‌های جاری منطقه قرار گرفته و بارش باران حتی در گرم‌ترین فصل سال امری عادی محسوب می‌شود. بر اساس گزارش‌های سالانه معمولا میزان بارش 85 تا 130 میلی‌لیتری در طول سال دور از ذهن نیست. 

هزینه زندگی در ولف ویل

هزینه زندگی در هر شهر و کشوری به سبک زندگی افراد بستگی دارد اما به‌طور میانگین زندگی در ولف‌ویلِ wolfville کانادا ماهانه حدود 1,211.44 دلار هزینه دارد و از طرفی دیگر میانگین درآمد خالص کارِ تمام‌وقت در این شهر حدود 2,168 دلار برآورد می‌شود. پیش از هر اقدامی برای مهاجرت و سفر باید هزینه‌های زندگی در این شهر به دقت بررسی شود. 

هزینه خورد و خوراک در ولف ویل

هزینه یک‌وعده غذا در رستوران‌های معمولی این شهر برای یک نفر 15 دلار کانادا اعلام شده که این رقم در رستوران‌های فست‌فود زنجیره‌ای مانند مک‌دونالد به 8.25 دلار کاهش می‌یابد. یک فنجان کاپوچینوی معمولی 3.80 دلار و یک بطری نوشیدنی 330 میلی‌لیتری پپسی 1.75 دلار هزینه دارد. برای یک بطری آب‌معدنی 330 میلی‌لیتری نیز باید 1.68 دلار کانادا پرداخت کرد. 

هزینه‌های خورد و خوراک عمده مخارج ماهانه فرد یا خانوده برشمرده می‌شود؛ در خرید‌های سوپرمارکتی برای یک‌لیتر شیر معمولی 2.98 دلار، یک قرص نان سفید 500 گرمی 3 دلار، و یک بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی 2.67 دلار باید پرداخت کرد. 

میانگین قیمت هر کیلو برنج سفید معمولی حدود 4.33 دلار، هر کیلو پنیر محلی 19.38 دلار، فیله مرغ 11.01 دلار، گوشت قرمز 9.19 دلار، سیب 5.08 دلار، موز 2.70 دلار، پرتقال 3.15 دلار، گوجه 3.44 دلار، سیب‌زمینی 4.02 دلار، و پیاز 2.15 دلار کانادا برآورد می‌شود.

هزینه مسکن در ولف ویل

یکی از مهم‌ترین هزینه‌های تحصیل در خارج از کشور پس از شهریه، هزینه اقامت دانشجو در شهر مقصد است. هزینه مسکن در شهرهای کوچک کانادا بسیار کمتر از کلان‌شهرهایی نظیر ونکوور یا تورنتو است؛ میانگین کرایه ماهانه آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر حدود 1,100 دلار کاناداست در حالی که آپارتمان سه‌خوابه 2,550 دلار کانادا کرایه ماهانه دارد. البته برای کاهش هزینه‌های مسکن، بسیاری از دانشجویان زندگی در حومه شهر را برمی‌گزینند؛ میانگین کرایه ماهانه آپارتمان یک‌خوابه در حومه شهر 725 دلار و آپارتمان سه‌خواب در این مناطق1,200 دلار کانادا برآورد می‌شود. 

هزینه حمل و نقل در ولف ویل

برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومیِ این شهر باید بلیط تک‌سفره یا ماهانه تهیه کرد؛ بلیط‌های تک‌سفره که برای استفاده معدود مناسب است، 4 دلار هزینه دارد و بلیط‌های ماهانه که درخورِ سفرهای داخلی مکرر است، 65 دلار هزینه دارد. تعرفه ورودی تاکسی‌های این شهر نیز 3.35 دلار است که به ازای هر کیلومتر مسیر 1.90 دلار به مبلغ ورودی افزوده می‌شود. 

زندگی در ولف ویل

در کنار بوتیک‌ها و کافه‌های خوش‌منظر شهر دو موسسه فرهنگی - آموزشیِ مهم کانادا در خیابان اصلی قرار گرفته است؛ دانشگاه آکادیا و گالری هنر، و فستیوال تئاتر. تاریخِ شهر در موزه راندال Randall House Museum خودنمایی می‌کند و فستیوال سالانه موسیقی عمق فرهنگ و هنر را در دره اناپلیس طنین‌افکن می‌کند. جشنواره‌های مختلف هنری و اجتماعی در رشته‌های متنوع به‌صورت سالانه در این شهر برگزار می‌شود که بهانۀ به‌جایی را برای بازدید از این منطقه به دست گردشگران می‌اندازد. 

جاذبه های گردشگری وولف ویل سالانه گردشگران بسیاری را روانه این شهر میکند.

جاذبه های گردشگری ولف ویل

کافه‌ها، فروشگاه‌های کوچک و زیبا و چشم‌اندازهای ساحلی این شهر توریستی در میان دیدنی‌های کانادا زبان‌زد است و توریست‌های بسیاری را روانه این شهر کوچک می‌کند. بازار ولف‌ویل فارمر (Wolfville Farmer) یکی از جاذبه‌های این شهر است که با ارائه محصولات مختلفی نظیر صنایع دستی، آثار هنری، محصولات کشاورزی و همچنین غذاهای محلی، گردشگران را با فرهنگ و آداب و رسوم اهالی این منطقه آشنا می‌کند. ازدحام گردشگران در سال‌های اخیر موجب شده خانه‌های ویکتوریایی واقع در این شهر به پانسیون (B&B) و اقامتگاه‌های کوتاه‌مدت مسافران تبدیل شود. 

نگاهی بر تاریخ ولف ویل

در گذشته رودهای جاری، جنگل‌زارها و خلیج فاندی در منطقه ولف‌ویل wolfville امروزی، شکارگاه اقوام اولیه کانادا محسوب می‌شد؛ اما با ورود فرانسوی‌ها و پس از آن انگلیسی‌ها در این منطقه، شهرنشینی در این منطقه رواج یافت و به‌تدریج صنعت به این شهر نیز پا گذاشت. اما تاسیس شهر ولف ویل wolfville با تاسیس موسسات آموزشی مهم دوران یعنی آکادمی هورتون Horton Academy  در سال 1828 و کالج کویینQueen's College  در سال 1838 گره خورده است. 

این شهر ساحلی در روزهای آغازین حیاتش به عنوان شهری نظامی و محلی برای تعلیم جوانان و سربازان نظامی طراحی شد، اما رفته رفته به یکی از شهرهای دانشگاهی منطقه تبدیل شد. در سال 1985  این شهر به عنوان منطقه آزاد هسته‌ای اعلام شد. نام این شهر در 17 آوریل 2007 به عنوان اولین شهر تجاری عادلانه کانادا بر سر زبان‌ها افتاد و در ماه می 2016 به عنوان سومین سیتاسلو (شهر عضو پیمان غذای آهسته) در کانادا انتخاب شد.