اگر موفق به دریافت هر یک از انواع ویزای کانادا از جمله ویزای تحصیلی، توریستی و یا اقامت کانادا شده‌اید باید از جنبه‌های مختلف برای مدت زمان حضور کوتاه و یا بلند مدت خود در این کشور برنامه‌ریزی کرده و اطلاعات خود را درباره شهر مورد نظر خود در کانادا بالا ببرید.

یکی از شهرهای محبوب و مشهور کانادا که همواره جزو اولویت‌های اول انتخاب برای زندگی و تحصیل مهاجران ایرانی بوده شهر تورنتو در استان انتاریوی کانادا است. فارغ از تفاوت‌های فرهنگی، قوانین دولتی، هزینه‌های زندگی و یا تحصیل در کانادا موضوعی که برای بسیاری از مهاجران و مسافران این شهر پیشرفته و وسیع دارای اهمیت است، بحث آب و هوای تورنتو در طول سال است.

این بدین خاطر است که وضعیت آب و هوا در تورنتو در مقایسه با شهرهای مختلف ایران خصوصا تهران بسیار متفاوت بوده و لازم است تا با اطلاع از وضعیت آب و هوای هر یک از فصل های تورنتو خود را به خوبی با البسه مناسب مجهز کنید.

بر همین اساس قصد داریم تا در این مطلب به توضیح مختصر وضعیت آب و هوای شهر معروف و ایرانی نشین تورنتوی کانادا و یا همان تهرانتو در طول سال ب‍پردازیم. 

زمستان در تورنتو

در اوایل ماه دسامبر (آذر)، نخستین نشانه های زمستان در تورنتو پدیدار می‌شود. براساس آمار، امکان تجربه پدیده کریسمس برفی و یا به اصطلاح white christmas در تورنتو در حدود ۳۵ درصد است.

اما با این حال در ماههای دسامبر و ژانویه (دی) و حتی فوریه (بهمن) آب و هوای تورنتو سرد و همراه با بادهای فراوان است، ولی امکان تجربه برف فراوان خصوصا زمانی که در داخل شهر هستید بسیار کم است.

اگرچه٬ چنانچه از یک ژاکت و یا کاپشن و چکمه زمستانی، کلاه پشمی مناسب، شال گردن، دستکش برخوردار باشید، هیچ نگرانی برای سرمای زمستان در تورنتو نخواهید داشت. در صورتی که مایل به پوشیدن ژاکت و یا کاپشن ضخیم نبوده و می‌خواهید تحت هر شرایطی به فکر تیپ و استایل خود باشید، پیشنهاد می کنیم برای در امان ماندن از سرمای زمستان کانادا یک سویشرت در زیر کت خود بپوشید.

البته این نوع پوشش برای روزهای بسیار سرد تورنتو بوده و در روزهای با درجه دمای ملایم تر نیازی به پوشیدن سویشرت در زیر کت نیست. اما باید این موضوع را بخاطر داشته باشید که سبک پوشیدن لباس‌های ضخیم و یا لایه به لایه شما را از سوز و سرمای سخت زمستان کانادا بر حذر میدارد.

این بدین خاطر است که همواره امکان کم کردن حجم لباس در صورت احساس گرما در تورنتو وجود دارد، اما در صورتی که لباس کمی پوشیده باشید و با تغییر درجه دما و سرمای شدید ناگهانی روبرو شوید، چاره‌ای به جز انتظار برای سرماخوردگی ندارید.

در مقایسه با برخی از بخش های بسیار دوردست استان انتاریو٬ جایی که زمستان به طور معمول در ماه اکتبر (مهر) شروع شده و در ماه آپریل (فروردین) با حجم زیادی از بارش برف و روزهای یخی و سرد به پایان می رسد، زمستان تورنتو آنچنان سرد و سخت نیست.
البته این موضوع برای ساکنین مناطق استوایی و یا گرمسیر نظیر جنوب ایران صدق نکرده و مطمئنا شوکه کننده خواهد بود. 

به طور میانگین درجه دمای تورنتو در ماه ژانویه منفی ۱.۳ سانتیگراد است، این در حالی است که دمای روزانه ممکن است بین -۲۲ تا ۱۶ درجه سانتی گراد متغیر باشد.

معمولا هر ساله چندین سرمای شدید و ناگهانی و طوفان های برفی در زمستان تورنتو رخ می دهد. این در حالی است که زمستان تورنتو با روزهایی با آب و هوای ملایم و گرم شدن هوا نیز همراه خواهد بود.

در مقایسه با سایر شهرهای کانادا که در نزدیکی حجم زیادی از آب هستند، آب و هوای زمستان تورنتو آنچنان سخت و طاقت فرسا نیست. به بیانی دیگر با پوشش مناسب و گرم جای هیچگونه نگرانی برای حضور در تورنتو در فصل زمستان وجود ندارد.

همچنین برای حمل و نقل در تورنتو در فصل زمستان، چنانچه هنوز به شرایط رانندگی با وسیله شخصی در این وضعیت آب و هوایی عادت نکرده اید٬ می توان به راحتی از وسایل نقلیه گسترده عمومی و یا تاکسی استفاده کنید.

در صورتی که در مرکز شهر تورنتو باشید، می‌توانید با دنبال کردن مسیر زیر زمینی و بدون نیاز به بیرون آمدن در فضای باز، از نقطه ای به مکانی دیگر جا به جا شوید. این بدین خاطر است که مسیر زیر زمینی با طولی بیش از ۲۷ کیلومتر فروشگاه ها، خدمات مختلف و مکان‌های سرگرمی را به یکدیگر وصل کرده است.

به طور معمول خیابان های شهر تورنتو در فصل زمستان آرام و خالی از جمعیت است‌، اما در عوض کلاب‌ها، تئاترهای زنده، مسابقات هاکی، بسکتبال و لاکروز در سراسر این فصل سرشار از جمعیت مردم است.

آب و هوای تورنتو در زمستان

بهار در تورنتو 

در اواسط ماه مارس (اسفند)، به تدریج نوبت به آمدن فصل بهار تورنتو شده و می‌توانید این تغییرات را در وضعیت آب و هوا و حضور بیشتر مردم در فضای باز شهر حس و مشاهده کنید.

اوایل ماه آوریل (فروردین)، شروع فصل بیسبال در کانادا در مرکز Rogers است و آب و هوایی عالی را برای طرفداران مسابقات بیسبال تضمین می‌کند. 

در ماه می (اردیبهشت)، آب و هوا بسیار مطبوع بوده و پوشیدن یک ژاکت بهاره کفایت می‌کند، ماه می برای بسیاری از رستوران‌ها فصل پذیرایی از مشتری‌های بیشتر در فضای باز و شروع فصل patio است.

در حالت کلی درجه دمای هوا در تورنتو در ماه های مارس، آوریل و می از کمترین حالت یعنی منفی ۲ تا بیشترین حالت یعنی ۱۹ درجه سانتیگراد متغیر است.

فصل تابستان تورنتو 

به طور معمول تابستان در تورنتو از ماه جون (خرداد) تا سپتامبر (شهریور) ادامه دارد. تابستان‌های تورنتو گرم و شرجی بوده و با روزهایی با مه و دود همراه است. به طور میانگین درجه دمای هوا در تابستان تورنتو بین ۲۰ تا ۳۵ درجه سانتیگراد است. 

از این رو آب و هوای این فصل برای بیرون رفتن و انجام فعالیت های مختلفی در فضای باز شهر تورنتو و مکان ها و رویدادهای معروفی نظیر  ٬Centre Island  ٬Wonderlan باغ وحش تورنتو، فستیوال جاز Beaches، رانندگی به سمت شمال شهر برای تجربه عجایب موسکوکا و مشاهده دریاچه ها بسیار دلچسب خواهد بود.

پیشنهاد lets go uni به شما اینست که لباس‌های مناسب هوای گرم را پوشیده و به همراه داشته باشید و از آوردن یک ژاکت و یا سویشرت سبک برای عصر، خرید از فروشگاه و شام شب در فضای باز مطمئن شوید. (چون ممکن است با تغییرات آب و هوایی و درجه دما روبرو شوید)

به طور معمول هر کسی که در ماه‌های تابستان خصوصا ماه جولای (تیر) و آگوست (مرداد) به تورنتو کانادا قدم می گذارد، باید برای بارندگی در این فصل آمادگی لازم را داشته باشد. برخی اوقات ممکن است در تابستان تورنتو با تاریکی آسمان و بارش شدید باران روبرو شوید. از این رو به همراه داشتن چتر و لباس ضد آب مناسب بارندگی بسیار به کار شما خواهد آمد.

باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورت داشتن آسم و هرگونه مشکل تنفسی به اخبار روزانه آب و هوای تورنتو برای احتمال بروز هشدار مه و دود غلیظ در این فصل توجه کنید. 

در برخی از مواقع، دمای هوا در ماه های تابستان یعنی جون، جولای و آگوست بین ۱۵ تا ۲۷ درجه سانتیگراد متغیر است و به طور میانگین امکان بارندگی برای حداقل ۶روز در هر ماه این فصل وجود دارد.

آب و هوای پاییز در تورنتو

پاییز تورنتو

معمولا ماههای سپتامبر (شهریور) و اوایل اکتبر (مهر) با آب و هوایی گرم و بارانی اندک برای گردشگران و مهاجران  تازه وارد تورنتو بسیار جذاب است. با شروع ریزش برگ درختان، حال و هوای فصل پاییز کانادا به راحتی از اواسط ماه اکتبر حس می‌شود.

از این رو با رانندگی به سمت شمال تورنتو با صحنه های جذابی از رنگ‌های مختلف برگ‌های درختان و طبیعت منحصر به فرد کانادا روبرو خواهید شد. در این بین معمولا ماه نوامبر (آبان) خنک و بارانی است.

در فصل پاییز نیز درجه دمای تورنتو به طور میانگین در ماه‌های سپتامبر، اکتبر و نوامبر از بین ۲ درجه تا ۲۳ درجه سانتیگراد متغیر بوده و در هر ماه بین ۸ تا ۱۰ روز هوا بارانی خواهد بود.

در نهایت چنانچه به فکر مهاجرت و یا ادامه تحصیل در کانادا هستید، میتوانید در صورت تمایل از مشاوره و ارزیابی تحصیلی lets go uni استفاده کنید و با خواندن مطلب شرایط تحصیل در کانادا، اطلاعات کاربردی بیشتری در این زمینه بدست آورید.