برخلاف تصور شهرهای کوچک کانادا مانند شهر وینزور Windsor مورد توجه متقاضیان تحصیل در کانادا قرار گرفته است. بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا برای کاهش هزینه‌ها و دوری از ازدحام کلان‌شهرها، زندگی در شهرهای به نسبت کوچک‌تر را برمی‌گزینند. انتاریو پرجمعیت‌ترین استان کاناداست، اما وینزور سومین شهر پرجمعیت این استان شناخته شده می‌شود که میزبان موسسات آموزشی مهمی شده است.

برای تحصیل در دانشگاه های وینزور نیز باید ابتدا برای دریافت پذیرش تحصیلی و پس از آن جهت درخواست ویزای تحصیلی اقدام کرد. وینزور هم مانند دیگر شهرهای کانادا، پذیرای مهاجران بسیاری از سراسر جهان بوده و شهری چندفرهنگی محسوب می‌شود؛ از این رو، تاریخی غنی و فرهنگی ژرف در این شهر رشد یافته است. برای آشنایی بیشتر با این شهر از استان انتاریو تا پایان این نوشتار لتس گو یونی را همراهی کنید.

وینزور یا وینسور سومین شهر بزرگ استان انتاریو محسوب می شود.

وینزور کجاست

وینزِر، وینسور یا وینزور Windsor  گرم‌ترین و جنوبی‌ترین شهر کاناداست که در جنوب غرب استان انتاریو قرار دارد. این شهر ساحلی در کرانه‌های جنوبی رود دیترویت جای خوش کرده است؛ در واقع رود دیترویت وینزور را از شهر امریکایی دیترویت جدا و جلوه چشم‌نوازی به این شهر عطا کرده است. ضلع دیگرِ شهر تبدیل به آشیان موج‌های سراسیمه دریاچه سنت کلر شده؛ وجود این دریاچه به بخش کانادایی هم جلوه طبیعی خوش‌نقشی بخشیده است.

اقتصاد در وینزور روی محور تولید، گردشگری، آموزش‌وپرورش و خدمات دولتی می‌چرخد؛ از این رو مراکز آموزشی در این شهر می‌تواند یکی از گزینه‌های تحصیل در کانادا باشد. برای تحصیل در موسسات آموزشی این شهر باید ابتدا برای دریافت پذیرش تحصیلی اقدام کرد و پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی اصلی، برای ویزای تحصیلی کانادا باید درخواست داد.

تحصیل در وینزور

تحصیل در وینزور Windsor به واسطه موسسات آموزشیِ مشهوری مانند دانشگاه وینزور و کالج سنت کلر طرفداران زیادی از بین متقاضیان تحصیل در کانادا پیدا کرده است. برای رسیدن به این هدف باید سوابق و مدارک تحصیلی متقاضی جهت بررسی به واحد آموزش در موسسه آموزشی مورد نظر ارسال شود.

در صورتی که وضعیت تحصیلی متقاضی برای مسئولان دانشگاه یا کالج مورد قبول باشد، نامه‌ای تحت عنوان نامه پذیرش تحصیلی ارسال می‌شود که یکی از مهم‌ترین مدارک درخواست ویزاست. پس از دریافت نامه پذیرش اصلی از سوی موسسه آموزشی مورد نظر، متقاضی می‌تواند جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کند. برای دریافت ویزای تحصیلی باید مدارک مشخصی برای سفارت ارسال شود که مهم‌ترین آن نامه پذیرش تحصیلی اصلی است.

دانشگاه وینزور

یکی از دانشگاه‌های تحقیقاتی و دولتی کانادا در شهر وینزور قرار دارد که هم‌نام شهر محل تولد، به نام دانشگاه وینزور University of Windsor یا UWindsor خوانده می‌شود. این دانشگاه در سال 1963 تاسیس شد و با 12 هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی کار خود را تا به امروز به نیکی ادامه داده است.

نُه دانشکده تحت نظر دانشگاه وینزور مدیریت می‌شود؛ دانشکده هنر، علوم انسانی و علوم اجتماعی، دانشکده آموزش، دانشکده مهندسی، دانشکده تجارت اودِته، دانشکده تحصیلات تکمیلی، دانشکده سینتیک (جنبش شناسی) انسانی، دانشکده حقوق، دانشکده پرستاری و دانشکده علوم.

پردیس دانشگاه وینزور در زمینی به وسعت 51 هکتار ساخته شده و از مرکز شهر وینزور تنها 10 دقیقه فاصله دارد. دانشگاه وینزور رتبه 700 سایت آماری QS را کسب کرده و تقریبا تمامی رشته‌های تحصیلی در مقاطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری را پوشش می‌دهد.

حدود 8.9 درصد از جمعیت دانشجویان مشغول به تحصیل در این دانشگاه را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده‌اند. در نگاهی وسیع‌تر تا کنون 23 درصد از فارغ‌التحصیلانِ دانشگاه وینزور، دانشجویان بین‌المللی از 100 کشور مختلف جهان بوده‌اند. چهار خوابگاه دانشجویی با اقامتگاه‌‌هایی متفاوت در پردیس وینزور میزبان دانشجویان بین‌المللی شده است که با در نظر گرفتن مقطع و سال تحصیلی، دانشجویان را طبقه‌بندی کرده‌اند.

کالج سنت کلر

کالج هنر و فناوری کاربردی سنت کلر St. Clair College of Applied Arts and Technology در شهر وینزور در جنوب غربی استان انتاریو واقع شده است. این کالج در سال 1958 به عنوان موسسه فناوری شروع به کار کرد اما در سال 1966 با موسسه هنری دیگری ادغام و تبدیل به کالج شد. کالج سنت کلر کمپوس‌های دیگری نیز در استان انتاریو دارد؛ کمپوس اصلی و قدیمی در این شهر و کمپوس‌های دیگر در شهر چاتهام و والاس بِرگ واقع شده‌اند. این کالج بیش از 100 برنامه تحصیلی در مقاطع مختلف طراحی کرده است که بیش از 12 هزار دانشجو را به خود جذب کرده‌اند.

کار دانشجویی در وینزور

با دریافت اجازه‌نامه تحصیل در کانادا یا همان اِستادی پرمیت، دانشجویان بین‌المللی جازه کار در حین تحصیل را نیز خواهند داشت. در واقع ویزای تحصیلی کانادا پس از نامه پذیرش تحصیلی، مجوزی برای اشتغال به کار دانشجویی نیز محسوب می‌شود. کار دانشجویی به کار پاره‌وقت گفته می‌شود که دوره زمانی حداکثر 20 ساعت در هفته را به خود اختصاص دهد.

حداقل درآمد ساعتی کار دانشجویی در وینزور Windsor کانادا حدود 12 دلار است که می‌تواند در پرداخت هزینه‌های زندگی درکانادا موثر باشد. البته طبق گزارش سایت نیوو میانگین درآمد ساعتی برای کار دانشجویی فردی کارآزموده و متخصص حدود 31,688 دلار است.

در برخی کالج‌ها و برخی از برنامه‌های تحصیلی، پس از گذراندن دوره تئوری نوبت به دوره عملی می‌رسد؛ در طول دوره این برنامه عملی که برای دانشجو حقوق و مزایایی هم در نظر گرفته می‌شود، به عنوان کو-آپ یا coop یاد می‌شود. افزون بر کسب درآمد حین تحصیل و گذراندن واحدهای تخصصی، شرکت در این دوره‌ها به صورت عملی می‌تواند تاثیر بیشتری از دوره تئوری در دریافت آموزه‌های تخصصیِ دانشجو داشته باشد. 

کتابخانه عمومی دانشگاه وینسور یکی از کامل ترین مجموعه های کانادا است.

آب و هوای وینزور

بر اساس سامانه طبقه‌بندی کوپن، وینزور Windsor آب و هوای قاره‌ای مرطوب دارد، می‌توان در این شهر چهار فصل از سال را به طور مجزا تجربه کرد. در میان دیگر شهرهای استان انتاریو، وینزور کانادا گرم‌ترین شهر شناخته شده است؛ میانگین دمای سالانه حدود 9.9 درجه بالای صفر اعلام شده و این رقم وینزور را در بین گرم‌ترین شهرهای کانادا جای داده است. بنابراین زندگی در وینزور کانادا می‌تواند برای ایرانیان مناسب باشد. 

تابستان در وینزور

معمولا گرم‌ترین ماهِ سال در وینزور ماهِ جولای است. تابستان‌های وینزور گرم و مرطوب است و معمولا میانگین بالاترین دمای ثبت شده در این فصل از سال 23 درجه سانتی گراد است. هوای بادی، رعدوبرق و باران‌های سیل‌آسا در تابستان‌های این شهر امری معمول است. گرم‌ترین شب‌های کانادا در وینزور تجربه می‌شود؛ گاهی دما به 30 درجه سانتی گراد هم می‌رسد که در کانادا دمایی بسیار گرم و غیر عادی محسوب می‌شود! 

به نسبت دیگر شهرهای کانادا تابستان در وینزور طولانی‌تر است؛ دمای 15 تا 20 درجه‌ای در ماه مِی خبر از رسیدن تابستان می‌دهد. میانگین دمای هوا در ماه ژوئن حدود 20 تا 25.8 درجه سانتی گراد است و در گرم‌ترین ماهِ سال میانگین دما 23 تا 28 درجه سانتی گراد است. 

زمستان در وینزور

با اینکه در بدو ورود به زمستان انتظار بارش برف می‌رود، اما شدت بارش‌ها در وینزور مانند دیگر شهرهای کانادا نیست. به طور کلی در وینزور 53 روز از سال برفی‌ست و میانگین دمای هوای زمستانی 5.02 درجه سانتی گراد بالای صفر گزارش شده است. 

سرمای زمستان در اواخر ماه نوامبر با دمای 2 درجه بالای صفر احساس می‌شود، اما به طور رسمی حکم‌فرمایی خود را از ماه دسامبر با میانگین دمای 1.2 تا 4.3 درجه سانتی گراد زیر صفر آغاز می‌کند. اوج قدرت زمستان در ماه ژانویه با میانگین دمای 3.8 تا 7.3 درجه سانتی گراد زیر صفر نمایان می‌شود. میانگین دمای هوا در فوریه 2.6 تا 6.3 درجه سانتی‌گراد زیر صفر است اما در ماه مارس هوا گرم‌تر می‌شود و میانگین دما به  2.2 تا 2.3 درجه سانتی گراد زیر صفر می‌رسد.

هزینه زندگی در وینزور 

افزون‌بر آب و هوایی به‌نسبت مناسب و مطلوب، هزینه‌های زندگیِ پایین‌تر در وینزور Windsor، این شهر را به یکی از گزینه‌های مناسب برای زندگی مهاجران ایرانی تبدیل کرده است. اگر از هزینه مسکن که تنوعی بالایی دارد چشم بپوشیم، هزینه زندگی در وینزور برای یک‌نفر ماهانه 1,070.53 دلار کانادا اعلام شده است. برای بررسی دقیق مخارج زندگی سه رکن مسکن، خورد و خوراک و حمل و نقل را که بیشینه مخارج محسوب می‌شوند، مورد مطالعه قرار می‌دهیم.

هزینه مسکن در وینزور

کرایه مسکن در وینزور Windsor به نسب دیگر شهرهای کانادا کمتر است؛ با اینکه سوییت‌هایی با کرایه ماهانه 500 دلار هم در این شهر دیده می‌شود، اما به‌طور میانگین کرایه آپارتمان تک‌خواب در مرکز شهر 1,056.25 دلار کانادا اعلام شده؛ در حالی‌که چنین آپارتمانی را در حومه شهر با کرایه ماهانه 886.67 دلار کانادا می‌توان یافت. میانگین کرایه آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر حدود 1,677.78 دلار است؛ کرایه ماهانه چنین آپارتمانی در حومه شهر حدود 1,500.00 دلار کانادا برآورد می‌شود.

به نسبت بسیاری از شهرهای بزرگ کانادا، زندگی در وینزور ارزان تر است.

هزینه خورد و خوراک در وینزور

هزینه خورد و خوراک بیشترین مخارج ماهانه خانوار را به خود اختصاص داده است. صرف یک‌وعده غذا در رستوران‌های معمولی وینزور  20 دلار کانادا، و هزینه صرف یک‌وعده مک‌دونالد 10 دلار برآورد می‌شود. یک فنجان کاپوچینوی معمولی 4.31 دلار کانادا هزینه دارد؛ برای تهیه یک بطری 330 میلی‌لیتری نوشیدنی پپسی باید حدود 2.27 دلار و یک بطری کوچک آب 2.19 دلار باید پرداخت کرد.

در خریدهای سوپرمارکتی می‌توان به موارد ضروری اشاره کرد؛ در وینزور کانادا یک بطری شیر یک‌لیتری 2.42 دلار کانادا، یک قرص نان سفید تازه 500 گرمی 2.56 دلار، یک کیلو برنج سفید معمولی 2.53 دلار، بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی 3.55 دلار قیمت دارد. پنیر محلی کیلویی 16.44 دلار، فیله مرغ کیلویی 11.14 دلار، گوشت قرمز 12.76 دلار، سیب کیلویی 3.20 دلار، پرتقال کیلویی 4.15 دلار، گوجه کیلویی 2.44 دلار، سیب‌زمینی کیلویی 2.43 دلار، و پیاز کیلویی 1.97 دلار کانادا هزینه دارد.

هزینه حمل و نقل در وینزور

بلیط‌های حمل‌ونقل عمومی در وینزور دو نوع است؛ بلیط تک‌سفره مناسب برای افرادی که کمتر با وسایل حمل‌ونقل عمومی سروکار دارند و بلیط‌های ماهانه که برای ترددهای متعدد مناسب هستند. بلیط‌های تک‌سفره 3 دلار کانادا و بلیط‌های ماهانه 90.00 دلار هزینه دارند. البته استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی برای دانشجویان شامل تخفیف می‌شود و 2 دلار هزینه دارد. استفاده از تونل باس 5 دلار هزینه دارد و تعرفه ورودی تاکسی‌ها در وینزور 3.90 دلار اعلام شده است که به ازای هر کیلومتر از مسیر 2.80 دلار به این مبلغ افزوده می‌شود. 

زندگی در وینزور کانادا

این روزها بازار مسکن در وینزور Windsor گرم است و رشد قابل‌توجی را نسبت به سال‌های گذشته تجربه می‌کند. البته شهر وینزور یکی از مراکز قَدَرِ صنعت خودروسازی کانادا محسوب می‌شود، تا جایی که لقب این شهر پایتخت اتومبیل کاناداست؛ مونتاژ کارخانه مینیاتوری FCA کانادا، دو کارخانه موتور فورد و تعدادی از تولیدکنندگان ابزار و قطعات خودرو در این شهر دایر هستند و می‌توان برای کار دانشجویی یا کار پس از دوران تحصیل روی آن‌ها حساب کرد. 

حداقل درآمد خالص ماهانه در وینزور حدود 2,882.34 دلار و حداقل درآمد خالص سالانه حدود 43,059.24 دلار کانادا برآورد شده است. با کسب سابقه کار 2 تا 5 ساله، حدود 2 درصد افزایش حقوق پیش‌بینی می‌شود. این شهر میتواند گزینه مناسبی برای اقامت در دوران پس از تحصیل در کانادا باشد؛ پس از تمدید اقامت دانشجویی با ویزای تحصیلی کانادا، می‌توان ویزای تحصیلی را به اقامت دائم کانادا تبدیل کرد و در وینزور زندگی را ادامه داد.

بر اساس آماری که سایت مهاجرت کانادا در تاریخ 27 مارس 2019 ارائه کرده است، حدود 23 درصد از جمعیت شهر وینزور را مهاجران تشکیل داده‌اند؛ بیشتر مهاجران از کشور عراق هستند که وینزور، امریکا و ایتالیا را مقصد سفر بی بازگشت خود برای زندگی قرار داده‌اند. ویندزور چهارمین شهر از نظر تنوع قومی در کانادا است که بیش از 170 قومیت در آن نماینده سرزمین‌های دیگر هستند و 70 زبان در این شهر صحبت می شود.