شهرهای کوچک کانادا مانند کملوپس Kamloops گزینه مناسبی برای تحصیل هستند؛ چراکه برخی از متقاضیان تحصیل در کانادا جهت کاهش هزینه‌ها یا دوری از ازدحام و آلودگی هوای کلان‌شهرها، به دنبال زندگی در شهرهای به نسبت کم‌جمعیت‌تر و کوچک‌تر  هستند. یکی از شهرهای مناسب برای این قشر شهر دانشگاهی کملوپس Kamloops است که به عنوان بزرگ‌ترین شهر منطقه تامسون نیکولا میزبان منطقه اداری این ناحیه شده است.

کملوپس میزبان دانشگاه دولتی تامسون ریوِرز کاناداست؛ تحصیل در کملوپس با دریافت پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی این شهر و پس از آن دریافت ویزای تحصیلی کانادا ممکن می‌شود، اما پیش از هر تصمیمی ابتدا باید به دانسته‌هایمان از این شهر بی‌افزاییم. پس با لتس گو یونی تا انتهای این پست همراه شوید تا اطلاعات جامعی از آب و هوای کملوپس، هزینه زندگی در کملوپس و جاذبه های گردشگری این شهر دریافت کنید.

هوای آفتابی کملوپس بسیار مورد توجه گردشگران قرار گرفته است.

کملوپس کجاست

شهر خوش آب‌وهوای کملوپس در دره‌ای سبز و پرآب به نام دره تامسون واقع شده که در جنوب استان بریتیش کلمبیای کانادا قرار گرفته است. این شهر در میان دو شاخه از رودخانه‌های کملوپس شمالی و کملوپس جنوبی و دریاچه تامسون گسترده شده است. شهر کنونی از ادغام شهرک‌های کوچک‌تر دیگری تشکیل شده و به وسعت امروزی رسیده است.

کملوپس Kamloops که سی‌وششمین شهر بزرگ کاناداست، در فاصله 354 کیلومتری کلان‌شهر ونکوور واقع شده و تا شهر کلگری حدود 600 کیلومتر فاصله دارد و شهر امریکایی سیاتل در فاصله 460 کیلومتری شهر کملوپس قرار دارد. شهرت این شهر در میان دانشجویان و متقاضیان تحصیل در کانادا به علت وجود دانشگاه تامسون ریورز در این شهر است.

تحصیل در کملوپس

تحصیل در کانادا و تمامی شهرهای این کشور پهناور نیازمند دریافت پذیرش تحصیلی و پس از آن ویزای تحصیلی کاناداست. جهت درخواست پذیرش تحصیلی کافی‌ست لیست مدارک مورد نیاز موسسه آموزشیِ محل تحصیل از سایت رسمی کالج یا دانشگاه دریافت شود. پس از آماده‌سازی و ترجمه مدارک مورد نیاز نوبت به ارسال این مدارک به مسئولان پذیرش می‌رسد.

بعد از پروسه بررسی وضعیت تحصیلی متقاضی نامه‌ای تحت عنوان پذیرش تحصیلی برای متقاضی ارسال می‌شود. این نامه یکی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی کانادا برشمرده می‌شود. ویزای تحصیلی کانادا بعد از دریافت نامه پذیرش تحصیلی اصلی باید ثبت شود؛ چراکه برای درخواست ویزای تحصیلی نامه پذیرش تحصیلی اصل باید به همراه دیگر مدارک در سایت کارگزاری سفارت ثبت شود.

تحصیل در کملوپس کانادا نیز از این جرگه خارج نیست؛ یک دانشگاه و دو کالج در شهر کملوپس مستقر شده‌اند؛ دانشگاه دولتی تامسون ریورز، کالج تامسون کَریئِر و کالج اسپرات شاو.

دانشگاه تامسون ریورز

تنها دانشگاه مستقر در شهر کملوپس Kamloops دانشگاه تامسون ریورز Thompson Rivers University یا به اختصار TRU نام دارد. این دانشگاه دولتی در مقاطع مختلف تحصیلی و آموزش حرفه‌ای بیش از 140 برنامه تحصیلی متنوع ارائه می‌دهد. دانشگاه تامسون ریورز در سال 1970 با عنوان کالج کاریبو Cariboo College تاسیس شد؛ در روزهای آغازین این کالج یعنی ترم سپتامبر سال1970، 367 دانشجو تمام وقت و 200 دانشجوی پاره‌وقت مشغول به تحصیل شدند. 

در طی سال‌ها کالج کاریبو توسعه و گسترش یافت تا اینکه در ماه مارچ سال 2005 به دانشگاه تامسون ریوز تبدیل شد. در حال حاضر حدود 400 استاد، 13,443 دانشجو تمام وقت و 13,471 دنشجو به صورت آموزش از راه دور در دانشگاه تامسون ریورز مشغول به تحصیل شده‌اند.

این دانشگاه آموزشی پژوهشی در دو بخش آن‌لاین و از راه دور، و آموزش جهانی به دانشجویان بین‌المللی در ده دانشکده خدمات متنوعی ارائه می‌دهد. انشعاب دیگری از پردیس کملوپس دانشگاه تامسون ریورز در شهر ویلیام لِیک Williams Lake استان بریتیش کلمبیا و چند شهر دیگر تاسیس شده است.

 جاذبه های گردشگری کملوپس

نام این شهر از ترجمه زبان سرخ‌پوستی عبارت «تلاقی آب‌ها» برگرفته شده است؛ بنابراین می‌توان حدس زد که کملوپس نیز مانند بسیاری از شهرهای کانادا غرق در رودهای جاری و پرآب است. طبیعت خوش نقش این شهر سالانه نزدیک به 2 میلیون گردشگر را جذب شگفتی‌های خود می‌کند. این آمار نسبت به سال‌های گذشته حدود 9 درصد رشد را تجربه کرده است. 

افزایش گردشگر در این منطقه موجب درآمد و گردش مالی کملوپس شده؛ در واقع گردشگری یکی از صنایع پربازده در کملوپس محسوب می‌شود. از جاذبه های گردشگری کملوپس می‌توان به پارک حیات وحش استان بریتیش کلمبیا، راه‌آهن تاریخی کملوپس، موزه و پارک باستانی، دریاچه آرامش و صدها جاذبه تفریحی مدرن اشاره کرد. طبیعت اطراف شهر کملوپس فضای مطلوبی برای تفریحات و سرگرمی‌های متنوع است؛ دوچرخه‌سواری کوهستان، قایقرانی، ماهیگیری، گلف، هاکی و اسکی از جمله تفریحاتی‌ست که باب طبع گردشگران شناخته شده است.

به واسطه موقعیت جغرافیایی کملوپس این شهر در شمار شهرهای آفتابی کانادا می‌آید. هوای آفتابی و به نسبت گرم این شهر مورد پسند گردشگرانی واقع شده که از شهرهای کم‌تابش وارد کملوپس می‌شود.

از شهر کملوپس Kamloops به پایتخت مسابقات کانادا نیز یاد می‌شود؛ چراکه هرساله میزبان بیش از 100 مسابقه در کلاس جهانی است. افزون بر تیم‌های ورزشی دانشگاه تامسون ریورز و شهر کملوپس، تیم‌های ورزشی بسیاری برای برگزاری مسابقات در سطح‌های مختلف دانشگاهی و استانی وارد این شهر می‌شوند. برخی از این مسابقات به صورت سالانه و در تاریخ مشخصی در کملوپس برگزار می‌شوند.

شهر کملوپس با ادغام شهرک های کوچک نزدیک به هم تشکیل شد.

آب و هوای کملوپس

موقعیت جغرافیایی کملوپس Kamloops آب و هوایی متفاوت به این شهر اعطا کرده است. این شهر در دره تامسون و اکوزون مونتان میان رودهای تامسون شمالی و جنوبی گسترده شده؛ تپه‌های شیب‌دار در امتداد بخش جنوبی شهر و دامنه‌های شمال شرقی مانند سدی در برابر باران قرار گرفته‌اند. از این رو کملوپس اقلیمی نیمه‌خشک دارد. بر اساس سامانه طبقه‌بندی اقلیمی کوپن این شهر در سایه باران قرار گرفته است.

در واقع ارتفاعات جنوبی و شمال شرقی نقش دژی مستحکم را در برابر یورش ابرهای بارانی ایفا می‌کند؛ به همین دلیل بارش‌ها به نسبت کمتر و سرمای زمستان در این شهر ملایم‌تر از بیشتر شهرهای کاناداست. از طرفی دیگر، رانده شدن ابرها به حومه شهر از کملوپس شهری آفتابی ساخته است؛ تا جایی که در قسمت‌های غربی شهر آب و هوای بیابانی حاکم شده است.

بالاترین دمای ثبت شده از شهر کملوپس مربوط به تاریخ‌های 27 جولای سال 1939 و 16 جولای سال 1941 می‌شود که تابستان با دمای 41.7 درجه‌ای قدرتمندانه خودنمایی کرد. سردترین روزهای ثبت شده در تاریخ هواشناسی کملوپس هم مربوط به 6 و 8 جولای سال 1950 می‌شود که برودت دما به 37 درجه سانتی‌گراد زیر صفر رسید و خود را در تاریخ این شهر ماندگار کرد.

تابستان در کملوپس

پس از هوای مطبوع بهاری در ماه‌های مارس، آوریل و مِی با میانگین دمای 5 تا 14 درجه سانتی گراد، کم‌کم تابستان با روزهای آفتابی‌اش از راه می‌رسند. ماه ژوئن با میانگین دمای 18 تا 25 درجه سانتی گراد اولین ماه تابستان محسوب می‌شود. تابش آفتاب در این شهر برای گردشگرانی که از دیگر نقاط کانادا به کملوپس سفر می‌کنند، بسیار جذاب و مطبوع است.

میانگین دمای ماه‌های جولای و آگوست 21.5 تا 28.9 درجه سانتی‌گراد بالا می‌رود، اما در ماه سپتامبر کم‌کم از حرارت هوا کاسته می‌شود و نسیم پاییزی دما را تا 3 درجه پایین می‌آورد. تابستان‌های کملوپس خشک و آفتابی‌ست اما رعد و برق و باران متاثر از دریاچه و رودخانه کرانه‌های شهر در این فصل از سال دور از تصور نیست.

زمستان در کملوپس

پس از شهرهای کِلونا و پِنتیکتُن، کملوپس ملایم‌ترین شهر کانادا (در میان شهرهای غیرِساحلی) در مواجهه با زمستان محسوب می‌شود. زمستان‌ها در این شهر دوره کوتاه‌تری دارد، اما در همین برهه زمانی کوتاه دمای هوای گاهی به منفی 20 درجه سانتی گراد زیر صفر هم می‌رسد! میانگین دمای معمول زمستانی در کملوپس منفیِ 10 درجه است؛ دسامبر با میانگین دمای 2درجه زیر صفر آغاز حکم‌رانی زمستان را گوشزد می‌کند. میانگین دما در ماه ژانویه به 2.8 تا 5.9 درجه سانتی گراد زیر صفر می‌رسد و در روزهای پایانی زمستان معمولا دمای 4 درجه سانتی‌گراد زیر صفر است. 

هزینه زندگی در کملوپس

در مقایسه با کلان‌شهرهای بزرگ کانادا، زندگی در کملوپس Kamloops بسیار ارزان‌تر است؛ هزینه زندگی در این شهر ماهانه حدود 1,140.62 دلار کانادا برآورد می‌شود؛ در حالی که حداقل درآمد ماهانه در این شهر 1,721 دلار گزارش شده است. البته هزینه زندگی دانشجویی با احتساب خوابگاه و مزایای دیگر، بسیار کمتر از مقدار ذکر شده پیش‌بینی می‌شود. برآورد هزینه‌ها بر اساس سه مقوله هزینه خورد و خوراک، هزینه مسکن، و هزینه حمل و نقل به عنوان بیشینه مخارج زندگی ماهانه بررسی می‌شود.

هزینه خورد و خوراک در کملوپس

صرف یک وعده غذا در رستوران‌های معمولی این شهر حدود 20 دلار کانادا هزینه دارد؛ البته با انتخاب رستوران‌های زنجیره‌ای فست‌فود مانند مک‌دونالد هزینه یک وعده غذا به 10 دلار کاهش می‌یابد. برای تهیه یک‌فنجان کاپوچینوی معمولی باید حدود 4.21 دلار پرداخت کرد. قیمت یک بطری 300 میلی‌لیتری نوشیدنی پپسی 2.44 دلار و قیمت یک بطری کوچک آب 1.64 دلار کانادا پیش‌بینی می‌شود.

هزینه‌های مربوط به خرید سوپرمارکتی نیز از جمله موارد غیرقابل چشم‌پوشی در زندگی محسوب می‌شود؛ برای یک بطری شیر یک‌لیتری در کملوپس بریتیش کلمبیا حدود 2.81 دلار کانادا باید هزینه کرد، یک قرص نان سفید 500 گرمی حدود 2.83 دلار و یک کیلو برنج سفید معمولی 4.00 دلار هزینه دارد.

برای تهیه یک بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی باید 4.01 دلار کانادا پرداخت کرد. هر کیلو پنیر محلی 12.49 دلار، هر ‌کیلو فیله مرغ 12.25 دلار و گوشت قرمز کیلویی 19.00 دلار کانادا برآورد می‌شود.

قیمت یک‌کیلو سیب در کملوپس 4.85 دلار، یک کیلو موز 1.55 دلار، یک کیلو پرتقال 4.47 دلار اعلام شده است. در کملوپس کانادا گوجه کیلویی 5.13 دلار، سیب‌زمینی کیلویی 3.44 دلار، پیاز کیلویی 3.44 دلار، کاهو 2.83 دلار کاناداست. بطری یک‌ونیم لیتری آب هم حدود 1.88 دلار کانادا هزینه دارد.

هزینه مسکن در کملوپس

بهترین گزینه پیش روی دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در کانادا اقامت در پردیس‌های دانشگاهی است. از طرفی، زندگی در فضای دانشگاهی در هزینه‌های مسکن و حمل و نقل صرفه جویی می‌کند؛ از طرف دیگر زمان و انرژی دانشجو در رفت و آمد تباه نمی‌شود. اما در صورت تمایل به زندگی در آپارتمان‌های اختصاصی باید حداقل ماهانه 800 دلار برای کرایه اختصاص داد.

میانگین کرایه ماهانه آپارتمان تک‌خوابه در مرکز شهر 1,247.06 دلار کانادا برآورد می‌شود. برای تهیه آپارتمان سه خوابه در مرکز شهر نیز باید ماهانه حدود 2,300.00 در نظر داشت. با انتخاب زندگی در حومه شهر تا حدودی از هزینه‌های مربوط به مسکن کاسته می‌شود؛ میانگین کرایه آپارتمان یک خوابه در حومه شهر حدود 1,076.56 دلار کانادا اعلام شده است و آپارتمان سه خوابه در همین حوالی حدود 1,942.31 دلار کانادا کرایه ماهانه دارد.

هزینه حمل و نقل در کملوپس

برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی در کملوپس دو نوع بلیط تک‌سفره و بلیط قابل شارژ ماهانه می‌توان تهیه کرد؛ بلیط تک‌سفره حمل‌ونقل عمومی 2 دلار کانادا و بلیط ماهانه که برای استفاده‌های مکرر مناسب است، 50 دلار هزینه دارد. تعرفه ورودی تاکسی‌های کملوپس 3.10 دلار است که به ازای هر کیلومتر از مسیر مبلغ 2 دلار به تعرفه ورودی آن افزوده می‌شود.

بازی گلف در شهر کملوپس یکی از تفریحات گردشگری این شهر است

اقتصاد کملوپس

چرخه اقتصاد کملوپس Kamloops از منابع متنوعی جان می‌گیرد؛ بهداشت و سلامت، گردشگری و آموزش‌وپرورش از جمله منابع اقتصادی کملوپس محسوب می‌شوند که در سال‌های اخیر رشد چشم‌گیری داشته است. افزون بر این، در سال 2016 کملوپس به عنوان اولین شهر کشت زنبور عسل در استان بریتیش کلمبیا معرفی شد و در پیِ آن سازمان‌های متعددی برای حفظ زیستگاه زنبور عسل ایجاد و مشغول به کار شده است. 

بیمارستان رویال این‌لند بزرگ‌ترین کارفرمای مستقر در کملوپس برشمرده می‌شود. گسترش این بیمارستان در سال 2016 موجب گزینش کارمندان متعددی از میان شهروندان شد. از سوی دیگر دانشگاه تامسون ریوزر به عنوان منبع آموزشی شهر کملوپس با جذب دانشجویان بین‌المللی به چرخه اقتصاد شهر کمک شایانی می‌کند. دانشگاه کملوپس که بیشتر میزبان دانشجویان آسیایی شده است، یکی از بزرگ‌ترین موسسات آموزش از راه دور در مقاطع بالای دانشگاهی در کانادا محسوب می‌شود. 

نگاهی گذرا به تاریخ کملوپس

اولین مهاجران اروپایی در منطقه کملوپس کنونی اکتشاف‌گران بریتانیایی بودند که در سال 1811 وارد این سرزمین شدند. تجارت خز پای مهاجران دیگر را به این منطقه باز کرد؛ تا جایی که در سال 1813 دو شهرک صنعتی ادغام شدند و قلعه تامسون را شکل دادند. 

یورش به مناطق بکر اطراف رودهای جاری کانادا در دهه 60 قرن نوزدهم میلادی به بهانه یافتن طلا و پس از آن رسیدن راه‌آهن پسیفیک به این منطقه در سال 1885 موجب افزایش چشمگیر جمعیت روستای تامسون شد. گسترش و شهرسازی اروپایی‌ها در این منطقه موجب شکل‌گیری شهر کملوپس در سال 1893 با 500 نفر جمعیت شد. در دهه 70 قرن بستم میلادی نیز کم‌کم صنعت چوب و تولید الوار در این شهر رونق گرفت و مهاجران بسیاری را این بار از پنجاب هندوستان جذب این منطقه شدند. 

زندگی در کملوپس 

آرامش حاکم بر شهر و آب و هوای کملوپس Kamloops این شهر را تبدیل به یکی از مناسب‌ترین شهرهای کانادا برای زندگی دانشجویی کرده ا‌ست. دانشگاه تامسون ریورز نیز یکی از معتبرترین دانشگاه‌های کانادا در شهر کملوپس واقع شده و تقریبا تمام رشته‌های تحصیلی را پوشش می‌دهد. اعتبار و مزایای این دانشگاه و همچنین کالج اسپرات شاو موجب شده این شهر تبدیل به یکی از گزینه‌های ایرانیان برای تحصیل در کانادا باشد. از طرفی دیگر وجود سازمان‌ها و ادارات متعدد استان بریتیش کلمبیا در شهر کملوپس یافتن شغل برای مهاجران این شهر را آسان کرده است.