یکی از گزینه مناسب برای مهاجرت تحصیلی به کانادا، تحصیل در دیگبی استان نوا اسکوشیا است که به واسطه تاسیس دانشگاه سنت آن در این شهر در میان متقاضیان تحصیل در کانادا به شهرت رسیده است. تحصیل در دیگبی نیز مانند دیگر شهرهای این کشور پهناور نیازمند اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کاناداست. جهت آشنایی بیشتر با این شهر و شهرستان و همچنین نحوه دریافت پذیرش تحصیلی و پس از آن ویزای تحصیلی تا پایان این نوشتار با لتس گو یونی همراه باشید.

دیگبی کجاست

شهرستان دیگبی، واقع در جنوب شرق کانادا، استان نوا اسکوشیا، در سال 1837 تاسیس و تا سال 1879 از دو بخش دیگلی و کلِیر تشکیل می‌شد. امروزه شهرستان دیگبی علاوه بر این دو منطقه، شهر دیگبی، بخشی از سکونتگاه رودخانۀ بیر و گردنۀ دیگبی که به خلیج فاندی منتهی می شود و جزیرۀ بریِر (و چهار روستا) را هم شامل می شود. در سرشماری سال 2016، این شهرستان بیش از 17 هزار نفر جمعیت را در خودش جای داده بود که بیش از 65 درصد از آنها انگلیسی زبان و حدود 30 درصد فرانسه زبان هستند. 

مهاجرت تحصیلی به کانادا شرایط سنی و معدل دارد.

این شهر در فاصله 230 کیلومتری از شهرهای دارتموث و هلیفکس قرار گرفته است. سفر به مرکز استان حدود دو ساعت زمان می‌برد که معمولا با وسایل نقلیه عمومی صورت می‌گیرد.

تحصیل در دیگبی کانادا

بر اساس سیستم آموزشی این کشو تحصیل در کانادا فارغ از مقطع تحصیلی و شهر مقصد مهاجرتی به کانادا، نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی دارد. بر طبق قوانین دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور باید مدارک مشخصی را آماده و برای ثبت درخواست پذیرش به موسسه آموزشی ارسال کرد. برخی از دانشگاه‌های کانادا مدارک ارسالی را با پست دریافت می‌کنند و برخی دیگر به دریافت اسکن مدارک بسنده می‌کنند. برخی از موسسات نیز برای بررسی وضعیت تحصیلی متقاضی تحصیل در کانادا، مبلغی به عنوان application fee دریافت می‌کنند.

در صورت واجد شرایط بودن متقاضی نامه پذیرش تحصیلی اولیه صادر می‌شود که اعتباری موقت دارد. در این نامه شرح نواقص پرونده و پرداختی‌ها به متقاضی داده شده است. با تکمیل مدارک و ارسال فیش‌های پرداختی نامه پذیرش تحصیلی اصلی صادر و مجوز اقدام برای ویزای تحصیلی کانادا به دانشجو داده می‌شود.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیز مراحل خاص خود را دارد؛ پس از دریافت پذیرش تحصیلی باید لیست مشخصی از مدارک گردآوری و مهیا شود. با تکمیل فرم درخواست ویزای تحصیلی و ارسال آن به همراه مدارک موردنیاز سفارت، درخواست ویزای تحصیلی به اصطلاح سفارت سابمیت می‌شود. 

در پروسه دریافت ویزای تحصیلی کانادا معمولا جلسه مصاحبه حضوری صورت نمی‌گیرد اما برای ثبت اثر انگشت در جلسه بایومتریک باید به یکی از دفترهای کارگزاری سفارت کانادا مراجعه کرد. این سفر کوتاه مدت باید در بازه زمانی 30 روزه انجام شود؛ اما انتخاب زمان دقیق و محل برگزاری جلسه انگشت‌نگاری به عهده متقاضی خواهد بود. پس از این مرحله برای ارسال و دریافت پاسپورت ویزا شده دیگر نیازی به سفر مجدد نیست و می‌توان از خدمات پیکاپ پاسپورت بهره گرفت.

دانشگاه های دیگبی

موسسات آموزشی موجود در شهرستان دیگبی در شهرهای وست پورت، ویموث، متگام، دیگبی و بیر ریور پراکنده شده اند. این دانشگاه ها عبارتند از دانشگاه دیگبی گات (Digby Gut)، دانشگاه گرند پاساژ (Grand Passage)، دانشگاه سنت آن Université Sainte-Anne و مرکز علوم جغرافیایی NSCC. 

تحصیل در کانادا نیازمند دریافت ویزای تحصیلی و پذیرش تحصیلی دارد.

آب و هوای دیگبی

دیگبی در ارتفاع 50 متر از سطح دریا قرار گرفته است و اقلیمی سرد و معتدل دارد. این شهر در طول سال شاهد بارش‌های نسبتا زیادی است (سالانه 1274 میلیمتر) و دمای متوسط سالانه آن به 6.3 درجه سانتیگراد می رسد. خشک‌ترین ماهِ سال جولای است، اما در همین ماه هم به طور متوسط 86 میلی‌متر باران می‌بارد.

ماه دسامبر هم با میانگین 142 میلی‌متر بارش، پرباران‌ترین ماه سال در دیگبی به شمار می‌رود. دمای هوای دیگبی در ماه جولای به بالاترین حد خود، یعنی متوسط 16.5 درجه می‌رسد. سردترین ماه سال هم فوریه با متوسط دمای منفی 4.5 درجه است. در دیگبی بیشتر سال هوا را ابری خواهید یافت، اما صاف‌ترین هوا را از اواسط ماه ژانویه تا اوایل نوامبر تجربه می‌کنید. از نوامبر تا ژوئن به طور متوسط 65 درصد مواقع ابری و در باقی 35 درصد نیمه ابری یا صاف خواهد بود. 

هزینه زندگی در شهرستان دیگبی کانادا

با اینکه  داده‌های دقیقی از هزینه زندگی در شهرستان دیگبی موجود نیست، اما ما داده های نزدیک ترین شهر به این شهرستان، یعنی شهر هالیفکس را در اختیار شما قرار می دهیم. باید توجه داشت که به علت کوچک بودن این شهر کم‌جمعیت به نسبت مرکز استان یعنی هالیفکس، می توان انتظار داشت هزینه های زندگی در این شهرستان کمی پایین تر باشد.

یک خانوادۀ چهارنفره، بدون احتساب هزینه اجاره خانه، به صورت متوسط ماهیانه 4300 دلار کانادا هزینه خواهد داشت. این مقدار برای یک فرد مجرد به 1200 دلار کانادا در ماه کاهش پیدا می کند.

صرف یک وعده غذا در یک رستوان گران‌قیمت حدود 15 دلار کانادا و در یک رستوران معمولی برای دو نفر با سه نوع غذا 72 دلار کانادا خواهد بود. قیمت آب معدنی کوچک هم هر بطری 1.82 دلار است.

برای خرید یک لیتر شیر باید 2.54 دلار، یک قرص نان 3.09 دلار، یک کیلو برنج 5.65 دلار، یک بسته دوازده تایی تخم مرغ 3.68 دلار، یک کیلو پنیر محلی 12.40 دلار یک کیلو فیله مرغ 14.49 دلار، یک کیلو گوشت 15.52 دلار، یک کیلو سیب 6.19 دلار، یک کیلو موز 2.19 دلار، یک کیلو پرتقال 4.76 دلار، یک کیلو گوجه فرنگی 4.60 دلار، یک کیلو سیب زمینی 4.92 دلار، یک کیلو پیاز 3.98 دلار و یک سر کاهو 3.66 دلار پرداخت کنید. 

بلیط های یک طرفه سیستم حمل و نقل عمومی در این شهر 2.75 دلار کادانا قیمت دارند، اما اگر کارت ماهانه بخرید می توانید تمام رفت وآمدهای خود را با ماهی 82 دلار پرداخت کنید. ورودی تاکسی 3.5 دلار است و به ازای هر کیلومتر 1.71 دلار به آن اضافه می شود. 

اجاره یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر 1400 دلار در ماه و در خارج از شهر 1000 دلار هزینه دارد. این مبالغ برای یک آپارتمان سه خوابه به ترتیب 2300 و 1600 دلار خواهد بود. 

تحصیل در دیگبی و استان نوا اسکوشیا نیاز به آماده کردن مدارک مشخصی برای اخذ ویزای تحصیلی و پذیرش تحصیلی دارد.

زندگی در شهرستان دیگبی کانادا

اگر به دنبال داشتن یک زندگی پر از آرامش هستید، شهرستان دیگبی را برای مهاجرت به کانادا انتخاب کنید. یکی از مهم‌ترین مزایای زندگی در دیگبی برای تحصیل در کانادا، نزدیکی به جاذبه‌های طبیعی متعدد است. این شهرستان دسترسی بسیار خوبی به دریا دارد و در خلیجک‌های زیبای آن می‌توانید تفریحاتی به یاد ماندنی را تجربه کنید. 

دیگبی در نزدیکی برخی از جذاب‌ترین شگفتی‌های دریایی دنیا قرار گرفته است و به آن لقب «آکواریوم طبیعی کانادا» را داده‌اند. این منطقه مقصد مهمی در خلیج فاندی به شمار می رود؛ خانۀ گوش‌ماهی‌های مشهور دیگبی، شهری با تاریخ هزارساله، امکان تماشای وال‌ها، سواحل جذاب و دیدنی، غذای دریایی تازه و رودخانه‌های خروشان، تنها بخشی از دیدنی‌های دیگبی را تشکیل می دهند.

رودخانه‌های متعدد، خط ساحلی زیبا، جزیره‌های آرامش بخش و تورهای تماشای وال از جمله دیدنی‌های این شهر هستند. در اینجا خبری از آسمان خراش‌ها و ترافیک‌های سرسام‌آور نیست و سیستم حمل و نقل این شهر نیز که از اتوبوس و مینی‌بوس تشکیل شده است، شما را به هر نقطه‌ای که بخواهید می‌رساند. وجود استخر، زمین‌های کلی و گلف، و کلوپ‌های متعدد می‌تواند مایۀ سرگرمی شما را فراهم کند. بیمارستان عمومی دیگبی که یکی از بزرگ‌ترین کارفرمایان این شهر برشمرده می‌شود؛ آمادۀ ارائۀ انواع خدمات سلامت و بهداشت است.