تحصیل در سیدنی برای آن دسته از متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا که به دنبال شهری آرام و به دور از آلودگی هوا هستند، گزینه مناسبی است. سیدنی از شهرهای دانشگاهی استان نوا اسکوشیاست که میزبان یکی از برجسته‌ترین دانشگاه های کانادا شده است؛ دانشگاه کیپ برتون در سیدنی بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا را به این شهر ساحلی فراخوانده است. تحصیل در کانادا و دانشگاه کیپ برتون نیازمند اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کاناداست؛ برای آشنایی با پروسه دریافت این دو مدرک و شناخت بیشتر شهر سیدنی کانادا تا پایان این بخش لتس گو یونی را همراهی کنید.

سیدنی کانادا کجاست

سیدنی نام شهری در جزیره کیپ برتون واقع در شمالِ شرق استان نوا اسکوشیای کاناداست و نباید با بزرگترین شهر کشور استرالیا اشتباه گرفته شود. شهر سیدنی در کرانه‌های شرقی رودی به همین نام گسترده شده است؛ رود سیدنی این پهنه را به اقیانوس اطلس شمالی متصل می‌کند.

تحصیل در سیدنی مورد توجه متقاضیان تحصیل در کانادا قرار گرفته است.

شهر سیدنی در فاصله 470 کیلومتری مونکتون و 640 کیلومتری فردریکتون قرار گرفته است. برای سفر به این شهرها باید از پل زیبایی بر فراز رود باریس عبور کرد و با گذر از جزیره پرینس ادوارد بزرگراه کانزو را پیش گرفت. شهر سیدنی تا مرکز استان یعنی هلیفکس حدود 400 کیلومتر فاصله دارد؛ با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می‌توان با صرف 4 ساعت به مراکز اداری آن دسترسی پیدا کرد.

تحصیل در سیدنی کانادا

اخذ پذیرش تحصیلی و سپس ویزای تحصیلی کانادا دو مرحله اصلیِ تحصیل در سیدنی یا به عبارت کلی‌تر تحصیل در کانادا هستند. هر یک از این دو مرحله پروسه طولانی مربوط به خود را دارد؛ برای کوتاه‌تر کردن زمان اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی باید به لیست مدارک مورد نیاز این دو توجه و دقت بالایی داشت. در کنار دانشگاه کیپ برتون، سیدنی موسسات آموزشی حرفه‌ای دیگری مانند کالج تجاری کیپ برتون و کالج گارد ساحلی کانادا دارد که میزبان گرمی برای دانشجویان بین‌المللی هستند.

دانشگاه کیپ برتون سیدنی کانادا

یکی از دانشگاه های دولتی کانادا در جزیره دانشگاه کیپ برتون Cape Breton University نام دارد که به اختصار CBU نیز خوانده می‌شود. پردیس اصلی دانشگاه کِیپ برتون در سال 1950 به عنوان کالج خاویر جونیور در سیدنی مستقر شد.

دانشگاه کِیپ برتون که در گذشته کمپوس دانشگاه سنت فرانسیس خاویر در سیدنی کانادا بود، در دهه 70 مستقل شد و امروزه برای بیش از 5 هزار و پانصد دانشجو در سال پذیرش تحصیلی صادر می‌کند. کمپوس دانشگاهی کیپ برتون امکانات مناسبی را در اختیار دانشجویان بین‌المللی خود قرار می‌دهد.

دانشگاه کیپ برتون یکی از گزینه های تحصیل در سیدنی کاناداست

آب و هوای سیدنی کانادا

تابستان‌هایی خنک و زمستان‌هایی طوفانی و پر بارش از خصیصه‌های آب و هوای سیدنی‌ست. تاثیر اقیانوس اطلس در آب‌وهوای سیدنی موجب شده که این شهر در رده آب‌وهوای مرطوب قاره‌ای قرار بگیرد. میانگین بالاترین دمای تابستانی در سیدنی 23.1 درجه سانتی‌گراد است که در جولای تجربه می‌شود. میانگین پایین‌ترین دمای سالانه هم 10 درجه زیر صفر است که مربوط به ماه فوریه می‌شود. 

گرم‌ترین دمای ثبت‌شده از سیدنی کانادا در 18 آگوست سال 1935 بود که دما به 36.7 درجه سانتی‌گراد رسیده بود. سردترین دمایی که این شهر تاکنون تجربه کرده هم مربوط به 31 ژانویه 1873، 29 ژانویه 1877 و 15 فوریه 1916 می‌شود که دمای هوا به 31.7 درجه زیر صفر رسیده بود!

هزینه زندگی در سیدنی کانادا

زندگی دانشجویی در سیدنیِ نوا اسکوشیا ماهانه حدود 1400 دلار کانادا هزینه دارد. هزینه و مخارج زندگی ارتباط مستیمی با سبک زندگی افراد دارد؛ البته راه‌کارهایی هم برای کاهش هزینه‌ها و صرفه‌جویی پیش‌بینی می‌شود. زندگی در کمپوس‌های دانشگاهی افزون بر کاهش هزینه‌های مسکن و خورد و خوراک، در زمان دانشجو نیز صرفه‌جویی می‌کند. برای پیش‌بینی هزینه‌های زندگی در سیدنی نوا اسکوشیا باید مواردی چون هزینه خوردوخوراک، حمل‌ونقل و مسکن که بیشینه مخارج زندگی را شامل می‌شوند، مورد بررسی قرار بگیرد.

هزینه خود و خوراک در سیدنی کانادا

صرف یک‌وعده غذا در رستوران‌های معمولی سیدنی حدود 19 دلار و فست‌فود حدود 11.50 دلار کانادا هزینه دارد. هر فنجان کاپوچینوی معمولی بیرون‌بر 3.69 دلار، یک بطری نوشیدنی 330 میلی‌لیتری پپسی 1.50 دلار و بطری‌های کوچک آب 1.77 دلار کاناداست. 

در خریدهای سوپر مارکتی باید توجه داشت که در سیدنی نوا اسکوشیا یک‌لیتر شیر معمولی 2 دلار، یک قرص نان سفید 500 گرمی 3.33 دلار، و یک بسته تخم‌مرغ 12 عددی 3.25 دلار کاناداست. قیمت هر کیلو برنج سفید معمولی 2 دلار، قیمت هر کیلو پنیر محلی 11.47 دلار، هر کیلو فیله مرغ 11 دلار، گوشت قرمز کیلویی 12.76 دلار، سیب کیلویی 5.30 دلار، موز 1.64 دلار، پرتقال 3.66 دلار، گوجه 3.50 دلار، سیب زمینی 1 دلار و پیاز 2 دلار کاناداست. 

هزینه حمل و نقل در سیدنی کانادا

استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی بهترین گزینه برای کاهش هزینه‌هاست؛ بلیت تک‌سفره حمل‌ونقل عمومی در سیدنی 2 دلار و بلیت ماهانه 73.50 دلار کاناداست. تعرفه ورودی تاکسی‌های سیدنی 5 دلار اعلام شده که به ازای هر کیلومتر مسیر 1.50 دلار به این مبلغ افزوده می‌شود.

هزینه مسکن در سیدنی کانادا

اگر دانشجو تمایل به اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی نداشته باشد، باید به‌طور میانگین ماهانه 1000 دلار (کانادایی) دیگر برای کرایه مسکن در نظر داشته باشد؛ چراکه میانگین کرایه آپارتمان یک‌خوابه در مرکز سیدنی نوا اسکوشیا حدود 933.33 دلار، و آپارتمان سه‌خوابه حدود 1475 دلار کانادا برآورد شده است. زندگی در حومه شهر تا حدودی از کرایه‌های مسکن می‌کاهد؛ میانگین کرایه آپارتمان یک‌خوابه در حومه شهر سیدنی 723 دلار و آپارتمان سه‌خوابه 1,200 دلار کانادا اعلام شده است. 

تحصیل در سیدنی کانادا نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی دارد.

زندگی در سیدنی کانادا

شهر سیدنی در زمینه موسیقی و ورزش نیز فعالیت‌های چشمگیری دارد. این شهر میزبان فستیوال بین‌المللی سلتیک کالِر است که هر ساله در اوکتبر برگزار می‌شود و جشن موسیقی را در شهر راه‌ می‌اندازد. تیم‌های حرفه‌ایِ هاکی، ورزش‌های آبی، ورزش‌های زمستانی، تنیس و بسکتبال در این شهر دایر هستند.

مروری بر تاریخ سیدنی کانادا

این شهر در سال 1785 توسط بریتانیایی‌ها تاسیس و در سال 1904 به عنوان شهر معرفی شد. پیش از این سیدنی مرکز جزیره کیپ برتون محسوب می‌شد، اما در تقسیمات نواحی و استان‌های کانادا، در سال 1820 این شهر زیرمجموعه استان نوا اسکوشیا قرار گرفت.

شهر سیدنی در قرن بیستم افزایش جمعیت چشمگیری را تجربه کرد و پس از جنگ‌های جهانی اول و دوم پیشرفت‌های قابل‌توجهی در زمینه تولید (استیل و ذغال) و گردشگری داشت. اما در اواخر قرن بیستم درآمد حاصل از آموزش در دانشگاه مشهور این شهر چرخ اقتصاد سیدنی را روان‌تر از گذشته چرخاند.