با اینکه بیشتر متقاضیان تحصیل در کانادا با شهر لث‌بریج Lethbridge چندان آشنایی ندارند، اما موسسات آموزشی متعددی در این شهر میزبان دانشجویان بین‌المللی شده است. آب و هوای پاک و مطبوع و هزینه‌های معقول زندگی نام این شهر را در لیست مقاصد مهاجرت تحصیلی به کانادا قرار داده است. تحصیل در لثبریج برای افرادی که تمایل به زندگی به دور از ازدحام کلان‌شهرها را دارند، گزینه بسیار مناسبی نمود می‌کند.

تحصیل در لث بریج هم مانند دیگر شهرهای کانادا نیاز به دریافت پذیرش تحصیلی از کالج یا دانشگاه مورد نظر و پس از آن ویزای تحصیلی کانادا دارد. اما پیش از هر اقدامی کسب اطلاعات لازم در مورد شهر مقصد در اولیتِ هر متقاضی تحصیل در خارج از کشور دارد. به دلیل اهمیت این موضوع، لتس گو یونی در این فرصت به معرفی شهر لث بریج پرداخته است.

لت بریج کجاست

سومین شهر پرجمعیت و وسیع استان آلبرتای کانادا پس از کلگری و ادمونتون، لث‌بریج lethbridge ( لثبریج، لتبریج یا لت بریج) نام دارد که در دامنه‌های جنوبی رشته‌کوه راکی در جنوب استان واقع شده است. این شهر در جنوب شرقی کلان‌شهر کلگری و در کرانه‌های رودخانه رود اولدمن قرار دارد. همجواری با کوه‌های رفیع راکی و جاری بودن رود پر آب اولدمن تاثیر بسیاری بر زیبایی‌های چشم‌اندازهای طبیعی و آب و هوای منطقه گذاشته است. لث‌بریج Lethbridge از گرم‌ترین و آفتابی‌ترین شهرهای کانادا برشمرده می‌شود.

لث بریج یکی از شهرهای زیبای استان آلبرتا در کاناداست.

این شهر زیبا در 525 كيلومتري جنوب کلان‌شهر ادمونتون مركز استان آلبرتا واقع شده است. برای سفر به ادمونتون از مبدا شهر لث بریج با وسایل نقلیه عمومی باید حدود 5 ساعت زمان در نظر گرفت. فاصله شهر لتبریج Lethbridge تا کلان‌شهر کلگری نیز 220 كيلومتر برآورد می‌شود؛ در واقع بعد زمانی حدود 2 ساعته میان این دو شهر، سفرهای روزانه را آسان کرده است. شهر آمریکایی گرِیت فالز هم در کمتر از 300 کیلومتری لتبریج واقع شده و با استفاده از وسایل نقلیه عمومی با صرف حدود 3 ساعت زمان می‌توان به این شهر سفر کرد. 

تحصیل در لت بریج

تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا نیازی به شرکت در آزمون‌های ورودی یا بین‌المللی ندارد؛ تنها با ارائه یک‌سری از مدارک معتبر می‌توان به تحصیل در لتبریج Lethbridge استان آلبرتا امیدوار شد. پس از انتخاب شهر مقصد برای مهاجرت تحصیلی، باید سایت دانشگاه یا کالج مورد نظر را به دقت مطالعه کرد تا از شرایط تحصیل در کانادا و مزایای تحصیل در لت بریج آگاه شد. پس از دریافت اطلاعات کافی درباره نحوه پذیرش تحصیلی، باید به فکر اسکن و ترجمه مدارک بود.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های آلبرتا

با مطالعه وب‌سایت رسمی دانشگاه یا کالج مورد نظر می‌توان اطلاع بسیار مفیدی از شرایط و مدارک پذیرش تحصیلی دریافت کرد. با اینکه هر یک از موسسات شرایط خاص خود را برای صدور پذیرش تحصیلی اعلام می‌کنند اما معمولا مدارکی مانند سوابق تحصیلی یا شغلی (در صورت وجود)، مدرک زبان انگلیسی با نمره متوسط به بالا و نمره معدل آخرین مدرک تحصیلی متوسط به بالا از جمله موارد مشترک میان آن‌هاست. 

یکی از نکاتی که در این مرحله باید به آن توجه کرد، تاریخ آغاز سال تحصیلی در موسسه آموزشی مورد نظر است که به اصطلاح به این موضوع ددلاین دانشگاه‌های کانادا در شهر لتبریج Lethbridge می‌گویند. با دانستن تاریخ آغاز ترم تحصیلی می‌توان زمان مناسبی را برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی و در پی آن ویزای تحصیلی کانادا تعیین کرد. 

پس از آماده‌سازی مدارک باید با مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی مکاتبه کرد و با ارسال مدارک درخواست پذیرش تحصیلی را به ثبت رساند. در صورت واجد شرایط بودن در مرحله بعد نامه پذیرش اولیه با اعتبار موقت صادر می‌شود. در این نامه مبلغ‌های پرداختی مربوط به بیمه و شهریه و مدارک ناقص به دانشجو گوش‌زد می‌شود. با ارسال فیش‌های پرداختی و تکمیل مدارک، نامه پذیرش تحصیلی اصلی صادر می‌شود. 

دریافت ویزای تحصیلی کانادا

نامه پذیرش تحصیلی اصلی مجوزی برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی کانادا محسوب می‌شود. البته درخواست ویزای تحصیلی نیز نیاز به ارسال مدارک مشخصی است؛ سوابق تحصیلی، سوابق شغلی، دارایی‌های ملکی، وضعیت مالی متقاضی یا حامی مالی او، شرایط سنی و وضعیت زبان انگلیسی متقاضی از جمله شرایط ویزای تحصیلی کاناداست. با آماده کردن اسکن و ترجمه مدارک به همراه فرم تکمیل‌شده می‌توان درخواست ویزای تحصیلی را به صورت آنلاین به ثبت رساند. 

معمولا ویزای تحصیلی کانادا جلسه مصاحبه ندارد، اما برای شرکت در جلسه انگشت‌نگاری باید به یکی از دفترهای کارگزاری سفارت در کشورهای همسایه مراجعه کرد. پس از توقف فعالیت سفارت کانادا در ایران برای انجام امور مربوط به ویزا باید به شهرهای آنکارا، استانبول، دبی و تفلیس مراجعه کرد، اما برای دریافت پاسپورت ویزا شده دیگر نیازی به سفر نیست.

دانشگاه های لث‌بریج

شاید نام لث‌بریج Lethbridge مانند دیگر کلان‌شهرهای کانادا مانند تورنتو، ونکوور و مونترال به‌گوش آشنا نباشد؛ اما دانشجويان و محققان به ويژه در دو حوزه علوم اعصاب و علوم كشاورزي با نام اين شهر آشنا هستند؛ چرا که دانشگاه و کالج لث‌بریج آوازه بیشتری از شهر دارد و به‌خصوص در این دو رشته کارآمد و نامی از آب درآمده است. مركز علوم اعصاب كانادا يا (Canadian Centre for Behavioral Neuroscience (CCBN از جمله مراکز پژوهشی و درمانی مهم کاناداست که زیرمجموعه دانشگاه لث‌بریج  University of Lethbridge اداره می‌شود.

نام این شهر با عنوان مركز تحقيقات كشاورزي و غذايي لث‌بريج گره خورده که بزرگترين و مشهورترین مركز پژوهشي كانادا در حوزه علوم كشاورزي محسوب می‌شود. افزون بر این دو موسسه آموزش عالی، کالج رِد کرو کامیونی Red Crow Community College هم در این شهر پردیس جدیدی تاسیس کرده که میزان دانشجویان بین‌المللی هستند.

دانشگاه لت بریج

یکی از دانشگاه‌های جامع و تحقیقاتی نامی کانادا دانشگاه لت بریج یا لث بریج University of Lethbridge نام دارد که به صورت uLethbridge، uLeth و U of L نیز خوانده می‌شود. دانشگاه لث بریج یکی از دانشگاه‌های دولتی کاناداست که کمپوس اصلی آن در شهر لث بریج واقع شده و کمپوس دیگر آن در شهر کلگری تاسیس شده است.

دانشگاه لث بریج در سال 1967 تاسیس شد و تنها با پذیرش 650 دانشجو آغاز به کار کرد. در سال‌های اخیر پروژه‌های مختلفی به منظور گسترش فضای دانشگاهی در دانشگاه لت بریج کلید خورده است. افزون بر گسترس فضای دانشگاهی، دانشگاه لث بریج تصمیم به تاسیس کمپوس‌های دانشگاهی در شهرهای مختلف استان دارد.

لث بریج اقلیم نیمه خشک دارد و به نسیت دیگر شهرهای کانادا بارش کمتری را در طول سال شاهد است.

آب و هوای لت بریج

آب و هوای حاکم بر لث‌بریج اقلیم نیمه خشک یا اقلیم استپ دارد؛ در واقع امکان تبخیر آب در این شهر وجود دارد اما نه در حد بسیار زیاد. میانگین دمای هوای لث‌بریج در طول سال در گرم‌ترین زمان 12 درجه بالای صفر و در سردترین زمان 1 درجه زیر صفر مشاهده می‌شود. به لحاظ خشکی و نبود بارش لث‌بریج یازدهمین شهر کانادا محسوب می‌شود. قامت رفیع رشته‌کوه‌های راکی لث‌بریج را از بادهای سرد شمال غربی و جنوب غربی محافظت می‌کند و در عوض باد گرم شینوک را به دامان این شهر می‌دمد.

میانگین دمای طول روز در اواخر جولای و اوایل آگوست 26.04 درجه سانتی‌گراد گزارش شده و معمولا یک‌روز در سال به عنوان گرم‌ترین روز به دمای 35 درجه می‌رسد. بالاترین دمای ثبت شده از لث‌بریج 40.05 درجه بالای صفر بود که به تاریخ 10 آگوست 2018 مربوط می‌شود. لث‌بریج سردترین دما را در روزهای 7 ژانویه 1909، 18 دسامبر 1924، 3ژانویه 1950 و 29 دسامبر 1968 با دمای منفیِ 42.08 درجه تجربه کرده است.

هزینه زندگی در لت بریج

هزینه زندگی مهاجران به سبک زندگی آن‌ها بستگی دارد، اما به‌طور کلی میانگین هزینه زندگی در شهر لث‌بریج Lethbridge کانادا برای یک فرد مجرد حداقل 1,218.95 دلار کانادا اعلام شده است. این درحالی‌ست که میانگین درآمد خالص کار تمام‌وقت در این شهر 2,864.05 دلار کاناداست. برای بررسی هزینه‌های زندگی دانشجویی در لث‌بریج به بررسی هزینه خوردوخوراک، حمل‌ونقل و مسکن می‌پردازیم که عمده مخارج دانشجویی در کنار شهریه محسوب می‌شود.

هزینه خورد و خوراک در لث‌بریج

یک وعده غذا در رستوران‌های معمولی لث‌بریج حدود 17.75 دلار است، در حالی‌که صرف یک‌وعده فست‌وفود در رستوران‌های زنجیره‌ای مانند مک‌دونالد 11.75 دلار هزینه دارد. یک فنجان کاپوچینوی معمولی 4.58 دلار و یک بطری 330 میلی‌لیتری پپسی 2.39 دلار است.

در خریدهای سوپرمارکتی یک‌لیتر شیر معمولی 2.01 دلار، یک قرص نان سفید 500 گرمی 3.09 دلار و یک بسته 12عددی تخم‌مرغ معمولی 7.73 دلار هزینه دارد. قیمت هرکیلو برنج سفید معمولی 7.73 دلار، هر کیلو پنیر محلی 13.20 دلار، فیله مرغ 11.76 دلار، گوشت قرمز 17.19 دلار، سیب 6.03 دلار، موز 2.96 دلار، پرتقال 5.71 دلار، گوجه 4.69 دلار، سیب‌زمینی 2.07 دلار و پیاز 3.71 دلار هزینه دارد.

هزینه حمل و نقل در لث‌بریج

بهترین گزینۀ حمل و نقل استفاده از وسایل نقلیه عمومی‌ست؛ در لث‌بریج کانادا قیمت بلیط‌های تک‌سفره 3 دلار و قیمت بلیط‌های ماهانه 77 دلار کاناداست. نرخ ورودی تاکسی‌های لث‌بریج  3.65 دلار است که به ازای هر کیلومتر 2.17 دلار به آن افزوده می‌شود.

هزینه مسکن در لث‌بریج

اقامت در خوابگاه‌های دانشجویی هزینه‌های زندگی از جمله رفت‌وآمد را به میزان چشم‌گیری کاهش می‌دهد؛ اما درصوتی که دانشجو تمایل به اجاره آپارتمان داشته باشد، باید مبلغی حدود 1000 دلار را به هزینه‌های ماهانه اضافه کند؛ میانگین کرایه آپارتمان‌های تک‌خوابه در مرکز شهر لث‌بریج Lethbridge حدود 975.84 دلار و آپارتمان‌های سه‌خوابه حدود 1,525.52 دلار کاناداست. اجاره‌ها در حومه شهر تفاوت چندانی ندارد؛ میانگین کرایه آپارتمان تک‌خوابه حومه شهر حدود 923.59 دلار و آپارتمان سه‌خوابه حدود 1,300.98 دلار کانادا برآورد می‌شود.

لت بریج سالانه میزبان مهاجران بسیاری می شود.

زندگی در لت بریج

این شهر نه چندان وسیع مرکز تجاری و حمل و نقل منطقه محسوب می‌شود؛ چراکه بزرگراه‌های مهم منطقه شهرها و شهرک‌های اطراف را به این شهر متصل کرده‌اند. این امر توانسته به بازار کار این شهر رونق ببخشد.

سیستم آموزشی کانادا اجازه داشتن کار دانشجویی به دانشجویان بین‌المللی داده است؛ بر این اساس دانشجویان می‌توانند تا سقف 20 ساعت در هفته مشغول به کار پاره‌وقت شوند. در این صورت دانشجو می‌تواند تا حدودی هزینه‌های مربوط به زندگی و تحصیلی در کانادا را پوشش دهد؛ اما مهم‌تر از کسب درآمد از کار دانشجو، کسب تجربه کار در کاناداست. پس از اتمام دوران تحصیل دانشجو می‌تواند در این کشور مشغول به کار تمام‌وقت شود و با تغییر ویزای دانشجویی به ویزای کاری، می‌تواند مسیر دریافت اقامت دائم کانادا را هموار کند.

اقتصاد لث‌بریج

لث‌بریج Lethbridge مرکز تجاری، مالی، حمل‌ونقل و صنعتی جنوب آلبرتا محسوب می‌شود و ریشه اقتصادی آن به معادن زغالسنگ (از نوزدهم) و کشاورزی (از قرن بیستم) باز می‌گردد. نیمی از نیروی کار لث‌بریج در بخش‌های بهداشت، آموزش، خرده‌فروشی و گردشگری اشتغال دارند و پنج شغل برتر این کشور نیز به دولت وابسته هستند. دانشگاه‌ها و کالج‌های مطرح جنوب آلبرتا، پس از کلگری در این شهر واقع شده‌اند که میزبان دانشجویان بین‌المللی می‌شوند. تاسیس این موسسات آموزشی در اقتصاد شهر تاثیر بسیار مثبتی داشته است.

مروری بر تاریخ لث‌بریج

پیش از ورود مهاجران امریکایی در قرن نوزدهم میلادی به این منطقه، لث‌بریج میزبان گروه‌های مختلفی از سرخ‌پوستان و بومیان بود؛ اما در نیمه دوم قرن نوزدهم امریکایی‌ها وارد این منطقه شدند و با استخراج معادن و کسب درآمد در این شهر ساکن شدند.

خط آهن در تاریخ 28 آگوست سال 1885 به شهر رسید و در پیِ آن رفت و آمد به لت بریج بیشتر شد. در میانه سال‌های 1907 و 1913 بمب رونق و توسعه در لتبریج Lethbridge منفجر شد و به طور ناگهانی این شهر در تمامی عرصه‌ها به خصوص در زمینه اقتصادی پیشرف شگرفی داشت. از این سال‌ها به بعد لت بریج به مرکز اصلی بازرگانی، توزیع و خدمات در جنوب آلبرتا تبدیل شد.