کالج هنر و فناوری کاربردی سنکا Seneca College of Applied Arts and Technology که به کالج سنکا مشهور است، یکی از کالج‌های چندپردیسه و دولتی کاناداست که در استان انتایو و در منطقه تورنتو بزرگ واقع شده است. تحصیل در تورنتو نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی این شهر دارد و پس آن با دریافت ویزای تحصیلی کانادا می‌توان وارد خاک کانادا شد و برگ جدیدی از کتاب زندگی را تجربه کرد. برای آشنایی بیشتر با نحوه اخذ پذیرش تحصیلی از کالج سنکا و همچنین شناخت بیشتر پردیس‌های این موسسه آموزشی با لتس گو یونی همگام باشید.

پردیس‌های کالج سنکا

پردیس اصلی کالج سنکا Seneca College در سال 1967 تاسیس شد و در همان سال نیز شروع به فعالیت کرد. در طول سال‌های فعالیت این کالج در محله‌های مختلف منطقه یورک مستقر بوده و امروز نیز چندین شعبه و پردیس مختلف در سراسر تورنتو بزرگ دایر کرده است.

حدود 12 مورد از پردیس‌های Seneca College در طول این سال‌ها تا به امروز برچیده شده و با تغییراتی در سیستم برنامه‌ریزیِ آن‌ها، تعدادی از پردیس‌ها به هم پیوسته‌اند. در حال حاضر کالج سنکا در چهار پردیس اصلی و هفت پردیس مختلف در منطقه میزبان متقاضیان تحصیل در کانادا شده است که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها می‌پردازیم.

پردیس نیونهام کالج سنکا

این پردیس در سال 1984 با عنوان Finch Campus تاسیس شد. برنامه‌های تحصیلی این کالج در روزهای آغازین عصرها و در روزهای آخرهفته برگزار می‌شد، اما امروز با پذیرش بیش از 11 هزار دانشجو در طول سال یکی از بزرگ‌ترین پردیس‌های کالج در کانادا محسوب می‌شود. این دانشجویان در رشته‌های متنوعی همچون این خانه بیش از 11000 دانشجوی تمام وقت در رشته‌های بازرگانی و تجارت، مهندسی، هواپیمایی، آموزش در اوایل دوران کودکی، مد، اپتومتری و عینک‌سازی، فناوری اطلاعات و ارتباطات، و هنرهای آزاد موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از پردیس نیونهام Newnham Campus می‌شوند. 

خوابگاه‌های پردیس نیونهام میزبان نزدیک به 1200 دانشجو می‌شوند؛ این سازه وسیع و آجری‌رنگ با آن تاج عاجی‌رنگش در سال 1998 افتتاح شد. از جمله خدمات این پردیس برای دانشجویانی که پذیرش تحصیلی دریافت کرده‌اند باشگاه‌های ورزشی و مهدکودک برای فرزندان آن‌هاست. مرکز نوآوری، فناوری و کارآفرینی سنکا در پردیس نیونهام در سال 2019 افتتاح شد. با افتتاح این مرکز، سنکا در پردیس نیونهام نشان داد که همچنان در فکر گسترش و توسعه مراکز و تجهیزات آموزشی برای متقاضیان تحصیل در تورنتو کاناداست.

پردیس سنکا در یورک

یکی از زیباترین سازه‌های دانشگاه یورک که درمیان دیگر ساختمان‌ها چشم‌نوازی می‌کند، متعلق به کالج سنکا است. در این بنای زیبا برنامه‌های مختلف درسی در رشته‌های هنرهای خلاق و انیمیشن، رسانه، علوم زیست شناسی و شیمی کاربردی، مطالعات انگلیسی و لیبرال، و فناوری اطلاعات و ارتباطات برگزار می‌شود. دلربایی معماری بنای پردیس سنکا در یورک Seneca @ York توجه بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا را به خود جلب کرده است.

پردیس کینگ کالج سنکا

شهر کینگ در ضلع شمالی کلان‌شهر تورنتو واقع شده است؛ در میان درختچه‌های جنگی و دریاچه خوش‌منظر این شهر، پردیس کینگ King Campus کالج سنکا در محیطی بالغ بر 280 هکتار گسترده شده است. در این پردیس رشته‌های اصول اولیه پلیس، پرستاری، کارمند خدمات اجتماعی، مراقبت از کودکان و جوانان، علوم رفتاری، آموزش اوایل دوران کودکی، مدیریت منظر محیطی (معماری)، خدمات تفریحی و اوقات فراغت، مهارت‌های غواصی و دستیار و تکنسین دامپزشکی آموزش داده می‌شود. اقامتگاه مجهز پردیس کینگ میزبان گرمی برای دانشجویان بین‌المللی است.

پردیس مارکام کالج سنکا

کالج سنکا با همکاری موسسه آموزشی کنفوسیوس پردیس مارکام Markham Campus را در سال 2005 راه اندازی کرد. در سال 2017 با همکاری دانشگاه یورک این پردیس به فعالیت خود ادامه داد. اما در سال 2020 این پردیس به طور مستقل تحت نظر کالج سنکا میزبان دانشجویان بین‌المللی متقاضی تحصیل در کانادا شد. در پردیس مارکام رشته‌های تحصیلی بازرگانی، بازاریابی و جهانگردی تدریس می‌شود. افزون بر دپارتمان آموزشی، بخش‌های مالی، منابع انسانی و خدمات فناوری اطلاعات کالج سنکا در پردیس مارکام فعالیت می‌کنند.

پردیس پیتربورو کالج سنکا

رشته علوم هواپیمایی این کالج در پردیس پیتربورو Peterborough Campus تدریس می‌شود. این کالج پس از توقف آموزش در فرودگاه بوتون‌ویل Buttonville در ماه ژانویه سال 2014 در شهر پیتربورو تاسیس شد. تجهیزات آموزشی رشته خلبانی و هواپیمایی در کالج پیتربورو مهیاست و این پردیس نیز آماده پذیرش متقاضیان تحصیل در کانادا در رشته خلبانی و علوم هواپیمایی است.

پردیس یورک‌گیت کالج سنکا

یکی از قدیمی‌ترین پردیس‌های کالج سنکا پردیس یورک‌گیت Yorkgate Campus است که از دهه نود میلادی تا به امروز میزبان دانشجویان متقاضی تحصیل در کانادا در مقاطع عالی بوده است. پردیس یورک‌کیت در طبقه دوم مرکز خرید یورک‌گیت واقع در خیابان فینچ شرقی و جِین تورنتو است. 

خوابگاه های کالج سنکا

در اکثر پردیس‌های Seneca College اقامتگاه‌های مناسبی برای حضور دانشجویان بین‌المللی طراحی شده است؛ در پردیس نیونهام و پردیس کینگ فضای بیشتری برای خوابگاه‌های دانشجویی اختصاص داده شده است. این خوابگاه‌ها به صورت سوئیت دوخوابه طراحی شده و امکانات آشپزی در آشپزخانه آن فراهم شده است. 

در اقامتگاه‌های Seneca College امکانات درخوری مانند تخت‌خواب، میز مطالعه، صندلی، کمد لباس، تلویزیون، دسترسی به اینترنت و تلفن در اختیار دانشجویان مشغول به تحصیل در کانادا قرار می‌گیرد. خدماتی مانند لباس‌شویی، اتاق بازی، استراحت‌گاه و ... به صورت مشترک در ساختمان خوابگاه Seneca College ارائه می‌شود. ورودی خوابگاه‌ها با دوربین‌های مداربسته کنترل می‌شود تا امنیت آن حفظ شود. 

اخذ پذیرش تحصیلی از کالج سنکا

تمامی مراحل اخذ پذیرش تحصیلی و ثبت نام Seneca College به صورت آن‌لاین انجام می‌شود. مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌لمللی از طریق ایمیل با متقاضیان تحصیل در تورنتو مکاتبه و تا مرحله ثبت‌نام دانشجویان را همراهی می‌کنند.

جهت ثبت درخواست پذیرش تحصیلی از کالج سنکا باید مدارک مشخصی را مهیا و گردآوری کرد و پس تکمیل فرم درخواست در سایت رسمی کالج و ثبت مشخصات فردی اسکن مدارک را به صورت آن‌لاین ارسال کرد. با توجه به رشته‌های ارائه شده در سال تحصیلی می‌توانید برنامه درسی را در پردیس ارائه دهنده آن انتخاب کنید.

باید توجه داشت که لیست دقیق مدارک مورد نیاز برای درخواست پذیرش تحصیلی از Seneca College به رشته تحصیلی بستگی دارد؛ اما به‌طور کلی جهت تحصیل در تورنتو ارائه مدارک شناسایی و هویتی، سوابق تحصیلی (مدارک فارغ‌التحصیلی پیشین و ریز نمرات)، و مدرک زبان انگلیسی با نمره متوسط به بالا مورد نیاز است. 

اخذ پذیرش تحصیلی از بیشتر رشته‌های تحصیلی Seneca College  نیاز به نمره آیلتس 6 به بالا و نمره تافل 80 به بالا دارد. برخی رشته‌ها در مقطع دیپلما با نمره آیلتس 5.5 هم دانشجو می‌پذیرند؛ اما در صورتی که نمره مدرک زبان متقاضی پایین‌تر از حد انتظار کالج باشد، متقاضی موظف است با دریافت پذیرش تحصیلی مشروط از Seneca College، درخواست ویزای تحصیلی خود را سابمیت کند و پس شرکت در دوره زبان برگزار شده در کالج Seneca، وارد دوره تحصیلی اصلی شود.

پیشنهاد می‌کنیم پس از تکمیل فرم و ثبت درخواست پذیرش تحصیلی از سایت رسمی کالج Seneca، از صفحه "Review Application"  نسخه چاپ شده و ذخیره شده داشته باشید. در این مرحله حساب کاربری سنکای من  My.Seneca account برای متقاضی تحصیل در کانادا فعال شده است. لازم به ذکر است که مشاوران و راهنمایان لتس‌گویونی در این زمینه راهنمایی‌های راه‌گشایی را در اختیار متقاضیان تحصیل در تورنتو قرار می‌دهند تا دریافت پذیرش تحصیلی از این کالج با توجه به شرایط متقاضی بدون اشکال صورت بگیرد.  

بسیاری از موسسات آموزشی کانادا مبلغی به عنوان application fee جهت بررسی وضعیت متقاضی تحصیل در کانادا دریافت می‌کنند. این مبلغ که پس از اعلام نتیجه مسترد هم نمی‌شود، برای کالج Seneca مبلغ 90 دلار اعلام شده است. 

پس از بررسی وضعیت تحصیلی متقاضی، در صورت واجد شرایط بودن نامه پذیرش تحصیلی اولیه با اعتباری موقت از سوی مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی Seneca College  صادر می‌شود. در این نامه که به صورت آن‌لاین به دست متقاضی می‌رسد، لیستی از پرداختی‌ها و نقصی مدارک به متقاضی تحصیل در کانادا اعلام می‌شود. با تکمیل مدارک و ارسال فیش‌های پرداختی، نامه پذیرش تحصیلی اصلی از سوی Seneca College صادر می‌شود و متقاضی تحصیل در تونتو می‌تواند برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا اقدام کند.

ددلاین کالج سنکا

پیش از اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی کالج Seneca باید به ددلاین ترم تحصیلی توجه کرد؛ معمولا موسسات آموزشی این کشور برای متقاضیان تحصیل در کانادا یک بازه زمانی مشخص برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی تعیین می‌کنند. چرا که پروسه بررسی وضعیت تحصیلی دانشجو و انجام مراحل پذیرش تحصیلی زمان‌بر است. 

اگر متقاضی به این تاریخ توجه نکند، ممکن است از سال تحصیلی پیش رو عقب بماند. افزون بر این، دریافت ویزای تحصیلی کانادا خود به تنهایی حدود 3 تا 6 ماه زمان می‌برد، بنابراین پیشنهاد می‌کنیم حداقل 6 ماه پیش از ددلاین کالج برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام شود.

شهریه تحصیل در کالج سنکا

هزینه تحصیل در کانادا به مقطع و رشته تحصیلی بستگی دارد؛ میانگین شهریه سالانه کالج Seneca در بسیاری از رشته‌های تحصیلی حدود 8 هزار تا 10 هزار دلار برآورد می‌شود. البته باید توجه داشت که برخی رشته‌ها شهریه‌ای بسیار بالاتر از این میزان دارند؛ برای مثال تحصیل در رشته فناوری هوانوردی بیش از 50 هزار دلار در سال هزینه دارد.

در کنار مبلغ شهریه سالانه حدود 800 تا 1000 دلار نیز هزینه تهیه منابع آموزشی و لوازم تحریر اعلام شده است.برای دانشجویانی که با پذیرش تحصیلی مشروط تحصیل در تورنتو را تجربه خواهند کرد، شهریه دوره زبان حدود 6 هزار و 500 دلار به صورت جداگانه محاسبه می‌شود؛ در کنار این مبالغ، 238.18 دلار بیمه سلامت دانشجویی، و 127.38 دلار استفاده از فناوری‌های آموزشی Seneca College  هزینه دارد. 

بورسیه تحصیلی کالج سنکا

سیستم آموزشی کالج Seneca برای دانشجویانی که واجد شرایط باشند، برنامه‌های کمک‌هزینه مختلفی طراحی کرده است. برای دریافت بورسیه تحصیلی کالج Seneca باید نمره زبان خوب، نمره معدل بالا در آخرین مدرک تحصیلی و شرایط سنی مناسبی داشت. افزون بر این، دانشجو باید از برنامه‌های تحصیلی تمام‌وقت پذیرش تحصیلی دریافت کرده باشد.

در صورتی که متقاضی واجد شرایط برنامه‌های کمک‎‌هزینه Seneca College باشد، باید همزمان با ثبت درخواست پذیرش تحصیلی، درخواست بورسیه تحصیلی را نیز به ثبت برساند؛ چرا که برخی از طرح‌های کمک‌هزینه تحصیلی هم ددلاین دارند. 

زندگی دانشجویی در کالج سنکا

درهای پردیس Seneca College هر ساله به سوی متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا باز است؛ شرایط مناسبی که این موسسه آموزشی برای پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته، مورد توجه متقاضیان تحصیل در کانادا قرار گرفته است. شاید به همین دلیل است که سالانه بیش از 3 هزار و 500 دانشجو از سراسر جهان به خصوص چین، کره و روسیه جذب Seneca College می‌شوند. 

تعداد دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در کانادا که کالج Seneca را برای ادامه تحصیل برگزیده‌اند نیز به میزان چشمگیری افزایش یافته است؛ به‌طوری که در پوسترها و کاتالوگ‌های چاپی نصب‌شده در پردیس‌ها و رویداد‌های این موسسه آموزشی جملاتی به زبان فارسی نیز دیده می‌شود!

کالج Seneca یکی از بهترین گزینه‌ها برای ورود به بازار کانادا پس از دوره تحصیل در ونکوور محسوب می‌شود؛ چرا که بسیاری از برنامه‌های تحصیلی این موسسه آموزشی با مشارکت رهبران صنعت این کشور طراحی شده است. از این رو، با کسب تجربه تحصیلی و همزمان تجربه کاری در Seneca College، یافتن شغل و تبدیل ویزای تحصیلی کانادا به ویزای کاری آسان‌تر می‌شود و مسیر دریافت اقامت کانادا هموارتر!