موسسات آموزش عالی استان ساسکاچوان مورد توجه بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا واقع شده است. رجاینا به عنوان مرکز استان میزبان دانشگاه و کالج‌های برجسته کانادا شده است. تحصیل در ساسکاچوان و تحصیل در رجاینا به علت آب و هوای این استان و زبان تدریس در دانشگاه‌ها طرفداران بسیاری دارد. مهاجرت تحصیلی به رجاینا و استان ساسکاچوان نیز مانند دیگر شهرهای کانادا نیازمند دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کاناداست.

بررسی روند دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی در کنار شناخت کافی از این شهر از اولین گام‌های رسیدن به هدف تحصیل در ساسکاچوان است. در این برگ از نوشتار لتس گو یونی به شرح جزئیاتی از این شهر و پروسه تحصیل در رجاینا پرداخته‌ایم.

رجاینا کجاست

رجاینا یا رِجاینا Regina مرکز استان ساسکاچوان و دومین شهر بزرگ این استان پس از ساسکاتون است که قطب تجاری جنوبِ استان محسوب می‌شود. رجاینا در حقیقت مرکز استانی آرام، ارزان و زیباست که در کرانه‌های شمالی دریاچه واسکانا واقع شده و از نظر دانشجویان و مهاجران مهجور افتاده است.

این شهر بزرگ در فاصله 230 کیلومتری ساسکاتون واقع شده و با صرف کمتر از 3 ساعت زمان می‌توان با وسایل نقلیه عمومی به این شهر سفر کرد. فاصله مرکز استان تا ادمونتن نیز 780 کیلومتر است که سفر به این شهر با اتوبوس‌های خطی حدود 8 ساعت زمان می‌برد. کلگری نیز در فاصله 750 کیلومتری این شهر قرار گرفته که سفر به این شهر حدود 7 ساعت زمان نیاز دارد. فاصله رجاینا تا وینیپگ نیز حدود 760 کیلومتر است و برای سفر به این مقصد باید کمتر از 8 ساعت زمان گذاشت.

برخلاف دیگر شهرهای کانادای غربی، دشت هموار و بی‌درخت رجاینا میزبان تنها نهر جاری و پرآب منطقه یعنی دریاچه واسکانا Wascana Creek است. با اینکه در سال‌های اخیر این نهر نیز آلوده شده، اما از تاثیر بی‌امان آن در آب‌وهوای منطقه و همچنین زیبایی چشم‌اندازها نمی‌توان چشم پوشید.

تحصیل در رجاینا

رونق بازار کار در رجاینا و وفور فرصت‌های شغلی این شهر را تبدیل به گزینه مناسبی برای مهاجرت تحصیلی کرده است. جهت دریافت پذیرش تحصیلی ابتدا باید سایت‌های رسمی موسسات آموزشی را به دقت مطالعه کرد و از لیست شرایط و مدارک مورد نیاز جهت تحصیل در کالج یا دانشگاه مشخص آگاه شد. پس از آماده‌سازی مدارک باید با مسئولان پذیرش دانشجویان بین‌المللی مکاتبه کرد و با ارسال مدارک درخواست پذیرش تحصیلی را به ثبت رساند. لیست مدارک مورد نیاز هر دانشگاه یا کالج با دیگری متفاوت است اما به‌طور کلی مدارک مربوط به سوابق تحصیلی و شغلی، مدارک هویتی و شناسایی و مدرک زبان انگلیسی از جمله موارد مشترک برای درخواست پذیرش تحصیلی محسوب می‌شود. 

پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی اصلی که با پرداخت هزینه‌ها و تکمیل مدارک از سوی دانشگاه یا کالج مورد نظر صادر می‌شود، باید برای دریافت استادی پرمیت و ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد. مرحله درخواست ویزای تحصیلی نیز نیاز به ارسال مدارک مشخصی دارد. پروسه دریافت ویزای تحصیلی کانادا معمولا جلسه مصاحبه حضوری ندارد اما برای شرکت در جلسه بیومتریک یا انگشت‌نگاری باید به یکی از دفترهای کارگزاری سفارت کانادا واقع در کشورهای همسایه مراجعه کرد.

پس از توقف فعالیت‌های سفارت کانادا در ایران این سفر به نحوی برای متقاضیان ویزای تحصیلی یا دیگر انواع ویزای کانادا الزامی شد. اما برای دریافت پاسپورت ویزا شده نیازی به سفر دوباره نیست و می‌توان از خدمات پیکاپ ویزا استفاده کرد. 

دانشگاه های رجاینا

رجاینای زیبا میزبان موسسات آموزشی برجسته‌ای شده که درهای گشوده آن پذیرای دانشجویان بین‌المللی شده است. کالج‌ها و دانشگاه های رجاینای کانادا از جمله موسسات معتبر کانادا و جهان بر شمرده می‌شود. پردیس دانشگاهی دانشگاه پلی‌تکنیک Saskatchewan Polytechnic، آکادمی پلیس سواره‌نظام سلطنتی کانادا Royal Canadian Mounted Police Academy، و از همه مهم‌تر دانشگاه دولتی رجاینا University of Regina موجب شهرت بین‌المللی رجاینای ساسکاچوان شده است.

دانشگاه رجاینا

یکی از دانشگاه های دولتی و تحقیقاتی کانادا با نام دانشگاه رجاینا University of Regina سال‌هاست در شهری به همین نام واقع شده. دانشگاه رجاینا ابتدا به عنوان کالجی به همین نام در سال 1974 تاسیس شد. در میانه سال‌های 1961 تا 1974 به عنوان پردیس دانشگاه ساسکاچوان در این شهر به فعالیت خود ادامه دارد تا اینکه در سال تحصیل 1974- 1975 به عنوان دانشگاه رجاینا به طور مستقل به ادامه فعالیت پرداخت.

دانشگاه رجاینا سالانه حدود 15 هزار دانشجوی تمام‌وقت و پاره‌وقت در مقاطع مختلف تحصیلی پذیرش می‌کند. پردیس‌های مختلف دانشگاه رجاینا در سطح این شهر محل اسکانی متنوع و اقامتگاهی مناسب برای دانشجویان بین‌المللی دایر کرده است که هر یک خدمات و امکانات منحصر به فردی دارد.

امکاناتی که دانشگاه رجاینا به دانشجویان بین‌المللی اعطا می‌کند، از دیدگاه متقاضیان تحصیل در کانادا نام این دانشگاه را در میان دیگر موسسات آموزشی شهر برجسته‌تر نمایان کرده است. تا جایی که دانشگاه رجاینا برنامه  SUNTEP را برای رفع نیازهای جوامع خاص طراحی کرده است. از سویی دیگر با تاسیس مرکز شغلی دانشجویان بین‌المللی، دانشگاه رجاینا به آموزش حرفه‌های مختص ملل مختلف پرداخته است.

رجاینا در بخش های خشک و نیمه خشک کانادا واقع شده است.

آب و هوای رجاینا

دشت هموار و بی‌درخت رجاینا Regina در آفتاب‌گیرترین نقطه کانادا واقع شده وهم‌زمان میزبان تلاطم شهری و آرامش طبیعت در پارک‌های حومه آن است. با اینکه این شهر در دسته آب و هوای مرطوب قاره‌ای طبقه‌بندی می‌شود، اما به نسبت دیگر شهرهای کانادا بارش کمتری را شاهد است؛ به‌طوری‌که میانگین بارش سالانه در این شهر 384 میلی‌متر گزارش شده است؛ بارش‌ها معمولا در طول ماه‌های ژوئن تا آگوست یعنی در طول فصل تابستان به اوج می‌رسد.

تابستان در رجاینا

از راه رسیدن ماه جولای در این شهر مساوی‌ست با گرم‌تر و خشک‌تر شدن هوا؛ میانگین دمای تابستانی 12 تا 23 درجه سانتی‌گراد است که به نسبت دیگر شهرهای همجوار گرم و خشک است. 

زمستان در رجاینا

میانگین دمای روزهای زمستان در این شهر نیز 11 درجه سانتی‌گراد بالای صفر است؛ اما شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید میانگین دمای هوای این شهر در شب‌های ژانویه، 10 تا 40 درجه زیر صفر را تجربه می‌کند. 

هزینه زندگی در رجاینا

همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، با اینکه این شهر خوش‌منظر مرکز استان ساسکاچوان معرفی شده است، اما هزینه‌های زندگی بسیار پایین‌تر از دیگر کلان‌شهرهای کانادا برآورد می‌شود. برای مثال در مقایسه با کلان‌شهری مانند تورنتو، زندگی در رجاینا Regina حداقل 30 درصد ارزان‌تر است.

میانگین هزینه زندگی یک فرد مجرد بدون احتساب هزینه متنوع مسکن در مرکز استان ساسکاچوان 1,114.94 دلار کانادا اعلام شده است؛ البته باید در نظر داشت که هزینه مسکن در این شهر حداقل نصف کلان‌شهرهای کاناداست! پیش از سفر و مهاجرت برای تحصیل در کانادا باید هزینه‌های دقیق زندگی در شهر مقصد را بررسی کرد؛ به همین دلیل در ادامه به بررسی عمده مخارج زندگی در رجاینا یعنی هزینه مسکن، حمل‌ونقل و خورد و خوراک می‌پردازیم.

هزینه خورد و خوراک در رجاینا

صرف یک‌وعده غذا در رستوران‌های معمولی این شهر حدود 16.50 دلار کانادا هزینه دارد و برای یک وعده فست‌فود در رستوران‌های زنجیره‌ای مانند مک‌دونالد باید 10 دلار پرداخت کرد. یک‌فنجان کاپوچینوی معمولی در این شهر 4.13 دلار و یک بطری 330 میلی‌لیتری نوشیدنی پپسی 2.57 دلار هزینه دارد. 

در خرید سوپر مارکتی برای یک‌لیتر شیر معمولی باید 2.21 دلار، برای یک قرص نان سفید 500 گرمی 2.89 دلار، و یک‌بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی باید 3.10 دلار در نظر داشت. قیمت هرکیلو برنج سفید معمولی 3.10 دلار، پنیر محلی 13 دلار، فیله مرغ 13.09 دلار، گوشت قرمز 15.51 دلار، سیب 3.76 دلار، موز 1.65 دلار، پرتقال 3.90 دلار، گوجه 3.53 دلار، سیب‌زمینی 3.90 دلار، و قیمت هر کیلو پیاز 3.29 دلار اعلام شده است.

هزینه حمل و نقل در رجاینا

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در کاهش هزینه‌ها بسیار موثر است؛ قیمت بلیط‌های تک‌سفره در این شهر 3.25 دلار کاناداست و قیمت بلیط‌های ماهانه 88 دلار اعلام شده است. تعرفه ورودی تاکسی‌های خطیِ  شهری 4.50 دلار اعلام شده که به ازای هر کیلومتر از مسیر 1.81 دلار به آن افزوده می‌شود.

هزینه مسکن در رجاینا

به‌صرفه‌ترین راه اقامت در دوران دانشجویی استفاده از خوابگاه‌ها و اقامتگاه‌هاست؛ اما در صورتی که دانشجو تمایل به اجاره مسکن مستقل داشته باشد، نرخ کرایه‌های انواع اقامتگاه در سطح شهر و به نسبت منطقه باید به دقت بررسی شود. هزینه مسکن در مرکز با حومه شهر چندان تفاوتی ندارد؛ میانگین کرایه آپارتمان تک‌خوابه در مرکز شهر 1,027.88 دلار و آپارتمان سه‌خوابه در همان مناطق 1,745.83 دلار برآورد می‌شود. در حومه شهر نیز میانگین نرخ کرایه‌ها در آپارتمان‌های یک و سه خوابه به ترتیب حدود 907.94  دلار و 1,704 دلار تخمین زده می‌شود.

شرکت های نفتی رجاینا در اقتصاد کانادا تاثیر بسیاری گذاشته‌اند.

زندگی در رجاینا

رجاینا Regina در منطقه نفت جهانی بَکِن Bakken در همسایگی شاوناون Shaunavon و وایکینگ اویل Viking oil واقع شده است. موسسات مالی ملی و بین‌المللی متعددی در شهر حومه آن مستقر شده‌اند. از دیرباز این شهر میزبان نمایشگاه کشاورزی تابستانی بوده است. این سرزمین قلمرو اسقف کلیسای آنگلیکان کوواپل نیز محسوب می‌شود و سال‌هاست بار فرهنگی استان را به دوش کشیده است. 

در طی سال‌ها این شهر زیبا فرهنگی متنوع و غنی را پرورش داده و در زمینه موسیقی، تئاتر و رقص پیشرو بوده است. مجموعه‌های فرهنگی این رشته‌ها توسط حوزه‌ای از هنرهای زیبای دانشگاه رجاینا پشتیبانی می‌شود. افزون بر این دانشگاه، کالج‌ها و دانشکده‌های موسیقی، تئاتر و هنر متعدی در این شهر دایر شده است؛ بنابراین می‌توان به صراحت گفت که این شهر میزبان خوبی برای علاقمندان این رشته‌ها محسوب می‌شود.

رشد جمعیت به‌خصوص جمعیت مهاجران در این شهر طیِ دهه اخیر بسیار کاهش یافته؛ تا جایی که این شهر با کمبود نیروی کار نیز مواجه شده‌ است. از طرفی دیگر، با وجودی که رِجاینا Regina مرکز استان است، از شهرهای ارزان کانادا برشمرده می‌شود و با داشتن شرایط مناسب مسکن، پایین‌بودن نرخ مالیات و هزینه‌های پایین زندگی، به صراحت می‌توان گفت این شهر مکانی مناسب برای سکونت دانشجویان و مهاجران نیز محسوب می‌شود.

بر اساس  نظرسنجی ملی خانوارهای ساکن در این منطقه در سال 2011 حدود 94.0 در صد از ساکنان رجاینا، شهروند کانادایی بودند و حدود 5.5 درصد از ساکنین شهر مهاجرانی بودند که در خلال سال‌های 2001 تا 2011 در این شهر مستقر شده بودند. در میان شهروندان رجاینا Regina حدود 78 درصد جمعیت نژادی سفیدپوست هستند. حدود 5.8 درصد از جمعیت مهاجران را اتباع آسیای جنوبی تشکیل داده‌اند؛ 2.6 درصد چینی، 4 درصد فیلیپینی و حدود 0.7 درصد عرب در این شهر زندگی می‌کنند.

گذری کوتاه بر تاریخ رجاینا

در حلول سال 1882 هنگامی که راه آهن اقیانوس آرام کانادا پس از پیمودن غرب این کشور به منطقه رجاینای کنونی رسید، این شهر نه‌چندان قدیمی تاسیس شد. پیش از استعمار بریتانیا و فرانسه، این منطقه محل زندگی بوفالوی امریکای شمالی بود؛ یافتن استخوان‌های این حیوان در این سرزمین موجب شد نام اولیه oskana kâ- asastêki(به زبان بومیان یعنی توده‌ای از استخوان)  بر این شهر نهاده شود. 

در اواخر قرن نوزدهم میلادی این شهر به افتخار ملکه ویکتوریا رِجاینا Regina نام گرفت؛ رجاینا فرم لاتین کلمه «ملکه» است که به پیشنهاد فرزند ملکه، پرنسس لوییزا نامگذاری و در تاریخ 19 ژوئن 1903 به عنوان شهر معرفی شد. پیش از تقسیم‌بندی‌های استانی، رِجاینا مرکز مناطق شمال غربی بوده و در سال 1906 مرکز استان ساسکاچوان قرار گرفت.

جاذبه های گردشگری رجاینا

این شهر زیبا و خوش آب و هوا می‌تواند مقصد مسافرتی خوبی برای ساکنان جنوب شرقی ساسکاچوان در کانادا یا ایالت‌های آمریکایی مانند داکوتای شمالی و مونتانا باشد. بسیاری از مسافران بزرگراه ترانس کانادا طبیعت این شهر را به عنوان نقطه توقف خود برمی‌گزینند. 

هوای آفتابی این شهر و سواحل آرام دریاچه واسکانا Wascana Creek طبیعت خوش‌نقش شهر رجاینا Regina را رقم زده است. اما اگر بتوان از طبیعت آرامش‌بخش این منطقه و پارک‌های محافظت‌شده گذشت، می‌توان به مراکز تفریحی فرهنگی نیز پرداخت. موزه سلطنتی ساسکاچوان، گالری هنری مکنزی، کلیسای جامع، سالن تئاتر گلوب و مرکز نمایشگاهی کشاورزی زمستانی از جمله جاذبه های دیدنی این منطقه محسوب می‌شوند.