شهر گلف یا گوئلف Guelph نام یکی از شهرهای استان انتاریوی کاناداست که لیست مقاصد مهاجرت تحصیلی متقاضیان تحصیل در کانادا قرار گرفته است. تحصیل در گوئلف ماندد دیگر شهرهای کانادا نیازمند دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ها و کالج‌های این کشور و در گام بعدی نیازمند دریافت ویزای تحصیلی کاناداست. اما پیش از هر اقدامی پیشنهاد می‌کنیم اطلاعات جامعی از این شهر توریستی زیبا کسب کنید؛ هزینه زندگی در گوئلف، وضعیت آب و هوای این شهر و روند تحصیل در گوئلف از جمله موارد با اهمیت و موثری‌ست که در این برگ از نوشتار لتس گو یونی شرح داده‌ایم.

گوئلف کجاست

این شهر با 131,794 نفر جمعیت در جنوبِ غربی استان انتاریو در کانادا واقع شده است. گوئلف در 28 کیلومتری شرقِ کیچِنِر قرار دارد و برای سفر به این شهر کمتر از نیم ساعت زمان نیاز است. پیمودن فاصله 100 کیلومتری این شهر تا تورنتو نیز با وسایل نقلیه عمومی حدود 1 ساعت زمان می‌برد.

گوئلف در غربِ مرکز شهر تورنتو قرار گرفته و دسترسی خوبی به ادارات و مراکز دولتی واقع در این کلان‌شهر دارد. این شهر خوش آب و هوا در احاطه رودهای پر آب سپید و اِراموسا در آمده و جویبارهای متعدد دیگری هم در حومه این شهر روان است. دریاچه انتاریو، دریاچه اری و دریاچه هوران سه منبع آبی وسیع طبیعت این سرزمین هستند که چشم‌اندازهای خیره‌کننده‌ای را نیز پدید آورده‌اند.

جنوب استان انتاریو در نزدیکی دریاچه‌ها و رودهای روان شهر زیبای گوئلف قرار دارد

تحصیل در گوئلف

پس از کسب اطلاعات لازم در زمینه شناخت شهر محل تحصیل، باید سایت رسمی دانشگاه یا کالج مورد نظر را مورد مطالعه دقیق قرار داد. مزایای تحصیل در گوئلف Guelph و مدارک و شرایط مورد نیاز برای این هدف در این سایت‌ها ارائه شده است. برای تحصیل در گوئلف باید ابتدا جهت دریافت پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی این شهر اقدام کرد و پس از دریافت آن، درخواست ویزای تحصیلی کانادا را به ثبت رساند. مدارکی مانند سوابق تحصیلی، سوابق شغلی، نمره مدرک زبان انگلیسی و شرایط سنی از جمله مدارک و شرایط مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های کاناداست.

پس از دریافت و مهیا کردن لیست مدارک مورد نیاز از سایت رسمی کالج یا دانشگاه، باید با مسئولان پذیرش تحصیلی موسسه آموزشی مورد نظر مکاتبه و درخواست پذیرش تحصیلی را ثبت کرد. پس از بررسی وضعیت متقاضی تحصیل در کانادا، در صورت واجد شرایط بودن نامه پذیرش اولیه با اعتبار موقت صادر می‌شود. در این نامه هزینه‌های پرداختی و نقصی مدارک متقاضی مشخص می‌شود؛ با ارسال فیش‌های پرداختی و تکمیل مدارک نامه پذیرش اصلی از سوی موسسه آموزشی صادر می‌شود.

پس از دریافت پذیرش تحصیلی با دردست داشتن نامه اصلی می‌توان برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد. درخواست ویزای تحصیلی نیز مدارک و شرایط خاص خود را دارد که تعدادی از آن‌ها با مدارک درخواست ویزای تحصیلی مشترک است. یکی از مدارک مورد توجه افیسر ویزای تحصیلی ارائه تمکن مالی مناسب است؛ این گواهی که از سوی بانک‌های ایرانی صادر می‌شود، توانایی پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا را برای افیسر ویزای تحصیلی مشخص می‌کند.

پروسه دریافت ویزای تحصیلی کانادا معمولا نیازی به مصاحبه حضوری ندارد اما برای شرکت در جلسه بیومتریک (یا همان انگشت‌نگاری) باید به دفترهای کارگزاری سفارت کانادا در کشورهای همسایه مراجعه کرد. برای دریافت پاسپورت ویزاشده نیازی به سفر نیست و می‌توان از خدمات پیکاپ پاسپورت استفاده کرد.

دانشگاه های گوئلف

یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های کانادا با عنوان دانشگاه دولتی گوئلف در این شهر واقع شده است. افزون بر این، موسسات آموزشی معتبر دیگری مانند کالج کشاورزی انتاریو Ontario Agricultural College، پردیس دیگری از کالج کانستوگا Conestoga College و کالج دامپزشکی انتاریو Ontario Veterinary College در این شهر واقع شده‌اند؛ آغوش گرم این موسسات آموزشی معتبر به سوی دانشجویان بین‌المللی گشوده است.

دانشگاه گوئلف

یکی از دانشگاه‌های دولتیِ تحقیقاتی در کانادا دانشگاه گوئلف University of Guelph نام دارد که به اختصار U of G خوانده می‌شود. دانشگاه گوئلف در تاریخ 8 مِی سال 1964 تاسیس شده است و امروزه نزدیک به 28 هزار دانشجو را سالانه پذیرش می‌کند. پروژه‌های تحقیقاتی دانشگاه گوئلف نام این موسسه آموزشی را در برخی رشته‌های علمی مانند فضانوردی، دامپزشکی، مهندسی، علوم طبیعی و عوم اجتماعی در سطح جهانی بر سر زبان‌ها آورده است. 

پردیس اصلی دانشگاه گوئلف یکی از زیباترین بخش‌های آموزشی شهر است؛ ردیف درختان سهی قامت در حاشیه مسیر پیاده‌روی و دوچرخه‌سواری که به بناهای عاجی‌رنگ دانشکده‌ها و دیگر سازه‌های دانشگاه گوئلف منتهی می‌شود، فضای مطبوع و دلپذیری را در این شهر رقم زده است.

کالج دامپزشکی انتاریو

قدیمی‌ترین موسسه آموزشی اختصاصی رشته دامپزشکی در کانادا کالج دامپزشکی انتاریو The Ontario Veterinary College نام دارد که عنوان آن بیشترOVC به‌کار می‌رود. کالج دامپزشکی انتاریو در پردیس دانشگاه گلف واقع شده و به اهمیت این دانشگاه بسیار افزوده است.

کالج دامپزشکی انتاریو یکی از پنج موسسه آموزشی دامپزشکی است که در مقطع دکتر دامپزشکی Doctor of Veterinary Medicine، در برنامه DVM با دیگر موسسات رقابت می‌کند. در این برنامه تحصیلی رقابتی فقط تعداد متقاضیان انگشت‌شماری پذیرفته می‌شوند. در سال 2021، QS رنک کالج دامپزشکی انتاریو OVC را در رتبه اول ملی در کانادا و در چایگاه پنجم در جهان معرفی کرد.

جاری شدن رودها و دریاچه‌هیا اطراف شهر موجب معتدل شدن هوای این منطقه شده است.

آب و هوای گوئلف 

گوئلف Guelph در میان دو رودخانه مشهور انتاریو گسترده شده؛ رودخانه اِسپید از شمال و رودخانه اراموس از شرق. این دو رود پس از دور زدن شهر به هم می‌پیوندند و رود گرند یا انتاریو را تشکیل می‌دهند. جاری بودن این رودها در کنار دیگر جوی‌های روان حومه، تاثیر مستقیمی روی آب‌وهوای منطقه گذاشته و آب‌وهوای مرطوب قاره‌ای را در این ناحیه حکم‌فرما کرده است؛ افزون بر این سه دریاچه‌ بزرگ استان در این منطقه نیز در تعدیل دمای هوای زمستانی تاثیر بسیاری داشته است. 

تابستان در گوئلف

تابستان‌های مرطوب خاص گوئلف در ماه ژوئن خودنمایی می‌کند و میانگین دمای هوا را در بدو ورود به شهر به 17 تا 24 درجه سانتی‌گراد می‌رساند. در ماه جولای که اوج قدرت تابستان نمایان می‌شود، میانگین دمای هوای شهر میان 19.7 تا حدود 25 درجه سانتی‌گراد نوسان دارد.

در اواخر ماه آگوست کم‌کم از رطوبت و درجه هوا کاسته می‌شود؛ در این روزها، پاییز در مدت بسیار کمی مهمان شهر خواهد بود. بالاترین دمای ثبت شده از این شهر به ششم آگوست سال 1918 و سیزدهم جولای 1936 مربوط می‌شود؛ در این روزها دمای هوای این شهر معتدل نزدیک به 39 درجه سانتی‌گراد بالای صفر رسید. 

زمستان در گوئلف

این شهر در اواخر ماه نوامبر حال و هوای زمستانی به خود می‌گیرد اما این فصی سپیدجامه در ماه دسامبر با میانگین دمای 3 تا7 درجه سانتی گراد زیر صفر به‌طور رسمی اعلام حضور می‌کند. زمستان در ماه ژانویه با میانگین دمای 10 تا 7 درجه سانتی‌گراد زیر صفر به اوج قدرت خود می‌رسد، دمای هوا مقدار نامحسوسی در ماه فوریه افزایش می‌یابد اما در ماه مارس از بوران زمستانی کاسته می‌شود. با اینکه دمای هوای ماه مارس هنوز هم زیر صفر است، اما در روزهای پایانی می‌توان حضور بهار را احساس کرد. کمترین دمای ثبت شده از این شهر متعلق به تاریخ 25 ژانویه سال 1884 است که دمای 37.2 درجه زیر صفر در این شهر تجربه شد.

هزینه زندگی در گوئلف

نام شهر گوئلف Guelph معمولا در لیست شهرهای ارزان کانادا دیده می‌شود؛ به همین دلیل شرایط مناسبی برای زندگی دانشجویی دارد. میانگین هزینه زندگی بدون احتساب هزینه مسکن برای یک فرد مجرد ماهانه 1,174.27 دلار کانادا و برای یک خانوده 4 نفری ماهانه 4,231.79 دلار کانادا اعلام شده که در مقایسه با تورنتو به عنوان نزدیک‌ترین کلان‌شهر حدود 30 درصد ارزان‌تر است. جهت بررسی دقیق‌تر هزینه‌ها باید به عمده مخارج زندگی، یعنی هزینه مسکن، خورد و خوراک و حمل و نقل بپردازیم.

هزینه مسکن در گوئلف

عمده هزینه زندگی در کانادا به مقوله مسکن مربوط می‌شود. در مقایسه با کلان‌شهرهای کانادا مانند تورنتو، کرایه مسکن در گوئلف 40 درصد ارزان‌تر است؛ میانگین اجاره آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر گوئلف 1,465.38 دلار کانادا برآورد می‌شود و برای یک آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر باید 2,120 دلار کرایه ماهانه درنظر گرفت.

از لحاظ محل اقامت تفاوت چندانی بین آپارتمان‌های مرکز شهر و حومه وجود ندارد؛ اما برای کاهش هزینه‌ها و دوری از ازدحام مرکز می‌توان زندگی در حومه شهر را برگزید؛ برای کرایه آپارتمان یک‌خوابه در حومه شهر گوئلف ماهانه حدود 1,234 دلار و برای آپارتمان سه‌خوابه 1,983 دلار باید در نظر داشت. البته باید در نظر داشت که با انتخاب زندگی در پردیس‌های دانشگاهی به میزان چشمگیری از تمامی هزینه‌ها کاسته خواهد شد.

هزینه خورد و خوراک در گوئلف

خرید روزانه از دیگر هزینه‌های زندگی در کانادا محسوب می‌شود که پیش از مهاجرت باید به بررسی دقیق آن پرداخت. برای خرید یک لیتر شیر معمولی در گوئلف باید 2.34 دلار در نظر گرفت، یک قرص نان سفید 500 گرمی 2.92 دلار و یک بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی 3.03 دلار کانادا هزینه دارد.

قیمت هر کیلو برنج سفید 3.69 دلار، هر کیلو پنیر محلی 17.33 دلار، فیله مرغ 14.13 دلار، گوشت قرمز 15.33 دلار، سیب 4.05 دلار، موز 1.32 دلار، پرتقال 4.47 دلار، گوجه 3.28 دلار، سیب‌زمینی 2.76 دلار، و قیمت هر کیلو پیاز 4 دلار کاناداست.

هزینه حمل و نقل در گوئلف

از دیگر هزینه‌های محتمل می‌توان به هزینه حمل و نقل اشاره کرد؛ قیمت بلیط تک سفره استفاده از حمل و نقل عمومی گوئلف 3 دلار کاناداست. در صورت استفاده مکرر از وسائل حمل و نقل عمومی بلیط‌های ماهانه گزینه مناسبی‌ست که 80 دلار هزینه دارد. تعرفه ورودی تاکسی 3 دلار اعلام شده که به ازای هر کیلومتر مسیر 2.40 دلار به مبلغ اولیه افزوده می‌شود.

شاخصه های کیفیت زندگی شهر گوئلف را به یکی از بهترین گزینه های زندگی در کانادا تبدیل کرده است.

زندگی در گوئلف

گوئلف Guelph یکی شهرهای در حال توسعه کانادا محسوب می‌شود و میزان میزان جرم و جنایت در این شهر کمترین آمار کانادا را دارد. افزون بر این، نرخ بیکاری در گوئلف کم‌تر از 2.4 درصد اعلام شده است. اقتصاد رو به رشد و پیشرفت این شهر زیبا موجب شده کمترین نرخ بیکاری کانادا داشته باشد و با افزایش فرصت‌های شغلی این رکورد را همواره به نام خودش ثبت کند.

اقتصاد گوئلف بر محور کشاورزی، آموزش و صنعت می‌چرخد و در سال‌های اخیر صنعت فیلمسازی را رونق بخشیده است. پایین بودن آمار جرم و جنایت در این شهر، نام گوئلف را در لیست امن‌ترین شهرهای کانادا ثبت کرده است. در سال 2016 این شهر برای چندمین بار متوالی به عنوان امن‌ترین شهر این کشور معرفی شد.

سالانه جشنواره‌های متعددی در این شهر برگزار می‌شود که به مهم‌ترین آن می‌توان به جشنواره مشهور هیلتون در تابستان اشاره داشت. این جشنواره نیز مانند دیگر فستیوال‌های هنری و فرهنگی، سالانه گردشگران بسیاری را به سوی شهر میانه آب‌ها روانه می‌کند.

جاذبه های گردشگری گوئلف

ساختمان‌های دوران ویکتوریا و تالار قدیمی زینت‌بخش خیابان‌های مرکز شهر گوئلف Guelph شده، با اینکه درخشش این سازه‌های خوش نقش جلوه‌های طبیعی و تاریخی پیشینش را ندارد، اما هنوز هم محله Downtown Guelph میزبان بناهای تاریخی شهر محسوب می‌شود که هنر معماری استان را به نمایش گذاشته است.

از سازه‌های رنگین شهر که بگذریم، طبیعت خوش‌منظر اطراف شهر به رودهایی روان و دریاچه‌هایی پر آب مزین شده است. دریاچه گوئلف، باغ حومه دانشگاه گوئلف یا آربورتوم، پارک ریورساید که در کرانه‌های رودخانه اسپید در شمال شهر قرار گرفته، پارک طبیعی یورک، پارک حفاظت‌شده هانلون، و طبیعت رویال سیتی پارک و ولینگتون از جاذبه های طبیعی شهر برشمرده می‌شوند.

نگاهی کوتاه به تاریخ گوئلف

پیش از استعمار اروپایی‌ها این منطقه محل زندگی بومیان امریکایی بود که با کشت ذرت روزگار می‌گذراندند. اما سکونت اروپایی‌ها در گوئلف به دهه دوم قرن نوزدهم میلادی بازمی‌گردد؛ زمانی که جان گات رئیس کارخانه کانادا Canada Company (و نویسنده آثار ادبی و علمی) جامعه گوئلف را در شهر کنونی به یکجا جمع کرد.

در حدود دهه 1820 میلادی خانه‌هایی برای مهاجران ساخته شد که تعداد آن‌ها کمتر از صد عدد بود؛ اما با رونق صنعت کشاورزی و توسعه کارخانه، رفته رفته به تعداد مهاجران افزوده شد و تا به امروز گوئلف Guelph توسعه و پیشرفت را مسیر حیات خود قرار داد و آمار کم‌ترین نرخ بیکاری در کانادا را به نام خود ثبت و حفظ کرده است.