سود بری، سادبری، یا به‌طور رسمی سادبریِ بزرگ Greater Sudbury (به فرانسوی: Grand-Sudbury) نام پرجمعیت‌ترین شهر انتاریوی شمالی‌ست که عنوان پنجمین شهر بزرگ کانادا به لحاظ وسعت را نیز از آن خود کرده است. این شهر پرآب یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی به کانادا برشمرده می‌شود؛ بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا، سادبری را به دلیل طبیعت خوش‌منظر و آب و هوای مطبوع آن برمی‌گزینند.

جهت تحصیل در سادبری پیش از هر چیز باید اطلاعات کافی از جزئیات زندگی در این شهر کسب کرد. در قدم بعدی باید سایت‌های رسمی موسسات آموزش عالی سادبری را بررسی و سپس برای دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی اقدام کرد. با لتس گو یونی همراه باشید تا با آب و هوای سادبری، هزینه زندگی در سادبری و از همه مهم‌تر جزئیات زندگی و تحصیل در سادبری آشنا شوید.

سادبری کجاست

سادبری بزرگ‌ترین شهر استان انتاریو به لحاظ وسعت محسوب می‌شود که در شمال استان واقع شده و به علت تعدد دریاچه‌ها در این منطقه، سادبری به شهر دریاچه‌ها شهرت یافته است. بیش از 330 دریاچه بزرگ و کوچک در منطقه سادبری وجود دارد که به آخرین ایستگاه رودهای روان تبدیل شده‌اند. 

سادبری یکی از زیباترین شهرهای استان انتاریو محسوب می شود

فاصله سادبری تا مرکز شهر تورنتو حدود 400 کیلومتر برآورد می‌شود که با استفاده از اتوبوس‌های خطی این شهر می‌توان در کمتر از 4 ساعت این مسیر را طی کرد. پایتخت کانادا نیز در حدود 480 کیلومتری سادبری واقع شده و با صرف زمانی حدود 5 ساعته با استفاده از اتوبوس‌ها و قطارهای بین‌شهری می‌توان به شهر اتاوا دسترسی پیدا کرد. شهر آمریکایی بریملی نیز در 340 کیلومتری سادبری واقع شده و با استفاده از وسایل نقلیه عمومی مانند اتوبوس و قطارهای بین شهری در کمتر از 4 ساعت می‌توان به این شهر سفر کرد.

تحصیل در سادبری

بر اساس سیستم آموزشی کانادا جهت رسیدن به هدف تحصیل در سادبری sudbury باید ابتدا پذیرش تحصیلی دریافت کرد. نامه «پذیرش تحصیلی» پس از بررسی وضعیت دانشجو از سوی مسئولان موسسه مورد نظر در قابل ایمیل به متقاضی ارسال می‌شود. برای این منظور باید مدارک مورد توجه دانشگاه یا کالج را آماده و در طی یک درخواست به واحد پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی ارسال کرد. معمولا لیست مدارک مورد توجه موسسه آموزشی مورد نظر در سایت رسمی آن مجموعه دیده می‌شود. 

پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی اصلی نوبت به ثبت درخواست ویزای تحصیلی کانادا می‌رسد. لیست مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای تحصیلی شباهت بسیاری به مدارک موردنیاز برای درخواست پذیرش دارد. برای این منظور مدارکی مانند مدرک زبان انگلیسی بین‌المللی با نمره متوسط به بالا، مدارک فارغ‌التحصیلی و ریزنمرات، و در مقاطع بالاتر مدارک و سوابق شغلی باید ترجمه و ارسال شود.

درخواست ویزای تحصیلی کانادا به صورت آن‌لاین ثبت می‌شود، اما به دلیل توقف فعالیت سفارت کانادا در ایران، برای انجام پروسه انگشت‌نگاری باید به یکی از دفترهای کارگزاری واقع در کشورهای همسایه مراجعه کرد.

دانشگاه های سادبری

دو دانشگاه مهم کانادا در شهر سادبری استان انتاریو قرار دارند؛ دانشگاه لورِنشِن Laurentian University‎ و دانشگاه سادبری University of Sudbury که به اقتصاد این منطقه نیز کمک شایانی کرده‌اند. این دو دانشگاهِ دو زبانه که از موسسات آموزشی قدیمی کانادا برشمرده می‌شوند، در مقاطع تکمیلی و کارشناسی دانشجو می‌پذیرند.

در کنار این دو دانشگاه، مدرسه پزشکی انتاریوی شمالی Northern Ontario School of Medicine، و مدرسه معماری مک‌ایوان McEwen School of Architecture ،کالج کمبرین Cambrian College و کالج بورِئال Collège Boréal از دیگر موسسات آموزشی سادبری هستند که پذیرای دانشجویان بین‌المللی شده‌اند.

دانشگاه لورنشن

دانشگاه لورنشن Laurentian University که یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه‌های دو زبانه کاناداست، در شهر سادبری قرار دارد. دانشگاه لورنشن در  28 مارس سال 1960 با برنامه‌های تحصیلی محدود در کرانه‌های جنوبی دریاچه رمزی تاسیس شد. طراحیِ برنامه‌های تحصیلی برای آموزش از راه دور، نام این دانشگاه‌ها را در لیست برترین موسسات آموزشی در رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی به ثبت رسانده است.

اگرچه این دانشگاه در تمامی مقاطع تحصیلی دانشجو می‌پذیرد، اما تمرکز اصلی آن در طراحی برنامه‌های تحصیلی متنوع در مقطع کارشناسی یا همان لیسانس است. 5.5 درصد از کل جمعیت دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه لورنشن را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده‌اند؛ به همین دلیل در پردیس دانشگاهی لورنشن امکانات تفریحی و آموزشی مجهزی جهت اسکان و تحصیل این گروه از دانشجویان ایجاد شده است. 

دانشگاه سادبری

یکی دیگر از دانشگاه‌های دو زبانه کانادا دانشگاه سادبری University of Sudbury نام دارد که یک دانشگاه کاتولیک رومی برشمرده می‌شود. رشته‌های زیرمجموعه فلسفه و مذهب نقطه تمرکز برنامه‌ریزی تحصیلی این دانشگاه قرار گرفته است. این دانشگاه در سال 1913 به عنوان کالج  Collège du Sacré-Cœur شروع به کار کرد، اما در سال 1957 به عنوان دانشگاه سادبری معرفی شد. 

سادبری در احاطه دریاچه های بزرگ و کوچک کانادا درآمده است

آب و هوای سادبری

کوهستان‌عایی ناهموار اما نه چندان مرتفع از یک سو و رودها و دریاچه‌هایی مواج و پرآب از سویی دیگر، طبیعت چشم‌نواز و آب و هوای پاک سادبری sudbury را رقم زده‌اند. همان‌طور که پیش‌تر هم گفته شد، در محدوده شهری سادبری حدود 330 دریاچه بزرگ و کوچک وجود دارد که با شریان‌هایی پر آب و جاری تغذیه می‌شوند.

سادبری در کرانه‌های دریاچه واناپیتی Lake Wanapitei و دریاچه رمزی Ramsey Lake گسترده شده است که این دریاچه‌ها تاثیر عمیقی بر آب و هوای این منطقه داشته‌اند. دو رود روان اسپانیایی Spanish River و رود فرانسوی French River در سطح شهر جاری هستند و افزون بر تعدیل دما، بر زیبایی‌های چشم‌اندازهای منطقه بسیار افزوده‌اند.

سادبریِ بزرگ هم مانند شهرهای همسایه‌اش در طبقه‌بندیِ آب‌وهوای مرطوب قاره‌ای جای گرفته است. تابستان‌های گرم و مرطوب و زمستان‌هایی طولانی از جمله ویژگی‌های این نوع آب و هواست که در مورد سادبری نیز صدق می‌کند. زمستان‌های سرد و برفی از مبدا توده هوای سرد قطب شمال در این شهر مهمان می‌شود؛ به‌طوری که بارش برف در شش ماه از سال دور از انتظار نیست.

تابستان در سادبری

به‌طور معمول تابستان‌هایی ملایم و خنک در سادبری حکم‌فرمایی می‌کند. میانگین بالاترین دمای تابستانی در سادبری 24.8 درجه سانتی‌گراد گزارش می‌شود که معمولا در ماه جولای به اوج قدرت می‌رسد. ورود تابستان با میانگین دمای 22.2 درجه در ماه ژوئن احساس می‌شود و این فصل خنک و مطبوع با دمای 23.4 درجه سانتی گراد در ماه آگوست از سادبری خداحافظی می‌کند. 

زمستان در سادبری

میانگین پایین‌ترین دمای زمستانی در سردترین ماه از سال یعنی ژانویه 17.9 درجه سانتی‌گراد زیر صفر گزارش می‌شود. قدم‌های زمستان در ماه نوامبر با دمای 4.7 درجه زیر صفر به گوش می‌رسد و تا ماه آوریل با دمای زیر صفر شهر را سپیدپوش می‌کند. در بیشتر ماه‌های زمستان طبیعت زیبای سادبری در زیر برف‌ها پنهان می‌شود.

هزینه زندگی در سادبری

سادبری sudbury به عنوان یکی از شهرهای پرجمعیت انتاریو میزبان مهاجران بسیاری‌ست که با هدف کار و تحصیل وارد این شهر زیبا می‌شوند. هزینه زندگی در این شهر هم مانند تمام نقاط جهان به سبک زندگی افراد بستگی دارد، اما به دلیل بالا بودن آمار مهاجرت دولت کانادا سالانه عددی به عنوان نرخ ملی برای هزینه‌های زندگی اعلام می‌کند.

بنابر گزارش موسسه تحقیقاتی اکونومیک هزینه زندگی در سادبری حدود 6 درصد از میانگین ملی کانادا بالاتر است. جهت بررسی دقیق مخارج ماهانه زندگی در سادبری باید به سه رکن عمده هزینه‌ها یعنی هزینه خورد و خوراک، هزینه حمل‌ و نقل و هزینه مسکن بپردازیم.

هزینه خورد و خوراک در سادبری 

عمده مخارج زندگی در سادبری به هزینه خورد و خوراک برمی‌گردد. با انتخاب رستوران‌های معمولی، صرف هر وعده غذا در رستوران حدود 20 دلار هزینه دارد؛ با این حساب، صرف هر سه وعده غذایی برای دونفر در این نوع رستوران‌ها حدود 70 دلار کانادا آب ‌می‌خورد.

البته صرف غذاهای فست‌فود در رستوران‌های زنجیره‌ای مانند مک‌دونالد حدود 12 دلار و یک‌بطری نوشیدنی 330 میلی‌لیتری پپسی حدود 2.74 دلار هزینه دارد. به طور میانگین یک فنجان کاپوچینوی معمولی در سادبری کانادا حدود 3.50 دلار است.

در خریدهای سوپرمارکتی حدود 2.26 دلار برای یک لیتر شیر، 2.75 دلار برای یک قرص نان سفید 500 گرمی، و 2.93 دلار کانادا برای یک‌بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی باید در نظر گرفت.

در سادبری sudbury استان انتاریو قیمت هر کیلو برنج سفید معمولی حدود 3.90 دلار، هر کیلو پنیر محلی 9.99 دلار، هر کیلو فیله مرغ حدود 14.50 دلار، و قیمت هر کیلو گوشت قرمز حدود 13.22 دلار کانادا تخمین زده می‌شود.

در خرید میوه‌جات باید برای سیب کیلویی 2.90 دلار، موز کیلویی 1.77 دلار، و پرتقال کیلویی 3.37 دلار در نظر گرفت. در گروه صیفی نیز گوجه کیلویی 4.46 دلار، سیب‌زمینی کیلویی 2.86 دلار و قیمت پیاز کیلویی 3.39 دلار کانادا برآورد می‌شود. 

هزینه حمل و نقل در سادبری

استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی کانادا بهترین گزینه برای کاهش هزینه‌های زندگی در این کشور است. شبکه اتوبوس‌رانی در سادبری یکی از بزرگ‌ترین سیستم حمل و نقل در استان برشمرده می‌شود که برای استفاده از آن باید بلیط تک‌سفره با نرخ 3.50 دلار یا بلیط ماهانه با نرخ 92.50 دلار تهیه کرد. در صورت استفاده مکرر از وسایل حمل‌ و نقل عمومی سادبری، تهیه بلیت‌های ماهانه به‌صرفه‌تر است. 

نرخ ورودی تاکسی‌های سادبری 4.62 دلار اعلام شده است که به ازای هر کیلومتر از مسیر حدود 1 دلار به تعرفه ورودی افزوده می‌شود. در صورت نیاز به توقف و انتظار راننده در طول مسیر خود، به ازای هر ساعت حدود 28 دلار دیگر نیز باید پرداخت کرد.

هزینه مسکن در سادبری

زندگی در پردیس‌های دانشگاهی بهترین گزینه برای دانشجویان بین‌المللی محسوب می‌شود؛ چراکه علاوه‌بر هزینه حمل و نقل و مسکن و اقامتگاه، در زمان دانشجو نیز صرفه‌جویی می‌شود. اما در صورت تمایل به کرایه آپارتمان در سطح شهر باید ماهانه حدود 1000 دلار به عنوان کرایه باید در نظر گرفت.

میانگین کرایه آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر سادبری حدود 1,035 دلار کانادا اعلام شده است. آپارتمان‌های سه‌خوابه واقع در مرکز شهر نیز ماهانه حدود 1,885.71 دلار کرایه دارند. کرایه‌ها در حومه شهر ارزان‌تر است، اما چندان چشمگیر نیست؛ میانگین کرایه آپارتمان یک‌خوابه در حومه شهر سادبری حدود 882.14 دلار و آپارتمان سه خوابه حدود 1,420 دلار کانادا تخمین زده می‌شود.

تحصیل در سادبری یکی از مقاصد متقاضیان تحصیل در کاناداست

زندگی در سادبری کانادا

در سادبری چشم‌انداز خوبی برای دوران پس از تحصیل دانشجو دارد؛ در این شهر خوش‌آتیه میانگین درآمد ماهانه از مشاغل تمام‌وقت حدود 2,847.29 دلار اعلام شده و میانگین دستمزد ساعتی حدود 28 دلار برآورد شده است. بر اساس سیستم آموزشی کانادا دانشجویان بین‌المللی با همان ویزای تحصیلی می‌توانند در کنار تحصیل تا سقف 20 ساعت در هفته به کار پاره‌وقت اشتغال داشته باشند.

کسب تجربه کاری در کانادا کمک شایانی به یافتن شغل در دوران پس از تحصیل می‌کند؛ چراکه کارفرمایان به فارغ‌التحصیلانی که تجربه کار در کانادا نیز داشته باشند، آسان‌تر اعتماد می‌کنند. با این کار می‌توان یک قدم بیشتر به دریافت اقامت دائم کانادا نزدیک شد.

در قرن بیستم که صنعت معدن و شرکت‌های وابسته متعددی در سادبری sudbury ایجاد شد، اقتصاد این شهر رونق گرفت، اما رفته‌رفته با گسترش شهر، ادغام شهرک‌ها و تولد سادبریِ بزرگ، زمینه‌های متنوعی در خلقِ چرخه اقتصادی جدید ایجاد شد و منابع درآمد شهروندان نیز ژرف‌تر گسترش یافت. 

نگاهی گذرا بر تاریخ سادبری

اولین ساکنین این شهر سرخپوستان بومی کانادا بودند، اما در پی کشف معدن نیکل در سال 1883 در این منطقه و همچنین امتداد خط آهن بین قاره‌ای تا این منطقه، پای مهاجران اروپایی به خصوص فرانسوی‌ها به سادبری باز شد. استعمار فرانسه موجب افازیش رفت و آمد و سکونت فرانسوی‌ها شد. سادبریِ بزرگ با ادغام سادبری کوچک و دیگر شهرک‌های کوچک اطراف در سال 1973 تشکیل و در سال 2001 به این عنوان معرفی و ثبت شد. 

جاذبه های گردشگری سادبری

چشم‌اندازهایی حیرت‌انگیز سادبری در هر گوشه‌ای از شهر خودنمایی می‌کنند، اتصال رودهای روان و پرآب به دریاچه‌ها، تپه‌هایی پوشیده از درختچه‌های جنگلی و آواز بی‌پایان پرندگان از جمله جاذبه‌های طبیعی این شهر برشمرده می‌شوند. اما در اواخر قرن بیستم از جاذبه‌های تفریحی مدرنی در شهر رونمایی شد که امروزه طرفداران بسیاری را از میان پژوهشگران و محققان به خود جلب کرده است.

موزه علمی تعاملی ساینس نورث مشهورترین و محبوب‌ترین جاذبه گردشگری سادبری sudbury محسوب می‌شود که به عنوان یک مرکز تفریحی تحقیقاتی سالانه بالغ بر 288هزار نفر بازدیدکننده دارد. زمین بازی هاکی روی یخ، سالن تئاتر آی ‌مکس، سازه‌ها و تونل‌های برفی از جاذبه‌های مدرن این مرکز تفریحی هستند که توسط یک تونل صخره‌ای به میلیون‌ها سال پیش متصل می‌شوند.