لتس گو یونی
city

تحصیل در کلگری

27,000 دلار
هزینه زندگی
27,000 دلار
13,000 دلار
اجاره خانه
13,000 دلار
1,547,000
جمعیت
1,547,000
300 کیلومتر
فاصله تا ادمونتون
300 کیلومتر

زندگی و تحصیل در کلگری

ساعت به وقت کلگری

کلگری کلان‌شهر استان آلبرتاست که در منطقه کوهپایه‌ای و دشت‌های غربی کانادا در جنوبِ غربی این کشور واقع شده است. زنجیره‌های سپیدجامه رشته‌کوه‌های راکی در 80 کیلومتری غرب این شهر قامت استوار کردند و بادِ شینوک (یا چینوک) Chinook wind را به سوی کانادا و امریکا روانه می‌کنند. رودخانه بو Bow River که  از کوه‌های راکی سرچشمه می‌گیرد و در مسیر خود با رودخانه اولدمن همراه می‌شود، مرکز شهر کلگری را به دونیمه تقسیم کرده و فضای دنجی برای پیاده‌روی و دوچرخه سواری در حاشیه رود ایجاد کرده است. در واقع شهر کلگری در محل تلاقی دو رود مشهور آلبرتا یعنی بو و اِلبو Elbow River گسترده شده که منطقه‌ای کوهپایه‌ای – دشت محسوب می‌شود.
جمعیت 1,285,711 نفری کلگری در سال 2019، این شهر را به بزرگ‌ترین شهرِ استان آلبرتا و سومین کلان‌شهر بزرگ کانادا بعد از تورنتو و مونترال تبدیل کرد. زبان رایج میان مردم کلگری انگلیسی‌ست و در دانشگاه‌ها نیز به زبان انگلیسی تدریس می‌شود اما برای کار در مراکز دولتی باید به زبان فرانسوی نیز تسلط داشت. کلگری مرکز انرژی و فعالیت‌های نفتی امریکای شمالی محسوب می‌شود و نقش مهمی در اقتصاد استان آلبرتا و کانادا ایفا می‌کند. البته اقتصاد این کلان‌شهر شامل فعالیت‌هایی در زمینه انرژی، خدمات مالی، فیلم و تلویزیون، حمل‌ونقل و لجستیک، فناوری، تولید، هوافضا، بهداشت و سلامتی، خرده‌فروشی و گردشگری می‌شود.


آب‌وهوای کلگری


کلگری آب‌وهوای مرطوب قاره‌ای را تجربه می‌کند؛ یعنی تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی سرد و خشک. میانگین دمای تابستانی 16.5 درجه در ماه جولای و میانگین دمای زمستانی در دسامبر 6.8 درجه زیر صفر است. البته میانگین دمای 22 روز از زمستان به منفی 30 درجه هم می‌رسد! رودخانه‌های جاری و پرآب کلگری از یک سو و رشته‌کوه‌های راکی از سویی دیگر، تاثیر به‌سزایی بر آب‌وهوای این منطقه گذاشته‌اند. با 332 روز آفتابی یا به‌طور میانگین 2,396 حضور خورشید در آسمان این شهر، نام کلگری در بین 100 شهر آفتابی کانادا قرار گرفته است. 
با این که زمستان‌های کلگری سرد و طولانی‌ست اما وزش بادهای موسوم به شینوک می‌تواند دمای هوا را تا 20درجه تحت تاثیر قرار دهد. این بادهای گرم و خشک که وزش آن معمولا چند روز استمرار دارد، به‌طور متوسط هوای چندین درجه زیر صفر را به 20 درجه بالای صفر می‌رساند.
در طول زمستان اغلب بادهایی گرم و خشکی از روی رشته کوه‌های راکی به سمت کلگری می‌وزند که این باد شینوک(باد چینوک) نامیده می‌شود. باد شینوک دمای هوا را در عرض چند ساعت به‌طور متوسط تا ۲۰ درجه سانتی گراد تغییر می‌دهد و هوا از چندین درجه زیر صفر به بالاتر از صفر تغییر می‌کند. این بادها معمولاً تا چند روز ادامه دارند.


هزینه زندگی در کلگری


میزان دقیق هزینه زندگی بستگی به سبک زندگی افراد دارد، اما سالانه نرخ مشخصی به عنوان حداقل هزینه زندگی برای مهاجرانِ شهرهای مختلف کانادا اعلام می‌شود. زندگی درکلگری نیز به عنوان یکی از کلان‌شهرهای مهاجرپذیرِ کانادا به‌طور میانگین برای یک‌فرد مجرد ماهانه 1,152.94 دلار هزینه دارد؛ درحالی که میانگین درآمد خالص در این شهر برای کار تمام‌وقت 4,605.78 دلار کاناداست. برای مطالعه دقیق هزینه‌های زندگی در کلگری باید سری به هزینه مسکن، خوردوخوراک و حمل‌ونقل زد تا در کنار هزینه‌های تحصیل شرایط تحصیل در کلگری را بررسی کرد.
صرف یک‌وعده غذایی در رستوران‌های معمولی کلگری حدود 20 دلار هزینه دارد؛ البته استفاده از وعده‌های مک‌دونالد و دیگر رستوران‌های فست‌فود هزینه را تا 11 دلار کاهش می‌دهد. یک فنجان کاپوچینوی معمولی 4.64 دلار و نوشیدنی 330 میلی‌لیتری پپسی 2.35 دلار در کلگری هزینه دارد.
در خریدهای سوپرمارکتی برای یک‌لیتر شیر معمولی 2.30 دلار، یک‌قرص نان سفید 500 گرمی 2.60 دلار و یک بسته تخم‌مرغ 12 عددی معمولی باید 3.38 دلار در نظر گرفت. قیمت هر کیلو برنج سفید معمولی 3.13 دلار، هر کیلو پنیر محلی 13.14 دلار، فیله مرغ 11.64 دلار، گوشت 13 دلار، سیب 4.07 دلار، موز 1.73 دلار، پرتقال 3.56 دلار، گوجه 3.87 دلار، سیب‌زمینی 2.40 دلار و پیاز 2.20 دلار کانادا باید در نظر گرفت.
برای استفاده از حمل‌ونقل عمومی کلگری باید بلیط تک‌سفره یا ماهانه تهیه کرد. بلیط‌های تک‌سفره 3.50 دلار کانادا هزینه دارد و بلیط‌های ماهانه که برای ترددهای مکرر مناسب است، 109دلار کاناداست. تعرفه ورودی تاکسی‌های کلگری 3.80 دلار است که به ازای هر کیلومتر مسیر 2 دلار به این مبلغ افزوده می‌شود.
خوابگاه‌های دانشجویی در کلان‌شهرها مناسب‌ترین و به‌صرفه‌ترین نوع اقامتگاه محسوب می‌شوند؛ چراکه این خوابگاه‌ها معمولا در پردیس دانشگاهی واقع می‌شود و از هزینه حمل‌ونقل جلوگیری می‌کند. اما در صورتی که دانشجو تمایل به کرایه آپارتمان داشته باشد، به‌طور میانگین باید 1,200 دلار به هزینه‌های پیشین افزود؛ کرایه آپارتمان تک‌خوابه در مرکز شهر کلگری به‌طور میانگین 1,201.30 دلار و آپارتمان سه‌خوابه در حوالی مرکزی شهر حدود 1,991.27 دلار برآورد می‌شود. البته برای کاهش میزان کرایه‌ها می‌توان حومه شهر را برای زندگی برگزید؛ آپارتمان تک‌خوابه در حومه شهر ماهانه حدود 971.30 دلار کرایه دارد و کرایه آپارتمان سه‌خوابه در این حومه به‌طور میانگین 1,562.54 دلار کاناداست.


زندگی در کلگری


 کیفیت زندگی در کلگری در رده‌های بالای بهترین شهرهای کانادا قرار دارد. بر اساس آماری که در مجله واحد اطلاعات اکونومیست Economist Intelligence Unit منتشر شد، با احتساب معیارهایی نظیر ثبات اقتصادی، آموزش، بهداشت و زیرساخت‌ها کلگری به عنوان چهارمین شهر برتر جهان برای زندگی مطرح شد. از سویی دیگر کلگری به‌عنوان سومین شهر برتر جهان در خصوص یافتن شغل نیز شناخته می‌شود؛ چراکه کلگری مرکز صنعت انرژی کاناداست و منابع نفتی عظیمی را در قلب خود نهفته دارد. دانشگاه دولتی کلگری (University of Calgary (U of C بزرگ‌ترین موسسه آموزشی این شهر است که در کنار دانشگاه دولتی مونت رویال  (Mount Royal University (MRU میزبان دانشجویان بین‌المللی هستند.

هزینه های زندگی
canada alberta calgary
مشاهده همه تصاویر

سوالات متداول

چرا باید در کانادا تحصیل کنم؟
بنابر گزارش CNBC ، کشور کانادا در مقایسه با سایر کشورهای صنعتی و موفق دنیا مبلغ بیشتری را صرف سرانه تحصیلات و آموزش و پرورش می‌کند؛ از این رو به عنوان تحصیل‌کرده‌ترین کشور در دنیا محسوب می‌شود. سیستم آموزش و پرورش دولتی K-12 کانادا یکی از بهترین نمونه‌ها در سطح جهان است. این کشور هم‌چنین میزبان برترین دانشگاه‌های دنیا هم‌چون دانشگاه تورنتو، مک‌گیل و بریتیش‌کلمبیا است که در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند. بنابر آخرین آمار کشور کانادا، قریب به ۵۴ درصد از شهروندان کانادا با میانگین سنی ۲۵ تا ۶۴ سال دارای مدارک دانشگاهی هستند و در حدود ۱۰٫۸ درصد دوره‌های فنی و حرفه‌ای، کارآموزی و مدارک تجارت وبازاریابی را گذرانده‌اند. کشور کانادا در عین حال بخاطر رویکرد موزاییکی mosaic خود در مقابل موضوع چند فرهنگی شناخته شده است؛ این رویکرد موجب شده تا مهاجران با فرهنگ‌های مختلف در حالی که میراث فرهنگی و مذهبی خود را حفظ می‌کنند، با هماهنگی کامل با یکدیگر به زندگی بپردازند.
هزینه های زندگی در کانادا چقدر است؟
هزینه متوسط زندگی در کانادا طبق جدول سفارت به شرح زیر است. ۱۲,۴۷۵$ ۱ ۱۵,۵۳۱$ ۲ ۱۹,۰۹۳$ ۳ ۲۳,۱۸۱$ ۴ ۲۶,۲۹۲$ ۵ این مبالغ از سوی سفارت کانادا تعیین شده و قابل تغییر هستند. نکته مهم در بحث هزینه، نحوه بودجه بندی هر شخص و مدیریت هزینه های جاری است. همچنین، زندگی در شهرهای بزرگ تر، ناگزیر هزینه های بیشتری را تحمیل خواهد نمود. به طور کلی، تورنتو و ونکور هزینه های بیشتری را در مقایسه با شهرهای دیگر خواهند داشت. میزان اجاره بها، هزینه رفت و آمد، خدمات و ... از جمله این عوامل هستند. شیر: ۲ $ یک تکه نان: ۳ $ تخم مرغ (۱۰ عدد): ۳ $ سیب زمینی (۱ کیلو): ۲.۸ $ خورد و خوراک ۱ نفر در یک ماه: ۲۰۰ تا ۳۰۰ $ ۱ لیتر بنزین: ۱.۲ تا ۱.۴ $ اجاره آپارتمان تکخوابه در شهرهای بزرگ کانادا در ماه: ۱,۳۰۰ $ اجاره آپارتمان تکخوابه در شهرهای کوچک کانادا در ماه: ۱,۰۰۰ $ هزینه حمل و نقل عمومی در کانادا در ماه: ۹۰ تا 120 دلار یک وعده غذا در رستوران معمولی در کانادا: ۱۰ تا ۲۰ $ بلیت سینما: ۱۳ $ بیمه درمانی در هر ماه: ۸۰ تا ۱۰۰ $
شهریه دانشگاه ها در کانادا چقدر است؟
شهریه دانشگاه ها در کانادا بر اساس چندین عامل مشخص می شود: دولتی یا خصوصی بودن دانشگاه، رنک داخلی و جهانی، رشته های ارائه شده (رشته های پزشکی و آزمایشگاهی معمولا پرهزینه تر هستند)، شهر و لوکیشن دانشگاه و ... بنابراین رقم مشخصی قابل ارائه نیست. به طور کلی، هزینه تحصیل دانشجویان خارجی به مراتب بیشتر از هزینه دانشجویانی است که اقامت دائم یا پاسپورت کانادا را دارند. به صورت آماری، میانگین متوسط شهریه در مقطع لیسانس حدود 18000 دلار، و در مقطع ارشد حدود 17000 دلار هستند. متوسط شهریه سالانه برای رشته های مربوط به مدیریت و MBA حدود 18000 تا 20000 دلار است. طبعا دانشگاه هایی وجود دارند که هزینه تحصیلی بسیار کمتر یا بسیار بیشتری دارند که با توجه به فاکتورهای عنوان شده متغیر است.
هزینه زندگی و تحصیل در کانادا چقدر است؟
هزینه های تحصیل و زندگی با توجه به دانشگاه ها ، رشته ها و شهر ها متغیر میباشد . اما به طور میانگین هزینه های تحصیل در مقطع لیسانس بین 13 تا 22 هزار دلار کانادا در سال ، هزینه های ارشد بین 15 تا 21 هزار دلار کانادا در سال و هزینه های زندگی در سال معادل 13 هزار دلار کانادا میباشد
هزینه های زندگی در شهر وینزور چقدر است؟
هزینه متوسط زندگی در وینزور کانادا سالیانه تقریبا 23000 دلار کانادا و هزینه اجاره مسکن به طور متوسط سالیانه 11000 دلار کانادا می باشد.
شرایط اقامت دائم (PR) شدن چیست؟
یک فرد برای دریافت PR کانادا ، می بایست حداقل برای 2 سال در یک دوره 5 ساله در کانادا اقامت داشته باشد . کانادا اخذ PR را برای دانشجویان بین المللی با ساده سازی روند مهاجرت آنلاین ساده تر کرده است . دولت کانادا تغییرات مهمی در برنامه Express Entry ، یک سیستم انتخاب مهاجرتی آنلاین که اپلیکیشن های PR کانادا را مدیریت می کند ایجاد کرده است ، و به فاکتورهایی از اپلیکیشن چون سابقه کار ، سن ، مهارت زبان و سطح تحصیلات رتبه می دهد . قوانین جدید دانشجویان را در موقعیت بهتری قرار می دهد . جستجوی فرصت کاری پس از فارغ التحصیلی از دانشگاه های کانادا و اخذ PR آسان است . Express Entry جدید و تبدیل شده برای دولت کانادا قدرت انتخاب مهاجران با مهارت فراوان و جذب آن ها به کشور و تقویت اقتصاد و جامعه را به ارمغان آورده است.
هزینه های زندگی در شهر ونکور چقدر است؟
هزینه متوسط زندگی در شهر ونکور سالیانه تقریبا 37000 دلار کانادا و هزینه اجاره مسکن به طور متوسط سالیانه 22000 دلار کانادا می باشد.
شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی چیست؟
به طور کلی چند نوع کمک مالی برای ادامه تحصیل در کانادا وجود دارد که شامل بورسیه تحصیلی کانادا (scholarships and bursaries)، جوایز تحصیلی (awards)، کمک‌های مالی (grants)، کمک هزینه تحصیلی (fellowships) و وام (loans) می‌شود. Scholarships که نوعی از بورسیه تحصیلی کانادا است، براساس داشتن صلاحیت و برتری علمی، پیشرفت تحصیلی چشمگیر فردی، مهارت‌های ورزشی، تجربه داوطلبانه و مشارکت‌های فوق برنامه و یکسری تحقیقات خاص، به دانشجویان و خصوصا فارغ‌التحصیلان ارائه می‌گردد. بورسیه تحصیلی (Bursaries) به دانشجویانی با نیاز مالی داده می‌شود، به همین خاطر معمولا یک فرم درخواست مورد نیاز است و ممکن است اطلاعات و فرم درخواستی شما جهت شناسایی وضعیت مالی‌تان مورد بررسی دقیق قرار بگیرد. لازم به ذکر است بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی در اغلب اوقات مختص شهروندان کانادایی و دانشجویان بومی این کشور است. برای کسب اطلاعات بیشتر از مدارک و شرایط اخذ بورسیه به لینک زیر مراجعه کنید: https://nilgam.com/canada-scholarship-conditions/#f2
آیا پدر و مادر همراه اجازه کار دارند؟
خیر پدر و مادر جز ویزای همراه open work permit که اجازه کار داشته باشند محسوب نمیشوند. ویزای توریستی اجازه کار ندارد.
آیا داشتن مدرک زبان انگلیسی برای تحصیل در دانشگاه لازم است؟
بله . مدرک زبان یکی از مدارک مهم جهت اخذ پذیرش از دانشگاه های کانادا میباشد. هرچند شرایطی مبنی بر پذیرش بدون مدرک زبان در برخی دانشگاه ها وجود دارد اما توصیه نمیشود.

نظرات کاربران

امتیاز دهید
نظر خود را ثبت کنید