لتس گو یونی
city

تحصیل در کلگری و راهنمای پذیرش تحصیلی

27,000 دلار
هزینه زندگی
27,000 دلار
13,000 دلار
اجاره خانه
13,000 دلار
1,547,000
جمعیت
1,547,000
300 کیلومتر
فاصله تا ادمونتون
300 کیلومتر

دانشگاه های کلگری

athabasca university

کشور
canada
استان
alberta
موسسه
دولتی
نوع
university
رتبه جهانی
1424
تعداد رشته
-

mount royal university

کشور
canada
استان
alberta
موسسه
دولتی
نوع
university
رتبه جهانی
2104
تعداد رشته
53

university of calgary

کشور
canada
استان
alberta
موسسه
دولتی
نوع
university
رتبه جهانی
196
تعداد رشته
160

زندگی و تحصیل در کلگری

ساعت به وقت کلگری

یکی از متداول‌ترین گزینه‌های پیش روی متقاضیان تحصیل در کانادا و استان آلبرتا، تحصیل در کلگری است. جمعیت 1,285,711 نفری این شهر بزرگ و خوش منظر، کلگری را به بزرگ‌ترین شهرِ استان آلبرتا و سومین کلان‌شهر بزرگ کانادا بعد از شهرهای تورنتو و مونترال تبدیل کرده است. مانند دیگر شهرهای این کشور وسیع، ادامه تحصیل در کلگری هم نیازمند دریافت پذیرش تحصیلی از کالج‌ها و دانشگاه‌های این شهر است. در گام بعدی باید جهت دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد. اما پیش از هر گونه اقدامی پیشنهاد می‌کنیم تا با لتس گو یونی همراه شوید و ابتدا اطلاعات کافی در مورد موقعیت جغرافیایی این شهر، هزینه های زندگی در کلگری، آب و هوای کلگری و مراحل مهاجرت تحصیلی به کانادا و این شهر کسب کنید. 

کلگری کجاست؟

کلگری کلان‌شهر استان آلبرتاست که در منطقه کوهپایه‌ای و دشت‌های غربی کانادا در جنوبِ غربی این کشور واقع شده است. زنجیره‌های سپیدجامه و رفیع رشته‌کوه‌های راکی در 80 کیلومتری غرب این شهر قامت استوار کردند و بادِ شینوک (یا چینوک) Chinook wind را به سوی کانادا و امریکا روانه می‌کنند. رودخانه بو Bow River که  از کوه‌های راکی سرچشمه می‌گیرد و در مسیر خود با رودخانه اولدمن همراه می‌شود، مرکز شهر کلگری را به دونیمه تقسیم کرده و فضای دنجی برای پیاده‌روی و دوچرخه سواری در حاشیه رود ایجاد کرده است. در واقع شهر کلگری calgary در محل تلاقی دو رود مشهور آلبرتا یعنی بو و اِلبو Elbow River گسترده شده که منطقه‌ای کوهپایه‌ای – دشت محسوب می‌شود.

کلگری از کلان‌شهرهای استان آلبرتاست که در غرب این استان واقع شده است.

فاصله این کلان‌شهر تا ادمونتون نزدیک به 300 کیلومتر است که طیِ این مسافت با وسایل نقلیه عمومی حدود 3 ساعت زمان نیاز دارد. شهر سنت مِری در ایالت مونتانا کشور آمریکا در فاصله  کمتر از 290 کیلومتری این شهر واقع شده و با صرف حدود 3 ساعت زمان می‌توان از کاگری به سنت مری سفر کرد.

تحصیل در کلگری 2020

فارغ از برخی رشته‌های خاص، ادامه تحصیل در کانادا نیازی به شرکت در آزمون ورودی خاصی ندارد و تنها با ارائه مدارک و شرایط مشخصی می‌توان به این هدف نزدیک شد. پس از کسب اطلاعات لازم و تصمیم‌گیری درباره شهر و موسسه آموزشی مورد نظر جهت تحصیل در کلگری، باید ابتدا برای دریافت پذیرش تحصیلی و پس از آن ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد. درخواست ویزای تحصیلی کانادا باید پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی اصلیِ معتبر ثبت شود، در غیر این صورت نتیجه خوبی پیش‌بینی نمی‌شود.

دریافت پذیرش تحصیلی 

مدارک و شرایط مورد نیاز جذب دانشجو معمولا در سایت‌های رسمی موسسات آموزشی مشخص می‌شود. لیست این مدارک بسته به دانشگاه یا کالج و قوانین تحصیل در آن‌ها متفاوت است اما به‌طور کلی باید مدارک و سوابق تحصیلی، مدارک و سوابق شغلی (در صورت وجود) و شرایط سنی را در نظر گرفت. برای تحصیل در کلگری نیز مانند دیگر شهرهای کانادا باید مدرک زبان بین‌المللی و معتبر ارائه کرد. این مدرک بسته به زبان آموزشی موسسه آموزشی در کانادا می‌تواند انگلیسی یا فرانسوی باشد؛ چراکه زبان ملی این کشور این دو زبان انگلیسی و فرانسوی اعلام شده است. 

پس از مطالعه سایت دانشگاه یا کالج مورد نظر و آماده‌سازی مدارک، برای تحصیل در کلگری باید با واحد پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌الملل مکاتبه و مدارک را ارسال کرد. در این مرحله درخواست پذیرش تحصیلی متقاضی به طور رسمی ثبت می‌شود. در صورت واجد شرایط بودن، نامه پذیرش تحصیلی اولیه با اعتبار موقت از سوی موسسه آموزشی صادر می‌شود. در این نامه واجد شرایط بودن متقاضی اعلام می‌شود اما لیستی از نقصی مدارک و پرداختی‌ها نیز اطلاع‌رسانی می‌شود. 

در این مرحله متقاضی موظف به پرداخت هزینه‌های مشخصی از جمله هزینه بیمه دانشجویی، اقامتگاه و شهریه است. شهریه‌ای که در این گام از متقاضی دریافت می‌شود، بسته به قوانین دانشگاه یا کالج محل تحصیل می‌توان بخشی از شهریه ترم اول یا حتی شهریه تمامی دوره باشد. متقاضی با ارسال فیش‌های پرداختی و تکمیل مدارک یک گام به هدف تحصیل در کلگری نزدیک می‌شود.

ویزای تحصیلی کانادا

پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی اصلی از سوی کالج یا دانشگاه های کالگری، می‌توان درخواست ویزای تحصیلی کانادا را به ثبت رساند. برای این منظور باید اسکن و ترجمه لیست مشخصی از مدارک مورد نیاز را آماده و همراه با فرم تکمیل‌شده درخواست ویزای تحصیلی در سایت سفارت بارگذاری کرد. پس از ثبت درخواست ویزای تحصیلی یا به اصطلاح سابمیت ویزا، باید منتظر ایمیل سفارت شد.

پروسه دریافت ویزای تحصیلی کانادا معمولا جلسه مصاحبه حضوری ندارد اما برای شرکت در جلسه بایومتریک یا همان انگشت‌نگاری باید به یکی از دفترهای کارگزاری سفارت کانادا ( یا وَک) واقع در کشورهای همسایه مراجعه کرد. پس از توقف فعالیت سفارت کانادا در ایران، امور مربوط به ویزا در خارج از کشور و در شهرهایی نظیر آنکارا، استانبول، تفلیس و دبی پیگیری می‌شود. پس از جلسه انگشت‌نگاری دیگر نیازی به سفر دوباره برای دریافت ویزای تحصیلی و پاسپورت ویزاشده نیست و می‌توان از خدمات پیکاپ پاسپورت بهره گرفت.

زبان

زبان رایج میان مردم کلگری calgary انگلیسی‌ست و در دانشگاه‌ها نیز به زبان انگلیسی تدریس می‌شود، اما برای کار در مراکز دولتی باید به زبان فرانسوی نیز تسلط داشت. به همین دلیل برای تحصیل در کلگری بسته به قوانین موسسه آموزشی و زبان تدریس در آن باید مدرک زبان معتبر و بین‌المللی ارائه کرد. هر یک از موسسات نمره مشخصی را برای مدرک زبان در نظر گرفته‌اند اما به طور کلی می‌توان گفت برای دریافت پذیرش تحصیلی و حتی ویزای تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی نمره زبان آیلتس باید 6 به بالا باشد، دریافت پذیرش تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد نیز نمره 6.5 در مدرک آیلتس نیاز دارد و برای مقطع دکتری باید نمره مدرک آیلتس 7 به بالا باشد.

از سال 2019 به بعد قانونی در سیستم آموزشی کانادا اعمال شد که طبق آن پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی با نمره آیلتس 5 نیز صورت می‌گیرد؛ در این صورت متقاضی «پذیرش تحصیلی مشروط» دریافت می‌کند و پیش از آغاز دوره تخصصی دانشگاه موظف است در مدت 3 ماه تا یک سال در دوره زبان انگلیسی شرکت کند. پس از رسیدن به سطح زبان مورد نظر دانشجو امکان شروع در کلاس‌های تخصصی را دارد.

دانشگاه کلگری یکی از برجسته ترین موسسات آموزشی کاناداست.

دانشگاه های کلگری

گزینه متنوع و مختلفی برای متقاضیان تحصیل در کلگری وجود دارد. این کلان‌شهر زیبا افزون بر دانشگاه‌ها و کالج‌های مستقلی که دارد، پردیس‌های متعددی از دیگر موسسات آموزشی را نیز در بر گرفته است. 

موسسه آموزشی دولتی مانند دانشگاه هنر آلبرتا Alberta University of the Arts، کالج دانشگاهی امبروز Ambrose University College، کالج بو وَلِی Bow Valley College، دانشگاه سنت مری St. Mary's University، دانشگاه آثاباسکا Athabasca University، دانشگاه تکنولوژی آلبرتای شمالی Northern Alberta Institute of Technology، و دو پردیس دانشجویی دانشگاه لِث‌بریج University of Lethbridge در این شهر واقع شده‌اند. در کنار این موسسات آموزشی معتبر و مشهور، دانشگاه دولتی کلگری University of Calgary (U of C) بزرگ‌ترین موسسه آموزشی این شهر است که همراه با دانشگاه دولتی مونت رویالMount Royal University (MRU میزبان دانشجویان بین‌المللی هستند.

در سال‌های اخیر موسسات آموزشی خصوصی نیز در میان متقاضیان تحصیل در کلگری طرفدارانی پیدا کرده است. از میان این نوع موسسات می‌توان به کالج ریوز  Reeves College، کالج مک‌کمی MaKami College، کالج رابرتسون Robertson College، کالج کلمبیا Columbia College، کالج آلبرتا Alberta Bible Colleg و کالج CDI اشاره کرد.

دانشگاه کلگری 

یکی از برجسته‌ترین دانشگاه‌های کانادا که هرساله در رنکینگ‌های ملی و جهانی می‌درخشد، دانشگاه کلگری University of Calgary نام دارد و به اختصار U of C نیز خوانده می‌شود. دانشگاه کلگری به عنوان شعبه‌ای از دانشگاه آلبرتا در این شهر در سال 1908 تاسیس شد، اما در سال 1966 استقلال خود را پیدا کرد. پس از آغاز فعالیت‌های مستقلانه دانشگاه کلگری از دانشگاه آلبرتا کتابخانه مک‌کیمی MacKimmie تاسیس شد و امروز 5 شعبه در نقاط مختلف شهر دایر کرده است و بیش از 3.7 میلون جلد کتاب را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. دانشگاه کلگری یکی از اعضای فعال گروه تحقیقاتی U15 است و در رشته‌های زمین‌شناسی و نفت به صنعت و اقتصاد این کشور گره خورده است.

دانشگاه کلگری با 250 برنامه تحصیلی متنوع در هر سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری سالانه بیش از 30 هزار دانشجو در 14 دانشکده مختلف پذیرش می‌کند. این دانشجویان در دانشکده‌های پزشکی، دانشکده هنر، دانشکده معماری  طراحی و خاکبرداری (SAPL)، دانشکده تحصیلات تکمیلی، دانشکده کینزیولوژی، دانشکده حقوق، دانشکده پرستاری، دانشکده علوم پایه، دانشکده امور اجتماعی، دانشکده دامپزشکی، دانشکده بازرگانی هاسکایین Haskayn، دانشکده فنی شولیچی  Schulichو دانشکده آموزش و پرورش ورکلاند Werklund مشغول به ادامه تحصیل در دانشگاه کلگری می‌شوند.

در رتبه‌بندی علمی دانشگاه‌های جهانی شانگهای Academic Ranking of World Universities  یا به اختصار ARWU در سال 2020 دانشگاه کلگری رتبه جهانی 151-200 و 6-9 ملی را در کانادا از آن خود کرده است. طبق نظر سنجی موسسه تایمز Times Higher Education  یا به اختصار THE دانشگاه کلگری در سال 2020  رتبه 201-250 در میان دانشگاه‌های جهان و جایگاه 8-10 در میان دانشگاه‌های کانادا را کسب کرده است. در رتبه‌بندی موسسه QS دانشگاه کلگری در سال 2020 در جایگاه جهانی 246 و رتبه ملی 9 در کانادا را همرده با دانشگاه کوئین در کینگستون به دست آورد. در اخبار و گزارش های جهانی ایالات متحده U.S. News & World Report Best Global University Ranking در سال 2020  دانشگاه کلگری در رتبه 178 در جهان و هفتمین در کانادا قرار دارد. در همین سال موسسه آماری Maclean دانشگاه کلگری را در جایگاه نهم دانشگاهی در رشته‌های علوم پزشکی و دکتری کانادا جای داده است. 

کلگری در دامنه های جنوبی رشته کوه های راکی واقع شده است.

آب و هوای کلگری

این شهر گسترده در میان رشته‌کوه‌‌های راکی آب و هوای مرطوب قاره‌ای را تجربه می‌کند؛ یعنی تابستان‌هایی گرم و زمستان‌هایی سرد و خشک. میانگین دمای تابستانی 16.5 درجه در ماه جولای و میانگین دمای زمستانی در دسامبر 6.8 درجه زیر صفر است. البته میانگین دمای 22 روز از زمستان به منفی 30 درجه هم می‌رسد! رودخانه‌های جاری و پرآب کلگری از یک سو و رشته‌کوه‌های راکی از سویی دیگر، تاثیر به‌سزایی بر آب و هوای این منطقه گذاشته‌اند. با 332 روز آفتابی یا به‌طور میانگین 2,396 ساعت حضور خورشید در آسمان این شهر، نام کلگری در بین 100 شهر آفتابی کانادا قرار گرفته است. 

زمستان در کلگری

با این که زمستان‌های کلگری calgary سرد و طولانی‌ست اما وزش بادهای موسوم به شینوک می‌تواند دمای هوا را تا 20درجه تحت تاثیر قرار دهد. این بادهای گرم و خشک که وزش آن معمولا چند روز استمرار دارد، به‌طور متوسط هوای چندین درجه زیر صفر را به 20 درجه بالای صفر می‌رساند.

در طول زمستان اغلب بادهایی گرم و خشکی از روی رشته کوه‌های راکی به سمت کلگری می‌وزند که این باد شینوک(باد چینوک) نامیده می‌شود. باد شینوک دمای هوا را در عرض چند ساعت به‌طور متوسط تا ۲۰ درجه سانتی گراد تغییر می‌دهد و هوا از چندین درجه زیر صفر به بالاتر از صفر تغییر می‌کند. این بادها معمولاً تا چند روز ادامه دارند.

تابستان در  کلگری

در طول تابستان دمای هوا شهر در یک 24 ساعت از 10 تا 25 درجه سانتی‌گراد نوسان دارد اما در برخی از روزها دمای هوای میانه روز به بیش از 30 درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد. به طور میانگین حدود 5.1 روز در ماه‌های تابستان ژوئن، جولای و آگوست دما رکورد 30 درجه‌ای دارد. در اغلب روزهای تابستان عصرگاه‌هایی خنک و دلپذیر در شهر حکم‌فرماست و نسیمی که از ارتفاعات این شهر برمی‌خیزد با رطوبت منابع آبی توامان شده و هوایی مطبوع را به شهر می‌دمد. 

هزینه زندگی در کلگری

میزان دقیق هزینه زندگی بستگی به سبک زندگی افراد دارد، اما سالانه نرخ مشخصی به عنوان حداقل هزینه زندگی برای برآورد مهاجرانِ شهرهای مختلف از هزینه زندگی در کانادا اعلام می‌شود. زندگی در کلگری نیز به عنوان یکی از کلان‌شهرهای مهاجرپذیرِ کانادا به‌طور میانگین برای یک‌فرد مجرد ماهانه حدود 1,152.94 دلار هزینه دارد؛ درحالی که میانگین درآمد خالص ماهانه از مشاغل و کار تمام‌وقت در این شهر حدود 4,605.78 دلار کانادا اعلام شده است. برای مطالعه دقیق هزینه‌های زندگی در کلگری باید سری به هزینه مسکن، هزینه خورد و خوراک و هزنیه حمل و نقل زد تا در کنار هزینه‌های تحصیل شرایط تحصیل در کلگری را بررسی کرد. این سه مقوله بیشینه هزینه ماهانه را به خود اختصاص می‌دهد و اطلاعات کافی در مورد هزینه زندگی در کلگری به متقاضی ارائه می‌کنند.

هزینه خورد و خوراک در کلگری

صرف یک‌وعده غذایی در رستوران‌های معمولی کلگری calgary حدود 20 دلار هزینه دارد؛ البته استفاده از وعده‌های مک‌دونالد و دیگر رستوران‌های فست‌فود هزینه را تا 11 دلار کاهش می‌دهد. یک فنجان کاپوچینوی معمولی 4.64 دلار و نوشیدنی 330 میلی‌لیتری پپسی 2.35 دلار در کلگری هزینه دارد.

در خریدهای سوپرمارکتی برای یک‌لیتر شیر معمولی 2.30 دلار، یک‌قرص نان سفید 500 گرمی 2.60 دلار و یک بسته تخم‌مرغ 12 عددی معمولی باید 3.38 دلار در نظر گرفت. قیمت هر کیلو برنج سفید معمولی 3.13 دلار، هر کیلو پنیر محلی 13.14 دلار، فیله مرغ 11.64 دلار، گوشت 13 دلار، سیب 4.07 دلار، موز 1.73 دلار، پرتقال 3.56 دلار، گوجه 3.87 دلار، سیب‌زمینی 2.40 دلار و پیاز 2.20 دلار کانادا باید در نظر گرفت.

هزینه حمل و نقل در کلگری

سیستم حمل و نقل شهری در این شهر شامل چهار خط در دو مسیر و 44 ایستگاه است که روزانه مسیری به طول 58.2 کیلومتر را برای انتقال مسافران می پیماید. این سیستم پیشرفته یکی از شلوغ‌ترین و پر ازدحام‌ترین سیستم حمل و نقل در قاره‌ امریکاست که روزانه 270,000 مسافر را در سطح شهر جابه‌جا می‌کند. بیش نیمی از کارگران و کارمندان شهر برای تردد در مرکز شهر از وسایل نقلیه عمومی استفاده می‌کند. سیستم نقلیه عمومی شهر که به C-Train مشهور است، اولین و تنها قطار سبک شهری در آمریکای شمالی است که دارای انرژی تجدید پذیر 100% است.

برای استفاده از حمل‌ونقل عمومی این شهر باید بلیط تک‌سفره یا ماهانه تهیه کرد. بلیط‌های تک‌سفره 3.50 دلار کانادا هزینه دارد و بلیط‌های ماهانه که برای ترددهای مکرر مناسب است، 109دلار کاناداست. تعرفه ورودی تاکسی‌های کلگری 3.80 دلار است که به ازای هر کیلومتر مسیر 2 دلار به این مبلغ افزوده می‌شود.

هزینه مسکن در کلگری

خوابگاه‌های دانشجویی در کلان‌شهرها مناسب‌ترین و به‌صرفه‌ترین نوع اقامتگاه محسوب می‌شوند؛ چراکه این خوابگاه‌ها معمولا در پردیس دانشگاهی واقع می‌شود و از هزینه حمل‌ونقل جلوگیری می‌کند و به نسبت اقامتگاه‌های عمومی سطح شهر هزینه کمتری دریافت می‌کنند. اما در صورتی که دانشجو تمایل به کرایه آپارتمان داشته باشد، به‌طور میانگین باید 1,200 دلار به هزینه‌های پیشین افزود.

کرایه آپارتمان تک‌خوابه در مرکز شهر کلگری به‌طور میانگین 1,201.30 دلار و آپارتمان سه‌خوابه در حوالی مرکزی شهر حدود 1,991.27 دلار برآورد می‌شود. البته برای کاهش میزان کرایه‌ها می‌توان حومه شهر را برای زندگی برگزید؛ آپارتمان تک‌خوابه در حومه شهر ماهانه حدود 971.30 دلار کرایه دارد و کرایه آپارتمان سه‌خوابه در این حومه به‌طور میانگین 1,562.54 دلار کاناداست.

دریاچه موراین یکی از زیباترین جاذبه های طبیعی کاناداست که در شهر کلگری واقع شده است.

زندگی در کلگری

کیفیت زندگی در کلگری در رده‌های بالای بهترین شهرهای کانادا قرار دارد. بر اساس آماری که در مجله اطلاعات اکونومیست Economist Intelligence Unit منتشر شد، با احتساب معیارهایی نظیر ثبات اقتصادی، آموزش، بهداشت و زیرساخت‌ها کلگری به عنوان چهارمین شهر برتر جهان برای زندگی مطرح شد.

از سویی دیگر کلگری به‌عنوان سومین شهر برتر جهان در خصوص یافتن شغل نیز شناخته می‌شود؛ چراکه کلگری مرکز صنعت انرژی کاناداست و منابع نفتی عظیمی را در قلب خود نهفته دارد. 

جاذبه های گردشگری کلگری

مرکز شهر ترکیبی از رستوران‌ها و کافه ها، اماکن فرهنگی، میادین عمومی (از جمله المپیک پلازا) است و مرکز خرید شهر محسوب می‌شود. یکی از برجسته‌ترین مراکز خرید مشهور آمریکای شمالی مرکز خرید کلگری اجیرون در میان TD Square نام دارد که به تازگس از آن به مرکز خرید کُر The Core Shopping Centre یاد می‌شود. خیابان استفان میزبان مراکز خرید متعددی شده که توریست‌ها را به خود جلب می‌کند.

از دیگر جاذبه های گردشگری در مرکز شهر می‌توان به باغ وحش کلگری، تلوس اسپارک، مرکز همایش‌های تلوس Telus، محله چینی‌ها Chinatown، موزه گلنبو Glenbow Museum، برج کلگری، گالری هنری کلگری (AGC)، و موزه‌های نظامی و هنر اشاره کرد. باغ‌های دوونیان Devonian Gardens در مساحتی بالغ بر 2.5 هکتار یکی از بزرگ‌ترین باغ های سرپوشیده شهری در جهان است که در طبقه 4 مرکز خرید کُر واقع شده است.

طبیعت زیبای اطراف شهر چشم‌اندازهای حیرت‌انگیزی را برای گردشگران رقم زده است. در حاشیه غربی این شهر یکی از زیباترین جاذبه‌های گردشگری کلگری واقع شده و ترکیبی از طبیعت و تاریخ را برای گردشگران به نمایش گذاشته است؛ دهکده تاریخی پارک میراث Heritage Park Historical Village با حفظ بافت تاریخی زندگی در آلبرتا را در حدود سال‌ها قبل از دهه 1910 را به تصویر می‌کشد. در این دهکده تاریخی می‌توان با وسایل نقلیه قدیمی در سطح دهکده سفر کرد؛ وسایل نقلیه‌ای همچون قطار بخار، کشتی چرخ‌پره‌ای، اولین واگن‌های برقی و ماشین‌های الکتریکی هنوز هم در این دهکده پابرجاست و مسافران و گردشگران را به دیگر نقاط دهکده منتقل می‌کند. نمای دهکده را ترکیبی از ماکت ساختمان‌های قدیمی و سازه‌های تاریخی تشکیل می‌دهد و دهه 1910 میلادی را همواره زنده نگه داشته و به نمایش گذاشته است.

مسیر کلگری بنف یکی از زیباترین جاده های ریلی جهان محسوب می‌شود.

گذری کوتاه بر تاریخ کلگری

منطقه کلگری calgary کنونی در حدود 11 هزار پیش نیز منطقه مسکونی محسوب بوده است؛ این سرزمین محل زندگی نیتسیتاپی‌ها Niitsitapi  از اقوام بومیان کانادا بود اما در اواخر قرن هجدهم میلادی پای استعمارگران اروپایی به این منطقه نیز باز شد؛ تجارت و صنعت خز به جمعیت آن‌ها افزود و شهر کلگری در سال 1894 تاسیس شد. پس از رسیدن خط راه‌آهن به این شهر و تاسیس کارخانه‌ها بر شمار جمعیت افزوده شد و رفته رفته کلان‌شهر امروزی شکل گرفت.

اقتصاد 

کلگری مرکز انرژی و فعالیت‌های نفتی امریکای شمالی محسوب می‌شود و نقش مهمی در اقتصاد استان آلبرتا و کانادا ایفا می‌کند. البته اقتصاد این کلان‌شهر شامل فعالیت‌هایی در زمینه انرژی، خدمات مالی، فیلم و تلویزیون، حمل‌ونقل و لجستیک، فناوری، تولید، هوافضا، بهداشت و سلامتی، خرده‌فروشی و گردشگری می‌شود.

بازار کار به نسبت قوی در کلگری calgary این شهر را به قطب اقتصادی آلبرتا بدل کرده است؛ بخشی از نواحیِ کریدور کالگری- ادمونتون به یکی از سریع‌ترین مناطق در حال رشد کانادا مشهور است. تا جایی که بسیاری از دفترهای مرکزی شرکت‌های بزرگ به‌خصوص شرکت‌های مرتبط با نفت و گاز در کنار مجموعه‌های خدمات مالی در این منطقه قرار گرفته است. افزون بر این، سطح مشاغل کوچک و خود اشتغالی در این شهر نیز در بالاترین رده کانادا قرار دارد. این شهر مرکز انشاعابات ترانزیتی، توزیع و حمل و نقل کانادا محسوب می‌شود و میزان خرده فروشی در آنجا به مقدا قابل توجهی بالاست.

هزینه های زندگی
canada alberta calgary
مشاهده همه تصاویر

سایر شهرهای کانادا

سوالات متداول

هزینه دوره زبان در کانادا چقدر است ؟
"هزینه زبان در موسسات کانادا متفاوت است ولی به صورت نمونه: تورنتو: دوره زبان انگلیسی ۱۲ هفته‌ای = 3515 دلار کانادا کبک سیتی: دوره زبان فرانسوی ۱۲ هفته‌ای = 3570 دلار کانادا ونکوور: دوره زبان انگلیسی ۱۲ هفته‌ای = 4,083 دلار کانادا کلگری: دوره زبان فرانسوی ۱۲ هفته‌ای = 3400 دلار کانادا"
هزینه درمان در کانادا به چه صورت هست ؟
"درمان و پوشش بیمه در استان های کانادا باهم متفاوت است . اگر شما دانشجو هستید و از بیمه دانشجویی استفاده می کنید یک سری از خدمات شامل دندانپزشگی و چشم پوشش بیمه خصوصی است نه دولتی. به طور میانگین و متوسط بیمه درمانی سالانه از 600 دلار الی 900 دلار خواهد بود برای آشنایی با انواع بیمه در کانادا به لینک زیر مراجعه فرمایید. https://nilgam.com/canada-international-student-insurance."
ارزان ترین دانشگاه های کانادا کدامند؟
در مقطع کارشناسی: Brandon University، Université de Saint-Boniface، University of Guelph، Canadian Mennonite University، Memorial University of Newfoundland در مقطع کارشناسی ارشد: Memorial University of Newfoundland، University of Northern British Columbia، University of Calgary، Simon Fraser University،University of Saskatchewan
شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی چیست؟
به طور کلی چند نوع کمک مالی برای ادامه تحصیل در کانادا وجود دارد که شامل بورسیه تحصیلی کانادا (scholarships and bursaries)، جوایز تحصیلی (awards)، کمک‌های مالی (grants)، کمک هزینه تحصیلی (fellowships) و وام (loans) می‌شود. Scholarships که نوعی از بورسیه تحصیلی کانادا است، براساس داشتن صلاحیت و برتری علمی، پیشرفت تحصیلی چشمگیر فردی، مهارت‌های ورزشی، تجربه داوطلبانه و مشارکت‌های فوق برنامه و یکسری تحقیقات خاص، به دانشجویان و خصوصا فارغ‌التحصیلان ارائه می‌گردد. بورسیه تحصیلی (Bursaries) به دانشجویانی با نیاز مالی داده می‌شود، به همین خاطر معمولا یک فرم درخواست مورد نیاز است و ممکن است اطلاعات و فرم درخواستی شما جهت شناسایی وضعیت مالی‌تان مورد بررسی دقیق قرار بگیرد. لازم به ذکر است بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی در اغلب اوقات مختص شهروندان کانادایی و دانشجویان بومی این کشور است. برای کسب اطلاعات بیشتر از مدارک و شرایط اخذ بورسیه به لینک زیر مراجعه کنید: https://nilgam.com/canada-scholarship-conditions/#f2
بهترین کالج های کانادا کدامند
دانشگاه تورنتو، اتاوا،دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکور،دانشگاه McGill در مونترال، دانشگاه لاوال (UL) در کبک،
ارزانترین کالج های کانادا کدامند ؟
"ALGONQUIN COLLEGE,BOW VALLEY COLLEGE,CAMOSUN COLLEGE, FANSHAWE COLLEGE , GEORGIAN COLLEGE,LAMBTON COLLEGE,NIAGARA COLLEGE,LETHBRIDGE COLLEGE,LOYALIST COLLEGE,SENECA COLLEGE,SELKIRK COLLEGE,NORTHERN LIGHTS COLLEGE,HUMBER COLLEGE,ST.LAWRENCE COLLEGE,SHERIDAN COLLEGE,CENTENNIAL COLLEGE,CONESTOGA COLLEGE,CONFEDERATION COLLEGE"
چرا باید در کانادا تحصیل کنم؟
بنابر گزارش CNBC ، کشور کانادا در مقایسه با سایر کشورهای صنعتی و موفق دنیا مبلغ بیشتری را صرف سرانه تحصیلات و آموزش و پرورش می‌کند؛ از این رو به عنوان تحصیل‌کرده‌ترین کشور در دنیا محسوب می‌شود. سیستم آموزش و پرورش دولتی K-12 کانادا یکی از بهترین نمونه‌ها در سطح جهان است. این کشور هم‌چنین میزبان برترین دانشگاه‌های دنیا هم‌چون دانشگاه تورنتو، مک‌گیل و بریتیش‌کلمبیا است که در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند. بنابر آخرین آمار کشور کانادا، قریب به ۵۴ درصد از شهروندان کانادا با میانگین سنی ۲۵ تا ۶۴ سال دارای مدارک دانشگاهی هستند و در حدود ۱۰٫۸ درصد دوره‌های فنی و حرفه‌ای، کارآموزی و مدارک تجارت وبازاریابی را گذرانده‌اند. کشور کانادا در عین حال بخاطر رویکرد موزاییکی mosaic خود در مقابل موضوع چند فرهنگی شناخته شده است؛ این رویکرد موجب شده تا مهاجران با فرهنگ‌های مختلف در حالی که میراث فرهنگی و مذهبی خود را حفظ می‌کنند، با هماهنگی کامل با یکدیگر به زندگی بپردازند.
دوره تحصیل post bac کانادا چیست ؟
دوره پست بک (لیسانس پیشرفته) در کانادا | Post Bac دوره‌های (Post-Baccalaureate Diploma) (PBD or “post-bac”) در کانادا به دوره‌هایی گفته می‌شود که متقاضیان دارای مدرک undergraduate یا همان کارشناسی می‌توانند وارد این دوره شوند تا مهارت‌های زبان انگلیسی و مهارت کاری خود را به صورت عملی ارتقا دهند. این دوره‌ها در کانادا معمولا شامل ۸ ماه دوره تئوری و ۸ ماه دوره کارورزی در شرکت‌ها یا کارخانه‌ها است و به متقاضیانی که در دوره لیسانس فارغ‌التحصیل شده‌اند، شانس خوبی برای استخدام شدن می‌دهد. پیش نیاز اخذ پذیرش پست بک در کانادا: داشتن مدرک لیسانس (داشتن مدرک زبان برای اخذ پذیرش الزامی نیست)
مزایای کشور کانادا برای تحصیل چیست ؟
"1. تحصیل در کانادا ارزان تر از آمریکا، استرالیا، انگلیس است 2. تحصیل در کانادا بعد از فارغ تحصیل موجب اقامت و شهروندی در کانادا می شود 3. همزمان با تحصیل قادر به کار کردن خواهید بود 4. همزمان با تحصیل شما همراه شما می تواند تمام وقت کار کند 5. اگر مادر و پدر در حال تحصیل و یا شاغل باشند فرزند قادر خواهد بود در مدارس دولتی تحصیل کند که اکثرا رایگان و یا ارزان قیمت هستند 6.هزینه زندگی در کانادا از آمریکا، استرالیا و انگلیس ارزان تر است . 7. فرزندان زیر 16 سال امکان اخذ ویزای تحصیلی را دارند 8.در مقطع ارشد و دکتری امکان اخذ بورسیه تحصیلی وجود دارد 9. امکان تغییر رشته و یا دانشگاه بعد از اخذ ویزای کانادا امکان پذیر است "
گران ترین استان کانادا کدام است ؟
گرانتری شهر کانادا ونکور و تورنتو است که ونکور در استان بریتیش کلمبیا و تورنتو در استان انتاریو واقع است.

نظرات کاربران

امتیاز دهید
نظر خود را ثبت کنید