شربروک یکی از شهرهای فرانسوی زبان استان کبک است. دانشگاه شربروک و کالج شربروک از جمله موسسات آموزشی این شهر هستند که در میان متقاضیان تحصیل در کانادا محبوبیت بسیاری دارند. تحصیل در شربروک نیازمند اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کاناداست و نیازی به شرکت در آزمون ورودی خاصی ندارد؛ مگر برخی رشته‌های خاص. جهت آشنایی با مراحله اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کبک و ویزای تحصیلی کانادا و همچنین شناخت این شهر با لتس گو یونی همراه باشید. 

شربروک کجاست 

شربروک (Sherbrooke)، واقع در استان کبک و در فاصله 147 کیلومتری مونترال، در سال 1852 با تجمیع مناطق اطراف به شهر تبدیل شد. این شهر که در قلب منطقه‌ای پر از دریاچه‌ها و کوه‌های زیبا قرار گرفته است، فاصله چندانی هم با پارک ایالتی مونت اورفورد ندارد و سال ها به عنوان یک مرکز مهم از نظر تجاری، صنعتی و خط آهن به شمار می‌رفت. این شهر درست در همریزگاه رودخانه‌های ماگوگ و سنت فرانسیس گسترده شده است؛ شهروندان شربروک نظاره بر چشم‌‌اندازهای حیرت‌انگیز این شهر در اطراف رودِ پیچ در پیچ زندگی می‌کنند.

تحصیل در شربروک به ویزای تحصیلی کانادا و پذیرش تحصیلی احتیاج دارد.

این شهر خوش آب و هوا در نزدیکی مرزهای آمریکا واقع شده است؛ به طوری که شهر آمریکایی پیتزبرگ در فاصله 130 کیلومتری شربروک قرار دارد.

تحصیل در شربروک

شربروک یکی از شهرهای دانشجویی مهم در استان کبک به شمار می‌رود. میزبانی از دو دانشگاه، 4 کالج و تعداد زیادی موسسه آموزشی تخصصی تحصیل در شربروک را مورد توجه متقاضیان تحصیل در کانادا قرار داده است.

تحصیل در شربروک نیز مانند دیگر شهرهای کانادا دو مرحله دارد؛ اخذ پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی و اخذ ویزای تحصیلی کانادا از سفارت. هر یک از این مراحل خود به طور جداگانه پروسه زمان‌بری دارند؛ به همین علت پیشنهاد می‌کنیم حداقل 6 ماه پیش از آغاز سال تحصیلی برای اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنید. 

دانشگاه های شربروک 

ارائه رشته‌های مختلف با برنامه‌های منعطف و وجود بازار کار خوب از جمله مزایای تحصیل در شربروک است. تمرکز موسسات آموزشی بیشتر بر ورزش و آموزش پزشکی است. در این شهر دسترسی راحتی به سیستم حمل و نقل عمومی و تسهیلات ورزشی دانشگاه ها خواهید داشت. این شهر دارای بالاترین نسبت دانشجو به جمعیت در استان کبک است و بیش از 10 درصد از ساکنان این شهر دانشجویانی هستند که از شهرها یا کشورهای دیگر آمده‌اند.

دانشگاه بیشاپ و دانشگاه شربروک از جمله دانشگاه‌های برجسته استان کبک در این شهر هستند. کالج‌های مهم این شهر نیز عبارتند از کالج شربروک که بعد از کبک و مونترال، بزرگ‌ترین کالج استان به شمار می‌رود و تمرکز آن بر روی فناوری‌های نوین است؛ کالج سمیناری شربوک که یک کالج خصوصی فرانسه زبان است و برنامه‌های آموزشی فنی و پیش دانشگاهی ارائه می دهد؛ کالج چامپلین که دروس خود را به زبان انگلیسی ارائه می‌دهد و برنامه‌های آموزشی فنی و پیش‌دانشگاهی برای دانشجویان خود دارد؛ و کالج CDE که یک کالج خصوصی و معروف به مرکز آموزش مایکروسافت است، چرا که برنامه های آی تی فوق العاده‌ای ارائه می‌دهد. از دیگر مراکز و موسسات آموزشی این شهر می‌توان به بیمارستان علوم پزشکی شربروک، مرکز خدمات اجتماعی و بهداشتی موسسه دانشگاهی Geritatrie، و مرکز توسعه و تحقیق لبنیات و گوشت اشاره کرد. 

دانشگاه شربروک

پردیس مشهور دانشگاه شربروک (Universite de Sherbrooke) مهم‌ترین موسسه آموزشی این شهر به شمار می‌رود که در اصل یک موسسه عمومی فرانسه زبان است. دانشگاه شربروک 8 دانشکده دارد و در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس پذیرش تحصیلی صادر می‌کند. 

بیش از 100 واحد پژوهشی و فعالیت در توسعه کسب و کارهای فناورانه از جمله مزیت‌های دانشگاه شربروک به شمار می‌روند. دانشگاه شربروک در سال 2021 توانسته است در رتبه بندی جهانی QS رتبه 701-150 را از آن خود کند. سالانه نزدیک به 15 هزار دانشجو از دانشگاه شربروک پذیرش تحصیلی دریافت می‌کنند که از این میان حدود 1100 دانشجو از کشورهای دیگر تحصیل در کانادا را برگزیده‌اند.

به علاوه، حدود 85 درصد از دانشجویان دانشگاه شربروک از شهرهای دیگر کانادا به این شهر آمده اند. از دانشگاه شربروک می‌توان در رشته‌هایی مانند علوم مدیریتی، هنر، زیست شناسی، علوم رایانه، علوم آموزشی، علوم انسانی، ریاضیات، فلسفه، فیزیک، خداشناسی، مطالعات ادبی و فرهنگی و ... پذیرش تحصیلی دریافت کرد. 

دانشگاه بیشاپ

دانشگاه بیشاپ هم دیگر دانشگاه مهم شهر به شمار می‌رود که در شهر شربروک واقع شده است. نکته جالب در مورد دانشگاه بیشاپ این است که در این موسسه آموزشی می‌توانید به زبان انگلیسی تحصیل کنید. دانشگاه بیشاپ (Bishops University (BU دارای 3 دانشکدهاست و در مقاطع لیسانس و فوق لیسانس پذیرش تحصیلی اعطا می‌کند.

آب و هوای شربروک 

این شهر در ارتفاع 144 متری از سطح دریا واقع شده است و معمولا آب و هوایی سرد دارد. در طول سال باران فراوانی در این شهر می‌بارد (سالانه 1041 میلیمتر)؛ متوسط دمای سالانه 5 درجه سانتیگراد است. کمترین مقدار بارش در ماه فوریه است که متوسط ماهانه 57 میلیمتر است. از سوی دیگر، ماه اوت با متوسط 117 میلیمتر بارش، پرباران ترین ماهِ شربروک به شمار می‌رود. 

تحصیل در کانادا یکی از روش های دریافت اقامت دائم این کشور محسوب می شود.

اوج گرما را در ماه جولای تجربه خواهید کرد، زمانی که دما تا 19.5 درجه بالا می‌رود. کمترین متوسط دمایی را هم در ماه ژانویه با متوسط -10.8 درجه خواهید داشت. این شهر زمستان‌های طولانی و سرد دارد که عموما توام با بارش باران و برف هستند. تابستان‌ها کوتاه هستند و دما در طول روزهای تابستانی به ندرت از 20 درجه فراتر می‌رود. 

هزینه های زندگی در شربروک 

بدون احتساب اجاره خانه، یک خانواده چهارنفره در این شهر ماهانه به صورت متوسط 3.230 دلار هزینه خواهند داشت. این هزینه ماهانه برای افراد مجرد به زیر 900 دلار کانادا کاهش پیدا می‌کند؛ با این حساب به صراحت می‌توان گفت که این شهر یکی از شهرهای ارزان برای تحصیل در کانادا به شمار می‌رود. البته هزینه‌های اجازه خانه هم در این شهر به نسبت پایین هستند. شاخص هزینه‌ های زندگی در شربروک 53.47 است. 

هزینه خورد و خوراک در شربروک

برای صرف یک وعده غذا در یک رستوران نه‌چندان گران باید 13 دلار بپردازید. صرف سه‌وعده غذایی برای دونفر نیز 60 دلار آب می‌خورد. قیمت فست فود طبیعتا ارزان‌تر خواهد بود، مثلا یک وعده مک دونالد 10 دلار قیمت دارد. قیمت یک فنجان کاپوچینو 3.18 دلار و یک آب معدنی کوچک 1.46 دلار است. 

برای کاهش هزینه‌ها می‌توان به جای رفتن به رستوران، اقلام مورد نیاز را خرید و در خانه غذا آماده کرد. قیمت برخی از اقلام مصرفی منزل در شهر شربروک به این صورت است: یک لیتر شیر 2.26 دلار کانادا، یک قرص نان 3.06 دلار، یک کیلو برنج 2.17 دلار، یک بسته تخم مرغ 12 تایی 2.79 دلار، یک کیلو پنیر محلی 14.91 دلار، یک کیلو فیله مرغ 11.33 دلار، یک کیلو گوشت قرمز 10.67 دلار.

قیمت میوه و سبزیجات نیز به این صورت است: یک کیلو سیب 3.30 دلار، یک کیلو موز 1.32 دلار، یک کیلو پرتقال 4.33 دلار، یک کیلو گوجه 4 دلار، یک کیلو سیب زمینی 2.08 دلار، یک کیلو پیاز 2.56 دلار و یک کاهو 2 دلار.

هزینه حمل و نقل در شربروک

در شربروک همه چیز در دسترس شما قرار دارد و هیچ وقت خبری از ترافیک در این شهر نیست. شبکه حمل و نقل عمومی شامل تاکسی، مینی‌بوس و اتوبوس می‌شود که 30 مسیر مختلف دارند و تمام قسمت‌های شهر را پوشش می‌دهد.

بلیط‍‌های یک طرفه سیستم حمل و نقل عمومی در این شهر 3.30 دلار قیمت دارند، اما به صرفه‌تر است که با پرداخت 80 دلار کارت ماهانه بگیرید و هزینه‌های خود را کاهش دهید. ورودی تاکسی 3.50 دلار است و به ازای هر کیلومتر 1.70 دلار و به ازای هر ساعت معطلی 38.40 دلار به آن اضافه می‌شود.

اخذ ویزای تحصیلی کانادانیازمند ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره متوسط به بالاست.

هزینه مسکن در شربروک

اگر یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر اجاره کنید، باید ماهانه به صورت متوسط 500 دلار پرداخت کنید. یک آپارتمان سه خوابه نیز در مرکز شهر ماهیانه 1,003.57 دلار اجاره بها خواهد داشت. اگر بخواهید در خارج از مرکز شهر آپارتمان اجاره کنید، هزینه‌های شما به 466.67 و 862.50 دلار کاهش پیدا می‌کند که فرق چندانی با مرکز شهر ندارد، چون شربروک شهر کوچکی است. 

زندگی در شربروک 

شربروک به عنوان ششمین شهر بزرگ استان کبک، منطقه‌ای امن و دلپذیر برای تجربۀ یک کیفیت زندگی بالاست. این شهر به داشتن مناظر طبیعی و زندگی ورزشی و فرهنگیِ پرنشاط در کانادا مشهور است. ساکنین شهر شربروک تمام اقلام لازم برای داشتن یک زندگی اجتماعی شاد و باطراوت را در اختیار دارند؛ بی‌دلیل نیست که بسیاری از مهاجرانی که به صورت موقت در این شهر ساکن می شوند، تصمیم به اقامت دائم می‌گیرند.

اقتصاد شربروک عمدتا بر پایۀ صنایع پوشاک، منسوجات و ماشین آلات است، اما در سال‌های اخیر به صنعت قطعات الکترونیکی هم روی آورده است. البته از دهه 60 به بعد بیشتر نیروی کار این شهر در بخش‌های فرعی از جمله تجارت، آموزش، خدمات پزشکی و مدیریت منطقه‌ای فعالیت داشته‌اند.

نمایش‌ها و رویدادهای فرهنگی به وفور در شربروک برگزار می‌شوند؛ در گوشه گوشۀ شهر می‌توان اماکن ورزشی و تفریحی را یافت. برای مثال، در این شهر 5 زمین فوتبال، 12 استخر، 2 ساحل تفریحی، 3 زمین گلف، 13 مسیر پیاده‌روی، و 126 کیلومتر مسیر دوچرخه‌سواری را در قلب این شهر پیدا کرد.

شربروک یکی از شهرهای استان کبک کاناداست که میزبان دانشگاه شربروک شده است.

علاوه بر این موارد، این شهر یک مقصد توریستی جذاب محسوب می‌شود؛ اگر ترجیح می دهید تعطیلات خود را در شهرِ محل سکونت خود بگذرانید و به این ترتیب در هزینه‌های خود صرفه‌جویی کنید، شربروک حرف‌های زیادی برای گفتن دارد. در این شهر جاذبه‌های زیادی برای تمام سلیقه‌ها و بودجه‌ها وجود دارد که ارزش بازدید را دارند. از پارک عمومی ژاک کارتیه و کوه‌های بیلوو و اورفورد گرفته، تا مرکز نمایشگاهی و رودخانۀ زیبای ماگوگ، همه و همه می‌توانند یک تفریح خوب و به یاد ماندنی را برای شما رقم بزنند.  

با ساخته شدن دانشگاه و مراکز تجاریِ بیشتر بعد از سال 1950، شهر به صورت شرقی و غربی رشد پیدا کرد. مرکز شهر که یک منطقۀ تجاری سنتی است در دهه 70 جان تازه‌ای گرفت. نواحی مسکونی متعددی در مرکز شهر وجود دارند که با ساختمان‌های چوبی قدیمی نشان از معماری ویکتوریایی و امریکاییِ قرن نوزدهم دارد. جمعیت شهر شربروک به 161 هزار نفر (سرشماری سال 2016) می رسد که از این جمعیت حدود 90% فرانسوی صحبت می‌کنند.