تحصیل در کانادا یکی از روش‌های مهاجرت به این کشور است. مهاجرت تحصیلی به کانادا نیازمند دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌ها یا کالج‌هاست که هر یک مراحل و قوانین خاص خود را دارند. مهاجرت تحصیلی به سوری surrey به عنوان دومین شهر پرجمعیت و سومین شهر بزرگ منطقه متقاضیان خاص خود را در میان جوانان علاقه‌مند به تحصیل در کانادا پیدا کرده است. برای عملی کردن این تصمیم بزرگ پیش از هر چیز باید اطلاعات کافی درباره شهر و موسسه آموزشی مورد نظر کسب کرد. به همین دلیل این برگ از مجله لتس گو یونی را به اطلاعاتی از قبیل مراحل رسیدن به هدف تحصیل در سوری، آب و هوای سوری و هزینه زندگی در سوری اختصاص داده‌ایم. 

سوری کجاست

شهر سوری (یا ساری) Surrey, British Columbia بخشی از ونکوور بزرگ در استان بریتیش کلمبیای کاناداست که در کرانه‌های جنوبی رود فریزر واقع شده است. سوری یکی از شهرهای نزدیک به کلان‌شهر ونکوور کانادا و هم‌مرز با کشور آمریکاست که از محله‌های کلووردیل Cloverdale، فلیت‌وود Fleetwood، ولِی Whalley، گیلدفورد Guildford، نیوتون  Newton سوریِ جنوبی و مرکز شهر تشکیل شده است.

در میان این بخش‌ها محله کلووردیل از دیگر نقاط شهر قدیمی‌تر است و بافت تاریخی شهر در این منطقه قرار گرفته است. حدود 35 درصد از اراضی این شهر به زمین‌های کشاورزی اختصاص داده شده است. البته ناگفته نماند ساری با یکی از شهرهای شهرستان ساسکس شرقیِ لندن بزرگ در انگلستان هم‌نام است و نباید اشتباه گرفت.

سوری یکی از شهرهای ونکوور بزرگ برشمرده می‌شود.

سوری surrey تا مرکز شهر ونکوور کمتر از 34 کیلومتر فاصله دارد که با وسایل نقلیه عمومی می‌توان با صرف حدود نیم‌ساعت زمان از امکانات این کلان‌شهر بهره‌مند شد. شهر جزیره‌ایِ ریچموند نیز در فاصله 29 کیلومتری این شهر قرار دارد و در کمتر از 30 دقیقه می‌توان به ریچموند استان برتیش کلمبیا سفر کرد. شهر آمریکایی بلینگهام در ایالت واشینگتن تا سوری حدود 64.5 کیلومتر فاصله دارد که با صرف زمانی کمتر از یک‌ساعت می‌توان به این شهر سفر کرد.

تحصیل در سوری

یکی از راه‌های مهاجرت به سوری تحصیل در موسسات آموزشی معتبر این شهر است. تحصیل در سوری نیز مانند دیگر شهرهای کانادا نیازمند دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه یا کالج مورد نظر و پس آن دریافت ویزای تحصیلی کاناداست. در گام نخست باید سایت رسمی موسسه آموزشی منتخب مورد مطالعه قرار بگیرد و لیست مدارک مورد نیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی مشخص شود.

نمره مدرک زبان انگلیسی متوسط به بالا، نمره معدل آخرین مدرک تحصیلی متوسط به بالا، سوابق تحصیلی و شغلی، و شرایط سنی از جمله مدارک و ضوابط موسسات آموزشی کاناداست. پس از تکمیل مدارک مورد نیاز باید با مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی مکاتبه کرد. در صورت واجد شرایط بودن، نامه پذیرش تحصیلیِ اصلی در این مرحله صادر خواهد شد.

پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی اصلی می‌توان برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد. باید توجه داشت که این مدرک برای آفیسر ویزا و سفارت کانادا از اهمیت بالایی برخوردار است؛ اگر درخواست ویزای تحصیلی کانادا پیش از صدور نامه پذیرش تحصیلی اصلی ثبت شود، نتیجه مساعدی پیش‌بینی نمی‌شود. در این مرحله نیز مدارک مشخصی جهت ثبت درخواست ویزای تحصیلی مورد نیاز است.

در پروسه دریافت ویزای تحصیلی کانادا معمولا نیازی به شرکت در جلسه مصاحبه حضوری ندارد؛ اما برای شرکت در جلسه انگشت‌نگاری باید به یکی از دفترهای کارگزاری سفارت کانادا (یا همان وَک) در کشورهای همسایه مراجعه کرد. البته جهت دریافت پاسپورت ویزا شده نیازی به سفر نیست و می‌توان از سرویس پیکاپ ویزا بهره جست.

دانشگاه های سوری

شهر سوری surrey میزبان دو دانشگاه مهم و برجسته کاناداست؛ سومین پردیس دانشگاه فریزر پس از ونکوور و برنابی در این شهر واقع شده و دانشگاه پلی‌تکنیک کوانتلِن (یا به اختصار کِی پی یو) نیز در بخش نیوتون این شهر قرار گرفته است. افزون بر این دو دانشگاه، موسسات آموزشی دیگری از قبیل کالج براتون Brighton College ، کالج اسپرات شاو Sprott Shaw College، کالج سی‌دی‌آی CDI College، کالج وسترن کامیونیتی Western Community College، کالج استرنبرگ Stenberg College، کالج استِرلینگ Sterling College، کالج کامیونیتی سوری Surrey Community College ، کالج دیسکاور کامیونیتی Discovery Community College و موسسات آموزشی معتبر دیگر در این شهر تاسیس شده‌اند.

دانشگاه پلی تکنیک کوانتلِن

یکی از دانشگاه بزرگ و نام‌آور استان بریتیش کلمبیا در کانادا دانشگاه پلی تکنیک کوانتلن Kwantlen Polytechnic University و به اختصار کِی پی یو KPU نام دارد که پردیس‌های متعددی در کلووردِیل و وِلِی شهر سوری، و شهرهای ریچموند و لانگلی تاسیس کرده است. حدود 20 هزار دانشجو سالانه در بیش از 120 برنامه تحصیلی جذب دانشگاه پلی تکنیک کوانتلن می‌شوند. 

کالج کوانتلن در سال 1981 از داگلاس کالج Douglas College جدا شد و به طور مستقل به فعالیتش ادامه داد. این موسسه در سال 1995 با عنوان کالج دانشگاهی کوانتلن دانشجو پذیرش کرد تا اینکه در سال 2007 دانشگاه کوانتلن معرفی شد. 

دانشگاه پلی تکنیک کوانتلن در سوری بریتیش کلمبیا قرار گرفته است.

آب و هوای سوری

تپه‌ها و دشت‌های سبز این شهر که با رودها و جوی‌های روان تغذیه می‌شوند، بر آب و هوای سوری تاثیر عمیقی داشته‌اند. خلیج باندری که آخرین ایستگاه رودهای نیکومکل و سرپنتاین است، در تعدیل دمای این منطقه نقش اساسی را ایفا کرده است. آب و هوای سوری به طور معمول در بین آب و هوای ساحلی اقیانوس آرام و شمال غربی کانادا طبقه‌بندی شده است.

در این سرزمین زمستان‌های بارانی و مرطوب حکم‌فرماست. بهار اغلب با بارندگی شدید قدم به شهر می‌گذارد و تابستان‌های معتدل و آفتابی مهمان شهر می‌شود. زیباترین فصل سال نیز روزگاری بسیار خنک و دلچسب به سوری عطا می‌کند.

هزینه زندگی در سوری

با اینکه این شهر در نزدیکی ونکوور واقع شده است، اما هزینه‌های زندگی در سوری بسیار کمتر از هزینه‌های زندگی در ونکوور است؛ یعنی چیزی حدود 20 درصد! بدون احتساب هزینه مسکن که تنوع بسیاری در قیمت دارد، زندگی یک فرد مجرد در این شهر ماهانه حدود 1,156.23 دلار کانادا برآورد می‌شود. اما برای تخمین دقیق‌تر هزینه‌ها باید به بیشینه مخارج زندگی یعنی هزینه خورد و خوراک، حمل و نقل و مسکن در سوری را مورد مطالعه قرار دهیم. 

هزینه خورد و خوراک در سوری

به‌طور میانگین هزینه یک‌وعده غذایی در رستوران‌های متوسط و معمولی این شهر حدود 18 دلار برآورد می‌شود. البته با انتخاب رستوران‌های فست‌فود این هزینه به 10.25 دلار کاهش می‌یابد. یک بطری 330 میلی‌لیتری نوشیدنی پپسی حدود 1.82 دلار و یک بطری کوچک آب حدود 1.84 دلار کانادا هزینه دارد. برای تهیه یک فنجان کاپوچینوی معمولی نیز باید حدود 5 دلار پرداخت کرد. 

در خریدهای روزانه برای هر لیتر شیر معمولی 2.63 دلار، هر قرص نان سفید 500 گرمی 2.69 دلار، و یک بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی 3.80 دلار کانادا در نظر گرفت. هر کیلو برنج سفید معمولی حدود 5.83 دلار، هر کیلو پنیر محلی 13.57 دلار، هر کیلو فیله مرغ 13.14 دلار و هر کیلو گوشت قرمز 15.45 دلار کاناداست.

در خرید میوه‌ها قیمت سیب کیلویی 3.82 دلار، موز کیلویی 1.81 دلار، پرتقال کیلویی 3.87 دلار اعلام شده است. در خرید صیفی نیز قیمت پیاز کیلویی 3.28 دلار، سیب‌زمینی کیلویی 3.26 دلار و قیمت گوجه کیلویی 5.68 دلار کانادا تخمین زده می‌شود.

هزینه حمل و نقل در سوری

فعالیت سیستم حمل و نقل این شهر به اواسط قرن نوزدهم میلادی بازمی‌گردد؛ اما امروز شبکه متروی داخل شهر به شهرک‌های اطراف نیز رسیده و مسیر رفت‌وآمد را به تمام نقاط شهر تسهیل کرده است. به‌طور معمول برای استفاده از این وسایل حمل و نقل عمومی باید دو نوع بلیط تک سفره با نرخ 3 دلار و بلیط ماهانه با نرخ  120 دلار تهیه کرد. بلیط ماهانه برای ترددهای مکرر و استفاده معمول از سرویس حمل و نقل عمومی مناسب است.

بیشتر دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا به دانشجویان همراه با کارت دانشجویی، کارت‌های تخفیف‌دار استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی نیز اعطا می‌کنند. لازم به ذکر است که تعرفه ورودی تاکسی‌های شهر 3.50 دلار اعلام شده که به ازای هر کیلومتر از طول مسیر 1.89 دلار دیگر به مبلغ ورودی افزوده خواهد شد.

هزینه مسکن در سوری

مسکن در سوری 30 درصد ارزان‌تر از ونکوور برآورد شده است؛ به همین دلیل بسیاری از مهاجران و حتی شهروندان ونکووری زندگی در این شهر را به ازدحام مرکز شهر ونکوور ترجیح داده‌اند. 

برای یک آپارتمان تک‌خوابه در مرکز این شهر باید ماهانه حدود 1,700 دلار کانادا پرداخت کرد و برای آپارتمان سه خوابه در همین حوالی ماهانه حدود 2,928.57 دلار باید در نظر داشت. زندگی در حومه شهر می‌تواند کاهش هزینه‌های کرایه ماهانه را در پی داشته باشد؛ کرایه آپارتمان یک‌خوابه در حومه شهر سوری حدود 1,321.15 دلار و کرایه آپارتمان سه‌خوابه حدود 2,314.29 دلار کانادا برآورد می‌شود.

زندگی در سوری

سوری surrey یکی از شهرهای ونکوور بزرگ است که بعد مسافتی کوتاه آن تا مرکز شهر ونکوور این شهر را مورد توجه مهاجران و متقاضیان تحصیل در کانادا قرار داده است. دوری از ازدحام و ترافیک شهر ونکوور و در عین حال برخورداری از مزایای دسترسی به مرکز کلان‌شهر مهم کانادا از جمله مزایای زندگی در سوری کانادا برشمرده می‌شود. 

از دهه 1980 مهاجرت به سوری به میزان چشمگیری افزایش یافته است؛ مهاجرت به سوری تنوع قومی و حتی اخلاقی و زبانی ایجاد کرده است. به‌طوری که بیش از 52% از جمعیت این شهر زبان مادری غیر انگلیسی دارند و این زبان را به عنوان زبان دوم خود صحبت می‌کنند. بیشتر مهاجران سوری یا به طور دقیق‌تر 30% ساکنان این شهر نژادی از آسیای جنوبی دارند. 

در سال‌های اخیر میانگین درآمد خانواده‌های ساکن در سوری بیش از درآمد میانگین استانی بود؛ میانگین درآمد خالص سالانه در سوری 78,283 دلار کانادا اعلام شد، درحالی‌که میانگین درآمد سالانه استان بریتیش کلمبیا 71,660 دلار و میانگین درآمد سالانه ملی در کانادا 74,540 دلار بود.