دانشگاه لیکهد در شهر تاندربی (یا ثاندر بی) موجب شهر این شهر میان متقاضیان تحصیل در کانادا شده است. تحصیل در ثاندر بی فرصت‌های بی‌شماری در اختیار متقاضیان مهاجرت تحصیلی در کانادا قرار می‌دهد که یکی از آن‌ها دریافت اقامت دائم این کشور است؛ اما جهت رسیدن به این هدف ابتدا باید برای اخد پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی این شهر و پس از آن ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد. به دلیل اهمیت این موضوع در ادامه به چگونگی دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی و همچنین معرفی شهر تاندربی می‌پردازیم. با لتس گو یونی تا انتهای این مبحث همراه باشید.

ثاندر بی کجاست

شهر تاندربی یا ثاندر بی پرجمعیت‌ترین شهر انتاریوی شمالِ غربی و دومین شهر پس از سادبری در شمال آنتاریو محسوب می‌شود که در سواحل دریاچه سوپریور گسترده شده است. این شهر ساحلی با عرضه طبیعت و جاذبه‌های دیدنی متعدد و همچنین موسسات آموزشی عالی متنوع گردشگران و مهاجران بسیاری را به سوی خود جلب کرده است. 

تحصیل در کانادا نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی دارد.

این شهر در 700 کیلومتری شهر وینیپگ استان منیتوبا و 550 کیلومتری شهر مینیاپولیس ایالت مینسوتا در آمریکا قرار دارد.

تحصیل در ثاندر بی

مانند دیگر شهرهای کانادا، تحصیل در ثاندر بی برای دانشجویان خارجی نیز امکان‌پذیر است؛ متقاضی تحصیل در ثاندر بی پس از گزینش رشته تحصیلی و موسسه آموزشی باید جهت دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا اقدام کند.

برای اخذ پذیرش تحصیلی باید مدارک مشخصی را برای مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی ارسال کرد. شرح این مدارک و شرایط تحصیل در ثاندر بی در سایت موسسات آموزشی به تفضیل آمده است. پس از ارسال مدارک و ثبت رسمی درخواست پذیرش تحصیلی باید مبلغی را برای بررسی شایط متقاضی پرداخت کرد. با تکمیل مدارک و ارسال فیش‌های پرداختی، نامه پذیرش تحصیلی اصلی صادر می‌‌شود.

نامه پذیرش تحصیلی اصلی مجوز ثبت درخواست ویزای تحصیلی کانادا محسوب می‌شود. با ارسال فرم درخواست به همراه دیگر مدارک مورد نیاز سفارت درخواست ویزای تحصیلی سابمیت می‌شود. پس از توقف فعالیت سفارت کانادا در تهران پیگیری تمامی مراحل درخواست ویزای تحصیلی آن‌لاین صورت می‌گیرد، اما برای ثبت اثر انگشت باید به یکی از دفترهای کارگزاری سفارت کانادا مراجعه کرد. 

دانشگاه های ثاندر بی

موسسات آموزشی عالی متعددی در این شهر دایر هستند که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به دانشگاه لِیکهد Lakehead University، کالج کنفدریشن Confederation College و دانشکده پزشکی آنتاریوی شمالی Northern Ontario School of Medicine اشاره کرد. این دانشگاه‌ها خود به‌صورت مستقل زیرمجموعه‌های مشخصی برای آموزش بهینه و رفاه بیشتر دانشجویان تاسیس کرده‌اند. پس از دریافت پذیرش اصلی از این دانشگاه‌ها در مقاطع مختلف می‌توان برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد.

دانشگاه لیکهد

دانشگاه لِیکهِد Lakehead University یکی از دانشگاه‌های نام‌آور انتاریو برشمرده می‌شود که پردیس اصلی آن در شهر تاندربِی و پردیس دیگر در شهر اوریلیا (150 کیلومتری شمال تورنتو) واقع شده است.

سالانه نزدیک به 8 هزار دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه می‌شوند؛ از این شمار حدود 7,848 در مقطع کارشناسی و باقی در مقاطع عالی مشغول به تحصیل می‌شوند. بیش از 1400 دانشجوی بین‌المللی هر ساله وارد دانشگاه لیکهد Lakehead University می‌شوند که در اقامتگاه‌های پردیس این دانشگاه استقرار می‌یابند.

دانشگاه لیکهد در شهر تاندربی قرار دارد.

آب و هوای ثاندر بی

منطقه تاندر بی در سامانه طبقه‌بندی کوپن در رده آب‌وهوای مرطوب قاره قرار دارد. تاثیر هوای سرد شمالی بر این منطقه و بر دریاچه سوپریور این شهر را در اقلیم زیرشمالگانی نیز جای داده است. تابستان ملایم و خنک بر این شهر قدم می‌گذارد و همواره نسیمی خوشایند از شهر عبور می‎کند. 

میانگین دما در ثاندر بی

میانگین دمای تابستانی در این شهر حدود 17.7 درجه سانتی‌گراد گزارش شده است، اما در ماه جولای که تابستان اوج قدرت خود را نمایش می‌دهد، دما به 24.3 درجه سانتی‌گراد هم می‌رسد. زمستان نیز با میانگین دمای 3 تا 10 درجه زیر صفر بر شهر حکم‌رانی می‌کند؛ اما در اوج سرما که معمولا ماه ژانویه است، هوای شهر به 20.6 درجه زیر صفر هم می‌رسد.

گرم‌ترین روز ثبت‌شده از این شهر مربوط به تاریخ 7 آگوست 1983 می‌شود که دما به 40.3 درجه سانتی‌گراد رسیده بود و هوایی گرم و شرجی در شهر جولان می‌داد. سردترین روز ثبت‌شده از این شهر نیز در 31 ژانویه سال 1996 بود که شهروندان آن دمای 43.02 درجه زیر صفر را تجربه کردند.

روزهای آفتابی ثاندر بی

تاندر بی از جمله شهرهای آفتابی کانادا برشمرده می‌شود. در طول سال 2,121 روز آفتابی مهمان شهر است که به طور میانگین از 268.1 ساعت در جولای آغاز می‌شود و تا 86.2 ساعت در نوامبر ثبت می‌شود. معمولا هوا در زمستان‌ها سرد است اما به نسبت دیگر شهرهای همسایه بارش برف زیاد نیست. برف متاثر از دریاچه سوپریور در شهرهای جنوبی که در بخش‌های آمریکایی واقع شده‌اند، بارش بیشتری در مقایسه با تاندر بی دارد.

تحصیل در کانادا مدرک زبان انگلیسی با نمره بالا نیاز و شرایط سنی دارد.

هزینه زندگی در ثاندر بی

معمولا نام ثاندر بی در لیست ارزان‌ترین شهرهای برای زندگی به چشم می‌خورد. در مقایسه با برخی شهرهای هم‌سطح مانند همیلتون، گوئلف یا برنتفورد، هزینه زندگی در تاندر بی به میزان چشم‌گیری کمتر و برای زندگی دانشجویی جهت تحصیل در کانادا بسیار مناسب است. برای مطالعه بهتر و ژرف‌تر باید به بررسی عمده مخارج خورد و خوراک، حمل و نقل و مسکن پرداخت.

هزینه خورد و خوراک در ثاندر بی

در رستوران‌های معمولی هزینه یک وعده غذایی حدود 16 دلار است. در این صورت صرف هر سه وعده برای دو نفر در رستوران‌های متوسط حدود 80 دلار می‌شود. البته با انتخاب رستوران‌های زنجیره‌ای فست‌فود مانند مک‌دونالد این هزینه به 11 دلار کاهش پیدا می‌کند. یک قوطی نوشیدنی 330 میلی‌لیتری پپسی حدود 3.75 دلار و بطری کوچک آب حدود 2.33 دلار کاناداست. هزینه یک فنجان کاپوچینوی معمولی هم حدود 4.35 دلار برآورد می‌شود. 

در خریدهای سوپرمارکتی حدود 1.90 دلار برای یک لیتر شیر معمولی، 2.70 دلار برای یک قرص نان سفید 500 گرمی، و 3.28 دلار برای یک بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی باید در نظر گرفت.

قیمت هر کیلو برنج سفید معمولی حدود 2.58 دلار، قیمت هر کیلو پنیر محلی حدود 19.33 دلار، هر کیلو فیله مرغ حدود 13.25 دلار، و هر کیلو گوشت قرمز حدود 11.33 دلار کاناداست. قیمت سیب کیلویی حدود 4.11 دلار، موز کیلویی 1.57 دلار، پرتقال کیلویی 4.86 دلار، گوجه کیلویی 4.45 دلار، سیب‌زمینی 3.50 دلار و قیمت پیاز کیلویی حدود 2.67 دلار کانادا برآورد می‌شود. 

هزینه حمل و نقل در ثاندر بی 

در بین شهرهای کانادا تاندر بی یکی از قدیمی‌ترین خط‌های حمل‌ونقل عمومی را دارد؛ از سال 1892 تا دهه چهل از هر دو بندر آرتور و فورت ویلیام اتومبیل‌های خطی برای استفاده عمومی مهیا بود تا اینکه در دهه چهل اتوبوس‌های برقی جایزین شدند. با ادغام شهرک‌ها و گسترش شهر، حمل‌ونقل عمومی هم مجهزتر شدند. 

برای استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی باید بلیت تک‌سفره با نرخ 2.75 دلار یا بلیت ماهانه با نرخ 71 دلار تهیه کرد. تعرفه ورودی تاکسی‌های داخل شهر هم 5.17 دلار اعلام شده که به ازای هر کیلومتر از طول مسیر حدود 2.50 دلار دیگر به این مبلغ افزوده می‌شود. 

هزینه مسکن در ثاندر بی

زندگی در پردیس‌های دانشگاهی در هزینه‌های زندگی تاثیر بسیاری دارد؛ در کنار کاهش هزینه مربوط به حمل‌ونقل و مسکن، در زمان دانشجو نیز صرفه‌جویی می‌شود. موسسات آموزشی عالی واقع در تاندر بی اقامتگاه‌های متنوعی دارند تا پاسخگویی نیازهای دانشجویان باشد. اما در صورت تمایل به زندگی در آپارتمان باید ماهانه حداقل 800 دلار کانادا به عنوان کرایه در نظر داشت.

میانگین کرایه آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر تاندر بی حدود 1,082.09 دلار اعلام شده است و برای آپارتمان سه‌خوابه در همین حوالی باید به‌طور میانگین 1,857.14 دلار پرداخت کرد. زندگی در حومه شهر می‌تواند تا حدی در هزینه مسکن بکاهد؛ میانگین کرایه آپارتمان یک‌خوابه در حومه شهر حدود 850 دلار و آپارتمان سه خوابه حدود 1,616.67 دلار کاناداست.

به‌طور کلی هزینه مسکن در تاندر بی به نسبت دیگر شهرهای همسایه ارزان‌تر است؛ برای مثال میانگین کرایه آپارتمان یک‌خوابه در یکی از محله‌های ثاندر بی حدود 831 دلار اعلام شده، در حالی که آپارتمانی با همین شرایط در همیلتون 907 دلار، در برندفورد 900 دلار، در گوئلف 1034 و در ونکوور 1307 دلار کانادا کرایه ماهانه دارد. 

دانشگاه لیکهد یکی از برجسته ترین دانشگاه های کانادا است.

زندگی در ثاندر بی

شهر زیبای تاندر بی برای زندگی به دور از ازدحام کلان‌شهرها مناسب است. لذت بردن از چشم‌اندازهایی حیرت‌انگیز از طبیعت شگرف، تنفس هوایی پاک و زندگی در شهری فرهنگی در کنار ملیت‌های مختلف فرصت‌ها و تجربه‌های جدیدی‌ست که تاندر بی به مهاجران می‌دهد. 

مروری بر تاریخ ثاندر بی

سکونت و شهرک‌سازی مهاجرانِ اروپایی در این منطقه به قرن 17 میلادی باز می‌گردد؛ زمانی که تجارت خز در سواحل دریاچه کامینیستیکوا Kaministiquia River توسط فرانسویان آغاز شد و بعدها با دادوستد غلات رونق گرفت اما امروز تحقیقات و پژوهش‌هایی در زمینه دانش اقتصاد و علوم بهداشتی موجب شهرت این شهر در میان دیگر شهرهای مهاجرپذیر کانادا شده است.

موقعیت جغرافیایی این شهر بر گزینش نام آن نیز تاثیرگذار بوده است؛ شواهدی مکتوب در نقشه‌های قرن هفدهمی وجود دارد که از این منطقه به عنوان Baie du Tonnerre یا همان Bay of Thunder به معنای خلیج تندر یاد می‌شود. البته به دلیل موقعیت این شهر در شمال دریاچه سوپریور در برخی از مستندات تاریخی از این منطقه با عنوان لِیکهد هم یاد شده است.