تحصیل در اوشاوا به واسطه نزدیکی این شهر به تورنتو طرفداران بسیاری در میان متقاضیان تحصیل در کانادا پیدا کرده است؛ افزون بر این، اوشاوا میزبان سه مؤسسات آموزش عالی مهم استان انتاریو نیز شده است؛ کالج دورهام، دانشگاه ترنت و پردیس تکنولوژی دانشگاه انتاریو. تحصیل در اوشاوا و به عبارت کلی‌تر تحصیل در کانادا نیامند اخذ پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی و اخذ ویزای تحصیلی از سفارت این کشور است.

پیش از هر اقدامی برای این دو مرحله باید شناخت کافی از شهر اوشاوا و نحوه تحصیل در اوشاوا به دست آورد. به همین منظور، این نوشتار از لتس گو یونی را به شرح آن اختصاص داده‌ایم.

اوشاوا کجاست

اوشاوا نام شهری در جنوب استان انتاریوست که در سواحل دریاچه انتاریو گسترده شده است. نام این شهر از اصطلاح «اوجبوا aaz haway» به معنای محل عبور یا صلیب گرفته شده است.

تحصیل در اوشاوا مانند دیگر مراحل تحصیل در کانادا نیازمند اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کاناداست.

این شهر در 60 کیلومتری شرقیِ مرکز شهر تورنتو واقع شده و لنگرگاه منطقه تورنتوی بزرگ و گلن هورس شو محسوب می‌شود. سفر به تورنتو و دسترسی به مراکز این کلان‌شهر کمتر از یک ساعت زمان می‌برد. شهر پیتربرو هم در فاصله 76 کیلومتری این شهر واقع شده است که با صرف کمتر از یک ساعت زمان می‌توان به آن دسترسی پیدا کرد. 

تحصیل در اوشاوا

بر اساس سیستم آموزشی کانادا برای رسیدن به هدف تحصیل در اوشاوا باید از دو مرحله عبور کرد؛ اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی. برای آگاهی از شرایط مورد نیاز پذیرش تحصیلی باید سایت رسمی دانشگاه یا کالج مورد نظر را به دقت مطالعه کرد و پس از آماده‌سازی مدارک و مهیا کردن شرایط با مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی تماس گرفت. با ارسال مدارک درخواست پذیرش تحصیلی ثبت می‌شود.

پس از اخذ پذیرش تحصیلی باید برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد؛ در این مرحله نیز باید لیستی از مدارک را آماده و به همراه فرم تکمیل شده درخواست ویزای تحصیلی کانادا به سفارت ارسال کرد. در پروسه دریافت ویزای تحصیلی کانادا یک سفر کوتاه مدت به کشورهای همسایه الزامی‌ست؛ چراکه پس از توقف فعالیت‌های سفارت کانادا در ایران برای شرکت در جلسه بایومتریک و ثبت اثر انگشت باید به یکی از دفترهای کارگزاری سفارت این کشور در شهرهای استانبول، آنکارا، دبی، تفلیس و ... مراجعه کرد. اما ارسال و دریافت پاسپورت ویزا شده به صورت پیکاپ ویزا نیز امکان‌پذیر است.

دانشگاه های اوشاوا

سالانه حدود 22هزار دانشجوی تمام‌وقت از سه موسسه آموزشی برجسته این شهر موفق به اخذ پذیرش تحصیلی می‌شوند. قدیمی‌ترین موسسه آموزش عالی این شهر، کالج دورهام Durham College است که در سال 18 سپتامبر سال 1967 با 205 دانشجو و 14 کارمند کار خود را آغاز کرد اما امروز این موسسه به همراه دانشگاه دولتی فناوری انتاریو University of Ontario Institute of Technology میزبان خوبی برای دانشجویان بین‌المللی هستند.

آب و هوای اوشاوا

همانند بسیاری از شهرهای مستقر در جنوب انتاریو، رده‌بندی کوپن آب و هوای اوشاوا را نیز در جایگاه مرطوب قاره‌ای (طبقه بندی آب و هوا Köppen Dfb) قرار داده است. زمستان‌ها در این شهر چندان بوران و یخبندان نیست و تابستان‌ها نیز سوزان و گرم نبوده است. میانگین دمای زمستانی در سردترین ماه سال یعنی ژانویه 8.5 درجه زیر صفر گزارش می‌شود. گرم‌ترین روزهای تابستان نیز در ماه جولای پا به این شهر می‌گذارد که میانگین دمای آن معمولا از 25.1 درجه سانتی‌گراد فراتر نمی‌رود.

تحصیل در اوشاوا به زبان انگلیسی است و نیازمند اخذ پذیرش از دانشگاه های کاناداست.

هزینه زندگی در اوشاوا

به نسبت تورنتو به عنوان نزدیک‌ترین کلانشهر به اوشاوا، تحصیل و زندگی در این شهر بسیار ارزان‌تر است. در این شهر دانشجویی هزینه زندگی حدود 24.35 درصد و هزینه مسکن حدود 67.53 ارزان‌تر از تونتو برآورد می‌شود. اما جهت بررسی دقیق هزینه زندگی در اوشاوا باید به مطالعه دقیق سه رکن پر هزینه خوردوخوراک، مسکن و حمل‌ونقل بپردازیم.

هزینه خورد و خوراک در اوشاوا

صرف یک‌وعده در رستوران‌های معمولی در این شهر حدود 15.75 دلار هزینه دارد و یک وعده فست‌فود 12 دلار است. یک فنجان کاپوچینوی معمولی بیرون‌بر حدود 4.42 دلار و یک بطری 330 میلی‌لیتری نوشیدنی پپسی حدود 2.21 دلار اعلام شده است. 

در خریدهای سوپرمارکتی باید 3.76 دلار برای یک‌لیتر شیر، 2.88 دلار برای یک قرص نان سفید 500 گرمی و 3.09 دلار برای یک بسته تخم‌مرغ 12 عددی درنظر داشت. قیمت هر کیلو برنج سفید معمولی در این شهر  6.66 دلار، قیمت هرکیلو پنیر محلی 17.91 دلار، هر کیلو فیله مرغ 15.05 دلار، هر کیلو گوشت قرمز 8.79 دلار، هر کیلو سیب 3.02 دلار، موز 2.42 دلار، پرتقال 4.92 دلار، گوجه 3.43 دلار، سیب‌زمینی 2 دلار و قیمت هر کیلو پیاز در اوشاوای انتاریو 1.74 دلار کاناداست.

هزینه حمل و نقل در اوشاوا

برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی این شهر باید بلیت تک‌سفره با نرخ 3.75 دلار یا بلیت ماهانه با نرخ 117 دلار تهیه کرد. تعرفه ورودی تاکسی‌های اوشاوا هم 3.88 دلار است که به ازای هر کیلومتر مسیر حدود 1.90 دلار به آن افزوده می‌شود.

هزینه مسکن در اوشاوا

زندگی در کمپوس دانشگاه در کاهش هزینه‌ها تاثیر چشمگیری دارد؛ افزون بر کاهش هزینه حمل‌ونقل، استفاده از خوابگاه‌ها در شهرهای بزرگ می‌تواند در هزینه مسکن صرفه‌جویی کند. اما در صورت تمایل به زندگی خصوصی در آپارتمان باید ماهانه حداقل 1000 دلار به عنوان کرایه آپارتمان در نظر گرفت. چراکه میانگین کرایه آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر اوشاوا1,268.75 دلار کاناداست و آپارتمان سه‌خوابه حدود 2,328.57 دلار کرایه ماهانه دارد. مسکن در حومه شهر چندان تفاوتی در مبلغ کرایه ندارد؛ آپارتمان تک خوابه در حومه شهر حدود 1,235.71 دلار کاناداست و آپارتمان سه خوابه حدود 1,978.57 دلار کرایه دارد.

زندگی در اوشاوا

به واسطه حضور بسیاری از شرکت‌های بزرگ در این شهر، اوشاوا یکی از شهرهای کاناداست که آمادگی لازم برای پذیرش نیروی کار را دارد و برای اقامت پس از تحصیل می‌تواند گزینه خوبی باشد. ریشه‌های این شهر از صنعت خودروسازی جان گرفته است. در سال 1876 شرکت حمل‌ونقل مک لوگلین توسط رابرت مک لوگلین در این شهر تأسیس شد و بعدها دفتر مرکزی جنرال موتورز کانادا در اوشاوا تاسیس شد. بناهای ماندگار از آن دوران مورد توجه فیلمسازان قرار گرفت و در آثاری مانند بیلی مدیسون Billy Madison، شیکاگو Chicago و مردان ایکس X-Men به نمایش درآمد. 

این شهر در زمینه شامل تولید پیشرفته، فناوری بهداشت، لجستیک، انرژی و فناوری اطلاعات پیشتاز است؛ بر اساس گزارش‌های استیت‌کن  StatsCan اوشاوا در سال 2016 در جایگاه ششم شهرهای با فرصت‌های شغلی کافی در کانادا قرار گرفت. صنعت گردشگری، معدن و استخراج نمک در برخی از فصل‌های سال، و همچنین تولید کود کشاورزی از دیگر منابع درآمد مردم اوشاوا هستند.

مروری بر تاریخ اوشاوا

سکونت در این شهر با تجارت پوست گره خورده است. سرخپوستان بومی کانادا پوست و خز را از طریق قایق‌ به دیگر نقاط آن سمت دریاپه منتقل می‌کردند تا اینکه در سال 1850 اوشاوا به عنوان یک روستا ثبت شد. با افزایش جمعیت آن روستای اوشاوا تبدیل به مرکز صنعتی مربوط به چرم و پوست شد. یا ورود اروپایی‌ها به این منطقه و رسیدن راه‌آهن به اوشاوا این شهر وارد مرحله جدیدی از تاریخ خود شد.