یکی از دانشگاه‌های دولتی و تحقیقاتی کانادا دانشگاه رایرسون Ryerson University نام گرفته که به اختصار Ryerson یا RyeU نیز خوانده می‌شود و در شهر تورنتو واقع شده است. کیفیت آموزش در این موسسه آموزشی بر امکانات پردیس دانشگاهی آن افزون شده و دانشگاه رایرسون را به گزینه مناسبی برای متقاضیان تحصیل در کانادا تبدیل کرده است.

تحصیل در دانشگاه رایرسون نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی از مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی و پس از آن اخذ ویزای تحصیلی کانادا دارد که در این برگ از لتس گو یونی به شرح آن می‌پردازیم. برای شناخت بیشتر دانشگاه رایرسون تا پایان این صفحه با ما همراه باشید.

دانشگاه رایرسون کانادا

پردیس اصلی دانشگاه رایسون در مرکز شهر تورنتو و نزدیکی میدان یانگ دوناس قرار گرفته است. این بخش یکی از شلوغ‌ترین محله‌های کلان‌شهر تورنتو محسوب می‌شود که از بیشتر نقاط شهر دسترسی خوبی دارد. قطب مرکزی رایرسون در محیط پیاده‌رویِ امتداد خیابان خیابان گولد Gould و خیابان ویکتوریا واقع شده که به میدانی به همین نام مشهور شده است. گوشه جنوب غربی به پارکینگ اختصاص یافته بود، اما به تازگی با یخ بستن برکه نزدیک به آن در زمستان‌ها تبدیل به زمین اسکی می‌شود.

در طول ده سال گذشته دانشگاه Ryerson درحال گسترش بوده است؛ در سال 2006 طرح جامع دانشگاه راه‌اندازی شد، در سال 2008 مرکز آموزش در خیابان یانگ دایر شد، در سال 2018 و 2012 اقامتگاه‌های دانشجویی دانشگاه رایرسون افزایش یافت و مرکز بهداشت، باشگاه ورزشی، مرکز تحقیقات، گالری، و همچنین ساختمان علوم پزشکی از جمله سازه‌های جدید پردیس دانشگاه Ryerson هستند که به تازگی بنا شده‌اند.

امکانات درخور دانشگاه رایرسون مورد توجه متقاضیان تحصیل در تورنتو قرار گرفته است؛ اما اولین سوالی که در ذهن شکل می‌گیرد، می‌توان این باشد که مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی از این موسسه آموزشی و تحصیل در کانادا چیست؟

پذیرش از دانشگاه رایرسون

تحصیل در تورنتو نیز مانند دیگر شهرهای کانادا نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی و پس از آن ویزای تحصیلی کانادا دارد. شرایط و مدارک مورد نیاز تحصیل در دانشگاه رایرسون Ryerson University بر اساس رشته و مقطع تحصیلی در مرحله پذیرش تحصیلی طراحی شده است؛ اما به طور کلی تحصیل در کانادا نیاز به ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره متوسط، سوابق تحصیلی و شغلی، شرایط سنی مناسب، شرط معدل آخرین مدرک تحصیلی، انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه و ... دارد.

جهت تحصیل در تورنتو باید مدرک زبان انگلیسی با نمره متوسط به بالا ارائه کرد؛ برای مثال برای تحصیل در رشته روانشناسی دانشگاه Ryerson باید نمره تافل 100 و نمره آیلتس 7.5 به بالا باشد. از طرف دیگر اخذ پذیرش تحصیلی از رشته شبکه‌های کامپیوتری نمره تافل 80 و نمره آیلتس 6 نیاز دارد. البته در صورتی که نمره مدرک زبان متقاضی از سطح مورد نظر دانشگاه پایین‌تر باشد، دانشجو می‌تواند با دریافت پذیرش مشروط وارد دانشگاه Ryerson شود و پس ازگذراندن دوره زبان در رشته تحصیلی به تحصیل ادامه دهد. 

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه رایرسون در برخی رشته‌ها (مانند رشته روانشناسی، MBA، مدیریت فناوری و نوآوری) نیاز به شرکت در آزمون‌های مکمل (مانند GMAT، GRE) و کسب امتیاز مورد نظر دانشگاه دارد.

در کنار مدارک تحصیلی معمول، برای ادامه تحصیل در برخی رشته‌های دانشگاه Ryerson باید نمونه کار یا طراحیِ قابل توجهی نیز ارائه داد؛ تغذیه، معماری، رسانه‌های دیجیتال، علوم ساختمان، مد و روزنامه‌نگاری از این قبیل رشته‌ها هستند.

جهت تطابق نمرات سیستم آموزشی ایران با نظام محاسباتی معدل در دانشگاه Ryerson باید سطح دانش متقاضی را به سه رده A، B و C تقسیم کرد؛ در این صورت نمره‌های 17 تا  20 معادل +A ،A، و –A خواهد بود، به این ترتیب نمره‌های 14 تا 16 سطوح B و نمرات 12 تا 13 سطوح C را تشکیل می‌دهند.

دانشکده های دانشگاه رایرسون

سالانه بیش از 47 هزار دانشجو در 6 دانشکده دانشگاه Ryerson مشغول به تحصیل می‌شوند که حدود 44,400 نفر از مقطع کارشناسی و نزدیک به 3 هزار نفر از مقاطع عالی موفق به اخذ پذیرش تحصیلی می‌شوند. دانشکده مدیریت تد راجرز (TRSM)، دانشکده هنر، دانشکده ارتباطات و طراحی، دانشکده خدمات اجتماعی، دانشکده مهندسی و علوم معماری، دانشکده علوم و دانشکده آموزش مداوم با ده‌ها دپارتمان مختلف از جمله زیرمجموعه‌های دانشگاه رایرسون هستند.

ددلاین دانشگاه رایرسون

زمان اقدام جهت ثبت درخواست پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی اهمیت بسیاری در پروسه تحصیل در کانادا دارد. چراکه هر انجام دو مرحله پروسه زمان‌بری دارد و ممکن است با شروع سال تحصیلی تداخل داشته باشد. ددلاین دانشگاه Ryerson (تاریخ و زمان دقیق پذیرش دانشجو) بسته به رشته و مقطع تحصیلی اعلام می‌شود؛ جهت اطلاع از ددلاین رشته‌های تحصیلی باید تقویم دانشگاهی را به دقت مطالعه کرد. 

فاند دانشگاه رایرسون

با داشتن شرایط وضع شده از سوی سیستم آموزشی دانشگاه های کانادا، تحصیل در تورنتو و به طور کلی تحصیل در کانادا می‌تواند با بورسیه تحصیلی نیز همراه باشد. برخی از دانشگاه‌ها تنها به دانشجویان داخلی کمک‌هزینه تحصیلی ارائه می‌دهند، اما برای تحصیل در تورنتو می‌توان با ارائه مدارک و شرایط لازم از کمک‌هزینه دولتی کانادا نیز بهره‌مند شد.

دستیابی به فاند دانشگاه رایرسون نیز شرایط خاص خود را دارد؛ برای این منظور باید نمره خوب و قابل‌توجهی در مدرک زبان انگلیسی ارائه داد، شرایط سنی مناسبی داشت، و در برنامه‌های تحصیلی تمام‌وقت دانشگاه Ryerson پذیرش تحصیلی دریافت کرد. افزون بر این، متقاضی باید برای اولین بار در یک موسسه آموزشی ثبت نام کرده باشد و تا سررسید ددلاین بورسیه تحصیلی درخواست خود را به ثبت رسانده باشد.

فاند دانشگاه رایرسون بسته به مقطع و رشته تحصیلی سالانه از 1000 دلار تا 20 هزار دلار کانادا اعلام شده است.

زندگی در پردیس دانشجویی دانشگاه رایرسون

سیستم آموزشی و قوانین مهاجرتی این کشور به دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در کانادا اجازه کار دانشجویی داده است؛ کار دانشجویی شغلی پاره‌وقت با سقف 20 ساعت کار در هفته تعریف می‌شود که در روزهای تعطیل مانند تعطیلات کریسمس یا تابستان محدودیت زمانی آن برداشته می‌شود. در پردیس دانشگاهی رایرسون Ryerson University برای دانشجویان بین‌المللی نیز امکان اشتغال پاره‌وقت به‌وجود آمده است.

دانشگاه Ryerson با ایجاد ارتباط بین کافرمایان و دانشجویان مستعد، تیمی از فارغ‌التحصیلان و دانشجویان ایجاد کرده و امکان اشتغال پاره‌وقت و تمام‌وقت را نیز در فضای پردیس دانشگاهی مهیا کرده است. علاوه‌بر این، در دوره پایانی برخی از رشته‌ها درس‌هایی عملی طراحی شده که برای دانشجویان درآمدزا هم بوده است. در محیط مجهز دانشگاه Ryerson فضا و امکانات لازم فراهم آمده است.

خوابگاه‌های دانشجویی پردیس دانشگاه Ryerson در 4 نوع مختلف ارائه می‌شود که بسته به خدمات و امکانات هر یک هزینه‌های متفاوتی دارند. هر ساله بیش از هزار و چهارصد دانشجو در این اقامتگاه‌ها ساکن می‌شوند و از خدمات پردیس دانشگاهی استفاده می‌کنند.

توجه داشته باشید که برای رزور خوابگاه مورد نظر خود باید هنگام ثبت درخواست پذیرش تحصیلی اقدام کرد. سوپرمارکت، کافه و رستوران Oakham Cafe در محیط پردیس دانشگاه نیز فرصت مناسبی برای استراحت و صرف وعده غذایی روزانه دانشجویان ایجاد کرده است.

کتابخانه و فروشگاه کتاب پردیس دانشگاه Ryerson نیاز دانشجویان را از محیط خارج رفع کرده و در زمان و هزینه دانشجویان صرفه‌جویی می‌کند. کتابخانه دانشگاه Ryerson بیش از 500 هزار جلد کتاب، 3 هزار و هفتصد جلد مجله و بیش از دو میلیون جلد کتاب الکترونیکی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد. برج 11 طبقه‌ایِ کتابخانه که یکی از برجسته‌ترین سازه‌های زمان خودش محسوب می‌شود، در سال 1974 بنا شد و به محیط پردیس دانشگاه Ryerson جلوه زیبایی بخشیده است.

رتبه دانشگاه رایرسون

نسبت به فضای موجود و تعداد صندلی‌های خالی، دانشگاه Ryerson یکی از محبوب‌ترین موسسات آموزشی در میان فارغ‌التحصیلان مدارس تورنتو محسوب می‌شود؛ طبق آخرین گزارش‌ها و آمار اعلام شده، در سال تحصیلی 2010-2011 نام دانشگاه Ryerson در جایگاه دوم دانشگاه‌های پرطرفدار برای ثبت نام دانش‌آموزان استان انتاریو قرار گرفت. 

در بین بیش از 400 موسسه آموزشی از 40 کشور جهان، شاخص رشد دانشگاه Ryerson در سطح ملی اول و در سطح جهانی سوم اعلام شده است. در زمینه کسب درآمد از تحقیقات و پژوهش‌های علمی نیز دانشگاه Ryerson در جایگاه 27 ملی کانادا قرار گرفته است.

بر طبق آخرین گزارش‌هایی که در ابتدای سال 2023 اعلام شد، موسسه آماری QS نام دانشگاه Ryerson را در جایگاه 801–1000 جهانی و 26 ملی قرار داده است. همچنین در رتبه‌بندی US New، دانشگاه رایرسون در رتبه 1452 قرار گرفته است.

شهریه دانشگاه رایرسون

تحصیل در تورنتو بسته به رشته و مقطع تحصیلی، هزینه متفاوتی دارد؛ در دانشگاه Ryerson نیز شهریه‌ها سالانه از 22 هزار تا 37 هزار دلار برآورد می‌شود. میانگین شهریه سالانه دوره‌های تمام‌وقت مقطع کارشناسی 22 هزار تا 24 هزار دلار اعلام شده است؛ میانگین شهریه تحصیل در دانشکده هنر، دانشکده علوم پایه و دانشکده ارتباطات و طراحی حدود 25 هزار تا 26 هزار دلار تخمین زده می‌شود و میانگین شهریه سالانه دانشکده علوم مهندسی و معماری 27 هزار تا 29 هزار دلار، و مدرسه مدیریت تد راجرز حدود 27 هزار دلار برآورد می‌شود.

افزون بر شهریه سالانه، هزینه اقامتگاه دانشگاه Ryerson نیز بسته به امکاناتی که در اختیار دانشجو قرار می‌دهد، سالانه 9 هزار تا 17 هزار دلار اعلام شده است. تهیه منابع آموزشی نیز بسته به رشته تحصیلی یک‌هزار تا 9 هزار دلار کانادا هزینه دارد. 

پرداخت بخشی از شهریه دانشگاه های کانادا برای اخذ پذیرش تحصیلی و به همین ترتیب ویزای تحصیلی کانادا الزامی‌ست؛ برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی کانادا باید نامه پذیرش تحصیلی اصلی از دانشگاه رایرسون (که پس از پرداخت هزینه‌های مورد نظر به دست متقاضی می‌رسد) به همراه مدارکی همچون پاسپورت با اعتبار حداقل 6ماه، عکس پاسپورتی، اسکن شناسنامه و کارت ملی و ترجمه آن‌ها، اسکن مدارک تحصیلی و ریز نمرات، مدرک زبان انگلیسی با نمره اغناکننده، گواهی تمکن مالی و ... ارسال شود.