یکی از شهرهای کوچک دانشگاهی کانادا شهر سکویل Sackville (یا ساکویل) نام دارد که در استان نیوبرانزویک واقع شده است. شهر ساکویل که میزبان موسسه آموزش عالی رتبه‌دار و‌ خوشنامی با نام دانشگاه مونت الیسون Mount Allison University است، مقصد مهاجرت تحصیلی به کانادا هم بوده است؛ تحصیل در سکویل کانادا برای متقاضیانی که تمایل دارند به دور از ازدحام شهرهای بزرگ به تحصیل و زندگی بپردازند، بسیار مناسب است.

تحصیل در سکویل یا به طور کلی‌تر تحصیل در کانادا نیازمند دریافت پذیرش تحصیلی و پس از آن ویزای تحصیلی کاناست که هر مرحله خود شامل فرآیندهای متعددی می‌شود. جهت آشنایی با این پروسه و کسب اطلاعات لازم از شهر سکویل تا پایان این نوشتار همراه لتس گو یونی باشید.

سکویل کجاست

سکویل یا ساکویل Sackville شهرکی نه‌چندان وسیع در وست‌مورلند و جنوب شرق استان نیوبرانزویک کاناداست. شهر سکویل بر روی حاشیه منابع آبی استان واقع شده است؛ رود تانترامار Tantramar River که پس از گردشی در سطح شهر بر مقصد اصلی خود یعنی خلیج شیگنکتو Chignecto Bay می‌ریزد، بر مناظر طبیعی شهر جلوه خاصی بخشیده است. پهنه شبه‌جزیره‌ایِ ساکویل در کرانه‌های خلیج فاندی Bay of Fundy گسترده شده است؛ جایی که پناه امنی برای پرندگان مهاجر است.

دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا دو مرحله اصلی تحصیل در کاناداست.

شهر سکویل Sackville در 50 کیلومتری مونکتون قرار گرفته است؛ با صرف کمتر از سی دقیقه می‌توان با وسایل نقلیه عمومی به شهر مونکتون و مراکز اداری آن دسترسی داشت. جزیره پرینس ادوارد تا این شهر حدود 120 کیلومتر فاصله دارد؛ با استفاده از وسایل نقلیه عمومی می‌توان در زمانی کمتر از یک ساعت و سی دقیقه به جزیره سفر کرد. شهر فردریکتون نیز در فاصله 225 کیلومتری ساکویل واقع شده و برای سفر به این مقصد باید حدود 2 ساعت زمان در نظر گرفت. شهر آمریکایی هولتن Houlton نیز در فاصله 340 کیلومتری ساکویل واقع شده است. 

تحصیل در سکویل

بر اساس سیستم آموزشی کانادا برای تحصیل در سکویل مانند دیگر شهرهای این کشور پهناور باید نامه پذیرش تحصیلی دریافت کرد. اما پیش از هر اقدامی باید اطلاعات کافی از مقصد مهاجرت تحصیلی به کانادا کسب کرد؛ چراکه آب و هوای محل زندگی و وضعیت اقتصادی شهر مقصد در انتخاب بسیار تاثیرگذار است. پس از گزینش شهر، دانشگاه و رشته تحصیلی باید سایت رسمی شهر و دانشگاه مورد نظر به دقت مطالعه شود.

معمولا در سایت رسمی دانشگاه منتخب شرایط دریافت پذیرش تحصیلی، هزینه‌های تحصیل و اقامت و خدمات دانشگاه به تفضیل بیان می‌شود. پس از شناخت شهر و دانشگاه مورد نظر نوبت به دریافت لیست مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیلی می‌رسد.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا

هر یک از دانشگاه‌های کانادا به تفکیک رشته‌ها و برنامه‌ها تحصیلی ارائه شده، شرایط مشخصی برای جذب دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته‌اند؛ اما به طور کلی شرط معدل آخرین مدرک تحصیلی، نمره مدرک زبان انگلیسی، شرایط سنی متقاضی تحصیل در کانادا و سوابق تحصیلی و شغلیِ او برای مسئولان پذیرش تحصیلی اهمیت ویژه‌ای دارد.

پس از آماده‌سازی مدارک مشخص شده، باید با مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی مکاتبه و مدارک را به صورت آن‌لاین یا پستی ارسال کرد. برخی از دانشگاه های کانادا در این مرحله مبلغی به عنوان Application fee برای بررسی وضعیت تحصیلی متقاضی دریافت می‌کنند.

در صورت واجد شرایط بودن متقاضی، نامه پذیرش تحصیلی اولیه در این مرحله صادر می‌شود؛ در این نامه مسئولان شرحی از مبالغ پرداختی و نقصی مدارک به دانشجو اعلام می‌کنند. با ارسال فیش‌های پرداختی و تکمیل مدارک در نهایت نامه پذیرش تحصیلی اصلی صادر می‌شود.

ویزای تحصیلی کانادا

پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلیِ اصلی از کالج‌ها یا دانشگاه های کانادا می‌توان برای ویزای تحصیلی اقدام کرد. اگر متقاضی تنها با نامه پذیرش تحصیلی اولیه اقدم به ثبت درخواست ویزای تحصیلی کند، قطع به یقین درخواست او رد خواهد شد؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم تا زمان دریافت نامه پذیرش تحصیلیِ «اصلی» صبر پیشه کنید و بعد درخواست ویزای تحصیلی را ثبت کنید.

در این مرحله نیز باید مدارک مشخصی را به همراه فرم درخواست ویزای تحصیلی به سفارت کانادا ارسال و به اصطلاح درخواست را سابمیت کرد. پس از این مرحله برای شرکت در جلسه انگشت‌نگاری بازه زمانی 30 روزه از سوی سفارت مشخص می‌شود.

پس از توقف فعالیت سفارت کانادا در تهران، متقاضیان ویزای تحصیلی برای انجام مراحل انگشت‌نگاری باید به یکی از دفترهای کارگزاری سفارت کانادا یا VAC واقع در کشورهای همسایه مراجعه کنند. انتخاب زمان دقیق و شهر برای شرکت در جلسه انگشت‌نگاری به عهده متقاضی است؛ شهرهای آنکارا، استانبول، دبی، و تفلیس از جمله شهرهای محبوب ایرانی‌ها برای این سفر کوتاه مدت هستند.

معمولا پس از این مرحله پاسپورت متقاضی برای الصاق ویزای تحصیلی به دفتر کارگزاری سپرده می‌شود. برای ارسال و دریافت پاسپورت ویزا شده نیازی به سفر دوباره نیست و می‌توان از خدمات پیکاپ پاسپورت بهره‌مند شد.

دانشگاه های سکویل

دانشگاه مونت الیسون تنها دانشگاه مشهور این شهر است که به همراه موسسات آموزشی نام‌آوری همچون دانشگاه نیوبرانزویک و دانشگاه یورک‌ویل نام استان نیوبرانزویک را در لیست مقاصد مهاجرت تحصیلی به کانادا آورده‌اند.

دانشگاه مونت الیسون

شهر سکویل به دلیل میزبانی از دانشگاه مونت الیسون Mount Allison University (یا دانشگاه مانت آلیسون) در میان پژوهشگران و محققان به شهرت رسیده است. دانشگاه موت الیسون که به اختصار Mount A یا  MtA هم خوانده می‌شود، یکی از دانشگاه های دولتی کانادا برشمرده می‌شود که در مرکز شهر سکویل قرار گرفته است. نام دانشگاه مونت الیسون در 29 سال گذشته 21 بار توسط مجله مکلین به عنوان برترین دانشگاه کانادا معرفی شده است. نسبت یک به 17 دانشجو به استادان دانشگاه نام این دانشگاه را در موسسات رتبه‌بندی جهانی ثبت و تکرار کرده است.

سالانه بیش از 2200 دانشجو دانشگاه مونت الیسون را برای ادامه تحصیل برمی‌گزینند؛ بیش از 2200 دانشجو در مقاطع کارشناسی و باقی با انتخاب برنامه تحصیلی متنوع در مقاطع عالی این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌شوند.

دانشگاه مونت الیسون امروزی اولین دانشگاه امپراتوری بریتانیاست که به یک زن مدرک لیسانس اعطا کرده است؛ خانم گریس آنی لاکهارت Grace Annie Lockhart در سال 1875 از این دانشگاه مدرک لیسانس دریافت کرد. 

دانشگاه مونت الیسون از دانشگاه های دولتی کاناداست که در سکویل واقع شده است

پردیس دانشگاه مونت الیسون اقامتگاه‎های مناسبی برای دانشجویان بین‌المللی تدارک دیده است؛ خوابگاه دانشگاه مونت الیسون در 8 سالن مختلف و متنوع امکانات رفاه و آرامش دانشجویان را فراهم کرده است. افزون بر خوابگاه‌ها، مراکز تفریحی و ورزشی مناسبی نیز در پردیس دانشگاه ایجاد شده است.

آب و هوای سکویل

سکویل در محل تلاقی شبه‌جزیره نوا اسکوشیا و آمریکای شمالی در جوار رود تانترامار Tantramar River در پست‌ترین نقطه این منطقه واقع شده است. از این رو، سکویل آب و هوایی سرد و معتدل دارد. در خشک‌ترین ماه از سال هم در این شهر انتظار بارش باران می‌رود؛ تا جایی که متوسط بارش سالانه به 1121 میلی‌متر می‌رسد. 

بالاترین دما در طول سال معمولا متعلق به ماه جولای با متوسط دمای 18.1 درجه بالای صفر است. پایین‌ترین دما هم در ماه ژانویه گزارش می‌شود که به‌طور میانگین 7درجه زیر صفر است. بالاترین دمای ثبت شده از شهر سکویل تاکنون 23.6 درجه و پایین دمای آن 11.9 درجه سانتی‌گراد زیر صفر است. ماه‌های نوامبر، دسامبر و ژانویه هم پربارش‌ترین ماه‌های سال سکویل لقب گرفته‌اند.

هزینه زندگی در سکویل

معمولا سبک زندگی افراد است که میزان دقیق هزینه زندگی را مشخص می‌کند؛ اما پیش از سفر یا مهاجرت باید مخارج ماهانه به‌طور دقیق مطالعه و تامین شود. برای آگاهی از میزان دقیق مخارج زندگی در سکویلِ نیوبرانزویک باید هزینه خورد و خوراک، مسکن و حمل و نقل را که عمده هزینه زندگی دانشجویی را شامل می‌شود، بررسی کرد.

هزینه خورد و خوراک در سکویل

صرف یه‌وعده غذا در رستوران‌های معمولی سکویل به‌طور میانگین 15 دلار کانادا هزینه دارد. با احتساب این مبلغ، صرف هر سه وعده غذایی در رستوران برای دو نفر حدود 40 دلار آب می‌خورد. البته با انتخاب رستوران‌های زنجیره‌ای فست‌فود مانند مک‌دونالد و کی‌اف‌سی هزنیه یک وعده غذایی به 10 دلار کاهش پید می‌کند. یک‌فنجان کاپوچینوی بیرون‌بر حدود 4 دلار، یک بطری 2 لیتری نوشیدنی پپسی یا کوکاکولا حدود 2.42 دلار کاناداست. 

در خریدهای سوپرمارکتی که به گزارش سایت نومبئو بیشینه هزینه ماهانه را به خود اختصاص داده است؛ باید به مبلغ دقیق کالاها در این شهر توجه کرد. یک لیتر شیر معمولی در سکویل حدود 1.95 دلار، یک قرص نان سفید 500 گرمی تازه حدود 3.44 دلار، و یک بسته تخم‌مرغ 12 عددی معمولی 4.47 دلار کانادا هزینه دارد. قیمت هر کیلو برنج سفید معمولی در سکویل کانادا 3.16 دلار، قیمت هر کیلو پنیر محلی 38.30 دلار، فیله مرغ 10.41 دلار،  گوشت قرمز 15.41 دلار، سیب 2.73 دلار، موز 1.69 دلار، پرتقال 4.39 دلار، گوجه 6.59 دلار، سیب‌زمینی 1.54 دلار، و پیاز کیلویی 2 دلار است. 

هزینه حمل و نقل در سکویل

استفاده از حمل و نقل عمومی در سکویل بهترین گزینه برای دانشجویان است؛ بلیت‌های تک‌سفره 2 دلار و بلیط‌های ماهانه که برای سفرهای مکرر مناسب است هم 45 دلار کاناداست. تعرفه ورودی تاکسی‌های سکویل 5 دلار است مه به‌ازای هر کیلومتر مسیر 3 دلار دیگر به این مبلغ افزوده می‌شود. البته با دریافت کارت دانشجویی می‌توان بلیت ماهانه قابل شارژ وسایل نقلیه عمومی را با تخفیف ویژه‌ای تهیه کرد.

هزینه مسکن در سکویل

به نسبت دیگر شهرهای کانادا، هزینه مسکن در سکویل بسیار ارزان‌قیمت است؛ گرچه دانشجویان با زندگی در اقامتگاه‌های دانشجویی می‌توانند در هزینه‌ها و زمان صرفه‌جویی کنند، اما درصورتی که این امکان فراهم نشد هم چیزی از دست نداده‌اند. چراکه میانگین کرایه ماهانه آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر سکویل 650 دلار و آپارتمان سه‌خوابه حدود 800 دلار کاناداست. انتخاب آپارتمان در حومه شهر هم تا حدودی ارزان‌تر است؛ میانگین کرایه ماهانه برای آپارتمان تک‌خوابه 450 دلار و آپارتمان سه‌خوابه 839 دلار برآورد می‌شود. 

حدود 85 درصد دانشجویان سال اولیِ دانشگاه مونت الیسون در پردیس دانشگاهی مستقر می‌شوند. به این ترتیب میزان چشمگیری از هزینه های مربوط به مسکن، حمل و نقل و حتی خورد و خوراک کاهش پیدا می‌کند؛ مهم‌تر از همه دانشجو بدون اتلاف زمان و انرژی می‌تواند خود را به محل برگزاری کلاس‌ها در دانشکده برساند. منوی غذاخوری دانشگاه در ساعات مشخصی از دانشجویان پذیرایی می‌کند؛ در این صورت با هزینه کمتری می‌توان وعده‌های غذایی را نیز در پردیس دانشگاه میل کرد.

زندگی در سکویل

میانگین درآمد خالص ماهانه مشاغل تمام‌وقت در سکویل 3,815.56 اعلام شده است؛ با مطالعه مخارج ماهانه در این شهر به آسانی می‌توان دریافت که زندگی در سکویل کانادا به نسبت ارزان و به‌صرفه است. از سویی دیگر آرامش و امنیت اولین هدیه برای مهاجرانی‌ست که زندگی در این شهر کوچک را برگزیده‌اند. 

بیشینه جمعیت این شهر زیبا را انگلیسی‌زبان‌ها تشکیل داده‌اند، اما حدود 200 خانواده فرانسوی زبان نیز در این شهر زندگی می‌کنند. 

بیشتر مردم شهر در مراکزی مانند بیمارستان مموریال ساکویل، دانشنگاه مونت الیسون، کارخانه فلزات راسل، و در مرکز مخابراتی مونریس، بزرگترین شرکت فناوری مالی کانادا مشغول به کار می‌شوند. بنابراین یافتن شغل در این شهر کوچک چندان دشوار نیست.

کار در سکویل

بسیاری از دانشجویان در طول دوران تحصیل به کارهای پاره‌وقت دانشجویی مشغول می‌شوند؛ بر اساس سیتم آموزشی کانادا دانشجویان بین‌المللی اجازه اشتغال تا سقف 20 ساعت در هفته را دارند. با کسب تجربه کار در کانادا پس از دوران تحصیل بهتر می‌توان کارفرمایان را برای استخدام متقاعد کرد.