یکی از شهرهای فرانسوی زبان کانادا سگنه نام دارد که به علت میزبانی از یکی از دانشگاه های کبک شهرت بسیاری یافته است. کیفیت زندگی بالای این شهر موجب شده نام آن در لیست مقصد مهاجرت تحصیلی به کانادا قرار بگیرد. این شهر برای متقاضیان تحصیل در کانادا و شهرهای کوچک آن بسیار مناسب است. تحصیل در سگنه نیز نیازمند اخذ پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی این شهر و ویزای تحصیلی کانادا از سفارت است؛ برای کسب اطلاعات کافی درباره این شهر و نحوه تحصیل در سگنه تا پایان این نوشتار لتس گو یونی را دنبال کنید.

سگنه کجاست

شهر سَگِنه (Saguenay) که قبلا با نام چیکوتیمی (Chicoutimi) شناخته می‌شد، در ناحیه سگنه-لاک-سن-ژانِ استان کبک واقع شده است. این منطقه در سال 2002 با ادغام چند بخش و شهرک به یک شهر تبدیل شد. 

تحصیل در کانادا نیازمند اخد پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی است.

سگنه در بالادست رودخانه‌ای با همین نام جای گرفته و در اصل در سال 1676 به عنوان یک بندرگاه تجاری بنا شده است. این شهر با فاصلۀ 190 کیلومتری در شمال شهر کبک، یکی از مراکز اصلی خطوط راه‌آهن استان و مرکزی اداری، تجاری و صنعتی به شمار می‌رود.

تحصیل در سگنه

تجربه تحصیل در سگنه به عنوان شهری کوچک اما در کشوری پیشرفته و بزرگ، با توجه به جمعیت کم و هزینه‌های به‌نسبت پایینِ تحصیل در سگنه، می‌تواند برای بسیاری از دانشجویان بین‌المللی تجربه‌ای منحصربه‌فرد و مطلوب باشد. به طور میانگین هزینه تحصیل در سگنه نیز بسته به رشته و مقطع تحصیلی بین سالانه 5000 تا 13000 دلار کانادا برآورد می‌شود.

یکی از مزایای تحصیل در سگنه این است که بر خلاف دانشگاه‌ها و شهرهای بزرگ سایر نقاط کانادا، برای اخذ پذیرش تحصیلی با افراد معدودی رقابت می‌شود و شانس دریافت پذیرش تحصیلی بالاتر می‌رود. البته این بدان معنا نیست که به محض ثبت درخواست می‌توانید در یکی از موسسات آموزشی سگنه پذیرفته شد، بلکه باید با مشاوره و تحقیق در مورد نحوه دریافت پذیرش تحصیلی این دانشگاه‌ها، خیالتان را از بابت قبولی راحت کنید.

پس از اخذ پذیرش تحصیلی نوبت به ثبت درخواست ویزای تحصیلی کانادا می‌رسد که خود شامل پروسه طولانی و زمان‌بری است. به همین علت حداقل 6 ماه پیش از شروع سال تحصیلی باید برای دریافت پذیرش تحصیلی و سپس ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد.

زبان

از آنجایی که این شهر فرانسوی‌زبان است، تسلط به زبان فرانسه می‌تواند شانس درخواست پذیرش تحصیلی را بالا ببرد. اگر متقاضی تحصیل در کانادا تسلط کافی به زبان فرانسوی نداشت، می‌تواند شانس خود را در برنامه‌های تحصیلی ارائه شده به زبان انگلیسی امتحان کند. 

دانشگاه های سگنه

مهم‌ترین موسسه آموزشی سگنه دانشگاه کبک در چیکوتیمی است؛ دیگر مراکز آموزشی مهم سگنه عبارتند از کالج Cégep de Jonquière و کالج Cégep de Chicoutimi که هر دو خدمات آموزش عالی را به دانشجویان خود ارائه می‌دهند و ساختمان اصلی آن‌ها در خود شهر سگنه واقع شده است. این دو کالج از سال 1967 فعالیت خود را آغاز کرده‌اند و رتبه‌های جهانی آن‌ها نزدیک به 10 هزار است. 

دانشگاه کبکِ چیکوتیمی در سگنه

دانشگاه کبک چیکوتیمی University of Quebec at Chicoutimi در سال 1971 تاسیس شده است و رتبه جهانی آن بر اساس گزارش سالانه QS در سال جاری 1643 بوده است. با اینکه دانشگاه کبک چیکوتیمی چندان بزرگ نیست و سالانه 6500 دانشجو موفق به دریافت پذیرش تحصیلی می‌شوند، برنامه‌های تحصیلی بسیار متنوعی در مقاطع لیسانس و فوق‌لیسانس ارائه می‌دهد. دانشگاه کبک چیکوتیمی به توسعه و گسترش برنامه‌های خود اهمیت ویژه‌ای می‌دهد؛ در کنار اصلاح برنامه‌های موجود، هر ساله برنامه‌های جدیدی به رشته های تحصیلی اضافه می‌شوند. 

زیرساخت‌های دانشگاه کبک چیکوتیمی نیز همواره در حال بروزرسانی هستند. دانشگاه کبک چیکوتیمی یا به اختصار UQAC به دانشجویانی از سایر شهرهای بزرگ کانادا نیز در رشته‌های مختلفی از جمله مدیریت، مدیریت منابع انسانی، علوم پزشکی، علوم آموزشی، روانشناسی، هنر و علوم انسانی، محیط زیست و علوم کامپیوتر پذیرش تحصیلی اعطا می‌کند. 

آب و هوای سگنه

سگنه در ارتفاع 110 متر از سطح دریا واقع شده است و آب و هوای سردی دارد. در طول سال بارش چشمگیری در این شهر اتفاق می‌افتد؛ این شهر حتی در خشک‌ترین ماه‌های سال هم بارش زیادی را شاهد است. هر سالانه به طور میانگین 935 میلی‌متر باران می‌بارد. کمترین بارش باران در ماه آپریل است که متوسط آن به 50 میلی‌متر می‌رسد. بیشتر باران‌های سال در جولای می‌بارند که متوسطی برابر با 120 میلی‌متر دارد.

دمای متوسط سالانه در این منطقه 2.6 درجه سانتیگراد است؛ گرمترین ماه سال در سگنه ماه جولای است که در آن دمای متوسط به 18 درجه می‌رسد. در ژانویه هم کمترین دماها را خواهیم داشت که به منفی 15 درجه افت می‌کند.

سگنه یکی از شهرهای فرنسوی زبان کاناداست که در استان کبک واقع شده است.

هزینه زندگی در سگنه 

همان‌طور که پیشتر هم گفتیم، هزینه زندگی در سگنه به نسبت دیگر شهرهای بزرگ کانادا ارزان‌تر است. برای کسب اطلاعات دقیق از عمده مخارج زندگی در سگنه به سه رکن اصلی هزینه‌های زندگی یعنی خورد و خوراک، حمل و نقل، و هزینه مسکن در سگنه می‌پردازیم.

هزینه خورد و خوراک در سگنه

هزینه یک وعده غذا در یک رستوران معمولی برای دو نفر 30 دلار کانادا خواهد شد، اما اگر فست‌فود را ترجیح می‌دهید، می‌توانید با پرداخت 10 دلار خود را یک مک‌دونالد مهمان کنید. هر فنجان کاپوچینو نیز 2.88 دلار و یک بطری آب معدنی کوچک 1.73 دلار کانادا است. 

قیمت اقلام مصرفی منزل نیز به این صورت است: یک لیتر شیر 1.72 دلار، یک قرص نان 3.53 دلار، یک کیلو برنج سفید 3 دلار، یک بسته تخم‌مرغ (12 عددی) 3 دلار، یک کیلو پنیر محلی 8 دلار، یک کیلو فیله مرغ 15.33 دلار، یک کیلو گوشت 14.63 دلار. شما در سگنه برای خرید یک کیلو سیب 5.53 دلار، یک کیلو موز 0.69 دلار، یک کیلو پرتقال 5 دلار، یک کیلو گوجه 6 دلار و یک کیلو سیب‌زمینی 2 دلار پرداخت خواهید کرد. 

هزینه حمل و نقل در سگنه

بلیط یک‌طرفه سیستم حمل و نقل عمومی در داخل شهر 3.20 دلار اعلام شده است و کارت‌بلیط ماهانه 70 دلار خرج برمی‌دارد. تعرفه ورودی تاکسی‌های داخل شهر 3.45 دلار است که به ازای هر کیلومتر 1.70 دلار (و هر ساعت معطلی 37.80 دلار) به آن اضافه می‌شود. 

هزینه مسکن در سگنه

اگر یک آپارتمان 1 خوابه در مرکز این شهر اجاره کنید باید ماهی 475 دلار به عنوان کرایه پرداخت کنید. آپارتمان‌های سه‌خوابه مرکز شهر نیز به صورت متوسط ماهانه 983.33 دلار اجازه دریافت می‌کنند. البته اگر همین آپارتمان‌ها را در خارج از مرکز شهر اجاره کنید، هزینه اجاره شما به طور میانگین ماهانه 383 دلار برای آپارتمان یک‌خوابه و 675 دلار برایه آپارتمان سه خوابه خواهد بود. 

تحصیل در سگنه به زبان انگلیسی و فرانسوی صورت می‌گیرد.

زندگی در سگنه

نکته‌ای که تقریبا تمام مهاجران سگنه به آن اذعان دارند این است که کیفیت زندگی در این شهر بسیار بالاست و شما در یک محیط شهری زندگی خواهید که درست در مجاورت طبیعت قرار گرفته است و می‌تواند با مراکز شهری بزرگتر رقابت کند.

این شهر از نظر فرهنگ، باسوادی و پیشرفت در رتبه‌های بالایی قرار دارد و هیچ خبری از ترافیک در خیابان‌های آن نیست. این شهر در کل کشور کانادا به خاطر سرزندگیِ فرهنگی مشهور است و در طول سال فستیوال‌های جالبِ بسیاری در آن برگزار می‌شود که برخی از آنها در سطح بین‌المللی هستند، به طوری که این شهر در سال 2010 به عنوان پایتخت فرهنگی کانادا برگزیده شد. 

مراکز پزشکی و خدمات اجتماعی این شهر فعالیت‌های خوبی دارند و سه بیمارستان در سه منطقۀ مختلف شهر وجود دارد که یکی از آن‌ها اتفاقا بیمارستان علوم‌پزشکی است. هزینه زندگی در این شهر در مقایسه با سایر شهرهای کبک پایین‌تر است و خانواده‌ها می‌توانند در مدت‌زمان کمتری صاحب خانه شوند. 

تمام بخش‌های سگنه تسهیلات تفریحی، پارک و فضاهای باز متعددی را در اختیار شهروندان قرار می دهند. حتی مناطق جنگلی هم در قسمت مرکز شهر وجود دارد! فعالیت‌های ورزشی نیز در طول سال ارائه می‌شوند و از هایکینگ گرفته تا پیست‌های اسکی و دوچرخه‌سواری در اختیار مردم قرار داده می‌شود. 

این شهر ارتباط نزدیکی با توسعۀ نیروگاه‌های برق‌آبی بر روی رودخانۀ سگنه دارد که برق لازم برای یک کارخانۀ آلومینیوم عظیم را تامین می‌کند. کارخانه‌های دیگری از قبیل کاغذسازی، اسباب منزل، قاب‌های پنجره آلومینیومی، آهن، کالاهای چرمی و منسوجات نیز در این منطقه جای دارند.