تحصیل در ریموسکی Rimouski در استان کبک برای بسیاری از متقاضیان تحصیل در شهرهای کوچک کانادا جذاب است؛ در این شهر نه از ازدحام و ترافیک کلان‌شهرها خبری‌ست و نه امکانات فرهنگی و رفاهی دور از دست‌رس! دو سوم جمعیت ریموسکی را فارغ‌التحصیلان موسسات آموزشی معتبر تشکیل داده و رویداد فرهنگی بسیاری در این شهر برگزار می‌شود. متقاضیان تحصیل در ریموسکی باید ابتدا جهت دریافت پذیرش از دانشگاه با کالج اقدام کنند، و پس از آن درخواست ویزای تحصیلی کانادا را به ثبت برسانند.

برای آشنایی بیشتر با ریموسکی کانادا، آب و هوا و هزینه زندگی در این شهر تا پایان این نوشتار ما را همراهی کنید.

ریموسکی کجاست

ریموسکی Rimouski یکی از شهرهای شرق استان کبک کاناداست که در منطقه سن لوران (یا سنت لورنس به انگلیسی) و در کرانه‌های رود ریموسکی واقع شده است. گسترش این شهر در کرانه‌های رود ریموسکی و منبع آبی وسیع‌تر یعنی رود سنت لورنس موجب شده تا این شهر به پایتخت دریایی کبک مشهور شود. این شهر زیبا و خوش‌منظر در دامنه تپه‌هایی سبزپوش واقع شده و تا رود سنت لورنس امتداد یافته است. این شهر خوش‌منظر در حدود 500 کیلومتری مونترال و 300 کیلومتری کبک سیتی قرار گرفته است.

موقعیت جغرافیایی ریموسکی موجب شده تا به لقب پایتخت آبی کبک شناخته شود.

تحصیل در ریموسکی

از سال 1969 این شهر میزبان دانشگاه دولت کبک Université du Québec à Rimouski یا به اختصار  UQAR است. برای تحصیل در این دانشگاه و دیگر موسسات آموزشی شهر ابتدا باید مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش تحصیلی را آماده و برای مسئولان مربوطه در موسسه آموزشی مورد نظر ارسال کرد.

با بررسی وضعیت تحصیلی متقاضی، سن و سوابق کاری و تحصیلی، نامه پذیرش تحصیلی به دست متقاضی می‌رسد. پس از پرداخت هزینه‌ها و ارسال فیش‌های پرداختی، نامه پذیرش تحصیلی از سوی موسسه آموزشی صادر می‌شود. 

پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی اصلی باید برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد. درخواست ویزای تحصیلی کانادا نیز مدارک مورد نیاز خود را دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مدرک زبان با نمره مناسب و نامه پذیرش تحصیلی اصلی اشاره کرد. 

با نگاهی به جمعیت ساکن در ریموسکی و تعداد دانشجویان سالانه این شهر، به آسانی می‌توان دریافت که از هر سه شهروند، یک نفر دانشجوست! ریموسکی با ‌ 50 هزار نفر جمعیت، 15 هزار نفر دانشجو دارد! شبکه دانشگاهی استان کبک کانادا پردیسی مجهز در این شهر تاسیس کرده تا شهروندان را به ادامه تحصیل علاقه‌مند کند! البته دانشگاه دولتی کبک تنها موسسه آموزشی عالی این شهر نیست!

دانشگاه کبک کانادا در ریموسکی

دانشگاه کبک ریموسکی یا UQAR یکی از پردیس‌های شبکه دانشگاهی استان کبک در این شهر است که یک کمپوس دیگر نیز در شهر لِوی Lévis تاسیس کرده است. از آغاز تاسیس این دانشگاه در سال 1969 تا به امروز، بیش از 50 هزار مدرک فارغ‌التحصیلی ارائه شده است. افزون بر پردیس ریموسکی و لوی، دانشگاه کبک در ریموسکی UQAR دانشکده‌های دیگری نیز در شرق استان کبک تاسیس کرده است. 

این دانشگاه 160 برنامه تحصیلی برای مقاطع تحصیلی کارشناسی تا دکتری در زیرمجموعه رشته‌های مدیریت، زیست شناسی، شیمی، زیست محیطی و منابع زیستی، توسعه منطقه‌ای، آموزش، اخلاق، مهندسی، جغرافیا، تاریخ، علوم کامپیوتری، ادبیات و نویسندگی خلاق، اقیانوس شناسی، روانشناسی، حسابداری، پرستاری و مددکاریِ اجتماعی طراحی کرده است. 

این دانشگاه در برنامه‌های انتقال دانشجو نیز شرکت کرده و با حدود 70 دانشگاهِ طرف قرارداد در 15 کشور مختلف از سراسر جهان همکاری می‌کند. سالانه بیش از 550 دانشجوی بین‌المللی وارد این دانشگاه می‌شوند و بدون محدودیت در رشته‌های مختلف در این موسسه آموزشی عالی مشغول به تحصیل می‌شوند. با دریافت ویزای تحصیلی کانادا می‌توان تحصیل در این دانشگاه را تجربه کرد.

حدود یک سوم از جمعیت شهر ریموسکی تحصیلات دانشگاهی دارند.

هزینه زندگی در ریموسکی

زندگی در ریموسکی Rimouski به عنوان یکی از شهرهای کوچک استان کبک بسیار ارزان‌تر از کلان‌شهرهای کاناداست. کرایه مسکن در این شهر حدود 20 تا 23 درصد ارزان‌تر از مرکز استان کبک برآورد می‌شود، افزون بر این، در این شهر هزینه کمتری نیز برای خورد و خوراک می‌توان پرداخت. اما برای مطالعه دقیق هزینه های زندگی در ریموسکی باید به سه رکن اساسی و پر خرج خورد و خوراک، حمل و نقل و مسکن به عنوان عمده مخارج ماهانه برای زندگی بپردازیم.

هزینه خورد و خوراک در ریموسکی

صرف یک وعده غذا در رستوران‌های متوسط و معمولی ریموسکی حدود 13.50 دلار کانادا هزینه دارد. با این حساب، جهت صرف هر سه وعده غذای روزانه در رستوران‌های معمولی برای دو نفر باید چیزی حدود 50 دلار کانادا در نظر گرفت. البته ناگفته نماند که با انتخاب رستوران‌های فست‌فود هزینه یک وعده غذا را به 8 دلار کاهش پیدا می‌دهد.

یک نوشیدنی 330 میلی‌لیتری پِپسی 2 دلار و یک بطری کوچک آب 1.89 دلار کانادا هزینه دارد، برای یک فنجان کاپوچینوی معمولی در ریموسکی باید حدود 3.38 دلار در نظر گرفت.

در خریدهای سوپرمارکتی برای یک لیتر شیر معمولی باید 1.99 دلار، یک قرص نان سفید 500 گرمی 3 دلار، و برای یک بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی باید 3 دلار کانادا پرداخت کرد. قیمت هر کیلو برنج سفید معمولی حدود 4.14 دلار، قیمت هر کیلو پنیر محلی 14.67 دلار، قیمت هر کیلو فیله مرغ 13.53 دلار و قیمت هر کیلو گوشت قرمز حدود 17.48 دلار اعلام شده است.

جهت برآورد مخارج برای خرید میوه و صیفی می‌توان به خوراک روزمره اشاره کرد؛ در ریموسکی ایالت کبک کانادا سیب کیلویی 4.15 دلار، موز کیلویی 1.70 دلار، پرتقال کیلویی 4.62 دلار، گوجه کیلویی 4.73 دلار، سیب‌زمینی کیلویی 4.27 دلار و پیاز کیلویی 2.51 دلار کاناداست.

هزینه حمل و نقل در ریموسکی

ریموسکی Rimouski به احاطه آب‌های روان منطقه کبک درآمده است؛ به همین دلیل مانند بسیاری از شهرهای کانادا استفاده از وسایل نقلیه عمومی آبی در رودهای مواج این منطقه نیز مرسوم است. افزون بر مسیرهای آبی، ویا رِیل کانادا VIA Rail در ریموسکیِ کبک نیز خدمات‌رسانی می‌کند.

این شرکت خصوصی که بار حمل و نقل عمومی کانادا را به دوش می‌کشد، در دهه هشتاد میلادی تاسیس شد. ویا ریل به شهرهای استان کبک هم احاطه دارد و به عنوان متروی داخل شهر و حومه نیز اقدام به جابه جایی مسافران می‌کند. اتوبوس‌های خطی شهری نیز در داخل و خارج از شهر نیاز شهروندان را به اتومبیل شخصی تا حدودی برطرف کرده‌اند.

برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی باید بلیط تک‌سفره با نرخ 3.75 دلار یا بلیط ماهانه با قیمت 105 دلار تهیه کرد. در صورت تردد مکرر در سطح شهر، استفاده از بلیط‌های ماهانه به‌صرفه‌تر خواهد بود. تعرفه ورودی تاکسی‌ها در ریموسکی 3.50 دلار کاناداست که به ازای هر کیلومتر از مسیر مبلغ 1.75 دلاری به تعرفه ورودی افزوده می‌شود.

هزینه مسکن در ریموسکی

زندگی در پردیس‌های دانشجویی تاثیر چشمگیری در کاهش هزینه‌ها دارد. با انتخاب زندگی در اقامتگاه‌های دانشگاه ریموسکی، نیاز به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی تا حدودی برطرف می‌شود و در نتیجه دانشجو در زمان خود‌‌ و مخارج ماهانه صرفه‌جویی می‌کند. اما در صورت تمایل به زندگی در آپارتمان‌های شخصی، باید چیزی حدود 500 تا 600 دلار به عنوان کرایه ماهانه آپارتمان در نظر گرفت.

میانگین کرایه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر حدود 600 دلار اعلام شده‌ است. البته کرایه‌ها در حومه شهر ارزان‌تر است؛ میانگین کرایه ماهانه آپارتمان در حومه حدود 500 دلار کانادا برآورد می‌شود.

ریموسکی میزبان یکی از زنجیره های دانشگاه دولتی کبک است.

زندگی در ریموسکی

همان‌طور که تعداد دانشجویان در ریموسکی Rimouski به نسبت رقم بالایی را نشان می‌دهد، شمارِ علاقه‌مندان به فعالیت‌های فرهنگی نیز در این شهر بسیار است. قدمت برگزاری فستیوال‌های هنری در ریموسکی از یک قرن تجاوز می‌کند؛ برای مثال این شهر هر ساله میزبان فستیوال بین‌المللی موسیقی جاز Festi Jazz International de Rimouski و فستیوال فیلم کاروزل Carrousel international du film de Rimouski می‌شود. 

هر ساله نمایشگاه کتاب کبک که جزو قدیمی‌ترین گردهمایی‌های اهل مطالعه در استان است، با عنوان Salon du Livre de Rimouski در این شهر برگزار می‌شود. بیش از 125 نویسنده از ریموسکی و شهرهای اطراف آن در این رویداد سالانه شرکت می‌کنند و بیش از 300 ناشر از کبک محصولات فرهنگی خود را در حدود 75 غرفه ارائه می‌کنند.

این رویدادهای فرهنگی با حمایت سازمان میراث فرهنگی کانادا و با همکاری شورای هنر کانادا و انجمن توسعه شرکت‌های فرهنگی کبک و شهر ریموسکی برگزار می‌شود. این گردهمایی‌های فرهنگی و پرمخاطب هر ساله بیش از 8000 بازدیدکننده را به سوی ریموسکی روانه می‌کند و اهل مطالعه و فرهنگ را به خود جذب می‌کند.

اقتصاد ریموسکی

صنایع مربوط به چوب مانند تولید الوار و خمیر چوب، تولید فرآورده‌های غذایی، تولید تشک، فرش، چرم و کفش، اقتصاد پایتخت آبی استان کبک را رونق بخشیده است. البته از موقعیت جغرافیایی این شهر در سواحل رود سنت لورنس و در امتداد آن در جوار اقیانوس اطلس نمی‌توان چشم پوشی کرد. ریموسکی Rimouski مرکز حمل و نقل و خدمات نواحی جنوبی سن لوران و منطقه گَسپِسی Gaspésie محسوب می‌شود. 

جاذبه های گردشگری شهر ریموسکی کانادا

طبیعت شگفت انگیز شهر در ارتفاعات سبز پوشیده از درختچه‌های جنگلی‌ در شمال و موج‌های سراسیمه و پر جنب‌وجوش کرانه‌های رود سنت لورنس در جنوبِ شهر ریموسکی Rimouski، گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است. رود روان ریموسکی به جلوه‌های طبیعی مرکز شهر بسیار افزوده است و هوای پاکی را به شهروندان این شهر هدیه می‌دهند. اما گذشته از جولان طبیعت در ریموسکی، جاذبه‌های تاریخی بی‌شماری نیز در این شهر نهفته که از حوادثِ گذشته بر این شهر و فراز و نشیب روزگار پیشینِ ریموسکی حکایت می‌کند.

موزه دریایی پونت او پِر

در نزدیکی سواحل رودخانه سنت لورنس سازه عظیمی به چشم می‌خورد که به موزه دریایی پونت او پِر Pointe-au-Père  مشهور است. این موزه که نامش را از محله در حال سکونش به امانت گرفته، تاریخ 200 ساله صنعت دریایی ریموسکی و کبک را به نمایش درآورده است. در کنار ساختمان اداری موزه، قامت عاجی رنگِ یک فانوس دریایی به‌چشم می‌خورد که به تازگی مهمان این شهر شده است؛ اما دلیل جذابیت این موزه، غول سیاه رنگ دیگری‌ست که در کرانه‌های رود لنگر گرفته و حالا روی خشکی روزگار می‌گذراند!

اچ‌ام‌سی‌اس اونونداگا (اس۷۳) نام یک زیردریایی وسیعی‌ست که در دهه شصت میلادی ساخته شد و به خدمت نیروی دریایی سلطنتی کانادا در آمد. این زیردریایی در سال 2008 به ریموسکی منتقل شد و در معرض دید عموم قرار گرفت تا به یکی از جاذبه های گردشگری ریموسکی تبدیل شود. در داخل این زیردریایی اشیاء ارزنده‌ای نگهداری می‌شود که با تاریخ شکل گرفتن ریموسکی امروزی پیوند خورده است.

گذری بر تاریخ ریموسکی

شهر ریموسکی Rimouski در سال‌ 1694 به عنوان یکی از شهرهای مستعمره فرانسه توسط فردی به نام رنه لَپَژ René Lepage de Ste-Claire تاسیس شد. با مهاجرت فرانسوی‌ها به «فرانسه نوین» در کانادا، جمعیت این شهر نیز مانند دیگر شهرهای استان کبک رو به فزونی گذاشت. اما در تاریخ 6 مِی سال 1950 یک آتش‌سوزی مهیب در گسترش شهر وفقه‌ای‌ طولانی انداخت. در این حادثه تلخ 319 خانه در آتش سوختند، اما گفته می‌شود این حادثه تلفات جانی نداشته است. در تاریخ از این حادثه تلخ به «شب سرخ» La nuit rouge  یا به انگلیسی Red Night یاد می‌شود. اما این حادثه، تنها واقعه آتش‌سوزی در پیشینه این شهر نیست!

در تاریخ 14 مِی سال 2000 پردیس دانشگاه کبک در این شهر نیز دچار حریق شد؛ در این حادثه به ساختمان اصلی دانشگاه، تجهیزات و کتابخانه دانشگاه خسارت‌های جدی وارد شد؛ اما جبران خسارت‌های ناشی از آتش‌سوزی، از ریموسکی شهری دانشجو‌محور ساخت. با جذب سالانه بیش از 15 هزار دانشجو، ریموسکی به یک «شهر دانشجویی» واقعی تبدیل شده است. 

ریموسکی در سال 1869 به عنوان روستا و در سال 1963 به عنوان شهر معرفی شد. بر اساس گزارش بریتانیکا شمار جمعیت این شهر در سال 2006 به 42 هزار و 240 نفر می‌رسید و آمار جمعیت در سال 2011 عدد 46 هزار و 860 را نشان داد. آخرین آماری که از جمعیت ریموسکی منتشر شد، مربوط به سال 2016 می‌شود که جمعیتِ 48 هزار و 664 نفری را نشان می‌دهد.