لتس گو یونی
city

تحصیل در ریموسکی و راهنمای پذیرش تحصیلی

16,000 دلار
هزینه زندگی
16,000 دلار
7,000 دلار
اجاره خانه
7,000 دلار
53,000
جمعیت
53,000
311 کیلومتر
فاصله تا کبک
311 کیلومتر

زندگی و تحصیل در ریموسکی

ساعت به وقت ریموسکی

تحصیل در ریموسکی Rimouski برای بسیاری از متقاضیان تحصیل درشهرهای کوچک کانادا جذاب است؛ در این شهر نه از ازدحام و ترافیک کلان‌شهرها خبری‌ست و نه امکانات فرهنگی و رفاهی دور از دست‌رس! دو سوم جمعیت ریموسکی را فارغ‌التحصیلان موسسات آموزشی معتبر تشکیل داده و رویداد فرهنگی بسیاری در این شهر برگزار می‌شود. متقاضیان تحصیل در ریموسکی باید ابتدا جهت دریافت پذیرش از دانشگاه با کالج اقدام کنند، و پس از آن درخواست ویزای تحصیلی کانادا را به ثبت برسانند. برای آشنایی بیشتر با ریموسکی کانادا، آب و هوا و هزینه زندگی در این شهر تا پایان این نوشتار ما را همراهی کنید.

ریموسکی کجاست؟

ریموسکی Rimouski یکی از شهرهای شرق استان کبک کاناداست که در منطقه سن لوران (یا سنت لورنس به انگلیسی) و در کرانه‌های رود ریموسکی واقع شده است. گسترش این شهر در کرانه‌های رود ریموسکی و منبع آبی وسیع‌تر یعنی رود سنت لورنس موجب شده تا این شهر به پایتخت دریایی کبک مشهور شود. این شهر زیبا و خوش‌منظر در دامنه تپه‌هایی سبزپوش واقع شده و تا رود سنت لورنس امتداد یافته است. این شهر خوش‌منظر در حدود 500 کیلومتری مونترال و 300 کیلومتری کبک سیتی قرار گرفته است.

موقعیت جغرافیایی ریموسکی موجب شده تا به لقب پایتخت آبی کبک شناخته شود.

تحصیل در ریموسکی 2020

از سال 1969 این شهر میزبان دانشگاه دولت کبک Université du Québec à Rimouski  یا به اختصار  UQAR است. برای تحصیل در این دانشگاه و دیگر موسسات آموزشی شهر ابتدا باید مدارک مورد نیاز جهت دریافت پذیرش تحصیلی را آماده و برای مسئولان مربوطه در موسسه آموزشی مورد نظر ارسال کرد. با بررسی وضعیت تحصیلی متقاضی، سن و سوابق کاری و تحصیلی، نامه پذیرش تحصیلی به دست متقاضی می‌رسد. پس از پرداخت هزینه‌ها و ارسال فیش‌های پرداختی، نامه پذیرش تحصیلی از سوی موسسه آموزشی صادر می‌شود. 

پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی اصلی باید برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد. درخواست ویزای تحصیلی کانادا نیز مدارک مورد نیاز خود را دارد که از مهم‌ترین آن‌ها می‌توان به مدرک زبان با نمره مناسب و نامه پذیرش تحصیلی اصلی اشاره کرد. 
با نگاهی به جمعیت ساکن در ریموسکی و تعداد دانشجویان سالانه این شهر، به آسانی می‌توان دریافت که از هر سه شهروند، یک نفر دانشجوست! ریموسکی با ‌ 50 هزار نفر جمعیت، 15 هزار نفر دانشجو دارد! شبکه دانشگاهی استان کبک کانادا پردیسی مجهز در این شهر تاسیس کرده تا شهروندان را به ادامه تحصیل علاقه‌مند کند! البته دانشگاه دولتی کبک تنها موسسه آموزشی عالی این شهر نیست!

دانشگاه کبک در ریموسکی

دانشگاه کبک ریموسکی یا UQAR یکی از پردیس‌های شبکه دانشگاهی استان کبک در این شهر است که یک کمپوس دیگر نیز در شهر لِوی Lévis تاسیس کرده است. از آغاز تاسیس این دانشگاه در سال 1969 تا به امروز، بیش از 50 هزار مدرک فارغ‌التحصیلی ارائه شده است. افزون بر پردیس ریموسکی و لوی، دانشگاه کبک در ریموسکی UQAR دانشکده‌های دیگری نیز در شرق استان کبک تاسیس کرده است. 

این دانشگاه 160 برنامه تحصیلی برای مقاطع تحصیلی کارشناسی تا دکتری در زیرمجموعه رشته‌های مدیریت، زیست شناسی، شیمی، زیست محیطی و منابع زیستی، توسعه منطقه‌ای، آموزش، اخلاق، مهندسی، جغرافیا، تاریخ، علوم کامپیوتری، ادبیات و نویسندگی خلاق، اقیانوس شناسی، روانشناسی، حسابداری، پرستاری و مددکاریِ اجتماعی طراحی کرده است. 
این دانشگاه در برنامه‌های انتقال دانشجو نیز شرکت کرده و با حدود 70 دانشگاهِ طرف قرارداد در 15 کشور مختلف از سراسر جهان همکاری می‌کند. سالانه بیش از 550 دانشجوی بین‌المللی وارد این دانشگاه می‌شوند و بدون محدودیت در رشته‌های مختلف در این موسسه آموزشی عالی مشغول به تحصیل می‌شوند. با دریافت ویزای تحصیلی کانادا می‌توان تحصیل در این دانشگاه را تجربه کرد.

حدود یک سوم از جمعیت شهر ریموسکی تحصیلات دانشگاهی دارند.

گردشگری در ریموسکی

طبیعت شگفت انگیز شهر در ارتفاعات سبز پوشیده از درختچه‌های جنگلی‌ در شمال و موج‌های سراسیمه و پر جنب‌وجوش کرانه‌های رود سنت لورنس در جنوبِ شهر ریموسکی Rimouski، گردشگران بسیاری را به خود جلب کرده است. رود روان ریموسکی به جلوه‌های طبیعی مرکز شهر بسیار افزوده است و هوای پاکی را به شهروندان این شهر هدیه می‌دهند. اما گذشته از جولان طبیعت در ریموسکی، جاذبه‌های تاریخی بی‌شماری نیز در این شهر نهفته که از حوادثِ گذشته بر این شهر و فراز و نشیب روزگار پیشینِ ریموسکی حکایت می‌کند.

موزه دریایی پونت او پِر

در نزدیکی سواحل رودخانه سنت لورنس سازه عظیمی به چشم می‌خورد که به موزه دریایی پونت او پِر Pointe-au-Père  مشهور است. این موزه که نامش را از محله در حال سکونش به امانت گرفته، تاریخ 200 ساله صنعت دریایی ریموسکی و کبک را به نمایش درآورده است. در کنار ساختمان اداری موزه، قامت عاجی رنگِ یک فانوس دریایی به‌چشم می‌خورد که به تازگی مهمان این شهر شده است؛ اما دلیل جذابیت این موزه، غول سیاه رنگ دیگری‌ست که در کرانه‌های رود لنگر گرفته و حالا روی خشکی روزگار می‌گذراند!
اچ‌ام‌سی‌اس اونونداگا (اس۷۳) نام یک زیردریایی وسیعی‌ست که در دهه شصت میلادی ساخته شد و به خدمت نیروی دریایی سلطنتی کانادا در آمد. این زیردریایی در سال 2008 به ریموسکی منتقل شد و در معرض دید عموم قرار گرفت تا به یکی از جاذبه های گردشگری ریموسکی تبدیل شود. در داخل این زیردریایی اشیاء ارزنده‌ای نگهداری می‌شود که با تاریخ شکل گرفتن ریموسکی امروزی پیوند خورده است.

هزینه زندگی در ریموسکی

زندگی در ریموسکی Rimouski به عنوان یکی از شهرهای کوچک استان کبک بسیار ارزان‌تر از کلان‌شهرهای کاناداست. کرایه مسکن در این شهر حدود 20 تا 23 درصد ارزان‌تر از مرکز استان کبک برآورد می‌شود، افزون بر این، در این شهر هزینه کمتری نیز برای خورد و خوراک می‌توان پرداخت. اما برای مطالعه دقیق هزینه های زندگی در ریموسکی باید به سه رکن اساسی و پر خرج خورد و خوراک، حمل و نقل و مسکن به عنوان عمده مخارج ماهانه برای زندگی بپردازیم.

هزینه خورد و خوراک در ریموسکی

صرف یک وعده غذا در رستوران‌های متوسط و معمولی ریموسکی حدود 13.50 دلار کانادا هزینه دارد. با این حساب، جهت صرف هر سه وعده غذای روزانه در رستوران‌های معمولی برای دو نفر باید چیزی حدود 50 دلار کانادا در نظر گرفت. البته ناگفته نماند که با انتخاب رستوران‌های فست‌فود هزینه یک وعده غذا را به 8 دلار کاهش پیدا می‌دهد. یک نوشیدنی 330 میلی‌لیتری پِپسی 2 دلار و یک بطری کوچک آب 1.89 دلار کانادا هزینه دارد، برای یک فنجان کاپوچینوی معمولی در ریموسکی باید حدود 3.38 دلار در نظر گرفت.

در خریدهای سوپرمارکتی برای یک لیتر شیر معمولی باید 2.13 دلار، یک قرص نان سفید 500 گرمی 2.88 دلار، و برای یک بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی باید 3.26 دلار کانادا پرداخت کرد. قیمت هر کیلو برنج سفید معمولی حدود 3.25 دلار، قیمت هر کیلو پنیر محلی 16 دلار، قیمت هر کیلو فیله مرغ 15.24 دلار و قیمت هر کیلو گوشت قرمز حدود 16.90 دلار اعلام شده است.

جهت برآورد مخارج برای خرید میوه و صیفی می‌توان به خوراک روزمره اشاره کرد؛ در ریموسکی ایالت کبک کانادا سیب کیلویی 4.29 دلار، موز کیلویی 2.07 دلار، پرتقال کیلویی 4.65 دلار، گوجه کیلویی 4.33 دلار، سیب‌زمینی کیلویی 3.47 دلار و پیاز کیلویی 2.12 دلار کاناداست.

هزینه حمل و نقل در ریموسکی

ریموسکی Rimouski به احاطه آب‌های روان منطقه کبک درآمده است؛ به همین دلیل مانند بسیاری از شهرهای کانادا استفاده از وسایل نقلیه عمومی آبی در رودهای مواج این منطقه نیز مرسوم است. افزون بر مسیرهای آبی، ویا رِیل کانادا VIA Rail در ریموسکیِ کبک نیز خدمات‌رسانی می‌کند. این شرکت خصوصی که بار حمل و نقل عمومی کانادا را به دوش می‌کشد، در دهه هشتاد میلادی تاسیس شد. ویا ریل به شهرهای استان کبک هم احاطه دارد و به عنوان متروی داخل شهر و حومه نیز اقدام به جابه جایی مسافران می‌کند. اتوبوس‌های خطی شهری نیز در داخل و خارج از شهر نیاز شهروندان را به اتومبیل شخصی تا حدودی برطرف کرده‌اند.

برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی باید بلیط تک‌سفره با نرخ 3.75 دلار یا بلیط ماهانه با قیمت 105 دلار تهیه کرد. در صورت تردد مکرر در سطح شهر، استفاده از بلیط‌های ماهانه به‌صرفه‌تر خواهد بود. تعرفه ورودی تاکسی‌ها در ریموسکی 3.50 دلار کاناداست که به ازای هر کیلومتر از مسیر مبلغ 1.75 دلاری به تعرفه ورودی افزوده می‌شود.

هزینه مسکن در ریموسکی

زندگی در پردیس‌های دانشجویی تاثیر چشمگیری در کاهش هزینه‌ها دارد. با انتخاب زندگی در اقامتگاه‌های دانشگاه ریموسکی، نیاز به استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی تا حدودی برطرف می‌شود و در نتیجه دانشجو در زمان خود‌‌ و مخارج ماهانه صرفه‌جویی می‌کند. اما در صورت تمایل به زندگی در آپارتمان‌های شخصی، باید چیزی حدود 500 تا 600 دلار به عنوان کرایه ماهانه آپارتمان در نظر گرفت. میانگین کرایه آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر حدود 600 دلار اعلام شده‌ است. البته کرایه‌ها در حومه شهر ارزان‌تر است؛ میانگین کرایه ماهانه آپارتمان در حومه حدود 500 دلار کانادا برآورد می‌شود.

ریموسکی میزبان یکی از زنجیره های دانشگاه دولتی کبک است.

زندگی در ریموسکی

همان‌طور که تعداد دانشجویان در ریموسکی Rimouski به نسبت رقم بالایی را نشان می‌دهد، شمارِ علاقه‌مندان به فعالیت‌های فرهنگی نیز در این شهر بسیار است. قدمت برگزاری فستیوال‌های هنری در ریموسکی از یک قرن تجاوز می‌کند؛ برای مثال این شهر هر ساله میزبان فستیوال بین‌المللی موسیقی جاز Festi Jazz International de Rimouski و فستیوال فیلم کاروزل Carrousel international du film de Rimouski می‌شود. 

هر ساله نمایشگاه کتاب کبک که جزو قدیمی‌ترین گردهمایی‌های اهل مطالعه در استان است، با عنوان Salon du Livre de Rimouski در این شهر برگزار می‌شود. بیش از 125 نویسنده از ریموسکی و شهرهای اطراف آن در این رویداد سالانه شرکت می‌کنند و بیش از 300 ناشر از کبک محصولات فرهنگی خود را در حدود 75 غرفه ارائه می‌کنند. این رویدادهای فرهنگی با حمایت سازمان میراث فرهنگی کانادا و با همکاری شورای هنر کانادا و انجمن توسعه شرکت‌های فرهنگی کبک و شهر ریموسکی برگزار می‌شود. این گردهمایی‌های فرهنگی و پرمخاطب هر ساله بیش از 8000 بازدیدکننده را به سوی ریموسکی روانه می‌کند و اهل مطالعه و فرهنگ را به خود جذب می‌کند.

گذری بر تاریخ ریموسکی

شهر ریموسکی Rimouski در سال‌ 1694 به عنوان یکی از شهرهای مستعمره فرانسه توسط فردی به نام رنه لَپَژ René Lepage de Ste-Claire تاسیس شد. با مهاجرت فرانسوی‌ها به «فرانسه نوین» در کانادا، جمعیت این شهر نیز مانند دیگر شهرهای استان کبک رو به فزونی گذاشت. اما در تاریخ 6 مِی سال 1950 یک آتش‌سوزی مهیب در گسترش شهر وفقه‌ای‌ طولانی انداخت. در این حادثه تلخ 319 خانه در آتش سوختند، اما گفته می‌شود این حادثه تلفات جانی نداشته است. در تاریخ از این حادثه تلخ به «شب سرخ» La nuit rouge  یا به انگلیسی Red Night یاد می‌شود. اما این حادثه، تنها واقعه آتش‌سوزی در پیشینه این شهر نیست!

در تاریخ 14 مِی سال 2000 پردیس دانشگاه کبک در این شهر نیز دچار حریق شد؛ در این حادثه به ساختمان اصلی دانشگاه، تجهیزات و کتابخانه دانشگاه خسارت‌های جدی وارد شد؛ اما جبران خسارت‌های ناشی از آتش‌سوزی، از ریموسکی شهری دانشجو‌محور ساخت. با جذب سالانه بیش از 15 هزار دانشجو، ریموسکی به یک «شهر دانشجویی» واقعی تبدیل شده است. 

ریموسکی در سال 1869 به عنوان روستا و در سال 1963 به عنوان شهر معرفی شد. بر اساس گزارش بریتانیکا شمار جمعیت این شهر در سال 2006 به 42 هزار و 240 نفر می‌رسید و آمار جمعیت در سال 2011 عدد 46 هزار و 860 را نشان داد. آخرین آماری که از جمعیت ریموسکی منتشر شد، مربوط به سال 2016 می‌شود که جمعیتِ 48 هزار و 664 نفری را نشان می‌دهد.

اقتصاد ریموسکی

صنایع مربوط به چوب مانند تولید الوار و خمیر چوب، تولید فرآورده‌های غذایی، تولید تشک، فرش، چرم و کفش، اقتصاد پایتخت آبی استان کبک را رونق بخشیده است. البته از موقعیت جغرافیایی این شهر در سواحل رود سنت لورنس و در امتداد آن در جوار اقیانوس اطلس نمی‌توان چشم پوشی کرد. ریموسکی Rimouski مرکز حمل و نقل و خدمات نواحی جنوبی سن لوران و منطقه گَسپِسی Gaspésie محسوب می‌شود. 

هزینه های زندگی
canada quebec rimouski
مشاهده همه تصاویر

سایر شهرهای کانادا

سوالات متداول

هزینه درمان در کانادا به چه صورت هست ؟
"درمان و پوشش بیمه در استان های کانادا باهم متفاوت است . اگر شما دانشجو هستید و از بیمه دانشجویی استفاده می کنید یک سری از خدمات شامل دندانپزشگی و چشم پوشش بیمه خصوصی است نه دولتی. به طور میانگین و متوسط بیمه درمانی سالانه از 600 دلار الی 900 دلار خواهد بود برای آشنایی با انواع بیمه در کانادا به لینک زیر مراجعه فرمایید. https://nilgam.com/canada-international-student-insurance."
شرایط گرفتن بورسیه تحصیلی چیست؟
به طور کلی چند نوع کمک مالی برای ادامه تحصیل در کانادا وجود دارد که شامل بورسیه تحصیلی کانادا (scholarships and bursaries)، جوایز تحصیلی (awards)، کمک‌های مالی (grants)، کمک هزینه تحصیلی (fellowships) و وام (loans) می‌شود. Scholarships که نوعی از بورسیه تحصیلی کانادا است، براساس داشتن صلاحیت و برتری علمی، پیشرفت تحصیلی چشمگیر فردی، مهارت‌های ورزشی، تجربه داوطلبانه و مشارکت‌های فوق برنامه و یکسری تحقیقات خاص، به دانشجویان و خصوصا فارغ‌التحصیلان ارائه می‌گردد. بورسیه تحصیلی (Bursaries) به دانشجویانی با نیاز مالی داده می‌شود، به همین خاطر معمولا یک فرم درخواست مورد نیاز است و ممکن است اطلاعات و فرم درخواستی شما جهت شناسایی وضعیت مالی‌تان مورد بررسی دقیق قرار بگیرد. لازم به ذکر است بورسیه تحصیلی کانادا در مقطع کارشناسی در اغلب اوقات مختص شهروندان کانادایی و دانشجویان بومی این کشور است. برای کسب اطلاعات بیشتر از مدارک و شرایط اخذ بورسیه به لینک زیر مراجعه کنید: https://nilgam.com/canada-scholarship-conditions/#f2
بهترین کالج های کانادا کدامند
دانشگاه تورنتو، اتاوا،دانشگاه بریتیش کلمبیا در ونکور،دانشگاه McGill در مونترال، دانشگاه لاوال (UL) در کبک،
ارزانترین کالج های کانادا کدامند ؟
"ALGONQUIN COLLEGE,BOW VALLEY COLLEGE,CAMOSUN COLLEGE, FANSHAWE COLLEGE , GEORGIAN COLLEGE,LAMBTON COLLEGE,NIAGARA COLLEGE,LETHBRIDGE COLLEGE,LOYALIST COLLEGE,SENECA COLLEGE,SELKIRK COLLEGE,NORTHERN LIGHTS COLLEGE,HUMBER COLLEGE,ST.LAWRENCE COLLEGE,SHERIDAN COLLEGE,CENTENNIAL COLLEGE,CONESTOGA COLLEGE,CONFEDERATION COLLEGE"
چرا باید در کانادا تحصیل کنم؟
بنابر گزارش CNBC ، کشور کانادا در مقایسه با سایر کشورهای صنعتی و موفق دنیا مبلغ بیشتری را صرف سرانه تحصیلات و آموزش و پرورش می‌کند؛ از این رو به عنوان تحصیل‌کرده‌ترین کشور در دنیا محسوب می‌شود. سیستم آموزش و پرورش دولتی K-12 کانادا یکی از بهترین نمونه‌ها در سطح جهان است. این کشور هم‌چنین میزبان برترین دانشگاه‌های دنیا هم‌چون دانشگاه تورنتو، مک‌گیل و بریتیش‌کلمبیا است که در لیست ۱۰۰ دانشگاه برتر جهان قرار گرفته‌اند. بنابر آخرین آمار کشور کانادا، قریب به ۵۴ درصد از شهروندان کانادا با میانگین سنی ۲۵ تا ۶۴ سال دارای مدارک دانشگاهی هستند و در حدود ۱۰٫۸ درصد دوره‌های فنی و حرفه‌ای، کارآموزی و مدارک تجارت وبازاریابی را گذرانده‌اند. کشور کانادا در عین حال بخاطر رویکرد موزاییکی mosaic خود در مقابل موضوع چند فرهنگی شناخته شده است؛ این رویکرد موجب شده تا مهاجران با فرهنگ‌های مختلف در حالی که میراث فرهنگی و مذهبی خود را حفظ می‌کنند، با هماهنگی کامل با یکدیگر به زندگی بپردازند.
دوره تحصیل post bac کانادا چیست ؟
دوره پست بک (لیسانس پیشرفته) در کانادا | Post Bac دوره‌های (Post-Baccalaureate Diploma) (PBD or “post-bac”) در کانادا به دوره‌هایی گفته می‌شود که متقاضیان دارای مدرک undergraduate یا همان کارشناسی می‌توانند وارد این دوره شوند تا مهارت‌های زبان انگلیسی و مهارت کاری خود را به صورت عملی ارتقا دهند. این دوره‌ها در کانادا معمولا شامل ۸ ماه دوره تئوری و ۸ ماه دوره کارورزی در شرکت‌ها یا کارخانه‌ها است و به متقاضیانی که در دوره لیسانس فارغ‌التحصیل شده‌اند، شانس خوبی برای استخدام شدن می‌دهد. پیش نیاز اخذ پذیرش پست بک در کانادا: داشتن مدرک لیسانس (داشتن مدرک زبان برای اخذ پذیرش الزامی نیست)
مزایای کشور کانادا برای تحصیل چیست ؟
"1. تحصیل در کانادا ارزان تر از آمریکا، استرالیا، انگلیس است 2. تحصیل در کانادا بعد از فارغ تحصیل موجب اقامت و شهروندی در کانادا می شود 3. همزمان با تحصیل قادر به کار کردن خواهید بود 4. همزمان با تحصیل شما همراه شما می تواند تمام وقت کار کند 5. اگر مادر و پدر در حال تحصیل و یا شاغل باشند فرزند قادر خواهد بود در مدارس دولتی تحصیل کند که اکثرا رایگان و یا ارزان قیمت هستند 6.هزینه زندگی در کانادا از آمریکا، استرالیا و انگلیس ارزان تر است . 7. فرزندان زیر 16 سال امکان اخذ ویزای تحصیلی را دارند 8.در مقطع ارشد و دکتری امکان اخذ بورسیه تحصیلی وجود دارد 9. امکان تغییر رشته و یا دانشگاه بعد از اخذ ویزای کانادا امکان پذیر است "
گران ترین استان کانادا کدام است ؟
گرانتری شهر کانادا ونکور و تورنتو است که ونکور در استان بریتیش کلمبیا و تورنتو در استان انتاریو واقع است.
هزینه زندگی در کانادا چقدر است ؟
هزینه زندگی در شهرهای مختلف کانادا متفاوت است به طور مثال سالیانه برای یک فرد از 16000 دلار تا 40000 دلار می باشد ولی میانگین متوسط ماهانه برای یک فرد تقریبا 2300 دلار معادل 28000 دلار کانادا می باشد. هزینه زندگی در شهرهای بزرگ مانند تورنتو سالیانه 40000 دلار می باشد.
ارزان ترین دانشگاه های کانادا کدامند؟
در مقطع کارشناسی: Brandon University، Université de Saint-Boniface، University of Guelph، Canadian Mennonite University، Memorial University of Newfoundland در مقطع کارشناسی ارشد: Memorial University of Newfoundland، University of Northern British Columbia، University of Calgary، Simon Fraser University،University of Saskatchewan

نظرات کاربران

1 نفر
نظر خود را ثبت کنید
کاربر
01 مهر 99
داشتن کارت دانشجویی برای بلیت های حمل و نقل عمومی تخفیفی نداره؟
پاسخ