فردریکتون fredericton پس از مونکتون و سنت‌جان سومین شهر پر جمعیت استان نیوبرانزویک محسوب می‌شود. تحصیل در فردریکتون نیز مانند دیگر مقاصد مهاجرت تحصیلی به کانادا، دو مرحله دریافت پذیرش تحصیلی و دریافت ویزای تحصیلی کانادا دارد. اما متقاضیان تحصیل در کانادا پیش از هر اقدامی باید اطلاعات مورد نیاز درباره شهر محل تحصیل مانند آب و هوای فردریکتون، هزینه زندگی در فردریکتون و از همه مهم‌تر مراحل و مدارک مورد نظر برای رسیدن به این هدف را به دست آورند. به دلیل اهمیت این موضوع، لتس گو یونی این بخش را به معرفی شهر فردریکتون کانادا اختصاص داده است.

فردریکتون کجاست

این شهر خوش آب و هوا مرکز استان نیوبرانزویک New Brunswick است و یکی از چهار استان قلمروی آتلانتیک کانادا برشمرده می‌شود که در بخش غربی-مرکزی استان واقع شده است. قامت 673 کیلومتری رودخانه سنت جان وسعت این شهر را دو نیم کرده و به زیبایی‌های آن بسیار افزوده است. رود سنت جان که از غرب به شرق جاری می‌شود تا خود را به اقیانوس برساند، بر آب و هوای فردریکتون نیز تاثیر مستقیمی گذاشته و بر چشم‌اندازهای شهر نقش زیبایی زده است. در حومه شهر نیز بخش‌های خالی از سکنه این منطقه را پوشش انبوه جنگلی قلمی یشمین زده است. 

این شهر دوپاره در فاصله 176 کلیمتری شهر مونکتون قرار گرفته است که با صرف کمتر از 2 ساعت زمان می‌توان به این شهر سفر کرد. سنت جان نیز دیگر شهر بزرگ استان نیوبرانزویک کاناداست که در فاصله 110 کیلومتری فردریکتون واقع شده و حدود یک ساعت زمان برای سفر به این شهر زمان لازم است. کلان‌شهر کبک سیتی کانادا در فاصله 590 کیلومتری این شهر قرار دارد و کلان‌شهر مونترال نیز تا این شهر حدود 800 کیلومتر فاصله دارد.

گذر رود سنت جان از شهر فردریکتون بر جذابیت های این شهر افزوده است.

تحصیل در فردریکتون

این شهر خوش‌منظر مرکز مهم فرهنگی، هنری و آموزشی استان نیوبرانزویک برشمرده می‌شود که موسسات آموزشی و فرهنگی متعددی را میزبان شده است. ادامه تحصیل در فردریکتون نیز مانند بسیاری از شهرهای کانادا نیازی به شرکت در آزمون‌های جامع مشخصی ندارد و تنها با ارائه مدراک و شرایط لازم می‌توان از موسسات آموزش عالی این شهر پذیرش تحصیلی دریافت کرد. در اولین گام باید سایت رسمی موسسه آموزشی را به دقت مطالعه کرد تا شرایط ورود به آن دانشگاه یا کالج، مزایای تحصیل در فردریکتون، هزینه‌ها و دیگر اطلاعات مورد نیاز را کسب کرد. 

پذیرش تحصیلی دانشگاه های فردریکتون

دریافت لیست مدارک مورد نیاز برای تحصیل در فردریکتون fredericton اولین گام برای رسیدن به هدف تحصیل در کانادا است که از مطالعه سایت دانشگاه یا کالج مورد نظر دریافت می‌شود؛ مدارک شناسایی و هویتی، مدارک تحصیلی و شغلی و مدرک زبان انگلیسی بین‌المللی معتبر از جمله موارد مشترک در میان موسسات آموزشی کانادا برشمرده می‌شود. پس از ترجمه و آماده‌سازی مدارک باید با مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی مکاتبه کرد و درخواست پذیرش تحصیلی را به‌طور رسمی به ثبت رساند. 

در صورت واجد شرایط بودن، ابتدا نامه پذیرش اولیه با اعتباری موقت صادر می‌شود. در این نامه شهریه و دیگر مبالغ پرداختی و نقصی مدارک به متقاضی اعلام می‌شود. شهریه دریافتی در این مرحله بسته به نوع و قوانین موسسه آموزشی می‌تواند بخشی از شهریه ترم اول باشد، یا کل شهریه طول دوره تحصیلی در این مقطع دریافت می‌شود. با ارسال فیش‌های پرداختی و تکمیل مدارک، نامه پذیرش تحصیلی اصلی صادر می‌شود.

اخذ ویزای تحصیلی کانادا

پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی اصلی نوبت ثبت درخواست ویزای تحصیلی کاناداست؛ چراکه این نامه اهمیت بسیاری برای سفارت و آفیسر ویزای تحصیلی دارد و در صورت اقدام با نامه پذیرش تحصیلی موقت، نتیجه دلخواه حاصل نمی‌شود. برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی نیز مدارک مشخصی باید برای سفارت اسکن و ارسال کرد که تعدادی از آن‌ها با مرحله پیشین یعنی مرحله درخواست پذیرش تحصیلی مشابه است.

معمولا پروسه دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیازی به مصاحبه حضوری ندارد اما در بازه زمانی مقرر یک ماهه باید برای شرکت در جلسه انگشت نگاری به یکی از دفترهای کارگزاری سفارت کانادا واقع در کشورهای همسایه مراجعه کرد.

پس از توقف فعالیت‌های سفارت کانادا در ایران، این سفر برای متقاضیان ویزای کانادا الزامی شده است. انتخاب کشور، شهر و زمان دقیق برای این جلسه به عهده متقاضی ویزای تحصیلی است. برای دریافت پاسپورت ویزا شده دیگر نیازی به سفر نیست و می‌توان با استفاده از سرویس پیکاپ این مرحله را نیز به آسانی طی کرد.

زبان اول و رایج ساکنان این شهر انگلیسی (حدود 82.1%) و زبان دوم شهروندان فرانسوی‌ست (حدود 6.8%) اما بیشینه جمعیت مهاجران به زبان‌های عربی، روسی، و چینی صحبت می‌کنند. به دلیل جمعیت بالای انگلیسی‌زبان‌های این شهر، زبان تدریس در موسسات آموزشی نیز زبان انگلیسی اعلام شده است. به همین دلیل برای دریافت پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی و ویزا تحصیلی کانادا باید مدرک زبان انگلیسی معتبر با نمره متوسط به بالا ارائه کرد. برای مثال نمره مدرک زبان آیلتس باید بالای 5 باشد. 

باید در نظر داشت که بیشتر دانشگاه های کانادا نمره 6 آیلتس را برای پذیرش در مقطع لیسانس، 6.5 برای مقطع فوق لیسانس و نمره 7 آیلتس را برای پذیرش در مقطع دکترا اعلام کرده‌اند. اگر متقاضی تحصیل در دانشگاه های کانادا نمره‌ای کمتر از حد نصاب دانشگاه را در مدرک زبان آیلتس خود ارائه دهد، پذیرش مشروط برای او صادر می‌شود؛ در این صورت دانشجو موظف است پیش از آغاز دوره تحصیلی در دوره‌های زبان انگلیسی سه ماهه تا یکساله دانشگاه محل تحصیل شرکت کند.

دانشگاه های فردریکتون

مرکز استان برانزویک میزبان مراکز آموزشی متعددی شده است؛ دانشگاه نیوبرانزویک University of New Brunswick، دانشگاه سنت توماس  St. Thomas University، دانشگاه فردریکتون University of Fredericton و دانشگاه یورک‌ویل Yorkville University از مهم‌ترین موسسات آموز عالی این شهر برشمرده می‌شود. در کنار این دانشگاه‌ها، کالج نیوبرانزویک New Brunswick College of Craft and Design و ماریتایم کالج Maritime College of Forest Technology از دیگر موسسات آموزشی مشهور کانادا هستند که در مرکز استان نیوبرانزویک واقع شده‌اند و آغوش گرمشان را سوی دانشجویان بین‌المللی گشوده‌اند.

دانشگاه نیوبرانزویک

دانشگاه دولتی نیوبرانزویک University of New Brunswick که به اختصار UNB نیز خوانده می‌شود، در سال 1785 در شهر فردریکتون کانادا تاسیس شد. در سال 1964 پردیس دیگری از دانشگاه نیوبرانزویک در شهر سنت جان شروع به کار کرد. در طی این سال‌ها دانشگاه نیوبرانزویک گسترش یافت و در شهرهایی همچون بثرست و مونکتون در استان نیوبرانزویک کانادا و پکن در کشور چین پردیس‌هایی تاسیس کرده است. در دو پردیس دانشگاه نیوبرانزویک کانادا سالانه نزدیک به 12 هزار دانشجو در مقاطع مختلف دانشگاهی در 14 دانشکده مشغول به تحصیل می‌شوند.

دانشگاه فردریکتون

دانشگاه خصوصی تازه تاسیس فردریکتون University of Fredericton در سال 2005 تاسیس شد. نکته منحصر به فرد دانشگاه فردریکتون در برگزاری کلاس‌های آن‌لاین است. آموزش از راه دور دانشگاه فردریکتون بسیاری از رشته‌های تحصیلی را در مقاطع مختلف پوشش می‌دهد. 

دانشگاه سنت توماس

یکی از مشهورترین دانشگاه‌های هنر استان نیوبرانزویک دانشگاه سنت توماس St. Thomas University یا به اختصار STU در شهر فردریکتون کاناداست که در سال 1910 تاسیس شد. در کنار رشته‌های زیرمجموعه هنر، رشته‌های مربوط به علوم انسانی و اجتماعی مانند جرم‌شناسی، حقوق بشر، روزنامه‌نگاری و علوم ارتباطات نیز در دانشگاه سنت توماس پوشش داده می‌شود.

دانشگاه سنت توماس و دانشگاه نیوبرانزویک در فضایی مشترک با یکدیگر قرار دارند و بسیاری از خدمات این دانشگاه‌ها مانند کتابخانه، باشگاه‌های ورزشی و اتحادیه‌های دانشجویی به‌صورت مشترک در اختیار دانشجویان قرار می‌گیرد. شش ساختمان در پردیس دانشگاهی دانشگاه سنت توماس به عنوان محل تحصیل و چهار ساختمان دیگر به عنوان محل استقرار و زندگی دانشجویان بنا شده است. 

فردریکتون در استان نیوبرانزویک کانادا واقع شده است.

آب و هوای استان نیوبرانزویک

پیچش رودخانه سنت‌جان در میان تپه‌های شهر و موقعیت جغرافیایی فردریکتون fredericton در حوزه پنسیلوانیایی موجب شده تا آب و ‌هوای مرطوب قاره‌ای بر این منطقه حکم‌فرما باشد. کمینه میانگین دما در بوران زمستان‌ها منفی 16 درجه در ژانویه است و بیشینه میانگین دما در سوزان تابستان 26 درجه در جولای ثبت شده است. 

بارش برف در میانه ماه‌های نوامبر تا آوریل در این منطقه رایج است. از اوایل دسامبر پوشش سپیدرنگ برف جامه زمستانه فردریکتون می‌شود. بستر رودهای این منطقه در بهار در معرض سیل قرار می‌گیرند و شدت سیل در این فصل اثر ماندگار خود را بر محله‌های کم‌ارتفاع حومه شهر می‌گذارد. بالاترین دمای هوای ثبت شده از شهر فردریکتون 39.8 درجه سانتیگراد در 18 آگوست 1935 است و پایین‌ترین دمای شهر در 19 ژانویه 1925، 38.9 درجه زیر صفر ثبت شده است.

هزینه زندگی در فردریکتون

زندگی در شهرهایی همچون فردریکتون به نسبت دیگر کلان‌شهرهای کانادا مانند ونکوور و تورنتو به میزان چشمگیری ارزان‌تر است؛ برای مثال زندگی در تورنتو به انضمام هزینه مسکن حداقل 30 درصد از هزینه زندگی در فردریکتون گران‌تر اعلام شده است. به‌طور کلی میانگین هزینه زندگی یک فرد مجرد در فردریکتون ماهانه 1,143.64 دلار کانادا تخمین زده شده و این میزان برای خانواده 4 نفره در حدود 4,111.57 دلار است.

با اینکه میزان هزینه زندگی افراد به سبک زندگی بستگی دارد، اما پیش از هر اقدامی باید مخارج زندگی در شهر مقصد را بررسی کرد؛ برای برآورد هزینه‌های زندگی در فردریکتون به سه گروه از عمده مخارج زندگی می‌پردازیم.

هزینه خورد و خوراک در فردریکتون

مخارج مربوط به خورد و خوراک بیشترین میزان هزینه زندگی را شامل می‌شود؛ به همین دلیل، قیمت کالاهای سبد خانواده در خرید سوپرماکتی باید به دقت بررسی شود. برای خرید یک لیتر شیر معمولی در فردریکتون باید 3 دلار کانادا هزینه کرد، برای یک قرص نان سفید 500 گرمی 3.58 دلار، و برای یک بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی 3.65 دلار باید پرداخت کرد. 

قیمت هر کیلو برنج سفید معمولی 7.83 دلار، هر کیلو پنیر محلی 10.75 دلار، فیله مرغ 15.75 دلار، گوشت قرمز 11.54 دلار، سیب 4.63 دلار، موز 1.74 دلار، پرتقال 4.95 دلار، گوجه 3.89 دلار، سیب‌زمینی 2.83 دلار و قیمت هر کیلو پیاز در فردریکتون 3.13 دلار کاناداست. 

هزینه مسکن در فردریکتون

هزینه مسکن از جمله مواردی‌ست که پیش از سفر و مهاجرت باید بررسی شود؛ میانگین کرایه ماهانه آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر فردریکتون 1,004.17 دلار است و میانگین کرایه آپارتمان سه‌خواب در محله‌های مرکز شهر نیز حدود 1,566.67 دلار است. برای کاهش هزینه و دوری از ازدحام مرکز شهر می‌توان زندگی در حومه را برگزید؛ میانگین کرایه آپارتمان تک‌خواب در حومه شهر ماهانه 808.33 دلار و آپارتمان سه‌خواب 1,150 دلار کانادا پیش‌بینی می‌شود.

هزینه حمل و نقل در فردریکتون

استفاده از حمل‌ونقل عمومی فردریکتون با دو نوع بلیط تک‌سفره و ماهانه ممکن می‌شود؛ بلیط‌های تک‌سفره 2.50 دلار کاناداست و بلیط‌های ماهانه که برای ترددهای مکرر مناسب هستند، 80 دلار کانادا هزینه دارند. تعرفه ورودی تاکسی‌ها در فردریکتون 6 دلار است که به ازای هر کیلومتر مسیر 1.23 دلار به آن افزوده می‌شود.

زندگی در نیوبرانزویک

کشاورزی، صنایع مربوط به چوب و فناوری اطلاعات کلیدهای اقتصاد فردریکتون fredericton هستند که در کنار مراکز آموزشی متنوع مهاجران بسیاری را جذب کرده است. به عبارت دیگر مشاغل دولتی و دانشگاه های فردریکتون دو منبع اصلی درآمد شهروندان این منطقه است. 

افزون بر جاذبه‌های طبیعی این شهر، جشنواره‌های فرهنگی و هنری به همراه رویدادهای ورزشی گردشگران بسیاری را به فردریکتون فرا می‌خواند. شهرت فردریکتون در حیطه موسیقی و هنر معماری در کانادا زبان‌زد است؛ حضور موسسات فرهنگی متعدد از قبیل گالری هنر بیوربوک، موزه یورک سانبری و تماشاخانه-محلی برای اجرای هنرهای نمایشی علاقمندان این رشته‌ها را به این شهر جذب می‌کند. از سویی دیگر، معماری فردریکتون با حداقل دو قرن سابقه در سازه‌های مستقر در این شهر به سبک کلاسیکِ ویکتوریایی تا سبک مدرن خودنمایی می‌کند. در سال 2009 از سوی دولت فدرال فردریکتون “پایتخت فرهنگی کانادا” نامگذاری شد.

بررسی نزدیک به 300 شغل در این شهر نشان می‌دهد که میانگین درآمد خالص سالانه در فردریکتون حدود 62457.36 دلار کاناداست. کم‌ترین میزان درآمد از مشاغل این شهر سالانه 34924.06 دلار اعلام شده و بیشترین میزان درآمد سالانه 106132.00 دلار برآورد می‌شود.

نگاهی کوتاه بر تاریخ فردریکتون

با استناد بر یافته‌های تاریخی و باستان‌شناسی، قدمت سکونت در این منطقه به 12,000 سال پیش بازمی‌گردد. ورود استعمارگران امپراتوری فرانسه در اواخر درهه 1600 نظم طبیعی این منطقه را دشتخوش تغییر کرد. در این سال‌ها قلعه نشواک در کرانه‌های شمالی رودخانه سنت جان توسط مهاجران فرانسوی بنا و پایتخت آکادیا معرفی شد. ارتش فرانسوی‌ها در سال 1696 در برابر هجوم بریتانیایی‌ها مقاومت کرد اما در سال 1758 شهر به دست بریتانیایی‌ها افتاد.

این شهر خوش‌منظر در خلال این سال‌ها شاهد کشمکش‌های بسیاری بود اما پیامدهای جنگ جهانی دوم اقتصاد این شهر را ویران کرد. گرچه فردریکتون fredericton مدرن با اقتدارتر از پیش در ابعاد مختلف آموزشی، فرهنگی و صنعتی از نو ساخته شد و شهر مدرن امروز از نو پا گرفت.