دومین موسسه آموزشی بزرگ استان انتاریو و سومین موسسه آموزشی بزرگ کشور کانادا دانشگاه یورک York University نام دارد که در کلان‌شهر تورنتو واقع شده است. دانشگاه یورک هدف بسیاری از متقاضیان تحصیل در تورنتو و در کل تحصیل در کانادا قرار گرفته؛ چرا که آوازه جهانی کیفیت آموزش و تجهیزات پردیس دانشگاهی این دانشگاه زبان‌زد پژوهشگران و محققان است. 

برای دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه York و تحصیل در تورنتو باید مدارک و شرایط مورد نظر را مهیا و برای مسئولان پذیرش تحصیلی ارسال کرد. جهت آشنایی بیشتر با این پروسه و همچنین شناخت دانشگاه یورک تا پایان این نوشتار لتس گو یونی را همراهی کنید.

دانشگاه یورک تورنتو

یکی از مشهورترین دانشگاه‌های تحقیقاتی پژوهشی دولت کانادا دانشگاه یورک است که در سال 1959 به عنوان موسسه‌ای غیرمذهبی در مرکز شهر تورنتو تاسیس شد و به گزینه‌های برتر جهت تحصیل در تورنتو افزود. پردیس اصلی این موسسه آموزشی در خیابان کیل Keele Street بنا شد و سال‌ها بعد در ضلع شمالی شهر گسترش یافت.

اولین دوره تحصیلی دانشگاه York در سپتامبر 1960 تنها با 76 دانشجو برگزار شد، اما امروز این موسسه آموزشی هر ساله میزبان 56 هزار دانشجو در مقاطع تحصیلی مختلف می‎شود؛ حدود 49 هزار و هفتصد دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از مقطع کارشناسی می‌شوند و بیش از 6 هزار دانشجو نیز در مقاطع عالی به تحصیل در تورنتو می‌پردازند.

حدود 18 درصد از دانشجویانی که موفق به دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه York می‌شوند را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند؛ در واقع هر ساله بیش از 5 هزار دانشجوی بین‌المللی موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه York می‌شوند که تحصیل در تورنتو را برگزیده‌اند.

دانشگاه York بیش از 350 باشگاه دانشجویی دارد که برخی از آن‌ها توسط دانشجویان پشتیبانی مالی می‌شوند. این کلوب‌ها در زمینه محیط زیست، عدالت اجتماعی، توسعه فرهنگ و چندفرهنگی، حمایت از کشاورزان و در راستای ایجاد جامعه‌ای سالم فعالیت ‌کنند. 

تیم‌های ورزشی دانشگاه York از سال 1968 شکل گرفتند و به صورت حرفه‌ای به فعالیت‌های تخصصی خود ادامه می‌دهند. دانشگاه York 29 تیم ورزشی بین دانشگاهی، 12 باشگاه ورزشی، 35 لیگ ورزشی داخل سالن، و 10 نوع فعالیت ورزشی انتخابی ارائه می‌دهد که به صورت روزانه ارائه می‌شود. 

در سالن‌های ورزشی این دانشگاه رویدادهای ویژه استانی برگزار می‌شود. این سالن‌های مجهز شامل یک استادیوم فوتبال، 4 سالن بدنسازی، 5 زمین بازی ورزشی، 4 زمین سافت بال، 9 زمین تنیس در فضای باز، 5 زمین اسکواش، 3 سالن مختص ورزش‌های هوازی مانند ایروبیک، 6 سالن مختص ورزش‌های روی یخ، استخر شنا، و مرکز تناسب اندام می‌شوند که تا به امروز در حال گسترش و به‌روز رسانی هستند. در طول سه سال گذشته تیم فوتبال این دانشگاه در مسابقات بین‌دانشگاهی به مقام اول دست یافته است. 

خوابگاه دانشگاه یورک تورنتو

در مجموعه این موسسه آموزشی گسترده نُه کالج خوابگاهی مجهز ایجاد شده تا دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در تورنتو نیازی به اجاره مسکن نداشته باشند. در خوابگاه ‌های دانشگاه یورک می‌توان امکانات و خدمات مختلفی را یافت و بر اساس آن هزینه‌های متفاوتی نیز پرداخت کرد. 

خوابگاه های دانشگاه یورک در انواع 4، 9، 13 و 14 طبقه هستند و اتاق‌های خصوصی، نیمه‌خصوصی و مشارکتی تا 6 نفر را در اختیار متقاضیان تحصیل در تورنتو قرار می‌دهند. در تمامی خوابگاه‌ها برنامه‌های غذایی طراحی شده و در خوابگاه‌های 9 طبقه به بالا آسانسور نیز تعبیه شده است. در هر طبقه امکانات پخت‌و‌پز و شست‌وشوی ظروف نیز مهیاست. باید توجه داشته باشید که استعمال دخانیات در خوابگاه‌ها ممنوع است و جریمه دارد. 

دانشکده های دانشگاه یورک کانادا

این موسسه آموزشی در یازده دانشکده بیش از 130 رشته تحصیلی را در برنامه‌های متنوع پوشش می‌دهد و در دانشکده هنرهای لیبرال و مطالعات حرفه‌ای؛ دانشکده علوم؛ دانشکده مهندسی لاسوند؛ دانشکده بازرگانی شولیک؛ دانشکده حقوق اسگوود هال؛ دانشکده آموزش؛ دانشکده بهداشت؛ دانشکده مطالعات محیط زیستی؛ دانشکده تحصیلات تکمیلی؛ دانشکده هنر، رسانه، اجرا و طراحی (دانشکده هنرهای زیبای سابق) در کنار کالج گلودون و 28 مرکز تحقیقاتی دیگر به گرمی از متقاضیان تحصیل در تورنتو استقبال می‌کند. این دانشکده‌ها در سه پردیس دانشگاهی در سطح شهر تونتو پراکنده هستند.

بسیاری از برنامه‌های تحصیلی دپارتمان‌ها و دانشکده‌های دانشگاه York در سطح ملی و بین‌المللی حرف‌هایی برای گفتن دارند؛ این دانشگاه قدیمی‌ترین مدرسه سینمایی کانادا را دارد که نامش در میان بهترین‌های جهان می‌درخشد. 

دانشکده حقوق این موسسه آموزشی پرآوزه که به دانشکده حقوق هال اسگوود مشهور شده، بعد از دانشگاه‌های تورنتو، مک‌گیل و بریتیش کلمبیا، چهارمین دانشکده موفق در این رشته تحصیلی شناخته شده است. 

مجله اکونومیست در سال 2011 دانشکده MBA این موسسه آموزشی که به عنوان مدرسه عالی بازرگانی شولیک نیز شناخته می‌شود را در رتبه اول ملیِ کانادا و در جایگاه نهم جهان قرار داد. 

دانشکده علوم کینزیولوژی (حرکت‌شناسی) و علوم پزشکی دانشگاه York رتبه چهارم کانادا را در سال 2018 کسب کرد و در جایگاهی 24 جهانی جای گرفت.
در طول بیست سال گذشته دانشگاه York در رویدادهای اجتماعی و حرکت‌های اعتراضی پیشگام بوده و در روند انجام امور نقش آفرین بوده است. در سال 2018 این دانشگاه به عنوان کانون اعتراضات کارگری تبدیل شد و طولانی‌ترین اعتصاب دانشگاه در تاریخ کانادا شناخته شد.

آغاز تحقیقات و برنامه‌های فضایی کانادا در دانشکده علوم و مهندسی دانشگاه York صورت گرفته است و به عنوان اولین دانشکده تحقیقاتی کانادا در پروژه اکتشافات سیاره مریخ، این موسسه آموزشی معتبر همواره بخشی از ابزار تحقیقاتی ناسا به حساب آمده است. 

رشته های تحصیلی دانشگاه یورک کانادا

این موسسه آموزشی بیش از 120 برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارائه می‌کند که به فارغ‌التحصیلان 17 نوع مدرک تحصیلی اعطا می‌کند. دانشجویان دانشگاه York می‌توانند در بیش از 100 برنامه تحصیلی بین‌المللی شرکت کنند و در دیگر کشورهای جهان به ادامه تحصیل بپردازند.

اخذ پذیرش تحصیلی از رشته‌های این موسسه آموزشی برای تحصیل در تورنتو شرایط منحصربه‌فردی دارد؛ برای دریافت لیست رشته‌های تحصیلی دانشگاه یورک کانادا و همچنین شرایط مورد نیاز پذیرش تحصیلی باید به سایت رسمی دانشگاه مراجعه کرد. 

شرایط پذیرش دانشگاه یورک کانادا

تحصیل در کانادا بر اساس وضعیت تحصیلی متقاضی امکان‌پذیر است؛ به عبارتی دیگر، تحصیل در کانادا معمولا نیازی به شرکت در آزمون ورودی ندارد و با ارائه مدارک مشخصی می‌توان برای مهاجرت تحصیلی اقدام کرد. پیش از ثبت درخواست پذیرش تحصیلی باید به ددلاین موسسه‌های آموزشی (بازه زمانی مجاز درخواست پذیرش تحصیلی به تفکیک رشته) توجه کرد. 

تحصیل در تورنتو مانند دیگر شهرهای این کشور وسیع نیاز به مدرک زبان بین‌المللی و معتبر دارد. با توجه به زبان تدریس در موسسات آموزشی کانادا (انگلیسی و فرانسوی) و برنامه تحصیلی ارائه شده باید مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی با نمره متوسط به بالا ارائه کرد. اخذ پذیرش تحصیلی از بیشتر رشته‌های تحصیلی دانشگاه York نیاز به ارائه مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 به بالا (یا تافل 83) دارد. حداقل نمره آیلتس برای تحصیل در رشته پرستاری 7 و تحصیل در دانشکده شولیک 7.5 اعلام شده است. 

در صورتی که نمره زبان متقاضی تحصیل در تورنتو کمتر از حد انتظار این موسسه آموزشی باشد، دانشجویان می‌توانند با دریافت پذیرش تحصیلی مشروط ویزای تحصیلی کانادا را دریافت کنند و پس از گذراندن دوره زبان در این موسسه آموزشی و به دست آوردن مهارت کافی، در رشته تخصصی مورد نظر به تحصیل بپردازند. 

افزون بر مدرک زبان، باید مدارک فارغ‌التحصیلی پیشین، ریز نمرات، انگیزه‌نامه و شرح دقیق سوابق تحصیلی، توصیه نامه از مقاطع تحصیلی پیشین و مدارک شناسایی را ترجمه، اسکن و برای مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی ارسال کرد. لیست دقیق مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی در سایت رسمی دانشگاه York به تفضیل آمده و بسته به برنامه تحصیلی متفاوت است.

پس از بررسی وضعیت تحصیلی دانشجو در صورت واجد شرایط بودن نامه پذیرش تحصیلی اولیه صادر می‌شود و با تکمیل مدارک و پرداخت واریزی‌ها نامه پذیرش تحصیلی اصلی برای متقاضی ارسال می‌شود. پروسه بررسی مدارک و شرایط متقاضی حداقل 6 تا 8 هفته طول می‌کشد؛ اما در صورت ارسال مدارک ناقص، پروسه اخذ پذیرش تحصیلی نیز پیشروی نخواهد کرد. پس از دریافت این نامه می‌توان برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد و پس از ثبت‌نام در دانشگاه York تحصیل در تورنتو را بر تجارب تحصیلی افزود.

ددلاین دانشگاه یورک 

پیش از ثبت درخواست پذیرش تحصیلی دانشگاه York باید از ددلاین رشته تحصیلی خود باخبر شوید؛ چرا که پروسه بررسی وضعیت تحصیلی و مدارک متقاضی و همچنین ویزای تحصیلی کانادا زمان‌بر است و اگر به موقع اقدام نکنید، ممکن است کارتان به زمانی پس از شروع ترم تحصیلی موکول شود. 

زمان دقیق ددلاین دانشگاه York بسته به کالج و دانشکده مورد نظر کمی متفاوت است، اما به طور کلی ددلاین ترم پاییز (شروع در ماه سپتامبر) پانزدهم ژانویه و ترم زمستان (شروع ترم تحصیلی در ژانویه) اول نوامبر اعلام شده است. توجه داشته باشید که ددلاین برخی رشته‌ها به زمان دیگری موکول شده است؛ به همین دلیل باید به‌روزرسانی سایت را تحت نظر گرفت.

شهریه دانشگاه یورک کانادا

میانگین شهریه رشته‌های تحصیلی (کل دوره تحصیلی) دانشگاه York برای دانشجویان بین‌المللی مشتاق تحصیل در تورنتو حدود 33 هزار دلار برآورد شده است. هزینه‌های مربوط به منابع آموزشی و کتاب‌های درسی بسته به رشته تحصیلی حدود  1,200 تا 2,600 دلار اعلام شده است. 

اقامت در خوابگاهی دانشجویی پردیس دانشگاه York بسته به نوع خوابگاه و امکاناتی که در اختیار دانشجو قرار می‌گیرد، متفاوت است؛ اما به طور کلی یک اتاق برای 8 ماه اقامت دانشجو در طول یک سال تحصیلی 7,101 اعلام شده است. برنامه غذایی خوابگاه برای همین دوره (8 ماه در طول یک سال تحصیلی) نیز حدود 3,750 تا  5,250 دلار برآورد می‌شود. به این ترتیب هزینه تحصیل در کانادا به میزان چشمگیری کاهش خواهد یافت.

رتبه دانشگاه یورک کانادا

بسیاری از موسسات رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان بر اساس کیفیت آموزش و کادر آموزشی، تعداد دانشجویان، مدرسان و کارمندان بین‌المللی، تعداد پروژه‌های تحقیقاتی و همچنین تعداد فارغ‌التحصیلان به نسبت پذیرفته شدگان دانشگاه‌های جهان را مورد ارزیابی قرار داده‌اند. پیش‌تر به بررسی آماری و رتبه‌ای دانشکده‌های این موسسه آموزشی پرداخته‌ایم؛ این آمار بر اساس ارزیابی کارکرد تمام زیرمجموعه‌های دانشگاه York اعلام می‌شود. 

در آخرین گزارش موسسه رتبه‌بندی دانشگاهی جهانی کیو اس QS که برای سال 2023 اعلام شده است، این موسسه آموزشی در جایگاه 456 جهانی قرار گرفته است.

همچنین سیستم رتبه‌بندی دانشگاه‌ها و مؤسسه‌های آموزش عالی تایمز در آخرین آمار خود (سال 2023) این دانشگاه را در رتبه 401–500 جهان قرار داده است.

انجمن دانشجویان ایرانی دانشگاه یورک کانادا

چند تن از دانشجویان و کادر آموزشی دانشگاه York ایرانیان مقیم کانادا هستند که با همکاری دیگر ساکنان ایرانی تورنتو انجمن دانشجویان ایرانی دانشگاه یورک کانادا را تشکیل داده‌اند. این انجمنِ غیرسیاسی، غیرمذهبی و غیرانتفاعی در سال 1982 با هدف ترویج ارزش‌های علمی، فرهنگی و اجتماعی جامعه ایرانی در داخل موسسه آموزشی و خارج از آن تاسیس شد. گسترش فعالیت‌های این انجمن در خارج از دانشگاه York منجر به برگزاری فستیوال خیریه ترنج شد.

سه تن از جان‌باختگان حادثه پرواز 752 هواپیمایی اوکراین، ایرانیان مشغول به تحصیل در دانشگاه یورک بودند. یادشان گرامی.