شهر نورث بِی North Bay یکی از شهرهای دانشگاهی استان انتاریو است که به واسطه میزبانی از دانشگاه نیپیسینگ مورد توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا قرار گرفته است. اما پیش از هر اقدامی برای تحصیل در کانادا باید شناخت کافی از وضعیت شهر نورث بی پیدا کرد و با رویه اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا آشنا شد. به دلیل اهمیت این موضوع، در این فرصت از معرفی شهرهای کانادا به بررسی هزینه زندگی در نورث بی، آب و هوای نورث بی پرداخته‌ایم. برای شناخت مراحل دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه های نورث بی و ویزای تحصیلی کانادا با لتس گو یونی همراه باشید.

نورث بی کجاست

نورث بِی North Bay یکی از شهرهای شمال شرقی استان اونتاریوست که در منطقه نیپیسینگ Nipissing واقع شده است. این شهر زیبا در 330 کیلومتریِ شمال کلان‌شهر تورنتو در سواحل آرام و خوش‌منظر دریاچه نیپیسینگ قرار گرفته؛ افزون بر زیبایی‌های طبیعی و آب‌وهوا، این موقعیت جغرافیایی بر روی نام این شهر (خلیج شمالی) نیز تاثیر عمیقی گذاشته است. در این منطقه تپه‌ها و کوه‌های آتش‌فشانی متعددی وجود دارد؛ باتولیت‌های دریاچه تیمبر، خلیج کالاندر و جزایر مانیتو از شگفتی‌های طبیعت این شهر هستند.

تحصیل در نورث بی و وتحصیل در کانادا به ویزای تحصیلی نیاز دارند.

شهر سادبری در فاصله 130 کیلومتری نورث بی واقع شده و برای سفر به این شهر با وسایل نقلیه عمومی باید حدود 1 ساعت و 30 دقیقه زمان صرف کرد. اتاوا پایتخت کانادا نیز تا این شهر حدود 358 کیلومتر فاصله دارد. 

تحصیل در نورث بِی کانادا

بر اساس سیستم آموزشی کانادا تحصیل در نورث بی هم دو مرحله دارد؛ اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های شهر و دریافت ویزای تحصیلی کانادا از سفارت این کشور که دو رکن اصلی تحصیل در کانادا هستند. هر دوی این مراحل نیازمند آماده‌سازی مدارک و مهیا کردن شرایط خاص خود دارند که زمان‌بر است؛ به همین دلیل باید زمان ثبت درخواست پذیرش تحصیلی باید حداقل شش ماه قبل از شروع سال تحصیلی دانشگاه‌ها باشد. 

با دریافت نامه پذیرش تحصیلی اصلی از موسسه آموزشی محل تحصیل باید برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد. ویزای تحصیلی کانادا به دانشجویان بین‌المللی اجازه داشتن شغل پاره‌وقت تا سقف 20 ساعت در هفته می‌دهد. داشتن تجربه کار در کانادا، هرچند پاره‌وقت، می‌تواند سابقه خوب و تاثیرگذاری در رزومه کاری دانشجو باشد؛ چراکه ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی از دانشگاه های کانادا درکنار سابقه کاری می‌تواند مسیر رسیدن به اقامت دئم کانادا را هموار کند.

دانشگاه های نورت بِی 

موسسات آموزشی مطرح کانادا مانند دانشگاه نیپیسینگ Nipissing University، کالج کانادور Canadore College، کالج مدرن Modern College و کالج کانادیین کریئر Canadian Career College هم در توسعه اقتصاد این شهر بی تاثیر نیستند؛ چراکه سالانه صدها دانشجوی بین‌المللی این مراکز آموزشی را برای تحصیل برمی‌گزینند.

دانشگاه نیپیسینگ

یکی از دانشگاه‌های دولتی هنرهای لیبرال (آزاد) کانادا در شهر نورث بی واقع شده است. دانشگاه نیپیسینگ Nipissing University از سه دانشکده تشکیل شده است؛ دانشکده مطالعات کاربردی و حرفه‌ای، دانشکده هنر و علم، دانشکده آموزش شولیچ و همچنین دانشکده تحصیلات تکمیلی. سالانه بیش از 5 هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه نیپسینگ می‌شوند.

در پردیس دانشگاه نیپیسینگ 4 نوع خوابگاه برای دانشجویان تدارک دیده است. فعالیت انجمن دانشجویان در این دانشگاه در ارتقاع فعالیت‌های موازی با تحصیل دانشجویان بسیار تاثیرگذار بوده است. در انجمن دانشگاهی دانشگاه نیپیسینگ دانشجویان نمایندگان اجرایی انجمن را انتخاب می‌کنند؛ سمت‌های نظیر مدیر اجرایی، امور حقوقی، امور مالی، ارتباطات و خدمات. 

فعالیت‌های تیم‌های ورزشی دانشگاه نیپیسینگ در سطح استانی زبان‌زد است. با توقف برخی رشته‌های ورزشی در فصب زمستان دانشگاه نیپیسینگ گنبدی شیشه‌ای با ضخامت 16 اینچ در پردیس دانشگاه طراحی کرده تا از نفوذ بادهای ناگهانی و بارش بی وقفه برف جلوگیری کند. طرح ارائه شده را می‌توانید در عکس زیر مشاهده نمایید.

تحصیل در دانشگاه نیپیسینگ کانادا نیازمند ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره متوسط به بالاست.

آب و هوای نورث بِی

نورث بِی North Bay در احاطه بسترهای روان آب قرار گرفته؛ حوزه دریاچه‌های بزرگ، رودخانه اتاوا، دریاچه نیپیسینگ، و دریاچه‌ای کوچک‌تر به‌نام تروت Trout Lake این سرزمین را در آغوش گرفته‌اند و تاثیر بسزایی در آب‌وهوای منطقه گذاشته‌اند.

مانند بسیاری از شهرهای مستقر در انتاریوی شمالی، نورث بِی هم تابستان‌هایی گرم و زمستان‌های سرد دارد، اما به دلیل فاصله‌ای که تا حوزه دریاچه بزرگ دارد، میزان رطوبت در این منطقه به نسبت دیگر شهرها کمتر است. خنکای دریاچه نیپیسینگ هم دمای به نست بالاتر و تابستان‌های خنک‌تری را هم برای این شهر به ارمغان آورده است.

میانگین دمای تابستانی ماه جولای به عنوان گرمترین ماه سال در شهر حدود 24 درجه سانتی‌گراد می‌رسد. میانگین دمای زمستانی که در ماه ژانویه به اوج می‌رسد، 17.4 درجه زیر صفر گزارش شده است. 

طوفان‌های فصلی گاهی در نورث بِی North Bay شدید هستند؛ در 31 مِی 2002 و 20 آگوست 2009 طوفان موجب تخریب برخی از سازه‌های شهر شد. بیشینه دمای گزارش شده از این شهر با رکورد 37.02 درجه سانتی‌گراد مربوط اول جولایِ سال 1931 می‌شد و سردترین دمای ثبت شده از این شهر در 26 ژانویه سال 1892 با رکورد 44.4 درجه زیر صفر تجربه شد.

منظر دیدنی شهر نورث بی مورد توجه متقاضیان تحصیل در کانادا قرار گرفته است.

هزینه زندگی در نورث بی کانادا

هزینه استاندارد زندگی در نورث بِی North Bay به نسبت کلان‌شهرهای کانادا بسیار ارزان‌تر است؛ با احتساب کیفیت زندگی یکسان در تورنتو باید 6800 دلار هزینه کرد، اما در نورث بی با هزینه 4,578.21 دلار می‌توان به همان کیفیت زندگی کرد. به گزارش سامانه نومبئو هزینه مسکن در نورث بِی 54 درصد ارزان‌تر از تورنتو برآورد می‌شود. میانگین درآمد ماهانه در این شهر کوچک هم حدود 2,346 دلار تخمین زده می‌شود. اما برای بررسی دقیق هزینه زندگی باید به مطالعه هزینه خورد و خوراک، مسکن و حمل ‌و نقل به عنوان ارکان اصلی مخارج زندگی پرداخت.

هزینه خورد و خوراک در نورث بی

صرف یک وعده غذا در رستوران‌های معمولی این شهر حدود 13.50 دلار کانادا هزینه دارد؛ فست‌فود 8.50 دلار، نوشیدنی 330 میلی‌لیتری پپسی 1.75 دلار و هر بطری کوچک آب 1.50 دلار هزینه دارد. یک‌فنجان کاپوچینوی معمولیِ بیرون‌بر 3.91 دلار کاناداست.

در خریدهای سوپرمارکتی باید 2.75 دلار برای یک‌لیتر شیر معمولی، 2.48 دلار برای یک قرص نان سفید معمولی، و 3 دلار برای یک‌بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی درنظر گرفت.

قیمت هر کیلو برنج سفید معمولی 2.30 دلار، قیمت هرکیلو پنیر محلی 8 دلار، هر کیلو فیله مرغ 10.63 دلار، هر کیلو گوشت قرمز 12.61 دلار، هر کیلو سیب 3.15 دلار، موز 1.74 دلار، پرتقال 4.42 دلار، گوجه 3.79 دلار، سیب‌زمینی 2.51 دلار و پیاز 2.45 دلار کاناداست.

هزینه حمل و نقل در نورث بی

برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی باید بلیت تک‌سفره با نرخ 3 دلار یا بلیت ماهانه با نرخ 86 دلار تهیه کرد. تعرفه ورودی تاکسی‌های داخل شهر هم 5 دلار است که به ازای هر کیلومتر مسیر حدود 2.07 دلار به آن افزوده می‌شود. 

هزینه مسکن در نورث بی

این شهر از هفت محله تشکیل شده که هزینه مسکن در هر کدام متفاوت است؛ اما به‌طور کلی کرایه آپارتمان در این شهر به نسبت شهرهای بزرگ کانادا ارزان‌تر است؛ میانگین کرایه ماهانه آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر 901.25 دلار کاناداست. برای کاهش هزینه‌ها می‌توان زندگی در حومه شهر را برگزید و هزینه‌ها را تا 746.83 دلار کاهش داد.

تحصیل در نورث بی کانادا یکی از روش های دریافت اقامت دائم این کشور است.

زندگی در نورث بی

موقعیت جغرافیایی این شهر در اقتصاد این شهر نیز تاثیرگذار بوده است، اما ارکان دیگری مانند بهداشت، آموزش و شرکت‌های خصوصی تحت نظر دولت نیز در این امر دخیل هستند. چشم‌اندازهای این شهر در برنامه‌های تلویزیونی و فیلم‌های سینمایی تکرار شده است؛ از این رو این صنعت در شهر نورث بی حرف‌های بسیاری برای گفتن دارد.

مروری بر تاریخ نورث بی

ورود راه‌آهن اقیانوس آرام کانادا (CPR) در سال 1882 به این شهر، رفت‌وآمدها و فعالیت‌های صنعتی و تجاری را به سرزمین نورث بی North Bay کنونی رقم زد. در همین سال‌ها سواحل شمالی دریاچه نیپیسینگ میزبان ساکنانی جدید شد و با گسترش جمعیت و فعالیت‌های درآمدزا شهرک نورث بِی در سال 1891 به‌طور مستقل تاسیس شد.