پرنس جرج یا پرینس جورج (Prince George) نام شهری در قلب استان بریتیش کلمبیای کاناداست که در قلمرو سنتی Lheidli T’enneh واقع شده و پایتخت شمالی استان بریتیش کلمبیا محسوب می‌شود. پرینس جرج بزرگ‌ترین شهر منطقه شمالِ استان بریتیش کلمبیاست و میزبان بسیاری از مراکز اداری استان شده است؛ شاید به همین دلیل باشد که بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا این شهر را برای زندگی و تحصیل انتخاب می‌کنند.

تحصیل در پرنس جورج کانادا نیز مانند دیگر شهرهای این کشور وسیع نیازمند دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کاناداست؛ اما پیش از هر اقدامی باید شناخت کافی از هزینه های زندگی در پرنس جورج، آب و هوای این شهر و پروسه تحصیل در پرنس جورج به دست آورد. به دلیل اهمیت این موضوع، لتس گو یونی این نوشتار را به معرفی این شهر اختصاص داده است.

پرنس جورج کجاست

این شهر خوش آب و هوا با حدود 74هزار نفر در محل تلاقی رودخانه‌های فریزر و نچاکو قرار گرفته است. این شهر خوش‌منظر در میان بخش‌های شمالی و جنوبی دامنه رشته‌کوه‌های راکی و روی جلگه‌ای حاصلخیز گسترده شده است. این شهر در فاصله 800 کیلومتری شمالِ ونکوور و 740 کیلومتری غربِ ادمونتون قرار گرفته که برای سفر به هر یک از این کلان‌شهرها با اتوبوس باید حدود 8 ساعت زمان صرف کرد.

یکی از شهرهای پرجمعیت استان بریتیش کلمبیا شهر پرینس جرج نام دارد.

پرینس جرج Prince George میزبان خوبی برای مهاجران بوده است؛ چراکه در درجه اول تاسیس دانشگاه‌ها و کالج‌های مهم استان بریتیش کلمبیا در این شهر متقاضیان مهاجرت تحصیلی را به خود جلب کرده است. مسکن به نسبت ارزان قیمت، مشاغلی با درآمد خوب و زیرساخت‌های شهری و حمل و نقل مناسب نام این شهر را در لیست مقاصد مهاجرت تحصیلی به کانادا قرار داده است.

تحصیل در پرنس جورج

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، متقاضیان تحصیل در پرنس جورج Prince George کانادا موظف به دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای دانشجویی هستند. شرایط درخواست پذیرش تحصیلی در سایت رسمی کالج یا دانشگاه موردنظر درج شده است؛ به همین دلیل، پیش از مکاتبه با مسئولان پذیرش تحصیلی بهتر است سایت رسمی موسسه آموزشی مورد نظر را به دقت مطالعه کرد. مدارک تحصیلی و شغلی و مدرک زبان انگلیسی با نمره متوسط به بالا از جمله مدارک مورد نیاز برای تحصیل در پرنس جورج استان بریتیش کلمبیاست. 

پذیرش تحصیلی دانشگاه های پرنس جورج

پس از آماده‌سازی و ترجمه مدارک، نوبت به مکاتبه با مسئولان پذیرش تحصیلی می‌رسد. در صورت واجد شرایط بودن، نامه پذیرش تحصیلی اولیه که اعتبار آن موقت است، صادر می‌شود؛ معمولا در محتوای این نامه به مبلغ شهریه و نقصی مدارک نیز اشاره می‌شود.

بسته به قوانین موسسه آموزشی شهریه پرداختی در این مرحله می‌تواند بخشی از شهریه ترم اول باشد، یا تمامی شهریه طول دوره؛ بنابراین پیش از اقدام برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی، باید مقدار هزینه‌ها را از سایت مطالعه کرد و توانایی پرداخت هزینه‌ها را داشت. پس از ارسال فیش‌های پرداختی و تکمیل مدارک نامه پذیرش تحصیلی اصلی صادر می‌شود؛ حالا نوبت به اقدام برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا می‌رسد.

دریافت ویزای تحصیلی کانادا

نامه پذیرش تحصیلیِ اصلی از مهم‌ترین مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی برشمرده می‌شود. اگر متقاضی با نامه پذیرش تحصیلی اولیه اقدام به ثبت درخواست ویزای تحصیلی کانادا کند، به طور حتم این اقدام نتیجه‌بخش نخواهد بود. برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا در کنار نامه پذیرش تحصیلی، معدل آخرین مدرک تحصیلی، مدرک زبان انگلیسی با نمره حداقل متوسط به بالا، شرایط سنی و شرایط مالی متقاضی نیز برای افیسر ویزای تحصیلی اهمیت دارد.

توانایی مالی متقاضی یا حامی مالی او در گواهینامه تمکن مالی که از بانک دریافت می‌شود، برای افیسر ویزا آشکار خواهد شد. در برخی مواقع اسناد ملکی و دارایی دانشجو یا حامی مالی او می‌تواند نقش مهمی در نتیجه ویزای تحصیلی و رسیدن به هدف تحصیل در کانادا ایفا کند.

معمولا در پروسه دریافت ویزای تحصیلی کانادا جلسه مصاحبه حضوری تعریف نشده است؛ اما پس از توقف فعالیت سفارت این کشور در ایران، متقاضی موظف است برای شرکت در جلسه انگشت‌نگاری به یکی از دفترهای کارگزاری سفارت واقع در کشورهای همسایه مراجعه کند. پس از ثبت انگشت‌نگاری و گذر از این مرحله دیگر نیازی به سفر برای دریافت ویزای تحصیلی و پاسپورت نیست؛ می‌توان با استفاده از خدمات پیکاپ، پاسپورت ویزا شده را از سفارت دریافت کرد. 

دانشگاه های پرنس جورج

یکی از دلایل انتخاب این شهر به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی، وجود موسسات آموزشی معتبر کانادا مانند دانشگاه بریتیش کلمبیا (Northern British Columbia (UNBC و کالج  (New Caledonia (CNC در پرینس جرج کاناداست. در مدارس و موسسات آموز عالی این شهر به زبان‌های انگلیسی و فرانسوی تدریس می‌شود؛ بنابراین در انتخاب دانشگاه یا کالج موردنظر باید به این نکته نیز توجه داشت.

دانشگاه بریتیش کلمبیا

دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی University of Northern British Columbia یا به اختصار UNBC یکی از مشهورترین و معتبرترین موسسات آموزشی کانادا محسوب می‌شود که رتبه دوم در بین دانشگاه‌های کوچک کانادا را کسب و حفظ کرده است. دانشگاه بریتیش کلمبیا شمالی با توجه ویژه‌ای به رشته‌های زیرمجموعه پزشکی در تاریخ 22 ژوئن سال 1990 به طور رسمی تاسیس شد. امروز هم دانشگاه بریتیش کلمبیا با معرفی برنامه پزشکی در شمال استان (NMP) مشغول به فعالیت است که با همکاری بین UBC و UNBC دایره پژوهش‌های خود را در این زمینه گسترده‌تر کرده است.

افزون بر علوم پزشکی، دانشگاه بریتیش کلمبیا در زمینه‌های کشاورزی و صنعت چوب نیز فعالیت‌ها و دستاوردهای ارزشمندی داشته است. این دانشگاه دولتی سالانه بیش از 3 هزار و پانصد دانشجو در کمپوس‌ها و پردیس‌های دانشگاهی مختلف می‌پذیرد که از میان آن‌ها حدود 2829 نفر در مقطع کارشناسی، نزدیک به 600 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و حدود 60 نفر در مقطع دکترا مشغول به تحصیل می‌شوند. 

کالج نیو کالدونیا

شهر پرینس جرج میزبان یکی از موسسات آموزشی دولتی و معتبر کانادا با نام کالج نیو کالدونیا College of New Caledonia و به اختصار CNC شده است که سالانه حدود 5 هزار دانشجو می‌پذیرد. پردیس اصلیِ کالج نیو کالدونیا در پرینس جرج واقع شده، اما 5 پردیس دیگر در شهرهای برنز لِیک، فورت سنت جیمز، مکنزی، سوزن و واندرهوف تاسیس شده‌اند. پردیس اصلی کالج نیو کالدونیا در سال 1969 تاسیس و توسط سایمون فریزر موسس این کالج به این نام خوانده شد. در پردیس اصلی کالج نیو کالدونیا باشگاه حرفه‌ای رشته‌های مختلف ورزشی نیز ایجاد شده است. 

رود پر آب فریزر موجب تعادل هوای منطقه شده است.

آب و هوای پرنس جورج

این شهر زیبا در منطقه فریزر فورت جورج (RDFFG) در نزدیکیِ گذارِ بخش‌های شمالی و جنوبی رشته‌کوه‌های راکی واقع شده و توسط دو رود پرآب فریزر و نچاکو احاطه شده است. موقعیت جغرافیایی این شهر تاثیر مستقیمی بر آب و هوای آن گذاشته تا بر اساس سامانه کوپن این شهر اقلیمی در میانه مرطوب قاره‌ای و زیرشمالگانی داشته باشد. 

تابستان در پرنس جورج

تابستان‌های این شهر ساحلی به نسبت گرم است؛ دمای هوای ماه جولای به‌طور میانگین 23 درجه سانتی گراد است و به نسبت معتدل. انتقال دو فصل گرم و سرد سال بسیار کوتاه است؛ بهار و پاییز چندروزی بیش مهمان این شهر نیستند. جغرافیای منطقه حکم کرده بارش در پرینس جرج بی‌امان باشد، اما به طور کلی از ماه فوریه تا اوایل ماه آوریل روزهای خشک سال محسوب می‌شوند. 

زمستان در پرنس جورج

زمستان‌های حاکم بر این شهر سردتر از دیگر شهرهای واقع در منطقه عرض جغرافیایی‌ست و میانگین دمای آن فراتر از نقطه انجماد می‌رود. اواخر زمستان توده‌های هوای اقیانوس آرام بر منطقه تسلط دارند و حداکثر دمای روزانه 1.5 درجه سانتی‌گراد است. 

هزینه زندگی در پرنس جورج

زندگی در پرنس جورج Prince George به نسبت بسیاری از شهرهای بزرگ کانادا به‌صرفه‌تر است؛ برای مثال هزینه زندگی در این شهر 31 درصد ارزان‌تر از زندگی در کلان‌شهری همچون تورنتو برآورد می‌شود. هزینه زندگی یک فرد مجرد فارغ از احتساب هزینه مسکن در این شهر 1,107.38 دلار کانادا تخمین زده می‌شود که این هزینه برای یک خانواده 4 نفری 3,911.68 دلار اعلام شده است. باید در نظر داشت که هزینه زندگی به سبک زندگی افراد بستگی دارد، اما پیش از سفر و مهاجرت باید میزان دقیق هزینه‌ها را بررسی کرد. به همین دلیل در این بخش به عمده مخارج ماهانه یعنی هزینه مسکن، حمل و نقل و خورد و خوراک در این شهر می‌پردازیم.

هزینه مسکن در پرنس جورج

به طور کلی هزینه مسکن در این شهر 52.57 درصد کمتر از شهر تورنتو برآورد می‌شود؛ برآورد میانگین کرایه آپارتمان تک‌خوابه در مرکز شهر ماهانه حدود 1,296.88 دلار است که با میانگین کرایه ماهانه 2,210.32 دلاری در تورنتو تفاوت 57.17 درصدی دارد!
آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر پرینس جرج نیز 1,555.56 دلار است. برای کاهش میزان کرایه ماهانه مسکن، بسیاری‌ از مهاجران و حتی‌ شهروندان زندگی در حومه شهر را برمی‌گزینند که به دور از آلودگی و شلوغی مرکزِ شهر، هزینه کمتری نیز برای مسکن متحمل شوند. میانگین کرایه ماهانه آپارتمان یک‌خوابه در حومه شهر پرینس جرج 903.12 دلار و میانگین کرایه ماهانه برای آپارتمان سه‌خوابه در این حوالی حدود 1,315.62 دلار اعلام شده است.

هزینه خورد و خوراک در پرنس جورج

پس از هزینه مسکن، هزینه خورد و خوراک در مخارج اولیه مهاجرت نیز اهمیت دارد؛ برای خرید شیر معمولی در بطری‌های یک لیتری 3.16 دلار، یک قرص نان سفید 500 گرمی 3.12 دلار، و یک‌بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی 3.77 دلار باید هزینه کرد. قیمت هر کیلو برنج سفید 3.77 دلار، پنیر محلی 11.10 دلار، فیله مرغ 10.37 دلار، گوشت قرمز 15.08 دلار، سیب 4.84 دلار، موز 1.60 دلار، پرتقال 4.55 دلار، گوجه 6.17 دلار، سیب‌زمینی 3.19 دلار و پیاز 1.93 دلار کاناداست. 

هزینه حمل و نقل در پرنس جورج

هزینه حمل‌ونقل از جمله هزینه‌های متداول در مهاجرت است که با استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی می‌تواند کاهش یابد. بلیط تک‌سفره استفاده از این وسایل در پرینس جرج کانادا 2.50 دلار اعلام شده که برای سفرهای درون شهری گاه و بی‌گاه مناسب است. اما در صورتی که تردد در داخل شهر روزانه و شایع باشد، استفاده از بلیط‌های ماهانه 58.75 دلاری به‌صرفه‌تر است. قیمت بلیط‌های ماهانه حمل و نقل عمومی در تورنتو 151.15 دلار است که در مقایسه با پرینس جرج 61.13 درصد ارزان‌تر است. تعرفه ورودی تاکسی در این شهر 4.45 دلار اعلام شده که به ازای هر کیلومتر مسافت 2 دلار به مبلغ اولیه افروده می‌شود.

زندگی در شهر پرینس جورج برای متقاضیان تحصیل در کانادا گزینه مناسبی محسوب می‌شود.

زندگی در پرنس جورج

بخش کوچکی از جامعه شهر پرنس جورج Prince George به زبان فرانسوی تکلم دارند و بیشینه جمعیت انگلیسی‌زبان هستند. توسعه و ترقی این شهر در سال‌های اخیر موجب افزایش جمعیت مهاجران در این شهر شده که در میان آن‌ها  شمار مهاجران آلمانی، پرتغالی، هندی، چینی و فیلیپینی بیش از دیگران است. طبیعت زیبای این شهر به قلم رودهایی روان و دامنه‌هایی سبز می‌درخشد و کیفیت هوای آن نام این شهر را در میان برترین شهرهای کانادا برای زندگی گنجانده است.

اقتصاد پرنس جورج

با وجود کارخانه‌جات تولید خمیر کاغذ، کارخانه‌های چوب‌بُری و الوارسازی و پالایشگاه‌های متعدد نفت در شهر، پرینس جرج Prince George یکی از شهرهای صنعتی بریتیش کلمبیا محسوب می‌شود که فرصت‌های شغلی بسیاری را در اختیار مهاجران قرار می‌دهد، اما از سویی دیگر تولید گازهای گلخانه‌ای در این مراکز صنعتی موجب آلودگی هوای نیز شده است.

نگاهی بر تاریخ پرنس جورج

در سال‌های آغازینِ قرن نوزدهم میلادی این شهر به دست تاجر و کاوشگر اسکاتلندی به نام سایمون فریزر پایه‌گذاری شد؛ نام بلندترین رود استان از نام فریزر گرفته شد و نام شهر به افتخار پادشاه جورج سوم که پادشاهی متحد بریتانیای کبیر و ایرلند را در دست داشت، پرنس جورج Prince George نام‌گذاری شد. سرآغاز آبادانی این شهر به تبادل پوست و خز در شرکت نورث وست بازمی‌گردد و با پشت‌سرگذاشتن تاریخی نه‌چندان ژرف اما غنی، رفته رفته تبدیل به شهری صنعتی و پررفت‌وآمد شد.