یکی از نکات مورد توجه متقاضیان تحصیل در کانادا، ترافیک و ازدحام شهر مقصد است؛ به همین دلیل تحصیل در نیو وست مینستر New Westminster، شهری زیبا در منطقه ونکوور بزرگ برای مهاجرت تحصیلی به محبوبیت بیشتری به نسبت کلان‌شهرها دست یافته است. شهر نیو وست مینستر میزبان دو کالج نام‌آور استان برتیش کلمبیا یعنی کالج داگلاس و کالج سپرات شاو شده که برای دانشجویان بین‌المللی نیز پذیرش تحصیلی اعطا می‌کنند. جهت کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با این شهر ساحلی و همچنین نحوه تحصیل در نیو وست مینستر تا پایان این برگ از معرفی شهرهای کانادا با لتس گو یونی همراه باشید. 

شهر نیو وست مینستر کجاست

نیو وست‌مینستر New Westminster شهری در منطقه لوئر مِین‌لند Main Mainland در منطقه مشهور به «مترو ونکوور» در استان بریتیش کلمبیاست. این شهر کهن در روزهای آغازین تاسیس به سال 1858 به عنوان پایتخت مستعمره بریتیش کلمبیا معرفی شد. این شهر ساحلی در کرانه‌های رودخانه پرآب فریزر میزبان امواج سراسیمه برخاسته از تنگه جرجیا و اقیانوس اطلس شده است که به زیبایی چشم‌اندازهای شهری آن بسیار افزوده است. 

شهر نیو وست‌مینستر در 19 کیلومتری جنوبِ شرقی کلان‌شهر ونکوور واقع است. این مسافت ناچیز را می‌توان با استفاده از مترو و اتوبوس‌های خطی در کمتر از نیم ساعت طی کرد. فاصله کوتاه این شهر با کلان‌شهر ونکوور بسیاری از متقاضیان مهاجرت تحصیلی را به خود فرا خوانده است؛ چرا که بسیاری از دانشجویان برای دوری از آلودگی هوا و ازدحام به شهرهای کوچک منطقه ونکوور بزرگ پناه آورده‌اند تا دسترسی به مراکز اداری و آموزشی شهر ونکوور را نیز از دست ندهند.

تحصیل در نیو وست مینستر نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا دارد.

شهر نیو وست مینستر New Westminster که در 15 کیلومتر مربع خلاصه شده است، در 20 کیلومتری شهر برنابی، 6 کیلومتری شهر سوری، 22 کیلومتری ریچموند و در فاصله 15 کیلومتری شهر کوکیتلام واقع شده است. این شهرهای به هم پیوسته که در حومه شهر ونکوور قرار گرفته‌اند، ونکوور بزرگ را تشکیل می‌دهند. شهر آمریکایی بلینگام در ایالت واشینگتن نیز در فاصله 74 کیلومتری نیو وست‌مینستر قرار گرفته است؛ دسترسی به این شهر نیز با استفاده از وسایل نقلیه عمومی آسان شده است.

تحصیل در نیو وست مینستر 

همچون دیگر شهرهای کانادا، تحصیل در نیو وست‌مینستر نیز نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی این شهر دارد؛ معمولا برای تحصیل در کانادا نیازی به شرکت در آزمون ورودی دانشگاه‌ها نیست و تنها با ارائه مدارک مشخصی می‌توان برای مهاجرت تحصیلی اقدام کرد. مگر آن‌که رشته‌های تحصیلی خاصی مانند برنامه‌های تحصیلی زیرمجموعه علوم پزشکی انتخاب شود، که شرایط خاصی برای تحصیل در کانادا دارند. 

تحصیل در برخی رشته‌ها نیاز به آزمون ورودی دارد؛ برای مثال برای تحصیل در رشته‌های علوم پزشکی در کانادا ابتدا باید در دوره 2 ساله آمادگی آزمون شرکت کرد که معمولا در کالج‌ها برگزار می‌شود؛ بعد در آزمون مربوطه شرکت کرد و با کسب امتیاز لازم وارد دانشگاه‌های علوم پزشکی شد. کالج داگلاس و موسسه پزشکی ناتوروپاتیک بوچر از جمله مشهورترین کالج‌های استان بریتیش کلمبیا در رشته‌های علوم پزشکی هستند که در شهر نیو وست مینستر New Westminster واقع شده‌اند.

پذیرش تحصیلی از دانشگاه های نیو وست مینستر

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا نیاز به ارائه مدارکی مشخص دارد که در سایت رسمی دانشگاه‌ها به تفکیک برنامه‌های تحصیلی فهرست شده‌اند. اما در میان آن‌ها ارائه مدارکی از جمله سوابق و مدارک تحصیلی، مدرک زبان انگلیسی معتبر با نمره متوسط به بالا، شرایط سنی و در نظر گرفتن گپ تحصیلی و ... مشترک است.

همان‌طور که گفتیم مدارک  شرایط مورد نیاز در مرحله ثبت درخواست پذیرش تحصیلی به رشته و مقطع تحصیلی بستگی دارد؛ متقاضیان تحصیل در کانادا می‌توانند پیش از مراجعه به سایت‌های مختلف، با تکمیل فرم ارزیابی آن‌لاین پذیرش تحصیلی در سایت لتس گو یونی وضعیت خود را بررسی کنند و توسط مشاوران زبده و کارآزموده ما راهنمایی شوند.

با ارسال مدارک و ثبت درخواست پذیرش تحصیلی، مسئولان پذیرش دانشجویان بین‌المللی وضعیت تحصیلی متقاضیان تحصیل در کانادا را بررسی می‌کنند؛ در صورت واجد شرایط بودن، نامه پذیرش تحصیلی اولیه با اعتباری موقت در این مرحله صادر می‌شود. در این نامه لیستی از پرداختی‌ها و نقصی مدارک به دست متقاضی می‌سد. با ارسال فیش‌های پرداختی و تکمیل مدارک باید منتظر دریافت نامه پذیرش تحصیلی اصلی شد. نامه پذیرش تحصیلی اصلی جهت اخذ ویزای تحصیلی کانادا مورد نیاز است.

ویزای تحصیلی کانادا

برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی کانادا نیز باید لیستی از مدارک مورد نیاز را به صورت آن‌لاین در سایت سفارت این کشور بارگذاری کرد. تمامی مراحل درخواست تا دریافت ویزای تحصیلی کانادا نیز مانند مرحله پیشین به صورت آن‌لاین انجام می‌شود و قابل پیگیری‌ست؛ تنها مرحله‌ای که نیاز به اقدام حضوری دارد، شرکت در جلسه انگشت‌نگاری یا بایومتریک جهت ثبت اثر انگشتان دست در سیستم مهاجرتی کانادا است. 

تحصیل در کانادا شرایط سنی دارد.

با توقف فعالیت‌های سفارت کانادا در ایران برای انجام این پروسه باید به دفترهای کارگزاری سفارت کانادا واقع در کشورهای همسایه (ترکیه، امارات، گرجستان و ...) مراجعه کرد. اما پس از این سفر، دیگر نیازی به مراجعه حضوری جهت تحویل پاسپورت ویزا شده نیست. 

دانشگاه های نیو وست مینستر

موسسات آموزشی متعددی در شهر نیو وست مینستر تاسیس شده است؛ بسیاری از این موسسات دانشگاه یا کالج مرکزی هستند و برخی دیگر شعبه‌ای از موسسات آموزشی دیگر استان بریتیش کلمبیا هستند که پردیسی در این شهر دایر کرده‌اند؛ مشهورترین آن‌ها کالج داگلاس Douglas College نام دارد. دیگر دانشگاه های نیو وست مینستر عبارتند از:

•    موسسه دادگستری بریتیش کلمبیا Justice Institute of British Columbia در رشته‌های آموزشی برای نیروهای پلیس شهری، آتش‌نشانی، امور اصلاحات استانی، امور مربوط به دادگاه‌ها و تکنسین‌های اورژانسی فعالیت دارد. 
•    موسسه پزشکی ناتوروپاتیک بوچر Boucher Institute of Naturopathic Medicine  به اختصار BINM در این شهر تنها موسسه آموزشی ناتوروپاتیک غرب کاناداست که دوره‌های آموزشی 4 ساله و 6 ساله برگزار می‌کند.
•    کالج ماساژ درمانی وست کاست West Coast College of Massage Therapy به اختصار WCCMT پردیسی در خیابان کلمبیا در شهر نیو وست‌مینستر تاسیس کرده است. 
•    کالج اسپرات شاو Sprott Shaw College یک کالج خصوصی است که در رشته‌های علوم پزشکی و بهداشتی، پرستاری، علوم دوران کودکی، مدیریت بازرگانی و تجارت بسیار خوب عمل کرده است.
•    وینستون کالج Winston College یکی از کالج‌های خصوصی استان با برنامه‌های مختلف آمادگی برای بازار کار پذیرای دانشجویان بین‌المللی می‌شود.

کالج داگلاس

با جدا شدن از کالج کوانتلن در سال 1981، کالج داگلاس Douglas College به طور مستقل تاسیس و به نام موسس استان بریتیش کلمبیا Sir James Douglas داگلاس نامگذاری شد. داگلاس کالج دو پردیس در شهر نیو وست مینستر، یک پردیس در کوکیتلام و دیگری را در شهر سوری تاسیس کرده است. 

کالج داگلاس برای تمامی مقطع تحصیلی در برنامه‌های متنوعی از رشته‌های مراقبت‌های بهداشتی، خدمات انسانی، تجارت و بارزگانی، و هنر برای دانشجویان بین‌الملی نیز پذیرش تحصیلی صادر می‌کند. 

کالج داگلاس در شهر نیو وست مینستر واقع شده است.

در میان 25 هزار دانشجوی مشغول به تحصیل در کالج داگلاس، بیش از 4 هزار نفر دانشجویان بین‌المللی هستند که موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از این موسسه آموزشی شده‌اند. به عبارت دیگر، سالانه حدود 18 درصد از جمعیت دانشجویان داگلاس کالج را دانشجویان بین‌المللی از مبدا 92 کشور جهان تشکیل می‌دهند.

آب و هوای نیو وست مینسر

شهر نیو وست‌مینستر New Westminster در شبه‌جزیره بورارد جنوب استان بریتیش کلمبیا واقع شده است. موقعیت جغرافیایی این شهر خوش‌منظر در کرانه‌های شمالی رود فریزر تاثیر به‌سزایی در آب و هوای نیو وست مینستر گذاشته است.

میانگین دمای روزهای بهاری این شهر 6 تا 13 درجه سانتی‌گراد است، اما دیری نمی‌پاید که گرمای تابستانی خود را به شهر می‌رساند. میانگین گرم‌ترین روزهای سال 14 تا 22 درجه سانتی‌گراد است. وجود رطوبت ناشی از رودخانه‌ها و دریاچه زمستانی ملایم اما پربارشی را رقم می‌زند. اغلب روزهای زمستانی دمایی بالای صفر را تجربه می‌کند، اما در سردترین شب‌های زمستان در ژانویه دما به منفی 8 درجه نیز می‌رسد.

با اینکه در اغلب روزهای سال احتمال بارش باران در این شهر ساحلی کم نیست، اما در کل ماه‌های نوامبر، دسامبر و ژانویه پر بارش‌ترین روزهای سال گزارش می‌شوند.

هزینه زندگی در نیو وست مینستر

با میانگین درآمد ماهانه 3,595 دلار در برابر 2,727 دلار میانگین هزینه زندگی، شهر نیو وست‌مینستر New Westminster برای مهاجرت تحصیلی و زندگیِ پس از دوران دانشجویی به نظر متناسب و به‌صرفه است. اما برای برآورد هزینه‌های زندگی دانشجویی در این شهر باید به سه مقوله عمده مخارج زندگی یعنی هزینه خورد و خوراک، هزینه حمل و نقل و هزینه مسکن را مورد مطالعه قرار داد. 

هزینه خورد و خوراک در نیو وست مینستر

صرف غذا در رستوران‌های نه‌چندان گران این شهر حدود 19 دلار هزینه دارد؛ با این حساب، صرف هر سه وعده در رستوران‌های متوسط شهر برای دو نفر حدود 65 دلار آب می‌خورد. از طرف دیگر، صرف یک وعده غذایی در رستوران‌های زنجیره‌ای فست‌فود حدود 10 دلار کاناداست. یک بطری نوشیدنی کوچک پپسی یا آب حدود 2 دلار و یک فنجان کاپوچینوی معمولی بیرون‌بر حدود 4 دلار قیمت دارد.

در خریدهای روزمره برای یک لیتر شیر 3.24 دلار، یک قرص نان سفید 500 گرمی 3.31 دلار، و یک بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی 3.81 دلار باید در نظر داشت. قیمت هر کیلو پنیر محلی 12.17 دلار، فیله مرغ 9.63 دلار، هر کیلو گوشت قرمز 12.6 دلار، و قیمت هر کیلو برنج سفید معمولی 4.77 دلار است. 

در خرید میوه و سبزیجات قیمت هر کیلو سیب 4.23 دلار، پرتقال 5.24 دلار، موز 1.69 دلار، سیب‌زمینی 2.94 دلار، پیاز 3.66 دلار، و قیمت هر کیلو گوجه 3.9 دلار اعلام شده است.

هزینه حمل و نقل در نیو وست مینستر

علاوه‌بر چندین خط اتوبوس، 5 ایستگاه مترو نیز تردد در تمام سطح شهر نیو وست مینستر New Westminster را آسان کرده است. برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی باید دو نوع بلیط تک‌سفره با نرخ 3.3 دلار و بلیط ماهانه با نرخ 118.55 دلار تهیه کرد. تعرفه ورودی تاکسی‌های شهری 3.92 دلار اعلام شده است که به ازای هر کیلومتر از مسیر 1.86 دلار به این مبلغ اضافه می‌شود. لازم به یادآوری‌ست که قیمت بنزین در این کشور حدود 1.44 دلار کاناداست.

هزینه مسکن در نیو وست مینستر

به دلیل افزایش شمار متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این کشور، امکانات ویژه‌ای جهت اقامت دانشجویان بین‌المللی برای تحصیل در کانادا ایجاد شده است؛ استفاده از اقامتگاه‌های دانشجویی مشترک، تک خوابۀ مستقل و زندگی با خانواده‌های کانادایی از جمله مواردی‌ست که میان دانشجویان خارجی محبوبیت دارد؛ اما در صورت تمایل به زندگی خصوصی در آپارتمان‌های شهر نیو وست مینستر، باید حداقل 1500 دلار به عنوان کرایه ماهانه در نظر گرفت.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا و ویزای تحصیلی کانادا به مدرک زبان انگلیسی نیاز دارد.

کرایه ماهانه آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر حدود 1400 تا 1900 دلار هزینه دارد. با زندگی در حومه شهر می‌توان تا حدودی هزینه‌های مربوط به کرایه مسکن را کاهش داد. کرایه ماهانه آپارتمان یک‌خوابه در حومه شهر حدود 1100 تا 1500 دلار برآورد می‌شود. 

زندگی در نیو وست مینستر

شهر نیو وست‌مینستر New Westminster اولین شهر تاسیس‌شده در استان بریتیش کلمبیاست؛ بنابراین آثار و یادمان‌های بسیاری از تاریخ کانادا را در سینه‌اش حفظ کرده است. دیدن آثار به جا مانده از تاریخ متقاضیان مهاجرت تحصیلی به این شهر را با فرهنگ و تاریخ کشور کانادا آشنا خواهد کرد.

نیو وست مینستر شهری‌ست که تنها 15 کیلومتر مربع مساحت دارد، با 45 پارک! بنابراین می‌توان هوای پاک و زیبایی مناظر دلفریب این شهر را در خاطر مجسم کرد.

بر اساس قوانین آموزش و پرورش کانادا دانشجویان می‌توانند تا سقف 20 ساعت در هفته مشغول به کار نیمه‌وقت شوند. برای داشتن کار دانشجویی نیازی به تغییر ویزای متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیست؛ در واقع ویزای تحصیلی به دانشجویان مشغول به تحصیل در کانادا اجازه داشتن کار دانشجویی پاره‌وقت و محدود را داده است. در موسسات آموزشی شهر نیو وست‌مینستر نیز فرصت‌های کار دانشجویی در پردیس کالج‌ها وجود دارد. 

زبان انگلیسی زبان مادری بیش از 60 درصد از ساکنان شهر نیو وست مینستر است؛ با این حساب می‌توان دریافت که این شهر در همسایگیِ ونکوور، بیش از 30 درصد مهاجر را در خود جای داده است. اغلب این مهاجران فیلیپینی هستند که به زبان تاگالوگ صحبت می‌کنند. بعد از فیلیپینی‌ها، تعداد مهاجران چینی بیشتر جمعیت مهاجران (4.4 درصد از جمعیت کل شهر) را شامل می‌شود.

با نگاهی گذرا به مشهورترین رستوران‌های شهر می‌توان دریافت که نیو وست مینسترِ کوچک 4 رستوران مشهور ایرانی دارد! بنابراین پس از مهاجرت تحصیلی به این شهر در نیو وست مینستر احساس غربت نخواهید کرد؛ چراکه ایرانیان بسیاری در همسایگی شما زندگی می‌کنند.

از دیرباز تا کنون این شهر بارها علاقه و تمایل خود را به ورزش، هنر و فرهنگ نشان داده است؛ چندین سالن تئاتر و فضای اجرای کنسرت زنده، موزه و گالری، سالن‌های ورزشی مجهز، و چندین گردهمایی سالانه نشانه‌هایی بارز از شهری احیا شده برای لذت بردن از زندگی هستند.