کینگستون یکی از شهرهای دانشگاهی استان انتاریو و یکی از مقاصد مهاجرت تحصیلی به کانادا است که میزبان موسسات آموزشی نامداری مانند دانشگاه کویین و کالج سنت لورنس شده است. تحصیل در کینگستون به واسطه این دو موسسه آموزشی مورد توجه متقاضیان تحصیل در کانادا قرار گرفته است. اما پیش از هر گونه اقدامی باید اطلاعات جامع و کافی از موقعیت شهر کینگستون و نحوه تحصیل در کانادا کسب کرد.

به دلیل اهمیت این موضوع در این برگ از مجموعه شهرهای کانادا به معرفی آب و هوای کینگستون، هزینه زندگی در کینگستون و نحوه رسیدن به هدف تحصیل در کینگستون اختصاص داده‌ایم؛ برای آشنایی با نحوه اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا با لتس گو یونی همراه شوید.

کینگستون کجاست

کینگستون شهری در انتاریوی شرقی‌ست که در منطقه فرونتناک واقع شده است و در انتهای شرقی دریاچه انتاریو در حوزه رودخانه سنت لارنس، محل تولد رودخانه کاتاراکی قرار دارد. جاری شدن رود سنت لورنس و هم‌جواری با دریاچه انتاریو به چشم‌اندازهای این شهر زیبایی حیرت‌انگیزی بخشیده است.

تحصیل در کینگستون نیازمند اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کاناداست.

کینگستون به شهر سنگ آهک هم مشهور شده؛ چراکه بیشتر بناهای تاریخی آن از سنگ‌های آهک محلی ساخته شده‌اند. در کنار زیبایی‌های طبیعی جوار رودخانه و ساحل دریاچه، جزیره‌های کوچک و بزرگ بسیاری در این شهر وجود دارد که موجب رونق صنعت گردشگری در این شهر شده است.

شهر کینگستون در 180 کیلومتری همسایه غربی خود پیتربرو قرار دارد و تا پایتخت یعنی شهر اوتاوا حدود 196 کیلومتر فاصله دارد. مونترال یکی دیگر از کلا‌ن‌شهرهای کانادا در فاصله 288 کیلومتری این شهر قرار گرفته است و تورنتو نیز تا کینگستون حدود 263 کیلومتر فاصله دارد.

تحصیل در کینگستون

طبق قوانین سیستم آموزشی در دانشگاه های کانادا اولین گام برای تحصیل در کینگستون اخذ پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی این شهر و ویزای تحصیلی کانادا از سفارت است. با انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه (یا کالج) باید سایت رسمی موسسه آموزشی مورد نظر را به دقت مطالعه کرد. با دریافت اطلاعات کافی درباره شرایط و خدمات دانشگاه، باید برای اخذ پذیرش تحصیلی اقدام کرد.

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کینگستون

با مهیا کردن مدارک و شرایط مورد نیاز دانشگاه، نوبت به مکاتبه با مسئولان پذیرش تحصیلی می‌رسد تا با ارسال مدارک ترجمه شده درخواست پذیرش تحصیلی به صورت رسمی ثبت شود. برای بررسی وضعیت تحصیلی متقاضی تحصیل در کینگستون برخی دانشگاه های کانادا مبلغی دریافت می‌کنند. 

در صورت واجد شرایط بودن، نامه پذیرش تحصیلی اولیه با اعتبار موقت صادر می‌شود؛ در این نامه لیستی از پرداختی‌ها (بخشی از شهریه ترم اول یا تمام شهریه طول دوره، بیمه دانشجویی، رزرو خوابگاه و ...) و نقصی مدارک به دانشجو ارائه می‌شود. با تکمیل مدارک و ارسال فیش‌های پرداختی نامه پذیرش تحصیلی اصلی صادر می‌شود. 

ویزای تحصیلی کانادا

پس از اخد پذیرش تحصیلی اصلی باید برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد. برای این هدف نیز باید لیستی از مدارک مشخصی را همراه با فرم تکمیل شده ویزای تحصیلی برای سفارت ارسال و درخواست ویزای تحصیلی را سابمیت کرد.

در طول پروسه درخواست ویزای تحصیلی کانادا معمولا جلسه مصاحبه برگزار نمی‌شود؛ اما برای ثبت اثر انگشت باید در جلسه‌ای موسوم به جلسه بایومتریک (یا جلسه انگشت‌نگاری) شرکت کرد. این امر نیاز به یک سفر کوتاه‌مدت به یکی از کشورهای همسایه دارد؛ چراکه فعالیت‌های سفارت کانادا در تهران متوقف شده و باید به یکی از کارگزاری های سفارت در شهرهای آنکارا، استانبول، دبی، تفلیس و ... مراجعه کرد. اما ارسال و دریافت پاسپورت برای اخذ ویزای تحصیلی کانادا نیازی به سفر دوباره ندارد.

دانشگاه های کینگستون

شهر کینگستون میزبان موسسات آموزشی مهمی مانند دانشگاه دولتی کویین Queen's University، کالج نظامی کانادا Royal Military College of Canada، کالج سنت لورنس St. Lawrence College و دیگر موسسات آموزشی عالی است که سالانه دانشجویان بسیاری را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. بر اساس آمار کشور کانادا، این شهر به نسبت دیگر شهرهای دانشگاهی بیشترین فارغ‌التحصیل را از مقطع دکترا دارد.

دانشگاه کویین

یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه های کانادا دانشگاه کویین Queen's University نام دارد که تحت نظارت خانواده سلطنتی در سال 1841 تاسیس شد. این دانشگاه دولتی که در شمار دانشگاه‌های تحقیقاتی کانادا نیز آمده است، هزار و چهارصد هکتار از اراضی شهر کینگستون کانادا و همچنین ساسکس انگستان را به تصرف خود درآورده است. کمپوس اصلی دانشگاه کویین هم‌مرز با سواحل جنوبی دریاچه انتاریو در شهر کینگستون واقع شده است. 

سالانه بیش از 28 هزار دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه کویین می‌شوند که حدود 23 هزار نفر از این جمعیت در مقطع کارشناسی و حدود 5 هزار نفر در مقاطع عالی مشغول به تحصیل می‌شوند. حدود 85 درصد از دانشجویان در پردیس دانشگاه کویین زندگی می‌کنند که تا دانشکده‌ها حدود 15 دقیقه پیاده‌روی دارد.

دانشگاه کویین کانادا رشته‌های متنوعی را در دانشکده علوم و هنر، دانشکده آموزش، دانشکده مهندسی و علوم کاربردی، دانشکده علوم بهداشتی، دانشکده حقوق، دانشکده اسمیت (کسب و کار)، دانشکده تحصیلات تکمیلی، و دانشکده مطالعات سیاسی ارائه می‌دهد. 

دانشگاه کویین کانادا در کینگستون واقع شده است.

در سال‌های اخیر پروژه‌های مطالعاتی جدید در زمینه‌های علوم محاسباتی و مهندسی، مطالعات جهانی شدن، سلامت و بهداشت روان، علوم پایه و بالینی پزشکی، محیط زیست سالم و سیستم های انرژی پایدار، و مسائل اجتماعی از قبیل نظارت، فقر، تحکم و زورگویی موجب درخشش نام دانشگاه کویین در سطح جهانی شده است.

کالج سنت لورنس

کالج هنرهای کاربردی و تکنولوژی سنت لورنس St. Lawrence College of Applied Arts and Technology چهار پردیس در غرب استان انتاریو دارد؛ پردیس براکویل (تاسیس شده در سال 1970)، پردیس کورنوال (1968)، پردیس کینگستون و پردیس آلفا در تورنتو.

پردیس کینگستون کالج سنت لورنس سپتامبر سال 1969 به فاصله کمی از پردیس اصلی بنا شد و امروز در دانشکده‌های هنرهای کاربردی، خدمات اجتماعی، مدیریت کسب و کار، فناوری کامپیوتر و مهندسی، مطالعات عدالت، علوم بهداشتی، معاملات و بازرگانی، مهمانداری و هنرهای آشپزی، زبان‌های خارجی،  و طراحی گرافیک برای نزدیک به 7 هزار دانشجوی تمام وقت و بیش از 20 هزار دانشجوی پاره‌وقت پذیرش تحصیلی صادر کرده است.

آب و هوای کینگستون

شهر کینگستون در دشت مملو از درختان مخروطیان و برگریزان بر روی منابع آبی بسیار گسترده شده است که تاثیر چشمگیری در آب و هوای کینگستون دارد. بر اساس سامانه رده‌بندی کوپن این شهر آب و هوای معتدل و مرطوب قاره‌ای دارد؛ یعنی مانند اکثر مناطق انتاریو جنوبی تابستان‌هایی خنک و زمستان‌هایی سرد. اگرچه همسایگی با دریاچه انتاریو تأثیر تعدیل کننده‌ای در آب و هوای این شهر گذاشته، اما این امر در افزایش دما نیز موثر خواهد بود. جاری بودن رودهای روان و نزدیکی به دریاچه موجب بارش‌ها فراوان باران و برف سنگین هم می‌شود.

میانگین دمای هوای تابستانی در کینگستون در خنک‌ترین زمان 14 درجه و در گرم‌ترین روزهای جولای 25 درجه سانتی‌گراد بالای صفر است. میانگین پایین‌ترین دمای زمستانی در سرترین روزهای سال 12 درجه زیر صفر و به‌طور معمول منفی 3 درجه سانتی‌گراد گزارش می‌شود. پایین‌ترین دمای ثبت‌شده از کینگستون مربوط به 17 فوریه 1896 با دمای منفیِ 35.6 درجه سانتی گراد است. گرم‌ترین روز کینگستون هم در تاریخ 9 جولای 1936 ثبت شده که دما به 35.6 درجه سانتی‌گراد رسیده بود.

هزینه زندگی در کینگستون

بر اساس برآورد مرکز آماری نومبئو، میانگین هزینه زندگی دانشجویی در این شهر حدود 1,116.81 دلار کانادا اعلام شده است. به نسبت کلان‌شهرهای کانادا که در نزدیکی این شهر واقع شده‌اند، زندگی در کینگستون بسیار به‌صرفه و ارزان‌تر است؛ برای مثال، در کینگستون کرایه‌ها حدود 73 درصد، و به‌طور کلی هزینه زندگی حدود 24.44 درصد ارزان‌تر از تورنتو  اعلام شده است؛ اما برای مطالعه دقیق هزینه‌های زندگی باید به بررسی عمده مخارج زندگی مانند هزینه خورد و خوراک، مسکن و حمل و نقل بپردازیم.

هزینه خورد و خوراک در کینگستون

صرف یک وعده غذایی در رستوران‌های معمولی کینگستون حدود 18.50دلار برآورد می‌شود که با انتخاب رستوران‌های فست‌فود این هزینه تا 11.75 دلار نیز کاهش می‌یابد. یک فنجان کاپوچینوی معمولی بیرون‌بر حدود 3.88 دلار است، یک بطری 330 میلی‌لیتری نوشیدنی پپسی 2.25 و بطری آب کوچک 1.79 دلار هزینه دارد.

در خریدهای سوپرمارکتی باید 3.37 دلار برای یک لیتر شیر معمولی، 3.31 دلار برای یک قرص نان سفید 500 گرمی، و 3.57 دلار برای یک بسته تخم‌مرغ 12 عددی در نظر داشت. قیمت هر کیلو برنج سفید معمولی در کینگستون 7 دلار، قیمت هر کیلو فیله مرغ 13.20 دلار، گوشت قرمز 10.25 دلار، سیب 4.09 دلار، موز 2.53 دلار، پرتقال 3.45 دلار، گوجه 3.91 دلار، سیب‌زمینی 4.25 دلار، و پیاز 3.01 دلار کاناداست.

هزینه حمل و نقل در کینگستون

برای استفاده از وسایل حمل و نقل عمومی در کینگستون باید بلیت تک‌سفره با نرخ 3 دلار یا بلیت ماهانه با نرخ 80 دلار تهیه کرد. تعرفه ورودی تاکسی‌های داخل شهر هم 4 دلار است که به ازای هر کیلومتر مسیر 1.85 دلار کانادا به مبلغ اولیه افزوده می‌شود.

هزینه مسکن در کینگستون

باید توجه داشت که زندگی در کمپوس دانشگاه های کینگستون در کاهش هزینه‌های رفت‌وآمد و مسکن بسیار موثر است و از اتلاف وقت دانشجو در مسیر جلوگیری می‌کند. اما در صورت تمایل به زندگی در آپارتمان اختصاصی باید ماهانه حداقل 800 دلار برای کرایه سوئیت دانشجویی در نظر داشت. میانگین کرایه آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر کینگستون 1,230.56  دلار است و برای آپارتمان یک‌خوابه در حومه شهر هم حدود 1,012.50 دلار باید هزینه کرد. 

معماری سازه های دانشگاه کویین در کینگستون کانادا بسیار جذاب است.

زندگی در کینگستون

شهر کینگستون یکی از 5 شهر برتر دانشجویی در کاناداست که معمولا در لیست ده شهر برتر این کشور برای زندگی جایگاه ثابتی را دارد. مشاغل و اقتصاد شهر به نهادها و موسسات زیرمجموعه‌های دولتی وابسته است؛ مهم‌ترین و موثرترین بخش‌ها زمینه‌هایی در حوزه‌های مراقبت‌های بهداشتی، تحصیلات عالی (دانشگاه کویین، کالج نظامی سلطنتی کانادا و کالج سنت لارنس)، دولت (از جمله خدمات نظامی و انتظامی)، گردشگری و فرهنگ دارند.

کینگستون یکی از امن‌ترین شهرهای دنیاست و به علت مالیات کمتر برای مسکن از شهرهای مناسب برای سرمایه‌گذاری و گذراندن دوره بازنشستگی برشمرده می‌شود. نرخ جرم و جنایت این شهر از استانداردهای کانادا نیز بسیار پایین‌تر است. اگر قصد دارید پس از دوران تحصیل اقامت دائم کانادا را بگیرید و در این کشور ماندگار شوید، شهر کینگستون برای زندگی به دور از ازدحام کلان‌شهرها بسیار مناسب است. سواحل خوش‌منظر و معماری چشم‌نواز بناها در شهر کینگستون گردشگران بسیاری را به این شهر دعوت کرده است.

میانگین درآمد حاصل از کار دانشجویی در شهر کینگستون 19.52 تا 26 دلار اعلام شده است. با اشتغال در کار دانشجویی می‌توان سابقه کار در کانادا را به رزومه کاری افزود و در کنار مدرک فارغ‌التحصیلی از دانشگاه های کانادا به کارفرمایان ارائه داد تا مسیر دریافت اقامت دائم کانادا پس از دوران تحصیل آسان‌تر شود.

مروری کوتاه بر تاریخ کینگستون

جالب است که بدانید شهر کینگستون در تاریخ دهم فوریه سال 1841 به عنوان اولین پایتخت کشور کانادا معرفی شد. مراکز اداری و نظامی کشور در این شهر بزرگ پا گرفت اما دیری نپایید که شهرهای بزرگ دیگر این عنوان را از کینگستون ربودند. 

پیش از ورود مهاجران اروپایی به این سرزمین به بهانه اکتشاف، کاتاراکی نام شهری که بود که بومیان کانادا بر سرزمین مادری خود نهاده بودند. اما در سال  1787 به افتخار جورج سوم نام این شهر به کینگستون یا شهر پادشاه "King's Town" تغییر کرد.