شهر زیبای ویکتوریای کانادا میزبان موسسات آموزش عالی برجسته‌ای همچون دانشگاه رویال رودز و دانشگاه ویکتوریاست. متقاضیان تحصیل در کانادا که این شهر را به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی خود برمی‌گزینند، مانند دیگر موسسات آموزشی این کشور باید برای دریافت پذیرش تحصیلی و پس از آن ویزای تحصیلی کانادا اقدام کنند. اما پیش از چیز باید اطلاعات کافی در رابطه با روند دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی، زندگی در ویکتوریا و هزینه‌های زندگی در این شهر به دست آورد. اهمیت این موضوعات لتس گو یونی را بر آن داشته تا این نوشتار را به توضیح این مطلب اختصاص دهد.

ویکتوریا کجاست

شهر ویکتوریا مرکز بریتیش کلمبیا یا به عبارتی غربی‌ترین استان کانادا محسوب می‌شود. این شهر ساحلیِ گسترده در جنوبی‌ترین نقطه جزیره ونکوور قرار گرفته است. بخش‌های شرقی این سرزمین در آغوش خلیج راک آرمیده است. جنوب شرقی این شهر را بندر ویکتوریا تشکیل داده و راه را به دریای سلیش باز کرده است.

ویکتوریا در استان بریتیش کلمبیا کانادا واقع شده است.

چشم‌اندازهای ساحلی این شهر در حدود 100 کیلومتریِ مرکز شهر ونکوور واقع شده است؛ برای سفر به این کلان‌شهر پر رفت‌وآمد باید حدود یک‌ساعت زمان صرف کرد. شهر آمریکایی سیاتل نیز در 100 کیلومتری ویکتوریا واقع شده است.

تحصیل در ویکتوریا

بر اساس سیستم آموزشی این کشور تحصیل در کانادا نیازی به شرکت در آزمون ورودی خاصی ندارد؛ مانند دیگر شهرها، تحصیل در ویکتوریا دو مرحله دریافت پذیرش تحصیلی و پس از آن دریافت ویزای تحصیلی صورت می‌گیرد. پس از درک کلی از شرایط زندگی در کانادا باید سایت رسمی دانشگاه یا کالج مورد نظر را به دقت مطالعه کرد تا شرایط دریافت پذیرش تحصیلی، بورسیه تحصیلی، شرایط رزرو خوابگاه و ... را به دست آورد.

تنها با ویزای تحصیلی دانشجو می‌تواند همزمان با دوره تحصیل مشغول به کار نیمه‌وقت باشد. تجربه کار دانشجویی می‌تواند در دوران پس از تحصیل و یافتن شغل برای دریافت اقامت دائم کانادا نقش مهمی ایفا کند. ویزای تحصیلی کانادا این اجازه را به دانشجو می‌دهد که به کار پاره وقت دانشجویی مشغول شود؛ دانشجو تا سقف 20 ساعت در هفته مجاز است مشغول به کار شود و درآمد حاصل از این کار می‌تواند تا حدی هزینه‌های تحصیل و زندگی در کانادا را پوشش دهد. 

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا

با مطالعه دقیق سایت رسمی دانشگاه یا کالج مورد نظر باید مدارک و شرایط دریافت پذیرش تحصیلی را دریافت کرد. هر یک از موسسات آموزش عالی در کانادا شرایط و ضوابط خاص خود را برای پذیرش دانشجویان داخلی و خارجی دارند، اما معمولا مدارک شناسایی و هویتی، مدارک تحصیلی، سوابق شغلی، نمره مدرک زبان انگلیسی و شرایط سنی متقاضی برای مسئولان پذیرش تحصیلی اهمیت ویژه‌ای دارد.

پس از گردآوری و ترجمه مدارک مورد نیاز دانشگاه یا کالج مورد نظر باید مسئولان پذیرش تحصیلی مکاتبه کرد و با ارسال این مدارک درخواست پذیرش تحصیلی را به طور رسمی به ثبت رساند. بر اساس قوانین پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی در برخی دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا، جهت بررسی وضعیت تحصیلی متقاضی مبلغی از سوی دانشگاه یا کالج در این مرحله دریافت می‌شود. در صورت واجد شرایط بودن متقاضی نامه پذیرش تحصیلی اولیه پس از این مرحله صادر می‌شود.

نامه پذیرش تحصیلی اولیه که اعتباری موقت دارد، لیست نقصی مدارک و مبالغ پرداختی را در اختیار متقاضی قرار می‌دهد. شهریه‌ای که در این مرحله برای متقاضی درنظر گرفته می‌شود، بسته به قوانین دانشگاه یا کالج، کل شهریه دوره یا بخشی از شهریه ترم اول است. البته در کنار شهریه، هزینه‌های دیگری مانند رزرو اقامتگاه و خوابگاه، بیمه دانشجویی و ... نیز وجود دارد. با تکمیل مدارک و ارسال فیش‌های پرداختی، نامه پذیرش تحصیلی اصلی از سوی موسسه آموزشی مورد نظر صادر می‌شود.

ویکتوریا از شهرهای بزرگ استان بریتیش کلمبیاست.

ویزای تحصیلی کانادا

پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی اصلی می‌توان برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد. این نامه اهمیت بسیاری برای سفارت دارد؛ به طوری که اگر تنها با نامه پذیرش تحصیلی اولیه برای ویزای تحصیلی کانادا کنید، قطع به یقین درخواست ویزا رد خواهد شد.

درخواست ویزای تحصیلی کانادا نیز مداک و شرایط خاص خود را دارد؛ در لیست این مدارک شباهت‌های زیادی  را با مرحله پیشین می‌توان دید. در کنار نامه پذیرش تحصیلی، مدارک شناسایی و هویتی، مدارک تحصیلی، مدارک شغلی، شرایط سنی، میزان آشنایی با زبان انگلیسی به عنوان زبان رسمی این کشور، و مدارک مالی از جمله مواردی‌ست که به هنگام ثبت در خواست ویزای تحصیلی باید به دست سفارت برسد.

پس از توقف فعالیت‌های سفارت کانادا در ایران، بخش اعظمی از مراحل دریافت ویزای تحصیلی به‌صورت آنلاین طی می‌شود؛ فرم تکمیل‌شده درخواست ویزای تحصیلی به همراه مدارک مورد نیاز باید در سایت سفارت بارگزاری و درخواست ویزای تحصیلی کانادا به اصطلاح سابمیت شود.

سفارت کانادا بازه زمانی 30 روزه‌ای را برای انگشت نگاری یا به اصطلاح بایمتریک تعیین می‌کند. جهت شرکت در جلسه انگشت‌نگاری باید به یکی از کارگزاری‌های سفارت کانادا واقع در کشورهای همسایه مراجعه کرد. انتخاب مکان (شهر) و زمان دقیق جلسه انگشت‌نگاری به عهده متقاضی است. کارگزاری سفارت کانادا یا همان وَک در شهرهای آنکارا، استانبول، دبی، تفلیس و ... دایر هستند. اما برای دریافت پاسپورت ویزا شده دیگر نیازی به سفر نیست و می‌توان از سرویس پیکاپ پاسپورت استفاده کرد. پس از دریافت ویزای تحصیلی می‌توان برای ویزای همراه دانشجو (برای همسر و فرزندان) اقدام کرد. 

دانشگاه رویال رودز کانادا از قدیمی ترین و مشهورترین دانشگاه های کاناداست.

دانشگاه های ویکتوریا

شهر ساحلی ویکتور میزبان چندی از مهم‌ترین موسسات آموزشی کاناداست که در حومه شهر و در بخش‌های دور از ازدحام و ترافیک شهری قرار گرفته‌اند. دانشگاه ویکتوریا University of Victoria، کالج کاموسان Camosun College، و دانشگاه رویال رودز Royal Roads University در نزدیکی سواحل خلیج ویکتوریا واقع شده‌اند. تحصیل در دانشگاه های ویکتوریا کانادا به زبان انگلیسی است و برای دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی باید مدرک زبان انگلیسی با نمره متوسط به بالا ارائه داد.

دانشگاه رویال رودز

یکی از دانشگاه دولتی کانادا دانشگاه رویال رودز Royal Roads University نام دارد که به اختصار  RRU نیز خوانده می‌شود. دانشگاه رویال رودز در سال 1995 با عنوان آکادمی نظامی رویال رودز Royal Roads Military College  یا به اختصار RRMC تاسیس شد. در دانشگاه رویال رودز امروز بیش از 20 هزار دانشجو در رشته‌های مختلف تحصیلی و مقاطع کارشناسی و عالی مشغول به تحصیل هستند. در میان این آمار تعداد قابل توجهی از دانشجویان بین‌المللی در این دانشگاه مشغول به تحصیل می‌شوند.

اپلای دانشگاه ویکتوریا

یکی از برترین دانشگاه‌های تحقیقاتی کانادا با نام دانشگاه ویکتوریا University of Victoria در این شهر واقع شده است. دانشگاه ویکتوریا (به اختصار UVic) در خلیج اوک و در سواحل شهر ویکتوریا واقع شده است. دانشگاه ویکتوریا به عنوان یکی از کالج‌های وابسته به دانشگاه مک‌گیل در سال 1903 تاسیس شد و در تاریخ اول جولای سال 1963 تبه دانشگاه تبدیل شده است. 

دانشگاه ویکتوریا نخستین و تنها دانشگاه کاناداست که در برنامه‌های تحصیلی خود مدرک حقوق بومی کانادا را ارئه داده است. در مرکز تحقیقاتی اختصاصی دانشگاه ویکتوریا قوانین بومی و محیط زیست مطالعه می‌شود. بر اساس رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان QS در سال ۲۰۲1 دانشگاه ویکتوریا رتبه ۳34 جهانی و جایگاه چهاردهم ملیِ کانادا را به خود اختصاص داده است. رتبه‌بندی مؤسسه تایمز نیز دانشگاه ویکتوریا را در رتبه 351-400 دانشگاه‌های جهان در سال ۲۰۲1 قرار دارد.

سالانه نزدیک به 22 هزار دانشجو در ده دانشکده دانشگاه ویکتوریا مشغول به تحصیل می‌شوند. در میان این دانشجویان بیش از 18 هزار نفر در مقطع کارشناسی و نزدیک به 4 هزار دانشجو در مقاطع عالی مشغول به تحصیل می‌شوند. 

دانشکده کسب و کار، دانشکده مهندسی، دانشکده توسعه اجتماعی و انسانی، دانشکده هنرهای زیبا، دانشکده حقوق، دانشکده آموزش، دانشکده علوم پایه، دانشکده علوم انسانی، دانشکده پزشکی، و از همه مشهورتر دانشکده مطالعات زمین و اقیانوس دانشگاه ویکتوریا از جمله مهم‌ترین مراکز آموشی و تحقیقاتی کانادا محسوب می‌شوند.

آب و هوای ویکتوریا

موقعیت جغرافیایی ویکتوریا مناظر چشم‌گیری در شهر و اطراف آن رقم زده اما از اثر آن بر روی آب و هوا نمی‌توان گذشت. افزون بر زیبایی مناظر طبیعی، آب و هوای معتدل و دلچسب این شهر مهاجران و گردشگران بسیاری را جذب خود کرده است. با این‌که ویکتوریا در جزیره ونکوور واقع شده و یکی از شهرهای ساحلی اقیانوسی محسوب می‌شود، اما رطوبت هوا آزاردهنده نیست.

ویکتوریا آب و هوای مدیترانه‌ای دارد و اعتدال دما در فصل‌های سرد و گرم سال حفظ می‌شود. متوسط دمای تابستانی ویکتوریا 11 تا 20 درجه سانتی‌گراد بالای صفر است و میانگین دمای زمستانی این شهر 4 تا 8 درجه گزارش می‌شود. برخلاف بسیاری از شهرهای کانادایی، یخبندان و بوران زمستانی در ویکتوریا دیده نمی‌شود. 

دانشگاه ویکتوریا یکی از مشهورترین دانشگاه های کاناداست که در شهر ویکتوریا واقع شده است.

هزینه زندگی در شهر ویکتوریا کانادا

نسبت به دیگر شهرهای بزرگ کانادا همچون ونکوور و تورنتو، هزینه‌های زندگی ویکتوریا نسبت به میانگین ملی اعلام شده کمتر است. بر اساس سایت نومبئو، بدون احتساب هزینه مسکن که بسیار متنوع کمی بالاست، میانگین هزینه زندگی برای یک فرد مجرد در ویکتوریای کانادا ماهانه حدود 1,152.74 دلار اعلام شده است. البته ناگفته نماند، اگرچه هزینه‌های مسکن در ویکتوریا در مقایسه با سایر شهرهای کانادا بالاست، اما سایر مخارج زندگی مقرون به‌صرفه است. پیش از هر تصمیمی باید اطلاع دقیقی از عمده مخارج زندگی ماهانه یعنی هزینه خود و خوراک، مسکن و هزینه حمل و نقل کسب کرد.

هزینه خورد و خوراک در ویکتوریا

هزینه یک وعده غذا در رستوران‌های معمولی ویکتوریا 20 دلار است که می‌توان با انتخاب غذای فست‌فود مانند مک‌دونالد این هزینه را به 10.75 دلار کاهش داد. یک فنجان کاپوچینوی معمولی در ویکتوریا حدود 4.59 دلار و یک بطری نوشیدنی 330 میلی‌لیتری حدود 2.33 دلار کاناداست. 

معمولا هزینه خوردوخوراک بیشترین مخارج ماهانه را به خود اختصاص می‌دهد. در ویکتوریای کانادا برای تهیه یک‌لیتر شیر معمولی باید 2.41 دلار، یک قرص نان سفید 500گرمی 3.49 دلار، و یک بسته تخم‌مرغ 12عددی معمولی 14.24 دلار کانادا در نظر گرفت.

میانگین قیمت هر کیلو پنیر محلی در ویکتوریای کانادا 15.07 دلار، هر کیلو فیله مرغ 17.24 دلار، هر کیلو گوشت قرمز 16.14 دلار، سیب 3.74 دلار، موز 1.75 دلار، پرتقال 4 دلار، گوجه 5.75 دلار، سیب‌زمینی 2.56 دلار، و قیمت هر کیلو پیاز در شهر ویکتوریا 2.29 دلار کاناداست. 

هزینه حمل و نقل در ویکتوریا

هزینه حمل ‌و نقل یکی دیگر از مخارج ماهانه دانشجویان بین‌المللی است؛ البته اگر دانشجو در کمپوس‌های دانشگاهی مستقر شود، میزان قابل‌توجهی از هزینه‌ها کاسته می‌شود. استفاده از حمل‌ونقل عمومی ویکتوریا با بلیط‌های تک سفره 2.50 دلاری و بلیط‌های ماهانه 85 دلاری امکان‌پذیر می‌شود. تعرفه ورودی تاکسی‌های ویکتوریا 3.50 دلار است که به ازای هر کیلومتر مسیر 1.96 دلار دیگر به این مبلغ افزوده می‌شود. البته بسیاری از مردم در شهر ویکتوریا برای تردد از دوچرخه استفاده می‌کنند. در بسیاری از خیابان‌های اصلی شهر مسیر مشخصی برای دوچرخه‌سواران تعبیه شده است. 

هزینه مسکن در ویکتوریا

استفاده از خوابگاه‌های محل تحصیل می‌تواند دانشجو را از هزینه‌های بالای مسکن در شهر ویکتوریا دور نگه دارد. اما در صورت تمایل به کرایه مسکن باید ماهانه مبلغی حدود 1400 دلار درنظر گرفت. میانگین کرایه آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ویکتوریا ماهانه حدود 1,663.17 دلار کاناداست و میانگین کرایه ماهانه آپارتمان سه‌خوابه حدود 2,935.77 دلار است. زندگی در حومه شهر تا حدودی می‌تواند هزینه‌های مسکن را کاهش دهد؛ میانگین کرایه آپارتمان تک‌خوابه در حومه شهر حدود 1,364.43 دلار و آپارتمان سه‌خوابه حدود 2,350 دلار کانادا اعلام شده است.

مهاجرت به ویکتوریا کانادا

طبق آخرین سرشماری ویکتوریا شهری با جمعیت مسن شناخته شد؛ تقریبا 18 درصد از مردم این شهر بالای 65 سال سن دارند و میانگین سنی در ویکتوریا 43.1 سال است. بنابراین فرصت‌های شغلی و تحصیلی به روی مهاجران باز شده است. این شهر تاریخی و زیبا محل استقرار موسسات آموزشی معتبر و نامی کاناداست. در کنار کالج و دانشگاه‌های ویکتوریا، حضور صنعت در این شهر فرصت‌های شغلی مفیدی برای فارغ‌التحصیلان ایجاد کرده است. 

جاذبه های گردشگری ویکتوریا

شهر تاریخی ویکتوریا بهارانی پر شکوفه و تابستان‎هایی خنک و دلپذیر دارد؛ شاید این مهم‌ترین دلیل شهرت این شهر به عنوان باغ شهر Garden City باشد. زیباسازی شهری بر زیبایی‌های طبیعت ویکتوریا افزوده و در لیست شهرهای توریستی کانادا به نیکی جای گرفته است؛ تا جایی که در سال 2015 ویکتوریا به عنوان بیستمین شهر دارای برترین کیفیت زندگی در جهان شناخته شد.

دانشجویان بین‌المللی بسیاری نیز این شهر زیبا را مقصد مهاجرت تحصیلی بر می‌گزینند؛ البته دلیل این انتخاب تنها زیبایی‌های بصری ویکتوریا نیست. موسسات آموزش عالی همچون دانشگاه ویکتوریا، کالج کموسان، دانشگاه رویال رودز و کالج هنر ویکتوریا که از جمله مهم‌ترین دانشگاه‌های کانادا برشمرده می‌شوند، سالانه میزبان بسیاری از دانشجویان غیر بومی نیز می‌شوند.

شهر ویکتوریا یکی از قدیمیترین شهرهای کاناداست.

گذری کوتاه بر تاریخ ویکتوریا

پیش از ورود مهاجران اروپایی به این منطقه، سواحل زیبای دریای سالیش میزبان بومیان کانادا بود؛ اما پس از استعمار اروپایی‌ها در اواخر قرن هفدهم میلادی رفته رفته بر شمار مهاجران افزوده شد و شهر ویکتوریا به همین ترتیب تشکیل شد.
این شهر نامش را از ملکه ویکتوریای بریتانیا عاریه گرفته و از قدیمی‌ترین شهرهای گسترده در شمال غرب اقیانوس آرام محسوب می‌شود. دلیل این نامگذاری به سکونت بریتانیایی‌ها در اواسط قرن نوزدهم میلادی بازمی‌گردد، اما پیش از آن نیز اسپانیا آسایش را از بومیان ربوده بودند.

پس از جنگ جهانی دوم، منطقه ویکتوریا رشد به نسبت پایداری را تجربه کرده است؛ این رشد تا حدودی مدیون تاسیس دو دانگاه بزرگ شهر یعنی دانشگاه رویال رودز و دانشگاه ویکتوریا بوده است. از دهه 1980 میلادی حومه غربی شهر مانند کلود و لانگفورد به حوزه شهری ویکتوریا پیوست و ویکتوریای بزرگ Greater Victoria را تشکیل داد.