تحصیل در نانایمو به عنوان یکی از شهرهای ساحلی جزیره ونکوور محبوبیت بسیاری در میان متقاضیان تحصیل در کانادا دارد؛ تاسیس دانشگاه ونکوور آیلند در این شهر موجب شهرت این شهر در بین پژوهشگران و محققان شده است. برای آشنایی بیشتر با این شهر و همچنین نحوه اخذ پذیرش تحصیلی و دریافت ویزای تحصیلی تا پایان این نوشتار همراه لتس گو یونی باشید.

نانایمو کجاست 

شهر نانایمو یکی از شهرهای ساحلی زیبا واقع در جنوب غربی استان بریتیش کلمبیا در کاناداست که نزدیک به جزیره ونکوور و تنگه جورجیا قرار گرفته است. این شهر که در اصل با عنوان کولویل تاون و یک بندرگاه تجاری تاسیس شده بود، بعد از کشف ذغال‌سنگ در سال 1849 توسعه خود را آغاز کرد. در سال 1860 این سکونتگاه به نانایمو تغییر نام داد و کم‌کم به یک مرکز توزیع مهم بدل شد که ونکوور را به خشکی متصل می‌کرد. تا سال 1953، استخراج ذغال‌سنگ صنعت اصلی این خطه بود، اما حالا اقتصاد آن بر روی تولید الوار، فرآوری میوه، ماهیگیری تجاری، کشاورزی، کشتی‌سازی و گردشگری می‌چرخد. جمعیت این شهر در سال 2016 نزدیک به 90 هزار نفر بوده است.

تحصیل در کانادا نیازمند دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کاناداست.

فاصله شهر نانایمو تا ویکتوریا 110 کیلومتر است که سفر به این شهر با وسایل نقلیه عمومی حدود یک ساعت زمان نیاز دارد. شهر نانایمو در 25 کیلومتری کلان‌شهر ونکوور قرار دارد که دسترسی به مراکز این شهر را بسیار آسان کرده است. 

تحصیل در نانایمو

برای مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌توان حتی از دوره مدرسه و دبیرستان در این شهر دست به کار شد. بیشتر دوره‌های تحصیلی در این شهر به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند. بسیاری از دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در نانایمو از امکاناتی مانند خوابگاه (دانشگاهی یا خانوادگی)، تنوع رشته‌ها، سیستم حمل و نقل مناسب و البته هزینه‌های زندگی و تحصیل به نسبت پایین بهره‌مند هستند. به علاوه، با توجه به کوچک بودن مساحت شهر، نزدیکی آن به طبیعت و هزینه‌های زندگی نسبت پایین، تحصیل در نانایمو می‌تواند تجربه‌ای بی‌نظیر برای دانشجویان بین‌المللی باشد. 

تحصیل در نانایمو هم نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی این شهر و پس از آن ویزای تحصیلی کانادا دارد که هر یک مراحل مربوط به خود را دارد. برای اخذ پذیرش تحصیلی باید سایت دانشگاه یا کالج مورد نظر را به دقت مطالعه کرد و راه‌های ارتباطی با مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی را یافت. با آماده کردن مدارک و شرایط مورد نظر برای تحصیل در نانایمو، می‌توان درخواست پذیرش تحصیلی را ثبت کرد.

پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی اصلی از سوی موسسه آموزشی می‌توان برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد. در این مرحله از پروسه تحصیل در کانادا باید لیستی از مدارک و شرایط مورد نظر سفارت را آماده و همراه با فرم تکمیل شده ویزای تحصیلی ارسال کرد. در پروسه دریافت ویزای تحصیلی کانادا معمولا جلسه مصاحبه حضوری برگزار نمی‌شود، اما متقاضی ویزای تحصیلی برای انجام انگشت‌نگاری باید به یکی از دفترهای کارگزاری سفارت کانادا واقع در کشورهای همسایه مراجعه کند. دریافت ویزای تحصیلی از سفارت نیازی به سفر مجدد ندارد.

دانشگاه های نانایمو 

با اینکه موسسات آموزشی خصوصی متعددی در این شهر در زمینه‌های مختلف فعالیت دارند، اما تنها دانشگاه مهم این شهر دانشگاه جزیره ونکوور یا دانشگاه ونکوور آیلند (Vancouver Island Univesity) است که شرایط مناسبی برای تحصیل در کانادا دارد. کالج دیسکاوری هم از دیگر موسسات آموزشی مهم نانایمو است که یک کالج خصوصی است و تمرکزش بر روی آموزش‌های شغلی است. کالج اسپروت شاو (Sprott-Shaw) هم که در سال 1903 تاسیس شده است، یک پردیس فعال در مرکز شهر نانایمو دارد که در رشته‌های مختلفی پذیرش تحصیلی اعطا می‌کند. 

دانشگاه ونکوور آیلند

دانشگاه ونکوور آیلند یا دانشگاه جزیره ونکوور Vancouver Island Univesity که به اختصار VIU هم خوانده می‌شود، یک دانشگاه دولتی کانادایی است که در جزیره ونکوور و در سواحل استان بریتیش کلمبیا فعالیت می‌کند. دانشگاه ونکوور آیلند که در سال 1969 تاسیس شده است، یک موسسه آموزش عالی عمومی و غیرانتفاعی محسوب می‌شود که در مناطق شهری نانایمو جای گرفته است. دانشگاه ونکوور آیلند پردیس‌های دیگری هم در شهرهای دونکان، پارکسویل، و پاولریور دارد. 

دانشگاه ونکوور آیلند با صدور پذیرش تحصیلی سالانه نزدیک به 16 هزار دانشجو (حدود 2500 دانشجوی بین‌المللی)، یکی از موسسات آموزش عالی بزرگ کانادا به شمار می‌رود و دوره‌ها و برنامه‌های متنوعی را در مقاطع مختلف (دیپلم، لیسانس، و فوق‌لیسانس) ارائه می‌دهد. 

شیوه اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه ونکوور آیلند به این صورت است که سوابق و نمرات دانشجویان توسط مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی بررسی می‌شود که تنها حدود 60 تا 70 درصد از درخواست‌ها را تایید می‌کنند. متقاضیان بین‌المللی نیز واجد شرایط برای درخواست پذیرش تحصیلی هستند (نیاز به نمره آیلتس بالاتر از 6.5 دارید). 

دانشگاه ونکوور آیلند تسهیلات و خدمات آکادمیک و غیرآکادمیک متعددی را هم در اختیار دانشجویان خود قرار می‌دهد که از میان آن‌ها می‌توان به کتابخانه، خوابگاه، سالن‌های ورزشی، کمک‌های مالی و بورسیه تحصیلی، برنامه‌های انتقال دانشجو به کشورهای اروپایی و دانشگاه‌های آمریکایی، دوره‌های آنلاین و آموزش از راه دور و... اشاره کرد.

رشته‌های اصلی ارائه‌شده در دانشگاه ونکوور آیلند شامل هنر و علوم انسانی، کسب و کار، زبان، علوم پزشکی (فقط تا لیسانس) و علوم و فناوری می‌شوند. هزینه شهریه سالانه این دانشگاه بسته به رشته تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی از 10 هزار تا 12500 دلار  (برای مقطع لیسانس) و 20 هزار دلار (فوق لیسانس) متغیر خواهد بود. 

تحصیل در کانادا شرایط سنی و معدل دارد

آب و هوای نانایمو 

مانند سایر شهرهای بریتیش کلمبیا، نانایمو هم اقلیمی معتدل همراه با زمستان‌های ملایم و بارانی و تابستان‌های گرم و خشک دارد. در طول تابستان، کوه‌های واقع در جزیره ونکوور اجازه ورود ابرهای باران‌زا را به شهر نمی‌دهند؛ به همین خاطر این شهر با توجه به موقعیت جغرافیایی و ارتفاعش از سطح دریا، آب و هوایی به نسبت گرم و خشک‌تر دارد.

البته گاهی در زمستان برف سنگینی در شهر می‌بارد که رکورد آن در سال 1975 به 74 سانتی‌متر رسید؛ البته متوسط بارش برف در این شهر سالانه 20 سانتی‌متر است. بالاترین دما را در این شهر در ماه‌های جولای و اوت تجربه می‌شود (24 درجه) و سردترین ماه‌های سال هم دسامبر و ژانویه با دمای نزدیک به 3 درجه هستند. 

هزینه زندگی در نانایمو 

به صورت متوسط، یک خانواده 4 نفره در نانایمو ماهانه 4 هزار دلار کانادا هزینه خواهد داشت که برای افراد مجرد به حدود 1100 دلار کانادا کاهش پیدا می‌کند (البته بدون احتساب اجاره منزل). برای مطالعه دقیق هزینه زندگی در نانایمو برای تحصیل در کانادا باید سه مقوله خورد و خوراک، مسکن و حمل و نقل که عمده مخارج زندگی برشمرده می‌شوند بپردازیم.

هزینه خورد و خوراک در نانایمو

صرف یک وعده غذا در یک رستوران معمولی برای دو نفر 75 دلار کانادا هزینه دارد، اما قیمت غذاهای فست‌فود مثل مک‌دونالد حدود 10 دلار است. یک فنجان کاپوچینو 4.21 دلار و یک آب معدنی کوچک 1.83 دلار کانادا قیمت دارند. 

اگر ترجیح می‌دهید در منزل غذا درست کنید، باید بدانید که قیمت هر لیتر شیر در نانایمو 3.11 دلار، هر قرص نان 3.03 دلار، هر کیلو برنج 2.65 دلار، هر کیلو پنیر محلی 13.62 دلار، هر کیلو فیله مرغ 14.45 دلار، و هر کیلو گوشت 17.40 دلار کانادا است. 

قیمت میوه و سبزیجات در این شهر به ازای هر کیلو به این صورت است: سیب 5.87 دلار، موز 2.04 دلار، پرتقال 4.29 دلار، گوجه فرنگی 5.13 دلار، سیب زمینی 3.71 دلار، پیاز 2.80 دلار و کاهو 2.12 دلار کانادا. 

هزینه مسکن در نانایمو

اجاره آپارتمان یکخوابه در مرکز شهر نانایمو ماهانه نزدیک به 1,291 دلار خواهد بود. آپارتمان‌های سه‌خوابه مرکز این شهر نیز به صورت متوسط ماهی 2,066.67 دلار اجاره‌بها دریافت می‌کنند. توجه داشته باشید که هزینه اجاره‌ها در خارج از مرکز شهر نیز تفاوت چندانی با مرکز شهر ندارد. 

هزینه حمل و نقل در نانایمو

برای تهیه بلیت‌های تک‌سفره باید حدود 2.62 دلار بپردازید اما با انتخاب بلیت‌های ماهانه با نرخ 65 دلار در هزینه‌ها صرفه‌جویی خواهید کرد. تعرفه ورودی تاکسی‌های شهری نیز 3.50 دلار است که به ازای هر کیلومتر 2.18 دلار به مبلغ اولیه افزوده می‌شود.

تحصیل در نانایمو یکی از روش های دریافت اقامت دائم کاناداست.

زندگی در نانایمو

زندگی در نانایمو به عنوان یک دانشجوی بین‌المللی می‌تواند فرصت‌های زیادی را در اختیار شما قرار بدهد. این شهر ساحلی زیبا کیفیت زندگی بسیار بالایی را به شما ارائه می‌دهد. از فعالیت‌های فضای باز گرفته تا تاریخ فرهنگیِ غنی، آب و هوای ملایم، مدارس و موسسات آموزشی برتر و...، نانایمو می‌تواند مقصد بسیار خوبی برای تحصیل در کانادا باشد. 

در نانایمو دیدنی‌های فراوانی وجود دارد؛ از موزه‌ها و تئاتر و استودیوهای هنری گرفته، تا رویدادها و فستیوال‌های مختلف، همه و همه می‌توانند روزهای شاد و به‌یادماندنی برای شما بسازند. فعالیت‌های تفریحی-ورزشی دیگر مانند کوهنوری، دوچرخه‌سواری، گشت‌وگذار در پارک‌ها و اقیانوس‌گردی را هم به آن‌ها اضافه کنید.

وجود یک فرودگاه، یک ترمینال کشتی‌های کروز، ترمینال دریایی (حمل اتومبیل و ...) و سیستم اتوبوس‌های درون‌شهری نشان از آن دارد که حمل و نقل در این شهر بسیار پیشرفته، حساب‌شده و منظم است.