مونکتون یکی از شهرهای پرجمعیت استان نیوبرانزویکِ حوزه آتلانتیک کاناداست که از شهرهای دوزبانه این کشور محسوب می‌شود. تحصیل در مونکتون Moncton برای متقاضیان تحصیل در کانادا که تمایل به زندگی در شهرهای کوچک به دور از ازدحام کلان‌شهرها را دارند، گزینه مناسبی‌ست. دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی از جمله اقداماتی‌ست که برای رسیدن به این هدف باید انجام داد.

برای آشنایی بیشتر با پروسه تحصیل در مونکتون و بررسی نکات زندگی در مونکتون با لتس گو یونی همراه باشید؛ در این نوشتار به مباحثی نظیر آب و هوای مونکتون، هزینه زندگی، و تحصیل در مونکتون می‌پردازیم. 

مونکتون کجاست

مونکتون یکی از شهر بزرگ استان نیوبرانزویک کاناداست که در جنوبِ شرقی استان و کشور قرار دارد. این شهر کوچک اما زیبا یکی از مهم‌ترین شهرهای دریایی کاناداست که در کرانه‌های رودخانه پتیکودیاک Petitcodiac واقع شده است. خلیج فاندی در امتداد این رودخانه پر آب بر زیبایی‌های این شهرِ پر درخت بسیار افزوده است و تاثیر عمیقی بر آب و هوای این گستره خاکی نیز گذاشته است.

مونکتون در مرکز منطقه کرانه‌ای کانادا (یا ماری ‌تایمز) واقع شده و منابع آبی بسیاری در حومه این شهر روان است. جالب است بدانید که مونکتون به عنوان "مودب‌ترین شهر کانادا" شناخته شده است!

مونکتون از بزرگ‌ترین شهرهای استان نیوبرانزویک کاناداست.

شهر سکویل در حدود 50 کیلومتری شهر مونکتون قرار دارد و با صرف زمانی کمتر از نیم ساعت می‌توان به این شهر دانشگاهی سفر کرد. فردریکتون نیز در فاصله 174 کیلومتری مونکتون قرار دارد و با صرف زمانی کمتر از 2 ساعت می‌توان به این شهر رسید. 

تحصیل در مونکتون

4 دانشگاه دولتی با 7 دانشکده و 11 کالج در شهر مونکتون Moncton وجود دارد که نقش بسزایی در اقتصاد این شهر و استان نیوبرانزویک ایفا می‌کنند. از مهم‌ترین دانشگاه‌های مونکتون می‌توان به دانشگاه فرانسوی زبان مونکتون Université de Moncton، دانشگاه کراندال Crandall University، کالج نیوبرانزویک New Brunswick Community College، کالج نووبرانزویک Collège communautaire du Nouveau-Brunswick، کالج مکنزی McKenzie College، کالج پرواز مونکتون Moncton Flight College، و کالج اولتون Oulton College اشاره کرد. برای تحصیل در این مراکز آموزشی باید مراحل دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا را یک به یک و به ترتیب طی کرد.

پذیرش تحصیلی دانشگاه های مونکتون کانادا

به‌طور کلی تحصیل در دانشگاه‌ها و کالج‌های کانادا نیازی به آزمون ورودی ندارد و با ارائه مدارک مشخصی می‌توان پذیرش تحصیلی موسسه مورد نظر را دریافت کرد. برای این کار باید پیش از هرچیز به سایت رسمی دانشگاه یا کالج مورد نظر مراجعه کرد. هر یک از این موسسات مدارک و شرایط منحصر به فردی دارند؛ اما به طور کلی مدارک شناسایی و هویتی، مدارک و سوابق تحصیلی، مدارک شغلی و مالی و مدرک زبان انگلیسی معتبر با نمره متوسط به بالا در این مرحله مورد نیاز است. 

پس از ارسال این مدارک و ثبت درخواست، مسئولان پذیرش تحصیلی وضعیت تحصیلی متقاضی را بررسی می‌کنند. در صورت واجد شرایط بودن، نامه پذیرش تحصیلی اولیه صادر می‌شود. در این نامه نقصیِ مدارک و پرداختی‌های دوره تحصیلی برای متقاضی مشخص می‌شود؛ هزینه‌ای که در این مرحله از متقاضی دریافت می‌شود، بسته به قوانین محل تحصیل می‌توان تمام هزینه دوره یا بخشی از هزینه ترم اول باشد. پس از ارسال فیش‌های پرداختی و تکمیل مدارک نامه پذیرش تحصیلی اصلی به دست متقاضی می‌رسد. 

اخذ ویزای تحصیلی کانادا

پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلیِ اصلی، باید برای ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد. باید توجه داشت که نامه پذیرش تحصیلی اصلی برای آفیسر ویزا بسیار اهمیت دارد؛ اگر متقاضی با نامه پذیرش تحصیلی اولیه و موقت اقدام به ثبت درخواست ویزای تحصیلی کند، نتیجه‌ای جز رد درخواست ویزای تحصیلی کانادا پیش‌بینی نمی‌شود.

لیست مدارک مورد نیاز برای ویزای تحصیلی شباهت بسیاری به مدارک مورد نیاز در مرحله قبل یعنی ثبت درخواست پذیرش تحصیلی دارد. در این مقطع دانشجو باید گواهی تمکن مالی را نیز به سفارت ارائه دهد تا توانایی متقاضی یا حامیِ مالی او در پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا برای آفیسر ویزای تحصیلی نیز آشکار شود. 

ویزای تحصیلی کانادا معمولا جلسه مصاحبه ندارد اما متقاضی موظف است در بازه زمانی یک ماهه پس از اعلام سفارت، به یکی از دفترهای کارگزاری سفارت کانادا ( یا همان وَک) در کشورهای همسایه مراجعه کند و به این ترتیب مرحله انگشت‌نگاری نیز سپری شود. انتخاب شهر برگزاری جلسه بیومتریک یا انگشت نگاری به عهده متقاضی‌ست. پس از این مرحله می‌توان از سرویس پیکاپ ویزا برای دریافت پاسپورتِ ویزا شده استفاده کرد.

دانشگاه های مونکتون

همان‌طور که پیش‌تر گفتیم، مونکتون Moncton یکی از شهرهای دو زبانه کاناداست؛ از این رو زبانِ تدریس در موسسات آموزشی این شهر نیز زبان انگلیسی و فرانسوی خواهد بود. بنابراین در انتخاب دانشگاه یا کالج مورد نظر باید به زبان تدریس در آن موسسه نیز توجه داشت؛ چراکه یکی از پیش‌شرط‌های تحصیل در مونکتون ارائه مدرک زبان انگلیسی یا فرانسوی است. 

دانشگاه مونکتون

دانشگاه دولتی مونکتون Université de Moncton تنها دانشگاه فرانسوی‌زبان استان نیوبرانزویک کاناداست که در شهر مونکتون واقع شده است. این دانشگاه در 19 ژوئن سال 1963 با ادغام سه کالج مشهور شهر تاسیس شد. اما امروز این دانشگاه در سه پردیس مختلف دانشجو می‌پذیرد؛ پردیس اصلی در شهر مونکتون واقع شده و دو پردیس دیگر در شهرهای ادموندستون Edmundston و شیپیگن Shippagan در استان نیوبرانزویک قرار دارند.

دانشگاه مونکتون کانادا هر ساله نزدیک به 5 هزار دانشجو می‌پذیرد؛ حدود 4 هزار و 500 نفر از این جمعیت در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل می‌شوند و باقی در مقاطع عالیِ دکترا و کارشناسی ارشد در دانشگاه مونکتون پذیرش می‌شوند.

دانشگاه کراندال

دانشگاه خصوصی کراندال Crandall University یک دانشگاه کوچک لیبرال مسیحی‌ست که توسط مقامات مذهبی کانادا اداره می‌شود. دانشگاه کراندال در بین محققان و پژوهشگران رشته‌های هنری به عنوان دانشگاه برتر هنرهای لیبرال آتلانتیک شناخته شده است. برنامه‌های تحصیلی این دانشگاه روی رشته‌های زیرمجموعه هنر، فلسفه، تاریخ روانشناسی و مذهب تمرکز کرده‌اند.

دانشگاه کراندال در سال 1949 با عنوان United Baptist Bible Training School یا به اختصار UBBTS تاسیس شد، اما امروز سالانه بیش از 800 دانشجو از دانشگاه کراندال فارغ‌التحصیل می‌شوند. دانشجویان این دانشگاه در تیم‌های ورزشی بسکتبال، بیسبال، و فوتبال در میان دیگر دانشگاه‌های مونکتون به شهرت بیشتری رسیده‌اند.

کالج اولتون

یکی دیگر از موسسات آموزشی خصوصی شهر مونکتون، کالج اولتون Oulton College نام دارد که در سال 1956 تاسیس شده است. کالج اولتون در چهار دانشکده بازرگانی، علوم بهداشتی، خدمات انسانی و فناوری اطلاعات رشته‌ها و برنامه‌های تحصیلی مختلفی ارائه می‌دهد. به طور معمول سالانه بیش از 700 دانشجو از کالج اولتون فارغ‌التحصیل می‌شوند.

مونکتون در میان تپه های سبز و رودهای جاری قرار گرفته است.

آب‌ و هوای مونکتون

این شهر در امتداد ساحل شمالی رودخانه پتیکودیاک Petitcodiac در نقطه‌ای از بستر رود قرار دارد که چرخش غرب به شرق آن جریان شدیدی از آب را ایجاد کرده است. قرار گرفتن مونکتون در قلب منطقه کرانه‌ای کانادا (ماری‌تایمز) در کنار منابع آبی تاثیر عمیقی بر آب و هوای مونکتون گذاشته‌اند. 

آب‌ و هوای تابستان‌ها و زمستان‌ها در مونکتون کانادا بیشتر متمایل به آب و هوای قاره‌ای‌ست تا دریایی؛ اما از تاثیرات رودخانه و اقیانوس، و همچنین رشته‌کوه لوتوس در فصل‌های بهار و پاییز نمی‌توان چشم‌پوشی کرد. به همین دلیل در برخی متون آب و هوای این شهر "دریایی" طبقه‌بندی شده است.

در زمستان بارش برف و سرما در این شهر جنگلی حکم‌فرماست و از سویی دیگر رطوبت و گرما در تابستان مهمان مونکتون می‌شود، بهار دیر به شهر می‌رسد و پاییز حالاحالاها قصد عزیمت نمی‌کند. بارش برفِ 20 تا 30 سانتی‌متری در ونکتون به نسبت دیگر شهرهای کانادا چندان چشم‌گیر نیست، اما سرمای زمستان در این شهر آن‌را از جرگه شهرهای گرم‌تر خارج کرده است. 

تابستان در مونکتون

در اواخر ماه مِی لطافت هوای بهاری رفته رفته از شهر رخت می‌بندد و هوای تابستانی چهره از پس نسیم خنک بهار بیرون می‌کشد. ماه ژوئن با خیزش 10 درجه‌ایی هوا همراه است و خبر از ورود تابستان به شهر را می‌دهد. میانگین دمای هوای این ماه به 20 درجه سانتی گراد می‌رسد.

اوج گرمای تابستانی در ماه جولای تجربه می‌شود؛ میانگین دمای هوای در این ماه حدود 22 درجه سانتی‌گراد گزارش می‌شود اما دمای هوا در گرم‌ترین روزهای تابستان به 26 درجه سانتی‌گراد نیز می‌رسد. میانگین دمای آخرین ماه تابستانی 20 درجه سانتی‌گراد گزارش می‌شود. افت دمای ماه سپتامبر خبر از وداع تابستان با مونکتون را دارد.

زمستان در مونکتون

در اواخر ماه نوامبر که دما به زیر صفر می‌رسد، کم‌کم بوی زمستان به مشام می‌رسد. در اولین ماه زمستان دما میان اعداد 8.4 تا 4.3 درجه زیر صفر نوسان دارد. جشن سال نوی میلادی در دمایی حدود 8.2 تا 13.1 درجه سانتی گراد زیر صفر برگزار می‌شود. و در آخرین ماه زمستان دما بین 6.9 تا 12.9 درجه زیر صفر نوسان دارد. ماه‌های مارس و آوریل هم از تاثیر زمستان در امان نیستند، اما در اواخر ماه آوریل کم‌کم بوی بهار حیات دیگری به طبیعت این شهر می‌بخشد.

هزینه زندگی در مونکتون

با اینکه مونکتون لقب بزرگ‌ترین شهر استان نیوبرانزویک را یدک می‌کشد، اما یکی از شهرهای مقرون به‌صرفه برای زندگی در استان به حساب می‌آید. هزینه زندگی در این شهر 6.3 درصد از میانگین ملی کانادا پایین‌تر است و برای مهاجرت گزینه مقرون‌به صرفه‌ای محسوب می‌شود.

پیش از سفر و مهاجرت باید نگاهی به مخارج زندگی در شهر مقصد انداخت و با بررسی هزینه‌های زندگی و درآمد اقدام به سفر و مهاجرت کرد. عمده هزینه‌های زندگی به سه بخش هزینه خورد و خوراک، هزینه حمل و نقل و هزینه مسکن مربوط می‌شود؛ به همین دلیل برای مطالعه دقیق‌تر هزینه زندگی در مونکتون به این سه طبقه‌بندی خواهیم پرداخت.

هزینه خود و خوراک در مونکتون

در مونکتون کانادا هزینه صرف یک‌وعده در رستوران‌های معمولی 17.50 دلار کاناداست، اما  یک وعده فست‌فود در رستوران‌های زنجیره‌ای مانند مک‌دونالد حدود 9 دلار هزینه دارد. میانگین قیمت یک فنجان کاپوچینو 3.80 دلار و قیمت نوشیدنی 300 میلی‌لیتری پپسی 2.26 دلار است. 

یکی دیگر از هزینه‌های معمول روزانه، خریدهای سوپرمارکتی‌ست که در مونکتون کانادا به این شرح است؛ یک لیتر شیر معمولی 2.98 دلار، یک قرص نان سفید 500 گرمی 3.32 دلار، برنج سفید کیلویی 4.33 دلار، بسته 12 عددی تخم‌مرغ 3.42 دلار، یک کیلو پنیر محلی 19.98 دلار، فیله مرغ کیلویی 11.01 دلار، گوشت قرمز کیلویی 9.19 دلار، کاناداست.

برای بررسی هزینه‌های زندگی در مونکتون باید درنظر داشت که سیب در مونکتون کیلویی 5.08 دلار، موز کیلویی 2.70 دلار، پرتقال کیلویی 4.02 دلار، سیب‌زمینی کیلویی 4.02 دلار، گوجه کیلویی 3.44 دلار و پیاز 2.15 دلار کاناداست.

هزینه حمل و نقل در مونکتون

در سطح شهر مونکتون 40 خط اتوبوس در 19 مسیر اتوبوس‌رانی مشغول جابه‌جایی شهروندان هستند. سیستم حمل ‌و نقل بزرگ‌تری نیز در میان شهرک‌های اطراف در حال تردد هستند. چند مسیر آبی دیگر نیز مونکتون را به شهرهای آن سوی آب‌ها متصل کرده‌اند.

هزینه‌های حمل و نقل در مونکتون هم یکی دیگر از مواردی‌ست که نمی‌توان از آن چشم پوشید؛ قیمت بلیط تک‌سفره استفاده از حمل‌ونقل عمومی 2.75 دلار کاناداست؛ اگر رفت‌وآمد در شهر به‌صورت روزانه اتفاق می‌افتد، استفاده از بلیط‌های ماهانه به‌صرفه‌تر خواهد بود؛ این بلیط‌ها در مونکتون 65.50 دلار است. قیمت ورودی تاکسی‌ها 3.35 دلار است که به ازای هر کیلومتر مسافت 1.90 دلار به این مبلغ افزوده می‌شود. 

هزینه مسکن در مونکتون

با این‌که کرایه مسکن در مونکتون کانادا به نسبت دیگر کلان‌شهرها ارزان‌تر است، اما زندگی در پردیس‌های دانشگاهی برای دانشجو به‌صرفه‌تر است؛ چراکه افزون بر کاهش هزینه مربوط به اقامتگاه، خورد و خوراک و حتی حمل و نقل، در زمان دانشجو نیز صرفه‌جویی می‌شود. اما در صورت تمایل به زندگی در آپارتمان‌ها باید ماهانه حداقل 600 دلار به عنوان کرایه اقامتگاه دانشجویی در نظر داشت.

برای کرایه آپارتمان تک‌خواب در مرکز شهر مونکتون باید به طور میانگین حدود 936.56 دلار کانادا هزینه کرد، میانگین کرایه آپارتمان سه‌خوابه در حوالی مرکز شهر 1,570.83 دلار است. هزینه مسکن در حومه شهر ارزان‌تر است؛ به همین دلیل بسیاری از مهاجران زندگی در حومه شهر را برمی‌گزینند؛ آپارتمان تک‌خواب در حومه شهر حدود 769.08 دلار است و آپارتمان سه‌خواب را در این محل به‌طور میانگین 1,236.36 دلار کرایه دارد.

طبیعت زیبای مونکتون یکی از جاذبه های گردشگری کاناداست.

زندگی در مونکتون

همان‌طور که گفتیم، بعد از اتاوا و مونترال، مونکتون Moncton هم یکی از شهرهای دو زبانه کانادا محسوب می‌شود؛ به همین علت تسلط به زبان فرانسوی و تقویت این مهارت در یافتن شغل دانشجویی و پاره‌وقت، وحتی کار پس از دوران تحصیل کمک شایانی خواهد کرد. 

میانگین درآمد از مشاغل تمام‌وقت در مونکتون سالانه حدود 40 هزار دلار کانادا اعلام شده است. پایین‌ترین سطح درآمد حدود 28 هزار دلار و بالاترین میزان درآمد سالانه 60 هزار دلار کاناداست. بر اساس سیستم آموزشی کانادا دانشجویان 18 سال تمام اجازه داشتن کار پاره‌وقت نیز دارند.

دانشجو با دریافت ویزای دانشجویی و ثبت آن در سازمان مهاجرت می‌تواند تا سقف 20 ساعت در هفته مشغول به کار پاره وقت شود. میانگین درآمد ساعتی دانشجو از این مشاغل حدود 20.51 دلار است. 

جاذبه های گردشگری مونکتون

طبیعت زیبای شهر مونکتون که با رشته‌کوه‌های پوشیده از درختچه‌های سبز و رودهایی جاری و روان زینت داده شده، سالانه گردشگران بسیاری را جذب می‌کند. در طول قدمت این شهر مراکز اداری متددی در این شهر دایر شد، پس از راه‌اندازی خط آهن مونکتون به عنوان «هاب‌سیتی» مشهور شد.