یکی از شهرهای هم‌مرز با ایالات متحده آمریکا شهر ساحلی سو سَنت مِری (یا سو سن ماری) در استان انتاریوی کاناداست که به واسطه دانشگاه آلگوما در میان متقاضیان تحصیل در کانادا به شهرت رسیده است. این شهر ساحلی پس از سادبری و تاندربِی (یا ثاندر بی) سومین شهر پرجمعیت شمال انتاریو برشمرده می‌شود. تحصیل در سوسنت مری نیز مانند دیگر شهرهای کانادا نیاز به دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا دارد. اولین گام برای تحصیل در سو سنت‌مری مطالعه در مورد این شهر و کسب اطلاع درباره فرآیند تحصیلی کاناداست. به همین دلیل این برگ از دفتر هزاربرگ لتس گو یونی را به این شهر زیبا اختصاص داده‌ایم.

سو سنت مری کجاست

این شهر ساحلی در کرانه‌های شمالی رود سنت‌مری در منطقه آلگوما در شمال استان انتاریوی کانادا واقع شده است. در جنوب رود سنت‌مری که سرزمین‌های آمریکایی را تشکیل می‌دهند شهری با همین نام در ایالت میشیگان آمریکا به چشم می‌خورد. اما سوسنت‌مری کانادا در بخش‌های شمالی دریاچه سوپریور و رود سنت مری گسترده شده و جوی‌های روان متعددی در آن روان است.

سوسنت مری در حدود 300 کیلومتری شهر سادبری واقع شده که برای سفر به این شهر با اتوبوس‌های خطی حدود 3 ساعت زمان نیاز است. تورنتو نیز در حدود 700 کیلومتری این شهر قرار دارد و با صرف حدود 7ساعت می‌توان با وسایل نقلیه عمومی به این کلان‌شهر مشهور کانادا سفر کرد.

ثاندر بی دیگر شهر ساحلی دریاچه سوپریور در فاصله 705 کیومتری این شهر قرار گرفته است؛ در سفر آبی می‌توان با صرف یک ساعت زمان به ثاندر بی رسید، اما در سفر زمینی حداقل 7 ساعت زمان نیاز است تا بتوان به این شهر مسافرت کرد.

دانشگاه آلگوما از دانشگاه‌های مشهورکاناداست که در انتاریو قرار گرفته است.

تحصیل در سو سنت مری

با اینکه سوسنت‌مری شهر چندان وسیعی نیست، اما موسسات آموزش عالی بسیاری در این شهر تاسیس شده است. تحصیل در این موسسات معتبر نیازمند دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه یا کالج مورد نظر است. پیش از هر گونه اقدامی باید سایت رسمی دانشگاه یا کالج را مورد بررسی و مطالعه قرار داد تا از شرایط پذیرش تحصیلی و مدارک مورد نیاز آن با خبر شد. 

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های کانادا

مدارک مورد نیاز برای پذیرش تحصیلی موسسات آموزشی کانادا نسبت به قوانین دانشگاه یا کالج متفاوت است، اما معمولا مواردی همچون سوابق تحصیلی، سوابق شغلی، مدرک زبان انگلیسی با نمره متوسط به بالا (مدرک زبان فرانسوی در استان کبک)، شرایط سنی و معدل آخرین مدرک تحصیلی در میان آن‌ها مشترک هستند.

با ارسال اسکن اصل و ترجمه این مدارک درخواست پذیرش تحصیلی ثبت می‌شود. در صورت واجد شرایط بودن، پس از بررسی مدارک از سوی مسئولان موسسه آموزشی مورد نظر متقاضی نامه پذیرش تحصیلی اولیه را دریافت می‌کند. در این مرحله نوبت به پرداخت هزینه‌ها (تمام هزینه دوره یا بخشی از شهریه ترم اول بسته به دانشگاه یا کالج) می‌رسد. با ارسال فیش‌های پرداختی و تکمیل مدارک، نامه پذیرش تحصیلی اصلی صادر می‌شود. 

دریافت ویزای تحصیلی کانادا

مهم‌ترین مدرک برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی کانادا، نامه پذیرش تحصیلی اصلی است. بنابراین باید تا صدور این نامه، ثبت درخواست ویزای تحصیلی را به تعویق انداخت. نمره مدرک زبان، شرایط سنی، نمره معدل آخرین مدرک تحصیلی و تمکن مالی از دیگر مدارک مهم برای درخواست ویزای تحصیلی کاناداست.

گواهینامه تمکن مالی که از سوی بانک‌های ایرانی به زبان انگلیسی صادر می‌شود، توانایی متقاضی یا حامی مالی او را در پرداخت هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا نشان می‌دهد. 

ویزای تحصیلی کانادا جلسه مصاحبه حضوری ندارد؛ اما پس از ثبت درخواست بازه زمانی یک ماهه برای جلسه انگشت‌نگاری از سوی سفارت مشخص می‌شود. پس از توقف فعالیت‌های سفارت کانادا در تهران، برای انجام انگشت‌نگاری باید به یکی از دفترهای کارگزاری سفارت کانادا در کشورهای همسایه مراجعه کرد؛ شهرهای همچون آنکارا، استانبول، دبی، تفلیس و ... معمولا بیش از دیگر شهرها مورد توجه قرار می‌گیرند.

مشخص کردن زمان دقیق و محل برگزاری جلسه انگشت‌نگاری به عهده متقاضی خواهد بود اما برای دریافت پاسپورت ویزا شده نیازی به سفرِ دوباره نیست و می‌توان از سرویس پیکاپ استفاده کرد.

دانشگاه آلگوما

یکی از دانشگاه‌های دولتی استان انتاریو دانشگاه آلگوما Algoma University یا به اختصار Algoma U  نام دارد. دانشگاه آلگوما که کوچک‌ترین دانشگاه آنتاریو برشمرده می‌شود، تنها در مقطع کارشناسی دانشجو می‌پذیرد. کمپوس اصلیِ دانشگاه آلگوما در سال 1965 در سو سنت مری انتاریو تاسیس شد، اما امروز انشعاباتی از این دانشگاه در شهرهای برمپتون و تیمینس نیز راه‌اندازه شده است. 

طبیعت زیبای انتاریو کانادا در شهر سو سنت مری به زیبایی می‌درخشد.

آب و هوای سو سنت مری

بر اساس طبقه‌بندی سامانه کوپن این شهر آب و هوای مرطوب قاره دارد. زمستان‌های سرد و برفی، و تابستان‌هایی گرم و معتدل از شاخصه‌های آب و هوای سو سنت مری انتاریو است؛ البته دریاچه مواج سوپریور تا حدودی در تعدیل دمای این شهر موثر واقع شده است. حاشیه شهر بیشتر درگیر بوران زمستانی می‌شود اما در مناطق داخلی نفوذ سرما چندان چشم‌گیر نیست.

اما نکته‌ای که در شاخص آب و هوای این منطقه مورد توجه واقع شده، مربوط به اختلاف دمای شب و روز در این شهر است؛ گاهی اختلاف دمای شبانه با طول روز به 20 درجه نیز می‌رسد! میانگین دمای تابستانی در این شهر حدود 24 درجه سانتی‌گراد است که در ماه جولای به اوج می‌رسد. البته در طول این ماه دما در حدود 4 روز مرز 30 درجه سانتی‌گراد بالای صفر را نیز رد می‌کند. 

هزینه زندگی در سو سنت مری

برخلاف شهرهای بزرگ و کلانشهرهای کانادا هزینه زندگی به خصوص هزینه مسکن در این شهر ارزان‌تر از شاخص ملی کاناداست. جهت مطالعه دقیق و برآورد هزینه‌های زندگی در سو سنت مری به سه مقوله هزینه مسکن، خورد و خوراک و حمل و نقل در سو سنت مری می‌پردازیم. 

هزینه خورد و خوراک در سو سنت مری

صرف یک وعده غذایی در رستوران‌های معمولی و متوسط حدود 17.50 دلار هزینه دارد، اما با انتخاب رستوران‌های فست‌فود این هزینه به 12 دلار کاهش می‌یابد. یک فنجان کاپوچینوی معمولی حدود 4.60 دلار و یک بطری 330 میلی‌لیتری نوشیدنی پپسی 2.38 دلار کاناداست.

در خریدهای سوپرمارکتی باید برای هر لیتر شیر معمولی 1.94 دلار، یک قرص نان سفید 500 گرمی حدود 2.66 دلار، و یک بسته تخم‌مرغ معمولی 12 عددی 3.37 دلار کانادا در نظر گرفت. قیمت هر کیلو برنج سفید معمولی 6 دلار، هر کیلو پنیر محلی 9 دلار، هر کیلو فیله مرغ 13.45 دلار، گوشت قرمز 11 دلار، سیب 3.29 دلار، موز 1.79 دلار، پرتقال 5 دلار، گوجه3915 دلار، سیب‌زمینی 3.25 دلار و برای هر کیلو پیاز 1.35 دلار کانادا اعلام شده است.

هزینه حمل و نقل در سو سنت مری

بعد مسافتی در این شهر به نسبت کلان‌شهرهای کانادا بسیار کوتاه‌تر است؛ به همین دلیل هزینه و زمان کمتری در طول مسیر صرف خواهد شد. برای استفاده از وسایل نقلیه عمومی باید بلیط تک سفره با نرخ 3 دلار تهیه کرد؛ البته در صورت استفاده مکرر از حمل و نقل عمومی این شهر تهیه بلیط‌های ماهانه با نرخ 67 دلار به صرفه‌تر است. تعرفه ورودی تاکسی‌های شهر نیز 4.90 دلار کاناداست که به ازای هر کیلومتر از مسیر 2 دلار به مبلغ اولیه افزوده می‌شود.

هزینه مسکن در سو سنت مری

شاید دلیل انتخاب این شهر به عنوان مقصد مهاجرت تحصیلی قیمت مسکن باشد؛ کرایه مسکن در این شهر زیبا و خوش آب و هوا به نسبت بسیاری از شهرهای بزرگ ارزان‌تر است؛ به ‌طوری که یک آپارتمان تک‌خوابه در مرکز شهر را با کرایه ماهانه حدود991.67 دلار می‌توان یافت. البته برای کاهش هزینه‌ها می‌توان زندگی در حومه شهر را برگزید؛ میانگین کرایه آپارتمان تک‌خوابه در حومه شهر حدود 770 دلار و میانگین کرایه آپارتمان سه خوابه در همین حوالی حدود 1160 دلار کاناداست. 

پیاده روی و دوچرخه سواری در سواحل و قایقرانی از جمله تفریحات در شهر سو سنت مری کاناداست.

زندگی در سو سنت مری 

صنعت چوب و کاغذ در کنار تولیدات ارگانیک اقتصاد این شهر را رونق بخشیده است؛ بسیاری از شهروندان زیرمجموعه‌های این صنایع مشغول به کار شده‌اند. افزون بر این صنایع، تاسیس موسسات آموزشی در این شهر موجب جذب دانشجویان بین‌المللی به شهر سو سنت مری شده و آموزش به یکی از راه‌های کسب درآمد شهر تبدیل شده است. در کنار این منابع اقتصادی، طبیعت زیبای این شهر سالانه گردشگران بسیاری را روانه سو سنت مری می‌کند.

هوای پاک و امنیت از جمله شاخصه‌های کیفی زندگی برشمرده می‌شود که در این شهر به سطح قابل توجهی رسیده است. کیفیت زندگی در سو سنت مری در کنار زندگی و تحصیل ارزان‌تر، موجب شده تا نام این شهر در لیست مقاصد مهاجرت تحصیلی دانشجویان بین‌المللی قرار بگیرد.