یکی از شبکه‌های دانشگاهی استان کبک در شهر تروا ریویر واقع شده و به این ترتیب نام این شهر را در لیست مقاصد مهاجرت تحصیلی به کانادا گنجانده است. جهت تحصیل در تروا ریویر باید پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی دریافت کرد؛ هر یک از این مراحل خود پروسه زمان‌بر و پیچیده‌ای بر سر راه متقاضیان تحصیل در کانادا ایجاد می‌کند که باید در زمان مشخصی انجام شود. برای آگاهی از این شرایط و آشنایی بیشتر با شهر تروا ریویر تا پایان این مبحث لتس گو یونی را همراهی کنید.

تروا ریویر کجاست

تروا ریویر (Trois-Rivières) که در اصل به معنای «سه رودخانه» است، شهری‌ در منطقه موریسی، جنوب استان کبک کاناداست. شهر تروا ریویر در همریزگاه دو رودخانه سن موریس و سن لورنس جای گرفته است.

این شهر بین مونترال و کبک قرار جای گرفته است؛ 130 کیلومتر تا مونترال و 120 کیلومتر تا شهر کبک فاصله دارد. شاید این موقعیت جغرافیایی و سهولت رفت‌وآمد به دو کلان‌شهر مهم استان و کشور باشد که این شهر را به یکی از محبوب‌ترین شهرهای کوچک استان برای متقاضیان تحصیل در کانادا تبدیل کرده است.

تحصیل در کانادا نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی دارد.

تحصیل در تروا ریویر

سیستم آموزشی باکیفیتِ این شهر، که شامل یک دانشگاه، دو مرکز رشد شغلی و دو کالج می‌شود، دانشجویان را برای داشتن یک آینده روشن و موفق آماده می‌کند. این شهر دارای 28 مدرسه و دبیرستان نیز هست که تحصیلات عمومی و پایه را به زبان‌های فرانسه یا انگلیسی ارائه می‌دهند. نهادهای مشخصی هم برنامه‌های بین‌المللی برای دانش‌آموزان پیش‌دبستانی، دوره ابتدایی و دبیرستان در نظر دارند. به علاوه، با وجود رویداد‌های و فعالیت‌های فرهنگی متعدد، تورهای شهری، موزه‌ها و اماکن تاریخی فراوان، ارکستر سمفونی و رستوران‌ها و کافه‌های بیشمار، این شهر یک شهر دانشجویی بی‌نظیر برای دانشجویان بین‌المللی به شمار می‌رود. 

به این ترتیب می‌توان بیان کرد که تحصیل در تروا ریویر مزایایی از قبیل کیفیت بالای آموزشی، هزینه‌های زندگی و شهریه پایین، احتمال پذیرشِ بالا کیفیت زندگی خوب و اماکن تفریحی متعدد را به همراه دارد و فرصت بسیار خوبی برای ادامه تحصیل در کانادا به شمار می‌رود. 

تحصیل در تروا ویویر نیز مانند دیگر شهرهای کانادا نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا دارد. بر اساس سیستم آموزشی استانی کبک پیش از آغاز دوره تخصصی در دانشگاه، دانشجویان باید در دوره سژپ به تحصیل بپردازند و پس از فارغ‌التحصیلی از این دوره وارد دانشگاه شوند. بنابراین در اولین گام برای تحصیل در کانادا باید از کالج‌های این شهر برای دوره سژپ پذیرش تحصیلی دریافت کرد.

دانشگاه های تروا ریویر

مهم‌ترین موسسه آموزشی فعال در این شهر، دانشگاه کبک شعبه تروا ریویر است. سالانه حدود 14500 دانشجو از سرتاسر دنیا از دانشگاه کبک پذیرش تحصیلی دریافت می‌کنند. تعهد این شعبه از دانشگاه کبک نسبت به توسعة اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی، متخصصان زیادی را جذب این منطقه کرده است. 

دانشگاه کبک هر ساله در نزدیک به 500 برنامه تحصیلی را در طول سه ترم و در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری پذیرش تحصیلی اعطا می‌کند که رشته‌های اصلی آن‌ها عبارتند از پزشکی، علوم، مهندسی، مدیریت و آموزش. همچنین 40 برنامه تحصیلی در دانشگاه کبک ارائه می‌شوند که در هیچ‌ جایی دیگری از استان پیدا نمی‌شوند. 

به علاوه، دانشگاه مونترال هم پردیسی در این شهر دارد که به آموزش پزشکی اختصاص داده شده است. دانشکده علوم پزشکی دانشگاه مونترال در تروا ریویر بین 70 دانشگاه برتر کانادا قرار دارد و رتبه جهانی QS آن در سال 2021 بین 601 تا 650 بوده است.

جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دانشکده علوم پزشکی دانشگاه مونترال باید ارزیابی تحصیلی خوبی داشته باشید. میانگین هزینه سالانه شهریه نزدیک به سالی 15 هزار دلار برآورد می‌شود که البته بسته به مقطع و رشته تحصیلی این رقم متغیر خواهد بود. 

کالج تروا ریویر یکی از موسسات آموزش شغلی و عمومی مهم در این شهر است که در سال 1968 تاسیس شده است. این کالج 42 برنامه آموزشی را ارائه می‌دهد و مدارک پیش‌دانشگاهی و فنی را اعطا می‌کند. این کالج سه مرکز انتقال فناوری و یک مرکز خدمات کسب‌و‌کار و آموزش عادی دارد. سالانه 4500 دانشجو در این کالج ثبت‌نام می‌کنند.

کالج لافلش (Lafleche) یکی دیگر از موسسه‌های آموزشی خصوصی این شهر است که در سال 1969 تاسیس شده است و آموزش‌های پیش‌دانشگاهی و حرفه‌ای را ارائه می‌دهد. دروس این کالج به زبان فرانسه ارائه می‌شوند و دانشجویان بین‌المللی می‌توانند برنامه‌های پیش‌دانشگاهی دوساله را در این کالج بگذرانند. برنامه‌های ارتقای شغلی سه ساله هم ارائه می‌شوند که در انتهای دوره دیپلم کالج (DEC)‌ اعطا می‌شود. 

برای تحصیل در کانادا باید به ددلاین ثبت نام دانشگاه ها توجه کرد.

آب و هوای تروا ریویر 

شهر تروا ریویر در ارتفاع 10 متری از سطح دریا واقع شده است و آب و هوایی معمولا سرد و خنک با بارش‌های متوالی دارد. دمای متوسط سالانه این شهر 5.2 درجه و میزان بارش سالانه 1009 میلیمتر است. کم‌بارش‌ترین ماهِ سال فوریه است که در طول آن به صورت متوسط ماهانه 62 میلیمتر باران می‌بارد. از سوی دیگر، در ماه‌های اوت به صورت متوسط ماهی 100 میلیمتر باران می‌بارد. ماه جولای نیز با متوسط دمای 20.2 درجه گرمترین ماهِ سال و ماه ژانویه با متوسط -11.6 درجه سردترین ماه سال در این شهر به شمار می‌روند. 

هزینه‌های زندگی در تروا ریویر 

صرف یک وعده غذا در یک رستوران معمولی در این شهر 13 دلار کانادا هزینه دارد و برای یک وعده فست فود باید 10 دلار کانادا خرج کنید. در این شهر، آب معدنی کوچک 1.46 دلار و یک نوشابه کوچک 1.98 دلار قیمت دارد.

قیمت اقلام مصرفی خانه در این شهر به این صورت هستند: 1 لیتر شیر 2.26 دلار، 1 قرص نان 3.06 دلار، 1 کیلو برنج 2.17 دلار، 12 عدد تخم‌مرغ 2.79 دلار، 1 کیلو پنیر محلی 8 دلار، 1 کیلو فیله مرغ 11.33 دلار، و 1 کیلو گوشت 14.63 دلار.

میوه و تره‌بار نیز در این شهر با این قیمت‌ها به ازای هر کیلو ارائه می‌شود: سیب 3.30 دلار، موز 1.32 دلار، پرتقال 4.33 دلار، گوجه 4 دلار، سیب‌زمینی 2 دلار، پیاز 2 دلار و کاهو 2 دلار.

بلیط یک طرفه سیستم حمل و نقل عمومی شهر 3.5 دلار است، اما اگر کارت ماهانه را به قیمت 66.5 دلار بخرید به‌صرفه‌تر خواهد بود. ورودی تاکسی 3.50 دلار است و به ازای هر کیلومتر 2.5 دلار به آن اضافه می‌شود.

اجاره یک آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر ماهیانه 500 دلار و یک آپارتمان 3 خوابه در مرکز شهر 830 دلار است. اجاره‌بها در حومه‌های شهر تفاوت چندانی با مرکز شهر ندارد.

تحصیل در کانادا به مدرک زبان انگلیسی با نمره متوسط به بالا نیاز دارد.

زندگی در تروا ریویر

مساحت شهر تروا ریور نزدیک به 40 هزار کیلومتر مربع است و یکی از قدیمی‌ترین سکونتگاه‌های کانادا به شمار می‌رود. این شهر در ابتدا یک پایگاه مرزی دورافتاده بوده است، اما حالا به یک مرکز صنعتی و بندرگاه مهم تبدیل شده است. برق به دست‌آمده از نیروگاه‌های برقآبی سنت موریس و منابع جنگلی وسیع این منطقه را به بزرگ‌ترین تولید‌کنندة روزنامه بدل کرده است. 

خط آهن ملی کانادا، چندین بزرگراه مهم، یک فرودگاه و رفت‌و‌آمد دائمی قایق‌ها در سنت لورنس تروا ریور را به شهر مهمی در کانادا بدل کرده است. جمعیت این شهر در سرشماری سال 2016 برابر با 135 هزار نفر بوده است. 

علاوه بر هزینه‌های نسبتا پایین، یکی از مزایای زندگی در تروا ریویر نزدیکیِ این شهر به طبیعت است. با وجود رودخانه‌های سنت موریس و سنت لورنس، فضاهای سبز، پارک‌های دلباز و نزدیکی به کوهستان، می‌توان از آب و هوای فرح‌بخش این شهر نهایت استفاده را برد.

در این شهر می‌توانید انواع فعالیت‌های تفریحی و ورزشی را تجربه کنید: 150 کیلومتر مسیر دوچرخه، 34 پیست یخ روباز، 31 زمین تنیس، اسکله‌های کایاک‌سواری متعدد، زمین‌های گلف و سواحل دیدنی، فقط بخشی از این تفرجگاه‌ها و ورزشگاه‌های این شهر هستند.

به علاوه، این شهر 300 ساله چندین مکان تاریخی دیدنی دارد که می‌توانید در قالب تورهای پیاده‌روی از آن‌ها بازدید کنید. در مرکز شهر نیز زندگی پرنشاط و پرهیجانی برقرار است و فروشگاه‌ها، مراکز خرید، کافه‌ها و رستوران‌ها فضایی دلپذیر پدید آورده‌اند.