یکی از شهرهای خالی از ترافیک و آلودگی هوا در استان نیوبرانزویک کانادا شهر سنت جان نام دارد که به واسطه موسسات آموزشی بی‌شمار و معتبر در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا شهرت بسیاری یافته است. زیبایی چشم‌اندازهای دلربای این شهر و همچنین آرامش حاکم بر آن موجب افزایش متقاضیان تحصیل در سنت جان شده است. برای آشنایی بیشتر با شهر ساحلی سنت جان برای مهاجرت تحصیلی و همچنین نحوه اخذ پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی این شهر و ویزای تحصیلی کانادا، تا پایانِ این مبحث لتس گو یونی را همراهی کنید.

شهر سنت جان در کانادا

شهر سنت جان (Saint John) دومین شهر پرجمعیت در استان نیوبرانزویکِ کانادا است که در خلیج فاندی و در دهانۀ رودخانۀ سنت جان جای گرفته است. این شهر در سال 1785 با ادغام چند منطقه تشکیل شد و حالا یکی از شهرهای مهم کانادا به لحاظ تاریخ و تنوع فرهنگی است. 

هسته «بالاشهر» سنت جان میزبان ساختمان‌های تاریخی بسیاری از که در ساحل رودخانۀ سنت جان و بندر آن پراکنده شده‌اند. این شهر که ساختار محله‌به‌محله دارد، کیفیت زندگی بسیار خوبی را به شهروندان و متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا ارائه می‌کند. به لحاظ تنوع مسکن، رویدادهای هنری متعدد و جامعۀ فعال فرهنگی، این شهر زیبا امکانات فراوانی را در اختیار شما قرار خواهد گذاشت. 

تحصیل در کانادا نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی دارد.

دسترسی راحت شهروندان این شهر به دریا، تسهیلات تفریحی و فضاهای سبز هم از دیگر ویژگی‌های این شهر به شمار می‌رود. این شهر در ساحل جنوبی نیوبرانزویک واقع شده است و با کبک حدود 700 کیلومتر فاصله دارد. این شهر تا فردریکتون حدود 112 کیلومتر و تا مونکتون حدود 152 کیلومتر فاصله دارد.

تحصیل در سنت جان

مانند دیگر شهرهای کانادا نیز برای مهاجرت تحصیلی باید پیش از هرچیز برای اخذ پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی و پس از آن برای دریافت ویزای تحصیلی کانادا از سفارت اقدام کرد. با انتخاب رشته تحصیلی و دانشگاه، باید به مطالعه دقیق شرایط پذیرش تحصیلی در سایت رسمی دانشگاه مورد نظر بپردازید. با اطلاع از این شرایط و مهیا کردن مدارک پذیرش تحصیلی، نوبت به مکاتبه با موسسه آموزشی و مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی می‌رسد.

پس از ثبت درخواست پذیرش تحصیلی و پرداخت هزینه‌های لازم، نامه پذیرش تحصیلی اصلی برای متقاضی مهاجرت تحصیلی صادر خواهد شد. در این مرحله می‌توان برای ثبت درخواست ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد. برای این منظور نیز باید مدارک مشخصی را آماده و به همراه فرم تکمیل شده ویزای تحصیلی کانادا به سفارت ارسال کرد.

تمامی مراحل ویزای تحصیلی کانادا به صورت آنلاین قابل پیگیری است، اما برای ثبت اثر انگشت در سیستم مهاجرت تحصیلی سفارت، باید به یکی از دفاتر کارگزاری سفارت کانادا واقع در کشورهای همسایه مراجعه کرد. البته باید توجه داشت برای ارسال پاسپورت و دریافت ویزای تحصیلی نیازی به سفر دوباره نیست.

دانشگاه های سنت جان

در سال‌های اخیر تعداد دانشجویان بین‌المللی و همچنین متقاضیان مهاجرت تحصیلی این شهر رو به افزایش بوده است. این شهر میزبان دانشگاه نیوبرانزویک، و یک پردیس کامیونیتی کالج نیوبرانزویک در قسمت شرقی نیز هست. پردیسی از دانشکده پزشکی دالهاوزی نیز در سال 2010 به پردیس UNBSJ اضافه شد که سالیانه 30 دانشجو می‌پذیرد. 

دانشگاه نیوبرانزویک سنت جان

در سال 1964، دانشگاه نیوبرانزویک UNB شعبه‌های متعدد و وسیعی را در سرتاسر شهر سنت جان Saint John برپا کرد. در سال 1968، دانشگاه نیوبرانزویک در سنت جان (UNBSJ) پردیس جدیدی در محله تاکر پارک افتتاح کرد که در طول چندین سال گسترش داده شد و تا به امروز ساختمان‌های متعددی به آن اضافه شده است.

دانشگاه نیوبرانزویک که مهم‌ترین موسسه آموزشی این شهر به شمار می‌رود، میزبان گرمی برای مهاجرت تحصیلی برشمرده می‌شود؛ چراکه دانشگاه نیوبرانزویک برای دانشجویان خارجی متقاضی تحصیل در کانادا نیز پذیرش تحصیلی صادر می‌کند.

دانشگاه نیوبرانزویک University of New Brunswick که دارای رتبه QS جهانی 201-250 است، در مقاطع لیسانس، فوق لیسانس و دکتری پذیرش تحصیلی اعطا می‌کند. مدت زمان دوره لیسانس در این دانشگاه 4 سال، فوق لیسانس بین 1 تا 4 سال و دکتری بین 3 تا 5 سال خواهد بود. 

دانشگاه نیوبرانزویک در پردیس سنت جان برای دانشجویان خارجی نیز پذیرش تحصیلی اعطا می کند.

دانشجویان بین‌المللی متقاضی تحصیل در سنت جان Saint John باید بدانند که در دانشگاه نیوبرانزویک تمامی دروس به زبان انگلیسی ارائه می‌شوند؛ به این ترتیب متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا در این شهر و دانشگاه، باید تسلط کافی به زبان انگلیسی و مهارت‌های گفتار و شنیداری داشته باشند. (آیتلس 7 یا معادل آن). 
خبر خوب اینکه دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در سنت جان می‌توانند از حمایتهای مالی زیادی در دانشگاه نیوبرانزویک بهره‌مند شوند؛ مانند بورسیه رفاه عمومی، حمایت‌های هیئت کاناداییِ آموزش بین‌المللی (CBIE) و حتی آموزش از راه دور در کشور خودشان. 

آب و هوای سنت جان 

شهر سنت جان Saint John آب و هوای معتدل قاره‌ای دارد، با زمستان‌های سرد که در طول آنها دمای هوا به 0 درجه می‌رسد و تابستان‌های ملایم. این شهر در شرقی‌ترین قسمت کانادا واقع شده است، جایی که دریا با جریان‌های هوایی برخورد می‌کند؛ همین امر باعث می‌شود باران‌های زیادی در این منطقه ببارد (که در طول زمستان عمدتا به برف تبدیل می‌شود). 

ماه مه هم یکی از ویژگی‌های زمستان‌های این شهر است؛ این شهر را مه‌آلودترین شهر کانادا نامیده‌اند. بین این روزهای پر از باران و برف و مه، روزهای بهاری هم در ماه‌های آپریل، مه و گاهی در ژوئن نیز دیده می‌شوند. به علاوه، برخورد توده‌های هوا در این منطقه باعث می‌شود این شهر همیشه در معرض باد قرار داشته باشد. 

در سردترین روزهای سال دما هوا به -15 درجه هم کاهش پیدا می‌کند و گاهی حتی پایین‌تر از آن هم خواهد رفت. گرم‌ترین روزهای سال در این شهر هم شاهد افزایش دما به 27 تا 28 درجه خواهد بود. دمای متوسط سردترین ماه (فوریه) نزدیک به -5 درجه و دمای متوسط گرم‌ترین ماه سال (اوت) حدود 16 درجه است. 

در این شهر سالانه 1535 میلی‌لیتر باران می‌بارد و در این شهر سالانه 1635 ساعت آفتاب را در آسمان مشاهده خواهید کرد. دمای آب دریا هم بین 0 تا 14 درجه متغیر است و می‌توان گفت که در طول سال نسبتا سرد است. 

هزینه زندگی در سنت جان

هزینه‌های زندگی برای یک خانواده چهارنفره در این شهر، به جز مبلغ اجاره‌بها، به صورت متوسط ماهی 4,217.33 دلار خواهد بود که برای افراد مجرد به 973.62 دلار کاهش پیدا می‌کند. 

یک وعده غذا در یک رستوران گران‌قیمت در این شهر 15 دلار و یک وعده غذای فست‌فود حدود 10 دلار آب می‌خورد. قیمت آب معدنی کوچک هم 1.83 دلار است. اقلام مصرفی در این شهر به صورت متوسط با این قیمت‌ها عرضه می‌شوند: 1 لیتر شیر 2.78 دلار، 1 قرص نان 2.95 دلار، یک کیلو برنج 5.88 دلار، یک بسته 12 تایی تخم مرغ 3.55 دلار، یک کیلو پنیر محلی 11.83 دلار، یک کیلو فیله مرغ 15 دلار، یک کیلو گوشت 13.74 دلار. برای خرید یک کیلو سیب باید 5.85 دلار، یک کیلو موز 2.01 دلار، یک کیلو پرتقال 1.75 دلار، یک کیلو گوجه 3.57 دلار و یک کیلو سیب‌زمینی 1.75 دلار پرداخت کنید. 

قیمت بلیط یک‌طرفه سیستم حمل و نقل این شهر 2.75 دلار است و کارت رفت و آمد ماهانه را 77 دلار می‌فروشند. ورودی تاکسی 5 دلار است و به ازای هر کیلومتر 1.10 دلار به آن اضافه می‌شود. 

اجاره بهای آپارتمان‌ها نیز به این صورت است: یک آپارتمان یک خوابه در مرکز شهر ماهانه 877.73 دلار، یک آپارتمان یک خوابه در خارج از مرکز شهر ماهانه 671 دلار، یک آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر ماهانه 1400 دلار، یک آپارتمان سه‌خوابه در خارج از مرکز شهر، ماهانه 1000 دلار. 

تحصیل در سنت جان نیاز به اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی دارد که باید در هر دو مرحله مدرک زبان ارائه داد.

زندگی در سنت جان 

یکی از مهم‌ترین مزایای زندگی در سنت جان Saint John که متقاضیان مهاجرت تحصیلی از آن‌ها بهره‌مند خواهند شد، بالا بودن شاخص بهداشت و سیستم سلامت این شهر است. همچنین شاخص آلودگی در این شهر بسیار پایین بوده و هیچ‌وقت خبری از ترافیک در خیابان‌های آن نیست. 

به لحاظ آب و هوا هم بیشتر متقاضیان مهاجرت تحصیلی اقلیم این منطقه را می‌پسندند. وجود تفرجگاه‌های طبیعی، سواحل زیبا و همچنین امکانات تفریحی متعدد، این شهر را برای دوست‌داران گردش و خوشگذرانی هم بی‌نظیر کرده است. به علاوه، این شهر دارای چندین محله مختلف است که هر کدام دارای ویژگی‌های خاص ومنحصربه‌فرد خود هستند و فرهنگ محله‌نشینی هنوز در این شهر پابرجاست.

تنوع فرهنگی بالای این شهر، در کنار رویدادهای فرهنگی متعدد و جوامع هنری مختلف، اینجا را به مقصدی محبوب برای مهاجران، به‌خصوص آسیایی‌ها بدل کرده است. سیستم حمل و نقل خوب، هزینه زندگی نسبتا پایین، تاریخ غنی و طبیعت دلنشین این شهر نیز از جمله دیگر دلایلی است که می‌توانید برای زندگی در سنت جان برشمارید.