تحصیل در پیتربورو Peterborough به واسطه دانشگاه ترنت و کالج فلمینگ محبوبیت چشمگیری در میان متقاضیان تحصیل در کانادا پیدا کرده است. از طرفی نزدیکی این شهر دانشجویی کوچک به دو کلان‌شهر مهم کانادا تورنتو و اتاوا توجه متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا را برای دریافت اقامت دائم کانادا پس از دوران تحصیل جلب کرده است. تحصیل در پیتربرو و به عبارت کلی‌تر تحصیل در کانادا دو مرحله عمده دارد؛ اخذ پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی این کشور و دریافت ویزای تحصیلی کانادا که هر یک پروسه زمان‌بر مربوط به خود را دارد.

پیش از هر اقدامی باید اطلاعات کافی درباره شهر پیتربرو و نحوه تحصیل در پیتربرو کسب کرد؛ برای شناخت بیشتر این شهر و پروسه مهاجرت تحصیلی به کانادا تا پایان این نوشتار با لتس گو یونی همراه باشید. 

پیتربورو کجاست

پیتربورو Peterborough شهری نه‌چندان وسیع در کرانه‌های رود روان اوتونابی‌ست Otonabee River که در مرکز استان انتاریو قرار گرفته است. پیتربورو در 125 کیلومتری شمال شرق تورنتو و 270 کیلومتری جنوب غربی اتاوا واقع شده و طبق آخرین آمار 81032 نفر جمعیت دارد. این شهر به افتخار پیتر رابینسون (1785- 8جولای 1838) Peter Robinson سیاستمدار کانادایی نامگذاری شده است. 

تحصیل در پیتربورو نیازمند اخد پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کاناداست.

تحصیل در پیتربورو

پیتربورو Peterborough میزبان موسسات آموزش عالی مهم کاناداست و شاهد گردهمایی آکادمیک متعددی بوده است. دانشگاه ترنت Trent University که بیشتر رشته‌های زیرمجموعه علوم پایه و علوم انسانی را ارائه می‌دهد، در سال ۱۹۶۴ تاسیس شده و تمرکز پژوهشی خود را روی علوم زیست محیطی، فرهنگ و علوم پایه قرار داده است. در کنار این دانشگاه موسسات آموزش عالی دیگری مانند کالج فلمینگ Fleming College میزبان گرمی برای دانشجویان بین‌المللی هستند.

تحصیل در پیتربورو نیازمند دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه یا کالج‌های این شهر است. برای این منظور باید سایت رسمی موسسه آموزشی مورد نظر به دقت بررسی شود تا لیست مدارک و شرایط اخذ پذیرش تحصیلی از برنامه تحصیلی دریافت شود. با آماده‌سازی مدارک (گردآوری و ترجمه) و مهیا کردن شرایط مورد نیاز موسسه آموزشی می‌توان با مسئولان پذیرش تحصیلی مکاتبه و مدارک را ارسال کرد.

پس از اخذ نامه پذیرش تحصیلی اصلی می‌توان برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا اقدام کرد. در این مرحله نیز لیستی از مدارک و شرایط باید برای سفارت مهیا و ارسال شود. پس از ارسال فرم تکمیل‌شده درخواست ویزای تحصیلی و مدارک مورد نیاز سفارت درخواست متقاضی سابمیت می‌شود. باید توجه داشت که در پروسه درخواست ویزای تحصیلی کانادا جلسه مصاحبه حضوری وجود ندارد؛ اما برای ثبت اثر انگشت باید به یکی از دفترهای کارگزاری سفارت کانادا در کشورهای همسایه مراجعه کرد.

اقدام برای اخذ پذیرش تحصیلی و پس از آن ویزای تحصیلی کانادا پروسه زمان‌بری است؛ به همین علت پیشنهاد می‌کنیم حداقل شش‌ماه پیش از شروع سال تحصیلی درخواست خود را برای تحصیل در کانادا ثبت کنید تا از برنامه تحصیلی موسسه آموزشی مورد نظر عقب نیوفتید.

آب و هوای پیتربورو کانادا

بر اساس سامانه طبقه‌بندی کوپن آب و هوای پیتربورو Peterborough مرطوب قاره‌ای‌ست و در چهار فصل مجزا تفاوت دمایی دارد. پیتربورو در منطقه‌ای واقع شده که از آن به منطقه سپر کانادایی یاد می‌شود. سرزمین‌های شمال پیتربورو زمستان‌هایی بسیار سرد دارد و قسمت‌های جنوبی آب‌وهوایی مرطوب. به همین دلیل آب‌وهوای این شهر در مناطق کوهستانی غیرقابل پیش‌بینی‌ست. اما در منطقه شهری پیتربورو حضور دریاچه باعث کاهش بارندگی و بوران زمستانی می‌شود.

میانگین دمای تابستانی در شهر پیتربورو 26.8 درجه بالای صفر است که در ماه جولای تجربه می‌شود. سرمای زمستانی پیتربورو هم در ماه ژانویه به اوج می‌رسد که به طور میانگین دمای 13 درجه زیر صفر دارد. اما بالاترین دمای ثبت شده از شهر پیتربورو 38.9 درجه بالای صفر و پایین‌ترین دمای ثبت‌ شده تاکنون 37.8 درجه زیر صفر بوده است.

زندگی در پیتربورو برای مهاجرت تحصیلی به کانادا نیازمند ارائه مدرک زبان انگلیسی است.

هزینه زندگی در پیتربورو کانادا

مخارج ماهانه به سبک زندگی افراد بستگی دارد، اما طبق استانداردهای اعلام شده هزینه زندگی دانشجویی در پیتربورو کانادا حدود 1500 دلار کاناداست. البته باید درنظر داشت که میانگین درآمد ماهانه از شغل تمام‌وقت در این شهر حدود 2985.94 دلار کانادا اعلام شده است. جهت بررسی دقیق هزینه زندگی در پیتربوروی کانادا باید سه رکن اصلی مخارج ماهانه یعنی خورد و خوراک، حمل و نقل و مسکن را مورد مطالعه قرار داد.

هزینه خورد و خوراک در پیتربورو

صرف یک‌وعده در رستوران‌های معمولی پیتربورو حدود 20 دلار هزینه دارد و یک وعده فست‌فود 12 دلار است. یک فنجان کاپوچینوی معمولی بیرون‌بر حدود 4.42 دلار، یک بطری 330 میلی‌لیتری نوشیدنی پپسی حدود 2.33 دلار و یک بطری کوچک آب‌ حدود 2.25 اعلام شده است.

در خریدهای سوپرمارکتی باید 2.62 دلار برای یک‌لیتر شیر، 2.08 دلار برای یک قرص نان سفید 500 گرمی و 2.96 دلار برای یک بسته تخم‌مرغ 12 عددی در نظر داشت.

قیمت هر کیلو برنج سفید معمولی در پیتربورو کانادا 4.25 دلار، قیمت هر کیلو پنیر محلی 10.73 دلار، هر کیلو فیله مرغ 11.85 دلار، هر کیلو گوشت قرمز 12.33 دلار، هر کیلو سیب 4.45 دلار، موز 1.32 دلار، پرتقال 3.75 دلار، گوجه 3.28 دلار، سیب‌زمینی 3.95 دلار و قیمت هر کیلو پیاز در پیتربورو انتاریو 3.25 دلار کاناداست.

هزینه حمل و نقل در پیتربورو

استفاده از وسایل حمل‌ونقل عمومی در پیتربورو هم مانند دیگر شهرهای کانادا در هزینه‌ها صرفه‌جو می‌کند. برای این منظور باید بلیت تک‌سفره با نرخ 2.50 دلار یا بلیت ماهانه با نرخ 60 دلار تهیه کرد. تعرفه ورودی تاکسی‌های پیتربورو هم 4.25 دلار کانادا اعلام شده است. 

هزینه مسکن در پیتربورو

زندگی در کمپوس‌های دانشگاه‌ها در کانادا هزینه زندگی دانشجویی را به میزان چشمگیری کاهش می‌دهد؛ افزون بر هزینه حمل‌ونقل و مسکن، در زمان دانشجو نیز صرفه‌جویی می‌شود. برای این منظور در هنگام ثبت درخواست پذیرش تحصیلی باید برای رزرو خوابگاه دانشگاه نیز اقدام کرد. 

اما در صورت تمایل به کرایه آپارتمان باید در نظر داشته باشید که میانگین کرایه ماهانه برای آپارتمان تک‌خوابه در مرکز شهر پیتربورو Peterborough حدود 1,153.12 دلار و آپارتمان سه‌خوابه حدود 1,875.00 دلار کاناداست. هزینه مسکن در حومه شهر چندان تفاوتی با مرکز شهر ندارد؛ میانگین کرایه آپارتمان یک‌خوابه در پیتربورو حدود 1,025.38 دلار و آپارتمان سه‌خوابه حدود 1,743.75 دلار پیش‌بینی می‌شود.

تحصیل در کانادا نیازمند ارائه مدارک زبان انگلیسی برای دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی است.

زندگی در پیتربورو کانادا

بیشتر مهاجران ساکن در پیتربورو کانادا را چینی‌ها تشکیل می‌دهند، اما رنگین پوستان بسیاری را می‌توان در سطح شهر دید؛ در کنار مهاجران، طبیعت شگفت‌انگیز این شهر گردشگران بسیاری را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. این امر فرصت خوبی را برای دانشجویان بین‌المللی رقم می‌زند تا با تقویت زبان خود با دیگر اقوام ملل آشنا شود و با یک تیر دو نشان را هدف بگیرد. 

تولید برق اصلی‌ترین منبع اقتصادی پیتربورو Peterborough است، اما تولید مواد فراوری و مواد غذایی، لوازم  قطعات خودرو، صنعت هوافضا و علوم زیست فناوری هم چرخه اقتصاد این شهر را روان‌تر می‌چرخاند. افزون بر این، در سال‌های اخیر موسسات آموزش عالی این شهر میزبان دانشجویان بین‌المللی بسیاری بوده است.