دریافت ویزای کانادا دغدغه مهم ورود به خاک این کشور است، به خصوص ویزای تحصیلی کانادا که برای تحصیل در این کشور اهمیت دارد. بنابراین بسته به هدف و مدت زمان اقامت در این کشور باید یکی از انواع ویزا کانادا دریافت شود. جهت آشنایی با هزینه، شرایط و مدارک مورد نیاز انواع ویزا کانادا و همچنین ویزای تحصیلی کانادا با ما در موسسه مهاجرتی لتسگو یونی همراه شوید.

ویزای کانادا

بر اساس قوانین مهاجرتی این کشور، شهروندان کشورهایی نظیر انگلیس، آمریکا، فرانسه، پرتغال، سوئد و سوئیس برای ورود به مرزهای کشور نیازی به ویزا ندارند، اما شهروندان اغلب کشورها برای سفر به این کشور نیاز به اخذ روادید و ویزا دارند.

نوع ویزای کانادا بر اساس هدف متقاضی از سفر و مدت‌زمان اقامت او در خاک مشخص می‌شود. به عبارتی دیگر، متقاضی بسته به هدفی که از سفر خود دارد باید چک‌لیستی از مدارک از پیش تعیین شده را برای آفیسر پرونده گردآوری و ارسال کند. برای مثال عبور سفرهای گردشگری به یک‌سری مدارک و شرایط نیاز دارد و سفرهای درمانی شرایط مشخص دیگری. 

به طور کلی برای دریافت ویزای کانادا معمولا نیازی به شرکت در جلسه مصاحبه نیست، اما تصویر چهره و اثر انگشتان دست متقاضی باید در سیستم مهاجرتی به ثبت برسد. این تصاویر به مدت ده سال در سیستم اداره مهاجرت باقی می‌ماند. اگر سفر بعدی متقاضی در بازه 10 سال پس از انگشت‌انگاری باشد، دیگر نیازی به شرکت در این جلسه ندارد.

با توجه به توقف فعالیت سفارت در ایران، متقاضیان ویزای کانادا باید به یکی از دفترهای کارگزاری سفارت و دفترهای وی‌اف‌سی گلوبال در کشورهای همسایه (مانند استانبول، آنکارا، ایروان، باکو تفلیس و ...) مراجعه کند. 

پس از بررسی مدارک و پرونده درخواست ویزای کانادا، متقاضی باید برای انجام بیومتریک در بازه 30 روزه تعیین شده از سوی سفارت به این دفترها مراجعه کند. متقاضی می‌تواند زمان دقیق جلسه بایومتریک، شهر و کشور محل کارگزاری را انتخاب کند.

اگر تمایل داشتید میتوانید مقاله مراحل بعد از انگشت نگاری سفارت کانادا را مطالعه نمایید.

دریافت انواع ویزا کانادا نیاز به ارائه مدارک مشخصی است.

انواع ویزای کانادا

هر ایرانی برای ورود به خاک این سرزمین زیبا و پهناور، نیاز به دریافت یکی از انواع ویزای کانادا دارد. کانادا به عنوان کشوری مهاجرپذیر، ویزاهای مختلفی برای اتباع دیگر کشورها بسته به اهداف متقاضیان تعیین کرده که به طور کلی به دو نوع مجوز اقامت موقت و ویزای اقامت دائم تقسیم می‌شوند.

همان‌طور که از عنوان آن پیداست، ویزای اقامت موقت مجوزی کوتاه‌مدت برای حضور در خاک این سرزمین است؛ ویزای توریستی کانادا، ویزای تحصیلی کانادا و دیگر مجوزهای زیر مجموعه آن‌ها در این گروه طبقه‌بندی می‌شوند. 

ویزای اقامت دائم مجوزی با اعتبار طولانی‌تر است که با تمدید آن شرایط دریافت حق شهروندی و حتی پاسپورت این کشور مهیا می‌شود. با شرکت در برنامه‌های مهاجرت به کانادا که متعدد هستند، متقاضیان واجد شرایط می‌توانند در بدو ورود با مجوز اقامت دائم وارد خاک شوند.

از جمله پرتقاضاترین انوع ویزا کانادا، ویزای توریستی کانادا، ویزای تحصیلی کانادا و ویزای کاری کانادا برشمرده می‌شوند که در ادامه به معرفی شرایط، هزینه‌ها و دیگر انواع زیرمجموعه‌های ویزای کانادا می‌پردازیم.

ویزای تحصیلی کانادا

متقاضیان تحصیل در کانادا، در هر مقطع و شرایطی برای ورود به خاک این کشور نیاز به دریافت ویزای تحصیلی کانادا دارند. ویزای تحصیلی کانادا یکی از انواع ویزا کانادا محسوب می‌شود که تا پایان مدت زمان تحصیل اجازه حضور در خاک این پهنه را به دارندگان آن می‌دهد.

کیفیت سیستم آموزشی، کیفیت رفاه اجتماعی و بازار کار این کشور، موجب شده بسیاری از متقاضیان مهاجرت به این سرزمین، از طریق تحصیل اقدام کنند. ویزای تحصیلی کانادا از سنین 5 سال به بالا برای افراد واجد شرایط جهت تحصیل در دوره‌های آکادمیک که بیش از 6 ماه طول می‌کشند، اعطا می‌شود. 

ویزای تحصیلی کانادا مجوزی موقت برای دانش‌آموزان و دانشجویان است؛ دانش‌آموزان 5 تا 17 سال و دانشجویان 18 سال به بالا برای مهاجرت تحصیلی برای تحصیل در کانادا موظف به دریافت آن هستند. 

دانشجویان خارجی دوره‌های تمام‌وقت می‌توانند با اخذ ویزای تحصیلی کانادا به کار نیمه‌وقت هم اشتغال داشته باشند؛ برای این منظور نیازی به تبدیل ویزای کانادا یا ایجاد شرایط خاصی نیست. متقاضی می‌تواند تا سقف 20 ساعت در هفته در حین تحصیل و به صورت تمام‌وقت در روزهای تعطیلات رسمی (مانند تعطیلات کریسمس یا تابستان) مشغول به کار شود.

مدارک ویزای تحصیلی کانادا

اولین مرحله برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا، دریافت پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی این کشور است؛ متقاضی مهاجرت تحصیلی باید ابتدا فرم تکمیل‌شده درخواست پذیرش تحصیلی را به همراه مدارک مورد نیاز به موسسه آموزشی مورد نظر (مدرسه، کالج یا دانشگاه) ارسال کند و در صورت موافقت مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی، نامه پذیرش تحصیلی موقت را دریافت کند تا بتواند برای ویزای کانادا اقدام کند.

پس از صدور نامه پذیرش تحصیلی موقت، با تمکیل مدارک و ارسال فیش‌های پرداختی نامه پذیرش تحصیلی اصلی صادر می‌شود که مهم‌ترین مدرک برای ثبت درخواست ویزای کانادا محسوب می‌شود. البته باید توجه داشت که موسسه آموزشی منتخب باید معتبر و مورد تایید آموزش و پرورش این کشور باشد.

پس از اخذ نامه پذیرش تحصیلی اصلی نوبت به گردآوری مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست ویزای کانادا می‌رسد که می‌توان با مراجعه به سایت اداره مهاجرت به آن‌ها دست‌یافت. چک‌لیست مدارک مورد نیاز ویزای تحصیلی کانادا عبارت است از:

•    نامه پذیرش تحصیلی اصلی از موسسات آموزشی معتبر
•    برنامه تحصیلی Study Plan 
•    فرم‌های تکمیل‌شده درخواست ویزا (فرم ویزای تحصیلی، فرم اطلاعات خانوادگی و فرم schedule 1
•    گواهی تمکن مالی با گردش حساب ۴ ماه اخیر متقاضی یا حامی مالی او
•    اسناد و مدارک اموال به نام متقاضی یا حامی مالی او
•    پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماهه
•    اسکن صفحه اول پاسپورت به‌همراه صفحات مهر خورده
•    اسکن اصل شناسنامه به همراه ترجمه
•    دو قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
•    مدارک مبنی بر سابقه کاری
•    گواهی معتبر عدم سوء پیشینه (متقاضیان 18 سال به بالا)
•    فیش‌های واریزی
•    مدرک زبان انگلیسی
•    انگیزه‌نامه تحصیلی (به خصوص جهت تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی)

گواهی‌نامه تمکن مالی نمایان‌گر توانایی مالی دانشجو یا حامی مالی او برای پوشش هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا است که از سوی بانک‌های ایرانی و به زبان انگلیسی صادر می‌شود. در این گواهی باید گردش حساب 4 ماهه متقاضی (یا حامی مالی او) رویت شود تا میزان درآمد ماهانه برای آفیسر ویزا اثبات شود.

در واقع تمکن مالی ارائه شده برای ویزای تحصیلی کانادا باید هزینه حداقل یک‌سال زندگی به همراه شهریه سالانه موسسه آموزشی را پوشش دهد (حداقل 1200 دلار). باید توجه داشت که ارائه مبالغ هنگفت، ظنِ آفیسر ویزا مبنی بر مهاجرت و اقامت دائم را برمی‌انگیزد و اثر مطلوبی در نتیجه درخواست ویزای کانادا نخواهد داشت.

در صورتی که هزینه‌های تحصیل و زندگی متقاضی از سوی فرد دیگری مانند پدر یا مادر تامین شود، فرد حامی موظف به ارائه نامه معتبر محضری مبنی بر پوشش هزینه‌های متقاضی در طول دوره تحصیل است. این نامه باید در کنار مدارک مالی برای سفارت ارسال شود.

متقاضی ویزای کانادا، برای زندگی در کشوری انگلیسی‌زبان باید مهارت و تسلط کافی به زبان انگلیسی (یا فرانسوی بسته به شهر مورد نظر) داشته باشد؛ به همین دلیل یکی از مهم‌ترین مدارک هر دو مرحله اخذ پذیرش و اخذ ویزای کانادا، ارائه مدرک زبان معتبر با نمره مناسب است.

مدرک زبان باید در طول دو سال قبل از زمان درخواست ویزای کانادا و پذیرش دریافت شده باشد تا اعتبار مورد نظر سفارت و موسسات آموزشی این کشور را داشته باشد. البته در صورتی که متقاضی پذیرش مشروط دریافت کرده باشد، از این شرط مستثنا می‌شود.

در صورت ارائه مدرک زبان آیلتس، متقاضی دوره کارشناسی باید نمره 6 به بالا، دوره کارشناسی ارشد نمره 6.5 به بالا و متقاضی دوره دکتری باید نمره 7 به بالا در کارنامه آزمون آیلتس (یا معادل آن در آزمون‌های بین‌المللی دیگر) ارائه دهد.

شرایط سنی یکی از مهم‌ترین موارد برای تحصیل در این پهنه محسوب می‌شود که عاملی تاثیرگذار در نتیجه ویزای کانادا برای افیسر ویزا در سفارت و مسئول پذیرش تحصیلی در دانشگاه محسوب می‌شود. به همین دلیل باید برای تحصیل در دوره کارشناسی تا 23 سال، تحصیل در دوره کارشناسی ارشد تا 28 سالگی و برای تحصیل در دوره دکترا تا 35 سالگی اقدام کرد. 

در صورتی که متقاضی بتواند سابقه شغلی مرتبط با تحصیل را ارائه دهد، می‌توان با ارائه مدارک معتبر وقفه یا به اصلاح گپ تحصیلی را پوشش داد. به همین دلیل وضعیت متقاضیان مهاجرت تحصیلی باید به صورت فردی مورد بررسی قرار بگیرد!

پس از گردآوری مدارک مورد نیاز ویزای کانادا، متقاضی می‌تواند به‌صورت آن‌لاین درخواست خود را به سفارت این کشور ارسال کند. پس از این مرحله ایمیل تاییدیه یا به اصطلاح سابمیت دریافت می‌شود. در صورت نیاز به تکمیل مدارک در ایمیل موارد مورد نیاز نام برده می‌شود.

در صورت تمکیل بودن مدارک و شرایط، متقاضی موظف است در جلسه انگشت‌نگاری موسوم به بایومتریک (بیومتریک) شرکت کند. با اینکه ویزای تحصیلی کانادا جلسه مصاحبه ندارد، اما اثر انگشت متقاضی باید در سیستم اداره مهاجرت به ثبت برسد.

باید توجه داشت که پس از سفر جهت شرکت در جلسه بایومتریک، دیگر نیازی به مراجعه دوباره به دفتر کارگزاری VFSGlobal نیاز نیست؛ برای ارسال پاسپورت و دریافت ویزا می‌توان از سرویس پیکاپ استفاده کرد. لازم به ذکر است که ساعات و روزهای کاری سفارت یکشنبه تا پنجشنبه از ساعات ۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰ به وقت محلی است.

انگشت نگاری ویزای کانادا در دفتر وی اف سی گلوبال انجام می پذیرد.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

اخذ ویزای تحصیلی کانادا در دو مرحله شامل هزینه‌هایی می‌شود؛ هزینه بررسی و پردازش پرونده متقاضی ویزای تحصیلی ۱۵۰ دلار هزینه دارد که فیش پرداختی آن باید در مرحله درخواست و ارسال مدارک، ضمیمه پرونده شود.

شرکت در جلسه بایومتریک که برای درخواست تمام انواع ویزا کانادا ضروری است، برای هر نفر 85 دلار هزینه دارد؛ انگشت‌نگاری از سنین 14 تا 79 سال الزامی است. افرادی که در ۱۰ سال گذشته انگشت‌نگاری شده باشند، نیازی به ثبت مجدد اثر انگشت و شرکت در این جلسه ندارند؛ چراکه اثر انگشت آن‌ها هنوز در سیستم اداره مهاجرت این کشور موجود است.

باید توجه داشت که این هزینه‌ها توسط اداره مهاجرت و شهروندی اعلام شده و قابل تغییر است. به همین دلیل پیش از اقدام باید سایت اداره مهاجرت مورد مطالعه و هزینه‌های لازم بررسی شوند. از سویی دیگر، این هزینه‌ها ارتباطی به نتیجه ویزای کانادا ندارد؛ به عبارتی دیگر، در صورتی که درخواست متقاضی رد شد، هزینه‌ها به او بازگردانده نمی‌شود.

بر اساس قوانین مهاجرتی این کشور، متقاضیان تحصیل در کانادا می‌توانند به همراه خانواده در این سرزمین زندگی کنند؛ افراد زیر 17 سال به همراه پدر یا مادر، و افراد بالای 18 سال به همراه همسر و فرزندان زیر 18 سال. هزینه هزینه بررسی و پردازش هر یک از همراهان ۲۵۵ دلار اعلام شده است.

افزون بر هزینه‌های مربوط ویزا، میزان تمکن مالی ارائه شده در گواهی بانکی نیز باید به تعداد همراهان افزایش یابد؛ به این ترتیب در صورت همراهی همسر (یا یکی از والدین) باید 4 هزار دلار و به ازای هریک از فرزندان 3 هزار دلار باید به میزان تمکن مالی افزود.

ویزای فرصت مطالعاتی کانادا

اغلب دانشجویان یا فارغ‌التحصیلان مقطع دکتری برای گذراندن دوره مطالعاتی کوتاه و پژوهش در مراکز علمی وارد خارک کشور می‌شوند؛ ویزای فرصت مطالعاتی یکی از انواع ویزا کانادا به این دسته از دانش‌پژوهان اجازه اقامت موقت می‌دهد.

متقاضیان ویزای فرصت مطالعاتی باید حداقل ۳ سال از شروع تحصیل‌شان در دوره‌های تمام‌وقت و حضوری دانشگاه‌ها یا پژوهشگاه‌های دولتی گذشته باشد تا امکان درخواست این ویزای کانادا برایشان فراهم شود. علاوه‌بر این متقاضی باید آزمون جامع را گذرانده باشد و طرح پیشنهادی رساله دکترای او از سوی مسئولان دانشگاه مبدا تأیید شده باشد.

کسب حد نصاب نمره زبان مورد قبول دانشگاه محل تحصیل، کسب پذیرش تحصیلی یا دعوت‌نامه همکاری از دانشگاه یا موسسه آموزش عالی و پژوهشی که مورد تایید دانشگاه محل تحصیل باشد و همچنین تاییدیه و موافقت‌نامه استاد راهنما و دانشکده از دیگر شرایط اخذ ویزای فرصت مطالعاتی هستند.

برای دریافت ویزای فرصت مطالعاتی باید نامه تمکن مالی به همراه گردش حساب ۴ ماه اخیر با مهر امور بین‌الملل، ترجمه رسمی اسناد ملکی، ترجمه رسمی از سند دارایی‌ها مانند اتومبیل، اجاره‌نامه، گواهی سپرده بلندمدت، گواهی خرید سهام و اوراق بهادار ترجمه رسمی گواهی اشتغال به کار و فیش حقوقی ۲ ماه آخر برای کارمندان و ترجمه رسمی آخرین لیست مالیاتی پرداخت شده، لیست بیمه و فیش حقوقی ۲ ماه آخر پرسنل برای کارفرمان از جمله مدارک مورد نیاز برای درخواست ویزای فرصت مطالعاتی است.

ویزای همراه کانادا

همان‌طور که پیش‌تر اشاره شد، متقاضی مهاجرت تحصیلی می‌تواند به همراه خانواده تحصیل در کانادا را تجربه کند. در این صورت دانش‌آموزان زیر 17 سال می‌توانند به همراه مادر یا پدر و دانشجویان بالای 18 سال به همراه همسر و فرزندان در این سرزمین زندگی و تحصیل کنند.

همراهان متقاضیان تحصیل در کانادا باید ویزایی مشابه ویزای توریستی مجوز اقامت موقت را دریافت کنند. ویزای همراه به دو نوع کلی تقسیم می‌شود؛ ویزای توریستی که تا پایان دوره تحصیل معتبر است و ویزای مجوز کار که معمولا به همسر دانشجویان واجد شرایط اعطا می‌شود. 

در ویزای همراه نوع اول (Temporary Resident Visa)، همراه دانش‌آموز اجازه کار و تحصیل در دوره‌های بیش از 6 ماهه در خاک کشور را ندارد. اما در ویزای همراه نوع دوم (OPEN WORK PERMIT)، همراه دانشجو می‌تواند در شغلی تمام‌وقت بدون محدودیت مشغول به کار شود. فرزندان آن‌ها نیز می‌توانند در مدارس این کشور مشغول به تحصیل شوند.

ویزای توریستی کانادا

ویزای توریستی یکی دیگر از پرمخاطب‌ترین انواع ویزا کانادا محسوب می‌شود که برای دیدار اقوام، مسافرت و گردش مجوز اقامت موقت ارائه می‎کند. به طور کلی ویزای توریستی کانادا به سه نوع ویزای سینگل، ویزای مولتیپل و سوپر ویزا تقسیم می‌شود؛ هر یک از انواع ویزای توریستی کانادا ماهیت و شرایط مختص به خود را دارد.

ویزای سینگل تنها برای یک بار ورود به خاک این کشور در بازه زمانی مشخص صادر می‌شود. به عبارت دیگر، این نوع ویزای کانادا اجازه یک بار ورود آن‌هم در زمان مشخصی را به متقاضی می‌دهد؛ دارنده این نوع ویزا موظف است پیش از پایان اعتبار ویزا از خاک کشور خارج شود.

ویزای مولتیپل که با عناوینی همچون ویزای مولتی یا ویزای ۵ ساله نیز شناخته شده است، اقامت کانادا تا ۶ ماه برای هر بار ورود را برای دارنده آن ممکن کرده است. لازم به ذکر است که تعداد دفعات ورود به خاک کانادا برای دارنده ویزای مولتیپل نامحدود است و تا پایان اعتبار پاسپورت معتبر خواهد بود.

سوپر ویزای برای اقوام نزدیک فرد مقیم در کشور کانادا صادر می‌شود؛ این نوع ویزا که به ویزای والدین هم شهره شده، به پدر، مادر، پدر بزرگ و مادر بزرگ فرد مقیم مجوز اقامت موقت را صادر می‌کند.

هر یک از انواع ویزای توریستی کانادا اعتبار مشخصی دارند که در صورت واجد شرایط بودن متقاضی، امکان تمدید آن وجود دارد. ویزای سینگل با اعتبار 6 ماهه، ویزای مولتیپل با اعتبار 5 ساله و سوپرویزا با اعتبار 10 ساله صادر می‌شود. طبق قوانین مهاجرتی این کشور مدت‌زمان دقیق اعتبار ویزای کانادا را افسر مرزی مستقر در فرودگاه تعیین می‌کند.

با توجه به شرایط و اعتبار انواع ویزای توریستی کانادا، معمولا ویزای مولتیپل طرفداران بیشتری دارد؛ از سویی دیگر اغلب ویزاهایی که برای ایرانیان صادر می‌شود، در این گروه قرار می‌گیرند. اعتبار این ویزا تا پایان اعتبار پاسپورت است؛ بنابراین با توجه به قوانین ایران، ویزای مولتیپل با اعتبار 5 ساله صادر می‌شود.

شرایط و مدارک ویزای توریستی کانادا

ثبت درخواست ویزای توریستی کانادا چه به صورت آنلاین و چه حضوری، نیاز به ارائه مدارک مشخصی دارد؛ شرایط و مدارک ویزای توریستی بسته به نوع آن متفاوت است، اما به طور کلی چک‌لیست مدارک مورد نیاز ویزای مولتیپل و سینگل شباهت بسیاری به همدیگر دارند.

نحوه تکمیل فرم درخواست ویزای توریستی کانادا اهمیت بسیاری در تعیین سرنوشت یک پرونده درخواست دارد؛ بنابراین بهتر است با مشاوره کارشناسانی با تجربه و آگاه فرم درخواست تکمیل شود. مدارک لازم برای اخذ ویزای توریستی کانادا به شرح زیر است:

•   اصل پاسپورت متقاضی با حداقل شش ماه اعتبار
•    یک قطعه عکس جدید ۵/۳ در ۵/۴ رنگی با زمینه سفید
•    اسکن اصل و ترجمه رسمی شناسنامه و کارت ملی
•    اسکن اصل و ترجمه سند ازدواج در صورت همسفر بودن با همسر
•    تکمیل فرم اطلاعات فردی و فرم اطلاعات خانوادگی جداگانه برای هر یک از همراهان 
•    مدارک مالی؛ گواهی تمکن مالی، گردش حساب چهار ماهه، گواهی سپرده بلندمدت، گواهی خرید سهام یا اوراق بهادار، سند اتومبیل و ...
•    ترجمه اسناد ملکی
•    ارائه رزرو هتل و شرح برنامه سفر به همراه رزرو بلیط رفت و برگشت
•    گواهی اشتغال به کار به زبان انگلیسی روی سربرگ شرکت برای کارمندان

شرایط دریافت ویزای توریستی کانادا برای هر یک از مشاغل متفاوت است؛ برای مثال اگر متقاضی کارفرما باشد باید مدارک مربوط به “آگهی تاسیس” در روزنامه رسمی را ارائه کند و اگر تاجر، مهندس یا بازنشسته باشد، باید مدارکی مبنی بر شغل خود را برای سفارت ارسال کند.

در صورتی که یکی از والدین همراه خانواده سفر نمی‌کند، باید رضایت نامه محضری برای همراهی فرزندان ارائه کند. برای مثال اگر پدر خانواده در این سفر خانواده را همراهی نمی‌کند، باید ترجمه رضایت‌نامه محضری (از سوی کسی که خانواده را همراهی نمی‌کند) ضمیمه درخواست شود.

اگر متقاضی ویزای توریستی کانادا برای دیدار اقوام وارد خاک این کشور می‌شود، باید دعوت‌نامه از سوی اقوام را جایگزین نامه رزرو هتل کند. فرد دعوت‌کننده باید کارت اقامت دائم یا کارت شهروندی یا پاسپورت کانادایی را به همراه گواهی اشتغال به کار، نامه بانک و برگه‌های مالیاتی برای سفارت ارائه کند.

در دعوت‌نامه باید مشخصات کامل دعوت‌کننده و متقاضی، نسبت، آدرس و تلفن و همچنین مدت زمان اقامت متقاضی ویزا مشخص شود. ارائه دعوت‌نامه عاملی موثر در نتیجه پرونده درخواست ویزای توریستی کانادا محسوب می‌شود؛ به عبارتی دیگر، با ارائه دعوت‌نامه معتبر شانس ویزا شدن تا ۵۰ درصد افزایش پیدا می‌کند.

با گردآوری مدارک و مهیا کردن شرایط مورد نیاز، باید فرم درخواست ویزای کانادا به همراه اسکن مدارک برای سفارت ارسال شود. پس از بررسی پرونده درخواست و ثبت بایومتریک، بنابر اعلام سایت رسمی سفارت، در صورت واجد شرایط بودن متقاضی ویزای توریستی کانادا حداکثر طیِ ۱۲۱ روز کاری صادر می‌شود.

انگشت نگاری ویزای کانادا در کشورهای همسایه انجام می گیرد

باید توجه داشت که مواردی همچون نداشتن سابقه سفر مناسب، سوء سابقه کیفری و رفتارهای مخاطره‌آمیز، تمکن مالی ناکافی، وابستگی خانوادگی متعدد در داخل و احتمال درخواست اقامت دائم از سوی متقاضی، می‌تواند موجب رد شدن درخواست ویزای توریستی کانادا شود.

هزینه ویزا توریستی کانادا

برخلاف ویزای تحصیلی که معمولا پیشنهاد می‌کنیم خانواده به صورت جداگانه برای ویزای تحصیلی و همراه اقدام کنند، ثبت درخواست خانوادگی ویزای توریستی کانادا در نتیجه و هزینه آن تاثیرگذار است؛ بنابر آخرین گزارش‌های اداره مهاجرت و شهروندی هزینه درخواست ویزای سینگل و مولتی به صورت انفرادی ۱۰۰ دلار و اقدام خانوادگی حداکثر ۵۰۰ دلار است.

همان‌طور که می‌دانید طبق قوانین مهاجرتی این کشور، متقاضیان ویزای کانادا باید در جلسه بیومتریک شرکت کنند و اثر انگشت خود را در سیستم این اداره به ثبت برسانند. انگشت‌نگاری از متقاضیان 12 سال تا 79 سال صورت می‌گیرد که ۸۵ دلار هزینه دارد.

ویزای توریستی کانادا هم نیاز به ارائه نامه تمکن مالی دارد؛ سفر با هدف گردش و دیدن اقوام هم مخارجی دارد. بهتر است در گواهی تمکن مالی مبلغی در حدود 30 تا 50 هزار دلار ارائه داد. البته همخوانی این مبلغ با شرایط شغلی و مالی متقاضی اهمیت بسیاری برای افیسر پرونده دارد.

ویزای کاری کانادا

ویزای کار یکی دیگر از مجوزهای موقت اقامت محسوب می‌شود که با تمدید آن می‌توان به اقامت دائم دست یافت. با اینکه برنامه‌های مهاجرتی متنوعی برای تامین نیروی کار ایجاد شده، اما به طور کلی برنامه‌های مهاجرت کاری به چهار نوع اصلی تقسیم می‌شوند؛ برنامه مهاجرت استانی (PNP)، برنامه مهاجرت فدرال (Federal)، جاب آفر (Job Offer) و مجوز کار پس از تحصیل (PGWP).

شرکت‌کنندگان در برنامه مهاجرت استانی (PNP) و برنامه مهاجرت فدرال (Federal) باید در سیستم ارزیابی نام کاربری ایجاد کنند؛ در این سیستم هر یک از شرایط مورد نیاز متقاضی امتیازی دارد. اگر متقاضی موفق به دریافت امتیاز مدنظر شود، می‌تواند با دریافت اقامت دائم وارد خاک شود، سپس به دنبال شغل مورد نظر باشد.

بزرگ‌ترین مزایای شرکت در برنامه‌های استانی و فدرال دریافت مجوز اقامت دائم از همان ابتداست، اما باید در نظر داشت که این قبیل برنامه‌ها، برای مشاغل پرتقاضای کانادا طراحی شده تا پوششی باشد برای نیازهای جامعه کانادایی.

مهاجرت کاری به کانادا نیاز به داشتن پیشنهاد شغلی Job Offer از سوی کارفرمایان کانادایی دارد؛ اگر متقاضی بتواند کارفرمایی را برای جذب خود متقاعد کند، سایر امور مربوط به دریافت مجوز کار و ویزای کانادا به عهده کارفرما خواهد بود. برای این منظور می‌توان از سایت‌های کاریابی بهره گرفت. 

برای رسیدن به ویزای کاری کانادا بهتر است در حیطه مشاغل پرتقاضا جستجو کرد؛ آشپز و سرآشپز، مدیریت بازرگانی، تجارت خرده و عمده، کارکنان خدمات عمومی، معلمان و مربیان پیش‌دبستانی، پرستاران، مکانیک و تکنسین وسایل نقلیه، نجاری، جوشکاری، کارگران کشاورزی، رانندگان کامیون و تراکتور از جمله مشاغلی‌ست که دولت از آن‌ها استقبال می‌کند.

پس از دریافت پیشنهاد شغلی یا همان جا آفر، متقاضی باید مدارک و شرایط مشخصی را گردآوری مهیا و ارسال کند تا کارفرما بتواند برای دریافت مجوز کار و اقامت اقدام کند. یکی از مهم‌ترین شرایط، ارتباط مدرک فارغ‌التحصیلی با شغل مورد نظر است.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی پس از پایان دوره تحصیل می‌توانند ویزای تحصیلی خود را به ویزای کاری کانادا تبدیل کنند و به اقامت خود ادامه دهند. تحصیل در کانادا و داشتن تجربه کار دانشجویی در این سرزمین می‌تواند بهتر نظر کارفرمایان را در حیطه تخصصی مورد نظر جلب کند.

ویزای کاری کانادا پس از تحصیل به Post Graduate Work Permit مشهور است که به اختصار به آن (PGWP) گفته می‌شود. متقاضی 180 روز پس از فارغ‌التحصیلی زمان دارد تا شغل مرتبط با رشته تحصیلی را پیدا کند و با پرداخت مالیات ویزای تحصیلی را به ویزای کاری کانادا تبدیل کند. لازم به ذکر است که این نوع ویزای کانا هم مدت‌زمان محدودی بسته به شرایط قابل تمدید است.

با ایجاد سابقه کاری در کانادا دانشجویان می‌توانند با شرکت در برنامه مهاجرتی دیگر مانند تجربه کار کانادایی (Canadian Work Experience) به اقامت دائم دست پیدا کنند. البته با تمدید ویزای کاری کانادا و حضور در خاک این کشور نیز می‌توان به اقامت دائم، حق شهروندی و حتی پاسپورت کانادایی دست پیدا کرد.

با تمدید ویزای کار کانادا می توان به اقامت دائم رسید.

مدارک ویزای کاری کانادا

برای دریافت ویزای کاری کانادا باید مدارک و شرایط مورد نیاز را مهیا کرد؛ چک‌لیست مدارک ویزای کاری کانادا بستگی به روشی دارد که متقاضی انتخاب کرده است، اما برخی موارد در میان آن‌ها مشترک است. به طور کلی مدارک مورد نیاز ویزای کاری کانادا عبارت است از:

•    مدرک معتبر زبان انگلیسی یا فرانسوی با نمره مناسب
•    مدارک سابقه کاری پیشین
•    مدرک دوره‌های گذرانده شده و مهارت‌ها
•    مدارک تحصیلی معتبر و معادل‌سازی شده از رشته‌های تحصیلی مربوط به شغل
•    گواهی تمکن مالی و اسناد اموال
•    اسکن اصل و ترجمه مدارک شناسایی و هویتی (شناسنامه، عکس، کارت پایان خدمت، کارت ملی، سند ازدواج  و ...
•    گواهی عدم سوء پیشینه
•    ارائه قرارداد کاری از سوی کارفرما
•    مدارک سلامت جسمانی
•    فیش پرداختی هزینه‌های مربوط به صدور ویزا

بر اساس قوانین مهاجرتی این کشور، کارجو می‌تواند پس از دریافت ویزا برای اجازه ورود خانواده هم اقدام کند. متقاضی می‌تواند به همراه خانواده (همسر و فرزندان زیر 18 سال) در این پهنه زندگی کند. فرزندان هم می‌توانند بدون محدودیت در موسسات آموزشی کشور به تحصیل بپردازند.

جهت دریافت ویزای کانادا برای همراهان متقاضی باید مدارک شناسایی و هویتی خانواده و سند ازدواج نیز مهیا و برای درخواست ویزا به اداره مهاجرت و سفارت ارسال شود. لازم به ذکر است که در صورت همراهی خانواده، متقاضی باید میزان تمکن مالی ارائه شده را افزایش دهد.

برخی از انواع ویزای کانادا به متقاضیان کار اجازه زندگی و اشتغال نیز می‌دهد؛ برای این منظور تنها کافی‌ست متقاضی مجوز کار آزاد (open work permit) دریافت کند؛ همراهان متقاضیان کار و تحصیل در کانادا می‌توانند از این امتیاز بهره‌مند شوند.

برای تمدید ویزای کاری کانادا متقاضی باید حداقل ۳۰ روز قبل از انقضای اعتبار ویزا اقدام کند؛ در این صورت باید مدارک مربوط به اشتغال کار و مدارک شناسایی خود و همراهان را به همراه هزینه مورد نیاز گردآوری کند.

باید در نظر داشت که کشور کانادا، تحت لوای قوانین فدرال و استانی اداره می‌شود؛ به عبارتی دیگر، قوانین استانی محل زندگی متقاضی در مراحل و شرایط دریافت و تمدید انواع ویزا کانادا تاثیرگذار هستند و باید شرایط فردی مورد بررسی قرار بگیرد.

هزینه ویزای کاری کانادا

باید توجه داشت که هزینه مربوط به ویزای کاری کانادا، بخشی از هزینه‌های مربوط به مهاجرت است؛ بنابراین پیش از اقدام باید تمام جوانب مسیر را به دقت سنجید. بنابر گزارش اداره مهاجرت و شهروندی، هزینه صدور ویزای کاری کانادا برای هر فرد 155 دلار اعلام شده است. در صورت مراجعه گروهی (مانند تیم‌های ورزشی و هنرمندان) هزینه آن به 100 دلار کاهش پیدا می‌کند.

هزینه قبولی کارفرما ۲۳۰ دلار اعلام شده و هزینه صدور مجوز کار آزاد 100 دلار است. هزینه بازگردانی وضعیت خود به عنوان یک نیروی کار شامل هزینه بازگردانی وضعیت (۲۰۰ دلاری) و صدور مجوز کار جدید (۱۵۵ دلار) 355 دلار آب می‌خورد. علاوه‌بر این، هزینه مربوط به کسب الکترونیکی اجازه پرواز هم ۷ دلار است. ایرلاین های فعال پرواز ایران به کانادا را در این صفحه مطالعه کنید.

مخارج مربوط به جلسه انگشت‌نگاری نیز به ازای هر نفر 85 دلار، برای خانواده های ۲ نفره یا بیشتر 10 دلار و برای گروه‌های ۳ نفره و یا هنرمندان اجرا 255 دلار است. باید توجه داشت که نرخ هزینه‌های مربوط به مهاجرت از سوی اداره مهاجرت و شهروندی کانادا IRCC اعلام می‌شود و معمولا چندسال یک‌بار افزایش پیدا می‌کند.