ویزای تحصیلی کانادا یکی از انواع ویزا کانادا است. مدارک لازم برای ویزای تحصیلی کانادا و هزینه انواع ویزا کانادا را در لتسگویونی بررسی می‌کنیم. بهتر است بدانید یکی از خدمات اصلی سایت لتسگو یونی اخذ ویزای دانشجویی کانادا برای متقاضیان ایرانی است، بنابراین جهت آشنایی با هزینه ویزای تحصیلی کانادا 2023 همراه ما باشید.

ویزای کانادا

نوع ویزای کانادا بر اساس هدف متقاضی از سفر و مدت‌زمان اقامت او در خاک کانادا مشخص می‌شود. به عبارتی دیگر، متقاضی بسته به هدفی که از سفر خود دارد باید چک‌لیستی از مدارک از پیش تعیین شده را برای آفیسر پرونده گردآوری و ارسال کند. 

به طور کلی برای دریافت ویزای کانادا معمولا نیازی به شرکت در جلسه مصاحبه نیست، اما تصویر چهره و اثر انگشتان دست متقاضی باید در سیستم مهاجرتی به ثبت برسد. این تصاویر به مدت ده سال در سیستم اداره مهاجرت باقی می‌ماند. اگر سفر بعدی متقاضی در بازه 10 سال پس از انگشت‌انگاری باشد، دیگر نیازی به شرکت در این جلسه ندارد.

با توجه به توقف فعالیت سفارت کانادا در ایران، متقاضیان ویزای کانادا باید به یکی از دفترهای کارگزاری سفارت و دفترهای وی‌اف‌سی گلوبال در کشورهای همسایه (مانند استانبول، آنکارا، ایروان، باکو تفلیس و ...) مراجعه کند.

پس از بررسی مدارک و پرونده درخواست ویزای کانادا، متقاضی باید برای انجام بیومتریک در بازه 30 روزه تعیین شده از سوی سفارت به این دفترها مراجعه کند. متقاضی می‌تواند زمان دقیق جلسه بایومتریک، شهر و کشور محل کارگزاری را انتخاب کند.

انواع ویزای کانادا

هر ایرانی برای ورود به خاک این سرزمین زیبا و پهناور، نیاز به دریافت یکی از انواع ویزای کانادا دارد. کانادا به عنوان کشوری مهاجرپذیر، ویزاهای مختلفی برای اتباع دیگر کشورها بسته به اهداف متقاضیان تعیین کرده که به طور کلی به دو نوع مجوز اقامت موقت و ویزای اقامت دائم تقسیم می‌شوند.

همان‌طور که از عنوان آن پیداست، ویزای اقامت موقت مجوزی کوتاه‌مدت برای حضور در خاک این سرزمین است؛ ویزای توریستی کانادا، ویزای تحصیلی کانادا و دیگر مجوزهای زیر مجموعه آن‌ها در این گروه طبقه‌بندی می‌شوند. 

ویزای اقامت دائم مجوزی با اعتبار طولانی‌تر است که با تمدید آن شرایط دریافت حق شهروندی و حتی پاسپورت این کشور مهیا می‌شود. با شرکت در برنامه‌های مهاجرت به کانادا که متعدد هستند، متقاضیان واجد شرایط می‌توانند در بدو ورود با مجوز اقامت دائم وارد خاک شوند.

از جمله پرتقاضاترین انوع ویزا کانادا، ویزای توریستی کانادا، ویزای تحصیلی کانادا و ویزای کاری کانادا برشمرده می‌شوند که در ادامه به معرفی شرایط ویزای تحصیلی کانادا، هزینه‌ ویزای تحصیلی کانادا و دیگر انواع ویزای کانادا می‌پردازیم.

ویزای تحصیلی کانادا

متقاضیان تحصیل در کانادا، در هر مقطع و شرایطی برای ورود به خاک این کشور نیاز به دریافت ویزای تحصیلی کانادا دارند. ویزای تحصیلی کانادا یکی از انواع ویزا کانادا محسوب می‌شود که تا پایان مدت زمان تحصیل اجازه حضور در خاک این کشور را به دارندگان آن می‌دهد.

ویزای تحصیلی کانادا از سنین 5 سال به بالا برای افراد واجد شرایط جهت تحصیل در دوره‌های آکادمیک که بیش از 6 ماه طول می‌کشد، اعطا می‌شود. 

ویزای تحصیلی کانادا مجوزی موقت برای دانش‌آموزان و دانشجویان است؛ دانش‌آموزان 5 تا 17 سال و دانشجویان 18 سال به بالا برای مهاجرت تحصیلی برای تحصیل در کانادا موظف به دریافت آن هستند. 

دانشجویان خارجی دوره‌های تمام‌وقت می‌توانند با اخذ ویزای تحصیلی کانادا به کار نیمه‌وقت هم اشتغال داشته باشند؛ برای این منظور نیازی به تبدیل ویزای کانادا یا ایجاد شرایط خاصی نیست. متقاضی می‌تواند تا سقف 20 ساعت در هفته در حین تحصیل و به صورت تمام‌وقت در روزهای تعطیلات رسمی (مانند تعطیلات کریسمس یا تابستان) مشغول به کار شود.

هزینه ویزا تحصیلی کانادا لتسگو یونی

مدارک ویزای تحصیلی کانادا

اولین مرحله برای درخواست ویزای تحصیلی کانادا، دریافت پذیرش تحصیلی از موسسات آموزشی این کشور است؛ متقاضی مهاجرت تحصیلی باید ابتدا فرم تکمیل‌شده درخواست پذیرش تحصیلی را به همراه مدارک مورد نیاز به موسسه آموزشی مورد نظر (مدرسه، کالج یا دانشگاه) ارسال کند و در صورت موافقت مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی، نامه پذیرش تحصیلی موقت را دریافت کند تا بتواند برای ویزای کانادا اقدام کند.

پس از صدور نامه پذیرش تحصیلی موقت، با تمکیل مدارک و ارسال فیش‌های پرداختی نامه پذیرش تحصیلی اصلی صادر می‌شود که مهم‌ترین مدرک برای ثبت درخواست ویزای کانادا محسوب می‌شود. البته باید توجه داشت که موسسه آموزشی منتخب باید معتبر و مورد تایید آموزش و پرورش این کشور باشد.

پس از اخذ نامه پذیرش تحصیلی اصلی نوبت به گردآوری مدارک مورد نیاز برای ثبت درخواست ویزای کانادا می‌رسد که می‌توان با مراجعه به سایت اداره مهاجرت به آن‌ها دست‌یافت. چک لیست ویزای تحصیلی کانادا عبارت است از:

•    نامه پذیرش تحصیلی اصلی از موسسات آموزشی معتبر
•    برنامه تحصیلی Study Plan 
•    فرم‌های تکمیل‌شده درخواست ویزا (فرم ویزای تحصیلی، فرم اطلاعات خانوادگی و فرم schedule 1)
•    گواهی تمکن مالی با گردش حساب ۴ ماه اخیر متقاضی یا حامی مالی او
•    اسناد و مدارک اموال به نام متقاضی یا حامی مالی او
•    پاسپورت با اعتبار حداقل 6 ماهه
•    اسکن صفحه اول پاسپورت به‌همراه صفحات مهر خورده
•    اسکن اصل شناسنامه به همراه ترجمه
•    دو قطعه عکس ۳.۵ در ۴.۵
•    مدارک مبنی بر سابقه کاری
•    گواهی معتبر عدم سوء پیشینه (متقاضیان 18 سال به بالا)
•    فیش‌های واریزی
•    مدرک زبان انگلیسی
•    انگیزه‌نامه تحصیلی (به خصوص جهت تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی)

گواهی‌نامه تمکن مالی نمایان‌گر توانایی مالی دانشجو یا حامی مالی او برای پوشش هزینه‌های زندگی و تحصیل در کانادا است که از سوی بانک‌های ایرانی و به زبان انگلیسی صادر می‌شود. در این گواهی باید گردش حساب 4 ماهه متقاضی (یا حامی مالی او) رویت شود تا میزان درآمد ماهانه برای آفیسر ویزا اثبات شود.

در واقع تمکن مالی ارائه شده برای ویزای تحصیلی کانادا باید هزینه حداقل یک‌سال زندگی به همراه شهریه سالانه موسسه آموزشی را پوشش دهد.

در صورتی که هزینه‌های تحصیل و زندگی متقاضی از سوی فرد دیگری مانند پدر یا مادر تامین شود، فرد حامی موظف به ارائه نامه معتبر محضری مبنی بر پوشش هزینه‌های متقاضی در طول دوره تحصیل است. این نامه باید در کنار مدارک مالی برای سفارت ارسال شود.

متقاضی ویزای کانادا، برای زندگی در کشوری انگلیسی‌زبان باید مهارت و تسلط کافی به زبان انگلیسی (یا فرانسوی بسته به شهر مورد نظر) داشته باشد؛ به همین دلیل یکی از مهم‌ترین مدارک هر دو مرحله اخذ پذیرش و اخذ ویزای کانادا، ارائه مدرک زبان معتبر با نمره مناسب است.

مدرک زبان باید در طول دو سال قبل از زمان درخواست ویزای کانادا و پذیرش دریافت شده باشد تا اعتبار مورد نظر سفارت و موسسات آموزشی این کشور را داشته باشد. البته در صورتی که متقاضی پذیرش مشروط دریافت کرده باشد، از این شرط مستثنا می‌شود.

در صورت ارائه مدرک زبان آیلتس، متقاضی دوره کارشناسی باید نمره 6 به بالا، دوره کارشناسی ارشد نمره 6.5 به بالا و متقاضی دوره دکتری باید نمره 7 به بالا در کارنامه آزمون آیلتس (یا معادل آن در آزمون‌های بین‌المللی دیگر) ارائه دهد.

شرایط سنی یکی از مهم‌ترین موارد برای تحصیل در این پهنه محسوب می‌شود که عاملی تاثیرگذار در نتیجه ویزای کانادا برای افیسر ویزا در سفارت و مسئول پذیرش تحصیلی در دانشگاه محسوب می‌شود. به همین دلیل باید برای تحصیل در دوره کارشناسی تا 23 سال، تحصیل در دوره کارشناسی ارشد تا 28 سالگی و برای تحصیل در دوره دکترا تا 35 سالگی اقدام کرد. 

در صورتی که متقاضی بتواند سابقه شغلی مرتبط با تحصیل را ارائه دهد، می‌توان با ارائه مدارک معتبر وقفه یا به اصلاح گپ تحصیلی را پوشش داد. به همین دلیل وضعیت متقاضیان مهاجرت تحصیلی باید به صورت فردی مورد بررسی قرار بگیرد!

پس از گردآوری مدارک مورد نیاز ویزای کانادا، متقاضی می‌تواند به‌صورت آن‌لاین درخواست خود را به سفارت این کشور ارسال کند. پس از این مرحله ایمیل تاییدیه یا به اصطلاح سابمیت دریافت می‌شود. در صورت نیاز به تکمیل مدارک در ایمیل موارد مورد نیاز نام برده می‌شود.

در صورت تمکیل بودن مدارک و شرایط، متقاضی موظف است در جلسه انگشت‌نگاری موسوم به بایومتریک (بیومتریک) شرکت کند. با اینکه ویزای تحصیلی کانادا جلسه مصاحبه ندارد، اما اثر انگشت متقاضی باید در سیستم اداره مهاجرت به ثبت برسد.

ویزای تحصیلی کانادا از انواع ویزا کانادا

باید توجه داشت که پس از سفر جهت شرکت در جلسه بایومتریک، دیگر نیازی به مراجعه دوباره به دفتر کارگزاری VFSGlobal نیاز نیست؛ برای ارسال پاسپورت و دریافت ویزا می‌توان از سرویس پیکاپ استفاده کرد. لازم به ذکر است که ساعات و روزهای کاری سفارت یکشنبه تا پنجشنبه از ساعات ۸:۳۰ تا ۱۶:۳۰ به وقت محلی است.

هزینه ویزای تحصیلی کانادا

اخذ ویزای تحصیلی کانادا در دو مرحله شامل هزینه‌هایی می‌شود؛ هزینه بررسی و پردازش پرونده متقاضی ویزای تحصیلی 750 دلار هزینه دارد که فیش پرداختی آن باید در مرحله درخواست و ارسال مدارک، ضمیمه پرونده شود. (برای اطلاع از هزینه دقیق، به صفحه اصلی سایت لتسگو یونی مراجعه نمایید)

شرکت در جلسه بایومتریک که برای درخواست تمام انواع ویزا کانادا ضروری است، برای هر نفر 85 دلار هزینه دارد؛ انگشت‌نگاری از سنین 14 تا 79 سال الزامی است. افرادی که در 10 سال گذشته انگشت‌نگاری شده باشند، نیازی به ثبت مجدد اثر انگشت و شرکت در این جلسه ندارند؛ چراکه اثر انگشت آن‌ها هنوز در سیستم اداره مهاجرت این کشور موجود است.

باید توجه داشت که این هزینه‌ها توسط اداره مهاجرت و شهروندی اعلام شده و قابل تغییر است. به همین دلیل پیش از اقدام باید سایت اداره مهاجرت مورد مطالعه و هزینه‌های لازم بررسی شوند. از سویی دیگر، این هزینه‌ها ارتباطی به نتیجه ویزای کانادا ندارد؛ به عبارتی دیگر، در صورتی که درخواست متقاضی رد شد، هزینه‌ها به او بازگردانده نمی‌شود.

بر اساس قوانین مهاجرتی این کشور، متقاضیان تحصیل در کانادا می‌توانند به همراه خانواده در این سرزمین زندگی کنند؛ افراد زیر 17 سال به همراه پدر یا مادر، و افراد بالای 18 سال به همراه همسر و فرزندان زیر 18 سال. هزینه هزینه بررسی و پردازش هر یک از همراهان ۲۵۵ دلار اعلام شده است.

افزون بر هزینه‌های مربوط ویزا، میزان تمکن مالی ارائه شده در گواهی بانکی نیز باید به تعداد همراهان افزایش یابد؛ به این ترتیب در صورت همراهی همسر (یا یکی از والدین) باید 4 هزار دلار و به ازای هریک از فرزندان 3 هزار دلار باید به میزان تمکن مالی افزود.

ویزای کاری کشور کانادا چگونه است؟

ویزای کار یکی دیگر از مجوزهای موقت اقامت محسوب می‌شود که با تمدید آن می‌توان به اقامت دائم دست یافت. با اینکه برنامه‌های مهاجرتی متنوعی برای تامین نیروی کار ایجاد شده، اما به طور کلی برنامه‌های مهاجرت کاری به چهار نوع اصلی تقسیم می‌شوند؛ برنامه مهاجرت استانی (PNP)، برنامه مهاجرت فدرال (Federal)، جاب آفر (Job Offer) و مجوز کار پس از تحصیل (PGWP).

شرکت‌کنندگان در برنامه مهاجرت استانی (PNP) و برنامه مهاجرت فدرال (Federal) باید در سیستم ارزیابی نام کاربری ایجاد کنند؛ در این سیستم هر یک از شرایط مورد نیاز متقاضی امتیازی دارد. اگر متقاضی موفق به دریافت امتیاز مدنظر شود، می‌تواند با دریافت اقامت دائم وارد خاک شود، سپس به دنبال شغل مورد نظر باشد.

بزرگ‌ترین مزایای شرکت در برنامه‌های استانی و فدرال دریافت مجوز اقامت دائم از همان ابتداست، اما باید در نظر داشت که این قبیل برنامه‌ها، برای مشاغل پرتقاضای کانادا طراحی شده تا پوششی باشد برای نیازهای جامعه کانادایی.

مهاجرت کاری به کانادا نیاز به داشتن پیشنهاد شغلی Job Offer از سوی کارفرمایان کانادایی دارد؛ اگر متقاضی بتواند کارفرمایی را برای جذب خود متقاعد کند، سایر امور مربوط به دریافت مجوز کار و ویزای کانادا به عهده کارفرما خواهد بود. برای این منظور می‌توان از سایت‌های کاریابی بهره گرفت.

برخی از انواع ویزای کانادا به متقاضیان کار اجازه زندگی و اشتغال نیز می‌دهد؛ برای این منظور تنها کافی‌ست متقاضی مجوز کار آزاد (open work permit) دریافت کند؛ همراهان متقاضیان کار و تحصیل در کانادا می‌توانند از این امتیاز بهره‌مند شوند.

برای دریافت ویزای تحصیلی و کاری کانادا می‌توانید در ساعات اداری با شماره تلفن 02191095361 تماس گرفته و از خدمات سایت لتسگو یونی در این زمینه بهره‌مند شوید.