شهر سِینت جانز (یا تلفظ فرانسوی آن سنت جان) مرکز استان استان نیوفانلند و لابرادورِ کاناداست که در شرق استان، کشور و آمریکای شمالی واقع شده است. تحصیل در سینت جانز نیز مانند دیگر شهرهای کانادا نیازمند دریافت پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کاناداست. اما پیش از هر گونه اقدامی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا باید درباره زندگی و تحصیل در کانادا و تحصیل در سینت جانز اطلاعاتی کسب کرد. اهمیت این موضوع لتس گو یونی را بر آن داشت تا در برگ دیگری از معرفی شهرهای کانادا، به شهر بزرگ سینت جانز بپردازد. 

جاذبه های گردشگری سنت جان درآمد بسیاری برای این شهر دارد.

سینت جانز کجاست

شهر ساحلی سنت جان st. john's در امتداد کرانه‌های گسسته از آب‌های نیلگون اقیانوس اطلس، در شمال شرقی شبه جزیره آوالون در جنوب شرقی استان نیوفاند لند واقع شده است. بعد از مرکز استان نوا اسکوشیا سنت جان بزرگترین شهر منطقه و دومین شهر بزرگ در میان استان‌های منطقه آتلانتیک برشمرده می‌شود. این شهر قامت 446.04 کیلومتر مربع از کشور کانادا را به نام خود ثبت کرده است. اگر از منطقه سبز جزایر گرینلند چشم بپوشیم، سنت جان غربی‌ترین شهر آمریکای شمالی محسوب می‌شود. 

سنت جان بزرگ‌ترین شهر استان نیوفانلند برشمرده می‌شود که قدمت طولانی‌تری به نسبت دیگر شهرهای آمریکای شمالی دارد؛ این امر موجب شده تا سنت جان تاثیر عمیقی در اقتصاد و فرهنگ استان داشته باشد. از سویی دیگر، بندرهای سنت جان در کرانه‌های اقیانوس اطلس چرخ اقتصاد این شهر و استان را به‌طور چشمگیری روان کرده است. افزون‌بر موقعیت جغرافیایی سنت جان در جوار امواج اقیانوس اطلس، این شهر یکی از 19 شهر انرژی جهان و مرکز نفتی و گازی کانادا محسوب می‌شود؛ از این رو، 50 درصد اقتصاد نیوفاندلند و لابرادور به سنت جان وابسته شده است.

تحصیل در سینت جانز

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، تحصیل در کانادا معمولا آزمون ورودی مشخصی ندارد و تنها با ارائه مدارک معینی می‌توان به این هدف رسید. تحصیل در سینت جانز هم مانند دیگر شهرهای این کشور گسترده نیازمند دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه یا کالج و ویزای تحصیلی و پس از آن درخواست ویزای تحصیلی کاناداست.

دانشگاه های سینت جانز 

بیشتر جمعیت دانشجویان استان نیوفاندلند و لابرادور در شهر سنت جان و در موسسات آموزشی مختلفی گردهم آمده‌اند. دانشگاه نیوفانلند Memorial University of Newfoundland، دانشگاه مارین Marine Institute، و کالج آتلانتیک شمالی College of the North Atlantic، کالج ایسترن Eastern College و کالج کِین Keyin College از جمله موسسات آموزشی مهم این شهر هستند.

تحصیل در سنت جان نیازمند دریافت پذیرش و ویزای تحصیلی کاناداست.

یکی از پردیس‌های دانشگاه نیوبرانزویک University of New Brunswick, Saint John Campus نیز در این شهر واقع شده و در کنار دانشگاه نیوفاندلند Memorial University of Newfoundland مهم‌ترین موسسات آموزشی عالی این شهر محسوب می‌شوند. 

دانشگاه مموریال نیوفانلند

دانشگاه مموریال نیوفانلند Memorial University of Newfoundland که در محاوره به دانشگاه مموریال یا به اختصار مان MUN مشهور شده است، از مهم‌ترین و برجسته‌ترین موسسات آموزشی دولتی استان نیوفانلند و لابرادور برشمرده می‌شود. دانشگاه نیوفانلند بزرگ‌ترین دانشگاه منطقه آتلانتیک و تنها دانشگاه استان محسوب می‌شود. پردیس اصلی این دانشگاه در سال 1925 بنا شد و پردیس‌های دیگر در شهرهای کرنر بروک Corner Brook، هارلو Harlow، اسکس و در کشور بریتانیا تاسیس شده است.

در اوان پا گرفتن این موسسه بر نام دانشگاه نیوفانلند کلمه Memorial نیز اضافه شد تا یادبودی از جان‌باختگان جنگ جهانی اول باشد. دانشگاه نیوفاندلند به عنوان کالج دانشگاهی در سپتامبر سال 1925 تاسیس و آغاز به کار کرد، اما امروز بیش از 18 هزار دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی و در دانشکده‌های هنر، مدیریت بازرگانی، آموزش، مهندسی، پزشکی، پرستاری و علوم پایه و شش موسسه تخصصیِ تحصیلات تکمیلی، موسیقی، داروسازی، سینِتیک انسانی (جنبش شناسی)، تفریح و کار اجتماعی متقاضیان تحصیل در کانادا را پذیرش می‌کند. 

کالج آتلانتیک شمالی

بزرگ‌ترین و برجسته‌ترین کالج دولتی استان نیوفاندلند و لابرادور کالج آتلانتیک شمالی College of the North Atlantic نام دارد که به اختصار از آن به CNA نیز یاد می‌شود. کالج آنتانتیک شمالی که در سال 1997 تاسیس شده است، در حال حاضر 17 پردیس دانشجویی در سراسر استان و کشور برپا کرده و با دانشگاه‌های آسیایی کشورهای چین و قطر نیز همکاری دارد. 

اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه های سنت جان

هر دانشگاه یا کالج مدارک و شرایط خاصی برای دریافت پذیرش تحصیلی در سایت رسمی خود اعلام می‌کند؛ اما به طور کلی سوابق و مدارک تحصیلی، سوابق و مدارک شغلی، نمره مدرک زبان انگلیسی متوسط به بالا، نمره معدل متوسط به بالای آخرین مدرک تحصیلی و شرایط سنی از جمله موارد مشترک در میان این موسسات آموزشی است. پس از آماده‌سازی مدارک باید با بخش پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی مکاتبه و مدارک را ارائه کرد. با ثبت درخواست پذیرش تحصیلی در صورت واجد شرایط بودن نامه پذیرش تحصیلی اولیه صادر می‌شود. در این نامه که اعتباری موقت دارد، نقصی مدارک و شهریه پرداختی به متقاضی اعلام می‌شود. تکمیل و ارسال مدارک و فیش‌های پرداختی در این مرحله منجر به صدور پذیرش تحصیلی اصلی خواهد شد.

ویزای تحصیلی 

پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی اصلی می‌توان درخواست ویزای تحصیلی کانادا را ثبت (سابمیت) کرد. در این مرحله باید مدارک مشخصی را همراه فرم درخواست ویزای تحصیلی برای سفارت ارسال کرد. پس از آن بازه زمانی یک‌ماهه برای متقاضی تعیین می‌شود تا در جلسه انگشت‌نگاری شرکت کند.

با توقف فعالیت سفارت کانادا در ایران، برای شرکت در جلسه انگشت نگاری ویزای تحصیلی کانادا باید به دفترهای کارگزاری سفارت این کشور واقع در کشورهای همسایه همچون شهرهای آنکارا، استانبول، دبی، تفلیس و ... مراجعه کرد. تعیین زمان دقیق و مکان برگزاری جلسه به عهده متقاضی خواهد بود.

اما برای دریافت پاسپورت ویزا شده نیازی به سفر دوباره نیست و می‌توان از سرویس پیکاپ پاسپورت استفاده کرد.

سنت جان در شرقی ترین سزمین های آمریکای شمالی واقع شده است.

آب و هوای نیوفاندلند و لابرادور

تپه‌های مه‌آلود کرانه‌های شهر که میزبان امواج نیلیِ اقانوس اطلس هستند، تاثیر عمیقی در آب و هوای سینت جانز st. john's می‌گذارند. با اینکه سنت جان آب و هوای مرطوب قاره‌ای دارد، اما به دلیل جریان گرم و اقیانوسیِ گلف استریم (Gulf Stream) تغییرات فصلی از حد معمول کمتر به‌چشم می‌خورد.

البته باید در نظر داشت که اعتدالِ دریایی، حریف قدری برای سرمای سوزناک زمستانی در ماه ژانویه نیست؛ به‌طوری‌که میانگین دمای زمستانی در این شهر پایین‌تر دمای شهر همتای سنت جان در استان بریتیش کلمبیا یعنی کلونا (Kelowna) در نزدیکی اقیانوس آرام است. موقعیت جغرافیایی این شهر نام سنت جان را در طبقه بندی آب و هوای اقلیم زیرشُمالگانی یا اقلیم جنب‌شمالگان نیز جای داده است.

تابستان‌های سینت جانز

با اینکه سنت جان بارانی‌ترین شهر کانادا در خارج از مرزهای استان بریتیش کلمبیاست، اما تابستان‌ها خشک‌ترین فصل سال در این منطقه محسوب می‌شود. در گرم‌ترین روزهای سال که در ماه جولای تجربه می‌شود، میانگین دمای هوای سنت جان حدود 20 درجه سانتی گراد بالای صفر است. بارش‌های طوفانی و ناگهانی در این ماه از سال، از بالا رفتن دمای هوا جلوگیری می‌کند.

زمستان‌های سینت جانز

بارش برف در زمستان شهر سنت جان به 335 سانتی‌متر هم می‌رسد و معمولا هوای طوفانی ابتدا و انتهای این فصل با تگرگ و باران همراه می‌شود. شدت بارش برف در 17 ژانویه 2020 موجب شد تا در سنت جان وضعیت فوق‌العاده اعلام شود. دمای پایین در این فصل گاهی موجب یخ‌زدن باران و پدیدار شدن گداخته‌های نقره‌ای (silver thaws) شود! 

یخبندان زمستانی گاهی دمای هوای سنت جان را به 30 درجه زیر صفر هم میرساند.

هزینه زندگی در سنت جونز کانادا

با اینکه هزینه زندگی افراد به سبک زندگی آن‌ها ارتباط دارد، اما پیش از سفر و مهاجرت باید هزینه‌های زندگی در شهر مقصد را بررسی کرد. به نسبت بسیاری از کلان‌شهرهای کانادا مانند تورنتو و ونکوور، زندگی در سنت جان هزینه پایین‌تری دارد؛ زندگی یک فرد مجرد در این شهر ماهانه 1,260.68 دلار کانادا هزینه دارد که البته این میزان حداقل هزینه‌های زندگی دانشجویی نیست!

هزینه خورد و خوراک در سینت جونز

صرف یک وعده غذایی در رستوران‌های معمولی و ارزان‌قیمت سنت جان حدود 25 دلار کانادا هزینه دارد که با انتخاب رستوران‌های فست‌فود مانند مک‌دونالد، این مقدار تا 11 دلار کاهش می‌یابد. برای صرف یک فنجان کاپوچینوی معمولی در این شهر باید 3.94 دلار و برای یک قوطی نوشیدنی پپسی باید 2.13 دلار پرداخت کرد. البته بیشترین میزان هزینه‌ها مربوط به خورد و خوراک و مسکن است که در ادامه به آن می‌پردازیم.

در خریدهای سوپرمارکتی باید در نظر داشت که یک لیتر شیر معمولی 2.93 دلار، یک قرص نان سفید 500 گرمی 3.21 دلار و یک بسته 12 عددی تخم‌مرغ معمولی 3.67 دلار در سینت جانز هزینه دارد. قیمت هر کیلو برنج معمولی 5.10 دلار، پنیر محلی 9.20 دلار، فیله مرغ 12.88 دلار، گوشت قرمز 14.17 دلار، سیب 5.83 دلار، موز 3.25 دلار، پرتقال 6.56 دلار، گوجه .67 دلار، سیب‌زمینی 3.96 دلار و پیاز 3 دلار کاناداست.

هزینه مسکن در سینت جانز

ارائه اقامتگاه و خوابگاه در بسیاری از کالج‌ها و دانشگاه‌های کانادا کاهش چشمگیری در هزینه‌های زندگی دانشجویی را در پی دارد؛ اما در صورتی که دانشجوی مشغول به تحصیل در این شهر تمایل به کرایه آپارتمان داشته باشد، باید هزینه کرایه ماهانه 700 تا 1500 دلاری را جدا از هزینه زندگی در نظر بگیرد. آپارتمان یک‌خوابه در مرکز شهر حدود 856.67 دلار و آپارتمان سه‌خوابه در مرکز شهر به‌طور میانگین 1,444.44 دلار است. البته در حومه شهر کرایه‌ها کمی پایین‌تر است؛ میانگین کرایه ماهانه آپارتمان تک‌خوابه در حومه شهر 707.50 دلار و آپارتمان سه‌خوابه در همین حوالی 1,161 دلار کانادا اعلام شده است.

هزینه حمل و نقل در سینت جانز

استفاده از حمل‌نقل عمومی شهر نیاز به خرید بلیط‌های تک‌سفره یا ماهانه دارد؛ بلیط تک‌سفره که برای سفرهای معدود مناسب است 2.50 دلار قیمت دارد و بلیط‌های ماهانه که برای سفرهای مکرر طراحی شده، 78 دلار کاناداست. جهت استفاده از تاکسی‌های داخل شهر باید 3.88 دلار را به عنوان تعرفه ورودی در نظر داشت؛ در ضمن به ازای هر کیلومتر مسیر 2 دلار نیز به مبلغ ورودی افزوده می‌شود.

سنت جان مرکز استان نیوفانلند و لابرادور است.

شرایط زندگی نیوفاندلند

بر اساس معیارهای کیفیت زندگی، سنت جان st. john's یکی از بهترین شهرهای کانادا برای زندگی محسوب می‌شود. این شهر شاخص سلامت بسیار بالا و شاخص ترافیک و آلودگی هوای بسیار کمی دارد. منطقه سیگنال هیل، مسیر پیاده‌روی ساحل شرقی، و تپه‌های سبز سواحل سنت جان از زیبایی‌هایی طبیعی این شهر هستند که در کنار مراکز فرهنگی آن مانند کلیسای باپتیست سنت جان، منطقه تاریخی ملی فانوس دریایی کیپ اسپیر و کلیسای کاتولیک آنگلیکایی باپتیست مناطق دیدنی این شهر را تشکیل می‌دهند.

نگاهی کوتاه بر تاریخ سینت جانز

این سرزمین یکی از قدیمی‌ترین اردوگاه‌های ماهیگیران در قرن شانزدهم میلادی محسوب می‌شود. سِباستین کابوت Sebastian Cabot کاوشگر ونیزیِ قرن شانزدهم، نقشه لاتین این سرزمین را در سال 1545 ترسیم کرده است؛ او مدعی‌ست نام سنت جان از ورود او و پدرش "جان کابوت" به این سرزمین گرفته شده است. این دو که در آن زمان در خدمت ارتش بریتانیا بودند، صبح روز 24 ژوئن 1494 وارد این سرزمین شدند. 

سنت جان st. john's نقش مهمی در جنگ‌های هفت‌ساله میان فرانسویان و سرخپوستان بومی امریکا ایفا کرد و بدین ترتیب نام این شهر در تاریخ ماندگار شد. سنت جان در سال 1888 به طور رسمی به عنوان شهر معرفی شد. در طول تاریخ این شهر میزبان هلندی‌ها، فرانسوی‌ها و انگلیسی‌ها بوده و این امر تاثیر بسزایی در هنر، معماری و حتی زبان مردمان ساکن در این منطقه گذاشت، اما امروز بیش از 95 درصد جمعیت این شهر به زبان انگلیسی صحبت می‌کنند.