دانشگاه مموریال نیوفاندلند Memorial University of Newfoundland که به دانشگاه مموریال Memorial University و به اختصار MUN مشهور شده است، در شهر سینت جانز کانادا قرار دارد و چندین شعبه مختلف در شهرهای استان نیوفاندلند و لابرادور برای متقاضیان تحصیل در کانادا تاسیس کرده است. برخی نام این دانشگاه را به ترجمه آن «دانشگاه یادبود» می‌خوانند؛ علت این نام‌گذاری گرامی‌داشت قربانیان جنگ جهانی اول است.

دانشگاه مموریال یکی از گزینه‌های مناسب برای تحصیل در کانادا و مهاجرت تحصیلی برشمرده می‌شود؛ چراکه این موسسه آموزشی سال‌هاست با صدور پذیرش تحصیلی برای دانشجویان بین‌المللی از آن‌ها به گرمی استقبال می‌کند. جهت آشنایی بیشتر با دانشگاه Memorial تا پایان این برگ از معرفی دانشگاه های کانادا لتس گو یونی را همراهی کنید.

دانشگاه مموریال کانادا

پردیس اصلیِ دانشگاه مموریال نیوفاندلند در شمال شهر سینت جانز و در خیابان الیزابت واقع شده است. این دانشگاه دولتی با سابقه‌ای درخشان در حوزه‌های آموزش، و رشته‌های مهندسی، بازرگانی، زمین‌شناسی و داروسازی، از مشهورترین دانشگاه های استان نیوفاندلند و لابرادور و همچنین از جامع‌ترین دانشگاه های کانادا برشمرده می‌شود. 

دانشگاه مموریال یکی از اعضای قَدَرِ انجمن جهانی دانشگاه‌ها IAU به شمار می‌رود و برنامه‌های تحصیلی آن در مجموعه‌های پزشکی، پرستاری، مهندسی و بازرگانی در میان دانشگاه های کانادا زبان‌زد است. با شرکت در بیش از 40 برنامه انتقال دانشجو به کشورهای دیگر Memorial University of Newfoundland یکی از محبوب‌ترین دانشگاه های کانادا در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی محسوب می‌شود.

دانشگاه مموریال در حال حاضر در 6 پردیس مختلف فعالیت می‌کند: 

•    پردیس سینت جانز که پردیس اصلی این دانشگاه محسوب می‌شود و مقر کتابخانه‌ها و بایگانی‌های آن است، 
•    پردیس و دپارتمان علوم دریایی که امکانات بی‌نظیری مانند شبیه‌ساز پل کامل کشتی و بزرگترین مخزن دودکش در جهان را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد،
•    پردیس گرِنفِل Grenfell Campus که در شهر کُرنربروک واقع شده و در 156 دپارتمان رشته‌های زیرمجموعه علوم و تجارت، هنرهای زیبا، مدیریت منابع و پرستاری را برگزار می‌کند،
•    پردیس هارلو Harlow که در شهر اسکسِ کشور انگلیس تاسیس شده و دوره‌هایی را در رشته‌های زیست‌شناسی، بازرگانی، نمایشنامه و تئاتر، چشم‌انداز فرهنگ انگلیس، هنرهای زیبا (هر دو تئاتر و هنرهای تجسمی)، تاریخ و علوم سیاسی ارائه می‌دهد،
•    پردیس سیگنال هیل Signal Hill Campus که در ساختمان پیشین هتل سیگنال هیل در بندرگاه شهر سینت جانز مستقر شده و امکانات اقامتگاهی را نیز در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد، و
•    باغ گیاه شناسی Botanical Garden شهر سینت جانز که تبدیل به مرکز مطالعاتی گیاه‌شناسی دانشگاه مموریال شده است.

دانشگاه یادبود

همان‌طور که پیش‌تر اشاره کردیم، این موسسه آموزشی به گرامی‌داشت قربانیان جنگ‌های جهانی مموریال یا یادبود نامیده می‌شود و بسیاری از پارسی‌زبانان از آن با عنوان دانشگاه یادبود یاد می‌کنند؛ پس از جنگ جهانی دوم انحصار نام جنگ جهانی اول برداشته شد تا کشته شدگان در جنگ جهانی دوم را نیز در بر بگیرد.

این دانشگاه در سپتامبر سال 1925 به عنوان کالج مموریال در خیابان پَرِید Parade Street شهر سینت جانز آغاز به کار کرد. پیش از راه‌اندازی این موسسه آموزشی در منطقه دومینیون کانادا دانشگاه یا کالجی برای تحصیلات مقاطع بالاتر وجود نداشت و شهروندان این مناطق چاره‌ای جز سفر به دیگر شهرهای کانادا یا حتی انگلیس و آمریکا نداشتند. در واقع Memorial University برای آموزش معلمان مدارس مذهبی محلی و تربیت معلم‌های مقاطع دبستان و دبیرستان تاسیس شد.

در اولین سال پذیرش دانشجو، Memorial University با 57 دانشجو کار خود را شروع کرد؛ اما امروز سالانه بیش از 18 هزار دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از این موسسه آموزشی می‌شوند که بیش از 13 هزار و پانصد دانشجو در مقطع کارشناسی و نزدیک به 4 هزار دانشجو در مقاطع عالی مشغول به تحصیل می‌شوند.

اقامتگاه های دانشگاه مموریال

اقامتگاه‌های دانشگاه Memorial در پردیس سینت جانز در سه مجتمع مسکونی خلاصه می‌شود که بر اساس مقطع تحصیلی دانشجویان (کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری) طبقه‌بندی می‌شوند و به سبک سنتی، خانه سوئیت و آپارتمان طراحی شده‌اند. 

از جمله امکانات این خوابگاه‌ها (اتاق‌های دونفره مشارکتی یا تک نفره خصوصی) می‌توان به مبلمان، سرویس‌های بهداشتی مشارکتی و نیمه‌خصوصی، اینترنت پرسرعت رایگان، لباس‌شویی، سالن‌های ورزشی، استخر شنا و اتاق تلویزیون اشاره کرد. 

البته در پردیس سیگنال هیل هم امکانات اقامتگاهی و خوابگاه برای دانشجویان تعبیه شده است. اما اتاق‌ها بسیار کمتر از پردیس اصلی دانشگاه مموریال در سینت جانز است.

رشته های تحصیلی دانشگاه مموریال

بیش از 250 برنامه تحصیلی در پردیس‌های Memorial University of Newfoundland برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی در مقاطع مختلف دیپلم، کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در هفت دانشکده و شش موسسه طراحی شده است.

در محوطه پردیس سنت جان دانشگاه مموریال دانشکده پزشکی قرار گرفته که با بیمارستان عمومی مرکز علوم بهداشتی نیوفاندلند Newfoundland Health Science Center General Hospital همکاری می‌کند. دانشکده پزشکی در برنامه‌های آموزشی پیشرفته در رشته‌های زیرمجموعه علوم پزشکی، مدرک فارغ‌التحصیلی پزشکی نیز اعطا می‌کند.

معمولا سالانه نزدیک به 3 هزار دانشجوی بین المللی از دوره‌های تحصیلی تمام‌وقت و نیمه‌وقت Memorial University موفق به دریافت پذیرش تحصیلی می‌شوند که از 119 کشور مختلف در سراسر جهان تحصیل در کانادا را برگزیده‌اند.

به طور کلی دانشجویان بین‌المللی مشغول به تحصیل در کانادا 15 درصد جمعیت دانشجویی این موسسه آموزشی را تشکیل داده‌اند؛ امور مربوط به این گروه از دانشجویان Memorial University of Newfoundland در دفتر دانشجویان بین‌المللی (در مرکز کورت رئال) حل‌وفصل می‌شود.

ددلاین دانشگاه مموریال 

تحصیل در کانادا نیاز به توجه به تاریخ پذیرش تحصیلی و ثبت‌نام دانشگاه‌ها دارد؛ دانشگاه مموریال هم در طول سال تحصیلی سه‌بار دانشجو می‌پذیرد. آخرین مهلت ثبت درخواست پذیرش تحصیلی برای ترم پاییز اول مارس، ترم زمستان اوایل اکتبر و ددلاین ترم بهار اوایل فوریه اعلام شده است. 

باتوجه به پروسه طولانی بودن ویزای تحصیلی برای ایرانی‌ها پیشنهاد می‎کنیم برای درخواست پذیرش تحصیلی سریع‌تر اقدام کنید و ارسال مدارک را برای روزهای پایانی مهلت آن باقی نگذارید؛ چراکه ثبت درخواست ویزای تحصیلی کانادا نیاز به ارسال نامه پذیرش تحصیلی اصلی از دانشگاه Memorial دارد.

پذیرش کارشناسی از دانشگاه مموریال

ورود به نیاز به ارائه مدارک و شرایط لازم برنامه‌های تحصیلی این دانشگاه دارد؛ برای این منظور ابتدا باید برنامه تحصیلی مورد نظر را از میان صدها رشته تحصیلی در دپارتمان‌های کسب‌وکار، آموزش، مهندسی، سینتیک و حرکت‌شناسی انسان، علوم انسانی و علوم اجتماعی، دارو، موسیقی، پرستاری، داروسازی، علوم پایه و امور اجتماعی برگزید. پس از انتخاب برنامه تحصیلی باید شرایط پذیرش تحصیلی را دریافت و برای مهیا کردن مدارک و شرایط اقدام کرد.

هر یک از رشته‌های تحصیلی این دانشگاه شرایط منحصر به فردی جهت اعطای پذیرش تحصیلی تعیین کرده‌اند؛ اما در کل ترجمه مدارک تحصیلی به همراه ریز نمرات، مدرک زبان انگلیسی با نمره متوسط به بالا، و ترجمه مدارک شناسایی و هویتی از جمله موارد مشترک میان آن‌هاست. باید توجه داشت که بیشتر رشته‌های تحصیلی شرط معدل 14 به بالا تعیین کرده‌اند.

مهاجرت تحصیلی به کانادا نیاز غیرقابل اغمازی به مدرک معتبر زبان انگلیسی دارد؛ نمره مدرک زبان باید بالای متوسط باشد و در دوسال اخیر دریافت شده باشد. اما طبق قوانین Memorial University of Newfoundland دانشجویان بین‌المللی باید در آزمون زبان انگلیسی شرکت کنند و در صورت عدم کسب امتیاز لازم باید در دوره زبان دانشگاه شرکت کنند تا تسلط کافی به این مهارت را کسب کنند.

متقاضیان ایرانی برای دریافت پذیرش تحصیلی باید مدرک پیش‌دانشگاهی داشته باشند؛ درصورتی که رشته تحصیلی متقاضی در مقطع دبیرستان شامل این مدرک نشود، باید در رشته‌ای مرتبط مدرک کاردانی به جای مدرک پیش‌دانشگاهی ارائه دارد.

پذیرش مستر از دانشگاه مموریال

تحصیل در مقاطع عالی Memorial University of Newfoundland افزون بر کسب حدنصاب نمره آزمون زبان انگلیسی نیاز به ارائه رزومه آکادمیک، انگیزه نامه، توصیه‌نامه و در برخی رشته‌ها کار تحقیقاتی و مقاله دارد. باید توجه داشت که تحصیل در کانادا شرط معدل و شرایطی سنی دارد؛ ارائه سوابق شغلی مرتبط می‌توان پوششی بر گپ تحصیلی متقاضی باشد. 

برخی از برنامه‌های تحصیلی Memorial University نیاز به گذراندن دوره‌های پیش‌نیاز دارند و جهت اخذ پذیرش تحصیلی از برخی رشته‌ها در این مقطع نیاز به ارائه کارنامه آزمون GRE یا GMAT وجود دارد. برای مثال، اخذ پذیرش تحصیلی از رشته‌های روان‌شناسی و دکترای مدیریت ام بی ای به نمره این آزمون‌ها نیاز است.
جهت کسب نتیجه بهتر و مشاوره بهتر می‌توانید فرم ارزیابی آنلاین پذیرش تحصیلی لتس گو یونی را پر کنید و با تکمیل آن از تجربیات همکاران ما در بخش اعزام دانشجو لتسگو یونی بهره‌مند شوید.

هزینه دانشگاه مموریال کانادا

به‌طور میانگین هزینه تحصیل در دانشگاه مموریال نیوفاندلند در دوره‌های کارشناسی سالانه 11,460 دلار هزینه دارد. تحصیل در دوره معادل کارشناسی ارشد 6,390 دلار، برنامه‌های تحصیلی دوساله کارشناسی ارشد 9,666 دلار، برنامه‌های تحصیلی یک‌ساله کارشناسی ارشد 6,654 دلار، دوره پزشکی 12 هزار دلار، و برنامه‌های تحصیلی دوره دکترا 17,988 دلار کانادا شهریه دارد. 

افزون بر مبلغ شهریه، هزینه‌های دیگری نیز وجود دارد که باید در حین ثبت‌نام پرداخت شود؛ برای مثال بیمه دانشجویی 523 دلار، تفریحات دانشجویی 126 دلار، اتحادیه دانشجویی 128 دلار، خدمات دانشجویی 100 دلار هزینه دارد.

هزینه اقامتگاه‌های دانشگاه Memorial نیز بسته به امکانات و خدمات به ازای هر ترم حدود هزار و نه‌صد تا 2هزار و پانصد دلار برآورد می‌شود. البته هزینه برنامه غذایی (که در برخی اقامتگاه‌ها اجباری است) به صورت جداگانه (حدود 2500 دلار) دریافت می‌شود.

رنکینگ دانشگاه مموریال کانادا

این موسسه آموزشی یکی از بهترین دانشگاه های کانادا محسوب می‌شود. در آخرین گزارش مجله آماری مکلین که به دانشگاه‌های برتر کانادا می‌پردازد، نام دانشگاه مموریال در سال 2022 به عنوان نهمین دانشگاه جامع برتر کانادا معرفی شد.

در رنکینگ‌های جهانی نیز نام Memorial University of Newfoundland به‌نیکی می‌درخشد؛ موسسه آماری QS در سال 2023 دانشگاه مموریال را در جایگاه 751 تا 750 جهانی و 23 تا 24 ملی کانادا قرار داده است، ARWU نیز رده‌های 751 تا 800 را در جهان به این دانشگاه اختصاص داده است و موسسه آماری تایمز نیز در سال 2023 این موسسه آموزشی را در رتبه 601 تا 800 جهان قرار داده است.

دانشجویان ایرانی دانشگاه مموریال

دانشگاه Memorial یکی از ارزان‌ترین دانشگاه های کانادا محسوب می‌شود که در میان بهترین دانشگاه های کانادا نیز قرار گرفته است. شاید به همین دلیل باشد که بسیاری از ایرانیان برای مهاجرت تحصیلی به کانادا این موسسه آموزشی را برمی‌گزینند. 

ایرانیان مشغول به تحصیل در Memorial University of Newfoundland انجمنی را در سال 2010 با عنوان مان‌ایرانی‌ها MUNIranians تشکیل دادند که هدف اصلی آن‌ها معرفی آداب و رسوم و فرهنگ ایرانی به شهروندان سینت جانز و کاناداست.

سایت دانشگاه مموریال کانادا

برای دریافت اطلاعات هر یک از برنامه‌های تحصیلی این دانشگاه می‌توانید به سایت دانشگاه مموریال کانادا مراجعه کنید. افزون بر اطلاعات به‌روز و تاریخ‌های مهم این دانشگاه، می‌توانید با تور مجازی سری به پردیس‌های این دانشگاه بزنید و پیش از مهاجرت تحصیلی با فضای آن آشنا شوید. با کلیک بر لینک بالای همین صفحه می‌توانید به سایت رسمی دانشگاه مموریال وارد شوید.