دانشگاه ویکتوریا کانادا University of Victoria یکی از برترین دانشگاه‌های تحقیقاتی این کشور در استان بریتیش کلمبیا برشمرده می‌شود که در شمالِ شهر ویکتوریا واقع شده و میزبانی گرمی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی بوده است. رنکینک دانشگاه ویکتوریا موجب شده این موسسه آموزشی به عنوان یکی از گزینه‌های تحصیل در کانادا قرار بگیرد.

نحوه دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه Victoria و دیگر خدمات آن‌را در این بخش از معرفی دانشگاه های کانادا لتس گو یونی بخوانید.

دانشگاه ویکتوریا کانادا کجاست

دانشگاه ویکتوریا کانادا که اغلب به فرم اختصار آن UVic خوانده می‌شود، در نزدیکی خلیج اوک‌بی از توابع شهر ویکتوریا واقع شده و امتداد آن به شهر سانیچ می‌رسد؛ در واقع پردیس دانشگاه ویکتوریا کانادا در ۷ کیلومتری شمال شهر ویکتوریا میان درختچه‌های بیشه‌زار حومه شهر ویکتوریا واقع شده است و تنها 15 دقیقه تا مرکز شهر ویکتوریا فاصله دارد.

دانشگاه Victoria کانادا قدیمی‌ترین موسسه تحصیلات تکمیلی در استان بریتیش کلمبیا محسوب می‌شود که در سال 1903 به عنوان کالجی وابسته به دانشگاه مک‌گیل تاسیس شد. در اول ژوئیه 1963 منشور استانی استقلال UVic را به عنوان یک دانشگاه معرفی کرد. اما امروز این مجموعه آموزش عالی در 8 دانشکده و 4 مدرسه تخصصی به استقبال علاقه‌مندان تحصیل در کانادا می‌رود.

دانشگاه دولتی و پژوهش‌محور Victoria ارتباط نزدیکی با پژوهشگاه‌های مشهور کانادا و جهان دارد و در شبکه گسترده‌ای با دانشگاه های کانادا و جهان همکاری می‌کند. اگر در برنامه مهاجرت تحصیلی خود ویکتوریا را برگزیده‌اید، می‌توانید پس از گذراندن تعداد مشخصی از واحدهای درسی در برنامه‌های انتقال دانشجو UVic شرکت کنید و برای ادامه تحصیل به دیگر مجتمع‌های آموزش عالی در اروپا و حتی امریکا منتقل شوید.

تیم‌های ورزشی ویکتوریا با نام‌های Victoria Vikes یا Vikes Nation در سطح استانی و دانشگاهی وارد میدان رقابت می‌شوند و در رشته‌هایی نظیر قایقرانی، شنا، راگبی و بسکتبال مقام‌های ارزنده‌ای کسب کرده است. دانشجویان این مجتمع آموزش عالی نیز می‌توانند از امکانات ورزشی UVic در فضاهای مجهز رشته‌های قایقرانی، کشتیرانی، بسکتبال، پیست کراس کانتری، هاکی روی چمن، گلف، راگبی، فوتبال و شنا بهره‌مند شوند و در سطوح حرفه‌ای به رقابت بپردازند.

کلوب دانشجویان دانشگاه Victoria کانادا یک باشگاه خصوصی است که در پردیس آن به فعالیت می‌پردازند و شامل اعضای هیئت علمی، کارمندان و همچنین دانشجویان می‌شود. اعضای این انجمن می‌توانند از امکانات داخل و خارج از پردیس UVic بهره‌مند شوند.

داخل پردیس دانشگاهی Victoria باغ‌هایی پوشیده از درخت‌ها و بوته‌های سبز احاطه کرده که فضای دنجی برای استراحت و مطالعه رقم زده است. در میان مسیرهای پیاده‌روی حوضچه‌ها و مجسمه‌های زیبایی طراحی شده که جذابیت محیط UVic را دوچندان کرده است. می‌توان روی نیمکت‌ها آرمید و ساعت‌ها به تلالو خورشید میان شاخساران رنگین خیره شد.

قدیمی‌ترین و معتبرترین نشریه دانشجویی ویکتوریا که در سال 1948 تاسیس شده است، مارتلتThe Martlet نام دارد و در سراسر این مجتمع آموزشی و منطقه ویکتوریای بزرگ توزیع می‌شود. نام این دوماه‌نامه از پرنده افسانه‌ای برگرفته شده که ناتوانی او در فرود، نماد تلاشِ مداوم برای کسب دانش، یادگیری و ماجراجویی قرار گرفته است.

نام Victoria در عرصه‌های بین‌المللی نیز خوش درخشیده است؛ این مرکز تحقیقاتی با مجتمع‌های پژوهشی مشهور جهان همکاری دارد که از میان می‌توان به دانشگاه لندن، دانشگاه واشنگتن، دانشگاه هنگ‌کنگ، دانشگاه اوتراخت و دانشگاه ملی سنگاپور اشاره داشت. 

ارائه فرصت‌های ناب در زمینه رشد اجتماعی، فرهنگی، هنری، ورزشی و تفریحی در قالب برپایی کنسرت، نمایش فیلم، برگزاری نمایشگاه و سخنرانی در دانشگاه ویکتوریا کانادا مورد توجه علاقمندان تحصیل در کانادا قرار گرفته است.

خوابگاه دانشگاه ویکتوریا

متقاضیان مهاجرت تحصیلی می‌توانند در اقامتگاه‌هایی که در فضای پردیس دانشگاهی UVic قرار گرفته‌اند زندگی کنند. این اقامتگاه‌ها تنوع بالایی دارند و بر اساس خوابگاه‌های آکسبریج (کمبریج و آکسفورد) طراحی شده‌اند؛ درواقع بخشی از خوابگاه‌های دانشگاه Victoria کانادا به صورت خانه‌های کوچک اختصاصی طراحی شده‌اند و برخی دیگر آپارتمانی. 

اتاق‌های این اقامتگاه‌ها با وسایل اولیه زندگی تجهیز شده‌اند و اینترنت پرسرعت را در اختیار علاقه‌مندان به تحصیل در کانادا قرار می‌دهند. در اقامتگاه‌های ویکتوریا بیش از دو هزار دانشجو زندگی می‌کنند و سالانه حدود 600 دانشجوی جدید در این اقامتگاه‌ها اسکان داده می‌شوند. ناگفته نماند سازه‌های جدید خوابگاهی درون پردیس دانشگاهی UVic در حال ساخته‌شدن هستند.

قدیمی‌ترین و مشهورترین اقامتگاه‌های پردیس دانشگاه Victoria کانادا خوابگاه کریگ‌داروک Craigdarroch نام دارد. این خوابگاه که هم‌نام یکی از موزه‌ها و قصرهای باستانی کاناداست، ساختمان سنگی زیبایی‌ست که با مجموعه‌ای از پل‌ها، راهروها و تونل‌ها پوشیده از پیچک به دیگر نقاط پردیس UVic متصل شده است. تالارهای مدرن این مجموعه از شش ساختمان تشکیل شده است و به همراه اتاق‌های مشهور Gordon Head و Ring Road Hall اطراف یک حیاط بزرگ ساخته شده‌اند.

در کنار اقامتگاه‌های پردیس دانشگاه ویکتوریا کانادا، خوابگاه‌های دانشجویی دیگری در نزدیکی آن ایجاد شده تا گنجایش بیشتری از دانشجویان مشتاق مهاجرت تحصیلی را پوشش دهد. باید در نظر داشت که بیشتر خوابگاه‌های بیرون از پردیس Victoria بدون اسباب و وسایل زندگی ارائه می‌شوند؛ جهت کاهش هزینه‌ها می‌توان از اتاق‌های مجهز و مبله استفاده کرد یا از اتاق‌های مشترک بهره‌مند شد.

رنکینگ دانشگاه ویکتوریا

بر اساس گزارش سالانه موسسات آماری جهان، معمولا نام این مجتمع آموزش عالی در شمار برترین دانشگاه های کانادا و حتی جهان اعلام می‌شود؛ طبق آخرین گزارشی که رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان شانگهای ARWU در سال 2023 منتشر کرده است، دانشگاه ویکتوریا کانادا در جایگاه 324 جهانی قرار گرفته است.

رتبه‌بندی SQ در سال 2023 نام دانشگاه Victoria کانادا را در رده 359 جهانی و بیستم ملی کانادا قرار داده است.

تایمز هم از دیگر موسسات آماری دانشگاهی معتبر برشمرده می‌شود که دانشگاه ویکتوریا کانادا را در رتبه 301 تا 350 جهانی جای داده است.

دانشکده های دانشگاه ویکتوریا

سالانه نزدیک به 22 هزار دانشجو موفق به دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه Victoria کانادا می‌شوند که حدود 18,389 دانشجو در مقطع کارشناسی و حدود 3,307 دانشجو در مقاطع عالی مشغول به تحصیل می‌شوند. 

دانشجویان دانشگاه Victoria کانادا تحت نظر 914 استاد و با همکاری 5,251 کارمند اجرایی تحصیل در کانادا را در رزومه تحصیلی خود ثبت می‌کنند. جالب است که بدانید حدود 16 درصد از دانشجویان پذیرفته شده در UVic را دانشجویان بین‌المللی تشکیل می‌دهند. 

علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی می‌توانند شانس خود را در اخذ پذیرش تحصیلی دانشگاه ویکتوریا کانادا در دانشکده کسب و کار، دانشکده مهندسی، دانشکده توسعه اجتماعی و انسانی، دانشکده هنرهای زیبا، دانشکده حقوق، دانشکده آموزش، دانشکده علوم، دانشکده علوم انسانی، دانشکده پزشکی، دانشکده مطالعات زمین و اقیانوس Victoria امتحان کنند. برنامه‌های تحصیلی ارائه شده در دانشکده‌های علوم انسانی و علوم پایه UVic از تنوع بیشتری برخوردار هستند و مورد توجه علاقه‌مندان مهاجرت تحصیلی واقع می‌شوند.

دو بخش علوم پزشکی و تحصیلات عالی نیز از جمله پرطرفدارترین برنامه‌های تحصیلی مجموعه آموزش عالی Victoria محسوب می‌شوند که در رده‌بندی‌های جهانی جایگاه ویژه و ثابتی را به خود اختصاص داده‌اند. مدرسه کسب‌وکار پیتر بی گوستاوسون (Peter B. Gustavson School of Business) و مدرسه حقوق (UVic Law) از دیگر زیرمجموعه‌های UVic هستند.

رشته های دانشگاه ویکتوریا کانادا

طرفداران مهاجرت تحصیلی می‌توانند از سه مقطع تحصیلی کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری مجموعه Victoria پذیرش تحصیلی دریافت کنند؛ برای این منظور ابتدا باید از میان رشته‌های ارائه شده برنامه تحصیلی مورد علاقه خود را برگزینند. 

متقاضیان واجد شرایط UVic می‌توانند در دانشکده بازرگانی و مدرسه‌های سارل گیلSardul S. Gill Graduate School از رشته‌های MBA بازرگانی، مدیریت بازرگانی، تجارت جهانی و ... پذیرش تحصیلی دریافت کنند. 

در دانشکده آموزش Victoria رشته‌های احیای زبان بومی، مربی‌گری تربیت بدنی، آموزش روانشناسی، کینزیولوژی، آموزش بهداشت و سرگرمی، تربیت مدرس مقطع ابتدایی و متوسطه، مشاوره بالینی و رهبری ارائه می‌شود.

علاقمندان به مهاجرت تحصیلی می‌توانند در دانشکده مهندسی دانشگاه ویکتوریا کانادا از رشته‌های مهندسی عمران، علوم کامپیوتر، مهندسی برق و کامپیوتر، مهندسی مکانیک و نرم‌افزار، مهندسی زیست پزشکی، علوم کامپیوتر و علوم اطلاعات بهداشتی، علوم کامپیوتر و آمار، جغرافی و علوم کامپیوتر، موسیقی و علوم کامپیوتر، علوم کامپیوتر و هنرهای بصری، تکنولوژی و جامعه پذیرش تحصیلی دریافت کنند.

برنامه‌های تحصیلی دانشکده هنرهای زیبا UVic در موضوعاتی نظیر تاریخچه هنر و مطالعات بصری، تئاتر، نویسندگی، موسیقی، مطالعات فیلم، رسانه‌های دیجیتالی و تعاملی در هنر، علوم کامپیوتر و هنرهای بصری طراحی می‌شوند.

در دانشکده توسعه انسانی و اجتماعی Victoria رشته‌های مراقبت از کودک و نوجوان، خدمات بهداشتی و اجتماعی، بهداشت و جامعه، علوم اطلاعات بهداشتی، پرستاری، مدیریت عمومی، مددکاری، علوم کامپیوتر و اطلاعات بهداشتی ارائه می‌شود.

دانشکده علوم انسانی دانشگاه Victoria کانادا رشته‌های زبان‌شناسی کاربردی، مطالعات چینی، زبان و ادبیات، زبان انگلیسی، زبان فرانسه، مطالعات جنسیت، مطالعات آلمانی و اسلواکی، مطالعات یونانی و رومانی، زبان و فرهنگ یونانی و لاتین، مطالعات اسپانیایی و ایتالیایی، مطالعات میان‌رشته‌ای آمریکای لاتین، مطالعات اقلیمی و آسیایی، تاریخ، زبان‌شناسی، مطالعات منطقه اقیانوس آرام، مطالعات مذهبی، مطالعات زنان، مطالعات آسیای جنوب شرقی، فلسفه و نویسندگی خلاقانه، بهداشت و جامعه، مطالعات ژاپنی، مطالعات بومی، مطالعات فرهنگ و ادبیات آمریکای لاتین، مذهب، فرهنگ و جامعه ارائه می‌دهد.

معمولا برنامه‌های تحصیلی دانشکده حقوق Victoria حول رشته‌های حقوق، دکتری فقه، دکتری فقه و مدیریت بازرگانی، دکتری فقه و مدیریت امور عمومی طراحی می‌شود.

متقاضیان تحصیل در کانادا می‌توانند از دانشکده علوم در برنامه‌های تحصیلی رشته‌های بیولوژی، آمار، ریاضیات، فیزیک و علوم اقیانوس، میکروبیولوژی، بیوشیمی، شیمی، مطالعات زمین و اقیانوس، ریاضیات و آمار، فیزیک و اخترشناسی، فیزیک و زیست‌شیمی، جغرافیای فیزیکی و علوم زمین و اقیانوس، بیولوژی و روانشناسی، بیولوژی و علوم زمین و اقیانوس، شیمی و ریاضیات، علوم زمین، علوم کامپیوتر و ریاضیات پذیرش تحصیلی UVic را اخذ کنند.

علاقمندان به رشته‌های انسان‌شناسی، بیولوژی و روانشناسی، اقتصاد، ریاضیات مالی و اقتصاد، جغرافیا، مطالعات زیست‌محیطی، جغرافیای فیزیکی و علوم اقیانوس و زمین، علوم سیاسی، روانشناسی، روانشناسی و علوم کامپیوتر، جامعه‌شناسی می‌توانند درخواست پذیرش تحصیلی خود را از دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه Victoria کانادا ثبت کنند.

اپلای دانشگاه ویکتوریا

تحصیل در کانادا بدون شرکت در آزمون ورودی و تنها با ارائه مدارک مشخصی ممکن است؛ دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه ویکتوریا کانادا نیز به مدرک فارغ‌التحصیلی، مدرک معتبر زبان انگلیسی، شرایط سنی معقول، ریز نمرات مقاطع تحصیلی قبلی، انگیزه‌نامه و توصیه‌نامه از استادان پیشین نیاز دارد.

تحصیل در مقطع کارشناسی UVic نیاز به ارائه دیپلم 12 ساله متوسطه دارد؛ با توجه به نظام آموزشی کشور برخی رشته‌های تحصیلی هنرستانی دوره پیش‌دانشگاهی ندارند و در طول 11 سال به اتمام می‌رسند. این دسته از متقاضیان می‌توانند مدرک کاردانی از رشته تحصیلی مرتبط را جایگزین مدرک پیش‌دانشگاهی کنند. 

با توجه به قوانین پذیرش تحصیلی UVic متقاضیان تحصیل در مقاطع عالی باید مدرک فارغ‌التحصیلی لیسانس با نمره معدل بالای 15.20 داشته باشند؛ افزون بر این معدل کارنامه دو سال پایانی دوره تحصیلی (و در برخی رشته‌ها ریز نمرات) باید حداقل 15 باشد. باید توجه داشت که تحصیل در برخی رشته‌ها نیاز به نمرات بالاتری هم دارد.

باید توجه داشت که شرایط اپلای هریک از برنامه‌های تحصیلی UVic با دیگری متفاوت است؛ برخی از رشته‌ها نیاز به کارنامه آزمون‌های بین‌المللی (مانند GMAT یا GRE) دارد و برخی دیگر نمره زبان انگلیسی بالاتری را شرط دریافت پذیرش تحصیلی کرده است. 

زندگی و تحصیل در کانادا به عنوان کشوری که یکی از زبان‌های ملی آن «انگلیسی» اعلام شده، نیاز به تسلط و درک مطلب خوبی از این زبان دارد. با ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر (با عتبار 2 سال پیش از ثبت درخواست پذیرش تحصیلی) این مهارت به اثبات می‌رسد.

دانشگاه Victoria کانادا مدرک زبان انگلیسی آیلتس با نمره 6.5 به بالا، مدرک تافل PBT با حداقل نمره 575، مدرک تافل iBT با نمره 90 به بالا، مدرک CAEL با حداقل نمره 70، و مدرک MELAB با حداقل نمره 90 می‌پذیرد.

در صورتی که متقاضی نمره کمتری در مدرک زبان انگلیسی ارائه دهد، می‌تواند با دریافت پذیرش تحصیلی مشروط وارد دانشگاه ویکتوریا کانادا شود و پس از گذراندن دوره زبان انگلیسی، در رشته تحصیلی مورد نظر تحصیل کند.

در دوره زبان انگلیسی UVic دانشجو در کلاس‌های 4 تا 10 هفته‌ای (بسته به سطح زبان انگلیسی) 20 ساعت در هفته مشغول یادگیری زبان انگلیسی می‌شود. در این دوره، متقاضی می‌تواند از تمامی خدمات دانشجویان بین‌المللی دانشگاه Victoria کانادا (خوابگاه، برنامه غذایی، کارت دانشجویی، کارت‌بلیت تخفیف استفاده از حمل‌ونقل عمومی و ...) بهره‌مند شود.

پس از ترجمه مدارک مورد نیاز برای پذیرش نوبت به ثبت درخواست و ضمیمه مدارک می‌رسد. جهت بررسی وضعیت تحصیلی دانشجویان بین‌المللی UVic مبلغ 200 دلار به عنوان اپلیکیشن فی در این مرحله دریافت می‌شود.

برای آگاهی از وضعیت تحصیلی خود می‌توانید پیش از هر اقدامی برای تحصیل در کانادا، فرم ارزیابی آنلاین پذیرش تحصیلی را در سایت لتس گو یونی تکمیل کنید و در زمان مناسب‌تری به دنبال ارتقا شرایط خود باشید.

ددلاین دانشگاه ویکتوریا کانادا

تقریبا در تمامی مراحل پذیرش و ثبت‌نام دانشگاه Victoria کانادا باید به مهلت و بازه‌های تعیین شده از سوی این موسسه آموزشی توجه ویژه‌ای داشت؛ چرا که اقدام بی‌موقع می‌تواند یک‌ترم یا حتی یک‌سال تحصیلی شما را از برنامه مهاجرت تحصیلی خود عقب بیاندازد.

دلاین اصلی UVic برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی معمولا 15 ژانویه هر سال است؛ اما برای اطلاعات بیشتر درباره هر رشته تحصیلی باید به اطلاعات به روز سایت دانشگاه Victoria کانادا مراجعه کرد. البته با کمک مشاوران کارآزموده و باتجربه لتس گو یونی می‌توانید تمامی مراحل از درخواست تا ثبت نام را بدون دغدغه سپری کنید. برای این منظور می‌توانید از همین‌جا جهت رزرو آنلاین وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی اقدام کنید.

هزینه تحصیل در دانشگاه ویکتوریا کانادا

شهریه دانشگاه های کانادا به رنکینگ ملی و جهانی، مقطع و رشته تحصیلی وابسته است؛ دانشگاه Victoria کانادا به عنوان یکی از برترین دانشگاه های کانادا سالانه (دو ترمی) به طور میانگین حدود 25 هزار دلار تا 37 هزار دلار شهریه دارد. 

در کنار شهریه UVic، باید حدود 154 دلار برای انجمن‌های دانشجویی، 182 دلار برای عضویت در باشگاه‌های ورزشی پردیس دانشگاه،265 دلار بیمه سلامت دانشجویی (اجباری)، 180 دلار برای بیمه دندان‌پزشکی و ... در نظر گرفت. 

هزینه استفاده از اقامتگاه‌های دانشگاه ویکتوریا کانادا در طول سال تحصیلی 2021 – 2022 (سپتامبر تا آوریل) حدود 6,954 دلار تا 11,844 دلار اعلام شده است. شرح هزینه‌ها به خدمات اقامتگاه‌ها، نوع خوابگاه و وعده غذایی بستگی دارد. برای مثال استفاده از خوابگاه‌های سوپر UVic (اتاق خصوصی + تمامی وعده‌های غذایی) حدود 11 هزار دلار هزینه دارد و استفاده از اتاق‌های اشتراکی (چهار تختی) حدود 6,954 دلار اعلام شده است.