دانشگاه آکادیا در کشور کانادا واقع شده است و یکی از قدیمی ترین دانشگاه‌های کشور کانادا در زمینه هنرهای آزاد است که در سال 1838 در استان نوا اسکوشیا و در شهر ولف ویل تاسیس شد. آکادیا یک دانشگاه دولتی است که بیش از 200 برنامه آموزشی متنوع را برای متقاضیان تحصیل در این دانشگاه ارائه می‌دهد. برای کسب اطلاع از نحوه پذیرش دانشگاه آکادیا و همچنین هزینه‌ها و رشته های دانشگاه آکادیا با لتس گو یونی همراه باشید.

شهر ولف ویل یک شهر کوچک با موقعیت‌های عالی در کشور کانادا است و موقعیت ساحلی و جاذبه‌های منطقه‌ای آن هواداران بسیاری دارد. همچنین موقیعیت مکانی دانشگاه آکادیا که تنها یک ساعت با شهر هالیفکس و فرودگاه بین المللی این شهر فاصله دارد، یک فرصت استثنایی برای دانشجویان بین المللی است زندگی و تحصیل در کانادا را با زندگی در یک شهر کوچک ولی در عین حال نزدیک به امکانات شهرهای بزرگ تجربه می‌کنند. 

دانشگاه آکادیا کانادا

دانشگاه Acadia در سال 1839 با داشتن تنها 2 دانشکده درهای خود را به روی علاقه مندان تحصیل در منطقه ولف ویل گشود و در همان سال تعداد 21 دانشجو را پذیرش کرد. اما به مرور و در گذر زمان، اندازه و کیفیت آموزشی خود را ارتقا داد و هم اکنون اندازه پردیس خود را به 100 هکتار رسانده است.

تعداد پذیرفته شدگان هر دوره ورودی به دانشگاه Acadia به طور معمول در حدود 4 هزار دانشجو در دوره‌های تمام وقت است که از این تعداد، 11 درصد را دانشجویان بین المللی تشکیل داده‌اند که موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه شده‌اند.

دانشگاه آکادیا کانادا از زمان تاسیس تاکنون برخی از بی عدالتی‌های موجود در جوامع را نادیده گرفته است و حق تحصیل برای زنان و رنگین پوستان که در قرن 18 و 19 به رسمیت شناخته نمی‌شد را برای این گروه در نظر گرفت و با پذیرش اولین زنان در کشور کانادا در سال 1884 این سد را از میان برداشت.

در سال 1999 دانشگاه آکادیا کانادا تغییر ویژه‌ای در سبک آموزشی خود ایجاد کرد و برنامه Acadia Advantage را آغار کرد که در این برنامه، استفاده از فناوری موبایل و نوت بوک را با برنامه‌های آموزشی خود ادغام کرد و به عنوان برنده موسسه Smithsonian واشنگتن و بخشی از مجموعه تحقیقات دائمی موزه ملی تاریخ آمریکا معرفی شد. 

یکی از نکات قابل توجه درخصوص تحصیل در دانشگاه Acadia، برنامه‌های تعاونی- آموزشی این دانشگاه است که تقریبا 80 درصد برنامه‌های آموزشی این دانشگاه را در بر می‌گیرد. برنامه‌های تعاونی- آموزشی دانشگاه آکادیا کانادا دارای اعتبار ملی هستند و به عنوان یکی از بهترین‌های کشور کانادا شناخته شده‌اند.

برنامه‌های تعاونی- آموزشی به دانشجویان این امکان را می‌دهد تا مهارت‌های خود را افزایش دهند، در صنعت ارتباط برقرار کنند و در هنگام جستجوی محیط‌های کاری مختلف و مشاغل درک بهتری از نقاط قوت و علایق خود کسب کنند. همچنین کارفرمایان برای جذب نیروی کار خود در کشور کانادا، اول به سراغ دانشجویانی می‌روند که در حوزه‌های کاری تجربه داشته باشند و دوره‌های تحصیلیشان را در دوره‌های تعاونی- آموزشی گذرانده باشند. 

پذیرش دانشگاه آکادیا

پذیرش دانشگاه آکادیا کانادا به صورت کاملا رقابتی است و متقاضیان پذیرش تحصیلی از این دانشگاه باید حداقل شرایط مورد نیاز را داشته باشند و مدارک را برای دانشگاه ارسال کنند و پس از بررسی‌های دانشگاه نامه پذیرش تحصیلی برای متقاضی واجد شرایط صادر می‌شود.

دانشگاه آکادیا کانادا مدارک و شرایط ارسالی متقاضیان اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه را بررسی می‌کند و براساس آن‌ها نمره میانگین پذیرش تحصیلی را برای هر فرد محاسبه‌ می‌کند. اگر فرد متقاضی حداقل 70 درصد از نمره میانگین را کسب کند، وارد چرخه پذیرش رقابتی می‌شود و توسط دانشگاه دانشجوی پذیرش شده انتخاب می‌شود. مدارک مورد نیاز برای اقدامات اولیه در راستای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه Acadia به شرح زیر است و می‌توانید با کمک لتس گو یونی این پروسه را با موفقیت طی کنید:

•    مدرک پیش دانشگاهی با حداقل معدل 14

•    ریز نمرات رسمی دوره متوسطه (برای پذیرش در مقطع کارشناسی)

•    مهارت در زبان انگلیسی

•    ترجمه رسمی تمامی مدارک به زبان انگلیسی

•    شرایط اختصاصی برخی از رشته‌ها

*از آنجایی که زبان آموزشی دانشگاه آکادیا کانادا انگلیسی است، پس داشتن یکی از مدارک معتبر زبان انگلیسی که در زیر به آن‌ها اشاره شده است برای دانشجویان بین المللی که زبان مادری آن‌ها انگلیسی نیست لازم است:

مدرک CAEL با حداقل نمره 70 و در هیچ بخش کمتر از 60 نباشد/ مدرک TOEFL با نمره 90 و در هیچ بخش نمره کمتر از 20 نداشته باشد/ مدرک IELTS با حداقل نمره 6.5 به طور کلی و در بخش‌ ها نمره کمتر از 6 نباشد/ مدرک PTE با نمره کلی 61 و در هیچ بخش نمره کمتر از 60 نباشد

*همچنین رونوشت ها باید توسط مدرسه تأیید شود و یا باید مستقیماً از مدرسه به دانشگاه Acadia ارسال شود چرا که رونوشت‌های معتبر قابل قبول در دانشگاه آکادیا کانادا به عنوان پایه پذیرش تحصیلی استفاده می‌شود.

رشته ‌های دانشگاه آکادیا

چهار دانشکده در دانشگاه آکادیا کانادا به ارائه خدمات آموزشی تخصصی مشغول هستند که بیش از 200 مدرک ترکیبی در برنامه‌های دانشگاهی و برنامه‌های تحصیلات تکمیلی برای علاقه مندان تحصیل در این دانشگاه ارائه می‌دهد. برخی از محبوب‌ترین رشته‌های تحصیلی دانشگاه Acadia که ارائه می‌شود در زمینه‌های زیست شناسی، بازاریابی، انگلیسی، روانشناسی، مطالعات محیطی و حرکت شناسی می‌باشد.

دانشکده هنرها: برنامه‌ها و دوره‌های ارائه شده در دانشکده هنرهای Acadia دانشجویان را برای ورود به دنیایی پیچیده آماده می‌کند و مسئولیت پذیری را به آن‌ها یاد می‌دهد. رشته‌های مقطع کارشناسی در این دانشکده عبارت‌اند از: مطالعات کانادایی، دین تطبیقی، اقتصاد، انگلیسی، مطالعات محیط و پایداری، تاریخ و کلاسیک، زبان‌ها و ادبیات، فلسفه، سیاست، روانشناسی، جامعه شناسی، تئاتر و مطالعات زنان و جنسیت

دانشکده مطالعات حرفه‌ای: دانشکده مطالعات حرفه‌ای در دانشگاه آکادیا کانادا به پیشرفت روش‌های آموزشی متعهد است و آمادگی حرفه‌ای را از طریق یادگیری تجربی، مشارکت دانشجویان و آموزش‌های نوآورانه فراهم می‌کند. رشته‌های جذابی همچون: کسب و کار، توسعه جوامع، آموزش، مطالعات زیست محیطی و پایداری، حرکت شناسی و موسیقی در این دانشکده ارائه می‌شود.

دانشکده علوم خالص و کاربردی: در این دانشکده برنامه‌های تحقیقاتی گسترده‌ای همچون: زیست شناسی، علم شیمی، علوم کامپیوتر، مهندسی علوم زمین و محیط زیست، ریاضیات و آمار، تغذیه و رژیم غذایی، فیزیک و روانشناسی در دو مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد ارائه می‌شود.

دانشکده الهیات: دانشکده الهیات کالج Acadia Divinity بر شکل‌گیری شخصی افراد و همچنین ارائه مبانی کتاب مقدس، کلام، تاریخ، ایمان و خدمات مسیحی تأکید دارد.

علاوه بر برنامه‌های فوق که در مقطع کارشناسی ارائه می‌شوند، 17 برنامه تحصیلات تکمیلی نیز در این دانشگاه برای متقاضیان تحصیل در مقاطع بالاتر ارائه می‌شود. رشته‌های قابل ارائه در دوره‌های تحصیلات تکمیلی عبارت‌اند از: ژئوماتیک کاربردی، زیست شناسی، شیمی، علوم کامپیوتر، مطالعات آموزشی، انگلیسی، زمین شناسی، روانشناسی و ...

همچنین دانشگاه آکادیا کانادا یک سری برنامه‌های منعطف در قالب برنامه Open Acadia را ارائه می‌دهد که شامل آموزش آنلاین، آکادمی موسیقی تابستانی، مرکز زبان انگلیسی و ... می‌شود.

هزینه تحصیل در دانشگاه آکادیا

شهریه دانشگاه آکادیا کانادا برای دانشجویان بین المللی به نسبت بسیاری از دانشگاه‌های کشور کانادا مقرون به صرفه‌تر است و با توجه به کیفیت آموزشی قابل ارائه در این دانشگاه، ارزش تحصیل در دانشگاه آکادیا کانادا چند برابر می‌شود. همچنین یکی دیگر از نکات قابل توجه در خصوص شهریه دانشگاه آکادیا، یکسان بودن مبلغ شهریه برای تمامی رشته‌های تحصیلی این دانشگاه است.

شهریه دوره‌های کارشناسی تمام وقت دانشگاه Acadia برای متقاضیان بین المللی برای یک سال تحصیلی 18.421 دلار می‌باشد که هزینه‌های جانبی دیگری همچون: هزینه فناوری درحدود 568 دلار و هزینه سرویس ورزشی و سلامت درحدود 247 دلار به مبلغ شهریه دانشجو اضافه می‌شود.

لازم به ذکر است بدانید که اگر دانشجو برای یک سال تحصیلی کامل مراحل ثبت نام خود را انجام دهد می‌تواند در دو نوبت (یک نوبت در زمان ثبت نام و یک نوبت در زمان شروع کلاس‌ها) مبلغ شهریه را پرداخت کند.

همچنین هزینه زندگی در اقامتگاه‌های دانشگاه Acadia برای دانشجویان بین المللی با توجه به تنوع بالای این خوابگاه‌ها بسیار متفاوت است و مبالغ آن از 6.145 دلار در سال شروع می‌شود و تا مبلغ 10.035 دلار نیز می‌رسد. هزینه برنامه‌های غذایی دانشگاه نیز 4.717 دلار تا 5.278 دلار متغیر است.

وبلاگ لتس گو یونی مطلبی درخصوص هزینه زندگی دانشجویی در کانادا منتشر کرده است که با مطالعه آن، اطلاعات بسیار مفیدی در مورد هزینه‌های زندگی در کانادا به دست می‌آورید.

رنکینگ دانشگاه آکادیا

طبق آخرین آمار وب سایت webometrics رتبه و رنکینگ دانشگاه آکادیا در جهان 1810 و در کشور کانادا 13 اعلام شده است. همچنین رتبه سوم در رتبه بندی مجله Maclean را در زمینه بهترین دانشگاه‌های مقطع کارشناسی و رتبه 28 شهرت در کشور کانادا را از آن خود کرده است.

بورسیه تحصیلی دانشگاه آکادیا

دانشگاه آکادیا کانادا برای کمک به جبران هزینه‌های دانشجویان این دانشگاه یکی از بزرگترین و معتبرترین جوایز کشور کانادا را ارائه می‌دهد که تقریبا مبلغی بیش از 4 میلیون دلار در سال به جوائز و بورسیه تحصیلی اختصاص داده می‌شود. دانشجو پس از اقدام برای پذیرش تحصیلی از این دانشگاه، به طور خودکار برای چندین برنامه بورسیه تحصیلی در نظر گرفته می‌شود.

بورسیه تحصیلی ورودی: این برنامه بورسیه تحصیلی به صورت خودکار و در زمان ثبت نام دانشجو در دوره‌های کارشناسی دانشگاه Acadia درنظر گرفته می‌شود که برای واجد شرایط بودن در این بورسیه تحصیلی، دانشجو باید نمره میانگین پذیرش تحصیلی 80 درصد را کسب کند. مبالغ این بورسیه‌ها متفاوت است و برخی از آن‌ها تا 40 هزار دلار کانادا ارزش دارد و برای 4 سال تحصیلی نیز قابل تمدید هستند.

اجازه کار همزمان تحصیل 

دانشگاه آکادیا کانادا برای کمک به دانشجویان خود برنامه کار همزمان با تحصیل را در اختیار دانشجویان خود گذاشته است و دانشجو اجازه 20 ساعت کار کردن در هفته را دارد. همچنین دانشجو با شرکت در برنامه‌های تعاونی دانشگاه Acadia می‌تواند تجربه شغلی کسب کند و پس از فارغ التحصیلی با خیالی آسوده کار مورد علاقه‌اش را پیدا کند. 

خوابگاه دانشجویی

دانشگاه آکادیا کانادا مجموعه 12 اقامتگاه منحصر به فرد را برای انتخاب دانشجویان غیر بومی و بین المللی خود ارائه می‌دهد که به دانشجویان بین المللی کمک می‌کند تا تجربه یک زندگی دانشجویی متفاوت را در کشور کانادا داشته باشند و همچنین در هزینه‌های خود صرفه جویی کنند. 

مجموع ظرفیت این اقامتگاه‌ها برای 1500 دانشجو است که در همه آن‌ها کلیه امکانات رفاهی همچون: مبلمان، تلفن محلی، اینترنت و ... موجود است و همچنین دانشجویان در کوتاه‌ترین زمان خود را به کلاس‌های درس، آزمایشگاه‌ها، کتابخانه و امکانات تفریحی می‌رسانند. 

نتیجه‌گیری

اگر به این نتیجه رسیدید که برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور کانادا، دانشگاه آکادیا بهترین گزینه برای شماست پس بهتره هرچه سریع‌تر وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه لتس گو یونی شرایطتون رو بررسی کنید و بدون دغدغه از این دانشگاه پذیرش تحصیلی بگیرید.