دانشگاه مونت اَلیسون کانادا (یا دانشگاه مانت آلیسون) Mount Allison University که به صورتMount A  یا  MtAنیز خوانده می‌شود، یکی از قدیمی‌ترین دانشگاه های کانادا محسوب می‌شود و در شهر سکویل Sackville استان نیوبرانزویک واقع شده است.

در سی سال گذشته نام دانشگاه مونت الیسون 21 بار در بین برترین دانشگاه‌های مقطع کارشناسی کانادا توسط مجله مکلین قید شده است؛ این رکورد با هیچ دانشگاه دیگری قابل مقایسه نیست.

شاید این یکی از دلایل انتخاب دانشگاه MtA برای تحصیل در کانادا باشد. جهت آشنایی بیشتر با این موسسه آموزشی و نحوه دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه مونت الیسون تا پایان این بخش با لتس گو یونی همراه باشید.

دانشگاه مونت آلیسون کانادا

دانشگاه Mount Allison یکی از موسسات آموزشی سکولار اما وابسته به کلیسای متحد کاناداست که تمرکزش بر آموزه‌های هنرهای لیبرال آن هم در دوره کارشناسی است. دانشگاه مونت الیسون در تاریخ ژوئن سال 1939 در شهر سکویل استان نیوبرانزویک کانادا تاسیس شد در 19 ژانویه سال 1843 به بهره‌برداری رسید.

این موسسه آموزشی در زمین‌های موقوفه فردی به‌نام چارلز فردریک الیسون Charles Frederick Allison بنا شد و به پاس گرامی‌داشت کمک‌های مالی او برای ساخت این دانشگاه، مونت الیسون نامگذاری شد. این دانشگاه 180 ساله از معدود دانشگاه‌های قدیمی کاناداست که از ابتدا به عنوان «دانشگاه» به پذیرش تحصیلی دانشجویان پرداخته است.

دانشگاه Mount Allison اولین دانشگاه در امپراتوری بریتانیا بود که به یک زن مدرک لیسانس اعطا کرد؛ گریس آنی لاکهارت در سال 1875 موفق به اخذ مدرک فارغ‌التحصیلی کارشناسی از این دانشگاه شد. جیمز بی. سامنر شیمیدان آمریکایی که در سال 1946برنده جایزه نوبل شیمی شد، در سال‌های 11-1910 در Mount Allison University مشغول به تدریس بود.

قدمت طولانی این موسسه آموزشی به نسبت دیگر دانشگاه های کانادا بناهای زیبا و ارزشمندی را به جا گذشته است. با اینکه نوسازی و ساخت سازه‌های جدید، رنگ و لعاب مدرنی به این دانشگاه داده است؛ اما از ارزش بناهای قدیمی آن کاسته نشده است.

سالانه بیش از دو هزار دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه مونت الیسون می‌شوند که از این شمار کمتر از 20 نفر در مقطع کارشناسی ارشد و باقیِ دانشجویان در مقطع کارشناسی مشغول به تحصیل می‌شوند.

دانشگاه Mount Allison تمرکز خود را بر فعالیت های فوق برنامه‌ای متمرکز کرده که اوقات فراغت دانشجویان را نیز پر کند؛ از این جهت بیش از 140 باشگاه و انجمن و همچنین بیش از 30 تیم ورزشی در Mount Allison University ایجاد شده که در سطح باشگاهی دانشگاهی حرف‌هایی برای گفتن دارد.

نشریه دانشگاه مونت آلیسون The Argosy نشریه‌ای مستقل است که هر هفته تولید می‌شود. این نشریه از سال 1872 میلادی منتشر می‌شد؛ از این رو، یکی از قدیمی‌ترین نشریات دانشجویی کشور کانادا محسوب می‌شود. ایستگاه رادیویی دانشگاه CHMA 106.9 FM که توسط اعضای اتیکAttic Broadcasting Company Ltd مدیریت می‌شود، یک سازمان غیرانتفاعی است که در پردیس دانشگاه Mount Allison مستقر شده و زیر نظر دانشگاه اداره می‎شود.

مطالعات نمایشنامه‌ای این دانشگاه در سالن تئاتر این مجموعه قرار گرفته و توسط شرکت نمایشی تانتامار Tintamarre theatre company اداره می‌شود.

کیفیت آموزش در این دانشگاه امکان ورود دانشجویان به برترین دانشگاه‌های جهان را جهت ادامه تحصیل رقم زد است؛ تا کنون 55 نفر از دانشجویان دانشگاه مونت الیسون موفق به دریافت بورسیه رودز دانشگاه آکسفورد شده‌اند. 

دانشجویان Mount Allison University می‌توانند پس از گذراندن تعداد مشخصی از واحدهای درسی در برنامه‌های انتقال دانشجو شرکت کنند و برای ادامه تحصیل به دیگر کشورهای اروپایی و حتی دانشگاه‌های آمریکایی منتقل شوند.

دانشکده های دانشگاه مونت آلیسون کانادا

برنامه‌های تحصیلی این دانشگاه در سه دانشکده و چندین دپارتمان برگزار می‌شود:

در دانشکده هنر دپارتمان‌های کلاسیک، انگلیسی، هنرهای زیبا، تاریخ، زبان‌ها و ادبیات مدرن، موسیقی، فلسفه، روانشناسی، مطالعات مذهبی، مطالعات آمریکایی، مطالعات کانادایی، و نمایش تشکیل شده است. 

در دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه Mount Allison دپارتمان‌های مردم شناسی، بازرگانی و اقتصاد، جغرافیا و محیط زیست، سیاست و روابط بین الملل، جامعه شناسی و مطالعات علوم محیطی واقع شده است.

در دانشکده علوم که برای مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد طراحی شده است، دپارتمان‌های زیست شناسی، شیمی و بیوشیمی، ریاضیات و علوم کامپیوتر، فیزیک، روانشناسی، هواپیمایی، علوم محیطی، و علوم شناختی دایر شده است.

خوابگاه های دانشگاه مونت آلیسون کانادا

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌توانند برای سکونت در این شهر و تحصیل در دانشگاه MtA از اقامتگاه‌های دانشگاه در پردیس دانشگاهی یا خارج از آن بهره‌مند شوند.

در دانشگاه مانت آلیسون 8 خوابگاه (Campbell Hall، Harper Hall، Windsor Hall، Bigelow House، Bennett House، Hunton House، Thornton House، Edwards House) طراحی شده که هر یک ظرفیت 70 تا 200 دانشجو را دارد و پذیرای 50 درصد از جمعیت دانشجویان غیر بومی Mount Allison University می‌شوند.

با استفاده از اقامتگاه‌های دانشگاه Mount Allison می‌توان از امکاناتی نظیر تختخواب، کمد لباس، میز و نیمکت مطالعه، آشپزخانه مجهز به یخچال، اجاق‌گاز و مایکروفر، لباسشویی، امکان سرو غذا به‌ویژه غذاهای محلی، اینترنت، کابل تلویزیون و تلفن بهره‌مند شد؛ اما تهیه ظروف، پتو، بالشت، ملحفه و نظافت اتاق‌ها، آشپزخانه و سرویس بهداشتی به عهده خود دانشجو است.

رشته های تحصیلی دانشگاه مونت آلیسون کانادا

دانشگاه مونت الیسون 50 برنامه تحصیلی برای متقاضیان تحصیل در کانادا مهیا کرده است: شامل مطالعات آمریکایی، فیزیک کاربردی، تاریخ هنر، ستاره شناسی، علوم هواپیمایی، بیوشیمی، زیست شناسی، سیاست عمومی کانادا، مطالعات کانادایی، علوم شیمی، مطالعات کلاسیک، علوم شناختی، بازرگانی (در مرکز مطالعات بازرگانی رون جویس)، جامعه‌شناسی، علوم کامپیوتر، علوم داده، مطالعات تئاتر، اقتصاد، زبان و ادبیات انگلیسی، علوم محیط زیست، هنرهای زیبا، مطالعات فرانسه، محاسبات جغرافیایی، سیستم‌های اطلاعات جغرافیایی  (GIS)، جغرافیا، مطالعات آلمانی، مطالعات یونانی، مطالعات اسپانیایی، تاریخ، اقتصاد و تجارت بین الملل، سیاست‌های بین‌المللی، روابط بین المللی، مطالعات ژاپنی، لاتین، ریاضیات، زبان‌ها، ادبیات و فرهنگ‌های مدرن، مطالعات موزه و کوراتوری، موسیقی، فلسفه، سیاست و اقتصاد، فیزیک، علوم سیاسی، روانشناسی، مطالعات مذهبی، ارتباط بصری و فرهنگ، و مطالعات زنان و جنسیت.

پذیرش تحصیلی دانشگاه مونت آلیسون

تحصیل در کانادا با ارائه مدارک تعیین شده از سوی دانشگاه Mount Allison امکان‌پذیر می‌شود؛ در واقع مهاجرت تحصیلی به کانادا عمدتا به وضعیت تحصیلی دانشجو وابسته است و به غیر از برخی رشته‌های خاص نیاز به شرکت در آزمون ورودی ندارد. برای ورود به دانشگاه مونت آلیسون باید پس از انتخاب رشته و برنامه‌های تحصیلی مدارک مورد نیاز آن رشته را گردآوری کرد. 

ارائه مدرک زبان انگلیسی از یک آزمون بین‌المللی معتبر، معدل آخرین مدرک فارغ‌التحصیلی، سن متقاضی و گپ تحصیلی از جمله مدارک مورد نیاز برای مهاجرت تحصیلی به کاناداست. البته برخی رشته‌های مهندسی دانشگاه Mount Allison نیاز به نمره بالای متوسط در ریاضیات و شیمی (یا فیزیک یا زیست‌شناسی) دارد.

نمره مدرک زبان انگلیسی نیز باید بالای متوسط باشد؛ برای مثال مدرک آیلتس با حداقل نمره 6.5 و مدرک تافل با حداقل نمره 90 در بخش IBT مورد نیاز است. 

معدل آخرین مدرک تحصیلی متقاضی نیز در نتیجه درخواست پذیرش تحصیلی اهمیت دارد؛ پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی نیاز به ارائه مدرک 12 ساله دیپلم و پیش‌دانشگاهی و پذیرش تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد نیاز به ارائه مدرک کارشناسی دارد. برای دریافت پذیرش تحصیلی از Mount Allison University معدل این مدارک باید حداقل 80 درصد نمره کل را داشته باشد.

پس از گردآوری مدارک نوبت به پر کردن فرم درخواست پذیرش تحصیلی می‌رسد و در پایان باید اسکن ترجمه ریز نمرات دو سال آخر دبیرستان، اسکن اصل و ترجمه مدارک تحصیلی، اسکن مدرک زبان انگلیسی، و اسکن ترجمه و اصل مدارک شناسایی ضمیمه درخواست شود. در صورت نیاز می‌توان با مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی مکاتبه کرد.

ناگفته نماند که بررسی وضعیت تحصیلی متقاضیان تحصیل در کانادا و Mount Allison University به صورت منحصر به فرد است و تمامیِ ویژگی‌های متقاضی در کنار هم منجر به صدور پذیرش تحصیلی می‌شود. متقاضیان مهاجرت تحصیلی می‌توانند با پر کردن فرم آنلاین ارزیابی مهاجرت تحصیلی در سایت لتس گو یونی از وضعیت تحصیلی خود نسبت به شرایط تحصیل در کانادا مطلع شود.

ددلاین دانشگاه مونت آلیسون

پیش از ثبت درخواست پذیرش تحصیلی برای مهاجرت تحصیلی به کانادا باید مهلت ارسال مدارک، ثبت درخواست پذیرش تحصیلی، رزرو خوابگاه، و ثبت‌نام در دانشگاه Mount Allison توجه کرد. معمولا تاریخ‌های مهم دانشگاه در سال‌های تحصیلی تغییری نمی‌یابد، اما بهتر است با مراجعه به سایت دانشگاه یا راهنمایی مشاوران پذیرش تحصیلی دانشگاه های کانادا در لتس گو یونی این تاریخ‌ها را بررسی کنید.

ددلاین ثبت درخواست پذیرش اولیه در ماه ژانویه است، اما بعد از این مرحله باید بسته به رشته تحصیلی در بازه زمانی مشخصی مدارک مورد نیاز دانشگاه ارسال شود. باید توجه داشت که رزرو خوابگاه و درخواست بورسیه تحصیلی نیز در تاریخ مشخصی صورت می‌گیرد.

هزینه تحصیل در دانشگاه مونت آلیسون

شهریه دانشگاه های کانادا بر اساس رنک و رتبه جهانی آن‌ها متفاوت است و میزان دقیق آن بر اساس رشته و مقطع تحصیلی محاسبه می‌شود. به طور میانگین شهریه سالانه دانشگاه مونت آلیسون حدود 18,490 دلار اعلام شده است. 

در کنار شهریه هزینه‌های دیگری نیز باید پرداخت شود؛ هزینه خدمات اقامتگاه‌ها 638 دلار، استفاده از برنامه‌های غذایی پردیس دانشگاه 4731 دلار، عضویت در کتابخانه 15 دلار، اشتراک روزنامه دانشگاه 33 دلار، اشتراک رادیوی دانشگاه 40 دلار، استفاده از سالن تناسب اندام مک کانل 150 دلار، استفاده از خدمات فناوری و اینترنت 200 دلار و راهنمای دانشجویان جدیدالورود تمام وقت 70 دلار اعلام شده است.

هزینه اقامت در خوابگاه های مونت آلیسون

اقامت در خوابگاه‎های پردیس دانشگاه Mount Allison بسته به خدمات و نوع آن هزینه متفاوتی دارد؛ اتاق‌های مستقل تک نفره سالانه حدود 7هزار دلار، اتاق‌های تک نفره با سرویس‌های بهداشتی مستقل حدود 9 هزار دلار، اتاق‌های مشترک 3 نفره حدود 6 هزار دلار هزینه دارد. 

افزون بر اجاره سالانه اقامتگاه‌ها برای استفاده از خدمات مجتمع مسکونی مانند لباس‌شویی، یخچال، اینترنت، و ... باید حدود هزار دلار در نظر گرفت. 

بورسیه تحصیلی دانشگاه مونت آلیسون

دانشگاه Mount Allison با ارائه کمک‌های مالی و مشاوره سالانه بیش از 2 میلیون دلار در قالب برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی به دانشجویان در رسیدن به اهداف آموزشی خود کمک کند. 

سابقه دانشگاه Mount Allison در میان دانشگاه های کانادا به سوابق سرانه بورسیه رودز (از جوایز بین‌المللی تحصیلات تکمیلی برای ادامخ تحصیل در دانشگاه آکسفورد) در کانادا مشهور شده است؛ از ابتدای تاسیس این دانشگاه تا کنون 55 مورد بورسیه رودز به دانشجویان این دانشگه اعطا شده است و 14 مورد آن در 16 سال گذشته اتفاق افتاده است.