در این مطلب از لتس گو یونی قصد داریم تا به معرفی کامل دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی بپردازیم و شما را از شرایط اخذ پذیرش تحصیلی، هزینه‌ها و رشته های دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی آگاه کنیم. پس تا انتهای این مطلب همراه ما باشید.

دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی یا به اختصار UNBC یک دانشگاه دولتی کوچک در شمال استان بریتیش کلمبیا است که در زمینه تحقیقات فعالیت‌های بسیاری انجام داده است. این دانشگاه در سال 1990 به عنوان یک دانشگاه جامع در منطقه شمال توسط دولت محلی بریتیش کلمبیا تاسیس شد.

دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی شامل چند پردیس است که بزرگترین و مهمترین آن در شهر پرنس جورج واقع شده است و پردیس‌های منطقه‌ای در فورت سنت جان، Terrace و Quesnel داریم. همچنین ساختمان‌ها و مکان‌های دیگری در سراسر منطقه شمالی بریتیش کلمبیا در اختیار دانشگاه UNBC است که در آن‌ها آموزش‌ها و تحقیقات کارهای میدانی انجام می‌شود.

طی سه دهه گذشته تعداد بیش از 14 هزار دانشجو از دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی فارغ التحصیل شده‌اند و هرساله بیش از 3.500 متقاضی تحصیل در این دانشگاه موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از UNBC می‌شوند که از این تعداد بیش از 11 درصد را دانشجویان بین المللی هستند که از سراسر دنیا برای تحصیل وارد خاک کانادا می‌شوند.

همچنین دولت محلی بریتیش کلمبیا مبلغی درحدود 105 میلیون دلار بودجه خدمات علمی و پژوهشی را در اختیار دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی قرار داده است تا در حوزه‌های مختلفی همچون: جذب و توسعه دانشجویان و اساتید برجسته، افزایش کیفیت و تحول دانشگاه و تقویت فرهنگ تحقیق و پژوهش هزینه کند.

دانشگاه UNBC تلاش می‌کند تا نه تنها از طریق گفتگو و بحث علمی بلکه از طریق فرصت همکاری نزدیک با اساتید و کارمندان در پروژه‌های تحقیقاتی یک محیط یادگیری ایمن و چالش برانگیز فراهم کند که در آن دانشجویان مهارت‌های رهبری را کسب می‌کنند و مرزهای خود را گسترش می‌دهند. 

طبق رتبه بندی منتشر شده در مجلهMaclean، دانشگاه UNBC یکی از بهترین دانشگاه‌های کوچک مقیاس در کانادا است. همچنین نام دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی در سال 2016 و 2017 در این رتبه بندی در مقام اول قرار گرفت و به طور مداوم در حوزه‌های مربوط به جوایز دانشجویی، نسبت دانشجو به استاد و خدمات بهداشت روانی برای دانشجویان امتیاز خوبی کسب می‌کند.

همچنین از دیگر افتخارات کسب شده توسط UNBC می‌توان به نشان دانشگاه سبز کانادا اشاره کرد، چرا که در این دانشگاه به بحث محیط زیست و زندگی سبز بسیار اهمیت داده شده است و تحقیقات بسیاری در این زمینه در این دانشگاه انجام شده است.

دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی کجاست

دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی در بزرگ‌ترین شهر شمالی استان بریتیش کلمبیا به نام شهر پرنس جورج در کشور کانادا واقع شده است که به عنوان پایتخت شمالی بریتیش کلمبیا نیز شناخته شده است و از زیباهای محیطی و طبیعی بسیاری برخوردار است.

به دلیل موقعیت مکانی که UNBC در آن قرار گرفته است، زمستان‌های سرد و تابستان‌های مرطوب و معتدل در این منطقه حاکم است که همواره دانشجویان متقاضی تحصیل در این دانشگاه باید به آن توجه کنند و مد نظر داشته باشند.

فعالیت اقتصادی مردم منطقه شمالی بریتیش کلمبیا و شهر پرنس جورج عمدتا ارائه صنایع خدماتی همچون تهیه تخته‌های سه لایه، کارخانه تولید کاغذ، اکتشافات معدنی و صنایع دیگر مانند پالایشگاه نفت، کارخانه محصولات شیمیایی، ساخت خانه‌های چوبی و ساخت قایق می‌باشد.

پذیرش از دانشگاه بریتیش کلمبیا شمالی

دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی طیف گسترده‌ای از برنامه‌های کارشناسی و کارشناسی ارشد را ارائه می‌دهد که توسط دانشکده‌های تخصصی و با کلاس‌های کوچک در غرب کانادا تدریس و ارائه می شود. بسته به مقطع تحصیلی، شرایط عمومی مورد نیاز برای اخذ پذیرش تحصیلی از UNBC و همچنین مدارک مورد نیاز در زمان اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه به شرح زیر است:

•    مدرک پیش دانشگاهی برای متقاضیان بعد از سال 2019 با معدل حداقلی 12

•    مدرک دیپلم برای متقاضیان قبل از سال 2019 با معدل حداقلی 12 در پنج درس اصلی

•    ترجمه رسمی مدارک و سوابق تحصیلی

•    پاسپورت معتبر

•    داشتن مهارت زبان انگلیسی

از آنجایی که زبان رسمی این دانشگاه انگلیسی می‌باشد، لذا داشتن مهارت در زبان انگلیسی برای متقاضیان غیر انگلیسی زبان اجباری است و دانشگاه در زمان اخذ پذیرش تحصیلی یکی از مدارک معتبر همچون: مدرک TOEFL: حداقل نمره 90/ مدرک IELTS: حداقل نمره 6.5 به صورت کلی و در هیچ بخش کمتر از 6 نباشد/ مدرک CAEL: حداقل نمره 70/ مدرک PTE: حداقل نمره 65/ مدرک MELAB: با حداقل نمره 80 

همچنین بهتر است بدانید که ددلاین ارسال مدارک متقاضیان بین المللی دوره‌های کارشناسی UNBC برای ترم پاییز اول ماه مارس و برای ترم زمستان ابتدای ماه ژوئن می‌باشد. 

اگر شما قصد تحصیل در هر یک از دانشگاه‌های کشور کانادا را دارید بهتر است قبل از اقدام فرم ارزیابی سایت لتس گو یونی را تکمیل کنید تا براساس آن، بهترین گزینه تحصیل برای شما مشخص شود و به راحتی یک انتخاب مناسب را داشته باشید.

رشته های دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی

UNBC برخلاف کوچک بودنش، رشته‌های بسیار متنوعی را برای متقاضیان تحصیل در این دانشگاه ارائه می‌کند و دانشجویان به راحتی می‌توانند از میان بیش از 65 برنامه آموزشی در مقطع کارشناسی رشته مورد علاقه خود را انتخاب کنند و در آن تحصیل کنند. در ادامه به برخی رشته‌های این دانشگاه اشاره می‌کنیم:

حوزه کارشناسی هنر: رشته‌های انسان شناسی، اقتصاد، زبان انگلیسی، مطالعات محیطی، هنرهای عمومی، جغرافیا، مطالعات جهانی، تاریخ، علوم سیاسی، مطالعات زنان و ... در این حوزه ارائه می‌شود.

حوزه کارشناسی بازرگانی: رشته‌های تحصیلی حسابداری، امور مالی، تجارت عمومی، مدیریت منابع انسانی، تجارت بین الملل، مدیریت سیستم اطلاعات و بازاریابی در این بخش برای علاقه مندان قابل ارائه است.

حوزه کارشناسی آموزش: در این بخش آموزش‌های ابتدایی و آموزش‌های متوسطه برای تربیت دبیر این مقاطع تحصیلی ارائه می‌شود.

حوزه کارشناسی علوم بهداشت: رشته‌های مطالعات زیست پزشکی، بهداشت بومی و روستایی و بهداشت محیط ارائه و تدریس می‌شود. همچنین کارشناسی علوم پرستاری نیز به صورت مجزا فعالیت می‌کند.

حوزه کارشناسی علوم کاربردی: رشته های مهندسی محیط زیست و مهندسی عمران در این بخش به علاقه مندان ارائه می‌شود.

حوزه کارشناسی علوم: در این حوزه آموزشی رشته‌های متعددی همچون: بیوشیمی و زیست شناسی مولکولی، زیست شناسی، علم شیمی، علوم کامپیوتر، علوم محیطی، بوم شناسی و مدیریت جنگل، جغرافیا، علوم یکپارچه، ریاضیات و آمار، فیزیک، روانشناسی و حیات وحش و شیلات ارائه می‌شود.

بهتر است بدانید نام رشته‌هایی که در بالا آمده است مخصوص دوره‌های کارشناسی این دانشگاه است و رشته‌های متنوع دیگری نیز در دوره‌های کارشناسی ارشد UNBC برای علاقه مندان به تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی ارائه می‌شود.

شهریه دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی

شهریه تحصیلات در دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی همانند بسیاری از دانشگاه‌های کشور کانادا در محدوده 20 هزار دلار در سال است و یک گزینه مناسب برای ادامه تحصیل دانشجویان بین المللی در کشور کانادا می‌باشد. همچنین مبلغ شهریه برای تمام رشته‌ها در این دانشگاه یکسان محاسبه شده است و فقط در مقطع تحصیلی تفاوت شهریه دیده می‌شود.

برای تحصیل در رشته‌های مقطع کارشناسی به صورت تمام وقت، دانشجویان بین المللی باید مبلغی در حدود 22 هزار دلار کانادا برای 30 واحد درسی در یک سال تحصیلی پرداخت کنند. همچنین علاوه بر مبلغ شهریه، هزینه‌های جانبی دیگری از سوی دانشگاه از دانشجو اخذ می‌شود که در حدود هزار دلار کانادا است و در مجموع دانشجو باید برای یک سال مبلغی در حدود 23 هزار دلار کانادا پرداخت کند.

شهریه دوره‌های کارشناسی ارشد دانشگاه UNBC به نسبت بسیار کمتر از دوره‌های کارشناسی در این دانشگاه است و متقاضی تحصیل در این مقطع تحصیلی باید برای یک سال تحصیلی که شامل سه ترم می‌شود مبلغی در حدود 5.100 دلار کانادا پرداخت کند که با مبالغ و هزینه‌های جانبی مبلغی در حدود 6.700 دلار کانادا می‌شود.

همچنین دانشجوی بین المللی باید یک برنامه ریزی دقیق مالی برای تحصیل در کشور کانادا داشته باشد چرا که علاوه بر مبالغ مربوط به شهریه، مبالغ دیگری همچون: خرید ملزومات تحصیل، هزینه خوابگاه یا اجاره خانه، هزینه خورد و خوراک، هزینه رفت و آمد و ... به آن اضافه می‌شود.

رتبه بندی دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی

نام دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی در بسیاری از رتبه‌بندی‌های معتبر جهانی همواره به چشم می‌خورد و به عنوان یک دانشگاه سطح بالا در کشور کانادا شناخته شده است. رتبه بندی دانشگاه‌های جهان QS در سال 2023 برای این دانشگاه، رتبه 1201 تا 1400 را در نظر گرفته است.

براساس رتبه بندی موسسه Times Higher Education رتبه دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی در جهان بین 801 تا 1000 و در کانادا بین 27 تا 29 اعلام شده است.

اجازه کار کردن همزمان با تحصیل

مهاجرت تحصیلی به کانادا و در واقع دریافت ویزای تحصیلی کانادا یک انتخاب محبوب برای دانشجویانی است که مایل به تحصیل، کار و اقامت این کشور هستند. برای بسیاری از دانشجویان بین المللی، تحصیل در کانادا تنها بخشی از یک رویای بزرگتر یعنی موفقیت در اخذ اقامت دائم از کشور کانادا است. حال برای موفقیت در این مسیر دانشجویان می‌توانند همزمان با تحصیل کردن به فعالیت‌های شغلی نیز مشغول شوند تا هم با بازار کار کشور کانادا بیشتر آشنا شوند و هم درآمد کسب کنند تا مخارج تحصیل در این کشور را تامین کنند.

در UNBC نیز همانند بسیاری از دانشگاه‌های این کشور، به دانشجویان بین‌المللی خود اجازه کار کردن در زمان تحصیل را داده است و دانشجو می‌تواند در هنگام تحصیل خود به مدت زمان تعیین شده از سوی دانشگاه به کار کردن مشغول شود.

خوابگاه دانشجویی

زندگی در خوابگاه‌های دانشجویی یکی از بهترین راه‌های تجربه کامل زندگی دانشجویی، موفقیت تحصیلی و یافتن دوستان خوب است و UNBC نیز به همین منظور تعداد بیش از 500 خانه و خوابگاه دانشجویی را برای دانشجویان غیر بومی خود تدارک دیده است.

UNBC’s Housing چیزی فراتر از یک مکان برای زندگی در سال تحصیلی است و یک محیط راحت، امن و حمایت کننده است. نام ساختمان‌های این دانشگاه Neyoh و Keyoh است که کاملاً مبله به سبک آپارتمان هستند و در فاصله کمتر از 5 دقیقه‌ای با محیط آموزشی دانشگاه قرار گرفته‌اند. 

نتیجه‌گیری

اگر به این نتیجه رسیدید که برای مهاجرت تحصیلی و اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور کانادا، دانشگاه بریتیش کلمبیای شمالی بهترین گزینه برای شماست پس بهتره هرچه سریع‌تر وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه لتس گو یونی شرایطتون رو بررسی کنید و بدون دغدغه از این دانشگاه پذیرش تحصیلی بگیرید.