یکی از دانشگاه‌های دولتی استان آلبرتا کانادا دانشگاه لثبریج University of Lethbridge نام دارد که در میان متقاضیان مهاجرت تحصیلی به دانشگاه «لتبریج» یا «لت بریج» نیز شهرت یافته است. دانشگاه لثبریج به متقاضیان تحصیل در کانادا نیز پذیرش تحصیلی اعطا می‌کند. جهت آشنایی با مراحل اپلای و همچنین شناخت امکانات و خدمات این موسسه آموزشی تا پایان این بخش از معرفی دانشگاه‌های کانادا، لتس گو یونی را دنبال کنید.

دانشگاه لتبریج کانادا

دانشگاه جامع و تحقیقاتی لتبریج که به فرم اختصار آن به uLethbridge ،uLeth و U of L نیز شناخته می‌شود، با قاعده آموزش لیبرال مدیریت می‌شود و در شهر لتبریج استان آلبرتا در کانادا واقع شده است. البته پس از ایجاد فضایی آکادمیک و مجهز در این شهر، پردیس دوم دانشگاه Lethbridge در شهر کلگری استان آلبرتا ساخته شد.

در اولین پذیرش تحصیلی (سال 1967) دانشگاه لت بریج با 650 دانشجو کار خود را آغاز کرد، اما بنای سازه‌ها و تجهیزات فضای پردیس اصلی تا سال 1971 طول کشید. پردیس اصلی دانشگاه لتبریج کانادا در جنوب جویبارهای روان مشرف به رودخانه اولدمن در مساحتی بالغ بر 5000 هکتار گسترده شده و با زیبایی‌های طبیعی نفسگیر شهر احاطه شده است.

پردیس کلگری دانشگاه Lethbridge کانادا در ساختمان کالج بو Bow Valley در مرکز شهر کلگری واقع شده است و تنها چند قدمی از ایستگاه متروی CT، کتابخانه مرکزی شهر، مرکز موسیقی ملی و دهکده شرقی پر جنب‌وجوش شهر فاصله دارد. در این بخش از دانشگاه لثبریج اغلب کلاس‌های شبانه و فشرده آخر هفته برگزار می‌شود که برنامه‌ریزی آن‌ها انعطاف‌پذیر بوده و ویژه کارمندان طراحی شده است.

کتابخانه دانشگاه Lethbridge کانادا در پردیس اصلی حدود یک میلیون جلد کتاب و نشریه را در خود جای داده است که منابع پروژه‌ها و تحقیقات دانشجویان قرار گرفته است. در این بخش فضاهای مطالعه مناسبی در اختیار دانشجویان نیز قرار می‌گیرد. همچنین کافی‌شاپ دانشگاه Lethbridge مشرف به مناظر دیدنی رودخانه و طبیعت اطراف آن فرصت دنجی را در اختیار علاقمندان تحصیل در کانادا قرار می‌دهد.

مجموعه تیم‌های ورزشی پردیس اصلی با عنوان لثبریج پرانگهورن Lethbridge Pronghorns در رشته‌های بسکتبال، هاکی روی یخ، جودو، اتحادیه راگبی (فقط زنان)، فوتبال، شنا و دو و میدانی در سطح دانشگاه های کانادا و استانی خوش درخشیده‌اند.

سالن بدنسازی پردیس دانشگاه لت بریج که در اختیار تیم Pronghorns است، امکانات و تجهیزات خود را در اختیار دانشجویان دانشگاه لتبریج کانادا نیز قرار می‌دهد. پردیس لتبریج شامل 3 زمین بسکتبال در اندازه کامل، یک زمین پیست داخل سالن، یک دیوار سنگ‌نوردی و یک اتاق تمرین می‌شود. بنا و تجهیز مجموعه‌های ورزشی دانشگاه لثبریج در سال 2006 به پایان رسید و عضویت آن برای عموم آزاد است.

خوابگاه دانشگاه لت بریج

متقاضیان تحصیل در کانادا می‌توانند از خدمات اقامتگاه‌های دانشجویی در داخل فضای پردیس دانشگاه Lethbridge کانادا بهره‌مند شوند؛ در دانشگاه لت بریج خوابگاه‌های 1 تا 6 تخته ارائه می‌شود که هر یک خدمات و هزینه‌های منحصری دارند. خوابگاه‌ها بر اساس سال تحصیلی دانشجویان طبقه‌بندی می‌شوند.

خوابگاه‌های دانشگاه لثبریج مبله و با امکاناتی نظیر تختخواب، میز و نیمکت مطالعه، کمد لباس، اینترنت و لباسشویی و همچنین برنامه غذایی متنوع در اختیار علاقمندان مهاجرت تحصیلی قرار می‌گیرند.

دانشکده های دانشگاه لتبریج

دانشجویان دانشگاه لتبریج کانادا در چهار دانشکده و سه مدرسه تحقیقاتی مشغول به تحصیل می‌شوند. در این هفت بخش برنامه‌های تحصیلی هر سه مقطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری ارائه می‌شود؛ دانشکده هنر و علوم، دانشکده آموزش، دانشکده هنرهای زیبا، دانشکده علوم بهداشتی، دانشکده بازرگانی Dhillo، مدرسه تحصیلات تکمیلی و مدرسه تحصیلات لیبرال.

مرکز شبیه‌سازی بهداشت در دانشکده علوم بهداشتی پردیس لتبریج فرصت یادگیری عملی را برای دانشجویان پرستاری فراهم کرده است. مانکن‌های واقعی شبیه‌ساز تولد، حملات قلبی و واکنش به دارو را شبیه‌سازی می‌کنند تا دانشجویان بتوانند تمرین خود را به روشی ایمن و تعاملی انجام دهند.

مرکز هنری در دانشکده هنر و علوم دانشگاه Lethbridge کانادا امکانات، ابزارها و فناوری خلق قطعات موسیقی از مرحله نوشتن، تولید، تنظیم، آهنگسازی، تمرین، ضبط، ویرایش، نمایش و اجرا را در اختیار علاقه‌مندان این رشته در فضاهای خارق‌العاده‌ای قرار داده است.

دانشکده هنرهای زیبا در دپارتمان‌های هنر، نمایش، موسیقی و رسانه‌های جدید برنامه‌های تحصیلی خود را ارائه می‌دهد. گالری هنری دانشگاه لتبریج کانادا با بیش از 13000 قطعه شامل طراحی، چاپ، نقاشی، عکاسی، مجسمه‌سازی و تجهیز یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های هنری کانادایی، آمریکایی و اروپایی در قرن 19 و 20 کانادا را در بر دارد.

دانشکده آموزش لیبرال دانشگاه لتبریج کانادا در سال 2017 تاسیس شد تا فلسفه آموزش و یادگیری پایه این موسسه آموزشی را در سطح جهانی ارتقا دهد. گسترش دامنه دانش و دیدگاه‌ها، ادغام رشته‌ها و خلق برنامه‌های تحصیلی میان‌رشته‌ای، تاکیر بر تفکر انتقادی، پرسشگرانه و خلاق، و به پرورش شهروندان جامعه در تمام سطوح از محلی مشغول به جهانی از جمله اهداف این مجموعه برشمرده می‌شوند.

دانشکده هنر و علوم برنامه‌های تحصیلی متنوع خود را در دپارتمان‌های مردم شناسی، علوم بیولوژیکی، شیمی و بیوشیمی، اقتصاد، زبان و ادبیات انگلیسی، جغرافیا و محیط زیست، تاریخ، مطالعات بومی (آمریکا)، حرکت شناسی و تربیت بدنی، ریاضیات و علوم کامپیوتر، زبان‌ها و زبانشناسی مدرن، علوم اعصاب، فلسفه، فیزیک و نجوم، علوم سیاسی، روانشناسی، مطالعات مذهبی، جامعه شناسی، و مطالعات زنان و جنسیت در مقاطع مختلف تحصیلی ارائه می‌دهد.

در مدرسه بازرگانی دیلون دانشگاه Lethbridge دپارتمان‌های حسابداری؛ دارایی، مالی و سرمایه‌گذاری؛ مطالعات منابع انسانی و مدیریت منابع انسانی؛ حاکمیت بومی و مدیریت بازرگانی؛ مدیریت بین‌الملل؛ بازاریابی؛ و سیاست و استراتژی پذیرای متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌شوند. 

رشته های تحصیلی دانشگاه لتبریج کانادا

بیش از 150 برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی و بالغ بر 75 برنامه تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه Lethbridge ارائه می‌شود؛ علاقه‌‌مندان مهاجرت تحصیلی به کانادا نیز می‌توانند با دریافت پذیرش تجربه تحصیل در دانشگاه لثبریج را در رزومه تحصیلی خود ثبت کنند.

از جمله پرطرفدارترین رشته‌های تحصیلی مقطع کارشناسی در میان علاقه‌مندان تحصیل در کانادا می‌توان به آموزش هنر، تاریخ هنر، مطالعات موزه، استودیو هنری، هنر و مطالعات بومی آمریکا، مطالعات کانادا، مطالعات کار و فناوری، هنرهای نمایشی، حسابداری، زبان شناسی، زبان‌های مدرن، زبان انگلیسی، زبان فرانسوی، زبان آلمانی، زبان اسپانیولی، زبان ژاپنی، تاریخ، مطالعات آسیا، اقتصاد، فیزیک، بیوشیمی، مطالعات زنان و جنسیت، ریاضیات، آمار کاربردی، امور مالی، بازاریابی، موسیقی، بهداشت بومی، فلسفه، مطالعات مذهبی، بیوتکنولوژی کشاورزی، مطالعات کشاورزی، زیست شیمی، علوم بیولوژیکی، علم شیمی، علوم کامپیوتر، علوم محیط زیست، جغرافیا، حرکت شناسی، علوم اعصاب، فیزیک، روان شناسی، مطالعات کشاورزی، باستان شناسی، مردم شناسی، مطالعات کانادا، مطالعات منطقه ای و شهری، علم اقتصاد، تئاتر و هنرهای نمایشی، اجرای نمایش، آموزش نمایش، طراحی و تکنیک نمایش، هنرهای صوتی دیجیتال، پرستاری، و تفریح درمانی اشاره کرد.

برنامه‌های مقطع کارشناسی ارشد دانشگاه Lethbridge کانادا نیز در موضوعاتی نظیر هنرهای زیبا، بازاریابی، روانشناسی، آموزش، موسیقی، پرستاری، مدیریت، امور مالی، باستان شناسی، اندیشه سیاسی و اجتماعی و فرهنگی، اقتصاد، مدیریت بین‌المللی، رهبری و استراتژی و سیاست طراحی شده‌اند.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی در مقطع دکتری نیز می‌توانند از میان برنامه‌های تحصیلی علوم بیومولکولی، بیوسیستم و تنوع زیستی، اندیشه سیاسی و اجتماعی و فرهنگی، علوم دندانپزشکی، دامپزشکی، علوم زمین و فضا و فیزیک، تکامل و رفتار شناسی و مطالعه جمعیت در حوزه بهداشت دانشگاه لثبریج پذیرش دریافت کنند.

پذیرش تحصیلی دانشگاه لتبریج کانادا

اغلب دانشگاه های کانادا بدون نیاز به آزمون ورودی برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی نیز پذیرش تحصیلی صادر می‌کنند. برای این منظور باید لیستی از مدارک و شرایط مورد نیاز دانشگاه را مهیا و برای مسئولان پذیرش ارسال کرد.

اخذ پذیرش تحصیلی برنامه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی نیاز به ارائه مدرک 12 ساله دبیرستان (دیپلم و پیش‌دانشگاهی) با حداقل نمره معدل کل 13 از 20 دارد. متقاضیانی که (به اقتضای دوره متوسطه) مدرک پیش‌دانشگاهی ندارند، می‌توانند مدرک کاردانی از رشته تحصیلی مرتبط را جایگزین کنند.

تمامی مدارک تحصیلی و هویتی متقاضی تحصیل در کانادا باید به صورت رسمی به زبان انگلیسی ترجمه شود و به تایید ارگان‌های دولتی وابسته برسد. البته نا گفته نماند که ارائه اسکن اصل مدارک نیز به همراه فرم ترجمه شده آن الزامی اعلام شده است.

انگلیسی، زبان اصلی آموزش و برقراری ارتباط در دانشگاه لتبریج کانادا است. قبل از ثبت نام، کلیه دانشجویان در مقطع کارشناسی باید مهارت زبان انگلیسی را برای پاسخگویی به نیاز آموزش، تکالیف کتبی و شرکت در آموزش‌ها و بحث‌ها به اثبات برسانند؛ از این رو ارائه کارنامه یکی از آزمون‌های زبان انگلیسی TOEFL، IELTS، PTE، CAEL، CAE، CPE، یا MELAB با نمره نهایی متوسط به بالا برای اخذ پذیرش ضروری است؛ برای مثال نمره مدرک تافل حداقل 80 و نمره مدرک آیلتس 6 به بالا باشد. 

علاقمندان مهاجرت تحصیلی که نمره مدرک زبان آن‌ها کمتر از حد انتظار دانشگاه لت بریج باشد هم می‌توانند با دریافت پذیرش  مشروط وارد دانشگاه شوند و پس از گذراندن دوره زبان انگلیسی (English for Academic Purposes (EAP) دوره تحصیلی اصلی و تخصصی خود را آغاز کنند.

بر اساس قوانین دانشگاه لتبریج کانادا دانش‌آموزانی که هنوز موفق به دریافت مدرک فارغ‌التحصیلی دوره دبیرستان نشده‌اند، می‌توانند در سال آخر (سال یازدهم) برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه Lethbridge کانادا اقدام کنند.

پس از مهیا کردن مدارک مورد نیاز دانشگاه لتبریج کانادا، نوبت به تکمیل فرم درخواست پذیرش و ضمیمه مدارک به فرم درخواست می‌رسد. پس از ارسال آن‌ها باید مبلغی به عنوان اپلیکیشن فی برای بررسی وضعیت تحصیلی متقاضی پرداخت شود. در سال تحصیلی 2021 – 2022 این مبلغ برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی 140 دلار اعلام شده است.

باید توجه داشت که برخی از مدارک تحصیلی متقاضی پذیرش باید به‌صورت پستی به دست مسئولان دانشجویان بین‌المللی برسد. همزمان با ثبت درخواست پذیرش تحصیلی باید برای رزرو خوابگاه و درخواست پذیرش در برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی نیز اقدام کرد. 

متقاضیان تحصیل در کانادا پیش از هر اقدامی برای ثبت درخواست پذیرش و ویزای تحصیلی کشور کانادا می‌توانند وضعیت تحصیلی خود را بر اساس استانداردهای سیستم آموزشی این کشور بسنجند؛ برای این منظور کافی‌ست فرم ارزیابی آنلاین پذیرش تحصیلی را در سایت لتسگو یونی تکمیل کنید.

ددلاین دانشگاه لت بریج

تقویم آکادمیک دانشگاه های کانادا که معمولا هر ساله آپدیت می‌شوند، تعداد جلسات آموزشی و ترم‌های سال تحصیلی و همچنین سایر تاریخ‌ها و مهلت‌های مهم برای مهاجرت تحصیلی را تعیین می‌کند. در تقویم دانشگاهی دانشگاه Lethbridge کانادا تاریخ تعطیلات، مهلت ثبت درخواست پذیرش تحصیلی و پرداخت هزینه‌ها، حذف و اضافه، درخواست فارغ‌التحصیلی و سایر اطلاعات مهم و مرتبط اعلام می‌شود؛ به همین دلیل پیش از هر اقدامی برای تحصیل در کانادا پیشنهاد می‌کنیم ددلاین دانشگاه لثبریج را مطالعه کنید. 

هزینه تحصیل در دانشگاه لتبریج کانادا

شهریه دانشگاه لثبریج بر طب نوع رشته و مقطع تحصیلی اعلام می‌شود؛ اما به طور میانگین شهریه سالانه برنامه‌های تحصیلی دانشگاه لتبریج کانادا سالانه حدود 20 هزار دلار برآورد شده است. 

در کنار شهریه سالانه، مخارج دیگری نیز وجود دارد که به صورت ماهانه، ترمی یا سالانه باید پرداخت شود؛ هزینه ثبت‌نام 450 دلار، هزینه خدمات ورزشی و تفریحی 180 دلار، هزینه انجمن‌های دانشجویی 956 دلار، بیمه سلامت دانشجویی 74 دلار، و هزینه اشتراک مجله دانشگاه Meliorist 10 دلار اعلام شده که در مجموع با احتساب شهریه، تحصیل در دانشگاه Lethbridge کانادا سالانه حدود 20 هزار دلار آب می‌خورد.

در کنار هزینه‌های تحصیلی، زندگی دانشجویی در طول دوره تحصیل در کانادا ماهانه به طور میانگین حدود 1,450 دلار هزینه دارد که به انضمام مخارج مربوط به منابع آموزشی و لوازم تحریری (سالانه حدود 2,500 دلار و ترمی حدود 1,250 دلار) باید در نظر گرفته شود.

ناگفته نماند که به دانشجویان واجد شرایط، فارغ از محل تولد و کشور مبدا بورسیه تحصیلی تعلق پیدا می‌کند که هزینه‌های تحصیلی و حتی زندگی متقاضی تحصیل در کانادا را به میزان قابل توجهی کاهش می‌دهد. برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی دانشگاه Lethbridge کانادا در تمامی مقاطع ارائه می‌شوند و البته شرایط خاص خود را دارند. جهت اطلاع از شرایط دریافت بورسیه تحصیلی و اطلاعات به‌روز دیگر می‌توانید با رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی از  تجربه مشاوران کارآزموده لتس گو یونی در بخش اعزام دانشجو بهره‌مند شوید.