دانشگاه شربروک Université de Sherbrooke یکی از بزرگ‌ترین و مهم‌ترین دانشگاه های کانادا در استان کبک محسوب می‌شود که در شهرِ شربروک در 150 کیلومتری شرقِ کلان‌شهر مونترال واقع شده است. تحصیل در دانشگاه شربروک به زبان فرانسوی صورت می‌گیرد؛ این موسسه آموزشی یکی از دو دانشگاه فرانسوی منطقه اِستری استان کبک (در کنار دانشگاه بیشاپ) برشمرده می‌شود.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌توانند با دریافت پذیرش تحصیلی از این موسسه آموزشی تحصیل در کانادا را در سوابق تحصیلی خود ثبت کنند. جهت آشنایی با نحوه دریافت پذیرش تحصیلی و شناخت بیشتر دانشگاه شربروک تا پایان این بخش از معرفی دانشگاه های کانادا لتس گو یونی را همراهی کنید.

دانشگاه شربروک کانادا

دانشکده شربروک در سال 1954 در قالب دانشگاه کاتولیک فرانسوی‌زبان در منطقه‌ای با عمده جمعیت انگلیسی‌زبان تاسیس شد. فعالیت‌های Université de Sherbrooke متمرکز بر آموزش و تحقیق تعریف شده است.

سالانه حدود 40 هزار دانشجو در دانشگاه Sherbrooke مشغول به تحصیل می‌شوند که بیشینه آن‌ها از مقطع کارشناسی موفق به دریافت پذیرش تحصیلی می‌شوند. در این مجموعه علمی 61 کرسی تحقیقاتی شکل گرفته است که از میان می‌توان به موضوعاتی همچون داروسازی، میکروالکترونیک، آموزش آمار و مطالعات زیست‌محیط اشاره کرد. 

در سال‌های اخیر University of Sherbrooke در راه‌اندازی طرح‌ها و بهینه‌سازی مسیرهای دستیابی به توسعه پایدار پیشتاز بوده و پذیرای موضوعات پژوهشی به خصوص در زمینه تغییرات آب‌وهوایی و محیط زیست در مقاطع مختلف آموزشی و حتی دوره‌های پژوهشی است. 

بر اساس قوانین آموزشی کشور کانادا با چشم‌پوشی از برخی رشته‌های خاص، تحصیل در University of Sherbrooke نیازی به شرکت در آزمون ورودی ندارد و با ارائه مدارک و شرایط خاص برنامه تحصیلی مورد نظر می‌توان برای دریافت پذیرش تحصیلی اقدام کرد. جهت بررسی شرایط و وضعیت تحصیلی خود می‌توانید فرم ارزیابی آنلاین مهاجرت تحصیلی را در سایت لتس گو یونی تکمیل کنید و موقعیت خود را برای تحصیل در کانادا محک بزنید.

خوابگاه های دانشگاه Sherbrooke کانادا

سالانه نزدیک به دو هزار دانشجوی بین‌المللی موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه شربروک می‌شوند که برخی از آن‌ها زندگی در خوابگاه‌های پردیس دانشگاهی University of Sherbrooke را برمی‌گزینند. با اینکه هزینه مسکن در شهر شربروک چندان گران نیست، اما زندگی در خوابگاه‌های این موسسه آموزشی فواید دیگری نیز دارد؛ با اقامت در محیط دانشگاهی دسترسی به امکانات دانشگاه مانند کتابخانه، سالن‌های ورزشی، فضاهای فرهنگی و ... آسان‌تر است. افزون بر این، با اقامت در خوابگاه‌های دانشگاه می‌توان از هزینه رفت‌وآمد به محل زندگی و کلاس‌ها جلوگیری کرد.

ناگفته نماند که تعداد خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه شربروک محدود است و برای رزرو آن‌ها باید حین ثبت درخواست پذیرش تحصیلی اقدام کرد. باید توجه داشت که رزرو خوابگاه در تاریخ‌های مشخصی صورت می‌گیرد؛ برای ترم پاییز باید در ماه مِی، برای ترم زمستان در اوایل نوامبر و برای ترم تابستان در ماه مارس باید اقدام کرد. نتیجه درخواست پذیرش تحصیلی Université de Sherbrooke از طریق پست الکترونیکی به متقاضی ارسال می‌شود. 

دانشکده های دانشگاه Sherbrooke کانادا

دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه شربروک در سه پردیس مستقل و دو پردیس مشترک مشغول به تحصیل می‌شوند؛ پردیس اصلیِ این دانشگاه و پردیس علوم پزشکی که در سال 2006 افتتاح شده، در شهر شربروک قرار دارد و پردیس دیگر در شهر لونگوی Longueuil Campus تاسیس شده است.

دانشگاه شربروک و دانشگاه کبکِ شیکوتیمی Université du Québec à Chicoutimi پردیس مشترکی را در شهر شگنه کانادا دایر کرده‌اند. پردیس مشترک دانشگاه شربروک که خارج از استان کبک واقع شده با همکاری دانشگاه مونکتون Université de Moncton تاسیس شده است.

برنامه‌های تحصیلی دانشگاه Sherbrooke در دانشکده مدیریت، دانشکده آموزش، دانشکده مهندسی، دانشکده حقوق، دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی، دانشکده ورزش و تربیت بدنی، دانشکده علوم، دانشکده الهیات، اخلاق و فلسفه ارائه می‌شود.

رشته های دانشگاه شربروک کانادا

متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا می‌توانند از میان 46 برنامه تحصیلی مقطع کارشناسی،48 برنامه تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد و 27 برنامه دکترا، رشته تحصیلی مورد علاقه خود را برگزینند و برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه Sherbrooke اقدام کند.

اکثر دانشکده‌های این موسسه آموزشی در پردیس اصلی دانشگاه شربروک واقع شده‌اند؛ افزون بر این، دفتر مدیریت دانشگاه، دفتر خدمات پشتیبانی، عمارت مرکزی جورج کابانا George-Cabana، مرکز فرهنگی و تئاتر موریس اوبید، کتابخانه علوم انسانی، کتابخانه انتشارات قانون، کتابخانه موسیقی، کتابخانه علوم و مهندسی، مرکز اسناد، مرکز آن هِبِرت The Anne-Hébert Centre، مرکز منابع آموزشی، کتابخانه ژان ماری روی مپ Jean-Marie Roy Map، و اقامتگاه‌های دانشجویی، در پردیس اصلی Université de Sherbrooke قرار گرفته‌اند.

در پردیس پزشکی University of Sherbrooke دپارتمان‌های داروسازی شربروک، مرکز تحقیقات بالینی، مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی اِستری، دانشکده پزشکی و علوم بهداشتی، بیمارستان دانشگاه شربروک، عمارت جرارد لا سال Gerald-La Sall، کتابخانه علوم بهداشتی، مرکز ورزشی، دپارتمان تحقیقات کاربردی سرطان PRAC، و اقامتگاه‌های دانشجویی قرار گرفته است. 

برنامه‌های تحصیلی دانشگاه Sherbrooke در زیرمجموعه‌های هنر، حقوق، محیط زیست و توسعه پایدار، زیست شناسی، علوم جغرافیایی، محیط زیست، مهندسی هوا فضا، مهندسی شیمی، مهندسی عمران، مهندسی الکترونیک، مهندسی مکانیک، مدیریت فنی، فناوری اطلاعات، مهندسی نرم افزار، انفورماتیک، ادبیات و ارتباطات، مطالعات و زبان فرانسه، علوم محض، زیست شناسی، ریاضیات، علوم جغرافیایی، علوم انسانی، مطالعات مذاهب معاصر، مطالعات سیاسی کاربردی، تاریخ، فلسفه، علوم جغرافیایی، خدمات اجتماعی، روانشناسی، علوم تربیت بدنی، مدیریت بازرگانی  MBA، اقتصاد، فیزیوتراپی، شیوه های کنترل توانبخشی، پرستاری، آموزش پیش‌دبستانی و دبستان، زیست‌شناسی، مهندسی مکانیک، انفورماتیک، بیوشیمی، میکروبیولوژی، علوم پرتوشناسی و تصویربرداری بیومدیکال، ایمن شناسی، و اقتصاد طراحی شده است. 

پردیس لونگوی که در سال 1989 تاسیس شد، ارائه برنامه‌های تحصیلی مقطع کارشناسی ارشد را در اولویت آموزش قرار داد. در University of Sherbrooke بیش از 90 برنامه آموزشی در نُه دانشکده مدیریت، آموزش، مهندسی، حقوق، علوم انسانی، پزشکی و علوم بهداشتی، علوم پایه، الهیات، اخلاق و فلسفه برگزار می‌شود.

مهاجرت تحصیلی به کانادا و اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه شربروک محدودتی برای دانشجویان بین‌المللی ندارد؛ باید توجه داشت که زبان تدریس در این موسسه آموزشی زبان فرانسوی است و برای دریافت پذیرش تحصیلی باید به زبان فرانسوی تسلط داشت.

چه در مقطع کارشناسی و چه در مقطع کارشناسی ارشد، اغلب برنامه‌های تحصیلی Université de Sherbrooke به صورت نیمه‌وقت در عصرها یا آخر هفته، یا در برنامه‌های فشرده ارائه می‌شود تا بومیان مشغول به کار در این کشور در آنِ واحد به عنوان نیروی کار نیز سمت خود را حفظ کنند.

رنکینگ دانشگاه شربروک

موسسه آماری QS نیز نام این دانشگاه را در رده‌بندی جهانی سال 2023 در رتبه 751 تا 800 قرار داده است و در میان دانشگاه‌های کانادا نیز به آن رتبه 24 تا 26 را اختصاص داده است. 

اپلای دانشگاه شربروک کانادا

همان‌طور که پیش‌تر هم اشاره کردیم، تحصیل در کانادا نیاز به ارائه مدارک و شرایط مورد نظر برنامه تحصیلی است؛ درخواست پذیرش تحصیلی University of Sherbrooke بسته به رشته‌ تحصیلی نیاز به ارسال مدرک فارغ‌التحصیلی، ریز نمرات، سوابق شغلی مرتبط، توصیه‌نامه تحصیلی، انگیزه‌نامه، رزومه تحصیلی و مدرک زبان فرانسوی دارد. 

پس از گردآوری مدارک مورد نیاز (ترجمه و اسکن) باید فرم درخواست پذیرش تحصیلی دانشگاه شربروک را تکمیل کرد و اسکن مدارک لازم برای مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی ارسال شود. 

لیست مدارک مورد نیاز برنامه‌های تحصیلی Université de Sherbrooke به مقطع و رشته تحصیلی بستگی دارد؛ برخی رشته‌های تحقیقاتی در مقطع کارشناسی به ارائه پروپوزال و پروژه‌های تحقیقاتی نیاز دارد، دریافت پذیرش تحصیلی مقطع دکتری نیز نیاز به ارائه سوابق پژوهشی و تحقیقاتی دارد. برای دریافت این لیست و همچنین بررسی شرایط خود می‌توانید با رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی از راهنمایی همکاران باتجربه لتس گو یونی بهره‌مند شوید.

آن دسته از دانشجویانی که تسلط کافی به زبان فرانسوی ندارند، می‌توانند با دریافت پذیرش تحصیلی وارد دانشگاه شربروک شوند و پس از گذراندن دوره زبان در رشته مورد نظرشان تحصیل کنند. در این دوره علاوه‌بر تقویت مهارت‌های گفتار و نوشتار، University of Sherbrooke بر آشنایی با فرهنگ این کشور نیز متمرکز می‌شود. این دوره در هر سه ترم پاییز، زمستان و تابستان به مدت شش‌هفته برگزار می‌شود.

ددلاین دانشگاه شربروک

برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی و ثبت‌نام در دانشگاه های کانادا باید به مهلتی که از سوی دانشگاه Sherbrooke تعیین شده توجه کرد؛ در غیر این صورت ممکن است درخواست متقاضی مهاجرت تحصیلی به کانادا با تعویق روبه‌رو شود و شروع کلاس‌ها به ترم آینده یا حتی سال تحصیلی آینده موکول شود.  

در دانشگاه شربروک شروع ترم پاییز آخرین هفته ماه آگوست است و در هفته سوم دسامبر به پایان می‌رسد. ترم زمستان نیز معمولا در هفته اول ماه ژانویه شروع می‌شود و در هفته سوم آوریل به پایان می‌رسد. ترم تابستان در آخرین هفته ماه آوریل شروع و در سومین هفته ماه آگوست تمام می‌شود.

بسته به رشته تحصیلی باید در بازه زمانی مشخصی برای درخواست پذیرش تحصیلی اقدام و تحصیل در کانادا را تجربه کرد. برای مثال رشته آموزش روانشناسی Psychoéducation در مقطع کارشناسی ارشد تنها در ترم پاییز ارائه می‌شود و مهلت ثبت درخواست پذیرش تحصیلی ماه فوریه است. در صورتی که متقاضی مهاجرت تحصیلی پس از این بازه زمانی درخواست پذیرش تحصیلی ثبت کند، باید تا سال تحصیلی آینده صبر کند. 

ددلاین دوره زبان فرانسوی برای دانشجویان بین‌المللی Université de Sherbrooke در ترم پاییز 31 ماه مارچ، ترم زمستان 15 ماه سپتامبر و ترم تابستان در اول فوریه اعلام شده است. این دوره‌ها که در سه سطح مقدماتی، متوسط و پیشرفته ارائه می‌شود، در تاریخی متفاوت با دیگر دوره‌ها شروع و تمام می‌شود.

پیشنهاد می‌کنیم حداقل 6 ماه پیش از تاریخ شروع سال تحصیلی برای دریافت پذیرش تحصیلی اقدام کنید؛ چراکه رسیدگی به پرونده پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی پروسه زمان‌بری‌ست. علاوه‌بر این، دانشجویان بین‌المللی نیز پس از دریافت نامه پذیرش تحصیلی باید برای دریافت ویزای تحصیلی درخواست دهند تا مهاجرت تحصیلی به کانادا را تجربه کنند.

تمام مراحل ثبت‌نام و پیگیری آن به صورت آن‌لاین صورت می‌گیرد. دریافت پذیرش تحصیلی از برخی رشته‌ها و برنامه‌های تحصیلی نیاز به مصاحبه پیش از ثبت‌نام دارد؛ دانشجویان بین‌المللی متقاضی مهاجرت تحصیلی University of Sherbrooke می‌توانند این پروسه را آن‌لاین و با استفاده از نرم‌افزار اسکایپ پشت‌سر بگذارند.

هزینه تحصیل در دانشگاه شربروک کانادا

هزینه تحصیل در کانادا به رشته، مقطع تحصیلی و رتبه دانشگاه محل تحصیلی بستگی دارد؛ به‌طور میانگین تحصیل در مقطع کارشناسی 10 هزار تا 12 هزار دلار هزینه دارد. مهاجرت تحصیلی به کانادا برای تحصیل در University of Sherbrooke برای مقطع کارشناسی ارشد نیز باید ترمی حدود 10 هزار دلار در نظر گرفت. شهریه مقطع دکتری تفاوت چندانی با مقطع پیشین ندارد و ترمی حدود 9 هزار تا 12 دلار برآورد می‌شود.

علاوه‌بر شهریه، پس از دریافت پذیرش تحصیلی Université de Sherbrooke باید 480 دلار برای ثبت‌نام و مهاجرت تحصیلی، مبلغی برای رزرو خوابگاه و ... پرداخت کرد.

بورسیه دانشگاه شربروک

دانشگاه شربروک تنوع چندانی در برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی ویژه دانشجویان بین‎‌المللی ندارد؛ اما بورسیه تحصیلی دولت کانادا و استان کبک همچنان در اختیار دانشجویان واجد شرایط قرار می‌گیرد. برای دریافت مشاوره و راهنمایی‌های لازم در پروسه پذیرش تحصیلی، رزرو خوابگاه و درخواست بورسیه تحصیلی می‌توانید روی دانش و تجربه همکاران ما در بخش اعزام دانشجو به خارج از کشور حساب کنید.