دانشگاه آلگوما Algoma University یکی از دانشگاه‌های دولتی استان آنتاریو است که پردیس اصلی آن در «شهر سو سنت‌ماری» در شمال استان قرار گرفته است. این دانشگاه کوچک و تازه‌تاسیس میزبان گرمی برای علاقه‌مندان مهاجرت تحصیلی به کانادا بوده است. شرایط تحصیل در کانادا با دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه آلگوما کانادا را در این بخش از معرفی دانشگاه های کانادا در لتس گو یونی مطالعه کنید.

دانشگاه آلگوما کانادا

دانشگاه Algoma در ساختمان سابق مدرسه شبانه‌روزی بومیان کانادا Shingwauk در تاریخ 17 دسامبر 1965 شکل گرفت و از همان آغاز ماموریت ویژه‌ای در پرورش و یادگیری بین‌فرهنگی جوامع بومی و دیگر شهروندان را به دوش کشیده است.

از زمان تاسیس در سال 1965 تا 18 ژوئن 2008، دانشگاه Algoma کالجی وابسته به دانشگاه لورنشن Laurentian (واقع در شهر سادبری) بود و در محافل رسمی به عنوان کالج آلگوما شناخته می‌شد. در سال 2008 بر اساس قانون استانی منشور دانشگاه الگوما کانادا صادر شد تا این موسسه آموزشی به کوچک‌ترین دانشگاه کانادا شهرت بگیرد.

همان‌طور که گفتیم پردیس اصلی Algoma در شهر سو سنت ماری واقع شده است؛ در طول چند دهه فعالیت مستمر این مجموعه، شعبه‌های دیگری نیز در شهرهای تیمینز Timmins و برَمپتون Brampton استان انتاریو ایجاد شد.

تمرکز اصلی Algoma U بر رفع نیازهای شهروندان آنتاریوی شمالی در رشته‌های هنرهای لیبرال، علوم پایه، مدیریت و موضوعات فنی‌حرفه‌ای بوده است. این برنامه‌های آموزشی در کلاس‌هایی کوچک با روش آموزش مشارکتی در فضایی دانشجو محور برگزار می‌شود و فرصت‌های تحقیقاتی و آموزشی ارزنده‌ای را برای علاقه‌مندان مهاجرت تحصیلی رقم زده است. 

کتابخانه آرتور ویشارت Arthur A. Wishart Library در پردیس دانشگاه الگوما کانادا عضو انجمن کتابخانه‌های تحقیقاتی کانادا و شورای کتابخانه‌های دانشگاه انتاریو است، و یکی از مشارکت‌کنندگان قَدَر OCA محسوب می‌شود.

دانشگاه Algoma به میزبانی از سالن ورزشی جورج لیچ (The George Leach Centre (GLC نیز شهرت دارد؛ این مجموعه ورزشی محل تمرین تیم‌های ورزشی این دانشگاه با عنوان Thunderbirds است، البته دانشجویان Algoma U نیز می‌توانند از تجهیزات این مرکز بهره‌مند شوند. 

یکی دیگر از مراکز دانشجویی این موسسه Speakeasy نام دارد که دیوار به دیوار کافی‌شاپ دانشگاه امکانات تفریحی دانشجویان را فراهم می‌آورد؛ شب‌های کارائوکه، فضای آکوستیک برای شب‌های میکروفنِ باز، جشن‌های تم‌دار، گروه‌های موسیقی زنده، شب‌های کمدی و ضیافت‌های شام فرهنگی در این مجموعه برگزار می‌شود.

پردیس های دانشگاه Algoma کانادا

پردیس سوسنت مری مقر اصلی دانشگاه، پردیس تیمینز فضایی کاملا شمالی و پردیس برمپتون تجربه شهری را برای دانشجویان آلگوما فراهم کرده است. فارغ از اینکه کدام پردیس را برای ادامه تحصیل در کانادا انتخاب کرده‌اید؛ دانشگاه Algoma کانادا سابقه علمی و تجربی لازم برای موفقیت را در اختیار علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی قرار می‌دهد. سابقه چند دهه آموزش در این مجتمع آموزش عالی نشان داده که برنامه‌های تحصیلی Algoma آموزه‌های علمی و عملی را تضمینی ارائه می‌دهد.

پردیس اصلی دانشگاه آلگوما کانادا در شهر سو سنت ماری؛ شهری با 73000 نفر جمعیت در شمال انتاریو واقع شده است. "سو" به گفته محلی‌ها، تمام امکانات یک شهر بزرگ را دارد؛ مراکز خرید، سرگرمی، تیم‌ها و امکانات ورزشی، جشنواره‌ها و فعالیت‌های فرهنگی اما بدون دردسر ترافیک!

ساختمان کتابخانه Wishart Library، مرکز دانشجویی Speakeasy، مرکز ورزشی جورج لیچ George Leach و مرکز پژوهشی اِسار Essar Convergence Centre در پردیس سوسنت ماری دانشگاه آلگوما کانادا واقع شده‌اند.

پردیس برامپتون (برَمپتون) Brampton Campus با تلفیقی از فضای فناوری و دانشجویی، دانشگاه Algoma کانادا را در شهر پر جنب و جوش منطقه تورنتو بزرگ گسترش داده است. ساکنان این شهر بیش از ششصد هزار نفر اعلام شده و نهمین شهر بزرگ کانادا محسوب می‌شود. مدرسه اقتصاد و بازرگانی، دپارتمان مالی و حسابداری، دپارتمان علوم کامپیوتری، روانشناسی، حقوق و قانون، و دپارتمان مطالعات محیطی در این پردیس واقع شده‌اند.

پردیس تیمینز Timmins Campus افق دید علاقه‌مندان به مهاجرت تحصیلی را در "شهری با قلب طلا" گسترش داده است و تازه‌واردین را مجذوب زیبایی، تاریخ و جذابیت‌های این شهر کوچک می‌کند. در پردیس تیمینز دوره‌های انتقال دیپلما به مقاطع دانشگاهی ارائه می‌شود و راه دستیابی به مشاغل موفق را تسریع کرده است. پردیس تیمینز Algoma در کالج هنرهای کاربردی و فناوری شمالی انتاریو واقع شده و حفظ بافت زندگی شمالی را اولویت قرار داده است. 

رنکینگ دانشگاه آلگوما کانادا

موسسه رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان با توجه به فعالیت‌های پژوهشی و تحقیقاتی و همچنین عملکرد بین‌المللی، نام دانشگاه آلگوما کانادا را در جایگاه 71 درمیان دانشگاه های کانادا قرار داده است و رتبه 3455 جهانی را مناسب این مجتمع آموزشی عالی دیده است. 

خوابگاه دانشگاه Algoma کانادا

خوابگاه لوکندا Dr. Lou Lukenda Dormitory یکی از اقامتگاه‌های آلگوماست که در سپتامبر 2003 ساخته شده و شامل 45 اتاق خواب یک نفره می‌شود.

خوابگاه ویلج تاون‌هاوس Townhouse Village نیز شامل خانه‌های کوچکی می‌شود که با گنجایش 75 دانشجو در اختیار متقاضیان تحصیل در کانادا قرار می‌گیرد. این اقامتگاه‌ها پنج اتاق خواب یک نفره، دو حمام، یک آشپزخانه و اتاق نشیمن مشترک دارند. 

خوابگاه Algoma با ظرفیت حداقل 96 دانشجو، در سال تحصیلی 2012 در پردیس دانشگاه آلگوما کانادا افتتاح شد. خوابگاه Algoma یک فضای باز، تخت‌خواب‌های تک‌نفره، کمد لباس و میز تحریر مبله و به همراه اینترنت بی‌سیم پرسرعت ارائه شده است. دانشجویان هم‌اتاقی از سرویس بهداشتی به‌طور مشترک بهره‌مند می‌شوند. در هر طبقه از این مجموعه یک اتاق مشترک مجهز به مایکروویو و تلویزیون HD با ماهواره تعبیه شده است.

خوبگاه‌های Algoma U به طور کلی شامل اتاق خواب کاملاً مبله، سرویس بهداشتی، اتصال به اینترنت بی‌سیم پرسرعت، خدمات تلفن محلی، تجهیزات امنیتی و نظارت تصویری 24 ساعته در مناطق مشترک، سرویس نظافت هفتگی در تمام سرویس‌های بهداشتی و فضاهای عمومی، اتاق‌های مشترک خوابگاهی با امکانات تفریحی و مایکروویو، فضای مطالعه، دسترسی آسانسور، محل خشکشویی، اتاق پست، پارکینگ خودرو، و برنامه غذایی (اجباری/اختیاری) می‌شوند.

دانشکده های دانشگاه Algoma کانادا

مهم‌ترین برنامه‌های تحصیلی این موسسه آموزشی در سه مدرسه بازرگانی و اقتصاد School of Business & Economics، مدرسه علوم زیستی و محیط زیستSchool of Life Sciences and the Environment، و مدرسه علوم و فناوری کامپیوتری School of Computer Science & Technology ارائه می‌شود.

دانشکده بازرگانی و اقتصاد دانشگاه Algoma کانادا در دو فضای منحصر به فرد در پردیس سو سنت ماری و برامپتون قرار گرفته است. ظرفیت بالای این دانشکده مورد توجه علاقه‌مندان به تحصیل در کانادا قرار گرفته است.

این مدرسه ضمن حمایت از نیازهای جوامع بازرگانی محلی، برنامه‌های تحصیلی موفقیت‌آمیزی را در حوزه تجاری و اقتصادی ارائه می‌کند که همگی با اساس تعهد دیرینه دانشگاه یعنی کیفیت عالی در آموزش هم‌خوانی داشته است. معمولا در رشته‌های این مجموعه برنامه‌های تخصصی در حسابداری، منابع انسانی، بازاریابی و اقتصاد دیده می‌شود.

برنامه‌های دانشکده علوم زیستی و محیط زیست Algoma U بر تحقیق و تجربه متمرکز شده است؛ به اکثر دانشجویانی که موفق به دریافت پذیرش تحصیلی از این مدرسه شده‌اند؛ فرصت کار در دوره‌های کارآموزی و پایان‌نامه در آزمایشگاه تحقیقاتی یا عنوان داوطلب وجود دارد. اغلب دانشجویان نتایج تحقیقاتی خود را در مجلات علمی منتشر می‌کنند.

برنامه‌های تحصیلی این مجموعه با کیفیت بالا در حوزه‌های زیست‌شناسی، روانشناسی و علوم محیطی ارائه می‌شود که بر اساس توسعه مهارت‌های تفکر انتقادی طراحی شده‌اند. در پروژه‌های تحقیقاتی موضوعات چالش‌برانگیز فعلی بشریت در قرن بیست و یکم مطرح می‌شود.

طی هشت سال گذشته، دانشجویان مقطع کارشناسی دانشکده علوم زیستی و محیط‌زیست 28 مقاله تحقیقاتی را در مجلات تخصصی علمی منتشر کرده‌اند.

دانشکده علوم و فناوری کامپیوتری برنامه‌های تحصیلی خود را با تمرکز بر خلاقیت و نوآوری در دو فضای منحصر به فرد پردیس سوسنت‌ماری و برامپتون ارائه می‌دهد. برنامه طولانی‌مدت علوم کامپیوتر دانشگاه آلگوما کانادا در حوزه مهندسی نرم‌افزار موبایل، فناوری بازی‌های رایانه‌ای و هنر خلاقیت در بازی‌های رایانه‌ای طراحی شده است.

رشته های دانشگاه آلگوما کانادا

دانشگاه Algoma کانادا برنامه‌های تحصیلی متنوعی را در بیش از 30 دپارتمان در برنامه‌های تحصیلی سه و چهار ساله در حوزه زیست‌شناسی، بازرگانی، علوم کامپیوتری، توسعه جامعه، انگلیسی، جغرافیا، تاریخ، روانشناسی، مددکاری اجتماعی، جامعه‌شناسی، علوم سیاسی، موسیقی و هنرهای زیبا ارائه می‌دهد.

رشته‌های ارائه شده در دانشکده بازرگانی و اقتصاد Algoma اغلب در حوزه بازرگانی، امور مالی، اقتصاد، حسابداری، منابع انسانی، بازاریابی طراحی شده‌اند. 

پذیرش دانشگاه آلگوما کانادا

آلگوما در تمامی پردیس‌ها و شعب میزبان گرمی برای علاقه‌مندان به مهاحرت تحصیلی از سراسر جهان بوده است. تحصیل در Algoma نیز مانند دیگر دانشگاه های کانادا بدون نیاز به آزمون ورودی و تنها با ارائه مدارک مورد نیاز این مجتمع آموزش عالی امکان‌پذیر بوده است.

تسلط به زبان انگلیسی از شرایط لاینفک تحصیل در کانادا محسوب می‌شود که با ارائه مدرک زبان انگلیسی معتبر آن هم با نمره متوسط به بالا به اثبات می‌رسد. برای این منظور دانشگاه Algoma کانادا مدرک زبان IELTS با حداقل نمره 6، مدرک زبان تافل با حداقل نمره 550، مدرک CAEL با نمره 60 به بالا، مدرک PTE  آکادمیک و دولینگو Duolingo با نمره 60 به بالا را می‌پذیرد.

در صورتی که متقاضی پذیرش تحصیلی نمره زبان کمتری در کارنامه آزمون زبان‌های بالا کسب کرده باشد، می‌تواند در دوره زبان آلگوما شرکت کند و با بهبود دانش زبان انگلیسی در دوره تخصصی مورد نظر تحصیل کند. 

دوره زبان PTE بسته به سطح زبان و میزان تسلط متقاضی در دو دوره کوتاه‌مدت یا بلندمدت و آنلاین یا حضوری  برگزار می‌شود؛ طول این دوره و همچنین هزینه آن در دانشگاه آلگوما کانادا به سطح زبان متقاضی بستگی دارد.

مدارک مورد نیاز پذیرش تحصیلی آلگوما به رشته و برنامه تحصیلی منتخب بستگی دارد، اما معمولا ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی دبیرستان (مدرک 12 ساله) و ریز نمرات از جمله موارد ضروری در همه رشته‌هاست؛ برای مثال در برخی رشته‌ها نمره دروس ریاضی، زیست، شیمی، فیزیک یا حتی زبان اهمیت بسیاری دارد. 

افزون بر این، ارائه ریز نمرات، نمره معدل متوسط به بالا و شرایط سنی متقاضی مهاجرت تحصیلی در نتیجه درخواست پذیرش تاثیرگذار خواهد بود.

پس از مهیا کردن مدارک و شرایط مورد نیاز، نوبت به تکمیل فرم درخواست پذیرش تحصیلی Algoma U در بازه زمانی مشخص می‌رسد؛ در پایان اسکن اصل و ترجمه مدارک نیز باید ضمیمه فرم درخواست شود. جهت بررسی وضعیت متقاضی تحصیل در کانادا، آلگوما مبلغی به عنوان اپلیکیشن فی دریافت می‌کند. این مبلغ در دانشگاه آلگوما کانادا 125 دلار اعلام شده است.

در این مرحله، درخواست متقاضی به ثبت می‌رسد و ایمیل تاییدیه دانشگاه آلگوما کانادا به دست متقاضی خواهد رسید. در بازه زمانی مشخصی، لیستی از نقصی مدارک و پرداختی‌ها به دست متقاضی می‌رسد تا نامه پذیرش تحصیلی اصلی صادر شود. 

پیش از اقدام برای مهاجرت تحصیلی، می‌توانید با تکمیل فرم ارزیابی آنلاین پذیرش تحصیلی در سایت لتس گو یونی وصعیت تحصیلی خود را بسنجید و در زمان مناسبی جهت بهبود شرایط خود اقدام کنید. 

ددلاین دانشگاه آلگوما کانادا

بر اساس قوانین دانشگاه های کانادا ثبت درخواست پذیرش تحصیلی، تکمیل مدارک، ثبت نام، پرداخت شهریه، و ... باید در بازه زمانی مشخصی صورت بگیرد. سیستم پذیرش دانشجو در آلگوما ترمی است؛ معمولا ددلاین دانشگاه Algoma کانادا در رشته‌های تمام وقت ترم بهار ماه آوریل، و ددلاین ترم پاییز اواخر جولای است. 

با توجه به طولانی بودن پروسه درخواست ویزای تحصیلی برای ایرانی‌ها، پیشنهاد می‌کنیم حداقل شش ماه پیش از شروع ترم تحصیلی، درخواست پذیرش تحصیلی را به ثبت برسانید.

جهت دریافت اطلاعات به‌روز و جزئیات بیشتر از برنامه‌های تحصیلی دانشگاه Algoma کانادا می‌توانید از تجربه و دانش مشاوران لتس گویونی در بخش اعزام دانشجویان بین‌المللی کمک بگیرید. برای این منظور می‌توانید از همین‌جا جهت رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی اقدام کنید.

هزینه های تحصیل در دانشگاه آلگوما کانادا

تحصیل در کانادا بسته به رنکینگ آموزشگاه محل تحصیل، رشته و مقطع دانشگاهی هزینه‌های متفاوتی دارد. به طور میانگین شهریه ترمی دانشگاه Algoma کانادا حدود 9,143.67 دلار شده است. البته هزینه‌های دیگری مانند 40.45 برای خدمات دانشجویی، 26.68 دلار برای کلوب‌های ورزشی و ... نیز پی‌بینی می‌شود تا هزینه ترمی را به 10,510.67 دلار برساند.

ثبت درخواست برای رزرو اقامتگاه‌های آلگوما 50 دلار اعلام شده است؛ باید توجه داشت که تاریخ درخواست اقامتگاه‌های پردیس آلگوما اولین دوشنبه ماه ژوئن هر سال خواهد بود. 500 دلار نیز به عنوان ودیعه جهت تأمین امنیت محل باید پرداخت کرد.

هزینه اقامتگاه‌های Algoma U نیز بسته به خدمات و نوع خوابگاه دارد؛ استفاده از خدمات خوابگاه اسپریت Spirit Village Dorm که اغلب محل اقامت دانشجویان بین‌المللی و غیر بومیان این شهر است، 5,410در طول سال تحصیلی (سپتامبر تا آوریل) دلار اعلام شده است. اسکان در اقامتگاه آلگوما که بیشتر محل زندگی دنشجویان سال اولی است، 5,910 دلار و زندگی در اقامتگاه‌های مرکز شهر 5,510 دلار برآورد می‌شود.

استفاده از برنامه‌های غذایی خوابگاه‌های دانشگاه Algoma کانادا بسته به نوع و تعداد 2,510 و 3,400 و 4,600 دلار اعلام شده است. باید توجه داشت که برنامه غذایی در خوابگاه آلگوما و اسپریت ویلج اجباری است. هزینه اقامتگاه‌ها و برنامه‌های غذایی ترمی پرداخت می‌شود اما برای تمام طول یال تحصیلی رزرو می‌شود. ناگفته نماند که در هنگام رزور اقامتگاه باید 100 دلار به عنوان ودیعه خسارت پرداخت می‌شود.