کالج داگلاس کانادا Douglas College بزرگترین کالج دولتی استان بریتیش کلمبیا در حوزه ونکوور بزرگ محسوب می‌شود که مدارک دولتی به فارغ‌التحصیلان اعطا می‌کند. سالانه بیش از 25 هزار دانشجو موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از کالج داگلاس کانادا می‌شوند که از میان این جمعیت، بیش از 4 هزار دانشجو از کشورهای دیگر وارد خاک کانادا شده‌اند. امکانات و تجهیزات آموزشی این کالج فرصت مناسبی برای متقاضیان تحصیل در کانادا ایجاد کرده تا خود را برای بازار کار این کشور آماده کنند. 

این کالج به افتخار فرماندار پیشین استان بریتیش کلمبیا سر جیمز داگلاس (1851–1864) Sir James Douglas که پدر استان بریتیش کلمبیا لقب گرفته بود، در سال 1970 کالج داگلاس نامگذاری شد. به دلیل تشابه در تلفظ نام، این موسسه آموزشی را نباید با کالج Douglass Residential College واقع در استان نیوبرانزویک کانادا اشتباه گرفت.

پردیس های کالج داگلاس کانادا

کالج Douglas سه پردیس اصلی در ونکوور بزرگ دایر کرده است؛ دو پردیس در خیابان رویال و برج انویل در شهر نیوست مینستر و دیگری در شهر کوکیتلام، مرکز آموزش این کالج نیز در شهر سوری تاسیس شده است. هر دو پردیس اصلی این کالج در خطوط مترو SkyTrain قرار دارند که رفت و آمد برای دانشجویان را بسیار راحت کرده است. در کنار این موسسات آموزشی، این کالج در شهرهای دیگر ناحیه ونکوور بزرگ شعبه‌های بزرگ و کوچک متعددی (مانند برنابی و ماپل ریج) دارد. درهای کالج داگلاس در 6 شعبه و پردیس‌های مجهز به سوی متقاضیان تحصیل در کانادا به گرمی گشوده شده است.

هر یک از این پردیس‌ها امکانات مشخصی را در اختیار دانشجویان قرار می‌دهد؛ در پردیس وست‌مینیستر و کوکیتلام کافه‌ای مجهز با منویی متنوع ایجاد شده است. سالن‌های ورزشی این کالج در رشته‌های بسکتبال، کرلینگ، گلف، فوتبال و والیبال و همچنین بیسبال مردان و سافتبال زنان تجهیز شده و تیم‌های حرفه‌ای آن در سطح استان می‌درخشند.

رنکینگ کالج داگلاس کانادا

سایت آماری وبومتریک webometrics کالج Douglas را در سال 2023 بر اساس کیفیت آموزشی در رتبه 6434 جهانی و رتبه 1152 قاره آمریکا قرار داده است. این موسسه آموزشی جایگاه 84 ملی را در میان کالج‌های کانادا از آن خود کرده است. موسسات آماری مشهور دیگر مانند QS، تایمز یا US News به تازگی آمار رسمی مشخصی درباره این کالج گزارش نکرده‌اند.

رشته های تحصیلی در کالج داگلاس کانادا

در پردیس‌های کالج Douglas بیش از 13 رشته تحصیلی اصلی در 83 برنامه‌های تحصیلی متنوع تدریس می‌شوند؛ دانشجویان بین‌المللی که 18 درصد از جمعیت دانشجویان Douglas College را تشکیل می‌دهند می‌توانند در تمامی این رشته‌ها درخواست پذیرش تحصیلی خود را ثبت کنند. 

رشته‌های تحصیلی ارائه شده در کالج Douglas شامل مدیریت بازرگانی در حسابداری، مدیریت بازرگانی در خدمات مالی، مدیریت بازرگانی در مدیریت، مراقبت از کودکان و جوانان، جرم شناسی کاربردی، مهمانداری، پرستاری، تربیت بدنی و مربیگری، هنرهای نمایشی، پرستاری روانپزشکی، روانشناسی (با مشارکت دانشگاه تامپسون ریورز)، روانشناسی کاربردی، امور اجتماعی، و تفریح درمانی می‌شوند.

این برنامه‌های متنوع در 6 دپارتمان مطالعات کودک، خانواده و جامعه؛ تبلیغات و مدیریت بازرگانی، علوم بهداشتی و پزشکی؛ علوم انسانی و علوم اجتماعی؛ زبان، ادبیات و هنرهای نمایشی؛ و دپارتمان علم و فناوری برگزار می‌شوند. اکثر برنامه‎های تحصیلی این موسسه آموزشی همراه با دوره کارآموزی Co-op ارائه می‌شود تا فارغ‌التحصیلان آمادگی لازم برای ورود به بازار کار را به دست آورند.

بسیاری از دانشگاه‌های محبوب استان بریتیش کلمبیا برنامه‌های کاربردی و کارآموزی خود را با همکاری کالج Douglas برگزار می‌کنند. افزون بر این، Douglas College از تحقیقات کاربردی متنوعی از جمله زیرشاخه‌های رشته فناوری اطلاعات، شیمی، تاریخ، مردم شناسی و جغرافیا پشتیبانی می‌کند.

علاوه‌بر برنامه‌های تحصیلی فوق، به تازگی برنامه‎های جدید دیگری در لیست برنامه‌های دوره‌های کارشناسی کالج داگلاس اضافه شده که با همکاری دیگر موسسات آموزشی منطقه برگزار می‌شود؛ شامل برنامه مقطع لیسانس هنرهای نمایشی با همکاری دانشگاه کاپیلانو Capilano Univesity ،کالج لانگارا College Langara و کالج کامیونیتی ونکوور Community Vancouver College و همچنین دوره کارشناسی برای رشته روانشناسی با همکاری دانشگاه تامسون ریورز Thompson Rivers University انجام می‌شود.

بسیاری از دانشجویان این موسسه آموزشی پس از اتمام دوره یا گذراندن تعدادی مشخص از واحدهای درسی با شرکت در برنامه‌های انتقال دانشجو برای ادامه تحصیل به دیگر موسسات آموزشی کانادا در استان بریتیش کلمبیا یا دیگر استان‌های این کشور وسیع منتقل می‌شوند؛ اغلب دانشگاه تورنتو، دانشگاه مک‌گیل، دانشگاه آلبرتا، دانشگاه بریتیش کلمبیا و دانشگاه ویکتوریا میزبان این دانشجویان در مقاطع بالاتر می‌شوند.

با شرکت در برنامه‌های انتقال دانشجو، متقاضی حدود 30هزار دلار در هزینه‌ها صرفه‌جویی می‌کند. به علاوه، به جای شرکت در کلاس‌های پرجمعیت دانشگاه‌ها (با جمعیت 500 تا 800 دانشجو) واحدهای درسی در کلاس‌هایی با ظرفیت 30 تا 35 دانشجو گذرانده می‌شود. برنامه‌های تحصیلی دانشگاه‌ها اغلب پژوهشی و تحقیقاتی محور طراحی شده‌اند، درحالی‌که مدرسان به دانشجویانِ کالج داگلاس تدریس می‌کنند.

اخذ پذیرش تحصیلی از کالج داگلاس کانادا

متقاضیان تحصیل در کانادا باید مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی را مهیا و برای مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی ارسال کنند. کالج Douglas نیز شرایط مشخصی را برای صدور پذیرش تحصیلی تعیین کرده است؛ متقاضی پس از انتخاب رشته تحصیلی و برنامه مورد نظر باید مدارک و شرایط مورد نیاز را فراهم کند. 

مدارک مورد نیاز جهت اپلای کالج Douglas

متقاضیان تحصیل در کانادا در این مقطع (معادل دیپلم و کاردانی سیستم آموزشی ایران) باید 17 سال تمام باشند. اگر متقاضی موفق به اخذ دیپلمِ دبیرستان نشده باشد، می‌تواند با نمره معدل متوسط به بالا از کالج داگلاس پذیرش تحصیلی دریافت و پس از اتمام دوره مدرک دیپلم را کسب کند. 

درواقع، اخذ پذیرش تحصیلی از این مقطع کالج Douglas نیازی به ارائه مدرک دیپلم دبیرستان ندارد و متقاضی با کسب 60 درصد از نمرات دوسال آخر دبیرستان و حداقل نمره C (نمرات 12 تا 14) از دروس ریاضی (سال یازدهم) می‌تواند با اخذ پذیرش تحصیلی از این کالج برای تحصیل در کانادا اقدام کند. 

ارائه مدرک زبان انگلیسی اهمیت بسیاری در دو مرحله اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا دارد؛ تحصیل در این مقطع Douglas College نیاز به مدرک زبان آیلتس با نمره 6.5 به بالا یا مدرک زبان تافل با نمره 83 به بالا دارد.

اگر نمره زبان متقاضی کمتر از حد انتظار Douglas College باشد، متقاضی می‌تواند با اخذ پذیرش تحصیلی مشروط وارد خاک کانادا شود و در دوره زبان کالج تحت عنوانENGLISH LANGUAGE LEARNING AND ACQUISITION  و به اختصار ELLA شرکت کند. حداقل نمره مورد نیاز برای این دوره نمره آیلتس 4.5 و نمره تافل 45 اعلام شده است.

جهت بررسی وضعیت تحصیلی متقاضی تحصیل در کانادا در کالج Douglas باید مبلغی تحت عنوان Application Fee پرداخت شود؛ اخذ پذیرش تحصیلی از این مقطع مبلغ 76 دلار اپلیکیشن فی دارد. 

با ارسال مدارک مورد نیاز و ثبت درخواست پذیرش تحصیلی از این کالج، در طی 5 روز کاری نامه تاییدیه از طریق ایمیل دریافت خواهید کرد. پس از بررسی وضعیت تحصیلی شما نامه پذیرش تحصیلی اصلی ارسال می‌شود و در این نامه اطلاعات تکمیلی رشته تحصیلی و سایر جزئیات Douglas College  به دستتان خواهد رسید.

مدارک مورد نیاز جهت اخذ پذیرش تحصیلی از دوره‌های تکمیلی

گذراندن دوره کارشناسی و کسب معدل C به بالا از این مقطع (معادل نمره 12 تا 14) از مهم‌ترین شرط‌های ادامه تحصیل در Douglas College است. افزون بر این، ارائه توصیه نامه تحصیلی، انگیزه نامه و رزومه تحصیلی کامل در کنار مدارک زبان با شرایط فوق برای اخذ پذیرش تحصیلی مورد نیاز است. 

ممکن است سنین بالای 38 تا 40 سال موفق به اخذ پذیرش تحصیلی از برخی برنامه‌های تحصیلی این کالج بشوند، اما بیش از این در مرحله اخذ ویزای تحصیلی به مشکل برخواهند خورد؛ بنابراین پیشنهاد می‌کنیم گپ تحصیلی خود را با ارائه مدارک شغلی پر کنید.

ددلاین کالج داگلاس

آخرین مهلت ارسال مدارک به مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی Douglas College برای ترم پاییز تا تاریخ 31 مِی، برای ترم تابستان تا 30 ژانویه و برای ترم زمستان تا 30 سپتامبر اعلام شده است. با توجه به این تاریخ‌ها برنامه ریزی کنید و ارسال مدارک و ثبت درخواست پذیرش تحصیلی را به روزهای پایانی و ددلاین پذیرش موکول نکنید. 

دانشجویان بین‌المللی در کالج داگلاس کانادا

پردیس‌های کالج Douglas اقامتگاهی مشخص برای دانشجویان بین‌المللی درنظر نگرفته است. بنابراین می‌توانید با مراجعه به سایت‌های معتبر مانند FCI از اقامتگاه‌های مخصوص دانشجویان بین‌المللی در شهر محل تاسیس کالج Douglas استفاده کنید. با اسکان در کنار خانواده‌های کانادایی می‌توانید مهارت زبان انگلیسی خود را تقویت کنید و با فرهنگ آن‌ها بیشتر آشنا شوید. هزینه این قبیل اقامتگاه‌ها بسته به نوع اتاق و خدمات آن ماهانه 400 دلار تا 1800 دلار برآورد می‌شود.

شهریه تحصیل در کالج داگلاس کانادا

مبلغ دقیق شهریه تحصیل در Douglas College به مقطع و رشته تحصیلی بستگی دارد؛ اما به‌طور میانگین شهریه تحصیل در کالج داگلاس کانادا ترمی (12 درس) 7 هزار و سی‌صد و چهل‌وچهار دلار و شهریه سالانه 18,360 هزار دلار اعلام شده است. 

در کنار مبلغ شهریه، قرار گرفتن تحت بیمه دانشجویی ترمی 264 دلار (سالانه 1114 دلار)، هزینه ثبت نام ترمی 150 دلار (سالانه 440 دلار)، منابع آموزشی و لوازم تحریر ترمی حدود 500 دلار (سالانه 1500 دلار) و ... هزینه دارد؛ با این حساب میانگین هزینه زندگی و تحصیل در کانادا ترمی حدود 13,884 دلار (سالانه 38,364 دلار) آب می‌خورد.

بورسیه تحصیلی کانادا در کالج داگلاس کانادا

برنامه‌های کمک‌هزینه تحصیلی Douglas College نیز شامل حال دانشجویانی می‌شود که معدل آخرین مدرک فارغ‌التحصیلی آن‌ها متوسط به بالا باشد (B به بالا) و نمره مدرک زبان درخوری ارائه دهند (آیلتس 7 به بالا یا معادل آن). البته باید توجه داشت که شرایط دریافت بورسیه بسته به نوع برنامه کمک‌هزینه تحصیلی متفاوت است.

تحصیل در کانادا نیازمند اخذ پذیرش تحصیلی و ویزای تحصیلی کانادا است که هر یک از این مراحل شرایط و مدارک به‌خصوصی نیاز دارند. با دریافت مشاوره از همکاران با تجربه ما در لتس گو یونی بسته به شرایط خود بهترین گزینه را برای مهاجرت تحصیلی به کانادا انتخاب کنید.