دانشگاه ونکوور آیلند Vancouver Island University یکی از دانشگاه‌های دولتی کاناداست که در جزیره ونکوور در استان بریتیش کلمبیا قرار دارد و به اختصار VIU خوانده می‌شود. متقاضیان تحصیل در کانادا می‌توانند با دریافت پذیرش تحصیلی از این موسسه آموزشی در بسیاری از رشته‌های تحصیلی بدون نیاز به آزمون ورودی برای مهاجرت تحصیلی مهیا شوند.

برای آشنایی بیشتر با مراحل دریافت پذیرش دانشگاه ونکوور آیلند کانادا و شناخت بیشتر خدمات دانشگاه ونکوور آیلند کانادا تا پایان این بخش از معرفی دانشگاه های کانادا با لتس گو یونی همراه باشید. 

دانشگاه Vancouver Island کانادا

کالج مالاسپینا Malaspina College در سال 1969 با نام "کاشف جزیره ونکوور" کاپیتان آلساندرو کالاسپینا Captain Alessandro Malaspina تاسیس شد. در اول سال تاسیس حدود 600 دانشجو موفق به دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه ونکوور آیلند کانادا شدند. 

گسترش فضای آموزشی، کیفیت آموزش و اعتبار مدارک فارغ‌التحصیلی موجب شد تا این کالج در سال 1988 تبدیل به دانشگاه مالاسپینا شود؛ تا این تاریخ سه پردیس دانشگاهی در شهرهای نانایمو Nanaimo، دانکن Duncan و پاول ریور Powell River دایر شده بود. 

در تاریخ اول سپتامبر سال 2008 دانشگاه مالاسپینا به «دانشگاه جزیره ونکوور» تغییر نام داد و تا به امروز در زمینه‌های فرهنگی، اقتصادی و آموزشی نقش مهمی در استان و حتی کشور ایفا کرده است. در حال حاضر دانشگاه جزیره ونکوور با سه پردیس دانشگاهی و سه مرکز آموزشی به عنوان یکی از برترین دانشگاه های کانادا در استان بریتیش کلمبیا مشغول فعالیت است و همچنان اهداف توسعه را در سر می‌پروراند.

پردیس های دانشگاه جزیره ونکوور

اولین پردیس دانشگاه Vancouver Island که پردیس اصلی آن نیز محسوب می‌شود، در سرزمین‌های قدیمی شهر نانایمو در میان درختچه‌های جنگلی و باغ‌های ژاپنی واقع شده است. در ادامه به شرح امکانات پردیس های دیگر دانشگاه VIU می‌پردازیم.

پردیس دانشگاه جزیره ونکوور در شهر نانایمو در فضایی بالغ بر 92 هکتار بنا شده است که دسترسی به آن با  طبیعت‌گردی چند دقیقه‌ای در مسیری جنگلی امکان‌پذیر است. در محوطه پردیس نانایمو می‌توان از طبیعت بکر منطقه، غذاهای دلپذیر بارها و کافی شاپ‌ها لذت برد و از بندر شهر نانایمو به دیگر نقاط کشور دسترسی داشت.

افزون بر ساختمان‌های آموزشی در پردیس اصلی دانشگاه جزیره ونکوور مرکز بهداشت و علوم دکتر رالف نیلسون و یک مجتمع جدید دریایی، خودرویی و بازرگانی بنا شده که با بودجه دولت های فدرال و استانی و همچنین با حمایت جامعه ساخته شده است.

مطالعه روی سیستم تبادل انرژی جغرافیایی منطقه‌ای که در نوع خود در کشور کانادا منحصر به فرد است، بر شهرت این مرکز آموزشی بسیار افزوده است. پردیس نانایمو دانشگاه ونکوور آیلند کانادا میزبان مرکز آموزش بین‌المللی ریچارد جانستون، سالن بدن‌سازی با تجهیزات کامل تناسب اندام، استودیوهای هنر و موسیقی، آزمایشگاه‌های علوم و کامپیوتر، مراکز تحقیقاتی، مرکز شغلی دانشگاه VIU، کافه‌ها و یک مرکز دانشجویی (در فضای 92 هکتاری) شده است.

در سال 2011 دانشگاه Vancouver Island پردیس جدیدی را در شهر دانکن افتتاح کرد که در ساخت بنای آن از تکنولوژی LEED Gold بهره برده شده است. ساختمان پردیس کویچان Cowichan Campus به باغی مجهز در پشت بام مجهز شده که گرمایش و سرمایش آن با سیستم تبادل انرژی تامین می‌شود.

پردیس کویچان دانشگاه جزیره ونکوور هم مانند پردیس نانایمو موقعیت بسیار دنجی در نزدیکی مراکز خرید و رستوران‌های شهر دانکن دارد. در فضای این پردیس تفرجگاه‌های بسیار مطبوعی برای استراحت دانشجویان ساخته است.

پردیس پارکسویل در ۳۷ کیلومتری شمال غرب شهر نانایمو در منطقه‌ کوالیکوم بیچ واقع شده و در همسایگی مرکز شهری و فناوری این شهر قرار گرفته است. در پردیس پارکسویل طیف گسترده‌ای از برنامه‌های آموزشی از جمله دوره‌های آمادگی شغلی و تحصیلی، برنامه‌های تخصصی دانشگاهی، توسعه حرفه‌ای و آموزش برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی وجود دارد.

خوابگاه دانشگاه جزیره ونکوور

اقامتگاه‌های دانشگاه VIU با ظرفیت 500 دانشجو امکاناتی نظیر مبلمان، تخت، اتاق تلویزیون، تجهیزات آشپزی و آشپزخانه، و ... را در اختیار متقاضیان تحصیل در دانشگاه های کانادا قرار می‌دهد. باید توجه داشت که خوابگاه‌های این دانشگاه در پردیس نانایمو واقع شده است. 

اتاق‌های خصوصی با سرویس‌های بهداشتی مشترک و اتاق‌های مشترک از جمله انواع اقامتگاه‌های دانشگاه Vancouver Island  محسوب می‌شود. خوابگاه‌ها با وعده‌های غذایی قابل رزرو است؛ ولی دانشجویان می‌توانند وعده غذایی خود را از دو کافه‌های مستقر در دانشگاه تهیه و در اتاق غذاخوری آن میل کنند.

رنکینگ دانشگاه جزیره ونکوور

بر اساس رنکینگ QS در سال 2023، این دانشگاه در رتبه بین 1001 تا 1200 در جهان قرار دارد.

بر اساس آخرین گزارش‌های موسسه آماری یونی‌رنک 4icu در سال 2022، نام دانشگاه ونکوور آیلند کانادا در جایگاه 42 ملی در میان دانشگاه های کانادا قرار گرفته و رتبه 1296 جهانی را کسب کرده است. 

رشته های دانشگاه ونکوور آیلند کانادا

دانشگاه جزیره ونکوور در یازده دانشکده بیش از 120 برنامه تحصیلی ارائه می‌دهد؛ دانشکدۀ هنر و علوم انسانی، دانشکدۀ آموزش، دانشکدۀ زبان انگلیسی، دانشکدۀ سلامت و خدمات بهداشتی، دانشکدۀ مدیریت، دانشکدۀ منابع طبیعی، دانشکدۀ علوم و فناوری، دانشکدۀ علوم اجتماعی، دانشکدۀ فنی و فناوری کاربردی، دانشکدۀ آمادگی کاری و تحصیلی و دانشکدۀ آموزش حرفه‌ای.

در دپارتمان هنر، طراحی و هنرهای نمایشی برنامه‌های متنوعی در رابطه با رشته‌های تئاتر، هنرهای بصری، هنرهای زیبا، طراحی گرافیک، طراحی داخلی، موسیقی (مطالعات جاز) تدریس می‌شود.

دپارتمان مهندسی و طراحی دانشگاه VIU شامل رشته‌های مهندسی و طراحی، مهندسی محیط زیست و عمران، مهندسی الکترونیک، مهندسی هوا و فضا، مهندسی مکانیک، مهندسی کامپیوتر و سیستم‌ها، معماری و شهرسازی، طراحی داخلی و تکنولوژی اطلاعات می‌شود.

در دپارتمان بازرگانی و مدیریت دوره‌های ام بی ای، کارشناسی بازرگانی، حسابداری، اقتصاد، خدمات مالی، مدیریت منابع انسانی، بازاریابی، مدیریت منابع انسانی، بازرگانی بین‌الملل و مدیریت ارائه می‌شود.

دپارتمان آموزش کارورزی (کوآپ) برنامه‌های تحصیلی متنوعی از رشته‌های مدیریت گردشگری و علوم کامپیوتر، و در دپارتمان آموزش برنامه‌های مربوط به رشته‌های مدیریت آموزشی، آموزش کودکان استثنایی، آموزش تربیت بدنی برگزار می‌شود.

در دپارتمان علوم و تکنولوژی نیز رشته‌های علوم، محافظت منابع طبیعی، علوم شیلات و آبزیان، بیولوژی، شیمی، علوم کامپیوتر، جغرافیا، علوم زمین، ریاضی، علوم روانشناسی در برنامه‌های متنوع ارائه می‌شود.

در دپارتمان گردشگری، تفریح و هتلداری رشته‌های مدیریت هتلداری، مدیریت گردشگری، مدیریت اوقات فراغت پایدار، در دپارتمان خدمات انسانی رشته‌های مراقبت از کودک و نوجوان، مددکاری اجتماعی و در دپارتمان بهداشت برنامه‌های مربط به رشته‌ علوم پرستاری برگزار می‌شود.

متقاضیان تحصیل در کانادا می‌توانند در دوره‌های آن‌لاین و آموزش از راه دور نیز در برنامه‌های تحصیلی کارشناسی ارشد آموزش کودکان استثنایی، و کارشناسی ارشد کاربردهای سیستم های اطلاعات جغرافیایی شرکت کنند.

متقاضیان مهاجرت تحصیلی که تمایل دارند سریع‌تر وارد بازار کار کانادا شوند، می‌توانند با تحصیل در دپارتمان‌های فنی و حرفه‌ای و آموزش و توسعه حرفه‌ای دانشگاه Vancouver Island (جهت معادل‌سازی با دیپلم دبیرستان) مدرک فارغ‌التحصیلی را از دانشگاه ونکوور آیلند کانادا دریافت کنند.

در کل، رشته‌های دانشگاه ونکوور ایسلند در موضوعات نوشتن خلاق، رسانۀ دیجیتال، مطالعه فیلم، تاریخ، زبان‌شناسی، موسیقی، مطالعات زنان، تئاتر، آموزش، مطالعات معلولیت، پرستاری، مددکاری، حسابداری، اقتصاد، مدیریت مالی، هتلداری، حقوق، بازاریابی، MBA، مدیریت گردشگری، نجوم، زیست‎شناسی، شیمی، علوم کامپیوتر، علوم زمین، کشاورزی، زمین‌شناسی، ریاضیات، فیزیک، جغرافیا، فلسفه، علوم سیاسی، روان‌شناسی و جامعه‌شناسی پذیرش تحصیلی صادر می‌کنند.

دانشگاه جزیره ونکوور در رشته‌های مدیریت بازرگانی، برنامه‎ریزی اجتماعی، آموزش در رهبری، اطلاعات جغرافیایی، مدیریت پروژه و تجارت بین‌الملل برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی در مقطع کارشناسی ارشد پذیرش تحصیلی صادر می‌کند.

پذیرش تحصیلی دانشگاه ونکوور آیلند کانادا

تحصیل در کانادا نیاز به دریافت پذیرش تحصیلی از دانشگاه مورد نظر دارد. پیش از هر چیز باید مدارک و شرایط مورد نیاز هر رشته تحصیلی گردآوری و مهیا شود. لیست دقیق مدارک مورد نظر به نسبت رشته و مقطع تحصیلی متفاوت است.

به طور کلی مهاجرت تحصیلی به کانادا نیاز به ارائه مدرک فارغ‌التحصیلی دوازده ساله از دوره دبیرستان برای تحصیل در مقطع کارشناسی، و مدرک فارغ‌التحصیلی کارشناسی برای تحصیل در مقطع کارشناسی ارشد با نمره معدل متوسط به بالا (C) ارائه کرد.

در کنار شرایط گفته شده، ارائه انگیزه‌نامه، توصیه‌نامه از استادان و دانشگاه‌های پیشین (2 یا 3 نامه بسته به مقطع و رشته)، شرایط سنی و شرکت در مصاحبه حضوری (آن‌لاین) از جمله موارد مورد نیاز برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه ونکوور ایسلند محسوب می‌شود. ارائه سوابق و تجارب کاری مربوط با برخی از رشته‌های تحصیلی دانشگاه ونکوور آیلند کانادا تاثیر مثبتی بر نظر نهایی مسئولان پذیرش تحصیلی خواهد گذاشت. 

پس از آماده‌سازی مدارک بالا (اسکن اصل و ترجمه) به همراه اسکن پاسپورت، نوبت به تکمیل فرم درخواست پذیرش تحصیلی می‌رسد. مدارک مورد نیاز نیز باید در پایان ضمیمه فرم درخواستی شود. بسیاری از دانشگاه های کانادا برای بررسی وضعیت تحصیلی و مدارک ارسالی دانشجو مبلغی به عنوان اپلیکیشن فی دریافت می‌کنند؛ برای دریافت پذیرش تحصیلی دانشگاه ونکوور آیلند کانادا باید 150 دلار کانادا پرداخت کرد.

حدود یک تا سه ماه پس از ثبت درخواست پذیرش تحصیلی و ارسال مدارک، نتیجه ارزیابی مسئولان پذیرش تحصیلی دانشجویان بین‌المللی به اطلاع دانشجو می‌رسد. علاقمندان به دریافت ویزای تحصیلی کانادا پیش از هر اقدامی می‌توانند با تکمیل فرم ارزیابی آن لاین پذیرش تحصیلی در سایت لتس گو یونی از وضعیت تحصیلی خود مطلع شوند.

نمره زبان مورد نیاز پذیرش تحصیلی دانشگاه جریزه ونکوور

یکی از مدارک مورد نیاز برای تحصیل در دانشگاه های کانادا اثبات مهارت زبان انگلیسی است. با اینکه نمره زبان مورد نیاز به رشته‌های تحصیلی بستگی دارد، اما کارنامه‌ آزمون‌های تافل با حداقل نمره 550، تافل iBT با حداقل نمره 88، آیلتس با حداقل نمره 6.5، PTE با حداقل نمره 60، CAEL با حداقل نمره 60، CPE و CAE با حداقل نمره 176 و کارنامه آزمون Duolingo با حداقل نمره 110 مورد قبول دانشگاه VIU اعلام شده است.

اگر نمره متقاضی کمتر از میزان تعیین‌شده از سوی دانشگاه باشد، می‌تواند با دریافت پذیرش تحصیلی مشروط وارد دانشگاه شده و پس از گذراندن دوره زبان، دوره تخصصی را آغاز کند. متقاضیان مهاجرت تحصیلی به کانادا که مدرک زبان معتبری ندارند، می‌توانند با شرکت در آزمون تعیین سطح دانشگاه (به‌صورت آنلاین) موقعیت خود را بسنجند و بعد برای این دوره مهیا شوند.

ددلاین دانشگاه جزیره ونکوور 

برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی و ثبت‌نام در دانشگاه های کانادا باید به مهلت و بازه زمانی که موسسه آموزشی تعیین کرده است، توجه کرد. ددلاین دانشگاه VIU در ترم پاییز (شروع کلاس‌ها از ماه سپتامبر)، تا روز 31 ماه مارچ اعلام شده است. البته به درخواست‌هایی که پس از این تاریخ به دست مسئولان می‌رسد نیز در صورت امکان رسیدگی می‌شود.

برخی از برنامه‌های تحصیلی دانشگاه ونکوور ایسلند دوبار در سال پذیرش تحصیلی دارند؛ برای مثال ددلاین پذیرش تحصیلی رشته MBA برای ترم پاییز تا 31 ماه مارچ، و برای ترم زمستان تا پایان ماه ژوئن اعلام شده است. 

دانشجویانی که با دریافت پذیرش تحصیلی مشروط وارد دانشگاه ونکوور آیلند کانادا می‌شوند، باید به تاریخ و مهلت ثبت‌نام در دوره زبان توجه کنند. سایت ثبت نام دوره زبان انگلیسی در ماه‎های جولای، آگوست، اواسط ژانویه و ماه فوریه برای متقاضیان مهاجرت تحصیلی باز است.

هزینه تحصیل در دانشگاه ونکوور آیلند کانادا

شهریه دانشگاه های کانادا به رشته و مقطع تحصیلی مورد نظر و همچنین رنکینگ دانشگاه بستگی دارد؛ میانگین شهریه سالانه دانشگاه Vancouver Island حدود 18 هزار دلار اعلام شده است؛ البته باید در نظر داشت که شهریه طول دوره برخی برنامه‌های تحصیلی 20,850 دلار و برخی دیگر 43,785 دلار اعلام شده است.

در کنار شهریه رشته‌ها و برنامه‌های تحصیلی، دانشجویانی که مشروط به گذراندن دوره زبان انگلیسی پذیرش تحصیلی دریافت می‌کنند، باید حدود 1,650 دلار تا 5,100 دلار بسته به میزان تسلطشان شهریه برای این دوره در نظر بگیرند.

هزینه اجاره اقامتگاه‌های دانشگاه ونکوور آیلند کانادا در پردیس نانایمو بسته به امکانات و خدمات خوابگاه‌ها 2 هزار تا 4 هزار دالار آب می‌خورد. پرداخت اجاره خوابگاه معمولا به‌صورت ترمی است، اما در ترم تابستان، اجاره‌بها به صورت ماهانه (ماهانه 600 دلار) دریافت می‌شود. 

تحصیل در ونکوور

کلان‌شهر ونکوور در نزدیکی شهر نانایمو قرار گرفته است؛ بسیاری از متقاضیان تحصیل در کانادا علاقه ویژه‌ای به زندگی در ونکوور و دسترسی به بازار کار این شهر مهم کانادا دارند. دانشجویان مشغول به تحصیل در دانشگاه های کانادا می‌توانند تا سقف 20 ساعت در هفته به کار نیمه وقت بپردازند.

برای دریافت راهنمایی‌های لازم در رابطه با نحوه اخذ پذیرش تحصیلی، شرایط زندگی و تحصیل در ونکوور و همچنین بررسی شرایط اختصاصی خود به نسبت رشته مورد نظر می‌توانید با رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی از تجربه‌ و دانش همکاران ما در بخش اعزام دانشجو لتس گو یونی بهره‌مند شوید.