از سال 1970، دانشگاه تامسون ریورز (تامپسون ریورز) TRU مفتخر به ارائه آموزش عالی به طیف گسترده‌ای از دانشجویان با پیش زمینه ها و دیدگاه‌های مختلف بوده است. دانشگاه تامسون ریورز از طریق دوره‌های حضوری و برنامه‌های راه دور و آنلاین به بیش از 25000 دانش آموز در دو پردیس Kamloops و Williams Lake خدمات آموزشی ارائه می‌دهد. 

از علوم سنتی گرفته تا تجارت، از گواهینامه‌ها تا مدارک تحصیلات تکمیلی، TRU بیش از 140 برنامه در دانشگاه و 50 برنامه به صورت Open Learning ارائه می‌دهد. دانش‌آموزان این دانشگاه قادر هستند هر آنچه را که در شرایط تحصیل و کار مشترک، تحصیل در خارج از کشور، تحقیق در مقطع کارشناسی، مدارس میدانی و تمرین، یادگیری خدمات و سایر فرصت‌ها می آموزند با راهنمایی و مشاوره دانشکده در دسترس تیم تحقیقاتی قرار دهند و یا از آموخته‌های خود در بازار کار به راحتی استفاده کنند.

تحقیقات، ایجاد فرصت و نوآوری در محیط یادگیری آزاد و انعطاف پذیری TRU کلید اصلی موفقیت و رشد این دانشگاه است. 

دانشگاه تامسون ریورز

در دانشگاه تامپسون ریورز (تامسون ریورز)، موفقیت دانشجویان در اولویت قرار دارد. این دانشگاه دانشجویان خود را قادر می سازد تا با گزینه های یادگیری انعطاف پذیر، خدمات دانشجویی فردی، فرصت های یادگیری عملی و محیطی متنوع و فراگیر، به اهداف خود در زمینه های آموزشی و کاری برسند.

علاوه بر تمامی ویژگی های علمی تامسون ریورز، محیط وسیع و زیبا در قلب شهر کملوپس در استان بریتیش کلمبیا، چشمگیری این دانشگاه را دو چندان کرده است و باعث محبوبیت آن نزد دانشجویان بین المللی شده است، چراکه از نظر هزینه های پایین زندگی و آرامش و امنیت، شهر کملوپس و محوطه دانشگاه همواره مورد پسند دانشجویان خارجی بوده است. 

دانشگاه تامسون ریورز یا همان TRU به عنوان یک موسسه آموزشی با ثبات و معتبر، شیوه آموزشی دارای انعطاف را به همراه تجاربی بزرگ و ارزشمند در کلاسهای کوچک خود ارائه می‌دهد. 

تامسون ریورز با ارائه راه و روش های مختلف یادگیری بر مقوله کمک به تک تک دانشجویان برای دستیابی به اهداف آموزشی خود متعهد است. دانشجویان می توانند به جستجوی انتخاب هایی نظیر برنامه های همکاری مشترک co-op، کارآموزی، تحقیقات کارشناسی، تحصیل در خارج، یادگیری تجربی و مدارس میدانی بپردازند.

دانشجویان می توانند علاوه بر مدارک دانشگاهی، برای دوره‌ها و مدارک دارای دیپلم و گواهی‌های مختلف اقدام کرده و بابت دروس گذرانده شده قبلی و یا تجارب کاری مرتبط امتیاز درسی دریافت کنند. 

در حال حاضر هزاران هزار دانشجو دارنده ویزای تحصیلی تحصیلات دانشگاهی خود را در پردیس گسترده و اصلی دانشگاه تامپسون ریورز در شهر کاملوپس دنبال می کنند، این شهر با 3.5 ساعت رانندگی و یا 45 دقیقه پرواز با ونکوور فاصله دارد. این در حالی است که برخی از دانشجویان به اقتضای رشته تحصیلی خود در پردیس ویلیام لیک مشغول به تحصیل هستند.  

قریب به 10 درصد از دانشجویان افراد بومی کانادا بوده و بیش از 30 درصد از ظرفیت دانشگاه در اختیار دانشجویان بین المللی است، در این بین هزاران دانشجو نیز به صورت از راه دور و یا از طریق دوره‌های آنلاین تحصیلات خود را ادامه می‌دهند.

دانشگاه TRU با در نظر گرفتن تیم های WolfPack اول دانشگاه، بیش از 40 کیلومتر مسیرهای پیاده روی سرسبز و پوشیده از درخت، تپه های خوش منظره اسکی و دریاچه ها، به تنهایی یک مرکز فعالیت بالقوه برای دانشجویان محسوب می‌شود.

خدمات دانشجویی دانشگاه TRU شامل مراکز اشتغال و کاریابی دانشجویان، سالن استراحت، مرکز سلامت و تندرستی، گالری هنرهای زیبا و سالن تئاتر می شود. همچنین ساختمان ها و امکانات مدرن و جدیدی نظیر مراکز آموزش صنعتی و فناوری، پرستاری و سلامت جمعیت در سال 2020 به این دانشگاه اضافه شده است.

در حال حاضر آمار دانشجویان ثبت نامی مقطع کارشناسی تمام وقت تامسون ریورز 8317 نفر، پاره وقت 756 نفر و دانشجویان کارشناسی ارشد تمام وقت و پاره وقت 500 نفر هستند. در عین حال میانگین شهریه دانشگاهی برای غیر بومی در مقاطع کارشناسی و تکمیلی به ترتیب 17.304 هزار دلار و 13.138 هزار دلار کانادا است.

همچنین این دانشگاه همانند سایر موسسات آموزشی معتبر کانادا برای ارائه سایر خدمات هزینه های جانبی دریافت می کند که شامل انجمن های دانشجویی، ورزش و خدمات سلامت می شود. در عین حال لازم به ذکر است که پذیرش دانشجو بدون مدرک زبان تافل، آیلتس و یا کمبریج نیز مورد قبول بوده و اصطلاحاً پذیرش تحصیلی مشروط دانشجویان با شرط شرکت در دوره های زبان دانشگاه در دستور کار تامپسون ریورز قرار دارد.

لازم به ذکر است که حضور در دانشگاه خوش نام تامپسون ریورز (تامسون ریورز) فرصت‌های کاری و تحصیلی زیر را برای دانشجویان غیر بومی دارنده ویزای تحصیلی فراهم می‌کند:

•  گزینه های متنوع کار دانشجویی پاره وقت داخل و خارج از دانشگاه

•  برنامه های ترکیبی تحصیل و کار همزمان

•  امکان انتقال واحدهای درسی از موسسات آموزشی معتبر سایر کشورها

•  برنامه های تبادل دانشجویان بین المللی

•  برنامه های گسترده بورسیه تحصیلی برای مقاطع مختلف دانشجویی

•  گواهی صلاحیت جهانی

رنکینگ دانشگاه Thompson Rivers University

بنابر اطلاعات ارائه شده در وبسایت 4icu، رنکینگ فعلی دانشگاه تامپسون ریورز (تامسون ریورز) در بین دانشگاه‌های کانادایی 47 و در بین دانشگاه های جهان در رتبه 1470 است.

شرایط دریافت پذیرش دانشگاه Thompson Rivers 

هر ساله دانشگاه تامسون ریورز پذیرای بیش از 3500 دانشجو از قریب به 100 کشور مختلف دنیا در هر ترم تحصیلی است. به طور کلی برای دریافت تائیدیه یا همان نامه پذیرش تحصیلی دانشگاه شما نیاز به کردیت کارت و پرداخت 100 دلار به ازای رسیدگی به درخواست خود از سوی دپارتمان پذیرش خواهید داشت.

علاوه بر آن، باید به این موضوع دقت داشته باشید که درخواست پذیرش خود را به نسبت هر یک از ترم‌های تحصیلی ژانویه، می و سپتامبر پیش از ددلاین های تعیین شده 1 اکتبر، 1 فوریه و 1 جون ارسال کنید.

در صورتی که خواستار ادامه تحصیل در کانادا در سال 2023 باشید، نیازمند ارائه مدارک زیر به دپارتمان پذیرش دانشگاه تامپسون ریورز هستید:

•  ترجمه آخرین مدرک دانشگاهی

•  ریز نمرات تحصیلی

•  رسید پرداخت هزینه پذیرش

•  پاسپورت معتبر دانشجو

•  انگیزه نامه (برای مقاطع ارشد و دکترا)

•  برنامه تحصیلی موجه

•  رزومه و سوابق کامل تحصیلی دانشجو

•  توصیه نامه اساتید (در صورت درخواست دانشگاه)

•  مقاله و پژوهش های مرتبط تحصیلی (در صورت وجود)

•  نامه تمکن مالی برای اثبات پوشش هزینه های تحصیل و زندگی

•  مدرک زبان معتبر تافل و آیلتس

•  ترجمه ریزنمرات 3 سال تحصیلی دبیرستان

•  ترجمه دیپلم

در نهایت با دریافت نامه پذیرش دانشگاه باید به فکر اخذ ویزای تحصیلی کانادا باشید. لازم به ذکر است که اخذ ویزای تحصیلی کانادا و انگشت نگاری بیومتریک مشمول پرداخت هزینه جداگانه به سفارت می‌شود.

شهریه دانشگاه Thompson Rivers 

بنابر اطلاعات ارائه شده در وبسایت دانشگاه، میانگین شهریه مورد نیاز برای سال اول تحصیلی دانشجویان غیر بومی، برابر با 18.910 دلار کانادا میباشد، این در حالی است که هزینه 2هزار دلاری کتاب و تجهیزات دانشگاهی، هزینه 5,310 تا 8,400 دلاری خوابگاه و اقامتگاه دانشجویی و هزینه 4835 دلاری خورد و خوراک، حمل و نقل و غیره نیز به آن اضافه می‌شود.

میانگین هزینه‌های اعلام شده توسط وبسایت دانشگاه براساس دو ترم تحصیلی و 5 دوره آموزشی در مقطع کارشناسی هنر محاسبه شده است. بالطبع شهریه و هزینه های تحصیل در رشته‌های تخصصی نظیر پزشکی و مدیریت MBA برای دانشجویان بیشتر خواهد بود. برای مثال شهریه 3 ترم تحصیلی رشته MBA برابر با 30.571 دلار کانادا میباشد و برای مقطع کارشناسی ارشد رشته علوم داده مبلغ شهریه معادل 35.700 دلار برای 4 ترم تحصیلی است. 

بورسیه تحصیلی دانشگاه Thompson Rivers 

بنابر نیاز دانشجویان به پوشش هزینه‌های تحصیل و زندگی در استان بریتیش کلمبیا و دانشگاه تامپسون ریورز، علاوه بر امکان کار دانشجویی و پاره وقت 20 ساعته در طول هفته و کار تمام وقت در تعطیلات زمستان و تابستان، امکان دریافت کمک هزینه و بورسیه تحصیلی نیز برای دانشجویان واجدشرایط وجود دارد.

بر همین اساس، دانشگاه TRU بورسیه تحصیلی جدیدی را به دانشجویان سال اولی اختصاص داده است. بنابر برنامه ریزی دانشگاه، قرار است تا مجموع بودجه 50 هزار دلاری برای پوشش شهریه تحصیلی به حداکثر 100 دانشجوی دانشگاه اختصاص پیدا کند.

این در حالی است که بودجه 1.5 میلیون دلاری برای بورسیه و کمک هزینه تحصیلی سایر دانشجویان در نظر گرفته شده است. در صورتی که به عنوان یک دانشجوی بین المللی با استفاده از نامه پذیرش و ویزای تحصیلی کانادا در این دانشگاه ثبت نام کرده باشید و بخاطر اتفاقی ناگهانی و تاثیرات فراگیر بیکاری و یا وضعیت بد اقتصادی دچار مشکل مالی شده باشید، می‌توانید به بخش بودجه اضطراری دانشگاه TRU مراجعه کرده و برای دریافت آن اقدام کنید.

در حال حاضر بودجه و کمک هزینه دولتی دانشجویان در سال تحصیلی 2022 به شرح زیر است:

•  کمک های دانشجویی برای دانشجویان تمام وقت به دو برابر یعنی تا حداکثر 6 هزار دلار افزایش یافته و برای دانشجویان پاره وقت تا حداکثر 3600 دلار کانادا اختصاص می‌یابد. همچنین بورسیه و کمک هزینه تحصیلی دانشجویان دارای معلولیت دائمی و وابسته دو برابر شده است.

•  دانشجویان ملزم به شرکت در برنامه fixed student contribution نیستند و همکاری همسر دانشجو نیز در این طرح الزامی نیست.

•  سقف وام قرضی هفتگی از 210 دلار به 350 دلار افزایش یافته است، به بیانی دیگر در سال گذشته برای دوره 8 ماهه آموزشی تا بیش از 4760 دلار افزایش داشته است.

البته علاوه بر کار دانشجویی و بورسیه تحصیلی امکان تحصیل در دوره های کوآپ co-op یا همان کارآموزی در حین تحصیل نیز برای شما وجود دارد که دارای جزئیات و شرایط زیر است:

•  از تجربه کار مرتبط با زمینه تحصیلی به همراه حقوق برخوردار می‌شوید

•  اعتبار دانشگاهی کسب کرده و از سایر دانشجویان متمایز خواهید شد

•  امکان دریافت حقوقی با میانگین 2500 تا 3100 دلار کانادا را در هر ماه خواهید داشت (حتی در برخی موارد تا 4200 دلار در ماه)

•  پس از فارغ التحصیلی از شانس جذب سریعتر در بازار کار بهره مند می‌شوید.

•  امکان انتخاب کارگاه‌های کوآپ را در سراسر شهرهای کانادا دارید.

•  دفتر کوآپ TRU دانشجویان را برای مصاحبه و قرارگیری در مشاغل تمام وقت بازار کار آماده می‌کند.

•  امکان انتخاب بین 1 تا 4 ترم کوآپ برای دانشجویان بومی و بین المللی وجود دارد.

در نهایت دانشجویانی که دارای حداقل 2 سال تجربه تحصیل تمام وقت دانشگاهی در کانادا باشند، پس از فارغ التحصیلی امکان دریافت مجوز کار حداکثر 3ساله و تمدید ویزای کانادا را خواهند داشت.

هزینه اقامتگاه و خوابگاه دانشجویی تامپسون ریورز

بنابر اطلاعات ارائه شده در وبسایت دانشگاه، انواع اقامتگاه‌های دانشجویی تامسون ریورز و هزینه‌های آنها به شرح زیر است:

•  برنامه Homestay: شامل 3 وعده غذا در هر روز و یک اتاق خصوصی و مبله در کنار خانواده‌ای کانادایی می‌شود و برای هر ترم تحصیلی 3500 دلار هزینه دارد که معادل 875 دلار در هر ماه است

•  اقامتگاه داخل دانشگاه North Tower : مبله دارای تهویه هوا، دسترسی به اینترنت، تلفن، تلویزبون کابلی و اشتراکی، امنیت بالای ساختمان و شامل کارهای سبک خانه داری است. در عین حال اقامتگاه ها دارای سبک 4 اتاق سوئیت است که سوئیت های اشتراکی از تخت خواب های شخصی بدون وعده های غذایی روزانه برخوردار است. حداقل میزان اقامت برای این نوع اقامتگاه 2 ترم تحصیلی است و هزینه آن برای دو ترم پاییز و زمستان معادل 7950 دلار کانادا است.

•  اقامتگاه مک گیل داخل دانشگاه: اتاق‌های مبله با تجهیزات ساده آشپزخانه و حمام مشترک با 3 دانشجوی دیگر، وعده غذایی شامل این نوع اقامتگاه نمی‌شود و هزینه آن برای ترم های پاییز و زمستان معادل 5310 دلار کانادا است.

•  اقامتگاه East Village در نزدیکی پردیس دانشگاه: خانه‌های دو تا 4 اتاقه با آشپزخانه و حال پذیرایی مشترک و تخت‌های جداگانه است و وعده های غذایی شامل این طرح نمی‌شود. هزینه این نوع اقامتگاه برای هر نفر 5650 دلار کانادا است.

برای دریافت پذیرش از این دانشگاه محبوب، میتوانید از طریق سایت لتسگویونی، نسبت به رزرو وقت مشاوره اقدام نمایید.