دانشگاه ترنت یکی از بهترین دانشگاه های کانادا در زمینه تحقیقات علوم انسانی و علوم پایه است که برای علاقه‌مندان تحصیل در کانادا نیز پذیرش تحصیلی صادر می‌کند. شرایط مهاجرت تحصیلی و تحصیل در دانشگاه ترنت و شهریه سالانه این دانشگاه را در سایت موسسه مهاجرتی لتس گو یونی بخوانید.

دانشگاه ترنت کانادا

دانشگاه دولتی ترنت Trent University یکی از برترین موسسات آموزش عالی در حوزه هنرهای لیبرال است که در شهر پیتربورو استان انتاریو کانادا واقع شده و شعبه‌ای نیز در شهر اوشاوا تاسیس کرده است. این شعبه در خدمت شهرداری منطقه‌ای دورهام است و پردیس دورهام نامیده می‌شود.

پیتربورو شهری در مرکز استان انتاریو کاناداست که در 125 کیلومتری شمال شرقی تورنتو و حدود 270 کیلومتری جنوب غربی اتاوا واقع شده است.

نظام آموزشی دانشگاه ترنت کانادا بر پایه سیستم کالج آکسبریج (Oxford + Cambridge) دایر شده و به کلاس‌های کوچک و کم‌جمعیت‌اش مشهور شده است. نسبت کادر آموزشی مجموعه آموزش عالی ترنت به دانشجویان آن 18 به 1 اعلام شده است.

در سال تحصیلی گذشته دانشگاه Trent کانادا میزبان 10 هزار و 385 دانشجو در مقطع کارشناسی و 694 دانشجو در مقاطع عالی بود؛ از این تعداد، 6.4% از جمعیت دانشجویانِ مقطع کارشناسی و 16% درصد از دانشجویان مقاطع عالی را دانشجویان بین‌المللی تشکیل داده بودند. 

رنکینگ دانشگاه ترنت کانادا

ترنت به مدت 8 سال پیاپی به عنوان بهترین مجموعه آموزشی مقطع کارشناسی استان انتاریو معرفی شد. بیش از 90 درصد فارغ‌التحصیلان این دانشگاه، ظرف 2 سال پس از اتمام دوره تحصیلی در شغل مورد نظرشان مشغول به کار شده‌اند.

بر اساس آخرین گزارش موسسه آماری U.S در سال 2023 دانشگاه Trent کانادا در جایگاه 1570 جهانی قرار گرفت. این موسسه رتبه ملی 35 را در میان دانشگاه های کانادا مناسب ترنت دید.

در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان CWUR نام دانشگاه ترنت کانادا در جایگاه 34 ملی و 1458 جهانی قرار دارد.

پردیس های دانشگاه ترنت کانادا

دانشگاه Trent کانادا در دو پردیس و هفت کالج مجزا هر ساله بیش از 10 هزار دانشجو می‌پذیرد. در حال حاضر 5 کالج در مجموعه این موسسه آموزشی پذیرش تحصیلی دارند. اغلب زیرمجموعه‌های این دانشگاه در شهر پیتربرو قرار گرفته‌اند، اما هر یک به تنها نامی در میان دانشگاه های کانادا به دست آورده‌اند. 

پردیس پیتربورو با معماری چشم‌نوازش در طبیعتی خیره‌کننده از رودخانه یکی از زیباترین دانشگاه های کاناداست و تا مرکز شهر تورنتو 90 دقیقه فاصله دارد. درحالی‌که‌ پردیس دورهام در شهر اوشاوا 40 دقیقه با مرکز شهر تورنتو فاصله دارد. پیش از مهاجرت تحصیلی و تحصیل در دانشگاه ترنت کانادا با پردیس‌ها و کالج‌های زیرمجموعه این مجتمع آموز عالی آشنا شوید.

پردیس پیتربرو

پردیس سیمونز (به نام رئیس و بنیانگذار توماس سیمونز) یا پردیس پیتربرو در کرانه‌های رودخانه اوتونابی Otonabee در گوشه شمال شرقی شهر پیتربرو واقع شده است. طراحی فضای پردیس سیمونز و ساختمان‌های اصلی، از جمله کالج شامپلین، کالج لیدی ایتون، کتابخانه باتا و پلِ فاریون که بر روی رودخانه اوتونابی بنا شده،  توسط ران تام معمار مشهور کانادایی طراحی شده است.

شرکت جنرال الکتریک کانادایی که یکی از کارفرماهای بزرگ صنعتی در استان اونتاریو بوده است، زمینی به وسعت 500 هزار مترمربع را در شهر پیتربورو در امتداد رودخانه اوتونابی برای ساخت مجموعه آموزش عالی اهدا کرد. زمین‌های دیگر در دو طرف رودخانه بعدها به فضای پردیس پیتربرو افزوده شدند تا دانشگاه Trent کانادا به شکل امروز ایجاد شود.

کالج کاترین پار تریل  

این دانشکده به نام نویسنده پیشگام و زیست‌شناس، کاترین پار ترِیل Catharine Parr Traill نامگذاری شد. کاترین پار تنها کالج دانشگاه Trent کاناداست که در مرکز شهر واقع شده است و در بین کالج‌های این مجموعه قدیمی‌ترین کالج باقیمانده فعال محسوب می‌شود. کاخ والیس هال و کرافورد در محوطه کالج تریل واقع شده‌اند و به تازگی به محل اسکان دانشجویان تبدیل شده‌اند. 

کالج کاترین پار تریل مقر گروه‌های کارشناسی انگلیسی، مطالعات فرهنگی، مطالعات کانادایی و زبان‌های مدرن است. برنامه تحصیلات تکمیلی نیز از جمله متون عمومی (انگلیسی)؛ نظریه، فرهنگ و سیاست؛ مطالعات فرهنگی؛ تاریخ؛ مرکز فراست مطالعات کانادایی و بومی؛ تجزیه و تحلیل داده‌های بزرگ؛ و تجزیه و تحلیل مالی. علاوه‌بر این، برنامه آموزش بزرگسالان دانشگاه ترنت کانادا نیز در این کالج برگزار می‌شود.

کالج شامپلین

کالج شامپلین که در پردیس سیمونز و امتداد رودخانه اوتونابی واقع شده است، در سال 1967 افتتاح شد و به افتخار ساموئل دی شامپلین، کاوشگر این منطقه و موسس شهر کبک در اوایل قرن هفدهم، شامپلین نامگذاری شد. از ساختمان این کالج در ابتدا به عنوان اقامتگاه مردانه استفاده می‌شد، اما در حال حاضر مقر دپارتمان مطالعات سیاسی و انجمن فارغ التحصیلان دانشگاه ترنت کاناداست.

کالج لیدی ایتون

چهارمین کالج که در سال 1968 تاسیس شد، به افتخار فلورا مک‎کری ایتون Flora McCrea Eaton لیدی ایتون نامگذاری شد و در زمان تاسیس خوابگاه بانوان دانشگاه بود، اما به تازگی کاربری آموزشی یافته است؛ برنامه‎های تحصیلی گروه‌های تاریخ، فلسفه، کلاسیک، مطالعات زنان و زبان‌های مدرن در این کالج برگزار می‌شوند.

کالج اوتونابی

این کالج که در سال 1972 تاسیس شده، در شرق ساختمان‌های جدید قرار گرفته است. ساختمان‌های کالج اوتونابی در امتداد یک خط‌الراس از درختان سرو بنا شده و مشرف به رودخانه ای است که کالج نام خود را از آن گرفته است.

ساختمان‌های جدید خوشه DNA و برنامه علوم پزشکی قانونی در غرب کالج اوتونابی قرار گرفته‌اند. پل عابر پیاده فاریون Faryon دسترسی به کتابخانه باتا، مجموعه دو و میدانی و کالج‌های غرب رودخانه را فراهم می‌کند.

این کالج دپارتمان آموزش، بخش‌هایی از دپارتمان روانشناسی، انسان شناسی ، جامعه شناسی و سیستم‌های محاسبات و اطلاعات را در خود جای داده است. امکانات آموزشی شامل سالن سخنرانی 125 نفری و اتاق‌های متعدد و مجهز سمینار را در خود جای داده است. علاوه‌بر این، لابراتوآر‌های انسان‌شناسی و روانشناسی، علوم رایانه ای و اتاق منابع جامعه شناسی، دفترهای استادان، سالن‌های مربوط به رشته‌های هنری، علوم و تئاتر در این کالج مستقر شده‌اند.

کالج پیتر گزوسکی

کالج پیتر گزوسکی به‌عنوان جدیدترین کالج دانشگاه ترنت کانادا در سال 2003 تاسیس شد و در حال حاضر میزبان دپارتمان‌های مطالعات بومی، اقتصاد، ریاضیات و مدیریت بازرگانی شده است.

کالج پیتر رابینسون

اولین کالجی که در این مجموعه آموزشی افتتاح شد به پیتر رابینسون، عضو مجلس قانونگذاری کانادا اختصاص یافت تا در دهه 1820 بر مهاجرت مهاجران ایرلندی به منطقه را نظارت کند. در حال حاضر از ساختمان این کالج به عنوان دفترهای بخش اداری استفاده می‌شود.

کالج جولیان بلکبرن

این کالج تا سال 2011 برنامه‌های تحصیلی نیمه وقت را برای دانشجویان پیتربرو ارائه می‌داد. به تازگی ساختمان کالج به محل کار کادر مدیریتی دانشگاه Trent کانادا تبدیل شده است. علاوه‌بر دفاتر اداری، بخش‌هایی مانند پزشکی، مشاوره، چاپ، پارکینگ، اداره ثبت‌نام، اداره کمک‌هزینه‌های مالی، امور دانشجویی، امور مالی دانشجویی و چندین سرویس مهم دیگر نیز در ساختمان کالج جولیان بلکبرن واقع شده‌اند.

پردیس دورهام

در تاریخ 18 اکتبر 2010 پردیس جدید دانشگاه Trent کانادا در شهر اوشاوا تاسیس شد و در سال تحصیلی 2010–2011 با 800 دانشجو در دوره‌های تمام‌وقت و نیمه‌وقت کار خود را آغاز کرد. در پردیس دورهام جی‌تی‌اِی DURHAM GREATER TORONTO AREA برنامه‌های تحصیلی حول رشته‌های انسان شناسی، مدیریت بازرگانی، ارتباطات و تفکر انتقادی، ادبیات انگلیسی، تاریخ، مطالعات رسانه، روانشناسی، مددکاری اجتماعی، جامعه شناسی و تربیت معلم طراحی شده‌اند.

خوابگاه های دانشگاه ترنت کانادا

هفت خوابگاه در پردیس پیتربرو و یک ساختمان شش طبقه در پردیس دورهام برای دانشجویان غیربومی دانشگاه Trent کانادا در نظر گرفته شده است که هر یک از آن‌ها امکانات مختلفی را در اختیار متقاضیان مهاجرت تحصیلی قرار می‌دهند. 

یک ساختمان اقامتی شش طبقه و آکادمیک در سپتامبر سال 2020 درهای خود را به روی متقاضیان تحصیل در کانادا باز کرد. اقامتگاه پردیس دورهام در دو فضای مجزای یادگیری و مطالعه، و استراحت و تفریح امکانات مناسبی را برای دانشجویان دانشگاه Trent کانادا مهیا کرده است. 

در این ساختمان 7 سرویس بهداشتی کامل و مشترک در هر طبقه، یک اتاق صرف میان‌وعده و آشپزخانه مجزا در هر طبقه، یک سالن تماشای تلویزیون در هر طبقه، دو اتاق مطالعه در هر طبقه برای مطالعه گروهی یا فردی، و یک اتاق شست‌وشو در هر طبقه تعبیه شده است.

هر یک از اتاق‌ها مجهز به تختخواب دو نفره، میز تحریر، صندلی، قفسه کتاب،کمد لباس و اینترنت پر سرعت WiFi شده‌اند. دانشجویان مستقر در طبقات 3 تا 6 می‌توانند از منوی غذای دانشگاه استفاده کنند.

رشته های تحصیلی دانشگاه ترنت کانادا

دانشگاه Trent کانادا در دو پردیس پیتربورو و دورهام بیش از ۱۰۰ رشته مختلف آکادمیک در مقاطع کارشناسی و تحصیلات تکمیلی برگزار می‌کند. در پردیس دورهام شهر اشاوا برنامه‌های تحصیلی در رشته‌های انسان‌شناسی، هنر (افتخاری)، برنامه‌های بینارشته‌ای هنر و علوم، مدیریت بازرگانی، بازرگانی و هنر، بازرگانی و علوم، مطالعات کودک و جوان، ارتباطات و تفکر انتقادی، ادبیات انگلیسی، انگلیسی به‌عنوان زبان دوم، مطالعات جنسیت و زنان، تاریخ، مدیریت منابع انسانی، حقوق و هنر، حقوق و بازرگانی، بازاریابی و کارآفرینی، مطالعات رسانه، فلسفه، مشارکت پلیس و جامعه، دوره‌های پیش پزشکی و حقوق، روانشناسی، علوم (افتخاری)، خدمات اجتماعی، جامعه‌شناسی، تربیت مدرس طراحی شده‌اند.

در پردیس پیتربورو هم رشته‌های مطالعات یونان و روم، انسان‌شناسی، باستان‌شناسی، هنر (افتخاری)، هنر و علوم، زیست‌شیمی و بیولوژی مولکولی، بیولوژی، علوم زیست پزشکی، مدیریت بازرگانی، بازرگانی و هنر، بازرگانی و علوم، مطالعات کانادا، مهندسی شیمی، فیزیک شیمی، سیستم‌های محاسباتی، دستگاه‌های محاسباتی و فیزیک، مطالعات فرهنگی، بازسازی اکولوژیک، اقتصاد، اقتصاد و بازرگانی، آموزش، ادبیات انگلیسی و آموزش انگلیسی به‌عنوان زبان دوم (ESL) ارائه می‌شوند.

از دیگر رشته‌های این مجموعه آموزش عالی می‌توان به شیمی زیست‌محیطی، علوم زمین زیست‌محیطی، علوم و مطالعات زیست‌محیطی، علم پزشک قانونی، شیمی پزشکی قانونی، بیولوژی پزشکی قانونی، شیمی زیست‌محیطی، مطالعات فرانسوی، مطالعات جنسیت و زنان، دستگاه‌های اطلاعات جغرافیایی، جغرافی، تاریخ، مدیریت منابع انسانی، مطالعات/ علوم زیست‌محیطی بومی، مطالعات بومی اشاره کرد.

در پردیس پیتربورو رشته‌هایی مانند دستگاه‌های اطلاعاتی، مطالعات توسعه بین‌المللی، اقتصاد سیاسی بین‌الملل، حقوق و هنر، کینزیولوژی، حقوق و بازرگانی، بازاریابی و کارآفرینی، ریاضیات، اقتصاد ریاضی، مطالعات رسانه، پرستاری، فلسفه، فیزیک، مطالعات سیاسی، دوره‌های پیش پزشکی و حقوق، روانشناسی، علوم افتخاری، مددکاری، جامعه‌شناسی، دستگاه‌های کشاورزی و تغذیه پایدار، علوم آب هم در مقطع کارشناسی ارائه می‌شوند.

برنامه‌های تحصیلی مقاطع عالی دانشگاه Trent کانادا در گروه‌های کارشناسی ارشد مبتنی بر پایان‌نامه، کارشناسی ارشد مبتنی بر دوره، دکترا، دوره‌های معادل کارشناسی ازشد و تخصص‌ها برگزار می‌شود که هر یک شرایط متفاوتی دارن

جهت کسب اطلاعات بیشتر در زمینه رشته‌های تحصیلی و جزئیات آن‌ها می‌توانید با رزرو وقت مشاوره مهاجرت تحصیلی از دانش و تجربه همکاران ما در بخش اعزام دنشجوی لتس گو یونی بهره‌مند شوید.

شرایط پذیرش تحصیلی دانشگاه ترنت کانادا

اپلای دانشگاه Trent کانادا مانند دیگر موسسات آموزشی این کشور که میزبان علاقمندان به مهاجرت تحصیلی هستند، نیاز به ارائه شرایط و مدارک مشخصی است که بسته به رشته و مقطع تحصیلی تعیین می‌شود. تحصیل در برنامه‌های تحصیلی دوره کارشناسی این مجموعه نیاز به ارائه مدرک دیپلم دبیرستان با حداقل معدل کل 15 از 20 نمره است.

یکی از شرایط بی‌چون و چرای مهاجرت تحصیلی ارائه مدرک زبان انگلیسی با نمره توسط به بالاست. برای دانشگاه Trent کانادا باید مدرک زبان انگلیسی معتبر ارائه کرد؛ در واقع منظور از اعتبار این مدرک مدرت زمانی‌ست که از آزمون آن می‌گذرد؛ برای مثال در آزمون‌های آیلتس و تافل اعتبار مدرک تا دو سال است. 

کارنامه آزمون آیلتس آکادمیک باید با نمره کل ۶٫۵ با حداقل ۶ در هر مهارت، و کارنامه آزمون تافل بر مبنای اینترنت باید ۸۶ با حداقل ۲۰ در هر مهارت باشد. نمره آزمون PTE آکادمیک هم 59 به بالا باید ارائه شود. 

البته افرادی که حداقل ۳ سال تحصیل تمام‌وقت در دبیرستان انگلیسی‌زبان تحصیل کرده‌اند، حداقل ۲ سال تمام‌وقت در یک کالج انگلیسی‌زبان یا حداقل ۱ سال تمام‌وقت در یک دانشگاه انگلیسی‌زبان گذرانده‌اند، نیازی به ارائه مدرک زبان انگلیسی ندارند.

ناگفته نماند که نمرات پایین‌تر از حد اعلام شده نیز می‌توانند پذیرش تحصیلی دانشگاه Trent کانادا را به دست آورند. در این صورت متقاضی مهاجرت تحصیلی با دریافت نامه پذیرش تحصیلی مشروط ویزای تحصیلی دریافت می‌کند و پس از گذراندن دوره زبان انگلیسی دوره اصلی را آغاز می‌کند.

دوره‌های فشرده زبان انگلیسی این مجموعه موسوم به Trent – ESL در هر چهار ترم برگزار می‌شوند. برای ثبت نام در این دوره‌ها باید به ددلاین و تقویم دانشگاه توجه کرد تا تداخلی با آغاز دوره تحصیلی اصلی نداشته باشد.

علاوه‌بر معدل آخرین مدرک تحصیلی و نمره مدرک زبان انگلیسی برای درخواست پذیرش تحصیلی دانشگاه Trent کانادا باید کارنامه کنکور سراسری، انگیزه‌نامه، توصیه نامه از موسسات آموزشی پیشین (در مقاطع تحصیلی عالی)، شرایط سنی مطابق با مقطع تحصیلی مورد نظر، مقالات و تالیفات در حیطه رشته تحصیلی منتخب (در اپلای مقاطع عالی) و ... هم ارسال کرد.

برای بررسی شرایط تحصیلی خود مطابق استاندارهای آموزشی و مهاجرتی کشور کانادا می‌توانید فرم آنلاین ارزیابی پذیرش تحصیلی را در سایت موسسه مهاجرتی لتس گو یونی تکمیل کنید و در صورت داشتن شرایط لازم، ابتدا برای اپلای و سپس برای ویزای تحصیلی کانادا با توجه به مشاوره با متخصصان لتسگو یونی اقدام نمایید.

پس از مهیا کردن شرایط مورد نیاز برنامه تحصیلی و گردآوری مدارک، باید فرم درخواست پذیرش تحصیلی در سایت رسمی دانشگاه تکمیل و مدارک الصاق شود. در این مرحله باید مبلغی به عنوان اپلیکیشن فی جهت بررسی وضعیت تحصیلی متقاضی مهاجرت تحصیلی پرداخت کرد. این مبلغ از سوی دانشگاه Trent کانادا 90 دلار تعیین شده است.

ددلاین پذیرش تحصیلی دانشگاه ترنت کانادا

پیش از ثبت درخواست پذیرش تحصیلی باید تاریخ‌ها و مهلت‌های ثبت درخواست، پرداخت هزینه‌ها و ثبت‌نام را در نظر گرفت. باید توجه داشت که برای ثبت درخواست پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های استان انتاریو می‌توان از سایت OAUC نیز اقدام کرد.

جهت ثبت نام ترم پاییز برای ورودی سپتامبر باید تا اول ماه ژوئن اقدام به ثبت درخواست پذیرش تحصیلی و تمکیل مدارک کرد. به همین ترتیب برای ترم زمستان و ورودی ژانویه تا اواسط نوامبر، ترم بهار و ورودی آوریل اواسط فوریه و برای ترم تابستان ورودی ژوئن باید تا اول ماه مِی اقدام کرد.

این تاریخ‌ها برای ثبت‌نام در دوره زبان انگلیسی Trent – ESL هم صادق است. در صورتی که متقاضی مهاجرت تحصیلی نیاز به گذراندن دوره زبان داشته باشد، باید پیش از شروع دوره تخصصی اقدام کند. 

باید توجه داشت که برنامه‌های تحصیلی رشته‌های سیستم‌های محاسبات (با برنامه Co-op)، مهندسی شیمی، زیست شناسی حفاظت (شامل برنامه Co-op)، تجزیه و تحلیل مالی، حرکت شناسی، علوم پزشکی واحد اصلی، زیست پزشکی قانونی، شیمی پزشکی قانونی، رشته حقوق (هنر و حقوق، BBA)، دوره حرفه‌ای پزشکی، پرستاری و تربیت معلم در ترم زمستان (ورودی ژانویه) پذیرش تحصیلی ندارند.

هزینه های تحصیل در دانشگاه ترنت کانادا

شهریه دانشگاه Trent کانادا مانند دیگر موسسات آموزشی این کشور به مقطع و نوع رشته بستگی دارد. به طور کلی شهریه سالانه برنامه‌های تحصیلی فارغ از مقطع 24,250 دلار اعلام شده است. 

در صورتی که متقاضی تحصیل در کانادا علاقمند به زندگی در اقامتگاه‌های دانشجویی ترنت باشد، باید هزینه سالانه اقامتگاه‌ را نیز درنظر گرفت. استفاده از منوی غذایی رستوران پردیس‌ها نیز بسته به نوع آن (با توجه به تعداد وعده‌های غذایی و نوع غذاها) سالانه حدود 4,700 دلار هزینه دارد. هزینه خوابگاه‌ها بسته به امکاناتی که در اختیار دانشجو قرار می‌دهند، سالانه 9,000 تا 14,100 دلار است.

علاوه‌بر این، مخارج سالانه دیگر مانند هزینه‌های جانبی تحصیل در کانادا 2,653 دلار، منابع آموزشی، کتاب‌ها و لوازم تحریر 1000دلار، مسکن و خوردوخوارک حداقل 9000 دلار تا 14100 دلار، و دیگر مخارج شخصی 1500 تا 2000 دلار هم باید در نظر گرفت. با این حساب تحصیل در دانشگاه Trent کانادا به انضمام شهریه و هزینه زندگی سالانه 36,607 دلار تا 42,207 دلار آب می‌خورد.