دانشگاه کنکوردیا در مونترال کانادا واقع شده. با لتس گو یونی درباره پذیرش دانشگاه کنکوردیا کانادا و رشته های دانشگاه کنکوردیا کانادا بیشتر بدانید. دانشگاه کنکوردیا در شهر مونترال استان کبک در کشور زیبای کانادا واقع شده و یک دانشگاه دولتی است. دانشگاه کنکوردیا کانادا از لحاظ ارائه روش‌های آموزشی با دیگر دانشگاه‌ها متفاوت عمل کرده و بیشترین تمرکز را بر ارائه آموزش‌های تجربی محور، آموزش‌های تحقیقاتی و آموزش آنلاین قرار داده است.

همچنین شهر مونترال که خواستگاه کنکوردیا می‌باشد در بین شهرهای کشور کانادا رتبه اول از نظر مناسب بودن برای زندگی دانشجویی و برای دانشجویان بین المللی را آن خود کرده است.

دانشگاه کنکوردیا کانادا

این دانشگاه در سال 1974 از ادغام دو موسسه آموزشی Loyola College و Sir George Williams University تشکیل شد و فعالیت در زمینه آموزش عالی در کشور کانادا را آغاز کرد. دانشگاه کنکوردیا دو پردیس به نام‌های سر جورج ویلیامز (پردیس اصلی دانشگاه) و لویالا دارد که تقریبا 7 کیلومتر با هم فاصله دارند.

براساس آمار رسمی وب سایت QS در سال 2023 دانشگاه کنکوردیا رکوردهایی همچون: رتبه اول در کشورکانادا و در بین 100 دانشگاه برتر جهان در زمینه هنر و طراحی و رتبه چهارم در کشور کانادا و در بین 150 دانشگاه برتر جهان در زمینه مطالعات ارتباطات و رسانه‌ها را کسب کرده است.

دانشگاه کنکوردیا کانادا در سال تحصیلی 2019-2020 تعداد 46 هزار و 77 دانشجو پذیرش کرده است که از این تعداد 10 هزار و 24 نفر دانشجویان خارجی و بین المللی این دانشگاه بوده‌اند. همچنین بیشترین تقاضای اخذ پذیرش تحصیلی دانشجویان بین المللی دانشگاه کنکوردیا برای دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر جینا کودی (Gina Cody School of Engineering and Computer Science) بوده است.

کشور کانادا یکی از پر طرفدارترین کشورهای تحصیلی جهان است و معمولا مقصد بسیاری از ایرانیانی ست که قصد تحصیل در خارج از کشور را دارند. در آمارهای سال 2019، کشور ایران رتبه سوم تعداد پذیرش شده در این دانشگاه را از آن خود کرده است.

در مجله Lets go uni میتوانید با شرایط تحصیل در کانادا بیشتر آشنا شوید.

مزیت تحصیل در دانشگاه کنکوردیا

کنکوردیا دانشگاهی با اعتبار جهانی‌ست که روش‌های آموزشی جدید و نوآورانه را وارد عرصه علمی در سطح بین‌الملل کرده است و دوره‌های علمی متفاوت و معتبری در این دانشگاه ارائه می‌شود که بسیاری افراد از سرتاسر دنیا به دنبال اخذ پذیرش تحصیلی از این دانشگاه هستند.

آموزش‌های تجربه محور کنکوردیا یکی از مزیت‌های تحصیل در این دانشگاه است چرا که در این روش آموزشی دانشجو همواره آموزش‌های عملی و حضور در محیط‌های کاری مختلف مرتبط با رشته تحصیلی خود را تجربه می‌کند و آمادگی حضور در محیط‌های کاری در کشور کانادا و دیگر کشورها را پیدا می‌کند.

دانشگاه کنکوردیا کانادا با داشتن بیش از 6600 کارمند، تلاش به جذب محصلین این دانشگاه می‌کند و فرصت‌های همکاری در زمان تحصیل را برای دانشجویان خود فراهم می‌کند که هم منبع درآمدی برای دانشجو باشد و هم آشنایی با محیط‌های کاری و فرصت‌های شغلی.

همچنین دانشجویان اجازه کار کردن در زمان تحصیل در دانشگاه کنکوردیا کانادا و در شهر مونترال را دارند و می‌توانند از این طریق مخارج زندگی در کشور کانادا را تامین کنند.

دانشگاه کنکوردیا برای 911 دانشجوی بین‌المللی خود 4 خوابگاه در داخل پردیس دانشگاه در نظر گرفته است که نام این خوابگاه‌ها به ترتیب ظرفیت: خوابگاه Gray Nuns Residence، خوابگاه (Hingston Hall (HA، خوابگاه (Hingston Hall (HB و خوابگاه Jesuit Residence می‌باشد.

کمک‌های مالی دانشگاه Concordia کانادا برای دانشجویان درقالب جوایز، برنامه‌های کار-تحصیل، بورسیه تحصیلی و کمک‌های مالی دولتی ارائه می‌شود که معیار اصلی اخذ بورسیه‌های تحصیلی در دانشگاه کنکوردیا داشتن سوابق تحصیلی خوب و پیشرفت تحصیلی است و لازم به ذکر است که بعضی از این بورسیه‌ ها به دانشجویان بین المللی تعلق می‌گیرد.

دو نوع بورسیه تحصیلی از طریق دفتر کمک‌های مالی و جوایز دانشگاه کنکوردیا برای دانشجویان دوره کارشناسی در نظر گرفته می‌شود: بورسیه ورودی به دانشجویانی که برای اولین بار از دانشگاه کنکوردیا پذیرش تحصیلی گرفته اند تعلق می‌گیرد و بورسیه دوره‌ای هم به دانشجویانی که حداقل یک سال در دانشگاه کنکوردیا تحصیل کرده‌اند تعلق می‌گیرد.

یکی از این جوایز و بورسیه‌ها به دانشجویان بین المللی در مقطع دکترا و براساس سوابق خوب تحصیلی تعلق می‌گیرد که مبلغ آن 14 هزار دلار کانادا است.

رشته ‌های دانشگاه کنکوردیا کانادا

دانشگاه کنکوردیا کانادا مجموعه‌ای از برنامه‌های آموزشی در مقاطع مختلف را در 4 دانشکده، یک مدرسه تحصیلات تکمیلی و چند کالج مختلف برای دانشجویان خود ارائه می‌کند که از میان بیش از 200 برنامه آموزشی میتوان به رشته‌های MBA ، علوم کامپیوتر، بازاریابی، مهندسی‌ها و اقتصاد که در این دانشگاه بسیار محبوب هستند اشاره کرد. این دانشگاه همچنین دوره‌های مختلف آنلاین و آموزش‌های تجربه محور را برای دانشجویان بین المللی در سراسر جهان آماده کرده است.دانشکده‌های دانشگاه کنکوردیا به شرح زیر است:

دانشکده هنر و علوم: این دانشکده بزرگترین دانشکده دانشگاه Concordia که شامل 4 بخش علوم انسانی، علوم اجتماعی، آموزش و علوم است و بیش از 170 رشته در مقطع کارشناسی و 50 رشته در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا ارائه می‌کند. در این دانشکده بیش از 16 هزار دانشجو در دوره‌های کارشناسی و بیش از 2 هزار دانشجو در دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا پذیرش تحصیلی گرفته‌اند. رشته‌هایی همچون: زبان‌شناسی، تاریخ، فلسفه، روزنامه‌نگاری، زیست شناسی، شیمی و بیوشیمی، ریاضیات و آمار، فیزیک، روانشناسی، اقتصاد، علوم سیاسی، جامعه شناسی و ... در این دانشکده تدریس می‌شود.

دانشکده مهندسی و علوم کامپیوتر جینا کودی (Gina Cody): دانشکده مهندسی دانشگاه کنکوردیا یکی از اعضای G15 در کانادا می‌باشد. این دانشکده در سال‌های اخیر در زمینه پژوهش‌های تحقیقاتی در بین دانشگاه‌های کشورکانادا و دیگر کشورها اعتباری جهانی کسب کرده است. رشته‌هایی همچون: مهندسی عمران، مهندسی کامپیوتر، مهندسی نرم‌افزار، مهندسی شیمی، مهندسی مواد، مهندسی برق، مهندسی مکانیک، مهندسی صنایع و ... در این دانشکده تدریس می‌شود. 

دانشکده هنرهای زیبا: در دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه کنکوردیا 58 برنامه‌ آموزشی در 9 بخش و 3 موسسه تحقیقاتی ارائه می‌شود و بیش از 3 هزار دانشجو در مقطع کارشناسی و 500 دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و دکترا دارد. نام برخی از رشته‌های تحصیلی این دانشکده عبارت اند از: تاریخ هنر، سینما، طراحی، هنر درمانی، موسیقی و ...

دانشکده تجارت جان مولسون (John Molson): نام این دانشکده برگرفته از نام یکی از معتبرترین رهبران تجاری کشور کانادا است که یکی از برجسته‌ترین دانشکده‌های تجارت کانادا می‌باشد. این دانشکده از 5 بخش تشکیل شده و رشته‌هایی همچون: حسابداری، امور مالی، مدیریت، بازاریابی و ... ارائه می‌شود.

دانشکده تحصیلات تکمیلی: مربوط به دوره‌های کارشناسی ارشد و دکترا می باشد.

شهریه دانشگاه کنکوردیا

هزینه‌های تحصیل در دانشگاه کنکوردیا کانادا با توجه به رشته تحصیلی، تمام وقت یا نیمه وقت بودن دوره آموزش، تعداد واحد انتخابی و مقطع تحصیلی متغیر است ولی به طور میانگین هزینه تحصیل در دوره کارشناسی برای یک سال تحصیلی مبلغی حدود 20.570 هزار دلار کانادا تا 26.810 هزار دلار کانادا برای دانشجویان بین المللی می‌باشد.

شهریه ثابت که برای دانشجویان بین‌المللی در نظر گرفته شده 19,802.10 دلار است. همچنین دانشگاه Concordia مبلغی حدود 1.176 دلار کانادا برای بیمه درمانی و دندانپزشکی دانشجویان بین المللی دریافت می‌کند که البته اختیاری می‌باشد.

هزینه زندگی در داخل پردیس دانشگاه که شامل خوابگاه و غذا است به طور تقریبی و براساس نوع خوابگاه بین 3 تا 7 هزار دلار کانادا در سال و برای زندگی در خارج از پردیس دانشگاه که شامل اجاره خانه، غذا و هزینه‌های رفت و آمد است تقریبا 12 تا 13 هزار دلار کانادا می‌شود. 

رنکینگ و رتبه دانشگاه کنکوردیا

بر اساس آخرین آمار وبسایت QS در سال 2023 رتبه و رنکینگ دانشگاه کنکوردیا کانادا 551 تا 560 در دنیا است که یکی از برترین دانشگاه‌های دنیا از لحاظ سطح کیفی آموزش و دیگر شاخصه‌ها است و دیدن این رتبه افراد را به گرفتن پذیرش تحصیلی از این دانشگاه بیشتر سوق می‌دهد. موسسه QS این مجموعه را در رتبه 18 ملی کانادا قرار داده است.

پذیرش دانشگاه کنکوردیا کانادا

هر دانشگاه برای دادن پذیرش تحصیلی به دانشجویان بین‌المللی حداقل شرایط و مدارکی که نشان دهنده سوابق تحصیلی هر فرد باشد را نیاز دارد و در زمان پذیرش از دانشجو دریافت می‌کند که این مدارک و شرایط برای اخذ پذیرش تحصیلی برای ایرانیانی که قصد مهاجرت تحصیلی به کشور کانادا و گرفتن پذیرش از دانشگاه Concordia را دارند، به شرح زیر می‌باشد.

•    مدرک دیپلم 

•    مدرک پیش دانشگاهی

•    انگیزه نامه

•    ترجمه مدارک تحصیلی و ریزنمرات 

•    مدرک زبان

مدارک و نمرات قابل قبول زبان دانشگاه کنکوردیا عبارت‌اند از:

مدرک TOEFL:  نمره 90 و یا بیشتر مورد قبول دانشگاه است. اگر نمره بین 75 تا 89 باشد: دانشجو نیاز به گذراندن دوره‎‌های زبان دانشگاه براساس تشخیص دانشگاه دارد. اگر نمره بین 63 تا 74 باشد: دانشجو باید دوره‎‌ زبان دانشگاه را بگذراند و در صورت گرفتن نمره قبولی می‌تواند برای پذیرش اقدام کند.

مدرک IELTS: نمره 7 و بیشتر: دانشجو نیاز به گذراندن دوره‎‌های زبان دانشگاه را ندارد. اگر نمره 6 و یا 6.5 کسب شده باشد: دانشجو باید دوره‎‌های زبان دانشگاه را براساس تشخیص دانشگاه بگذراند. اگر نمره 5.5 کسب شده باشد: دانشجو نیاز به گذراندن دوره‎‌های زبان دانشگاه را دارد و در صورت گرفتن نمره قبولی دوره زبان می‌تواند برای پذیرش اقدام کند.

*بعضی مدارک دیگر همچون Duolingo، CAEL، PTE، CAE و CPE برای دانشگاه کنکوردیا قابل قبول است که حداقل نمره‌های قبولی آن‌ها باید کسب شود.

*بعضی از رشته های دانشگاه کنکوردیا شرایط خاص پذیرش دارند که باید در زمان انجام کارهای پذیرش تحصیلی و پس از انتخاب رشته مورد نظر به سایت دانشگاه مراجعه کرده و شرایط خاص هر رشته را داشته باشید. به طور مثال برای پذیرش در بعضی از رشته‌ها نیاز به توصیه نامه، رزومه کاری و مصاحبه می‌باشد.

نتیجه گیری

اگر به این نتیجه رسیدید که برای اخذ پذیرش تحصیلی از دانشگاه‌های کشور کانادا، دانشگاه کنکوردیا بهترین گزینه برای شماست پس بهتره هرچه سریع‌تر وقت مشاوره رزرو کنید تا با کارشناسان با تجربه لتس گو یونی شرایطتون رو بررسی کنید و بدون دغدغه پذیرش تحصیلی بگیرید.